Kerk moet in noodgevallen bijspringen kerk wereld ficidócSoutcutl brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ftzicbe Commit WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 PAGINA "Bil Missie-zendingskalender: volkskunst uit Zimbabwe OEGSTGEEST De missie-zendingskalender 1990 is de tien de van een serie, waarin de waarde van het christendom voor verre bevolkingsgroepen centraal staat. Ditmaal bevat de voor- en achterkant van de kalender - 'De Stenen Tafelen Van Serima' volkskunst uit Serima in Zimbab we. Dat land viert volgend jaar zijn tienjarige onafhankelijk heid. De missie-zendingskalender is een uniek samenwerkings project van rooms-katholieke missie en protestantse zending, dat ook tot ver over onze grenzen met waardering wordt be zien. Vanaf vrijdag 1 september is de kalender overal in het land te koop (a 8,-, exclusief verzendkosten)) bij de plaatselij ke werkgroepen. De uitgevers van de kalender geven verder nog gespreksvragen en werkmateriaal uit. Dertien tegels uit Serima sieren omslag en kalenderbladen. Kardinaal Franz König KARDINAAL KÖNIG: Afspraak over verplaatsing van klooster naleven WEST-BERLIJN Kar- dinaal Franz König, voor zitter van de internatio nale RK vredesbeweging Pax Christi, heeft zich uitgesproken voor ver plaatsing van het omstre den Karmelietessenkloos ter in Auschwitz. De overeenkomst uit 1987 tus sen de RK Kerk en het Joods Wereldcongres is bindend, al dus Kónig, oud-aartsbisschop van Wenen, gisteren tijdens een toespraak in West-Berlijn. De indruk mag volgens hem niet ontstaan dat rooms-ka- tholieken zich niet aan hun woord houden. „Door deze overeenkomst hebben de ge hele Rooms-Katholieke Kerk en de wereldwijde joodse ge meenschap zich verplicht el kaar met het grootste respect tegemoet te treden en ook ontvankelijk te zijn voor el- kaars gevoelens en emoties die aan bepaalde plaatsen zijn verbonden." Hij sprak begrip uit voor de gevoelens van veel joden voor wie Auschwitz een plaats van stil gedenken en van bezin ning over de gruwelen van de jodenvervolging is. „Te veel katholieken zijn tegenover de joden schuldig". De gehele RK Kerk draagt volgens hem daarvoor een bijzondere ver antwoordelijkheid. Ook vroeg hij begrip voor de Poolse rooms-katholieken voor wie Auschwitz evenzeer een sym bool voor het verschrikkelijke lijden onder het nazi-regime is. Het internationaal joods comi té voor gesprekken met ande re religies (IJCIC) in New York heeft om een onderhoud met het Vaticaan gevraagd nadat de Poolse kardinaal Macharski, aartsbisschop van Kraków, bekend had gemaakt niet langer te willen meewer ken aan de verplaatsing van het klooster op grond van de joodse protestmarsen. Een ontmoeting met kardinaal staatssecretaris Agostino Ca- saroli, de tweede man van het Vaticaan, is half september mogelijk, zo heeft kardinaal Willebrands, in het Vaticaan verantwoordelijk voor de con tacten met het jodendom, het IJCIC laten weten. Davidster Het PSP-Kamerlid A. Van Es heeft minister van den Broek (buitenlandse zaken) ge vraagd of hij bereid is de pau selijke vertegenwoordiger (pronuntius) in ons land, mgr. A.J. Backis, erop te wijzen dat de door het CIDI gekozen de- monstratievorm (de gele Da vidster op een auto voor de nuntiatuur) een in de Neder landse grondwet verankerd recht is. Zij stelt deze en en kele informatieve vragen naar aanleiding van het be richt dat de pronuntius het ministerie heeft benaderd om dat hij de Davidster niet lan ger voor zijn deur wil hebben. „Kerkendag vermijdt homoseksualiteit" AMSTERDAM Op het programma van de Kerkendag van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en het milieu ontbreekt de aandacht voor „de vertrapten en veroordeelden binnen de kerken, zoals de homo's, lesbiennes, ongehuwd sa menwonenden en gescheiden mensen". Dit schrijft de stichting Dignity Nederland, waarbij ongeveer 300 homofiele, lesbische en gescheiden mensen zijn aangesloten, in een open brief aan alle plaatselijke raden van kerken en aan de stuurgroep van het conciliair proces. De stichting streeft naar erkenning bin nen de kerken van de gedachte dat homoseksuele christenen dezelfde christenen zijn als alle andere met dezelfde rechten. De stichting Dignity noemt het onaanvaardbaar dat haar leden nog steeds van het avondmaal of de eucharistie worden ge weerd We zijn niet bezig met leven, we hopen slechts te leven. GPV-KAMERLID G. J. SCHUTTE: ZEIST ,,De kerk moet er altijd zijn als één van haar leden gebrek lijdt. Als blijkt dat de bij standswet geen onbe zorgd bestaan garandeert, dan moet de kerk haar verantwoordelijkheid ne men. De kerk heeft die taak verwaarloosd, dus dan moet zij ook geen grote mond hebben. Het is goedkoop alle kritiek op het bord van de over heid te leggen. Ik kan kritische kanttekeningen vanuit de kerk best ac cepteren, maar dan moeten wij eerst de vraag beantwoorden: wat doet de kerk er zelf aan. Dan zijn we met recht bezig". Dat zegt Gert Jan Schutte van het Gereformeerd Politiek Verbond, door de parlemen- tairê pers uitgeroepen tot poli ticus van het jaar. Hij baart vaker opzien. Als lid van een kleine confessionele partij diende hij enkele moties sa men met de PvdA in over de werkgelegenheid „Zowel de PvdA als het GPV zit in de oppositie, dus dat geeft je wat meer ruimte ten aanzien van het kabinetsbeleid". Boven dien schuwt hij niet bij tijd en wijle van leer te trekken rich ting kerkmensen en christe- Hij heeft sterke kritiek op de veralgemenisering van poli tieke en maatschappelijke or ganisaties op christelijke grondslag. "De grondslag is verlaagd tot het praten over levensbeschouwelijke zaken". Goede wet Voor Schutte is zijn plaats in de Tweede Kamer niet direct bedoeld om zogenaamde 'ge tuigenispolitiek' te bedrijven. "Iedereen zingt zoals hij ge bekt is, maar ik denk dat je in de politiek in de eerste plaats als taak hebt om tot een goed besluit te komen. Dat doe je vanuit een concreet uitgangs punt. Je probeert het hart van andere kamerleden te raken. Maar het doel is een goed be stuur van gemeente, provincie en rijk. Je kunt in de eutha- nasie-discussie wel een prima betoog houden over de waar de van het leven, maar het gaat tenslotte om een goede wet. Dan blijkt het vaak no dig om een heel juridisch be toog te houden. Dat klinkt vaak technisch, maar daar mee toon je aan dat de nieuwe wet niet deugt. Wij zijn een partij die in de eerste plaats mee wil beslissen en dus zijn we geen 'getuigenispartij". Het verkiezingsprogramma van het GPV stelt net als bij alle andere partijen het milieu centraal. Wil het kabinet in het Nationaal Milieubeleids plan 6,5 miljard uittrekken voor het milieu, de GPV vindt dat veel te weinig. "Wij vinden dat een minimum-in spanning Als GPV willen we daar drie miljard extra aan uitgeven. Dat is noodzakelijk. Vooral de inspanning van de overheid moet veel groter worden. Het kabinet wil ƒ650 miljoen overheidsgeld uittrek ken, terwijl wij twee miljard overheidsgeld willen gebrui ken voor het milieu. Het mi lieubeleidsplan van het kabi net is gericht op het controle ren van het milieu en niet di rect gericht op een verbete ring. Het overheidsaandeel moet daarom groter, omdat je daarmee het belang aangeeft wat je aan het milieubeleid Toch denkt Schutte niet dat de extra bedragen die voor het milieu moeten worden uitgetrokken het welvaartsni veau in Nederland zal aantas ten. "Dat durf ik te zeggen, FOTO: DIJKSTRA omdat we nog steeds in een groeiende economie zitten. Ik geloof niet dat economische groei per defenitie meer mi lieuvervuiling met zich mee brengt. De ruimte die ontstaat door die groei moet aange wend worden voor nieuwe maatregelen". "Misschien dat een milieu vriendelijke produktie eerst een rem zal zijn op de econo mie. Maar uiteindelijk zal het een pré zijn. Als je nu vooAip wilt lopen dan bouw je op, langere termijn een goede concurrentie-positie op". Schutte verwacht dat de maatregelen ten aanzien van de landbouw (mestverwer kingstechnieken), industrie (normen voor vuil-uitstoot) en consument (produktvoorlich- ting en openbaar vervoer) vruchten zullen afwerpen. "Het slechtste in deze discus sie is het kijken naar de an der. De één wijst naar de landbouw, de boeren kijken weer naar de uitstoot van de industrie en een derde hekelt de automobilist. Het milieube leid heeft consequenties voor iedereen. Dat moet iedereen zich bewust worden. Egoïstisch "Maar ik weet dat de mens egostisch en zondig is. Een an der leefpatroon laat zich moeilijk afdwingen. Even tueel zou je als overheid tot vergaande maatregelen moeten overgaan, door bij voorbeeld de binnenstad af te sluiten voor autoverkeer. Vanaf parkeerplaatsen kun je dan met goed openbaar ver voer naar de binnenstad toe. Misschien dat we zelfs parke ren op eigen terrein ook moeten laten betalen, zodat iemand niet van zijn huis naar het werk kan met de auto van stoep tot stoep". Het Gereformeerd Politiek Verbond is gebaseerd op de bijbel en de drie belijdenisge schriften van de vrijgemaakte gereformeerde kerken. Alle leden daarvan zijn zonder mankeren welkom als lid. Le den van andere kerkgenoot schappen moeten worden voorgedragen, ook al onder schrijven zij de belijdenisge schriften en de bijbel als uit gangspunt, net als het GPV. Tot nu toe ging het meestal om leden van de christelijke gereformeerde kerk die lid van het GPV willen worden en dan ook zonder meer zijn toegelaten Volgens Schutte is het terecht dat kandidaat-leden van bui ten de vrijgemaakte kerk worden getoetst op hun schriftgetrouwheid en hun hang naar de belijdenisge schriften. „Als iemand de bij bel als uitgangspunt neemt voor de politiek, dan kan hij ook de belijdenisgeschriften onderschrijven. Het is gewoon een feit dat de kerkelijke tucht in bij voorbeeld de gere formeerde kerken niet meer functioneert.. Natuurlijk zijn er verontruste leden, maar het is toch vreemd dat ie mand wel binnen zijn kerk accepteert dat niet aan de be lijdenisgeschriften wordt ge hecht, terwijl hij zegt die wel te kunnen onderschrijven". Schutte wijt daaraan de te loorgang van de anti-Revolu tionaire Partij die de belijde nisgeschriften niet als grond slag nam van de partij, maar .volstond met de bijbel. Schut te: "Daar is het waarschijnlijk ook fout gegaan. Een vrijzin nig gereformeerde of her vormde die de bevrijdingsthe ologie volop aanhing kon in die partij functioneren. Het GPV wil dat voorkomen door een zo'n objectief mogelijk criterium te hanteren. Wij weten dat mensen binnen de vrijgemaakte kerk de belijde nisgeschriften onderschrijven en in andere kerkgenoot schappen is dat niet duidelijk, dus toetsen wij dat". Schutte vindt overigens de aanwezigheid van verschil lende kleine partijen van con fessionele signatuur niet ern stig. "Het naast elkaar bestaan van enkele kerken vind ik veel erger. De verschillen rechtvaardigen niet het zelf standig voortbestaan van be paalde kerkgenootschappen. Als ik bij voorbeeld kijk naar de christelijke gereformeerde kerken en de vrijgemaakte kerk dan zou het toch prach tig zijn als daar een grotere toenadering zou komen. Dan kunnen er wonderen gebeu ren. Ik vind het echt moeilijk om het naast elkaar bestaan van deze kerken te accepte ren. In de politiek is het be staan van kleine partijen meer een kwestie van veel kleurigheid, dat vind ik niet zo erg". HILDEBRAND B. BIJLE- VELD Wandeling door de natuur De Vaticaanse fotograaf Arturo Mari mocht maandag van de paus enkele plaatjes schieten terwijl deze vlak voor zijn vertrek naar Rome een wandeling van twee uur maakte door Los Lagos, een natuurgebied in de omgeving van het Spaanse stadje Covadonga. Gisteren werden de foto's voor publicatie vrijgegegeven. Nieuwe synode voorzitter christelijk gereformeerden GRONINGEN Domi nee M. Tanis uit Slie- drecht werd gisteren ge kozen tot nieuwe synode- voorzitter van de christe lijke gereformeerde ker ken, die momenteel haar synode houdt in Gronin gen. Emeritus-predikant J. Velema uit Nunspeet maakte vermel ding van de vele moeilijkhe den waardoor de christelijk gereformeerde kerken drie jaar geleden bij het houden van de synode in Den Haag werden getroffen. Hij meende dat er nu duidelijk veel min der spanningen zijn. In een speciaal voor de gene rale synode belegde kerk dienst, zei ds. J.H. Velema maandagavond dat verdeeld heid en polarisatie geen teke nen zijn van een echt christe lijk leven. Maar. zo zei hij, werkelijke eenheid is niet te verkrijgen door goede wil, handig manoeuvreren van een synodevoorzitter of door voorzichtig met de porcelein- kast om te gaan. "Eenheid is een geschenk van God. We moeten Hem erom vragen", aldus ds. Velema. Vooruitstrevende kerkleden kwamen een aantal jaren te rug tegenover meer behou dende groepen te staan ston den. In 1985 verlieten vijf predikanten de kerk om zich aan te sluiten bij de Neder landse Hervormde Kerk. De Christelijke Gereformeer de Kerken tellen momenteel ongeveer 76.000 leden. Ze zijn ontstaan na 1892, het jaar waarin de Afgescheidenen en de Dolerenden, twee groepen die in respectievelijk 1834 en 1886 hadden gebroken met de Nederlandse Hervormde Kerk, zich verenigden in wat toen de Gereformeerde Ker ken in Nederland ging heten. Een aantal van hen kon zich niet vinden in deze 'Verenig ging' en besloot te blijven wat ze waren: Christelijk Gerefor meerd. Ouderen moeten wachten VOOR senioren is er, wat de Spoorwegen betreft, geen liP den meer extra vroeg op te staan om van een lange reist e k te genieten. Hun seniorenkaart - het is al bij de nieu y°r dienstregeling in het vooruitzicht gesteld en deze week eens herhaald - is straks tijdens de ochtendspits niet rri geldig. 60+'ers mogen dan uiteraard wel met de trein, mi |ev zonder het voordeel dat hen onderscheidt van andere trefon reizigers. De treinen zijn in de ochtendspits te vol en leidt tot problemen met de dagelijkse reizigers die het voez€ pond betalen, vindt de NS. Een beetje onbehoorlijk is die redenatie wel. De seniori kaart kost 75 gulden en daarvoor in ruil krijgen de ouder een korting van veertig procent. De kaart heeft heel mensen naar de trein getrokken en de NS kon die passagi best gebruiken. Maar nu ook anderen voor de gang naar h werk steeds meer de trein verkiezen boven het file-rijdi moeten de senioren weer plaats maken. Het voordeeltje bli in hun nadeel te gaan werken ANDERE houders van voordeeltarieven bij de Spoorweg zoals de houders van de NS-kortingskaart, zouden moet vrezen dat ook aan hun korting over enige tijd beperking worden opgelegd. Of gelden voor hen andere maatstav dan voor ouderen? En worden medepassagiers niet kwaad )E de houders van een kortingskaart een zitplaats bezet houdtie' De NS heeft een slechte maatregel getroffen die riekt n< discriminatie van oudere mensen. De Spoorwegen rechtva digen hem door te wijzen op het gebrek aan vervoerscapa teit. Dit betekent eigenlijk een zwakke start van de camp; ne om meer mensen naar de trein te lokken. Studenten voorbeeld. Om te voorzien in de behoefte aan meer capacit j( zijn betere maatregelen te bedenken Weinig verandering DE BILT (KNMI) Het weer wordt de komende dagen in grote trekken bepaald door enerzijds een langgerekt hoge- drukgebied boven de oceaan en noord-Frankrijk en ander zijds een reeks oceaanstorin gen, die zich via noord-Schot land naar Scandinavië bewe gen. De met deze storingen sa menhangende wolkenzones verplaatsen zich snel in de krachtige bovenstroming van west naar oost over de Noord zee. Vooral het noorden van het land ligt binnen het bereik van deze bewolking. Voorna melijk in het Waddengebied is daarbij wat regen van weinig betekenis niet uitgesloten. El ders in het land blijft het droog, waarbij het vooral in het zuiden tot flinke opklarin gen kan komen. De aanstro mende lucht is nog steeds aan de warme kant. De middag- temperaturen variëren tussen de 20 graden in het Wadden gebied en 25 graden tijdens zonnige perioden in de zuide lijk provincies. De westelijke tot zuidwestelijke wind is zwak tot matig; in het Wad dengebied af en toe vrij krach tig. Tot en met zaterdag veran dert dit weertype nog nauwe lijks; daarna brengen omvan grijkere oceaandepressies mo gelijk koeler weer met af en toe regen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig tot en met donderdag: Noorwegen: Veel bewolking en af en toe regen. Middagte- peratuur van langs de kust rond 15 graden,.achter de ber gen oplopend tot ongeveer 20 graden. Zweden: In het zuiden perio den met zon, meer naar het noorden bewolking en af en toe regen. Donderdag in het zuiden ook bewolkt en wat re gen. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden, mor gen koeler. Denemarken: Perioden met zon maar ook wolkenvelden. Morgen mogelijk een spatje re gen. Middagtemperatuur rond 20 graden. Ierland en Schotland: Bewolkt en af en toe regen. Middag temperatuur in Ierland rond 20 graden in Schotland van 16 tot 20 graden. Engeland en Wales: Perioden met zon maar ook wolkenvel den. Droog weer. Middagtem peratuur van 20 graden in het noorden tot 24 graden in het zuidoosten. Bondsrepubliek Duitsland: In het noorden wolkenvelden ders perioden met zon. Mi dagtemperatuur van 21 grad aan de kust tot 28 graden het zuiden. België en Luxemburg: Per den met zon, maar ook w kenvelden. Middagtemper tuur van 21 graden aan kust tot 24 in de Ardennen, Frankrijk: Zonnig, maar in h noorden wat wolkenveldeP^i Middagtemperatuur van graden tot 25 graden, aan Middellandse Zee rond 31 gi m den. In het binnenland T"~~ tot plaatselijk 33 graden zuiden. PL Spanje en Portugal: Zonn ra maar langs de Spaanse noorfjo kust bewolkt. Middagtemperu^ tuur langs de Atlantische ki van 25 tot 30 graden, langs! Middellandse Zee rond 30 den. In het binnenland var tot 39 graden. Zwitserland: Zonnig, maar o< jj* een kans op een buitje. Mir dagtemperatuur in de dalen e het laagland omstreeks 28 gr den. Oostenrijk: Zonnig, maar in middag en avond kans op et bui. Middagtemperatuur ron 29 graden. ItaliëZonnig met een rnidda) temperatuur van 30 tot 33 gr Joegoslavië: Langs de ku zonnig, in het binnenland bu e en. Middatemperatuur lanj' de kust rond 31 graden. Lam inwaarts enkele graden hoge IU Griekenland: Zonnig. Tusst u de eilanden eerst nog ve wind. Middagtemperatuur c de eilanden en aan de ku rond 30 graden, op het vasti e land iets warmer. WEERRAPPORT 'n i Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Auschwitz treurd dat de unieke kans is gemist van Auschwitz een oord van verzoening te maken tussen jood en christen, want in de afschuwelijke oorlog '39- '45 hebben joden en christenen zij aan zij geleden van de ploertelogie van Hitier (en Stalin?). Maar bij de joden niets van dit alles; alleen: eraus. Het monopoliseren van joodse kant is een* tragische overdrijving, omdat het nieu we jodenhaat kan kweken. Be zeten door de joodse tragedie mag men de tragedie van het Poolse volk niet negeren. Het is in '39-'45 het meest gemar teld. S. Menken, LEIDEN. Uitsluitend juridisch bekeken ligt de zaak in Auschwitz zeer duidelijk; er is grond gekocht en betaald en er is een kloos tertje gebouwd. Later komt de Hondepoep joodse gemeenschap er achter en begint te eisen alsof zij er een eigendomsrecht op heeft. In een helder artikel in „Trouw" uit 1987 werd be- Het is te hopen dat hondebe- zitters nu bekend is gewor den dat de uitwerpselen van hun dieren schadelijk zijn voor de gezondheid van kinde ren eindelijk eens gaan in zien dat het onverantwoord uitlaten afgelopen moet zijn. Ik weet zeker dat verreweg het gros van de baasjes en ba zinnen hun honden verkeerd, gemakzuchtig, uitlaten. Dage lijks ben ik getuige van deze smerige praktijken, waardoor de hele wijk waarin ik woon en veel wijken zullen er net zo aan toe zijn werke lijk is vergeven. Speelweiden zijn volstrekt onbruikbaar, wandelpaden en trottoirs zo goed als onbegaanbaar. Het is onverantwoord door de wijk te lopen zonder voortdurend de ogen op de grond gericht te houden. Schoenen met profiel- zolen zullen in onze wijk om begrijpelijke redenen in on bruik geraken. Er zijn hele straten en plantsoenen die al tijd doordringend naar de hon depoep ruiken. H.C. de Boer, DELFT. Hondepoep (2) Een hoogst alarmerend bericht over de uitwerpselen van hon den, die in straten, groenstro ken, parken en zelfs speelwei den, via wormen een ernstig besmettingsgevaar voor kleine kinderen vormen. Tot nu toe hebben we hondepoep als sme rig en lastig ervaren, maar on derzoek heeft thans aange toond dat het ook nog gevaar lijk is voor de gezondheid van in dat groen spelende kinde ren. Ik weet dat vrijwel nie mand zich aan de regels houdt, die toch zo eenvoudig zijn. Want ik heb zelf een hond en als ik die uitlaat kom ik zoveel hondebezitters tegen die hun dieren volkomen ongediscipli neerd hun gang maar laten gaan. Een tijdlang heb ik er in alle vriendelijkheid wel eens wat van gezegd, maar daarbij ontmoette ik zoveel onbeschoftheid en zelfs agres sie, dat ik daar snel van terug gekomen ben. Ik hoop van harte dat er nu maatregelen genomen worden. Die zouden vooral controlerend moeten zijn. waarbij pas na een waar schuwing een boete zou moeten volgen. Ingewikkeld hoeft dat niet te zijn. Iedereen die zich niet uitsluitend per auto verplaatst maar ook wel eens wandelt, kan zonder moeite de vervuilde „uitlaat- plaatsen" in zijn woonplaats aanwijzen. Zou de regelmatig patrouillerende politie die niet kennen"1 Hopelijk gaat men niet proberen het kwaad voor al of uitsluitend via verhoging van de hondebelasting te be strijden. Sommige hondelief hebbers kunnen dat geld niet missen, terwijl juist de eige naars van grote, dure honden die veelal ook de grootste vervuilers zijn er zich wei nig van zullen aantrekken. N.P. v.d. Velde, WASSENAAR. Hondepoep (3) Wie tegen half elf 's avonds of 's morgens vroeg de straat op gaat kan zien hoe het uitlaten van honden tegenwoordig in zijn werk gaat. De honden worden gewoonlijk los meegevoerd en mogen overal plaatsnemen waar zij maar willen. Nooit ziet men een baasje dat zijn dier naar de goot dirigeert om het aan te sporen daar zijn behoefte te doen (want daar en ner gens anders moet het!). Een ergerlijke gemakzucht. Veel erger nog zijn de hondebezit ters die hun dieren opzettelijk op een speelweide loslaten. Ik heb zelfs iemand gezien die een speciaal voor de jeugd aangelegd, keurig omheind voetbalveldje betrad. Schaam teloos het was op klaarlich te dag werd het hek open gemaakt, waarna twee kolos sale honden het veld konden gaan benutten. Waarom ziet de politie zoiets nooit? W.P.. de Ruiter, LEIDEN. Hondepoep (4) Goed beschouwd hebben we hier te maken met een milieu vraagstuk van de eerste orde. De hondepoepvervuiling over stijgt gelet op de directe overlast, de stank en het nu bewezen gevaar voor de ge zondheid mogelijk zelf het probleem van de bodemver vuiling en de overheid zou daaruit conclusies moeten trekken. K.D. Dekker, VOORSCHOTEN. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2