Aoun is onze laatste hoop Syrië negeert Aouns onderhandelingsaanbod SIR BUITENLAND Cfiidóc Soutont Grieken willen oorlog op Cyprus" Machthebbers lopen over een dun koord Kp Voyager: Hondeweer op Neptunus [„Révolte" linnen Franse gendarmerie CHRISTELIJKE LIBANEZEN OVER TRAGEDIE BAYRUT: DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 Familie Wallenberg hoopt op definitief uitsluitsel STOCKHOLM De fa milie van Raoul Wallen berg hoopt dat eindelijk de waarheid onthuld zal worden. In de Sovjetunie van Michail Gorbatsjov is tenslotte alles mogelijk. Dus ook het naar boven halen van de feiten over het lot van de Zweedse di plomaat die 44 jaar gele den in de Sovjetunie ver dween nadat hij tiendui zenden joden van de ver- nietigingsdood had gered. De familie heeft een uitnodi ging van Moskou aanvaard om er mét mensen van de gehei me dienst (KGB) en het minis terie van buitenlandse zaken te praten. Verder is haar be loofd dat ze alle beschikbare informatie kan inzien. „Wij geloven stellig dat Raoul nog in leven is", zegt Nina La- gergren, de zuster van Wallen berg. De Zweed is voor het laatst ge zien in januari 1945. Als 32-ja- rige diplomaat werd hij toen overgebracht naar maarschalk Rodion Malinovski, de com mandant van de Sovjet-troe pen die Budapest aan het eind van de Tweede Wereldoorlog bevrijd hadden. Moskou zei tot 1957 dat haar niets bekend is over Wallen berg. In dat jaar haalden de Sovjetautoriteiten een docu ment aan, waarin stond dat Wallenberg tien jaar geleden aan een hartaanval was be zweken in de Loebjankage- vangenis in Moskou. Zweden heeft de Sovjet-versie nooit aanvaard en de verwan ten van Wallenberg, die steeds weer moed vatten als ex-gede- tineerden in gevangenissen in de Sovjetunie vertelden dat zij de spoorloze diplomaat gezien hadden, zijn er van overtuigd dat hij op 4 augustus zijn 77e verjaardag gevierd heeft. Hoop Nina Lagergen gaat naar Mos kou met Wallenbergs half broer Guy von Dardel en de voorzitter en secretaris van het Zweedse Raoul-Wallen- berg-comité. Hun reis voedde de hoop op een doorbraak, maar Sovjet-functionarissen hebben geprobeerd de ver wachtingen te tempéren. „Vol gens de inlichtingen waarover wij beschikken is er geen spra ke van andere documenten", zegt Michail Skoepov die per sattaché is van de Sovjetam bassade in Stockholm. De verwanten en vrienden van Wallenberg worden heen en weer geslingerd tussen hoop en realisme. Secretaris Sonja Sonnenfeld van het Wallenberg-comité: „Iemand zei dat als Gorbatsjov een deur opendoet en Raoul de kamer binnenkomt, er sprake zou zijn van één van de schitterendste gebeurtenissen van de. eeuw. Wij nemen al onze hoop mee naar Moskou, maar laten onze illusies thuis. De uitnodiging kan een reclamestunt zijn, maar als er niets uitkomt zal de wereld teleurgesteld zijn". In 1987 is in Budapest een mo nument voor Wallenberg ont huld. Hoge autoriteiten in het Kremlin en de Sovjet-media hebben zich voor het eerst po sitief over dit gebaar uitgela ten. „In de zaak-Wallenberg is het nu of nooit", zegt een Zweedse functionaris die niet bij name genoemd wil worden. „Gor batsjov gaat de confrontatie aan met het stalinistische ver leden van zijn land, waarbij geen taboes lijken te bestaan. Wallenberg behoort tot dat verleden". In de Sovjetunie werkt een filmregisseur aan een docu mentaire over Wallenberg, zo blijkt uit een artikel in de Komsomolskaja Pravda. „Ik beschouw het thema-Wallen berg als een proef op de som van de glasnost. Waarschijnlijk zijn er nog mensen in leven die indertijd op het ministerie van binnenlandse zaken met de Zweedse diplomaat te ma ken hebben gehad. Maar zij houden zich vooralsnog ge deisd", meent regisseur A. Rodnianski. Paspoorten Wallenberg, een zakenman uit een familie van rijke Zweedse bankiers, ging in 1944 met een diplomatiek paspoort op zak naar de Zweedse ambassade in het door de nazi's bezette Bu dapest. Als eerste-secretaris moest hij proberen Hongaarse joden te helpen evacueren. Vol ijver ging hij aan de slag en met gevaar voor eigen le ven richtte hij verlaten gebou wen in als opvangcentra. Ook leverde hij speciale Zweedse paspoorten aan joden waar door hij hen vrijwaarde voor deportatie door de Duitsers. Het optreden van Wallenberg werd door de hele wereld ge waardeerd. „Vooral jonge mensen beschouwen hem als een voorbeeld van wat één on gewapend mens kan doen in de strijd tegen kwaad en ge weld", zegt zijn zus Lagergren. Kern van het mysterie-Wal lenberg vormt een met de hand geschreven mededeling waarvan de Sovjets zeggen dat die het enige spoor vormt dat zij ooit gevonden hebben van de vermiste diplomaat. Ze is door een arts in de Loebjanka- gevangenis geschreven aan een hogere veiligheidsfunctio naris en luidt: „Hierbij meld ik dat Wallenberg, de aan u be kende gevangene, afgelopen nacht in zijn cel is overleden, vermoedelijk als gevolg van hartstilstand. De dato 17 juli f 1947. Was getekend, Smoltsov, kolonel bij de medische dienst". In de mededeling staat verder dat het stoffelijk over schot gecremeerd is. „De Sovjets hebben beloofd dat zij ons het document zullen laten zien, dat niemand ooit gezien heeft, maar wij willen geen in elkaar geflanst stuk papier. Wij willen Raoul", zegt Sonnenfeld. De Sovjet-diplomaat Joeri Kasjlev, die eerder deze zomer het woord voerde op een men senrechtenconferentie in Pa rijs, zei net niet dat Wallen berg gedood is. „De mensen die personen als Wallenberg uit de weg geruimd hebben, vernietigden ook alle docu menten die met hem te maken hadden, waarna deze mensen zelf uit de weg geruimd zijn", zei hij daar Maar Sonnenfeld wijst er op dat haar groep de Sovjets met andere geruchten zal confron teren. Zo zou Wallenberg hal verwege 1987 behandeld zijn in een psychiatrische kliniek in Moskou. „Raoul is een sym- bool geworden voor de men senrechten waar ook ter we reld. Wat er in Moskou ook gebeurt, ik troost mij met de gedachte dat zijn opofferingen niet voor niets geweest" zijn", meent Lagergren. Moederorka gedood Deze orka, Kandu gehe ten, die op de foto met haar nog geen jaar oude baby te zien is, werd gisteren het slachtoffer van de moordende tanden van een soortgenoot. Tijdens de da gelijkse show in het Sea World Park in San Diego kreeg Kandu plotseling ruzie met een ande re walvis. De moeder-orka werd doodge beten. FOTO: AP NICOSIA De leider van de Turks-Cyprioten, Raouf Denktash is ervan overtuigd dat de Grieks- Cyprioten een nieuwe oorlog op het eiland voor bereiden. „Ze hebben een goed getrainde grote troepenmacht opge bouwd. Ze zijn zwaar bewa pend", zei de president van de in 1983 zelf uitgeroepen Turkse republiek van Noord-Cyprus. „Ze zijn erop uit ons weer on der Grieks bestuur te bren gen". Noord-Cyprus werd in 1974 door het Turkse leger vero verd omdat de Turks-Cyprio ten vreesden dat Cyprus door Griekenland zou worden ge annexeerd. Tijdens een de monstratie voor het Turks-Cy priotische „parlementsge bouw" in Noord-Nicosia pro testeerden 'gisteren opnieuw vele duizenden Turks-Cyprio ten tegen wat zij noemden „de Griekse oorlogsintenties". En kele maanden geleden kwa men onderhandelingen op gang tusen Raouf Denktash en de Grieks-Cypriotische presi dent George Vassilioi. Een re cent ingediend VN-voorstel voor een oplossing van het landurige probleem is door de Turken als „totaal onaan vaardbaar" afgewezen. Bulgarije keurt Turkse visum regeling af SOFIA Bulgarije is het ronduit oneens met het besluit van de Turkse regering om weer visa verplicht te stellen voor Bulgaarse Turken die naar Turkije willen. Sofia wil dat Turkije al diegenen toelaat die nu inderhaast hun biezen hebben gepakt en onderweg zijn naar Turkije. Volgens Sofia staat de eenzij dig genomen beslissing haaks op de verplichting die de Turkse regering op zich heeft genomen om alle Bulgaren van Turkse afkomst zonder meer toe te laten. Sinds mei zijn ruim 310.000 etnische Tur ken uit Bulgarije vertrokken om in Turkije een nieuw leven op te bouwen. De Bulgaarse Turken vluchtten massaal naar Turkije omdat zij zich ge discrimineerd voelen en ge dwongen worden de Bulgaarse zeden en gewoonten over te nemen. Vice-premier Ali Bo zer maakte gisteren bekend dat Turkije dinsdag vanaf 02.00 uur de grenzen sluit voor vluchtelingen en deze pas weer zal openen als er met Bulgarije een akkoord over de kwestie is bereikt. De regering in Sofia weigert de zaak te be spreken: zij beschouwt de etni sche Turken als Bulgaarse burgers die dezelfde rechten hebben als alle andere Bulga ren. In Bulgarije wonen circa 1,5 miljoen etnische Turken. Ure LEIDERS PRAAGSE LENTE OP HONGAARSE TV: (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST De Hon- enjgaarse staatstelevisie heeft de-jgisteren ter gelegenheid gen;van de herdenking van de ver 21 jaar geleden uitgevoer- ^ude invasie van de troepen van het Warschau Pact in t Tsjechoslo wakije inter- views uitgezonden met qoud-bewindslieden die in 1968 de hervormingen in dat land introduceerden. De uitzending was uiterst kri tisch over de interventie. In een interview dat nog niet eerder werd vertoond, ver klaarde oud-vice premier Ota Sik, die na de invasie naar Zwitserland vluchtte, dat de huidige leiders in Praag „over een dun koord lopen en trachten hun evenwicht te be waren". De leiders „hopen dat Gorbatsjov ten val komt en dat zij zolang kunnen overle ven", aldus Sik. „Zij wensen niets liever dan dat de proble men in de Sovjetunie toene men" in de hoop dat daardoor de positie van Gorbatsjov ver zwakt. Alexander Dubcek, de partij leider die indertijd aan de wieg stond van de hervormin gen iri Tsjechoslowakije, ver klaarde dat de invasie „een grote politieke fout" was. Toen het Dubcek-interview in april dit jaar voor de eerste maal werd uitgezonden, leidde het tot een scherp protest van de Tsjechische regering. De vooraanstaande Tsjechi sche activist en toneelschrijver Vaclav Havel noemde de ver anderingen van de afgelopen jaren „valse glasnostdie slechts ten doel hebben Gor batsjov tevredente houden. „Onze leiders bevinden zich in een impasse", zei hij. „Zij heb ben de zaak niet langer onder controle wat zij ook doen, zij doen het verkeerd". PASADENA Het is kennelijk .hondeweer' er op Neptunus, de verste planeet van ons zonne- Ein< stelsel, zo seint de Amerikaanse ruimtesonde een y0yager-2. De sonde passeert de „blauwe pla- iet neet" morgen op vijfduizend kilometer hoogte centl na een reis van twaalf jaar en zeven miljard ki- ian lometer. Neptunus wordt de „laatste planeet die cetoi wjj voor het eerst zien" kt b Dat het er .slecht weer is' blijkt uit de jongste erso f0to's van de sonde, die gisteren was genaderd ont<tot op twee miljoen kilometer. Enkele weken P° geleden ontdekte Voyager een „grote donkere at 0 plek", te vergelijken met de Grote Rode Vlek daa0p Jupiter. Kennelijk gaat het om een enorme vrijk jepressie, maar men zag ook een hele serie Lgge kleinere stormen, steeds met wolken, wat bedi schijnt te wijzen op een warmtebron van onbe- vat kende herkomst op de planeet. Waarschijnlijk levert de weinige zonne-energie samen met vulkanische activiteit toch net voldoende warmte om wolken te laten ontstaan in de atmosfeer, die uit methaan bestaat. De missie van de Voyager, een sondetje dat nog niet eens duizend kilo weegt, is nog steeds het spectaculairste succes van alle Amerikaanse programma's tér verkenning van de ruimte. De lage vlucht over Neptunus wordt het klapstuk en moet fantastische beelden opleveren nadat er al nieuwe manen en ringen aan de planeet waren ontdekt alsmede een magnetisch veld en de mysterieuze weeractiviteit. Na Neptunus schiet Voyager het zonnestelsel uit en duikt de sonde de diepe interstellaire ruimte in voor een verdere reis van mogelijk miljoenen jaren. Aan boord is een boodschap van de mens: wellicht wordt deze ooit ergens opgepikt. Baby-kidnap Geconcentreerd luistert Lindy Chamberlain naar de vragen die Australische verslaggevers haar stellen over de nooit op geloste Dingo-Baby-affaire. Zij blijft volhouden dat haar inder tijd verdwenen baby door een dingo (Australische wilde hond) van de camping is meegeno men en dat de gevangenisstraf die haar wegens moord werd opgelegd ten onrechte was. Als geheugensteuntje heeft zij de data van belangrijke ge beurtenissen in haar handpalm opgeschreven. In de film ,,A cry in the dark" die gebaseerd is op deze zaak, speelt Meryl Streep de rol van Chamberlain. FOTO: AP Onderhandelingen Panama opgeschort PANAMA STAD De onder- handelingen tussen de Pana mese oppositie en de regering van generaal Noriega zijn op geschort zonder dat een ak koord is bereikt over wie het land na 1 september zal bestu ren. De oppositie wil het roer overnemen krachtens haar overwinning in de verkiezin gen van 7 mei, die op last van Noriega nietig zijn verklaard. Beide partijen willen nu wach ten op de reactie van de minis ters van buitenlandse zaken van de Organisatie van Ame rikaanse Staten, die woensdag in Washington bijeen komen. (Van onze correspondent Bob van Huët) [PARIJS Het broeit on- Öer de kepi's van de Fran ke gendarmes. Een al ja ren sluimerende onvrede pinnen het korps heeft zich voor het eerst geuit in [anonieme brieven aan de nedia. De gendarmes, die behouden zijn aan een mi litaire zwijgplicht, eisen paarin niet alleen betere werkomstandigheden, naar hekelen openlijk hun superieuren. De klachten van de gendarmes Jvariëren van een enorm aantal ((onbetaalde) overuren tot een teer slechte behuizing op het kazerneterrein. De gendarmes moeten met hun gezin in ■krotten wonen met maar één Ikraan". De korpsleiding wordt meestal afgeschilderd als een verzameling incompetente car rièrejagers. Maar het meest op merkelijke in de litanie is dat 'de „kepi's" een boekje open doen over klusjes die ze voor hun meerderen moeten op- Iknappen. Terwijl de ene gend- jarme de baby van de kolonel de fles moest geven, mochten anderen diens woning opschil- Klachten over dergelijke „sla- Ivenarbeid" zouden door de hiërarchie altijd worden „weg- gefilterd" en nimmer de ver antwoordelijke minister berei ken. Het budget van de gemid delde „basis-gendarme" blijkt [zo krap dat zijn dienstauto |soms van ellende uit elkaar jvalt. Een agent schrijft hoe hij Idank zij een vriend bij de ^brandweer weer een bodem in li zijn blauwe Renault 4L kon „om van de comman- imdat ze niet mogen staken (n oneervol ontslag riskeren lij insubordinatie hebben de [endarmes een originele actie jedacht voor het geval minis ter Chevenement hen niet se- ieus neemt. Via de pers wil len ze dan een lijst versprei den met de exacte lokatie van ;alle snelheidsradars op de {Franse wegen. Aan populari teit bij de automobilisten ont- Wie-breekt het de gendarmes sinds dat idee niet. Honecker geopereerd Uit-1 OOST-BERLIJN De Oost- venJduitse partijleider Erich Ho- -liet jnecker heeft in een ziekenhuis wifjeen galsteenoperatie onder- Gé'ëaan- Ret Oostduitse persbu- renjreau deed gisteren voor de yerJ eerste maal officieeel kond omjvan de opname van Honecker r jwin een ziekenhuis. De afgelo- ider;Pen week deden meerdere ge- de ruchten de ronde als zou Ho- >an-|necker onder behandeling zijn le- voor kanker. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT JQN451 Van zijn schuilplaats uit ziet Rob vier mannen de ruim- gerfte binnenkomen. Drie zijn er gekleed in de uniform van de voor- Duitse oorlogsmarine, maar één der matrozen ziet er al r heel wonderlijk uit. Hij heeft een doek voor zijn gezicht met gaten voor de ogen en de mond. Waarschijnlijk is hij verminkt.... En nog gekker ziet de kleine, dikke man er uit, die een lange witte jas aan heeft. Hij heeft een soort helm op en voor zijn ogen is (Van onze correspondent Willy Werkman) LARNACA Met niet meer dan een paspoort en wat geld stapt de 46-jarige Elias Saad aan wal in de haven van Larnaca, op het eiland Cyprus. Hij is net aangekomen met de „San ta Maria", de enige boot die het nog waagt om da gelijks honderden Libane se vluchtelingen op te ha len uit de kleine christelij ke haven Juunleh, even ten noorden van Bayrut. Een zakenman, die met zijn in het buitenland opgebouwde kapitaal een wereld van com fort en geluk zou kunnen ko pen. Maar wat is rijkdom, als de oorlog in Libanon het leven vult met angst en rouw? Michel Aoun, de charismati sche christelijke leider, is zijn laatste hoop. „Ik wil alles ge ven om hem te helpen", zegt Elias. „Maar de wereld kijkt toe". een kijker gemonteerd. Hoor, hij geeft de matrozen enkele beve len. „Karl en Heinrich", zegt hij, „jullie nemen de 14 en vernieti gen die boot, die bij het baken voor anker ligt. Er moeten spion nen aan boord zitten." Beide matrozen salueren, klappen met de hakken en klimmen aan boord van een der boten. Dan glijdt het scheepje naar de caisson. Zijn holle blik en zijn verwar de woorden vertellen het ver haal van de lange weken in de schuilkelders. Van de dagelijk se Syrische beschietingen op Oost-Bayrut, die zijn huis heb ben verwoest, zijn familiele den hebben gedood en nu zijn broer zWaar hebben verwond. „Het was midden in de nacht", vertelt hij. „De beschietingen hadden uren geduurd. Plotse ling trof een granaat het huis, waar mijn broer met zijn vrouw en drie kleine kinderen schuilden. Hij raakte gewond. We brachten hem, dwars door de bombardementen heen, naar een ziekenhuis. Zijn won den werden verbonden. Maar dè doktoren konden niets voor hem doen. Er waren geen me dicijnen. Er was niet eens elektriciteit. We konden alleen maar bidden dat God zijn le ven zou redden. Ik ben nu uit Bayrut gevlucht. Ik wil doorvliegen naar Ne derland. Misschien kan ik daar een dokter vinden, die mijn broer kan helpen. Als het maar niet te laat is!". Terug Vlak voor hij op het vliegtuig naar Nederland stapt, neemt •Elias contact op met zijn fami lie in Bayrut. Zijn broer, hoort hij, is die nacht overleden. Elias zegt zijn vlucht naar Ne derland af en reist nog diezelf de avond met de „Santé Ma ria" terug naar Bayrut. Hij wil voor het laatst afscheid ne men. Op het moment dat het Tussen de puinhopen komt sinds gisteren het leven in Bayrut weer enigszins op gang FOTO: AP schip de haven Jounien be reikt, vallen opnieuw de Syri sche granaten. Elias en de an dere bootpassagiers rennen de kade op. Acht van hen worden getroffen. Pas uren later slaagt hij erin Bayrut te bereiken. Zijn broer is inmiddels in alle haast begraven. Elias kan niets meer doen dan een bloem leg gen op het verse graf. Hij blijft een dag bij zijn rou wende familie en koopt op nieuw een kaartje voor de „Santa Maria". Zijn tweede reis naar Larnaca binnen 48 Hij heeft een week niet gesla pen en gegeten. Hij puft aan een dikke sigaar. Hij heeft zijn hoop op vrede verloren. Zijn stad bestaat al bijna niet meer. „Waarom moeten wij, Libane- zen, de belediging ondergaan van Syrische soldaten die ons aanhouden en ondervragen: waarom hebben wij geen recht op vrijheid en rust?". BAYRUT Van Syrische zijde is nog steeds geen re actie gekomen op het voorstel van de christelij ke generaal Michel Aoun te gaan onderhandelingen met de islamitische leiders van Libanon over de toe komst van het landsbe stuur. Aouns aanbod stond in een gisteren gepubliceerd inter view met het tijdschrift Koll el-Arab, dat in Parijs ver schijnt, en werd bekend ge maakt door de christelijke en islamitische radiostations in Libanon. Zijn eerdere eis dat eerst de Syrische troepen zou den moeten verdwijnen uit Li banon, noemde Aoun niet. Druzen-leider Walid Jumblatt noemde het aanbod „een ma noeuvre om tijd te winnen en Aoun in staat te stellen zijn troepen opnieuw te bewape nen en te hergroeperen". In een verklaring van Jum- blatts partij, de PSP, werd de komst van Franse oorlogsbo dems naar Libanon veroor deeld. De partij beschuldigde president Francois Mitterrand ervan „een nieuwe kruisvaar dersoorlog in Libanon" te wil len veroorzaken. Frankrijk heeft inmiddels opnieuw twee oorlogsschepen naar Libanon gestuurd. Het bevoorradings schip „La Meuse" en het fre gat voor de onderzeeboot-be- strijding „Jean de Vienne" zullen zich bij de andere Fran se marineschepen voor de Li banese kust voegen. Met de twee nieuwe schepen zal de Franse vloot ter hoogte van Libanon uit acht schepen gaan bestaan. De zware artilleriegevechten, die tot nog toe aan 784 mensen het leven hebben gekost, wa ren gisteren aanvankelijk minder hevig, maar namen naarmate de dag vorderde in intensiteit toe.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5