Totale oorlog'' in Colombia gaat in alle hevigheid door Israel wijst vijf Palestijnen uit KGB-chef wenst Poolse premier succes toe Weinig hoop op resultaten bezoek De Klerk aan Zambia ERUCHTEN OVER ONTSLAG MINISTER VAN JUSTITIE DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Moskou probeert tweedracht te zaaien' UNA BUITENLAND CcidócSotVUmt MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 laarm iet Ar ;nus aank te lev eigen Itali 1 bere en de tar Br d; bekei Japan leent Mexico 1 miljard dollar TOKYO Japan zal Mexico een lening ter waarde van 1 miljard dollar verstrekken voor de bestrij ding van de luchtvervuiling in de hoofdstad. Japan is van plan in to taal voor ruim 2 miljard dollar aan leningen voor de bescherming van het milieu te verstrekken aan ont wikkelingslanden, zo berichtte de krant Yomiuri Shimbun maandag. Mexico Stad is met 20,5 miljoen in woners niet alleen de grootste stad ter wereld maar ook de meest ver vuilde. De regering heeft een pro- ram ma opgesteld voor de bestrij- ing van de luchtvervuiling, dat ongeveer 3 miljard dollar gaat kos- Tientallen koffers van nieuw aangeko men Libanese vluchtelingen ston den gisteren op de kade van de haven van Larnaca. Dui zenden Libanezen ontvluchten hun door oorlog ver scheurde land via de enige beschikba re weg: de veerboot naar Cyprus. foto: epa Duizenden dienstauto's in China geconfisqueerd PEKING De autoriteiten in de Chi nese provincie Shanxi hebben 2.700 dienstauto's geconfisqueerd van func tionarissen die publieke fondsen had den aangewend om zelf gratis te kun nen rijden. Volgens de krant Guangming Daily betaalden sommige instanties de auto's uit fondsen die waren bedoeld voor za ken als rampenbestrijding en onder wijs, terwijl een aantal functionarissen de dienstauto's zelf gebruikte. Met de verkoop van de geconfisqueerde dienstauto's en het beboeten van de betrokken overheidsinstanties heeft Shanxi, een van China's armste pro vincies, vijftig miljoen yuan (bijna der tig miljoen gulden) verdiend. Weinig hoop op vredes akkoord voor Cambodja PARIJS In Parijs is vandaag de slotronde van de internationale vredesconferentie over Cambodja begonnen. De kans op een oplossing is zo klein dat de ministers van buitenlandse zaken van de VS en China niet komen. Het belangrijkste struikelblok is de rol die de Rode Khmer zou moeten krijgen. De verzetscoalitie van Sihanouk vindt dat de Rode Khmer zitting moet hebben in een interim-regering. Hun Sen en Vietnam wil len echter niets van de Rode Khmer weten die van 1975 tot 1978 een schrikbewind in Cambodja voerde. Prins Norodom Sihanouk heeft het voorzitterschap van zijn verenigd front voor een democratische Kampuchea overgedragen aan zijn vrouw Monique en vice-voorzitter Nhiek Tioulong. Hij blijft lei der van de Kampucheaanse oppositie. Unita roept congres bijeen LISSABON De Angolese verzets beweging Unita zal van 25 tot en met 29 september in haar hoofd kwartier in Jamba een speciaal con gres houden. Op het congres zal worden gesproken over een oproep van Angola's bondgenoten aan Uni ta om een vredesplan van de rege ring te aanvaarden. Van de uit komst van de bijeenkomst, waar voor andere Afrikaanse en niet- Afrikaanse landen worden uitgeno digd, hangt het af of het vredes overleg met de regering zal worden hervat. Het overleg moet leiden tot een oplossing van de al veertien jaar durende burgeroorlog in de voor malige Portugese kolonie. Een Colombiaanse militair houdt de wacht bij een in middel eeuwse stijl gebouwd kasteel dat in bezit was van de drugsbaron Camilo Zapatas Vasquez. Het landgoed is inmiddels door de Co lombiaanse regering geconfisceerd. BOGOTA De Colombi aanse minister van justitie, Monica de Grieff, zou vol gens persberichten zijn opgestapt na bedreigingen door de drugsmaffia. Pre sident Virgilio Barco heeft de geruchten echter te gengesproken. De 32-jari- ge bewindsvrouw is mo menteel in de Verenigde Staten. De Grieff, die nog geen twee maanden in functie is, is de laatste tijd doorlopend met de dood bedreigd. Een van haar voorgangers, Rodrigo Bonilla, werd in 1984 door de drugs maffia vermoord. De drugsbaronnen zetten de oorlog tegen de Colombiaanse regering niet alleen met be dreigingen voort. In de cocaï- nehoofdstad Medellin, waar, het belangrijkste drugskartel is gevestigd, zijn zondag bij ze ven bankgebouwen aanslagen gepleegd. Niemand raakte ge wond. Sinds de oorlogsverklaring van president Virgilio Barco zijn meer dan 11.000 mensen gearresteerd. Onder hen zijn niet de beruchte leiders van het Medellin-kartel noch de twaalf meest gezochte mannen om wiens uitlevering de Ver- - Yair Klein de Israëlische reser ve-officier die para-militairen van het drugskartel Medellin zou hebben opgeleid. eingde Staten hebben ver zocht. Wel is zaterdag Freddy Rodriguez Celades, de zoon van Gonzalo Rodriguez Gacha, één van de bazen van het Me- dellinkartel, opgepakt. Vrijdag werd Gacha's financiële rech terhand Luis Fernando Galea- no Berrio, bijgenaamd El Ne gro, al aangehouden. President Barco heeft in zijn oorlog tegen de drugsbaronnen omvangrijke steun gekregen van de Verenigde Staten die de belangrijkste markt zijn van de Colombiaanse drugkar tels. Ook zijn Amerikaanse au toriteiten in eigen land actief bezig met de drugsbestrijding. Zo werd zaterdag in een lu xueuze buitenwijk van New York, een echtpaar aangehou den op verdenking van het 'witten' van honderden miljoe nen drugsdollars voor het Me- dellinkartel. Het paar, waar van de man uit Medellin komt en de vrouw een Venezolaans paspoort heeft, wordt ervan beschuldigd de afgelopen ze ven jaar voor een totaal be drag van 350 miljoen dollar (750 miljoen gulden) te hebben „witgewassen". Israel heeft, na aantijgingen dat Israëliërs moordcomman do's van de drugskartels zou den trainen, een onderzoek ge opend naar reservisten-kolo nel Yair Klein en zijn veilig heidsfirma Hod Hahanit (Speerpunt). Klein wordt er van beschuldigd zonder offi ciële toestemming militaire kennis te hebben doorgegeven aan onofficiële organisaties in het buitenland. De Colombi aanse geheime dienst meldde dat de VS, Israël en Zuidafri- ka de paramilitaire eenheden van de drugskartels hebben opgeleid. Klein heeft in interviews toe gegeven dat hij Colombiaanse boeren heeft getraind in het gebruik van wapens voor zelf verdediging, maar hij ontken de dat er een verband bestond met de cocaïnehandel. „Wij leerden een organisatie haar vee te beschermen", aldus Kleih. „Later is die organisatie blijkbaar illegale activiteiten gaan ontplooien". °nd' WARSCHAU Volgens de d chef van de geheime dienst 1 ee van de Sovjetunie (KGB), Vla- n- dimir Krjoetsjkov, maakt Mos- ec' kou zich geen zorgen over de politieke veranderingen in Po len. Krjoetsjkov maakte zater- ,fe dag zijn opwachting in War- 1( schau, volgens waarnemers, I om premier Tadeusz Mazo- wiecki „de regels van het spel" duidelijk te maken. Na een onderhoud met presi dent Jaruzelski ontmoette ge neraal Krjoetsjkov de Poolse premier, die afkomstig is van de vakbond Solidariteit en de eerste niet-communistische re geringsleider in Oost-Europa sinds ruim 40 jaar is. Het ge sprek verliep goed. „Ik wens Mazowiecki alle succes", zei een lachende Krjoetsjkov na afloop. Na zijn benoeming door de Sejm, het parlement, verzekerde Mazowiecki al dat Polen niet uit het Warschau pact zal stappen en zorg zal dragen voor het opbouwen De Poolse premier kreeg ook steun van Lech Walesa. De voorman van Solidariteit wist via een oproep een einde te maken aan de staking van spoorwegpersoneel. Ook de staalarbeiders in Katowice be sloten hun staking voor een half jaar op te schorten om de premier, die er nog niet uit is hoeveel en welke ministers posten de communisten moeten krijgen, niet voor de voeten te lopen. Met heftige gebaren maakt een Israëlische vredesactivist tegenover een cameraman zijn woede kenbaar over de deportaties van Palestijnen. foto: ar (Vervolg van de voorpagina) ZUMARAYA Ondanks protesten uit de hele we reld heeft Israel gisteren vijf Palestijnen uitgewe zen van wie vier naar Li banon. Volgens het Israë lische leger hebben de vijf een leidersrol gespeeld in de Palestijnse opstand in de bezette gebieden of zijn zij actief lid van de Pale stijnse Bevrijdingsbewe ging (PLO). Onder de uitgewezenen is de natuurkundige Taysir Aruri, voor wiens lot zich internatio nale mensenrechtorganisaties hadden ingezet. Aruri werd op een vliegtuig naar Frankrijk gezet, nadat hij bij het Israëli sche Hooggerechtshof beroep had aangetekend tegen zijn voorgenomen uitwijzing naar Libanon, waar hij voor zijn le ven zei te vrezen. Aruri zou een van de drijvende figuren achter de Palestijnse volksco mités in de bezette gebieden zijn geweest, organisaties die door Israel zijn verboden. Aruri's vrouw en zijn drie kin deren waren naar de luchtha ven Ben Gurion gekomen om afscheid van hem te nemen. Maar zij waren daartoe niet in staat, omdat zij te midden van schermutselingen tussen pro- Palestijnse demonstranten en een groep andere Israëliërs door de politie werden afge- Strijd De andere vier uitgewezenen hebben gezworen dat zij door zullen gaan met hun strijd te gen Israel. „De Israëliërs den ken dat deze maatregelen (de uitzettingen, red.) de Pale stijnse opstand zullen stoppen maar zij vergroten slechts de overtuiging van de mensen om door te vechten", aldus Odeh Ma'ali, één van de vier naar Libanon overgebrachte Pales tijnen. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO heeft de VN ge vraagd tussenbeide te komen om de deportaties te voorko men en noemde de uitzettin gen een schending van het VN-handvest en van VN-reso- luties. Generaal Dan Shomron, de stafchef van het Israëlische le ger, verklaarde gisteren voor de radio dat Israel ondanks alle internationale kritiek door zal gaan met de verbanning van Palestijnen. Volgens Shomron is de uitwijzing van Palestijnse activisten uiterma te effectief gebleken bij de be strijding van de opstand in de bezette gebieden. Met de uitwijzingen van zon dag komt het aantal Palestij nen dat sinds het begin van de opstand in de bezette gebieden door Israel is uitgewezen op JOHANNESBURG Zuidafrika's waarnemend president Frederik W. de Klerk voert vandaag in Zambia besprekingen met president Kenneth Kaun- da. Waarnemers verwach ten weinig resultaten van dit bezoek. Het is de tweede reis van De Klerk naar een land in zwart Afrika in vier dagen. Kaunda één van de felste critici van het systeem van apartheid. In Zambia heeft de in Zuidafrika verboden anti-apartheidsbe weging African National Con gress haar hoofdkwartier. De leider van de regerende Nasionale Party in Zuidafrika 'vloog vrijdag al naar Zaïre voor besprekingen met presi dent Mobutu Sese Seko. De twee leiders kwamen overeen dat zij gezamenlijk zouden proberen het bestand in Ango la te redden. Het overleg vindt plaats in Li vingstone, dat in 1987 nog werd aangevallen door een Zuidafrikaans commando.- De ontmoeting met Kaunda is een kennismakingsgesprek, maar waarnemers verwachten dat de Zambiaanse president De Klerk het vredesplan van het ANC zal voorleggen, dat déze week werd goedgekeurd door de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE). Het ANC stelt daarin onder meer als voorwaarden voor overleg met Pretoria dat eerst de drie jaar oude noodtoestand moet worden opgeheven, politieke gevangenen worden vrijgela ten en de Zuidafrikaanse troe pen de zwarte woonwijken verlaten. Pretoria heeft eerder soortge lijke voorstellen verworpen en de Zuidafrikaanse staatsradio heeft het plan donderdag nog scherp veroordeeld. Minister Botha van buitenlandse zaken, die ook in Livingstone aanwe zig zal zijn, zei vorige week dat het standpunt van de OAE niets veranderd aan de stel- lingname van Zuidafrika: het ANC is een terroristische orga nisatie die eerst geweld moet afzweren voor Pretoria onder handelingen wil overwegen. Het ANC heeft aangekondigd dat het haar ondergrondse strijd zal opvoeren tot Pretoria de voorwaarden aanvaardt. Protestacties De zwarte Zuidafrikaanse vakbonden hebben een pro gramma opgesteld voor vreed zame protestacties tegen een nieuwe wet die het stakings recht beperkt. De aankondi ging van de bonden waar bij- elkaar meer dan een miljoen zwarte werknemers lid van zijn, stelt de Zuidafrikaanse regering voor nieuwe proble men. Pretoria kampt al met een omvangrijke protestcam pagne van een groot aantal anti-apartheidsorganisaties te gen de verkiezingen van 6 september, waarbij de zwarte meerderheid is uitgesloten. Daarbij komt het elke dag tot omvangrijke rellen met de po litie. De politie in Kaapstad heeft zaterdag dertig mensen gearresteerd die demonstreer den tegen de aanwezigheid van een internationaal rugby- team in Zuidafrika. De politie had een dag eerder alle acties tegen de tournee van de rug- byploeg, die door apartheids bestrijders wordt gezien als een inbreuk op de spdrtboycot tegen Zuidafrika, verboden. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN456 Rob zit nog altijd in zijn schuilplaats in de onderzeese duikbootbasis. Hij heeft de hele ruimte nauwkeurig onderzocht, maar er is geen mogelijkheid om te ontsnappen. Wat nu te doen? Als hij niet van de honger wil omkomen, moet hij zich wel bij de Duitsers als gevangene melden. Maar daar heeft hij weinig zin in. Dan duikt hij snel weer weg achter de compressor, want weer komen de Duitsers binnen. Er worden bevelen links en rechts gesnauwd en even later komt de onderzeeër, die de TS 10 heeft moeten vernietigen, weer binnen. „Schip vernietigd!" rap porteert Heinrich. „Prachtig", zegt zijn commandant, „ga mee, Heinrich, en jij, Karl, maak de boot direct klaar voor een nieuwe operatie". Er rommelt een roldeur dicht en voetstappen verwij deren zich. Alleen Karl blijft achter. Nu moet Rob een kansje wa gen. Hij kruipt voorzichtig uit de schuilplaats, maar meteen ziet hij, dat Karl zich omdraait en met getrokken pistool naderbij komt. Rob sluipt terug achter de compressor. Finse brandweer lieden doen naar stige pogingen de brand te blus sen die gisteren ontstond in een goederentrein met zwaargiftige chemicaliën uit de Sovjetunie. Bij de brand in de buurt van de Zuidfinse haven stad is niemand gewond geraakt. Na vier uur had de brandweer het vuur, dat zich naar vijf wagons had verspreid, onder controle. Een grote ramp werd voorkomen doordat de wind de giftige rook naar de Oostzee blies. foto: epa BALTISCHE NATIONALISTENLEIDERS: (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Baltische nationalistenleiders ver oordelen de verklaring van het centraal comité in Moskou als „provocatie die bedoeld is om nationa le strijd in het Oostzeege bied te zaaien en het her vormingsbeleid van Gor- batsjov te torpederen". De leiders van Estland, Let land en Litouwen benadruk ken dat de waarschuwing van Moskou hen niet van hun stre ven naar meer onafhankelijk heid zal afbrengen. Volgens hen zijn de uitspraken van het Kremlin duidelijk bedoeld om de bevolking van de Baltische republieken „bang te maken". Zij roepen de bevolking dan ook op zich niet te laten pro voceren en kalm te blijven. De leider van het Letse Volks front, Dainis Ivans, toonde zich niettemin bezorgd over de verklaring van de partijleiding in Moskou. Hij vreest dat hier door de tegenstellingen met het conservatieve Interfront in Letland alleen nog maar ver scherpt zullen worden. Dit front werpt zich op als be schermer van de Russische ge meenschap in Letland. Hij sloot niet uit dat het Interfront door middel van „provocaties" een ingreep van het leger zal proberen uit te lokken. Ivans noemde het bovendien „opvallend" dat de verklaring komt op het moment dat Sov jetleider Gorbatsjov op vakan tie is. Geheim Volgens woordvoerder Alvy- das Medalinskas van de Li touwse nationalistische bewe ging heeft de partijtop begin augustus in het geheim het be sluit genomen op te treden te gen de nationalistische bewe gingen in de Baltische landen Dat besluit viel nadat Estland een kieswet had aangenomen die het stemrecht van de Rus sische immigranten beperkt. Moskou heeft de kieswet, die tot massale stakingsacties on der de Russische werknemers in Estland leidde, veroordeeld. Medalinskas heeft het vermoe den dat het centraal comité de verklaring heeft uitgegeven met het oog op een bijeen komst van het Litouwse parle ment. Dat stemt volgende week dinsdag over een nieuwe kieswet en over een voorstel het Litouwse staatsburger schap in te voeren. Moskou be schouwt dit als een inbreuk op de grondwet.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5