Ministerie onderzoekt verpaupering Mors IV I NZH wil weer gaan rijden op discolijn Een cadeau van formaat Brandstichting in school in Merenwijk intei Noordwijker klaagt over Leidse politie DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Honden Ah, u bent de hondenlief- lebster", verwelkomde •echter Spreij de struise jlonde dame uit Sassenheim. De vrouw stond gisteren voor het hekje van de Leid- kantonrechter omdat haar jonden vorig jaar een aantal jeren ontsnapt waren. „Uw hond had een kip te grazen •nomen en de kip overleef- het avontuur niet. Vol lens de dame die het wrede afereel gadesloeg, was het Ie kip van haar zoon. Die sinds mei 1988 het beest als kuiken in de opvoeding gehad en hij was zeer ge- lecht aan het dier", las de rechter smalend de aan klacht voor. De Sassenheimse gaf haar schutting de schuld. „Ie mand had er een gat in ge naakt en daardoor ontsnap- ze. Dat gat heb ik on middellijk gedicht, maar de volgende dag zat er alweer jat in, dat verwacht je toch niet". De eerste dag was ie meteen met haar kinde ren op zoek gegaan naar de londen. „Ik zag een wondje op de neus bij de een en dacht dat wordt ellende, laat aar bellen, dan kan ik het nog goed maken", ver- lelde de Sassenheimse. tweede dag haalde ze ïaar kinderen van school )m de honden te zoeken. ,Die beesten zijn het gewoon niet gewend om los te lopen. Ze moeten dan gezocht wor den" De politie kreeg toen wat telefoontjes van winke liers dje er hinder van had den ondervonden, maar ei- werd geen schade aange richt. Maar op last van de officier van justitie werden de honden in beslag geno men en in het asiel gezet. Inmiddels had de honden liefhebster de schade ver goed en de schutting verste vigd. „Ik heb het niet expres gedaan en ik heb de honden gezocht. Dat zijn toch ver zachtende omstandigheden? honden vallen nooit itensen aan, helaas wel westen". De rechter vroeg Itoeveel honden de Sassen- 'èeimse eigenlijk had. „Twaalf", was het antwoord. „Twaalf honden", riep de rechter verschrikt uit. „Ik zwijg in alle talen". En ver bluft gaf hij het woord aan de officier van justitie, me vrouw Pinckaerts. De officier vond dat me vrouw een boete verdiende en eiste 500 gulden, waarvan 250 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee lar. „Ik vind het behoorlijk oog", was de mening van de Sassenheimse. De rechter ^■vroeg of het stille honden ^■waren. „Jazeker", was het antwoord. „En zijn er dan nooit klachten? Het is toch complete kennel?", vroeg de rechter ongelovig. Nadat de Sassenheimse hem van haar lieve, stille honden overtuigd had, verlaagde hij de boete met 50 gulden. kad4 -^Zwerver l„Ik had wel een kaartje, _^maar ik kon het niet vin den", bestreed de Rotter dammer de aanklacht van zwartrijden in de trein. De blonde oude rocker had zelfs een brief gestuurd naar de torwegen met een kopie van zijn kaartje. De officier vond het geen echt bewijs. „Dat kaartje kan best van een medereiziger zijn. Hoe weet ik nou dat dat uw kaartje is"? Toch vond ze het .verhaal van de man geloof- I waardig en hield het schik- L Ikingsbedrag aan van 65 gul den. Toen barstte de bom. „Nou moet u eens goed luisteren. Punt één: ik heb geen schik king gehad. Punt twee: ik a ben allang verhuisd. Punt B" drie: ik ben geen zwerver die het niet kaft betalen", riep de Rotterdammer met een van woede trillende .stem. Hij pakte zijn portemo- nee en liet geld zien: „Hier -■kan ik wel twintig kaartjes van betalen". Hij liet ook zien dat in het zakje van zijn overhemd zit. „En F* hier kan ik er wel tweehon- derd van kopen", schreeuw de hij terwijl hij vervaarlijk naar de officier overboog. „U taxeert mij verkeerd, ik ben geen zwerver, ik werk hard voor mijn centen". En ft boos schopte hij tegen het - hekje voor de rechtbank. Dat maakte wel enige in druk, want de officier legde onmiddellijk uit dat ze al- )j leen maar naar de feiten keek en niet taxeerde. „Ik blijf erbij, deze kaartjes zijn van mij", reageerde de man, nog steeds boos. „U wordt vrijgesproken", maakte de rechter een eind aan alle commotie. KARIN SWIERS Oudste bewoonster Haagwijk 102 jaar De Leidse mevrouw W. van der Beek-van Marion werd gisteren met haar verjaardag gefeliciteerd door loco-burgemeester D. Tesselaar. De oudste bewoonster van ver zorgingshuis Haagwijk aan de Beethoven- laan werd 102 jaar. Ze is niet de oudste inwoner van Leiden, dat is een 106-jarige vrouw. Mevrouw Van der Beek werd gebo ren in Hellevoetsluis. Vele jaren van haar leven woonde ze in de sleutelstad. In 1972 betrok ze een van de aanleunwoningen van Haagwijk en in 1979 verhuisde ze naar het verzorgingshuis zelf. De Leidse is „goed gezond en erg helder", vertelt een woordvoerster van het bejaardencentrum. „Ze vond het geweldig dat ze bezoek kreeg van de loco-burgemeeser, dat waar deerde ze enorm", foto: wim van noort Wijk Ouderen Raad zoekt vrijwilligers LEIDEN De Wijk Ouderen Raad Binnenstad (WOR) wil zich blijven inzetten voor de handhaving en de verbetering van de positie van ou deren in de Leidse binnenstad. Het WOR zegt in een brief door een be sluit van de gemeenteraad niet meer te kunnen rekenen op de steun van beroepskrachten. Toch wil de WOR doorgaan met de wen sen van ouderen onder de aandacht te brengen en de raad zoekt daar om vrijwilligers voor het ontwikke len van nieuwe activiteiten. Ze doet vooral een beroep op vrijwilligers met bestuurlijke of organisatorische ervaring. Ook niet-ouderen zijn welkom. Voor informatie: 071- 769430/143503. Leiden hoeft parkeerbeleid in het centrum niet te veranderen DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State is van mening dat de gemeente Leiden haar parkeerbeleid in de Pie- terswijk en in de wijk Pancras-west niet hoeft aan te passen. De Kroon heeft de bezwaarschriften van wijkvereniging Pancras-west en van N. Blonk's auto mobielbedrijf tegen de parkeerzone af gewezen. De Kroon oordeelde dat de be reikbaarheid van het autoverhuurbe drijf en de benzinepomp van Blonk door de parkeermaatregelen niet is afgeno men. In werkelijkheid treedt voor Blonk geen verandering op ten opzichte van de bestaande situatie omdat de ver- keersroutes rond zijn bedrijf al in 1983 zijn veranderd. Een beroep tegen dit be sluit werd in 1985 afgewezen door de Kroon. Blonk meent dat het voortbe staan van zijn bedrijf door de vermin derde bereikbaarheid wordt geschaad. In de Nieuwstraat zou zelfs in tegenstel ling tot voorheen weer stilgestaan mo gen worden voor laden en lossen. Op de bezwaren van de wijkvereniging Pan- cras-West wilde de Kroon niet ingaan omdat deze alleen betrekking hebben op de parkeer- en parkeergeldverordening. De gemeente heeft in januari 1986 een groot gedeelte van de binnenstad aange wezen als parkeerrestrictiegebied. Ver gunninghouders kunnen parkeren op speciale plaatsen, terwijl andere auto mobilisten moeten betalen door middel van parkeermeters en geldautomaten. De wijkverening meent dat criteria voor belanghebbenden voor een ver gunning onvoldoende vast liggen. R. DEKKERS: MOGELIJKHEDEN VOOR NIEUW GEDING LEIDEN De directie Volkshuisvesting voor de provincie Zuid-Holland van het ministerie van ROVM is al enige maan den bezig met een onder zoek naar de verpaupe ring van de huizen in het inmiddels tot een spook- buurt verworden gebied Mors weg IV. Dat is be gonnen naar aanleiding van brieven van Riet Dekkers, ook wel be kend van de stichting Leefbaar Leiderdorp, die de belangen behartigt van de twee resterende oorspronkelijke bewo ners van het stukje Mors- weg. Het onderzoek richt zich op de vraag hoe de gemeente uit oogpunt van volkshuisves ting is omgesprongen met de Mors IV. Ambtenaren van het ministerie nemen voor het onderzoek ook ter plekke poolshoogte. Volgens Dekkers heeft de ge meente willens en wetens huizen van uitstekende kwa liteit in een goede woonom geving laten verpauperen. Ze wil dat die ontwikkeling wordt gekeerd en zegt dat ze daartoe een willig oor heeft gevonden bij de provinciale directie. „Het zijn huizen van jaargang 1938, van een uitste kende bouw. Die mogen niet eens zomaar worden dichtge timmerd. Maar er valt nog wel wat aan te doen. De hui zen kunnen nog worden op geknapt". Een woordvoerder van de provinciale directie bevestigt dat het onderzoek loopt. Maar op de resultaten wil hij niet vooruitlopen. In theorie bestaat volgens hem de mo gelijkheid dat na een derge lijk onderzoek een gemeente opdracht krijgt de eigenaar van huizen aan te schrijven om het onderhoud ter hand te nemen. In dit geval is dat de gemeente zelf. Als wordt geweigerd gehoor te geven aan die oproep, zijn er dwangmaatregelen mogelijk. Hij merkt op dat niet alleen de kwaliteit van de huizen wordt betrokken in het on derzoek. „Ook de Wet Ge luidhinder speelt een rol". Afwachten R. van Nood, bestuursmede- werker van wethouder D. Tesselaar van volkshuisves ting, vertelt dat de gemeente stukken heeft geleverd ten behoeve van het onderzoek dat nu twee maanden loopt. Hij ziet het onderzoek met vetrouwen tegemoet. „We zullen moeten afwachten wat het resultaat is. Maar de ge meente heeft eerder al een krediet uitgetrokken voor de aankoop van de huizen. Dat is gewoon goedgekeurd door Gedeputeerde Staten". Dekkers voorziet nu al dat het onderzoek de resterende bewoners nieuwe mogelijk heden biedt voor een kort ge ding tegen de gemeente. „Ze kunnen dan eisen dat de ge meente de huizen opknapt. De gemeente kan mensen toch niet in zxo'n situatie neerzetten, dan zijn ze straf baar. Bovendien moet iets ge beuren aan de manier waar op de studenten de woningen gebruiken. Ze hebben zelfs een soort kantine om geza menlijk te eten in één huis. Als ze in een wijk willen wo nen, moeten ze zich aanpas sen en anders weggaan". Onleefbaar De ontwikkelingen rond Mors IV begonnen in 1987 toen de gemeente oordeelde De dichtgespijkerde huizen aan de Morsweg. dat het gebied op den duur niet meer geschikt zou zijn voor bewoning. Het doodlo pende puntje Morsweg ligt ingeklemd tussen de spoor lijn, enkele drukke wegen, de Rijn en het Werninkter- rein. De geïsoleerde ligging in combinatie met geluidso verlast maakte het stukje straat met 44 huizen volgens de gemeente onleefbaar. Een betere oplossing zou zijn er bedrijfsterrein vah te maken. Sindsdien heeft de gemeente geprobeerd alle huizen te ko pen. Aanvankelijk was daar aardig wat verzet tegen, maar nu resteren nog twee van de oorspronkelijke bewo ners. In een aantal huizen zijn studenten ondergebracht. LBC Na sloop van de huizen zou onder andere de Leidse Be- tonmortel Centrale (LBC) naar de Mors IV komen. Die foto: tejo ringers verhuizing moet een einde maken aan de overlast die dit bedrijf nu oplevert aan de Zoeterwoudseweg en omge ving. Directeur G. Mulder van de LBC weersprak van morgen geruchten dat de LBC. gezien de lange duur van de sanering van Mors IV, zou afzien van verhui zing. Mulder: „We hopen zo spoedig mogelijk te verhui zen. Wanneer? Dat hangt van de lopende procedures af". Brand in de Valkenierschool. foto: wim van noort LEIDEN Een brand in een container heeft er gistermid dag voor gezorgd dat een deel van de protestants christelijke basisschool de Valkenier in de Merenwijk is beschadigd. Het grootste deel van de school waaronder de leslokalen, bleef voor het vuur bespaard en liep slechts rookschade op. De Leidse politie vermoedt dat de brand in de school is aangesto ken. Toen de brandweer arri veerde, kon door de grote rookontwikkeling niet direct de brandhaard worden ont dekt. „Achteraf bleek het mee te vallen. De container stond in een berging waarvan het dak vlam vatte. Alleen deze ber ging en een aangrenzende toi letgroep hebben brand en rookschade. Al een kwartier na de melding kon het sein brand meester worden gege ven", aldus een woordvoerder van de brandweer. De oorzaak van de brand is vermoedelijk brandstichting. Een 16-jarige jongen uit Leiden is gistermid dag aangehouden op verden king hiervan. Na onderzoek werd vannacht ook een 18-jari- ge Leidenaar aangehouden. Politiewoordvoerder D. Grave- land sloot niet uit dat meer aanhoudingen volgen. Het af gelopen weekeinde was de Valkenier ook al het doelwit van brandstichting. Toen werd een raam geforceerd en een gordijn in de brand gestoken. Het is niet duidelijk of het om dezelfde daders gaat. Volgens N. Smulders van de directie onderwijs hoeven de leerlingen van de Valkenier niet te hopen op een extra weekje vakantie. „Doordat de brand beperkt is gebleven kunnen ze gewoon op 4 september weer naar school". BUSMAATSCHAPPIJ SCHAKELT ONDERZOEKSBUREAU IN LEIDEN De directie van de vervoersmaatschappij NZH wil dat de komende zaterdag avonden weer volgens de nor male dienstregeling wordt ge reden tussen Noordwijk en Leiden. Volgens woordvoerder R. van Marsbergen moet dat mogelijk zijn met goede poli tiebegeleiding. Daarover gaat hij vandaag overleggen. Daar naast wordt gezocht naar een definitieve oplossing, waarvan hij hoopt dat die er half sep tember is. De NZH heeft in middels ook een offerte ge vraagd voor een onderzoek door een bureau dat zich be zighoudt met kleine criminali teit. De afgelopen drie weken re den geen bussen meer na half een. Deze maatregel werd ge nomen omdat jongeren ernsti ge problemen veroorzaken op de zogeheten discolijn. Vier weken geleden liep de zaak volledig uit de hand. Van Marsbergen beseft dat strenge begeleiding van politie slechts tijdelijk kan zijn. Voor blijvender oplossingen zijn verschillende suggesties ge daan. Zo is gesproken over be sloten vervoer. Daarover wordt nog onderhandeld met de Stichting Promotie Noord- wijk (SPN). Eerder stelde SPN voor portiers van discotheken mee te laten rijden. Dat is af gewezen door de buschauf feurs. Daarop lieten de bar- houders, verenigd in de Stich ting Promotie Noordwijk (SPN) weten niet meer op dat plan te willen terugkomen. Over het in de arm nemen van het onderzoeksbureau zegt Van Marsbergen dat andere busmaatschappijen daar goede resultaten mee hebben bereikt, onder andere bij vervoer rond oud en nieuw Het onderzoek heeft een breed karakter Zo wordt onder andere gekeken naar de aard van de* horeca gelegenheden waar de passa giers vandaan komen, wat voor gasten daar komen erj onder welke omstandigheden wordt gereden. E. Merlijn, woordvoerster van de gezamenlijke bonden, was vanmorgen teleurgesteld over de gang van zaken. Zij was gisteren aanwezig bij twee personeelsbijeenkomsten die door de NZH-directie en de vakbonden waren belegd. „De directie is de vergaderingen in met het standpunt dat er weer gereden moest wor den, hoe lang er ook over ge praat moest worden. Concreet is er in feite niets toegezegd. Het is onbevredigend, we we ten niet wat er gaat gebeuren". Merlijn heeft het idee dat er sprake was van een slijtage slag tussen directie en chauf feurs. „De belangstelling was gisteren al teruggelopen. Bo vendien is de chauffeurs ge wezen op vermindering in in komsten als de discobussen niet meer rijden, door het wegvallen van onregelmatig heidstoeslagen". Op voorstel len van de chauffeurs voor be sloten vervoer en voor beper king van het aantal bussen wilde de directie niet ingaan, aldus Merlijn. „We kunnen nu wachten op de volgende cala miteit. Dan begint alles van voor af aan". (ADVERTENTIE) Dinsdag 12 september verschijnt bij deze krant Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt graag verstrekt door Mieke Zuldwijk, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. I I I I I £eidóe(2ou/ia/nt LEIDEN Een 24-jarige Noordwijker zegt een klacht in te dienen tegen agenten van de Leidse po litie die hem donderdag in een cel zouden hebben mishandeld. De Noordwij ker zegt dat hij door agen ten in elkaar is geslagen. Hij liep daarbij een blauw oog op, een wond aan zijn achter hoofd, schaafwonden, een ge kneusde rib, een tintelende duim en een blauw boven been. „Nadat ik was vrijgela ten, ben ik naar een onafhan kelijke dokter geweest, die mijn klachten heeft geno teerd", aldus de Noordwijker. De politie verklaarde donder dag dat de man zich tijdens en na zijn aanhouding zo agres sief gedroeg, dat hij alleen handelbaar was met handboei en om. Volgens politiewoord voerder D. Graveland was er vanmorgen nog niets van een klacht bekend. Met een 29-jarige vriend uit Oegstgeest werd de Noordwij ker in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden in verband met diefstal van een afzuigkap die voor het motel gebouw lag aan de Haagsche Schouwweg. Daarvoor kregen de twee een proces-verbaal. Volgens de Noordwijker was echter 's middags door een man toestemming gegeven de kap weg te halen. „Toen we bezig waren, vroeg iemand waarom we dat deden. Wij vertelden dat we toestemming hadden en toen vroeg de man of we even wilden meelopen. Plotseling rende hij weg. We hebben vijf minuten op hem l gewacht en zijn toen weggere den. Daarna werden we aan gehouden". „In de cel", vervolgt de Noordwijker, „moest ik mijn kettingen afdoen en toen vroeg ik of ze me niet even met rust konden laten. Ver volgens trokken ze de kettin gen af en sloegen me in el kaar". Volgens de man is de kap in middels teruggebracht. „We hebben ons excuus aangebo den. Maar het was eigenlijk al lemaal maar een geintje. We zouden met een heel stel naar de maansverduistering gaan kijken, en daar hoorde dit ei genlijk ook bij". De afzuigkap lag volgens hem op de openba re weg en had veel weg van „een stukje schroot". „Ik zit in de sloop", verklaart hij zijn be- voor de a: Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Postcode/plaats:. i eietoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: a/liw' (voor controle bezorging) Postcode/plaats: CcicLc Sourcwit l«zj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9