mm Hervormd Rotterdam zet wijkgemeente op straat fPf; ipr Ccidóc Qo brieven lezers Heelheid III kerk wereld beroepingen 'Kwast-evangelist' siert muren met bijbelteksten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidóeSouia/nt MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 PAGINA door Joke Forceville-Van Rossum Wie ben ik dal ik hier zo gezond tussen deze mensen loop? Pastor Henk Kroon. Over „gaaf" fruit had mijn oom, die tuinder was, het vroeger. Als we bij hem en zijn vrouw logeerden, mochten we perzik eten zoveel als we wil den. Van perziken krijg je geen buikpijn, stelde hij ons gerust. Het zijn geen pruimen. Alleen van de gave exempla ren moesten we afblijven. Die waren voor de export be stemd. Aan de andere, die met een plekje of stekje, zoals hij het zei, mochten we naar believen smullen. Gaaf noem de oom Bert de ongeschon den vruchten. Heel, compleet, vruchten waar geen oneffen- heidje, ongeregeldheidje, smetje aan te bespeuren viel... We hebben het in onze dagen veelvuldig over dat hele, com plete. We zijn er soms neuro tisch mee bezig. Want wat niet honderd procent gaaf is in die oude betekenis van het woord, wijzen we af. Of het om voorwerpen gaat of men sen maakt daarbij weinig ver schil. We hebben heel specia le standaards ontwikkeld waaraan we toetsen of iemand of iets aan onze eisen kan vol doen. Soms is dat een foto model, een mannequin, Miss Universe. En voor de kwaliteit van technische vindingen staan grote namen uit de in dustrie borg. In onze tijd, ze ker niet minder dan vroeger, ervaren mensen zichzelf soms als niet ,,mooi", „knap", „charmant", „compleet". Er wordt over gepubliceerd en er zijn cursussen uitgedacht en uitgebracht om mensen wat meer vertrouwen in hun eigen verschijning te geven. Verder hebben we een speciale aan duiding voor wie per definitie niet aan de standaard: uiter- lijk-compleet-zijn, voldoet. Hij heet gehandicapt, of op zijn vriendelijk gesteld, minder-va- lide. Wat is eigenlijk valide? Van Dale zegt: gezond, krachtig, tot werken in staat. Is iemand die in-valide is, minder-valide, dan niet gezond? Niet krach tig op zijn eigen wijze? Tot geen enkel werk in staat? Is het niet naar dat in dit woord ook „valeur"-,.waarde" meek linkt? In mijn middelbare schooltijd heb ik geleerd dat schoonheid in een kunstwerk wordt verwezenlijkt door de harmonie van de onderdelen. Die harmonie betekent een soort overeenstemming, een evenwicht wat betreft de sa menstellende (onder-)delen. Wie eens rustig het wezen mens beschouwt, moet tot de ontdekking komen dat het een wonder van kunstzinnigheid is, een wonder vol vermogens bovendien. Zet daar nu eens een robot naast. Die kan met al zijn buisjes, boogjes, meta len veren en haken een aantal technische hoogstandjes ver richten. Maar daarmee houdt het dan wel helemaal op voor hem. En hoe stakerig en on harmonisch ziet hij er uit. Van enige in het oog springende schoonheid en harmonie is hij compleet verstoken. Hierboven stonden we al even stil bij de mensen onder ons die wij gewoonlijk minder vali de noemen. Maar zouden we ons er niet eens op moeten bezinnen dat óók voor hen die omschrijving van harmonie kan opgaan? Je moet toch al tijd de stukken, onderdelen waaruit een gebouw wordt op getrokken, de afmetingen die een schilder aan zijn portretfi guur geeft, met elkaar in ver band brengen om het tot een geheel te laten worden. En als de samenstellende delen dan het innerlijk uitdrukken dat de kunstenaar voor ogen stond, kunnen we van een gaaf ge heel spreken. We hevelen toch nooit de onderdelen van het ene werk naar een ander kunstwerk over, in onze be oordeling? Zo moet ook de ui terlijke verschijning van een gehandicapte in zijn eigenheid worden beoordeeld. De spas tische jongeman die we vorig jaar op de televisie hebben gezien in „Rondom tien", die verklaarde gelukkig te zijn en daarom best een kind wilde hebben, ook als dat spastisch geboren zou worden, die jon geman wist het. En hèd het ook. In zijn lijf met ledematen die lang niet helemaal willen zoals bij ons armen en benen gehoorzaam aan onze „in structie", zit een andere ziel. Een zalige, zonnige ziel, dat wél. Zijn springerige, vrolijke innerlijk past bij zijn spastisch lichaam. Is daarmee in harmo nie. Zouden we zo iemand niet óók mogen zien als een facet van de heelheid van de schep ping. Een minder-valide als heel in zijn eigen uitbeelding? Paus: oorzaken WO II mogen zich nooit herhalen VATICAANSTAD De oor zaken van de Tweede We reldoorlog, die aan 55 miljoen mensen het leven heeft ge kost, mogen zich nooit herha len. Dit dringende appel deed paus Johannes Paulus II in een apostolisch schrijven, dat zaterdag door het Vaticaan werd gepubliceerd. „De wille keurige deling van naties, de gedwongen verhuizing van bevolkingsgroepen, de onbe grensde herbewapening, het ongecontroleerde gebruik zeer geavanceerde wapens, de schending van fundamentele rechten van mensen en vol keren, de minachting van in ternationale afspraken en de oplegging van totalitaire ideo logieën -- het zijn allemaal mogelijke oorzaken voor een volgende wereldoorlog," aldus de paus. Het „nieuwe heidendom" van het nationaal-socialisme richt te zich niet alleen tegen de jo den maar „in dezelfde mate" ook tegen het christendom, al dus de paus. Vooral de Rooms-Katholieke Kerk heeft daaronder geleden. De paus sprak in lovende woorden over de inspanningen voor de vrede die paus Pius XII tij dens de oorlog heeft gedaan. Helaas zijn is er aan de oproe pen tot vrede „van deze grote paus" geen gehoor gegeven, aldus Johannes Paulus II. Een zweep is voor het paard, een toom voor de ezel, en een roede voor de rug der zotten. ROTTERDAM De Hervormde wijkgemeen te De Samaritaan in Rot terdam komt per 1 okto ber op straat te staan als haar kerkgebouw Het Trefpunt voor de sloop wordt ontruimd. Tot dus ver is niet duidelijk waar de kerkdiensten en ande re activiteiten van deze gemeente, die een Bonds- signatuur heeft, dan moeten plaatsvinden. Ook de wijkgemeente De Kern wordt door de sloop van Het Trefpunt getroffen. Woensdag zal deze gemeente op een wijkavond bekijken of ze voorlopig zal kerken in de Laurenskerk, die midden in de wijk ligt, of in de ziekenin- richting Ammanstichting. Volgens recente gegevens het Nieuw Rotterdams Kerkblad, dat het laatste jaar herhaalde lijk over de gedwongen slui ting van Het Trefpunt heeft bericht, telt De Samaritaan 663 leden en zijn er in de diensten gemiddeld 185 kerk gangers, terwijl De Kern (732 leden) gemiddeld 47 kerkgan gers heeft. Zonder enig overleg met bei de wijkkerkeraden heeft het College van Gecommitteerden tot de zaken der Hervormde Gemeente te Rotterdam, dat de functie van kerkvoogdij vervult, enkele jaren geleden een investeringsmaatschappij een optie tot koop op Het Trefpunt verleend. Dit werd eind vorig jaar op een centra le gemeenteavond na het no dige aandringen medegedeeld. Het college werkt nog met een reglement uit het jaar 1810 en meent daarom dat het met wijkkerkeraden geen overleg hoeft te voeren. Ove rigens draagt het college be gin volgend jaar de financiële verantwoordelijkheid defini tief aan de Centrale Kerke- raad over. Weliswaar schorste de provin ciale commissie voor bezwa ren en geschillen eerder dit jaar het besluit tot verkoop, maar binnen enkele weken werd deze schorsing opgehe ven. Volgens het college van gecommitteerden liep de Her vormde Gemeente kans op een forse schadeclaim van de zijde van de koper. Deze wil het gebouw slopen en er een flat van 14 tot 17 verdiepin gen neerzetten. De Hervormde Gemeente Rotterdam kampt jaarlijks met een tekort van ongeveer 400.000 gulden. Door bezuini gingen op het centrale bu reau, op predikantsplaatsen (mogelijk wordt binnenkort oud-synodepraeses ds. H. Hu- ting niet opgevolgd) en op kerkgebouwen hoopt zij bin nen enige jaren uit de rode cijfers te zijn. Woede De mededeling over de ver koop en de wijze waarop de wijkgemeenten daarbuiten waren gehouden, leidden tot gevoelens van „machteloos heid, verslagenheid en woede bij vele gemeenteleden" blij kens een verklaring van de Centrale Kerkeraad. Deze ge voelens waren het gevolg van onvoldoende communicatie tussen college en CK en van onvoldoende overleg met de wijkkerkeraden, zo beleed de CK zijn schuld. De betrokken wijkpredikan- ten, ds. L.J. Geluk van De Sa maritaan en ds. J.G. Kooren van De Kern, zijn „ontstemd" over de gang van zaken. „Er is niets ongelukkiger dan niet te weten waar je aan toe bent", aldus Kooren. „De be sluitvorming verdient niet de schoonheidsprijs, maar we moeten verder." Ds. Geluk, die bij zijn intrede twee jaar geleden niets over een eventuele verkoop heeft gehoord, vreest dat door het verdwijnen van Het Trefpunt het hervormd kerkelijk leven aan de Oostzijde van de stad nog sneller zal afbrokkelen. Hij noemt de Centrale Kerke raad „te weinig actief" bij het vinden van een passende ver vangende ruimte. Volgens de huidige voorzitter van de Centrale Kerkeraad, ds. A.J. Lamping, „weten we al drie jaar dat Het Trefpunt zou worden verkocht. Dat was eigenlijk aan iedereen be kend." In een vorige maand bekend geworden notitie van Lamping stelt hij dat voor Het Trefpunt geen vervangende ruimte nodig is. De kerkdien sten van de Kern kunnen naar de Laurenskerk of de Ammanstichting en de twee Gereformeerde Bondsdien- sten per maand van ds. Geluk kunnen naar de Waalse Kerk. In de notie spreekt ds. Lam ping niet over de doorde weekse activiteiten. „Daar ligt juist onze grootste zorg," aldus ds. Geluk. „Met het opheffen van Het Trefpunt is er geen kerkelijke presentie meer in deze buurt. Trouwe leden zul len wel naar een andere wijk reizen. Van mensen die zich bij de gemeente willen aan sluiten (en die zijn er geluk kig ook), hoef je dat niet te verwachten." Het meeste heeft hij te doen met het kostersgezin van Het Trefpunt (een echtpaar met twee kinderen), dat per 1 ok tober het huis moet verlaten. Hoewel het besluit tot ver koop al driekwart jaar gele den werd bekend gemaakt, is er nog steeds geen vervangen de woonruimte voor het kos tersgezin. Felle uitval van Glemp naar joodse demonstranten CZESTOCHOWA Kar- dinaal Glemp, hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Polen, heeft fel uitgehaald naar de joden die hebben gedemon streerd tegen het omstre den klooster in Ausch witz. Het incident op 14 juli, toen zeven joodse de monstranten onder lei ding van de Amerikaanse rabbijn Avraham Weiss over het hek van het klooster klommen, heeft ,,de gevoelens van alle Polen gekwetst," aldus Glemp. „In naam van de menselijke solidariteit hebben de Karme lietessen het recht in Ausch witz te bidden voor alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, inclusief de jo den." Glemp liet zich niet uit over de vraag of het klooster verplaatst moet worden. Hij sprak zaterdag tijdens een manifestatie in Czestochowa, waar 150.000 Polen de ver jaardag vierden van de Zwar te Madonna, de nationale ikoon van de rooms-katholie- ken in Polen. Ook de nieuwe Poolse premier Tadeusz Ma- zowiecki woonde de plechtig heden bij. Hij voerde niet het woord. Glemp gaf de joden het advies „niet tegen de Polen te spre ken vanuit de positie van een natie die boven alle andere naties is verheven". Ook moeten de joden „geen voor waarden stellen die niet ver vuld kunnen worden". De vice-voorzitter van het Europees joods congres, Théo Klein, heeft gisteren voor de Franse radio de uitspraken van kardinaal Glemp betref fende „joden die over machti ge media beschikken" met nazi-propaganda vergeleken. Over datzelfde thema was er in 1941 een tentoonstelling in Parijs, maar toen was ons land door de nazi's bezet, al dus de Fransman, die bij de besprekingen over de ver plaatsing van het klooster de joodse delegatie leidde. Hij riep de Karmelietessen opnieuw op het klooster te verplaatsen. „Laten we door de stilte het feit respecteren dat' er in Auschwitz mensen van verschillende afkomst zijn omgebracht." De joden hebben nooit ont kend dat er ook Polen, zigeu ners en Russen in de concen tratiekampen zijn vermoord. Ook eisen ze niet dat er een synagoge in Auschwitz wordt gebouwd, aldus Klein. „Wij zijn bereid met de Polen hun doden te herdenken zoals wij ook hopen dat de Polen onze doden herdenken." Moslims in Isère hebben weer moskee GRENOBLE Het departe ment Isère heeft de moslims in Charvieu-Chavagneux in het oosten van Frankrijk een loods beschikbaar gesteld die dienst als gebedsruimte kan doen. De geprefabriceerde loods wordt zo snel mogelijk neergezet. Een week geleden werd in in Charvieu-Chavag neux op last van de gaullisti sche burgemeester Dezempte een oude fabriekshal gesloopt die door de moslims als mos kee werd gebruikt. De burge meester, die tegen de moskee was, noemde de sloop een be drijfsongeval van de slopers. De beslissing van de gaullist Carignon, die tevens burge meester van Grenoble is, heeft onmiddellijk het ex- treem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen ge mobiliseerd. De nummer twee van die partij, Bruno Megret, kwam vrijdag naar Charvieu om op te roepen tot verzet te gen islamisering van Frank rijk. Boesak herkozen als voorzitter Hervormde Wereldbond SEOUL De Zuidafrikaanse dominee Allan Boesak is za terdag herkozen als voorzitter van de Wereldraad van Her vormde Kerken. De 43-jarige anti-apartheid- strijder zal de raad, waarbij hervormde kerkgenootschap pen uit 84 landen zijn aange sloten, opnieuw zeven jaar lei den. De 500 afgevaardigden op het congres van de raad in Zuidkorea handhaafden de schorsing van de Nederduits Hervormde Kerk uit Zuid- afrika. Volgens het congres onderneemt dat kerkgenoot schap nog steeds te weinig voor de ontmanteling van de apartheid. Pax Christi - De rk vredes beweging Pax Christi Neder land heeft de politieke partij en voorgesteld om in navol ging van de ontwikkelingssa menwerking voor de Derde Wereld jaarlijks 1 a 2 procent van het bruto nationaal pro- dukt te besteden voor steun aan de Oosteuropese landen. Het is volgens Pax Christi ook in het veiligheidsbelang van de Westeuropese landen als de ontwikkelingen in Oost- Europa zonder al te grote schokken verlopen. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Naarden W. van Sorge te Rijnsburg. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Veendam A. de Vries te Emmen. LEEUWARDEN - Toege geven, het staat wel ver frissend tussen al de secu liere extremiteiten die vanaf vrijwel elke blinde muur de voorbijganger toegillen. 'JOH.3:16' lijkt een oase temidden van de nietszeggendheid van PLOX 2000, BUBBA en CRAZH. En wie wat lan ger in Leeuwarden woont, weet al dat evan gelist Georgius Duurken de man is achter de met vaste hand geschilderde bijbelteksten die sinds enige tijd op muren in de Friese hoofdstad te vin den zijn. Duurken nam anderhalve maand gele den weer de kwast ter hand die hij enkele jaren terug in de terpentine had gestoken. Niet dat hij zelf tot dat besluit geko men is. Hij wordt, zoals hij zelf zegt, door de Hei lige Geest gedreven. Op woensdagavond 3 septem ber 1958 werd Georgius Duur ken een ander mens. Op het Bodenterrein in Groningen behoorde hij tot de duizenden aanwezigen tijdens een bij eenkomst van de Amerikaan se evangelist en gebedsgene zer T. L Osborn Zijn beke ring betekende meteen ook het einde van de kwaal die hem gedurende acht jaar kind aan huis had gemaakt bij meerdere psychiaters. Sinds dien loopt de nu 54-jarige Duurken over van het evan gelie. Zelfs de muren laat hij getuigen van Gods liefde. Duurken zegt in 1970 begon nen te zijn met zijn 'decora ties'. Dat was in de tijd dat de Een „leus" van kwast-evangelist Duurken op een oud schoolgebouw met spuitbussen uitgeruste muurverfraaiers "van tegen woordig nog amper boven de tafel uitkwamen. Je zou hem dus een graffiti-artiest 'avant la lettre' kunnen noemen. Duurken weet zich nog goed zijn eerste creatie te herinne ren. "Dat was op een oud ge bouw op 't Vliet. 'Jezus leeft, redt en geneest' heb ik daar geschilderd". Een hele tekst, lacht de vriendelijke man, die vanaf die tijd de bijnaam 'kwast-evangelist' met zich meedraagt. Rampen Het werk van Duurken kreeg zowel voor- als tegenstanders. Zo schilderde hij eens 'ram pen komen' op een transfor matiehuisje aan het spoor bij Leeuwarden. "Ik kreeg de op dracht om die tekst daar op te schrijven. Ik weet ook niet waarom. In die tijd gebeurden er lang niet zo veel rampen als tegenwoordig. Maar later zeiden mensen die het destijds niet met mijn actie eens wa ren, dat die tekst toch is uitge komen". "Ik krijg van dezelfde stem de opdracht iets op de muur te schrijven als die mij naar mijn bekering geleid heeft. Van te voren weet ik niet wat ik ga Leeuwarden. FOTO: PERS UNIE schilderen of waar ik het zal doen", aldus Duurken. Hij zegt daarbij niet over één nacht ijs te gaan. "Je hart en je verstand moeten bij derge lijke ingevingen met elkaar overeenkomen. En je moet gericht zijn op de Heer. Ik vraag altijd aan Hem om de juistheid van Zijn opdracht te bevestigen. En Hij doet dat door mij ongestoord te laten werken' Duurken is inderdaad nog nooit een strobreed in de weg gelegd bij zijn nachtelijke schildertochten. De kromme scheepskwast van vijf centi meter doorsnee is nog niet in beslag genomen. Hij ervaart dat als een teken dat het in derdaad God zelf is die hem in deze roeping plaatst. Genoeg Een paar jaar geleden staakte Duurken zijn schilderachtige evangelisatie-werkzaamhe den. "Er werd me duidelijk gemaakt dat het genoeg was geweest". Dat hij de kwast aan Maarten gaf, betekende niet dat Duurken met lege handen zat. Zelf noemt hij zijn bijbelse graffiti ook een uitzonderlijke activiteit. De meeste tijd besteedt Duurken aan het bezoeken van zieken huizen, bejaardentehuizen en aan huisbezoek. Maar onlangs is de schilderdrang toch weer komen opzetten. Op de vraag wat de uitwer king zou moeten zijn van zijn arbeid blijft Duurken het ant woord schuldig. Hij zegt dat het niet zijn verantwoorde lijkheid is wat de teksten zul len doen bij de mensen. „Ik moet gewoon mijn opdracht vervullen". Hoe lang zijn her nieuwde activiteiten zullen duren kan hij daarom ook niet zeggen. Duurken is er zich van be wust dat hij juridisch gezien de fout in gaat met opbrengen van muurverf op publieke ge bouwen. Maar, zegt hij, je moet God meer gehoorzaam zijn dan mensen. „Ik ben ook niet bang voor moeilijkheden Al vanaf de eerste keer dat ik erop uit trok, ben ik bereid geweest de consequenties te aanvaarden. Als ik opgepakt zou worden, ben ik daar klaar voor. En ik zal er echt niet om liegen hoor. De politie weet trouwens best wel dat de teksten van mij afkomstig zijn. Maar ze laten me met rust. Inderdaad, dat zie ik als een teken van bescherming". STEVEN EMMENS Kwaliteit van de arbeid Onlangs is voor de bouwnijverheid een Convenant aJ beidsomstandigheden ondertekend waarmee eindelijk verbetering van het werkklimaat in deze belangrijke sect< fors kan worden aangepakt. Overheid, werkgevers en werk nemers maken zich gedrieën sterk om de kwaliteit van arbeid op de bouwplaats te verbeteren. 75 Hoe slecht het gesteld is met het werkklimaat in de boutt. blijkt uit sprekende cijfers. Per jaar worden in ons land 8.0( üe bouwvakkers arbeidsongeschikt verklaard en zo'n 90.000 zij in de afgelopen jaren in de wao terechtgekomen. De gemii delde arbeider in de bouw gaat maar zo'n 15 tot 20 jaar me De 'kapotte rug' is bij de bouwvakker zeer gevreesd. Het hoge ziekteverzuim is er de oorzaak van dat er duidt lijk sprake is van een dalende arbeidsproduktiviteit. Hal vroegtijdig afhaken van goed geschoolde vakmensen leidt e toe dat met minder ervaren mensen in de bouw moet worjf den gewerkt. Het geeft voorts te denken dat door de vele r gatieve factoren de animo onder jongeren om in de bouw i gaan werken sterk is afgenomen. Zij kiezen eerder voor ee veiliger en gezonder beroep dan vergeleken met de sals riëring in andere sectorèn voor een hoger loon. Het thans genomen initiatief betekent in elk geval dat d controles op dé bouwplaats zullen worden verscherpt e I vooral dat de arbeidsomstandigheden zullen worden verbe IT terd. Alle partijen zijn het er gelukkig over eens dat de vei betering van de kwaliteit van de arbeid in de bouw de hoog if ste prioriteit verdient. Perioden met zon DE BILT (KNMI) De de pressie die ons een koude en herfstachtige zondag bracht, ligt nu boven Polen en verwij dert zich verder naar het oos ten. Meer dan 70 mm regen bracht dit slechtweergebied plaatselijk in Oost-Nederland. Inmiddels nadert vanaf de Oceaan een flinke rug van ho- gedruk. Deze rug vormt een uitloper van het zogenaamde Azorenhoog. In deze rug vormt zich een aparte hoge- drukkern. Deze kern wordt morgenmiddag boven Noord- Frankrijk verwacht en zal ook enkele dagen een gunstige in vloed op ons weer gaan uitoe fenen. Aan de buiigheid komt daardoor al in de komende nacht een .einde. Voorts stroomt via de Britse eilanden geleidelijk wat warmere lucht naar ons land. Bij flinke perio den met zon kan het kwik morgen al plaatselijk tot zo'n graad of 20 oplopen, op woens dag en donderdag wordt het nog twee graden warmer. De wind neemt tot matig af en waait morgen uit noordwest tot west. ,n ii Mistral. Spanje en Portugal: Langs de noon kust bewolkt, in het binnenland t aan de zuidkust zonnig. Middagten n' peratuur in-het noorden rond 20 gn den, langs de westkust van 25 toto graden Aan de Middellandse z< rond 30 graden en in het binnenlan oplopend tot plaatselijk 37 graden. ZwitserlandBuiig en koel wee lf Middagtemperatuur in de dalen e n het laagland rond 18 graden. Oostenrijk: Buiig en koel w een middagtemperatuur rond 18 ti If 20 graden. Italië: Vanuit het noorden binnen dringende buiengebieden en tem ratuur dalend van 30 tot 35 grai naar rond 25 graden. Joegoslavië: Buien mogelijk met weer Middagtemperatuur dalen T naar rirra 90 prarfpn hipr pn dai GriekenlandEerst nog zonnig, maj^ vanuit het westen buien Middagter peratuur dalend naar 28 graden a; de kust en op de eilanden en naar graden in het binnenland ,n WEERRAPPORT diverse Weersvooruitzichten voo Europese landen, geldig I morgen: Noorwegen: Veel bewolking en langs de kust af en toe regen. Middagtem peratuur 10 tot 15 graden, in de om- gving van Oslo rond 19 graden. Zweden In het noorden wolkenvel den, in het zuiden bewolkt en eerst af en toe wat regen. Middagtempera tuur rond 15 graden, in het zuideji oplopend tot omstreeks 20 graden Denemarken. Naar het oosten weg trekkende regen en buien. Middag temperatuur rond 18 graden Ierland: Eerst nog wat zon maar ge leidelijk toenemende bewolking en in het westen wat regen. Middagtem peratuur rond 19 graden. Schotland: Perioden met zon en een enkele bui, later meer bewolking en in het westen af en toe regen. Mid dagtemperatuur rond 16 graden. Wales en Engeland Perioden met zon en in het oosten nog een enkele bui Middagtemperatuur van 16 gra den in het noorden tot 20 graden in het zuidoosten. Bondsrepubliek Duitsland: Veel be wolking en regen, na vandaag vanuit het westen opklaringen. Middagtem peratuur rond 17 graden. België en Luxemburg Wisselend be wolkt en eerst enkele buien, later meer zon, Middagtemperatuur van 17 graden aan zee tot 19 in de Arden- Frankrijk: Veel bewolking en regen of buien, in de loop van vandaag vanuit het westen opklaringen en la ter meer zon. Middagtemperatuur rond 20 graden, langs de westkust iets koeler en aan de Middellandse Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Verpleegh ui zen Het zijn middeleeuwse toe standen in de verpleeghuizen, volgens het laatste onderzoek van Miriam de Heer. Ik geloof het graag, want ik heb m'n ogen niet in m'n zak als ik daar kom af en toe. Mijn nichtje, die veelbelovend als ziekenverzorgster begon (waar ze echt geschikt voor is), moest binnen een jaar afhaken. De vrije dagen gingen op met 'bij komen' (tot je niet meer bij komt). En dat alleen vanwege personeelstekort in de directe verzorging. Zij had liever de 5 procent daaraan besteed wil den zien i.p.v. in haar eigen portemonnee. Ik ken nog vele anderen bij wie het zo gegaai is, omdat ik al zeven jaar le I geef bij de opleiding voor zie kenverzorging voor de levens beschouwelijke vorming. 1 in de praktijk blijkt dat menselijke aandacht erbij i schiet kan ik wel stoppen me mijn lessen of beter gymnas tiek geven, opdat ze nog har der kunnen rennen. Maar wa nu? Een politieke beslissing af wachten van het nieuwe kabi net? (Er zit niets anders op) Ondertussen aan de bel trek ken? (Daar ben ik mee bezig) Vrijwillig een dagdeel ter be schikking stellen voor dl broodnodige 'persoonlijke aan dacht'? Dat ben ik eigenlijl wel van plan. Maar dan zeg Brinkman: „Dat was ook di bedoeling. Zo gaat-ie goed!" Niet doen dan? Ik weet he niet voor een ander. Ik wee alleen voor mezelf dat ik we eens af en toe onafhankelijl wil zijn van het politieke spel als het niet speels overkomt Maar belangrijker is het onaf hankelijk te zijn bij het opha len van je broek, om maar iets te noemen van de middel eeuwse toestanden in pleeghuizen anno 1989. T. v.d. Knaap, DELFT.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2