Rijnland blijft tegen uitbreiding Fokker Klassiek cadeau STAD OMGEVING tleidwOowuwt Schrijnend WEEK EINDE ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 irsoneelsgebrek bij iqarkt- en Havendienst :DEN Wegens een groot gebrek personeel is de Markt- en Haven- st van de gemeente Leiden alleen •htends open. Bezoekers kunnen er en terecht tussen negen en twaalf Telefonische informatie kan ook en 's ochtends worden verkregen, termiddag was niemand van de ge ënte bereikbaar om een verklaring te en voor het personeelstekort. voor de zomervakantie werden de 1 ïingstijden van de afdeling woon- grami|nteverdeling verminderd omdat die /erwe een gebrek aan informanten kamp- igsgegEen aantal van deze medewerkster fo-sysf zwanger, ziek of op vakantie. Uit- Cl ;s (Jikrachten bleken niet te krijgen. Je opf~ Collectanten gevraagd LEIDEN Het comité van de Ne derlandse Kankerbestrijding heeft in Leiden nog collectanten nodig. De collecte wordt gehouden van maandag 28 augustus tot 10 sep tember. Met het ingezamelde geld financiert de Nederlandse kanker bestrijding wetenschappelijk on derzoek en voorlichting over pre ventie, vroege ontdekking en be handeling van kanker. Er is steeds meer goed nieuws te melden rond de bestrijding van de ziekte. De Nederlandse Kankerbestrijding blijft echter afhankelijk van de bij dragen van de bevolking. Collectanten kunnen zich opgeven op het telefoonnummer: 0(71- 761041. Radioprogramma over dementie LEIDEN Een programma over dementie is zondagochtend van half elf tot elf uur te beluisteren via Ra dio Gezondheid op 105,7 FM via de ether of 88,1 FM via de kabel. Over het onderwerp wordt gesproken met familieleden van dementerenden. Verder zijn er interviews met een geriatrisch arts en met een vertegen woordiger van de stichting Gezins verzorging Leiden. Aan de orde ko men vragen wat dementie is, wat er aan is te doen en hoe het is als een partner of ouders dement worden. De uitzending wordt verzorgd door de stichting Gebruikersorganisaties Gezondheidszorg. SP-Karavaan maakt ronde door Leiden LEIDEN De verkiezingskaravaan van de Leidse afdeling van de Socialistiese Par tij (SP) maakt dinsdag een ronde door Lei den. Deze dag is door de SP omgedoopt tot De Dag van de Waarheid. Tussen 14.00 en 17.00 uur worden de gevolgen van het rege ringsbeleid voor de Leidse inwoners onder de loep genomen. De karavaan vertrekt vanaf het parkeerterrein bij Molen de Valk. De eerste stop is om 14.30 bij het ar beidsbureau aan de Oosterkerkstraat. Ver volgens gaat de ronde naar de Merenwijk. Gestopt wordt op het parkeerterrein bij de Kopermolen. Het Academisch Ziekenhuis Leiden en de Leidse Vuilverbranding zijn de laatste tussenstops in de rij. De finish is om 16.45 uur bij Molen de Valk. Sy mposium afdelii t i ies, p.yer islam >lt dac tl staat (DEN Islam en Staat is thema van het internatio- iting symposium dat van dins- gebrJ29 augustus tot en met za- en strja& september wordt ge- Jden aan de Leidse univer- ft. De islamitische wereld &iding|dt benaderd vanuit ver diende vakgebieden: lette- sociale wetenschappen, fdheid. Behandeld wordt »edrac|el de vroegere periode als incl. 8moc*erne tijd- De deelne- k zijn afkomstig uit wester- jn islamitische landen. m symposium begint dinsdag 14.00 uur met een openba- bijeenkomst in het Acade- •gebouw aan het Rapen- jg. Daar houden prof. dr. B. u inw^is, mr. M. al-Ashmavi en al, (OJf. dr. B. Flemming een le- leid di epen I* dr. S. Mardin en dr. D. -ouk spreken tijdens de (neens openbare slotzitting e kuntj io.30 tot 13.00 uur op za ling vjlag onder andere over het Ie Diresituatie in Zuid-Oost Azië. idmad1 wordt'ook een plenaire der#ussie gehouden. De slot- p Jenkomst is in het Centraal Kostdjiiteitengebouw aan de Cle- fingaplaats. organisatie van het sympo- 'ff/vi11 's 'n handen van het ntrum voor Niet-Westerse (dien van de Rijksuniversi- i Leiden. FOKKER: „WIJ VERWACHTEN MEDEWERKING VAN RV NEDERLAND" LEIDEN Het hoog heemraadschap van Rijn land blijft erbij iedere uitbreiding van Fokker op Schiphol kritisch te bekijken en zal die zo mogelijk bestrijden door bezwaarschriften in te dienen. Dat verklaarde woordvoerder H. van den Hoek van het Hoog heemraadschap gister middag in reactie op de plannen van Fokker om zijn produktie in Neder land fors uit te breiden. Volgens Van den Hoek is er geen enkele aanleiding om ylit standpunt te wijzigen. )ijkgraaf E. van Tuyll van ierooskerken kondigde in jni aan dat Rijnland iedere uitbreiding van Fokker syste matisch zou aanvechten zo lang het bedrijf weigert lozin gen van het zeer giftige cad mium dat wordt gebruikt om vliegtuigonderdelen tegen corrosie te beschermen op de Ringvaart te beperken. Bovendien moet Fokker een verontreiniging in een sloot saneren. Volgens Van Tuyll proberen Fokker en het KLM onderhoudsbedrijf op Schiphol systematisch te ont komen aan milieumaatrege len. Fokker en KLM zouden daarbij alle juridische midde len aangrijpen. Reden voor Van Tuyll om ze in juni te betitelen als „de ergste bedrij ven" in het gebied van Rijn land. Rijnland-woordvoerder Van den Hoek verklaarde gisteren dat er in die situatie sindsdien geen verandering is opgetreden. „We zullen elke uitbreiding goed bekijken. We blijven er bij dat we elke uitbreiding zullen bestrijden". Geweldig Woordvoerder E. van Veen van Fokker nam gisteren wat verbaasd kennis van het on gewijzigde standpunt van het hoogheemraadschap. Bij dat bedrijf heerste gisteren een uitgelaten stemming. „Het is geweldig wat hier gebeurt, de produktie van de F100 gaat in Nederland van 28 naar 67 per jaar. Straks komt er iedere drie en een halve dag een nieuw vliegtuig uit de assem blagehal komt. Wij verwach ten daarbij de volle medewer king van de hele BV Neder land. We houden ons daarbij aan alle milieuregels". Van Veen voegt daar aan toe dat de produktie-uitbreiding vooral effecten heeft voor de Fokker-vestigingen op Ypen- burg, in de Drechtsteden en in Woensdrecht. „Daar ge beurt het eigenlijke werk, worden de onderdelen ge maakt. Daar zal het ook in de werkgelegenheid te merken zijn. Op Schiphol wordt de assemblagehal uitgebreid. Daar komen de vliegtuigen uit, dat is spektaculair, maar het grote werk gebeurt el ders". In samenhang met de uitbreiding van de assembla ge op Schiphol overweegt Fokker de ruimtevaartdivisie Space Systems naar Leiden te verplaatsen. Daarmee zijn 360 arbeidsplaatsen gemoeid. Of dat daadwerkelijk gebeurt is nog onzeker omdat het vol gens Fokker de vraag is of de vrijkomende ruimte inder daad van pas kan komen voor de produktie-uitbrei ding. Het bedrijf neemt in de loop van september een be- De 19-jarige Leontine Slijkoord uit Dieren heeft naar het wat ongebruikelijke middel van het sandwichbord gegrepen in haar strijd tegen de schrijnende kamernood. Advertenties en alle andere gebruikelijke middelen om aan een ka mer te komen hebben haar tot nu toe nog niet geholpen. De reistijd naar haar woonplaats op de Veluwe is te groot om zonder onderkomen in Leiden een goed begin te maken met haar stu die medicijnen. Studentenhuisvesting biedt haar pas in december enig perspectief. Vandaar dat ze de afgelopen dagen gewapend met haar geïmproviseerde borden door de Leidse binnenstad is gaan wandelen. De reac ties waren wisselend, vertelt ze. „Er werden wel grappen over gemaakt, maar de meeste men sen wensten me succes". Resultaat heeft het nog niet opgeleverd. Wie nog een kamer over heeft kan haar bereiken via 08330-16312. FOTO: TEJO RINGERS 1/V er, let bijdragen van: Sarie atsman, Rudolf Kleijn, arin Swiers, Frank uurman, Roza van der eer en Joep van Zeijl. iïle »r heerst grote, zeer grote reugde onder de Hazerswou- enaren. De landelijke be- :endheid gloort aan de hori on. Eindelijk wordt Hazers- roude, het landelijke dorp in et Groene Hart van Holland, de vergetelheid ontrukt. Jee, de bekendheid spruit iet voort uit een afgedankte itarfighter in de achtertuin jan de burgemeester. Er jomt al evenmin een monu ment ter meerdere eer en glo- ie van een of andere illustere orpsbewoner. ets veel beters staat garant oor een dagelijkse melding m de vaderlandse ether: tijksweg 11 in tweebaansuit- oering. De eerstvolgende ten jaar zal Hazerswoude zich li de rijen van betaamde file- roeders als Brienenoordbrug (1 Coentunnel scharen, is de lerwachting. 'aa lie werd tenminste maandag i'tgesproken toen de commis- e ruimtelijke ordening zich oest buigen over de yraag loe het nu verder moet met ;e aanleg van de beruchte reg. Te veel noten op de Ha- erswoudse zang loopt uit op en regelrechte ramp: hele- edige iaal geen RW11, zo hadden B Ivan n W zich plotseling gereali- lijd. eerd. Met de hete adem van set voltallige bedrijfsleven uit e wijde omgeving in de nek roeg het college steun om de J tijden ingenomen starre louding te laten varen. Jaar had in elk geval de' o footste fractie, die van het 'DA, niet al te veel moeite ienst nee' Uiteindelijk is een half i toch beter dan een lege op. En mocht het verkeer 'astlopen, dan is er één troost i die redenering: Landelijke m het ekendheid is ook wat waard. Dacht Jet de kunstzinnige smaak an de Leidenaar is het vol- ens Frits Bruins niet best ge teld. De ambtenaar van de (eidse directie culturele za- en schijnt dat te concluderen lit kritiek die bij de gemeente P i binnengekomen op een N|unstwerk achter de ramen 'an de Kunstuitleen aan de fiammermarkt. Vuilniszak- li :en en lege emmers zijn opge- tapeld als onderdeel van »de nanifestatie Beeld '89. Niet fcdereen waardeert dat en laar aanleiding daarvan zou Bruins hebben gezegd dat Leidenaars alleen maar van het huilende zigeunerinnetje houden als het om kunst gaat. Die opmerking schoot bij een van die Leidenaars terecht in het verkeerde keelgat. Er werd een forse klacht inge diend bij het college over zijn uitlatingen. Het college neemt de zaakjia de vakantie in be handeling. Pogingen om de klacht eerder openbaar te ma ken leverden niets op. Kenne lijk mogen we wel weten wat een ambtenaar van de Leidse burger vindt. Maar als we nu eens willen weten wat een Leidse burger van de ambte naar vindt, speelt iedereen storiimetje. Escalatie De Noordwijkse discobus gaat zaterdag weer rijden. NZH- chauffeurs houden hun hart vast. Zij hebben inmiddels al weer nachtmerries van zwaargebouwde dronken dis cogangers die, de „matjes" vervaarlijk in de nekken heen en weer slingerend, de bus tot op de bodem toe afbre- ken en de bestuurder en zijn g eventuele gezin allerlei gru- z welijke martelingen in het z vooruitzicht stellen. De direc- tie van de NZH is echter on- 5 verbiddelijk en eist dat er 5 weer gewoon wordt gewerkt, q Dat worden ongetwijfeld spannende bijeenkomsten van u. NZH-chauffeurs die strootjes trekken, waarbij degene die aan het korste eind trekt de discododenrit mag gaan ma ken. De jeugdige wethouder Victor Salman van de gemeente Noordwijk heeft inmiddels ook een duit in het zakje ge daan. De wethouder, nog jong genoeg om zelf discotheken te kunnen frequenteren, houdt niet van halve maatregelen: hij maakte bekend dat de dis cotheken Duna-Deli en Club '71 op korte termijn worden gesloten. Er komen apparte menten en een hotel voor in de plaats. Of dat een oplossing is is ove rigens nog maar de vraag. Er bevinden zich nog wel meer discotheken aan De Grent: The Champ, The Grand, Bou les Seven, Club '68 en De Bob, om er maar een paar te noe men. Als de notoire discogan gers de duinen instuiven en daar hotels vinden in plaats van disco's worden ze moge lijk zo nijdig dat ze deze ge bouwen weer tot de grond toe afbreken. Om dan vervolgens maar een bezoek te gaan brengen aan de andere disco theken. Die worden derhalve heel erg vol en krijgen een gemengd publiek (elke disco trekt zijn eigen soort bezoe kers), waardoor de vechtpar tijen wel niet zullen uitblij ven. Nadat de discotheken aldus zijn „verbouwd" rest de uit zinnige dispodansende horde niets anders dan de bus maar weer te pakken en die in een hoeveelheid schroot te veran deren. Als deze escalaties zich inderdaad gaan voordoen lost Zinken Het gele bord aan de Hout markt dat aangeeft dat er een zinker in het water ligt, lijkt .zijn taak wat al te letterlijk op te vatten. De duidelijkheid lijdt er in elk geval niet onder. Nie mand kan er omheen dat er in en aan de Houtmarkt wordt gezonken. het probleem zich vanzelf op; er zijn- dan geen discotheken meer en de NZH hoeft er ook niet meer naar toe te rijden, hetgeen met die ontmantelde bussen trouwens toch al niet meer mogelijk was. Campagne De campagne voor de Tweede Kamerverkiezingen wil maar niet echt op gang komen. Slechts twee van de drie lijst trekkers van de grote partijen doen echt mee. En die passen dan ook nog op hun tellen, want ja ze willen allebei graag regeren en echt gunstig zijn de peilingen niet te noemen. En nummer drie die toch op rozen zit, heeft geen tijd voor campagnevoeren. Die regeert juist en kan het torentje aan het Binnenhof niet verlaten voor platvloerse verkiezings- stunties. Wat olijft er dan nog over om de schijn van verkiezingson rust hoog te houden? De ruzie in de marge tussen Groen Links en de Groenen over de vraag wie het groenst is, valt in dat opzicht nauwelijks se rieus te nemen. Nee, dan de Socialistiese Par tij. Die groepering moet het hebben van activiteit aan de basis. Maar met een kamerze tel wil het maar niet lukken. Daarom is dit jaar alles op al les gezet. Alle raads- en sta tenleden hebben vier jaar lang het grootste deel van hun vergoedingen bij elkaar gespaard. Op die manier heeft de SP zo'n zeven ton bij el kaar gebracht. Een campag nebudget waar een wat min der splinterige club als de VVD het ook mee moet doen. Geld te over dus voor een professionele campagne met extra affiches op gehuurde plekken, gelikte televisie- en radio-uitzendingen en zelfs spotjes op Radio 10. Ook in Leiden, waar de SP dankzij de tomeloze inzet van raadslid Cor Vergeer nooit echt uit de verf is gekomen, timmert het partijtje aan de weg. Als enige groepering heeft de SP dan ook al ouder wetse verkiezingsruzietjes ge had. De gemeente kreeg het met de SP aan de stok omdat de gehuurde afficheborden te lang in de loods bleven liggen. De Woningbouwvereniging Leiden verwijderde ten on rechte één affiche van een flat. Reden voor de SP om Heel Erg Boos te worden en te dreigen de tegenwerkende onverlaten voor de rechter te slepen. Dat het zover komt lijkt on waarschijnlijk. Zeker als de SP onverhoopt op 6 septem ber toch een zeteltje verovert. Alle tam-tam heeft in elk ge val één nuttig effect. Een doodsaaie verkiezingscampag-» ne wordt behoed voor slaap verwekkendheid. Burgemeester (1) Alkemade heeft een nieuwe burgemeester. Niet langer is het de immer keurig in het pak verschijnende Arie Her man Meerburg, maar de be kende, hoewel niet geziene gemeentebode Piet van Noort. Hield de bode zich eerst onle dig met diepgaande onderzoe ken in de spullen van een da mesgymclub in de gymzaal op zoek naar verboden blote voe ten, zeer tot ontsteltenis van de in hun sportieve activitei ten en hun privacy gestoorde dames, Van Noort heeft nu ontdekt over ware leidersca paciteiten te beschikken. Daar moet Alkemade opti maal van profiteren, lijkt de bode te denken. Immer pre sent op een strategisch punt voor het gemeentehuis houdt hij het doen en laten van zijn dorpsgenoten scherp in de ga ten. De man, die onder werk tijd gewoonlijk te zien is in een keurig gestevende bode- jas en -broek, heeft in gedach ten alvast de koningsmantel aangetrokken en zwaait met de scepter in het rond. Niet benoemd door de minister zó- als gebruikelijk is bij burge meestersbenoemingen, steekt hij Meerburg iedere dag naar de kroon. Achterbaks en stie kem? Dat kun je niet altijd van hem zeggen. Er moet im mers worden geoefend. Een enkele keer waagt hij zich in zijn rol van vooraan staand aristocraat en heerser der gemeente, hereboer der polders en meester van de koffie. Als een van zijn on derdanen - de ambtenaren - hem niet welgevallig is, weet Piet daar wel raad mee. Ben je vervelend of werk je niet mee? Een koffie-boycot is het devies. Menig ambtenaar neemt al van thuis een ther- moskan mee om aan de nuk ken van de koning van het zwarte goud te ontkomen. Burgemeester (2) Een groot autoritair leider waardig heeft Van Noort zich inmiddels succesvol van enige fatsoenlijke gedragsnormen ontdaan en zich gestort op de cultuur der barbaren. „Ik ben hier de baas", weerklinkt de echo nog bars tussen de mu ren van het raadhuis na een uitval in de richting van een bekende Vener. Die had de euvele moed zonder vooraf gaande drievoudige schrifte lijke toestemming van heerser Piet het gemeentehuis te be treden. „Ik sommeer u" en „Verdwijnt u hier onmiddel lijk" waren de harde woorden die de nieuwbakken burge meester dacht te kunnen bezi gen. Als rechtgeaarde tiran- in-spé terroriseert Piet de openbaarheid van een van Alkemades meest openbare gebouwen. Misbaar misstaat een waar lei der immers niet. Maar de ba sis van de macht is zoals zo vaak uiterst wankel. Alleen het gebruiken van de ellebo gen is onvoldoende, zo weet Piet, die zich er niet voor schaamt als knechtje de tui nen op te knappen van hoog waardigheidsbekleders bin nen de gemeente die hij er nog niet helemaal onder heeft. Of het ooit zo ver zal komen dat de bode de meest verhe vene der Veners wordt, waagt een ieder echter zeer te be twijfelen. Nuchtere poldérbe- woners hebben doorgaans wel zinniger dingen aan hun hoofd, hoewel menigeen gnif felt om een ander die zichzelf - dat moet gezegd - op origi nele wijze voor schut zet. Maar Piet houdt vol, leeft voort in zijn droomwereld en droomt van heldendaden. Was het wellicht daarom dat 'Piet niet was weg te slaan bij de opnamen van Polygoon in het gemeentehuis afgelopen zondag? Op het witte doek kan het immers werkelijk zo lijken als in zijn mooiste dro men: Burgemeester Piet diri geert de gemeenteraad. Maar filmopnamen blijven altijd film, niets minder maar voor al niets meer dan dat. En het gemeentehuis, waar Piet dacht de scepter te zwaaien, zal straks bezwijken onder de mokerslagen van een sloopbe drijf. Hoogmoed komt altijd weer voor de val. Cursusboekje van welzijn is uit LEIDEN Het nieuwe programmaboekje van de gemeentelijke directie welzijn is uit. In het boekje staan de cursussen die de directie aanbiedt voor Leidenaars zonder betaald werk. De cur sussen zijn gratis voor Leidenaars die geen betaald werk hebben en een uitkering ontvangen. Ook de mensen die ingeschreven staan bij het arbeidsbureau als werkzoekende komen in aanmer king. De cursussen worden overdag gegeven in het gebouw van K&O aan de Oude Vest en in het LVC aan de Breestraat. In schrijving is nog mogelijk tot 4 september. Het boekje is ver krijgbaar bij het Stadhuis. Stadsbouwhuis, club- en buurthuizen, bibliotheken, gemeentelijke sociale dienst en het arbeidsbureau. Kleuren en tekenen voor vluchtelingen LEIDEN De Leidse Winke liersverenigingen beginnen 4 september met een kleur- en tekenwedstrijd voor kinderen in Leiden en omgeving. De wedstrijden worden gehouden in het kader van de manifesta tie Leiden, Stad van vluchte lingen. De kleurwedstrijd is be doeld voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. De tekenwed strijd is voor kinderen van 9 tot moet ingekleurd worden. Bij de tekenwedstrijd moeten kinde ren in de vorm van een teke ning laten zien hoe zij over vluchten en vluchtelingen den ken. De kleur- en tekenplaten moeten uiterlijk 23 september worden ingeleverd. Ze worden beoordeeld door een deskundi ge jury. De platen zijn verkrijg baar bij winkeliers met het af fiche van Leiden, Stad voor vluchtelingen voor het raam, de bibliotheek en het stadhuis. Noodlokalen bij bassisschool Het Galjoen LEIDEN De gemeente Leiden heeft bij het ministerie van onderwijs een aanvraag ingediend voor de bouw van twee nood- lokalen bij de christelijke basisschool Het Galjoen. Deze school is gehuisvest in een complex aan de Oosterstraat dat in slechte staat verkeert. Al eerder gaf#het ministerie toestemming voor de bouw van een nieuw schoolgebouw, maar dat biedt slechts plaats aan zeven groepen. Omdat de school momenteel meer klassen kent, zijn twee extra noodlokalen nodig. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: Adres: j Postcode/plaats:1j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank cadeau Naam: (betreffende letter) naar. Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar n Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. JNZ i foridaeSouaarit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13