ubbers: komende jaren ^een verdere denivellering De tactische 'arrogantie'van Ruud Lubbers i n l e Oorlog in Afghanistan nog lang niet beslist Politiek Partij Parlement CRKGEVERS VERPLICHTEN TOT SOCIAAL MEERJARENPLAN" n ^STERDAM Werk- vers moeten verplicht jrden tot het maken een meerjarenpro- butuamma voor het inscha- zvJlen van etnische min- aandF^e^en' arbeidsonge- presijiikten en langdurig erklozen. Op het punt In inkomens en uitke- hoeft de komende mbia'en Seen verdere deni- kajllering plaats te vinden, n tepze standpunten verkon- gde premier Lubbers verbfeteravond tijdens een fo rumdiscussie in het poli- een ek café De Balie in Am- frdam. I I I I I CcidócSoutcmt «si! ;NNENLAND/BUITENLAND Seidóc&Muatit ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 tege V—y avei hoo teget de 5N HAAG Het gaat 1 ma met het CDA. Mag- 1 ïek zelfs. Rond de zes- kamerzetels stellen opiniepeilers de chris- -democraten in het ande oruitzicht. Wie had dat paar jaar geleden tse linnen denken, toen een waiving van de bijbels jriënteerde partij nog iets vanzelfsprekends •rd beschouwd? s Maurice de Hond goed zijn kristallenbol heeft teken, slaagt Ruud bbers waar Joop den 1 gefaald heeft. De :ine econoom uit Bui- veldert wilde zijn dA tot een 40-procent- irtij maken, zodat nie- nd nog om de socialis- heen zou kunnen. De idige minister-president ift dat percentage voor CDA binnen handbe- En hij voorkomt mee dat zijn partij ir een gelegenheidscoa litie van PvdA en VVD buitenspel kan worden gezet. Het wonderlijke van de groei van het CDA is dat deze zich min of meer vanzelf lijkt te voltrekken. Al vóór de verkie zingscampagne tekende de op gaande lijn zich af. Een mede werker van CDA-fractievoor- zitter Bert de Vries beeldde dat heel treffend uit. Hij ver telde dat hij zijn superieuren bij wijze van scherts had voor gesteld deze keer maar hele maal geen campagne te voe ren. Affiches met het portret van Lubbers en de tekst 'Wij Werken Door!' achtte hij vol doende. Het laatste was natuurlijk vooral bedoeld als sneer naar de liberalen. Deze hebben on der het besnorde hoofd van Joris Voorhoeve de leuze ge plaatst 'De VVD Werkt'. Elke goede grap heeft echter een serieuze bodem. Want CDA- lijsttrekker Lubbers heeft in derdaad besloten zijn campag ne-activiteiten tot een mini mum te beperken. Tot dusver heeft hij zich nog nauwelijks in het openbaar laten zien. Hij is meestal 'gewoon' aan het werk in zijn Torentje op het Binnenhof, zoals het een echte staatsman betaamt. Zijn rivaal Wim Kok kan dat maar moeilijk verkroppen. Voor een gehoor van 1700 stu denten op de universiteit van Twente, beklaagde hij zich er over dat alle lijsttrekkers pre sent waren behalve natuurlijk die van het CDA. Een beetje laffe houding, vond de PvdA- voorman. De werkelijke reden van zijn boosheid is echter dat hij zich zo langzamerhand een 'luchtbokser' voelt. Voortdu rend daagt hij Lubbers uit om kleur te bekennen. Wil het CDA meer van hetzelfde met de VVD of kiest het voor een ander beleid met de PvdA? En voortdurend blijft het stil. Lubbers hult zich in stilzwij gen. Een arrogant stilzwijgen, vindt men in de PvdA. Bij enig nadenken zou Kok echter blij moeten zijn met de 'arrogantie' van Lubbers. Want wat de premier in feite doet is het voorbereiden van zijn achterban op een mogelij ke ruil van coalitiepartner. Een meerderheid van de CDA-stemmers geeft nog altijd de voorkeur aan een coalitie met de VVD. Dat de liberalen het tweede kabinet-Lubbers hebben laten vallen, betekent niet dat de confessionele stem mers de PvdA juichend in de armen sluiten. Daarvoor zijn de anti-socialistische gevoe lens, vooral op het platteland, nog veel te sterk. De kans dat het CDA toch met de PvdA móet gaan regeren, is echter levensgroot aanwezig. In de eerste plaats omdat CDA en VVD hun meerderheid in de Tweede Kamer geheel zou den kunnen verliezen of zou den zien slinken tot één of twee zetels. In de tweede plaats omdat de VVD, door alle interne twisten, zo klein zou kunnen worden dat zij voor het CDA geen aantrekke lijke coalitiepartner meer is. Immers, een liberale partij met twintig of minder zetels zal 'onmogelijke' eisen gaan stel len om zich in vredesnaam weer waar te kunnen maken tegenover de eigen achterban. Niet leuk Lubbers vindt dat geen leuke ontwikkeling, zo vertelde hij in een interview met onze krant. Hij heeft liever dat alle partijen „hun bijdrage kunnen leveren en niet te veel ver stoord worden door bepaalde controverses en interne kwes ties". Logisch, want nu de VVD weer een Wiegeliaanse koers vaart, zou hij het liefst deze partij en de linkse PvdA tegen elkaar uitspelen. Hij heeft deze hoop overigens nog niet geheel laten varen. „Wat mij betreft kan Voorhoeve bij de fQrmatie wel degelijk een rol spelen". Maar zoals gezegd moet Lub bers vooralsnog ernstig reke ning houden met de noodzaak van een alliantie met de PvdA en eventueel D66. Daarom be nadrukte de premier bij de start van de CD A-campagne in Helmond dat hij allereerst uit is op samenwerking. „Want al leen daardoor ontstaat er een schoon land waar het goed is om te wonen, te werken en te werken". De vraag met wie er straks samengewerkt gaat worden, zal de CDA-voorman eerst na 6 september beant woorden. De redevoering die de premier in Helmond afstak, bestond overigens niet geheel uit wolli ge woorden. Lubbers uitte een harde waaschuwing aan het adres van de PvdA. Wie met het CDA wil regeren, zal be reid moeten zijn de hoofdlij nen van het huidige kabinets beleid voort te zetten. Ruud Lubbers wenst tijdens de for matie geen koehandel in de trant van: wij leveren dit punt in als jullie dat punt inleveren. Maar hoe machtig de premier ook is, deze eis krijgt hij alleen ingewilligd als de verkiezings uitslag ook een voortzetting van de huidige coalitie met de VVD mogelijk maakt. Heeft Lubbers daarentegen de PvdA nodig voor een meerderheid, dan zal ook hij water bij de wijn moeten doen. Wim Kok laat daarover geen misver stand bestaan. „Als het moet wil het CDA wel met de PvdA regeren. Maar dan wél een PvdA die bereid is aan te schuiven, met twee woorden te spreken en dan nog te eten wat de CDA-pot schaft. Maar zo zijn we niet getrouwd!" al dus Kok, die de hete adem van Groen Links in zijn nek voelt en daardoor steeds feller wordt tegen Lubbers. Moeizaam CDA-minister Jan de Koning, in wie velen de nieuwe infor mateur zien, verwacht dat het een moeizame kabinetsforma tie zal worden. Wonderlijk ge noeg denkt hij daarbij niet in de eerste plaats aan de sociaal- ecpnomische verschillen tus sen CDA en PvdA. „Ach", zegt De Koning, „wat de één houdt voor een ander beleid, is voor de ander een nog aan vaardbare accenttoevoeging aan het bestaande beleid". Nee, het zijn de immateriële kwesties die volgens De Ko ning veel meer strijd zullen opleveren: euthanasie, wet ge lijke behandeling en mediabe leid. Waarom? Omdat de be reidheid van het CDA om op deze punten in te leveren „heel gering" is. Die houding zal wel iets te maken hebben met het nog weinig opgemerk te feit dat de kleine christelij ke partijen in de opiniepeilin gen fors op winst staan. GPV- lijsttrekker Schutte eiste deze week van het CDA - „nu deze partij, aan de vooravond staat van onderhandelingen met een sterke niet-christelijke coalitiepartner" - dat het zich duidelijk uitspreekt over het al dan niet opheffen van het wettelijk verbod op euthana sie. Maar dat de soep ook op dit punt niet zo heet gegeten be hoeft te worden, bewees pre mier Lubbers in zijn eerderge noemde vraaggesprek met onze krant. Als CDA en PvdA er niet uit komen, „vergaat niet de wereld". Dan worden de zaken gewoon de komende vier jaar gelaten zoals ze zijn, aldus Lubbers. De discussie van de laatste jaren heeft er volgens de premier voor ge zorgd dat de ziekenhuizen en de justitie inmiddels zeer ver antwoord met het vraagstuk omgaan. RIK IN 'T HOUT jlgens de CDA-lijsttrekker is ook na 1989 een duidelijke pdens om de verschillen tus- ti hoge en lage inkomens te vergroten. „Maar moet je daar dan aan toegeven?", zo vroeg Lubbers zich af. „Ik denk het niet. De afgelopen jaren was het loongebouw inderdaad te ver ineengedrukt. Maar die tijd ligt achter ons". Desintegratie Lubbers werd gisteravond in De Balie door wetenschappers, maatschappelijk werkers, ambtenaren en vakbondsbe stuurders uitgedaagd zijn ar beidsmarktbeleid voor de ko mende jaren uiteen te zetten. De sprekers die door de orga nisator van het debat waren uitgenodigd, hadden eerder al in schrille bewoordingen de ontwrichtende gevolgen van de langdurige werkloosheid en gettovorming uiteen gezet. Lubbers besteedde in het de bat veel aar\dacht aan de rol die de komende jaren voor werkgevers is weggelegd om de „sociale desintegratie" zoals hij dat noemde, bij de horens te vatten. „De afgelopen jaren hadden de werkgevers het ex cuus van de slechterende mentspositie om niet actief te zijn op dit terrein. Maar dat alibi geldt inmiddels niet meer. Ook de werkgevers moeten gaan inzien dat de so ciale desintegratie van grote groepen in de samenleving niet in hun belang is". Voor een verplichte quote ringsregeling (het in dienst ne men van een bepaald pecenta- ge van groepen werknemers) zei Lubbers niet veel te voe len. „Ik wijs het niet af, maar heb wel mijn reserves. Je moet je afvragen wat de meest ef fectieve manier is om de werkgevers te mobiliseren. Dan denk ik dat de verplich ting tot het opstellen van een sociaal meerjarenplan met doelstellingen voor de perso neelsvoorziening, werkerva ringsplaatsen en scholingspro gramma's, stimulerend kan werken. De werkgever gaat immers voor schut als hij er niets van maakt". Dwang Wat de langdurig werklozen zélf betreft zei Lubbers weinig heil te verwachten van absolu te dwang tot scholing of werk, op straffe van het verlies van de uitkering of forse kortin gen. „Ik heb sterke twijfels bij het invoeren van financiële prikkels. Veel beter is het om reële kansen op een baan aan te bieden", aldus de premier. Wat de dwang tot werken be treft merkte Lubbers op: „We zitten hier met een reëel pro bleem. Men houdt er niet van als schavuit in de kraag gevat te worden". De verwijten die gisteren aan het adres van de premier wer- ')bers tijdens het debat in De Balie. Naast hem burgemeester Peper van Rotterdam en hoofdcommissaris Nordholt van Amsterdam, 'fchts gespreksleider Felix Rottenberg. foto- anp den gemaakt waren niet mals. De 'sociale kwestie', zo werd I Lubbers voorgehouden, is door de beide kabinetten Lubbers ernstig veronachtzaamd. Drs. Nordholt, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, wierp hem voor de voeten: „Uw kabinetten hebben een succesvol economisch herstel beleid gevoerd, maar aan de onderkant van de samenleving is de afbraak fenomenaal ge-1 weest". Burgemeester Peper (PvdA) van Rotterdam consta teerde: „Als we zo doorgaan j haken mensen volstrekt af en klonteren samen in getto's". Voorzitter dr. R. Vreeman van de Vervoersbond FNV waar schuwde er voor dat de vak bonden steeds minder een I maatschappelijke rol kunnen vervullen. „Het wordt met de dag moeilijker om niet alleen een vakbond te zijn voor men sen die het toch al goed heb- Doemdenken De premier reageerde op al die tegenwerpingen met een lang durige uiteenzetting over de industriële revolutie, de op bouw en het failliet van de welvaartsstaat, de noodzaak voor het herstelbeleid en de geringe bereidheid van vakbe- weging en werkgevers om over constructieve oplossingen na te denken. Lubbers: „De mogelijkheid heeft ook lange tijd ontbroken om hier samen te werken. De vakbeweging bijvoorbeeld riep dat eerst maar eens de koppe lingen hersteld moesten wor den. Dan kan nu gelukkig weer, zij het onder voorwaar den. Er zijn ook prima initia tieven geweest, maar dan zie je dat alle belangengroepen meteen een spaak in het wiel steken omdat ze er niet in ge loven. Dat geweldige doem denken is ook typisch een Hol landse hobby". Aan het eind van het debat had Lubbers in elk geval de socialist Peper voor zijn ver haal gewonnen. Alsof hij een voorschot wilde nemen op de kabinetsformatie stelde de Rotterdamse burgemeester vast: „Het CDA trekt een soci aal gezicht. Dat is bemoedi gend en interessant. We zullen er fors over moeten discussië ren, maar het lijkt me dat de kloof overbrugbaar is". PAUL KOOPMAN USKE EN WISKE SAGARMATHA c) Standaard Uitgeveri|/Wavery Productions (ADVERTENTIE) Dinsdag 12 september verschijnt bij deze krant Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Informatie over de adverleermogelijkheden wordt graag verstrekt door Mieke Zuidwijk, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. w' f Afghaanse guerrilla-strijder bij het dode lichaam van een kameraad. De oorlog heeft al meer dan een miljoen slachtoffers gemaakt. foto: ap DEN HAAG Op 15 fe bruari 1989 verliet gene raal Gromov als laatste Sovjetmilitair van het 40ste leger de Afghaanse bodem. De oorlog in Af ghanistan leek vanaf dat moment slechts een „in terne" aangelegenheid en snel naar zijn einde te gaan. Zo voorspelden westerse waarnemers dat het door de Sovjetunie in het zadel ge holpen regime van president Najibullah het nog hooguit drie weken zou uithouden. Sommige vertrekkende Sov jet-soldaten spraken openlijk uit dat een overwinning van de Afghaanse guerrilla's, de mujaheddin, in het verschiet lag. Na de terugtrekking lie pen duizenden regeringssol daten over naar het verzet, onder wie zelfs het vroegere hoofd van de persoonlijke garde van president Najibul lah, generaal Zarif. En Jala labad, negentig kilometer ten oosten van Kabul, werd om singeld door de rebellen. De hele wereld wachtte op het beslissende nieuws: de val van Jalalabad. Want zou deze strategisch belangrijke stad in handen van de muja heddin komen dan, zo was de algemene optiek, was het ook met de hoofdstad Kabul en het regime gebeurd. Nu, een half jaar later, is het nog altijd oorlog. De strijd die inmiddels al aan meer dan één miljoen Afghanen het leven heeft gekost en vijf miljoen vluchtelingen maak te, is bij lange na niet beslist. V erdedigingsgordels Er zijn vele factoren en om standigheden die de inmid dels elf jaar durende oorlog tot een uitzichtloze lijdens weg voor de Afghaanse be volking hebben gemaakt. Al lereerst lieten de Sovjettroe pen een half jaar geleden de Afghaanse strijdkrachten niet bepaald zonder wapen tuig achter. Integendeel. Tij dens de belegering van Jala labad werd door het rege ringsleger vanuit Kabul met ultra-moderne SS 1-raketten op het verzet gevuurd. „Om verdere terreur te voorko men, zijn meer en betere wa pens naar Kabul gestuurd", zo zei Moskou. Dankzij de Sovjetinspannin gen is van de hoofdstad Ka- bul een onneembare vesting gemaakt. Maar liefst drie verdedigingsgordels, waar van de buitenste op dertig kilometer van het centrum ligt, met daartussen een groot aantal mijnenvelden. Ook heeft Moskou enkele duizenden militaire advi seurs in Afghanistan achter gelaten. Zij maakten geen deel uit van de invasiemacht en vallen daarom niet onder het Afghanistan-akkoord, de basis van de terugtrekking van de Sovjettroepen. Bovendien blijkt het moreel onder de regeringstroepen, in tegenstelling tot de bewe ringen van generaal Zarif, verrassend hoog te zijn. Een groot aantal militairen heeft zich verbonden met de poli tieke partij van president Najibullah. Een nederlaag betekent zonder meer hun dood. De moordzucht van de mujaheddin houdt daarom velen ook noodgedwongen in het communistische rege ringskamp. Wankel Bij de mujaheddin lijkt de vechtlust af te nemen. Een half jaar geleden hadden de guerrilla's nog alles over voor hun „jihad", hun heilige oorlog: geen offer was te groot. Nu twijfelen sommi gen er aan of ze nog wel het recht hebben om zich „heili ge strijder" (mujahid) te noe men. De voortdurende en weinig militair effectieve raketten- regen op de hoofdstad Kabul frustreert en maakt het ver zet bij de Afghaanse bevol king steeds minder populair. Het verzet is bovendien enorm verdeeld. Zeker in strategisch opzicht. Sommige groepen willen eerst de pro vinciehoofdsteden verove ren, anderen pleiten voor één grote, gecoördineerde aanval op Kabul. Maar nog groter dan de strategische zijn de politieke meningsver schillen binnen de door ze ven groeperingen gevormde verzetsregering in Peshawar, Pakistan. Deze regering in balling schap, die van de Verenigde Staten, Pakistan en Iran steun krijgt, begon al met een bezoedelde reputatie vanwege de schaamteloze pogingen van het Pakistaan se leger om invloed uit te oe fenen op de samenstelling ervan. Hun geloofwaardig heid is nu nog verder onder mijnd door het kostbare fias co van Jalalabad na een wekenlange belegering is de stad nog steeds in handen van de regering in Kabul. Bovendien is er in de wanke le coalitie een daverende ru zie over het laten doodschie ten van dertig Afghaanse le geraanvoerders. De huidige conflicten hebben een ver lammend effect op de circa achtduizend man sterke troe penmacht van commandant Ahmad Shah Massoud van Jamiat-i-Islami, die het noordoostelijke deel van Af ghanistan controleert. Machtswellust Afghanistan heeft door de eeuwen heen grote etnische tegenstellingen gekend. Door de oorlog zijn die verschillen toegenomen. Binnen de ver- zets-alliantie bestaan hevige conflicten tussen traditiona listische en (de revolutie pre dikende) fundamentalisti sche soennieten. Deze laatste groep is nu het sterkst. President Najibullah pro beert van de verdeeldheid te profiteren. Hij komt nu gere geld met voorstellen om tot een staakt-het-vuren over te gaan, verkiezingen te organi seren en een internationale vredesconferentie tè houden. Daarbij prikkelt hij de machtswellust van groepe ringen die nu buiten de ver- zetscoalitie vallen. President Benazir Bhutto van Pakistan lijkt wel wat te voelen voor onderhandelin gen met Najibullah. Maar Iran, waar twee miljoen Af ghaanse vluchtelingen ver blijven en dat veel invloed heeft op de sji'itische groepe ringen, zijn het Afghaanse verzet trouw. Volgens hen kan de oorlog alleen tot een einde komen waneer de hui dige president aftreedt. En zolang de Verenigde Staten en de Sovjetunie hun cliën ten van wapens blijven voor zien lijkt vrede in Afghanis tan nog heel ver weg. FRANS BOTHOF

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5