wint na zeer knappe solo Cola, aanplakbiljetten en strand belangrijkste voor Estlandse ploeg Budd maakt einde aan haar loopbaan DEN HAAG De uitein delijk slechts zevende plaats, die de Estlandse jeugdselectie op het toer nooi van DUNO gisteren behaalde interesseerde de spelers én begeleiders niet eens. Natuurlijk hadden ze wel hoger willen eindi gen, maar de groep die uit alleen maar zestienjarigen bestond kon echt niet op boksen tegen professio neel geleide en getrainde ploegen als PSV en Ajax, die ook nog eens voetbal lers van een of twee jaar ouder lieten spelen. Dat amateurclub DUNO, dat op het eigen toernooi op de laatste plaats eindigde, in de laatste wedstrijd met 3-1 werd verslagen was voor de Esten al reden om een klein feestje te vieren. De Estlanders vierden eigen lijk al feest vanaf hun aan komst in Nederland. Door de Russische ambassade was DUNO in de afgelopen jaren al attent gemaakt op het feit dat ploegen uit de Sovjet-Unie graag in het westen wilden spelen. Via de ambassade re gelde de Haagse organisatie de komst van een „Russische" ploeg. Dat werd dan de jeugd selectie van de Baltische staat Estland, dat net de afgelopen week herdacht dat het vijftig jaar geleden was dat Stalin het land, samen met Letland en Litouwen inlijfde. Bij DUNO had men niet helemaal begre pen dat de verhoudingen tus sen de inwoners van de Balti sche staten en de Russen niet al te best is, want tijdens de openingsceremonie werd het „normale" Russische volkslied Geen Russen Hoewel, Aavo Sarap, de coach van de Esten, kon het misver stand wel begrijpen. „Wij wor den door de buitenwereld ge zien als Russen. Fout natuur lijk, maar wij begrijpen het wel. Dat men het Russische volkslied speelde vind ik dan ook niet echt een probleem. Maar belangrijk is wel dat men hier beseft dat wij Esten zijn en zeker geen Russen". Gedurende het verblijf van de Estlandse jeugdploeg in Neder land, bleek steeds vaker dat het nationalisme van de zoge naamde souvereine staten bin nen de Sovjet-Unie sterker de kop opsteekt. Na een wat voorzichtige start, afgelopen woensdag op Schiphol, begon de afvaardiging zich de dagen erna steeds meer te ventileren als een zeer ontevreden groep inwoners van de Sovjet-Unie, die nog net niet, zoals in Est land afgelopen week gebeurde het communisme op een lijn stelde met het nazisme uit de jaren veertig, maar toch duide lijk liet blijken het met de gang van zaken in eigen land niet eens te zijn. De aankomst op Schiphol was in elk geval een hele belevenis voor de uit twintig man be staande delegatie uit Tallinn, de hoofdstad van Estland. Voor de meesten was het de eerste trip naar het buitenland en werd de kennismaking met het „Westen" er één om nooit te vergeten. De afhandeling bij de douane verliep razendsnel, omdat de bagage van de Esten uit niet meer bestond dan voetbalspullen en de vlag van het land. Eenmaal in de bus en met de langs razende Merce- dessen en BMW's werd de groep, die een reis van een dag Coach Aavo Sarap van de Estlandse jeugdploeg. achter de rug had, steeds meer kant van de bus op het strand opgewonden. Dat bereikte een gelegen, zonnende dames, er- hoogtepunt toen uiteindelijk voor zorgde dat de chauffeur Scheveningen werd bereikt, voor flink veel tegenstuur waar de tocht over de boule- diende te zorgen, vard met de aan de rechter- Coach Aavo Sarap zag het al- ,Veel tijd heeft Kristal niet om lemaal met zeer veel genoegen aan. Niet alleen de gebeurte nissen op het strand, maar ook het feit dat zijn ploeg genoot van de rondrit. Iets wat een paar jaar geleden, voordat Gorbatsjov de leiding in de Sovjet-Unie overnam onmoge lijk zou zijn geweest. „Ik ging toen ook wel naar het buiten land, maar je zag eigenlijk niets van een land. Slapen en voetballen, daar kwam het op neer. Tegenwoordig hebben we veel meer vrijheid, hoewel we beseffen dat er ook in Ne derland een Russische ambas sade is, die alles leest over wat onze ploeg meemaakt. Dan blijf je toch een beetje voor zichtig. Dat is er in de loop van de jaren wel ingeslopen en krijg je er niet zo gemakkelijk uit". Aanvoerder Marko Kristal toont zich gedurende het ver blijf van de uitsluitend cola drinkende Estlandse ploeg in Den Haag het voorbeeld van de nieuwe openheid die zich in de Sovjet-Unie op dit moment manifesteert. De donkere aan valler studeert Engels aan de universiteit van Tallinn en is daarmee,' naast Sarap en hulp- coach Toomas Merila, de enige die zich, voor westerlingen, verstaanbaar kan maken. Kristal windt er, als we voor zichtig vragen naar de situatie in zijn land geen doekjes om. „Een hekel aan de Russen hebben we niet", zegt hij. „Het systeem zit ons dwars. Daar deugt niets van. Communisme is mooi in theorie. In de prak tijk, in onze praktijk werkt het niet. Ooit worden wij weer zelfstandig. Dat weet ik zeker. Het zal niet gemakkelijk zijn om ons hoofd dan boven water te houden, maar ik ben er van overtuigd dat het lukt". In Estland was afgelopen week de roep om zelfstandigheid duidelijk te horen. Het communisme werd vergeleken met het bewind van de nazi's in de jaren veertig. De Estlandse voetballers wilden niet zo ver gaan, maar lieten tijdens hun verblijf in Den Haag duidelijk blijken het niet eens te zijn met het door Moskou gevoerde beleid. FOTO: AP iemand tijdens de toernooida- gen te woord te staan. Regel matig wordt hij door ploegge noten gevraagd om bijstand als het gaat om het vertalen van bepaalde teksten in kranten die aandacht besteden aan het verblijf van de ploeg in Neder land. De meeste kranten, maar ook de aanplakbiljetten met de aankondiging van het toernooi die in de omgeving van de Mgr. Nolenslaan zijn geplakt verdwijnen overigens bliksemsnel in de sporttassen van de jeugdige voetballers, die in vergelijking met de ui terst modern uitgeruste ploe gen van PSV, Ajax en Bayer Leverkusen een enigszins ar moedige indruk maken. „Niets hebben ze bij zich", vertelt Jan Morit, ééfi van de mensen van DUNO die de Estlandse ploeg SPORT Joke Kleyweg naar Grenchen DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft tien atleten, onder wie de Haagse Joke Kleyweg, geselecteerd voor de op 9 september in de Zwitserse stad Grenchen te houden inter landwedstrijd, 15 en 25 kilometer, tegen het gastland, Frankrijk en de Bondsrepubliek. Bij de mannen ko men in actie Dirks, Edelman. Kap- pert, Kraayeveld, Van Rijthoven en Van Vlaanderen. De vrouwen- ploeg wordt aangevoerd door Carla Beurskens en bestaat verder uit Jo- landa Homminga, Barbara Kamp en Joke Kleyweg. £cidóc6owuutt MAANDAG 28 AUGUSTUS BLOEMFONTEIN Zola Budd heeft bewust een einde gemaakt aan alle speculaties over haar terugkeer in de in ternationale atletiek. De 23- jarige Zuidafrikaanse loopster behoorde zaterdag tot het deelnemersveld aan een 10 kilometer loop in haar geboortestad Bloemfontein, Oranje Vrijstaat. Met die daad zette zij definitief een streep onder haar internationale carrière. Zuidafrika wordt door de wereld atletiekfederatie (IAAF) geboycot voor haar apartheidspoli tiek. Op deelneming aan wedstrij den in Zuifafrika staat levenslange schorsing voor competities onder de IAAF-vlag. „Ze was er opeens", reageerde or ganisator Leon Botha, een goede kennis van de atlete, verrast op de komst van Budd. „Zelfs ik had geen idee dat ze van plan was te starten". Botha zei dat Budd vrij dagavond besloten had mee te doen in de vrouwenwedstrijd over tien kilometer, die ze gemakkelijk won in 37 minuten en 35 seconden. Het was de eerste keer in bijna twee jaar, dat Budd weer aan de start van een wedstrijd verscheen. Vorig jaar mei keerde de frêle at lete terug naar Zuidafrika. Ze was niet bestand tegen de intense druk van Britse anti-apartheidsbewe gingen. Die kritiseerden haar con stant omdat ze weigerde de ban den met Zuidafrika definitief te verbreken en de apartheid publie kelijk te veroordelen. Bovendien werd ze ervan beschuldigd tijdens haar vakantie in Zuidafrika aan een lokale wedstrijd te hebben deelgenomen. Op 14-jarige leeftijd werd Budd wereldbefaamd. Blootvoets lopend werd ze kampioene van Zuidafri ka. Daarna vestigde ze officieuze wereldrecords op de 3 en 5 kilo meter. In '84 ontsnapte ze aan de sportieve boycot door de ontvangst van een Brits paspoort. De Britse Atletiekfederatie zag in haar een serieuze kandidate voor het goud op de Olympische 3000 meter in Los Angeles. In de Californische metropool liep Budd tegen de grootste teleurstel ling in haar loopbaan op. In de nale van de 3 kilometer trapte in het gedrang op de hiel van Amerikaanse Mary Decker, die geblesseert viel. Onder angstaanjagend pende fluitconcerten eindigde gedesillusioneerd als negende. In april van dit jaar trad ze in huwelijk met Mike Pieterse, eigfl( naar van een drankenhandel Bloemfontein. Haar actieve baan bleef beperkt tot de Reden waarom in Engeland gespeculeerd werd over een lijke terugkeer naar het eiland ENSCHEDE In de ei- v gen omgeving heeft Mar- ti ten Kate zaterdag na een indrukwekkende 1 solo de 22e editie van de marathon van Enschede 1 gewonnen. De Twent - legde de 42 kilometer en U 195 meter op het bepaald niet gemakkelijke traject 2 tussen het Diekman-sta- J dion en Haaksbergen af j in een parkoersrecord ij van 2 uur 10 minuten en 57 seconden. De 30-jarige computer-speci- f alist uit Hengelo liep ruim zeventien kilometer alleen aan de leiding nadat Gerard i Nijboer, die voor Ten Kate I het tempo maakte uit de I strijd was gestapt. Met zijn tijd haalde Ten Kate bijna jj een minuut van het par- B koersrecord af dat de Ameri- I kaan Kirk Pfeffer in in 1979 met 2.11.50 had gevestigd. I Ten Kate zal waarschijnlijk I altijd houder van het par- I koersrecord, waarop de Fin I Eero Riikonen in 1947 als I eerste in deze tweejaarlijkse I marathon in 2.44.13 zegevier- I de, blijven'. De organisatoren I overwegen namelijk voor de Q 23e editie een nieuw traject 4 te zoeken dat van Enschede 4 naar Hengelo en terug naar I Enschede zal voeren. I Niet alleen met het record I imponeerde momenteel Ne- 8 derlands sterkste lange af- standloper, maar ook met zijn 1 tweede achtereenvolgende 1 overwinning. Een dubbele 1 zege boekte op het Enschede- 1 se parkoers alleen Ron Hill in 1973 en 1975. De Brit loste zaterdag het startschot en nam daarna nog deel aan een loop over tien kilometer. Strijd was er zaterdag in de oudste marathon van Neder land niet. Op het moment dat er nog bijna 40 kilometer moesten worden afgelegd had zich al een kopgroepje van vier Nederlandse lopers gevormd: Marti ten Kate, John Vermeule, Gerard Nij boer en Kim Reynierse. De laatste twee zouden trekkers- werk verrichten. Nijboer voor Ten Kate en Reynierse voor zijn Zeeuwse streekge noot Vermeule. Die samenwerking verliep niet bepaald optimaal. Ten Kate liep „zoekend" achter de twee hazen en het was al snel duidelijk dat Vermeule, die in april de marathon van Maassluis winnend afsloot (2.12.22), niet in allerbeste doen was. Rond de veertien de kilometer haakte Vermeu le af. „Ik voelde dat het te snel voor mij ging. Ik wilde niet het risico nemen mezelf op te blazen, en dan moet je kiezen". Eigen kracht Op dat moment was duidelijk dat Ten Kate tenminste een uur alleen op eigen kracht zou zijn aangewezen. De af spraak was immers dat Nij boer, voor wie Ten Kate in de marathon van Amsterdam van mei trekkerswerk ver richtte, na 25 kilometer zou uitstappen. Dat gebeurde na het keerpunt in Haaksber gen. „Het is moeilijk alleen een uur geconcentreerd te blijven lopen en je niet door het en thousiaste publiek, waarin je bovendien vele mensen kent, te laten afleiden", vertelde de opmerkelijk fitte Ten Kate na afloop op het gras van het Diekman-stadion. Ten Kate bekende ook het tussen het 25 en 30 kilometer punt moeilijk te hebben ge had. „Nijboer had perfect werk geleverd. Hij kan tus sentijden tot op de seconde lopen Toen ik op 30 kilome ter mijn tussentijd van 1.32.56 zag, realiseerde ik mij ineens dat ik die zesde vijf kilome ter in bijna zestien minuten had gelopen. Toen dacht ik dat het mis zou gaan maar daarna ging het neens weer goed". Op het 30 kilometerpunt had Ten Kate bijna dertig secon den verloren op het schema dat moest leiden tot een tijd onder de 2 uur en 11 minu ten. „Als je minder gaat lo pen, irriteer je je aan allerlei zaken. Dan ga je ook opzien tegen de lange rechte stuk ken in het parkoers". Inzinking Na zijn korte inzinking pakte Ten Kate de draad weer knap op. Tussen 30 en 35 ki lometer werkte hij met een „split" van 15.21 het verlies weer vrijwel weg. Met zijn eindtijd van 2.10.57 voldeed Ten Kate ruim aan de eis van 2.13.00, die de atletiek- unie heeft gesteld voor uit zending naar de Europese ti telstrijd over een jaar in Split. „Ik zou nu wel graag snel de Marti ten Kate, Gerard Nijboer zekerheid willen hebben dat ik ben aangewezen. Dan kan ik mij optimaal voorberei den", aldus de Twent, die zijn plannen om in Split de 10.000 meter te lopen heeft laten varen. „Het toernooi is te kort om de tien kilometer en de marathon te lopen, zoals ik bij de Olympische Splen in Seoul heb gedaan. Ik zou gek zijn als ik niet voor de mara thon koos. Op de Europese ranglijst van dit jaar sta ik derde. Natuurlijk weet je nooit wie er volgend jaar in eens staat maar ik denk dat voeren het kopgroepje aan. mijn kansen aanmerkelijk groter zijn op de marathon dan de tien kilometer". Ten Kate zou in Split graag de steun hebben van Nijboer, die in het najaar de mara thon van Columbus in Ohio dan wel die van New York loopt. „Gerard moet op grond van zijn prestaties in het ver leden gewoon meteen wor den aangewezen. Bovendien heeft Nijboer met zijn Euro pese titel van 1982 in Athene bewezen uits'tekend te kun nen lopen op een selectief parkoers. In Split ligt een vergelijkbaar geaccidenteerd traject. Bovendien is de ver wachting dat de marathon in een temperatuur van tegen de 30 graden zal worden ge- Ook moeilijk Omdat de marathon van En schede de eerste mogelijk heid was aan de eis van 2.13.00 te voldoen, heeft de KNAU nog geen keuze ge maakt. Die zal ook moeilijk worden. Met Tonnie Dirks, die in december in Fukuoka loopt, Vermeule, Nijboer, de van een langdurige blessure herstelde Cor Lambregts en uiteraard Ten Kate zijn er vijf kandidaten voor drie plaatsen. Eén verstandige op lossing is wellicht alle kandi daten komend voorjaar in Rotterdam te laten lopen en dan de beste drie Nederlan ders aan te wijzen voor de Europese titelstrijd. Achter Ten Kate kwam za terdagmiddag Vermeule met een achterstand van ruim drie minuten (2.14.08) als tweede binnen. „Ik heb al- FOTO: ANP leen nog maar voor de twee de plaats gelopen", aldus de Zeeuw, die de Belg Dirk van der Herten ruim een halve minuut voorbleef. Als eerste vrouw keerde Alena Peter- kova in het Diekman-stadion terug. De Tsjechoslowaakse finishte in 2.40.28 en boekte daarmee haar derde zege van dit jaar. Op 18 maart zege vierde zij in de marathon van Szeged (2.38.30) en op 9 juni in die van Bonn (2.37.33). Haar landgenote Ivana Mo- chikova finishte in 2.46.07 als tweede. begeleidt. „Geen geen pleisters, niets, we allemaal voor moeten gen. Eigenlijk vallen ze beetje uit de toon bij de van het deelnemersveld, zijn wat jonger dan de rest qua voetbal niet zo sterk, het is toch wel leuk om ploeg erbij te hebben".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18