Hoekstra kiest voor routine en talent Ajax start toernooi met nederlaag Romario Kiekte van Perthes hij jonge turnster Maradona zet het WK op liet spel met zijn fratsen" op de bank voor duel met Chili Franker betreurt uitbeurt bij duel om de Davis Cup NA SPORT £cidóc<2omotit WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 PAGINA sportuitslagen Al 130 paarden dood in Spanje SEVILLA In het zuiden van Span je zijn de laatste dagen al tenminste 130 paarden overleden aan de Afri kaanse paardepest. Deze gevreesde besmettelijke ziekte heeft voor de derde keer sedert 1987 de kop opge stoken. Zeker 69 paarden lijden aan de ziekte en zijn ten dode opgeschre ven. IOC-voorzitter Juan Antonio Sa maranch verklaarde in Duisburg, waar hij het begin van de Universiade bijwoonde, dat het Internationale Olympische Comité pas in oktober volgend jaar tijdens een vergadering in Tokyo een besluit zal nemen over de olympische paardesport-evene- menten in Barcelona. Marokkaan zwaar gewond bij WK CHAMBERY Tijdens de training voor vrouwen en amateurs voor de ploegentijdrit van het WK wielren nen van vandaag heeft zich gister ochtend op de autosnelweg bij Cham- béry op het parkoers hoewel de weg voor verkeer was afgesloten een ern stig ongeluk voorgedaan. De Marok kaan Mohamed Maanaoui reed met volle snelheid op een stilstaande wa gen van één van de andere ploegen. Maanaoui is overgebracht naar het ziekenhuis van Chambéry, waar breuken in vier nek- en rugwervels en bovendien een gebroken rib en handwortelbeentjes werden geconsta teerd. Proeftijd van twaalf maanden voor Johnson TORONTO Atleet Ben Johnson is gisteren in Toronto voorwaarde lijk vrijgesproken met een proeftijd van twaalf maanden. De Canadees, die geschorst is wegens het gebruik van stimule rende middelen, richtte in oktober van het vorig jaar op de snelweg vanuit zijn auto een startpistool op een hem lastig vallen de motorrijder. Kraay begrijpt paniekstemming niet DEN HAAG Hans Kraay is boos. Boos op Feyenoord-voorzitter Carlo de Swart en al die anderen die hem na de slechte seizoenstart van de Rotterdammers de Zwarte Piet hebben toegespeeld. Vanuit Amerika, waar de onlangs terugge treden technisch directeur van Feyenoord momenteel op vakantie is, reageerde Kraay gisteren furieus op alle aantijgingen die zijn gedaan aan zijn adres. „Het huidige elftal van Feyenoord is zelfs sterker dan dat van vorig seizoen. Toen werden we samen met Twente gedeeld derde. Daarom kan ik de paniekstemming niet zo goed begrijpen. Feyenoord hoeft helemaal niet bij het nulpunt te be ginnen. zoals al geroepen is". Ook sprak de verbolgen Kraay be richten tegen als zou Feyenoord nog een schuld van zeveneneenhalf miljoen gulden hebben. „De Stich ting Feyenoord is momenteel schuldenvrij. Als het Feyenoord- bestuur iets anders beweert is dat een pertinente leugen". Kraay is niet van plan terug te tre den als directeur van het stadion Feyenoord. „Ik zou niet weten waarom. Lees de notulen van de afgelopen vergaderingen maar. Daarin ben ik geen enkele klacht tegen gekomen". Hans Kraay keert maandag terug in Nederland en zal een dag later zijn werkzaamheden in de Kuip hervatten. buia ^istemaker trainer bij De Graafschap )OETINCHEM Simon Kistemaker is angetrokken als nieuwe trainer van De raafschap. De 48-jarige Kistemaker, je een contract tot het einde van dit fyLowleizoen tekende, was de laatste drie jaar I4.j/erkzaam bij DS'79. Hij neemt de trai- Sci ingen over van Ben Zweers, die eerder ilNEAC p de dag bekend maakte zich alleen v L iet zijn oorspronkelijke functie te gaan houden: die van technisch mana- NEAC er. De 55-jarige Zweers, die de trainin- 15. 21.; en vlak na de seizoenstart van Arie egiela tehouwer overnam, zou niet goed lig- TROP en *n sPelersgroep. De voetballers jaagden, dat ze zo veel moesten lopen nauwelijks aan voetballen toekwa- ten. 1.; 10 koel HAMBERY Het Ne- irlandse dameswielren- ligt tussen Hennie Top en Vanessa van Dijk. Top is bijna vier jaar in de i herenigde Staten geweest n teruggeroepen, Van heeft krap één jaar ;en licentie en komt van- laag naar Chambéry voor le strijd om de wereldti- ïen ndiiac lij een negatieve benadering tan de conclusie zijn dat in het and van olympisch kampioe- ïe Monique Knol de kleinste s onderschoen het wielrennen roor vrouwen nog te ruim is. )e werkelijkheid echter is dat 'oach Piet Hoekstra nieuw ta- ent een kans durft te geven ■n uit ervaring weet dat de »ude garde nog zeer levensvat- [oekstra: „Toen wij in Epinal, rroeg in het seizoen trainden, reed Van Dijk met haar club- iloeg. Omdat je talent proeft, ;eef je wat adviezen mee. Ik lerinner mij dat ik Van Dijk leloofde wat adviezen te zul- geven, mits ik haar in een rit met mijn wagen niet zou passeren. Met andere woorden, als zij niet gelost zou worden. Ik heb haar pas aan de streep terug gezien, terwijl Canins en Longo toch ook meereden. Het bleek bovendien dat adviezen bij haar in goede aarde vielen. Zij heeft alles om met de bes ten mee te kunnen, zij miste alles om het te doen. Maar wat kun je verwachten van een meisje dat nog geen jaar koerst. Zij reed harkerig, zij wist haar versnelllingen niet te gebruiken, zij kende haar eigen krachten niet". „In Rheden, op het Posbank- traject zijn wij ook een keer wezen trainen'. Van Moorsel reed toen als beste. Dat zie je. Ik heb Vanessa geroepen en gezegd dat zij bij de volgende beklimming van de Posbank eens moest aanvallen, als Van Moorsel net van kop af was. Dat immers moet je altijd doen. De sterkste kan dan na melijk alleen maar achterom terugkomen of door de berm omdat zij opgesloten zit. Van Dijk reed zo van de groep weg. Je kunt natuurlijk denken dat de selectie op tachtig procent reed, maar neem van mij aan, dat niemand, geen prof, geen amateur en zeker geen vrouw een volslagen buitenstaander zo maar weg laat fietsen". Paar jongens Met een paar andere jonge meiden plus Loohuis en Schui- tema is Van Dijk meegegaan naar de Ronde van Oost- Duitsland. Voor veel landen een laatste training voor het WK. Italië, Frankrijk en Rus land waren er niet bij, maar in het Oostblok en in Scandina vië zijn toch een paar vrouwen die echt kunnen fietsen. Van Dijk had ze allemaal in de zak. Zij heeft eigenlijk alles gewon nen. Op zo'n moment denk je, die moet mee naar de WK, voor dit jaar, maar zeker ook voor de toekomst". Hennie Top heeft nauwelijks nog een toekomst als wielren- ster. Op de dag van de ploe gentijdrit wordt zij 33. Bijna tien jaar geleden veroverde zij drie Nederlandse titels op rij. Vier jaar geleden vertrok zij naar de Verenigde Staten om niet meer terug te komen. Piet Hoekstra zag haar vroeg in het voorjaar in de Ronde van Texas en polste haar be reidheid nog eens voor Neder land mee te doen. Het ant woord was zeer positief. „Ik had met Hennie afgesproken dat ik contact met haar zou houden en haar zou oproepen als ik haar nodig had. Zo ruim was mijn keuze tenslotte niet". Begin juli ging het teloontje naar Denver, vlak na de Tour de France meldde Top zich bij de ploeg. Niet zo best „In het begin ging het niet zo best. Maar ik ken Hennie nog uit mijn Batavus-tijd. Zij had mij gegarandeerd dat zij er hard voor zou werken en dat zij mij zou laten weten als zij geen vorm had. Zij heeft ge woon te hard gewerkt, met de totaal andere omstandigheden verklaart dat voor de volle honderd procent het wat stroe ve begin. Maar zij is er hele maal overheen. Zij rijdt met Monique Knol, Monique de Bruin en Cora Westland de ploegentijdrit. De selectie is voor Top niet echt uit de lucht komen val len. „Hoekstra had mij immers al gepolst, wij hebben nog een paar keer contact gehad. Ik Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 21.45 uur: Veronica Sport. Nederland 3, 21.55 uur: Sport Studio. Duitsland 1, 22.45 uur Voetbal. Sky Channel, 18.00 uur Snoo- Sky Channel, 19.00 uur: Trans World Sport. Sky Channel, 20.00 uur Triathlon. Sky Channel, 21.00 uur Skiën. Sky Channel, 22.00 uur: Voet bal. Sky Channel, 23.00 uur: Atle tiek. MORGEN BBC 2, 11.50, 14.35 en 17.00 uur: Cricket. Sky Channel, 00.00 uur: Snoo- Van Duren tekent bij BW Den Bosch DEN BOSCH Mart van Du ren heeft zijn contract bij BW Den Bosch alsnog met éen jaar verlengd. Aan het einde van het seizoen mag de 24-jarige vleugelspits, voor wie Dundee United te weinig wilde beta len, voor een gelimiteerd be drag van 450.000 gulden ver trekken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond tuisbezorgd. VALENCIA Ajax heeft gisteravond laat in Valen cia zijn eerste wedstrijd voor het voetbaltoernooi om de Trofeo Naranja te gen de houder van de we reldbeker, Nacional Mon tevideo, met 3-1 verloren. Bij de rust stonden de Amster dammers voor slechts 6.000 toeschoouwers nog voor door een treffer met het hoofd van Scholten na een actie van Van 't Schip. In de eerste helft van h^t duel, dat bij een temperatuur van meer dan dertig graden werd gespeeld, was Roy de uitblin ker bij Ajax, dat domineerde, maar erg slordig met de kan sen omsprong. Na de hervatting sloeg Nacio nal, dat in december in Tokyo van PSV won in de strijd om de wereldbeker, driemaal toe. Direct al in de eerste minuut van de tweede helft passeerde José Garcia doelman Menzo in tweede instantie (1-1). In de 53e minuut kwam Nacional op voorsprong toen Sola een strafschop (Blind beging een overtreding tegen Valdez) be nutte. Acht minuten vor het einde maakte Saralegui er 3-1 van. Bij Nacional ontbraken Silva en Pena, die de avond tevoren in een rumoerig duel met de thuisclub Valencia uit het veld waren gestuurd. Ook de Span jaard Arroyo kreeg rood. In totaal vielen er negen gele kaarten. Valencia, dat woens dag tegen Ajax speelt, zege vierde met 2-0 door treffers van Eloy. 1MSTERDAM Volgens irthopedisch chirurg René C Marti hebben de medische C >egeleiders van het tur- ïinternaat op Papendal idequaat gehandeld in het jeval van de inmiddels nvalide turnster Kirsty Meters. De professor con- itateerde na een uitge leid onderzoek, dat de 1 /ijftienjarige Nieuwegein- rbse aan de ziekte van Per- L -È\hes lijdt. Het ziektebeeld, ten stoornis waardoor Stukken bot van de kop yan het dijbeen afsterven poor een te geringe bloed- ingeNfoorziening, komt vaker ystenvoor bij jeugdigde topspor- •mt aiers. rerk, 1 DaaKirsty Pieters verliet vorig t het aar het turninternaat Papen- ïang-Hal wegens ernstige heup- 'eld (klachten. De röntgenfoto's die ider Jn februari 1988 werden ge- iten etnaakt, gaven geen indicatie rkenhj van de ziekte van Perthes. Volgens Marti is het toen ge constateerde lichte trauma met grote waarschijnlijkheid niet de oorzaak van de heupaan doening. De ouders van Pieters verwij ten de medische staf op Pa pendal fouten te hebben ge maakt. Pieters werd in juni geopereerd, maar kan nog steeds niet zonder krukken lo pen. De ouders van de voor malige turnster hebben een advocaat in de arm genomen om de nalatigheid van de turnbond bij de rechter aan te klagen. De eerste getuigenver horen voor de rechtbank in Utrecht zijn al achter de rug. Een commissie die in opdracht van de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond (KNGB) eerder een onderzoek instelde naar de achtergron den van de invaliditeit van de turnster, concludeerde dat er geen sprake was van nalatig heid. De commissie oefende in voorzichtige bewoordingen wel kritiek uit op het topsport- beleid van de turnbond. heid kan garanderen ben ik bereid mijn contract uit te die nen". ROME Diego Maradona zet deelneming aan de ^eindronde om de wereld titel voetbal, volgend jaar ain Italië, op het spel. Dat (heeft Antonio Matarrese, voorzitter van de voetbal- 2 federatie in Italië, in een radio-interview gezegd. (De Argentijn moet vol- vgens hem ophouden met zijn fratsen en zich met een in Napels bij zijn club melden. 3 Als Maradona zijn contract respecteert en niet bewijst een serieuze speler te zijn, dan loopt hij het risico te worden uitgesloten voor de eindron de", aldus Matarrese tegen het station GR-1. Voorlopig lijkt de superster, van wie als laat ste vernomen werd dat hij in Argentinië rustig zat te vissen, niet erg onder de indruk van het dreigement. De competitie in Italië begint komend weekeinde. De Itali aanse federatie heeft inmid dels contact gehad met de bond van Argentinië. Matarre se heeft zijn ambtgenoot Grondona gevraagd te bemid delen. „Maradona is altijd een speler vol kuren geweest", al dus Matarrese. „Voetbal is een serieuze aangelegenheid. We kunnen niet tolereren dat Ma radona de spot drijft met Na- poli, de supporters van de club en de organisatie van het Itali aanse voetbal. We blijven niet meer met de armen over el kaar toekijken". Maradona liet weten dat hij en zijn familie pas terugkeren naar Napels als de veiligheid van het gezelschap gegaran deerd is. Volgens een door hemzelf ondertekend commu niqué, dat gisteravond door het Argentijnse persbureau Telam werd verspreid, is spra ke van een complot. Maradona liet weten, dat hij en zijn fami lie zijn bedreigd. „Als man en vader heb ik de plicht te waken over het waar devolste wat ik bezit: mijn fa milie. Als Napoli onze veilig- Diego Maradona FOTO: AP FOTO: ANP echter had laten blijken dat hij mij voor de ploegentijdrit wil de hebben, brandde het vuur tje weer. Dat is net wat voor mij, mijn mogelijkheden liggen op het vlakke." Hennie Top, sinds eind juli te rug in Wekerom, ziet haar op treden als eenmalig. „Volgend jaar zal Hoekstra wel een rui mere keus hebben. Ik ben bo vendien helemaal niet van plan naar Europa terug te ko men om te koersen. Ik denk dat ik nog wel even mee kan, zeker het volgende seizoen nog. Maar ik ben in Amerika en ik blijf er". Monique Knol. wist dus van het begin af dat de mogelijkheid er was. Ik had er wel zin in. De ploeg was mij eigenlijk volstrekt onbekend. Westland zag ik voor het eerst in Texas, met Knol heb ik ge fietst toen zij net was begon nen, Monique de Bruin is ei genlijk ook van een andere ge neratie". „Je hoort natuurlijk wel eens wat van Amerikaantjes, die in Europa zijn geweest, je leest iets in wielerbladen, maf con tact was er helemaal niet meer. Ik fiets een heel jaar in de Verenigde Staten. Ik kan daar, dank zij sponsors net mee uitkomen, ook omdat ik goedkoop leef. Sponsors heb je bovendien nodig omdat je in dat grote land nog al eens wat vliegreizen moet maken en die kosten natuurlijk geld. Dit jaar heb ik niet van die geweldige uitslagen gemaakt, ook niet in de criteriums, die ik meestal rijd. Dat komt ook doordat ik mijn seizoen toch iets anders heb ingedeeld, nadat ik kandi date voor Chambéry was ge worden. Meer etappewedstrij den gereden dan in de andere drie seizoenen, die ik in Ame rika bezig ben. Voor het indi viduele kampioenschap ben ik niet geschikt. Ik ga niet zo best meer omhoog, nadat Hoekstra DEN HAAG „Zwaar der konden we het eigen lijk niet treffen". Zo rea geerde directeur sportief Stanley Franker op het resultaat van de in Mün- chen gehouden loting voor de wereldgroep van het Davis Cuptoernooi, waar Nederland dank zij de promotiewinst op Indo nesië voor het eerst in de historie deel van uit maakt. Nederland stuit in het eerste weekeinde van februari 1990 op de Bondsrepubliek Duits land, dat de trofee half december verdedigt tegen Zweden. „Het is zonde, dat we de Duit sers niet in Nederland mogen bestrijden", aldus Franker, die het liefst Oostenrijk, waar hij jarenlang bondscoach was, had geloot. -„Natuurlijk zijn we op papier alles behalve favoriet. Maar daarin schuilt juist een enorme uitdaging. Michiel Schapers heeft in zijn carrière al eens van Becker en Steeb gewonnen. We gaan er van uit, dat niets onmogelijk is". Het is de vierde keer in de his torie van de strijd om de Davis Cup, dat beide teams elkaar treffen. De Westduitsers won nen telkens, in 1933 met 4-1, RIO DE JANEIRO De Bra ziliaanse bondscoach Lazaroni heeft Romario verteld, dat hij voor de beslissende WK-kwa- lificatiewedstrijd tegen Chili op de bank zit Lazaroni geeft voor het duel op 3 september in Rio de Janeiro de voorkeur aan de voorhoede Bebeto-Ca- reca. Careca, spits van Napoli, maakte zondag als invaller voor Romario vier treffers te gen Venezuela. De aanvaller van PSV was voor dat duel ge schorst vanwege een rode kaart in de eerste wedstrijd te gen Chili. Romario mag overi gens niet naar Eindhoven af reizen. Lazaroni staat erop, dat de kleine goalgetter op de bank plaats neemt, voor als de nood aan de man komt. Het duel is vrijwel zeker beslis send. Brazilië leidt met vijf uit drie, Chili heeft drie uit twee. De Chilenen spelen eerst nog op 27 augustus tegen het vrij zwakke Venezuela. Er kan tegenwoordig geen sport evenement Stanley Franker is blij met West-Duitsland als opponent, maar betreurt het dat het Davis Cupduel een uitwedstrijd is. FOTO: SP in 1958 met 4-0 en in 1961 met 5-0. In juli won de Bondsrepu bliek in München met 3-2 in de halve finales van de Vere nigde Staten. Becker hoefde toen in het enkelspel slechts één keer in actie te komen: hij won na verlies in de eerste twee sets alsnog van Andre Agassi. Carl-Uwe Steeb ver loor van Brad Gilbert, maar bedwong vervolgens Agassi en het dubbel Becker/ Eric Jelen bleek sterker dan de specialis ten Ken Flach/Robert Seguso. In de onbelangrijk geworden slotpartij won Gilbert van Pa trick Kuhnen. Resultaat loting eerste ronde wereldgroep, 2-4 februari 1990: Bondsrepubliek Duitsland Nederland, Israël - Argentinië, Nieuwzeeland - Joegoslavië, Australië - Frankrijk, Tsjecho- slowakije - Zwitserland, Vere nigde Staten - Mexico. Spanje - Oostenrijk en Italië - Zwe den. van enige omvang worden gehouden of er hoort wel een imponerende openings ceremonie bij. Gisteren kon deze in Duisburg worden bewonderd bij de Universiade, de wereldspelen voor studenten. FOTO: EPA PAARDESPORT Koersen van Hilversum Eerste koers, 2000 m: 1. Dolce Vita (T. Kooyman jr.) 2.45.4-1.22,7. 2. Dewi Groenhof. 3. Caracella. Toto: winnend 10.10. plaats 2.00. 1,40. 1,70. koppel 6.20. trio 89.70 Tweede koers. 1609 m: 1. Cliff (J. de Wit) 2.08.2-1.19.7. 2. Black Beauty. 3. Cherie Norton. Niet gestart: Delfi Ruimzicht. Toto: winnend 2,70. plaats 1,50. 1,30. 1.80. koppel 8.90. trio 101,50. Derde koers, 2440 m: 1. Dizzy Dean (M Poort) 3.15,8-1.20,2. 2. Despera do, 3. Calypso. Toto: winnend 8,90, plaats 1,60, 1,40, 1,90, koppel 4,40. trio 100.10. Vierde koers. 2900 m: 1. Benza (Ao. de Wrede) 3.55,8-1.21,3. 2. Zebode, 3. Akassan Ashton. Toto: winnend 1.50, plaats 1.20, 2,70. koppel 20,10, trio 71.40. Vijfde koers. 2000 m: 1. Roger Flight (R. van Stam) 2.41.1-1.20.6. 2. Cwan- do Ruimzicht. 3. Dream of Wiba. Niet gestart: Darling Space. Toto: winnend 1.80. plaats 1.40. 1,80, 1.80. koppel 9.70. trio 49.00. Zesde koers. 1609 m: 1. Churchill (Mej. M. S. Poort) 2.06.0-1.18,3, 2. Dina Jeanet. 3. Cecilia Diepnow, 4. Broer van Duin. Niet gestart: David van Weert en Bodin. Toto: winnend 3,10. plaats 1,10, 1,30. 1,10, koppel 6,50. trio 32,30, kwartet 80,00. Zevende koers, 2000 m: 1. Bello Mi- rage (A. M. M. Cremers) 2.40,0- 1.20,0, 2. Caroline Duke, 3. Claudia Victrix. Toto: winnend 7.20. plaats 4.30, 2.10. 2,00, koppel 43.50, trio 200.80. Achtste koers. 2900 m: 1 Amazone Capello-(Mej. M. M. Neelen) 3.56.4- 1.21,5. 2. Woodcock. 3. Cesar di Tri- cia. Toto: winnend 5.70. plaa'c 1,30. 1,80. 1.20. koppel 21.60. trio 131,40 Negende koers, 2000 m: 1. Concorde (R. L. Pools) 2.37,4-1.18.7. 2. Björn Pride. 3 Chianti van Epse. 4. Bob Bush. Niet gestart: Californian Boy. Toto: winnend 2,50, plaats 1.50, 2,50. 1,60, koppel 14,00. trio 66,10. kwar tet 499.70. Tiende koers, 1609 m: 1. Brenda Uit huizen (J. F. van Dooyeweerd) 2.03,8- 1.16.9. 2. Benny Jeanet. 3. Udo Wlnd- spiel. Niet gestart: Vinegar Joe Toto: winnend 7.70. plaats 3,50, 4,50, kop pel 29,30. trio 271,20. W-5 Spel: 7-7-3-8-8. Uitkering: 1182.70. Totalisator-omzet: 335.867.00

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13