:Cok: Lubbers itaat niet meer ussen de mensen duinrell 155,- tÏ ARDE WOORDEN IN CAMPAGNE rbeidsbureau krijgt irieflijst voor iensten aan werkgevers "GZ3ZQD1 Groot tekort aan gezonde hersenen voor onderzoek Lezen iscmcc PAUL VAN VLIET IA HET LUXOR THEATER I C Hoogovens beschuldigd van „racistisch" beleid KIEZEN OP ELK Alexander Pola: hoog tijd voor PvdA-beleid The Wall Street Crash iGINi[NNENLAND CeidócSowumt ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 dA tegen verhoging ïftijd minimumloon ergie wee] }66 h e" spj ergie\ ngen. ging )pbrei ïveste IN HAAG De Partij van de Arbeid lt er niets voor jongeren pas op hun het minimumloon voor volwassenen aten verdienen. Nu eindigt het mini- mjeugdloon als jongeren 23 jaar wor- Dat blijkt uit een reactie van de ■ede-Kamerfractie van de PvdA op advies van de Raad voor het Jeugd lid. Het advies over een samenhan- inkomens- en arbeidsmarktbeleid jongeren (ook studenten) bevat vol de PvdA wel de nodige bouwstenen het eigen beleid nader vorm te ge- De fractie is verheugd dat de Raad kabinetsvoorstellen afwijst om te be- ïigen op uitkeringen van jongeren der recente werkervaring. spaar rden Het ii utomi •k tus tijfels ?etrof mals ben^j, obel RPF: niet per auto naar de kerk ALMKERK De RPF wil per jaar 12 autoloze zondagen instellen om zo het milieubewustzijn van de burger te vergroten. Tot die uit spraak kwam RPF-lijsttrekker Mijndert Leerling tijdens een spreekbeurt in het Brabantse Alm- kerk. Met name christenen dienen zich bewust te zijn van hun schuld ten aanzien van het milieupro bleem, zei hij. Het initiatief van de gereformeerde kerk in De Lier, om als kerkganger van tijd tot tijd op zondag geen gebruik te maken van de auto voor de kerkgang, verdient volgens Leerling in dit verband na volging. Adverteerders: STER grootste verliezer AMSTERDAM In de ogen van ad verterend Nederland wordt de STER de komende jaren de grootste verlie zer als gevolg van de komst van de commerciële zenders TV10 en Vero- nique. De adverteerders denken ove rigens dat TV10 van beide zenders verreweg de meeste kansen heeft. Dat blijkt uit een telefonische enquê te die het bureau Inter/View heeft verricht in opdracht van het vakblad Adformatie. Van de 138 adverteer ders tipt 28 procent de STER in de komende jaren als grootste verliezer. De tweede plaats wordt ingenomen door de vrouwenbladen, die door 15 procent als verliezer wordt genoemd. Meer gokken, maar minder illegaal DEN HAAG Het aantal legale kans spelen moet omhoog om aan de vraag tegemoet te komen. Tegelijk komen er meer juridische maatregelen om het il legale gokcircuit aan te pakken. Het ka binet heeft zich gisteren verenigd met dit standpunt van staatssecretaris Korte (justitie). Zij zal de Tweede Kamer bin nenkort informeren. Uitbreiding van de kansspelen dient in de visie van het ka binet gepaard te gaan met indammen van risico's van gokverslaving. Of de instant-loterij (het kras-lot) er komt hangt af van de mogelijkheid de fraude gevoeligheid tot een minimum te beper ken. Verder komt er een nieuwe rege ling voor exploitatie van het bingospel. Vogels houden Boeing Transavia aan de grond SCHIPHOL Een Boeing- 737-300 van Transavia Airlines heeft gisteren op de luchtha ven van Gerona schade aan mogelijk beide motoren opge lopen als gevolg van een voge laanvaring. Tijdens het uitrol len na de landing kwamen vo gels terecht in beide motoren. Vogelaanvaringen kunnen zeer ernstige schade aan de motoren toebrengen. De passa giers die met de Boeing naar Schiphol zouden terugkeren moesten zes uur wachten op een ander toestel. (Van onze parlementaire redactie) EUWARDEN Voor eerst in deze verkie- jscampagne zijn er de woorden gevallen, hi Kok sprak gister- nd schande van de be- seerdpjng van premier Lub- s, in een interview met ochtendblad, dat de isen met een mini- minkomen onder zijn )inetten géén financië- ichterstand hebben op- ^Hopen. Kok noemde dit „harteloze houding te- ^Bover de mensen met ^^^laagste inkomens". ;n mi 'n uitspraak gaat mij door ■g en been," aldus de PlaaIA-lijsttrekker op een bij komst in Leeuwarden. „Dit woorden van een man die meer tussen de mensen it, niet meer weet wat er niet luistert naar de ker- Dit zijn gedachten uit het e isolement van het ivoren entje van de minister-presi dent", aldus een woedende en verbijsterde Kok die eiste van Lubbers dat hij zich nader zou verantwoorden. Lubbers stelde in het ge wraakte interview dat de ver laging van de sociale uitkerin gen door de naar hem ge noemde kabinetten niets an ders is geweest dan een correc tie. „Er is geen achterstand. Dat komt misschien hard over, maar zo is het. Wat is er ge beurd? In de jaren zeventig zijn de uitkeringen fors opge trokken. Dat hebben wij rechtgezet. Dus zijn we terug bij de verhoudingen van de welvaartsstaat", aldus de CDA-voorman. Ook die laatste bewering kreeg de volle laag van Kok. Volgens de PvdA-lijsttrekker wil Lubbers daarmee de in druk wekken dat er nu een eind komt aan het vergroten van de inkomensverschillen. „Maar in 1990 krijgt twee keer modaal er drie procent bij - van harte gegund trouwens - terwijl het minimum slechts mag hopen op een kwart pro cent vooruitgang". Kok vervolgde: „Zo vaag en harteloos als zijn houding is naar de laagste inkomens, zo ferm en standvastig is de heer Lubbers als het om de belas tingverhoging voor de hogere inkomens gaat. Want dat deel van het plan-Oort (belasting verlaging) dat de PvdA wil ge bruiken voor verbetering van de kwaliteit van de samenle ving, die twee miljard gulden extra voor de hoogste inko mens, daar mag niemand van de heer Lubbers aankomen". Premier Lubbers bestreed met kracht dat zijn kabinetten ar moede hebben veroorzaakt. Volgens hem is er de afgelo pen zeven jaar een beleid ge voerd dat op hoofdzaken heel goede dingen tot stand heeft gebracht. De verwijten van Kok noemde hij een verteke ning van de werkelijkheid. „Als we de uitkeringen niet hadden verlaagd, zou in feite de kóopkrachtachteruitgang groter zijn geweest dan nu het geval is. We zouden steeds verder naar beneden zijn ge draaid. Juist doordat we een economisch herstel hebben kunnen bereiken, kunnen we vanaf nu weer de koopkracht garanderen en misschien nog een beetje meer. Het is niet fout wat er gebeurd is, het is goed wat er gebeurd is". IN HAAG Het minis- e van sociale zaken ;ft voor het eerst richt en uitgevaardigd voor ieven die gewestelijke eidsbureaus voor het 'ven en selecteren van icitanten in rekening gen brengen bij werk- staat in een nieuwe circu- van het ministerie van ale zaken die anderhalve k geleden naar de arbeids- is verzonden, circulaire bevat een lange met diensten die door de B's commercieel vertaald 'en worden. Voor bekend- cing door het arbeidsbu- van vacatures via telefo- :he vacaturelijnen, regiona- mroepen of krantenadver- ies mogen de arbeidsbu- is bij de werkgever voor de .te tien geselecteerde solli- ten honderd gulden in re- ing brengen. Voor het voe- selectiegesprekken jen de GAB's vijftig gulden gesprek vragen. Scholings- iezen kunnen de werkge- het vervolg 225 gulden werknemer gaan kosten. *"36 was het arbeidsbu- ïs bij wijze van experiment ,'estaan voor een aantal isten die buiten het wette- takenpakket vallen, een vergoeding te vragen. Het ge bruik dat arbeidsbureaus daar van hebben gemaakt loopt sterk uiteen, aldus het ministe- Herplaatsing Ook voor herplaatsing van met ontslag bedreigde werkne mers (outplacement) mag het arbeidsbureau onkosten in re kening brengen. Daarvoor zal een uurtarief van honderd gulden berekend worden. Het laatste is opmerkelijk om dat 'outplacement' tot nu toe buiten het officiële takenpak ket valt. In de circulaire wordt dan ook gesproken over 'pro jectmatige herplaatsing'. Vol gens de arbeidsbureau's wekt de circulaire echter „de indruk dat outplacement een deel van ons takenpakket gaat uitma ken". Arbeidsbureaus voelen steeds sterker de hete adem van de uitzendbureaus in hun nek. Veel makkelijk bemiddelbare klanten lopen de deur van het GAB voorbij en stappen bij een uitzendbureau binnen. De arbeidsbureaus dreigen daar door achter te blijven met uit puilende kaartenbakken vol langdurig werklozen die moei lijk een baan vinden. Veel di recteuren van arbeidsbureaus willen daarom veel marktge richter werken om voor werk gevers aantrekkelijk te blij ven. mugustus Is Claus woont op maandag 28 bistus in het Nederlands Congres- louw in Den Haag de opening bij I de XVe General Conference of Ilnternational Council of Museums. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) tuingereedschap VAKGEREEDSCHAP (ADVERTENTIE) >;i ZE STAAN IN BRAND, KLAAR OM TE SPRINGEN, VAN 30 METER HOOGTE... Het Amerikaanse Choq High Diving Team in Duin- rell. Kom kijken hoe ze 5 x per dag van een levens gevaarlijk hoge toren dui- ken. En: geniet ook van t de vele andere uitdagende attrakties! Wassenaar daar kikker je van op! Info: 01751-14765 Syrische vrouwen klagen na terugkeer De twee Syrisch-orthodoxe vrouwen en het meisje die deze week na een verblijf van acht maanden in Syrië in Nederland zijn teruggekeerd, hebben last van duizeligheid en pijn in de borst. Bovendien kunnen zij maar weinig eten naar binnen krijgen en moeilijk slaap vatten. Yildiz Saado en Mariam Yousef verklaarden gisteren in Groningen dat zij na hun uitwijzing door staatssecretaris Korte voortdurend werden geïntimideerd door de Syrische veiligheidsdiensten. Deze wilden van hen in formatie over onder anderen hun man en kinderen die in Groningen waren ondergedoken. FOTO: PERS UNIE AMSTERDAM De her- senbank in Amsterdam heeft een groot tekort aan gezond hersenweefsel van overledenen. Mensen zou den in hun codicil apart moeten opnemen dat zij hun hersenen na de dood ter beschikking van de wetenschap stellen. Volgens prof.dr. D. Swaab, di recteur van het Nederlands Instituut voor Hersenonder zoek (NIH) in Amsterdam, is er al een tekort aan materiaal van geesteszieke mensen, maar dat geldt in nog sterkere mate voor gezond hersen weefsel dat voor een gedegen, vergelijkend onderzoek onmis baar is, aldus de hoogleraar. Familieleden van geestelijk gezonde overledenen zijn dui delijk minder geneigd om toe stemming te geven dan die van demente patiënten. De emoties van familieleden spelen daarbij een grote rol, zegt dr. R. Ravid, coördinator van de herserjbank. „De diag nose Alzheimer - een vorm van dementie - kan bijvoor beeld pas na de dood definitief worden gesteld. Aangezien er in vijf tot tien procent van de gevallen een erfelijk element aanwezig is, hebben de nabe staanden er alle belang bij om de doodsoorzaak te weten". Dr. Ravid denkt dat de weer stand die mensen hebben te gen het gebruik van de herse nen voortkomt uit het gevoel „dat de hersenen iets met de ziel te maken hebben. Het is niet zomaar een orgaan. Dat geven wij onmiddellijk toe. Al leen kun je geen goed onder zoek doen naar bepaalde aan doeningen zonder naar de her senen te kijken. Er is geen en kele lichamelijke functie waarbij de hersenen niet be trokken zijn". Een tweede reden waarom het ter beschikking stellen van hersenen een teer punt kan vormen, is de angst van de fa milieleden „dat er iets van te zien is", denkt dr. Ravid. Een overbodige angst, zo verzekert ze. „We gaan zo zorgvuldig te werk dat daar geen sprake van is. Het lichaam kan nader hand zonder probleem worden Het onderzoek aan menselijk hersenweefsel is naar het oor deel van directeur Swaab van het herseninstituut niet alleen van belang voor het funda mentele wetenschappelijke on derzoek. Als onderzoekers een beter inzicht krijgen in het functioneren van de hersenen, kan dit leiden tot een betere behandeling en zelfs het voor komen van ziekten die direct met de hersenen te maken hebben. Prof. Swaab noemt onder meer dementie, epilep sie, schizofrenie, multiple scle rose, de ziekte van Parkinson of depressies. Een extra reden om „gezonde" hersenen na het overlijden te bekijken is, aldus dr. Ravid, dat de onderzoekers in 20 pro cent van die gevallen tot ver rassende ontdekkingen ko men. Ze noemt het voorbeeld van de jongeman die al jaren aan depressies leed. Na ver loop van tijd begon ook zijn karakter te veranderen. Zijn omgeving weet het aan de de pressies. Dr. Ravid: „Na zijn overlijden bleek een bloeding in de hersenen de oorzaak van de karakterverandering te zijn." Het initiatief tot de oprichting van een hersenbank werd ruim vier jaar geleden geno men door prof. Swaab. Doel was het verzamelen van her senweefsel van patiënten die leden aan de ziekte van Alz heimer. Het is de meest voor komende en meest ernstige vorm van ongeneeslijke de mentie. De ziekte kenmerkt zich door een algehele, voort schrijdende achteruitgang van de verstandelijke vermogens en andere psychische functies. Prof. Swaab schat dat de Ne derlandse bevolking op het ogenblik meer dan 100.000 de mente bejaarden telt. Ruim de helft van hen lijdt aan de ziek te van Alzheimer. Deze aan tallen zullen, gezien het steeds ouder worden van de mens, in een tijdsbestek van tien jaar verdubbelen, schat de hoogle- TELEFOON 070-190882 Weekendje uit in Rotterdam en logeren in het luxe ROTTERDAM HILTON Op 6, 7, 13, 14, 20, 21, 27 en 28 oktober 1989 treedt PAUL VAN VLIET op in het sfeervolle Luxor Theater (gelegen vlakbij het Hilton hotel). Uw krant heeft in samenwerking met het Rotterdam Hilton het volgende arrange ment voor u samengesteld: welkomstdrankje 3 gangen diner toegangsbewijs PAUL VAN VLIET in het Luxor Theater toegangsbewijs casino Hilton hotel Rot terdam een overnachting in een tweepersoons kamer ontbijtbuffet De toeslag voor een 1 persoonskamer be draagt f 37,50 rurmKw*t KNOLLEN ??T..'T.seHi0MeieBiNnw [mm nee 'N pwAR 1 ISCHApJtS TE I2IJN. HEEMSKERK Hoogovens- IJmuiden voert „van directie niveau tot de werkvloer" een discriminerend beleid jegens etnische minderheden en vrouwen. Werknemers uit die groepen wordt stelselmatig promotie naar hogére loon- en functiegroepen onthouden, ook bij gebleken geschiktheid --- topleidingen. Dat stellen de initiatiefnemers van het op 1 september te openen anti-diskriminatie buro IJ- mond in Heemskerk. Zij base ren hun beschuldigingen op een eindscriptie over het soci aal beleid van Hoogovens, ge titeld „Racisme op de werk vloer" en uitlatingen van (ex)- werknemers. Volgens perswoordvoerster J. Bosman van Hoogovens voert het staalbedrijf „in het alge meen een goed en zorgvuldig personeelsbeleid". Het staalbe drijf zal op de beschuldigingen reageren na onderzoek van onder meer de bronnen van het anti-discriminatie bureau. Redactie: Rik in 't Hout Bijdragen: Elsbeth Marga Rijerse DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER Alexander Pola, één van de tekstschrijvers van po pulaire tv-series als 'Zeg 'ns Aaa!", aarzelt niet lang als hem naar zijn politieke voorkeur wordt gevraagd: „Ik stem Partij van de Ar beid. Het is hoog tijd voor een ander beleid. De kabi netten Lubbers waren af schuwelijk omdat de afge lopen jaren de rijken alleen maar rijker en de armen slechts armer zijn gewor den". De voormalige 'Farce Ma- jeure'-artiest ('Jaaa, 't is uit het leven gegrepen') is ab soluut niet te spreken over de coalitie van CDA en VVD. „Een kabinet vap brekebenen die zichzelf op de borst kloppen omdat het zo goed met de economie gaat, terwijl we dat alleen maar te danken hebben als positieve internationale ontwikkelingen", aldus Pola. „Nee", zegt hij, „geef mij de PvdA maar, die voeren tenminste een wat eerlijker beleid en zijn niet zo corrupt. Tuurlijk, ze zul len niet alle punten uit hun programma waar kun nen maken. In een coalitie moeten nu eenmaal com promissen worden geslo ten". Over de uitslag van de ver kiezingen is Alexander Pola niet zo optimistisch. „De mensen interesseren zich niet meer voor poli tiek. Ze kijken alleen naar de smoeltjes. Ze zouden eens wat beter moeten na denken eer ze hun defini tieve stemkeuze maken". Onjuist! On juist! On juist! Maandagavond 4 september sluit de VVD haar verkie zingscampagne af met een grote bijeenkomst in Bleis- wijk (Zuid-Holland). Spre kers zijn lijsttrekker Joris Voorhoeve en lijstduwer Hans Wiegel. De voorgeno men aanwezigheid van de Friese commissaris van de koningin is aanleiding ge worden tot een stroom van speculatieve berichten. NRC-Handelsblad wist eer gisteren te melden dat Voor hoeve op deze avond Hans Wiegel, Pieter Winsemius en Ed Nijpels zou presenteren als de belangrijkste kandida ten voor een ministerspost. Het Parool deed dat gisteren dunnetjes over door een groot bericht op de voorpagi na te zetten met als kop: „VVD werpt Wiegel in de Strijd". Joris Voorhoeve zou op 4 september de Grote Ijs meester aan het hoofd van een compleet smaldeel libe rale ministeriabelen aan den volke tonen. Ook de Gro ningse commissaris Vonhoff maakt deel uit van deze keurtroep, aldus Het Parool. De krant sluit zelfs niet uit dat Wiegel, Winsemius, Nij pels, Vonhoff en enkele le den van de huidige, demis sionaire ministersploeg op het podium van de veiling hal worden gehaald, in een laatste poging om de liberale achterban ervan te weer houden massaal op Lubbers te gaan stemmen. „Onjuist, onjuist, onjuist", gaf Voorhoeve gisteren als commentaar. „Er is niets an ders aan de hand dat wat ik in het interview met uw krant heb gezegd". Ter her innering: de VVD-lijstrek- ker vertelde bij die gelegen heid dat hij een lijstje had gemaakt met liberalen die in zijn ogen zware posten aan zouden kunnen. Ook Hans Wiegel staat op dat lijstje en ook is hij één van de kandi daten voor het vice-premier- schap. Maar, zo benadrukte Voorhoeve, hij had nog met niemand daarover gespro ken. Dat bleek ook wel uit de reactie van Wiegel op de uitspraken van Voorhoeve. Hij toonde zich zeer ver baasd en zei van niets te we ten. Vooralsnog voelt de Friese commissaris er niets voor zijn fraaie boerderij in Giekerk te verlaten. Pas als zou blijken dat de VVD in het kabinet komt, moet de formateur het nog maar eens proberen. De bovengenoemde slotmanifestatie van de VVD wordt ge houden in een veilinghal te Bleiswijk, die plaats biedt aan 4000 mensen. „Ook wat de artistieke omlijsting betreft is de avond van hoog gehalte", meldt de VVD in een persbericht. „Na het politieke vuurwerk zal de close-harmonyzanggroep „The Wall Street Crash" de zaal ongetwijfeld in vervoering brengen". Als dat maar niet de goden verzoeken is. Crash betekent namelijk 'krach' ofwel ineenstorting en de opinie peilingen zijn al zo slecht voor de liberalen. De campagnelei ding trekt zich daar echter niets van aan. Zij verwacht een zo grote toeloop dat er bussen worden ingezet om alle be langstellenden ter plaatse kunnen brengen. „In verband met mogelijke tv-uitzending begint de avond om 19.30 uur", al dus het persbericht. Voorts is het misschien nog leuk te we ten dat de organisatie van de manifestatie in handen is van Joop van den Ende. Voor wat hoort wat, zal de grote man van TV 10 gedacht hebben. De VVD maakt zich immers al jaren sterk voor de intrductie van commerciële televisie in ons land. André van Duin als premier André van Duin is van alle bekende Nederlanders de meest geliefde nieuwe pre mier onder jongeren tussen de 13 en de 17 jaar. Dit blijkt uit een enquête die in op dracht van een uitgever van één van de populaire school agenda's onder ruim 1400 jongeren is gehouden. Je roen van Inkel staat op de tweede plaats, daarna willen de jongeren het liefst dat Gerard Joling het land gaat regeren. Ook Maartje van Weegen en Kees van Kooten zijn in dat opzicht populair bij de jeugd. Driekwart van de jongeren vindt dat de politiek niet goed functioneert. Politici maken hun beloften niet waar, ze kunnen niet goed samenwerken en ze nemen veel te traag besluiten, aldus de enquête. Blijkbaar ver wachten ze meer poitiek ta lent van komieken, zangers en disc-jockeys. Veel veranderingen zou de stemkeus van deze groep niet-kiezers overigens niet brengen in de huidige poli tieke samenstelling van Tweede Kamer en kabinet. Ruim een derde van de jon gens en meisjes wil dat Ruud Lubbers opnieuw de nieuwe premier wordt, ruim twintig procent geeft de voorkeur aan Wim Kok. Dan volgt een gapend gat en daarna ziet men het liefst Nijpels als minister-president (3,7 Als op 6 september het stem men alleen aan de jongeren zou worden overgelaten, zou het CDA opnieuw de groot ste partij worden. Ruim 35 procent ziet deze partij als-de meest ideale. Iets meer da\^ 30 procent geeft zijn stem aan de PvdA. De VVD krijgt 14,3 procent van de stem men. Groen Links (3,9 zou groter worden dan D66 (2,4%).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3