Hervormde wereldbond zoekt tastend zijn weg £cidóc6ommu kerk wereld Oud-vicaris-generaal Ruygers overleden brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE üüdóa Qowva/nt DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 PAGINl Hooggerechtshof: geen vrouwen bij de Klaagmuur JERUZALEM Het Hooggerechtshof in Israël heeft gisteren een groep liberaal-joodse vrouwen tot nader order verboden bij de Klaagmuur in Jeruzalem te bidden of luidop uit de bijbel te lezen. De uitspraak van het Hof is van kracht totdat in decem ber een definitief besluit wordt genomen over het recht van vrouwen collectief bij de Klaagmuur te bidden. Dan komt er ook een uitspraak over de vraag of vrouwen de door mannen gedragen gebedsmantel mogen dragen en uit de bijbel mogen voorlezen. Ultra-orthodoxe joden hadden fel geprotesteerd te gen de groep vrouwen die maandelijks bij de Klaagmuur ba den. Volgens hen is het in strijd met de joodse wet als .joodse mannen gebeden van vrouwen horen. Nieuwsbrief voor christelijk Nederland AMSTERDAM - Christelijk Nederland, protestants-christelijke en katholieke organisaties omvattend, krijgt volgend jaar de beschikking over een eigen publiciteitsbureau. Het initiatief daartoe is uitgegaan van Daan van der Waals, publiciteitsme dewerker van de VU-Vereniging, die meent dat hiermee in een grote behoefte wordt voorzien. Eén van de activiteiten van zijn bureau zal het op de markt brengen van een nieuwsbrief zijn. Sinds midden vorig jaar bestaat er een christelijk publici- teitscontact tussen de 65 deelnemende organisaties, voor het grootste deel protestants-christelijk, maar ook organisaties van katholieke huize zijn van de partij. Op deze manier hopen zij hun relatieve isolement in het mediagebeuren te kunnen door breken. Met geweld komt men nooit in iemands hart PAUS: Communisme faalde door atheïsme OVIEDO Terwijl in Polen als eerste Oosteuro- pese land een niet-com- munistische regering in de maak is, heeft paus Jo hannes Paulus II het fa len van het communis tisch systeem een gevolg van de atheïstische grondslag ervan ge noemd. De paus zei dit in Oviedo op de laatste dag van zijn driedaags bezoek aan Spanje. ..Elke maatschappij die zon der God is opgebouwd, richt zich uiteindelijk tegen de mens. Is het niet een ieder duidelijk geworden dat de op het atheïstisch materialisme en het collectivistisch-bureau- cratisch arbeidssysteem geba seerde maatschappijvorm een mislukking is geworden," zo vroeg hij zich af, zonder een communistisch land bij name te noemen. Het op winst gerichte neo-ka- pitalisme heeft overigens niet minder grote problemen, zo zei de paus. Hij hekelde in dit verband het toenemende ma terialisme in het Westen. Daarmee herhaalde hij de op vattingen over communisme en kapitalisme die in de ency cliek 'Sollicitudo rei socialis' zijn uitgewerkt. De technologische vooruit gang heeft volgens de paus zowel positieve als negatieve effecten. Enerzijds is de last van de arbeid er minder door geworden, anderzijds raken arbeiders van hun werk ver vreemd. Verder is de mens van beheerser van de natuur tot de vernietiger ervan ge worden. Christelijke spiritualiteit in Vogelenzang met Joke Forceville De Tiltenberg, een cen trum in Vogelenzang voor meditatie en bezin ning, vorming en ge meenschap - geleid door vrouwen, biedt in een uitvoerige brochure voor het komend najaar pro gramma's aan over chris telijke spiritualiteit, zen programma's en vrou wenprogramma's. De christelijke spiritualiteit- programma's worden onder anderen begeleid door Joke Forceville-Van Rossum, vast columniste van deze krant. Het thema van de bezinnings- week (18 tot en met 22 sep tember) die zij leidt, luidt: vriendschap hoe doe je dat. Daarnaast wordt in het kader van de programma's christe lijke spiritualiteit een week end besteed aan de middel eeuwse mystica Hadewijch en een kerstviering gehouden: Christus' geboorte - wat bete kent dat in 1989? Inlichtingen bij de Tiltenberg, Zilkerduinweg 375, 2114 AM Vogelenzang. Tel. 02520 - 170.44. Op verzoek van de Hervormde Wereldbond WARCleidt de Nederlandse journalist Jan J. van Capelleveen de informatieaf deling tijdens de assemblee in Seoul. Met hulp van zeven jour nalistieke medewerkers uit de gehele wereld biedt hij 68 wes terse en Koreaanse journalisten de benodigde informatie. Bo vendien staat hij met zijn medewerkers vrijwel dagelijks in contact met tal van grote algemene en kerkelijke informatie diensten. Voor onze krant schreef hij bijgaand achtergrondver haal. lan Boesak me dat hij zich na zes maanden aarzelen alsnog kandidaat had gesteld voor dreigd. Maar in de eerste dis een tweede termijn. Maar ook cussies gingen ook andere SEOUL - De assemblee van de Hervormde We reldbond is na een aantal overvolle dagen in een rustiger periode beland. De afgevaardigden heb- dat in de eerste dagen deelne mers herhaaldelijk naar een kamer gezonden werden die reeds bezet was. Hoewel de Koreaanse autori teiten toegezegd hadden dat alle afgevaardigden van ker- ben zich opgesplitst in ken tot het land toegelaten studiegroepen en buigen zich nu over theologische, politieke en financiële zouden worden, ook zij die normaal geen visum krijgen, zoals Zuidafrikanen en men sen uit Oost-Europa waren er problemen die de kerken toch visa-problemen. Bongani aan de assemblee hebben Finca uit Zuidafrika kwam voorgelegd. Eén ding is al het land niet binnen, omdat duidelijk: de organisatie hij alleen bleek te beschikken van een dergelijke kolos- ov®r ^en internationaal niet i I,,?- J erkend paspoort van Trans- sale wereldbijeenkomst - kei. Zes andere Zuidafrikanen het aantal gedelegeerden kwamen in eerste instantie overschrijdt de 700 - in het land niet in, omdat ze hun een land met zo'n geheel gegevens veel te laat hadden eigen cultuur en een ei- ingestuurd en hun namen niet voorkwamen op de lijsten van de Koreaanse immigratie dienst. Na dagenlange onder handelingen zijn ze nu alsnog toegelaten. Kandidaten Nu de verschillende commis- aan het werk zijn gegaan, gen schrift is geen klei nigheid. Van het begin af aan werden de organisatoren bovendien geplaagd door onverwachte tegenslagen. Omdat een Ge- neefse verzendorganisatie de douaneformulieren niet volle- dig had ingevuld, bleven de begint ook de geruchtenma- tekstwerkers en daarmee alle chine op gang te komen. Wie gegevens dagenlang steken op zal de nieuwe voorzitter wor- het vliegveld. Het gevolg was den? Gisteren vertelde dr. Al- de Koreaanse hoogleraar dr. Ro - nu een van de vice-voor- zitters - en de Zwitser prof. dr Lukas Vischer zijn kandi daat. En er is een groep die de Indiase directeur van een middelbare meisjesschool, Joy Michel naar voren schuift, omdat ze een vrouwelijke voorzitter wensen. Er is dus keus genoeg. De vrouwen hebben een klein succesje geboekt, door als voorzitter van de benoe mingscommissie die de kandi daten moet voordragen een Indiër als voorzitter te ver vangen door een vrouw. Maar of daarmee een vrouwelijke voorzitter werkelijk uiteinde lijk gekozen zal worden blijft de vraag. Een vraag is ook of er al of niet een gezamenlijke belijde nis opgesteld zal worden. Tra ditioneel kennen de kerken van calvinistische signatuur die niet, in tegenstelling tot ledenkerken van andere con fessionele wereldorganisaties. Ieder van de kerken die hier in Seoul vertegenwoordigd is, kent haar eigen belijdenis die gegroeid is uit een specifieke historische situatie, zoals de Nederlandse kerken de Ne derlandse geloofsbelijdenis hebben. Lukas Vischer, de voorzitter van de theologische commis sie, meent dat de tijd voor een gezamenlijk belijden is geko- stemmen op. In kringen van de Wereldraad van Kerken wordt de laastste vijf jaar niet langer gesproken over een be lijdenis, maar over een geza menlijke 'affirmation' (uit spraak). Dat is al wat zwak ker dan een belijdenis. Van bepaalde kanten wordt hier zelfs die uitdrukking nog af gezwakt tot 'een gemeen- verzet aantekenden tegen de slappe uitspraak, zoals dr. K. Blei, de Presbyteriaan Willi- am P. Thomson en de Hon gaar bisschop Karoly Toth zijn ook hier aanwezig en zul len deze kans niet voorbij la ten gaan. Zij zijn van mening dat de Hervormde Wereld bond niet de kant van de lei ding van de kerk moet kiezen maar van de kerkleden die lijden. Dit 'afgelopen weekend zwier ven de afgevaardigden uit schappelijk geweten'. Pas in over het gehele land om de komende dagen zal duide- kerkdiensten te leiden of te lijk worden welke stroming bezoeken. Dat wil zeggen de- uiteindelijk de overhand genen die uit hun eigen zak of via hun kerk de honderd- of tweehonderd gulden voor zijn reis konden betalen. Vooral de Koreaan dr. Kim Yong- bock achtte het niet juist dat armere afgevaardigden uit Afrika en Azië en ook de jon ge helpers - meest 'studenten die zelf al hun reis naar Seoul delijk de gedachte dat de oude betaalden - die kans niet had- bilaterale verhoudingen tus- den. krijgt. Roemenië In ieder geval is al wel duide lijk dat er uitspraken komen over apartheid, China en an dere politieke problemen en over een gezamenlijke zen- dingsinzet. Er leeft hier dui- moeder- en dochterker ken doorbroken moet worden. Iedereen verwacht ook een krachtig protest tegen de on- Toen ik vrijdagavond weer met hem en enkele anderen vergaderde om de gang van zaken te bespreken, kwam hij derdrukking door de regering ineens met de mededeling dat van Roemenië van de Hon- hij uit anonieme bron een gaars en de Duits sprekende groot bedrag had gekregen kerken in dat land. Het uit voerend bestuur van de We reldraad van Kerken kwam daar in Moskou niet aan toe, omdat de leiding van die ker ken daar niet om had ge vraagd en zelfs te kennen had gegeven daar tegen te zijn. Maar verschillenden die daar om ook hen een reis naar an dere delen van Korea aan te bieden. In allerijl werd een organisatie opgezet om hen te bereiken. Jammer dat het die zondag hele dag regende. JAN J. VAN CAPELLE- Protest in Auschwitz Dagelijks vinden er protesten in Auschwitz plaats tegen de aanwezigheid van het karmelietessen klooster aldaar. Leden van het Israëlische parlement brachten gisteren een bezoek aan het vroe gere nazi-concentratiekamp. FOTO: AP BREDA Dr. H.J.C.M.G. Ruygers, oud vicaris-generaal van het bisdom Breda, blijkt afge lopen vrijdag op 76-jarige leeftijd te Beek-Ubbergen te zijn overleden. Ruygers nam in 1969 om per soonlijke redenen ontslag als vicaris-generaal na deze func tie anderhalf jaar te hebben vervuld. Ter toelichting liet hij daarbij weten dat „een ernstig gewetensconflict, een zeker medisch advies en de. vrees dat mijn temperament mij in een te heftig conflict met taaie structuren zou bren gen," hem tot dit besluit had den gebracht. Hein Ruygers was in de jaren zestig een bekende figuur in de vernieuwingsbeweging in de Nederlandse rooms-katho- lieke kerk. Zijn uittreden uit het ambt in 1969 veroorzaakte de nodige opschudding. Hij pleitte voor een meer mense lijke moraal in de kerk. Ruygers volgde de priestero pleiding van het bisdom Bre da. In 1937 werd hij priester gewijd door mgr. P. Hopmans. Hij studeerde filosofie in Rome, Nijmegen en Gronin gen. In 1952 promoveerde hij in Nijmegen cum laude tot doctor in de filosofie op een proefschrift getiteld 'De beide geslachten'. Van 1942 tot 1958 doceerde hij filosofie aan het grootsemina rie van het bisdom Breda. Daarna was hij wetenschap pelijk adviseur van het Lan delijk Centrum voor Katho-* lieke Actie ten behoeve van het werk voor huwelijk en gezin. In 1962 werd hij bui tengewoon hoogleraar in de anthropologische grondslagen van het maatschappelijk werk aan de Katholieke Universi teit Nijmegen. Bisschop Ernst benoemde hem in december 1967 tot vicaris-generaal. Ruygers trad na zijn aftreden als vicaris-generaal in dienst van de Nationale raad voor maatschappelijk welzijn. In de jaren '50 had Ruygers een belangrijk aandeel in de vernieuwing van het denken binnen de RK Kerk over pas torale vraagstukken als huwe lijk en gezin, homoseksualiteit en pastoraat voor gevange nen. Na zijn benoeming tot vi caris-generaal sprak hij in een krante-interview als zijn ver wachting uit dat het tot een ontkoppeling van celibaat en priesterschap zou komen. „Die ontwikkeling is niet te gen te houden." 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Kerkelijk leven (2) Een briefschrijver vindt het maar niets dat deze krant zo veel aandacht besteedt aan al lerlei ontwikkelingen op het gebied van kerkelijk leven. Naar zijn mening verdienen veel 'incidentjes en bizarre verschijnselen' niet de aan dacht die ze krijgep. Veel lie ver leest hij bijvoorbeeld een interview met mgr. Ratzinger (zoals dat werd gepubliceerd in het Katholiek Nieuwsblad) die 'met een minimum aan woorden een maximale hel derheid schiep in allerlei troe bele ontwikkelingen'. Mis schien heeft de briefschrijver het zich niet gerealiseerd, maar om op de hoogte te zijn van de 'troebele ontwikkelin gen' heeft hij toch eerst deze krant moeten lezen, aangezien het Katholiek Nieuwsblad nogal eenzijdig wil zijn in de verslaggeving. Graag in deze krant een interview met mgr. Ratzinger, graag ook een in terview met de door de brief schrijver aangehaalde mgr. Willebrands. Maar ook graag de berichtgeving over allerlei ontwikkelingen in de kerk, ook als die golven veroorza ken in een zee die Rome graag rimpelloos zou houden. Een le vende kerk is in beweging. En van die bewegingen blijf ik graag op de hoogte. Tegen de betreffende redacteur zou ik dan ook willen zeggen: houden Zottenwerk Carnaval is van oudsher een feest, dat gehouden wordt aan de vooravond van de Vasten. Inderdaad, Vastenavond. Wanneer nu die Vasten inmid dels vrijwel niets meer voor stelt, dan is het natuurlijk wel een beetje vreemd, wanneer er toch nog uitbundig carnaval gevierd wordt. Ter gelegen heid van een formaliteit hoort geen drie of meer dagen alles op zijn kop gezet te worden. Maar in augustus? (Op het Burgemeester de Monchyplein in Den Haag). Dan is zelfs die formaliteit er niet. Carnaval in de zomer is dus helemaal zot tenwerk. N. Pleumekers, DEN HAAG. Kroonprins Met grote verbazing heb ik in onze krant gelezen dat de Haagse Oranjevereniging Ko ningin Juliana vindt dat kroonprins Willem-Alexander met een echte prinses moet trouwen. Een „gewoon" Hol lands meisje is blijkbaar niet goed genoeg. Er moet worden gewaakt voor „degeneratie van het koninklijk geslacht", aldus de vereniging, die zegt de oproep te doen „uit liefde voor het koningshuis". En de secretaris van de vereniging, mr. R.C. Sangster, is ook nog trots op zijn woorden, waarvan niet alleen ik, maar naar ik hoop ook veel andere lezers zijn geschrokken. Liefde voor het koningshuis? Dat betekent volgens mij dat de kroonprins de kans moet hebben in volle dige vrijheid zijn keuze te be palen. En daarbij mag rekenen op alle steun van de bevolking voor hem en zijn bruid. Prin ses of geen prinses. Binnenstadsperikelen Sinds enkele jaren breng ik nog maar mondjesmaat een bezoek aan de Haagse binnen stad. Niet dat het er minder gezellig zou zijn geworden, maar eenvoudig omdat ik er mijn auto niet meer kwijt kan. Kon je vroeger je auto nog wel eens op wat minder druk be zochte plaatsen gratis parke ren, nu is zelfs het meest on ooglijke straatje vergeven van parkeermeters. En op plaatsen waar in eerdere tijden een parkeerverbod gold, naar ik aanneem vanwege de ver keersveiligheid, mag nu ineens wel, maar dan betaald, gepar keerd worden. De Stichting Binnenstad Den Haag pleit voor een betere be reikbaarheid van de binnen stad, met voldoende aanbod van kortparkeerplaatsen. Maar daarmee zijn we er volgens mij nog niet. Er moet naar mijn idee eens flink worden .gesleuteld aan de tarieven van de parkeergarages, oorden waar ik eigenlijk om tal van redenen liever niet kom. Een bezoek van drie uur en die tijd ben je al gauw kwijt in een gezellige winkelstad kost al gauw acht gulden. Voor dat bedrag heb je niet eens de ga rantie dat je auto niet wordt opengebroken. Parkeermeters bijvullen, wat trouwens eigen lijk verboden is, draagt door het constant terugrennen naar die meter ook niet bij aan mijn winkelgenot. Nu kan een ge meentebestuur wel vinden dat iedereen zoveel mogelijk met het openbaar vervoer moet komen, maar als ik met grote boodschappentassen moet sjou wen, trammetje in, busje uit, dan houd ik het wel voor ge zien in de Haagse binnenstad. Daarom heb ik mijn toevlucht gezocht tot de winkelcentra „In de Bogaard" in Rijswijk en Leidsenhage in Leidschendam. Volop gratis parkeren en in de meeste gevallen is het winke lassortiment ruimschoots vol doende. Alleen in het uiterste geval, als zowel in Rijswijk als in Leidschendam niet te vin den is wat ik zoek, waag ik mij nog naar het centrum van Den Haag.-Is dat de bedoeling van het stadsbestuur? A. Pluijmers, Kwintsheul. Verkeerd Een opmerkelijk bericht in onze krant afgelopen zaterdag: de Haagse politie schrijft in twee dagen 135 bekeuringen uit, omdat evenzovele automo bilisten op het gedeeltelijk af gesloten Bernhardviaduct op d^ verkeerde weghelft hebben gereden. Het is wel heel mak kelijk om de fout bij de auto mobilist te zoeken en het bon boekje te trekken. Er is ken nelijk niemand die door dit massale foutgedrag aan het denken wordt gezet. Ligt het niet meer voor de hand dat de aanwijzingen op het Prins Bernhardviaduct niet deugen? P. Schaap, VOORSCHOTEN. Verkiezingen Hoe beter het de mensen gaat, hoe meer men schijnt te willen hebben. Tot de hele boel uit elkaar valt en de inflatie om hoog schiet. Hoe kan men dan kiezen tussen de PvdA met een nieuw verschiet op een miljoen werklozen, en de VVD die met iedereen ruzie zoekt? Men zou beter moeten willen samenwerken voor meer vei ligheid en een schoon milieu te land, ter zee en in de lucht. Verdraagzaamheid en samen werking is beter dan ruzie en overbieden, schelden en ver dachtmaking. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. jV e^ poli Geschiedenis helpt Balten niet De betekenis van de perestrojka van president Gorbafc £u°t' verschilt voor de Sovjetburgers nogal. Intellectuelen voe zich bevrijd, Russische arbeiders en boeren zien winkels leger zijn dan ooit en partijmensen beschermen met de m dér wanhoop hun privileges. Voor de Balten in de Sov vert republieken Estland, Letland en Litouwen betekent pi strojka op de allereerste plaats onafhankelijkheid. In economisch opzicht zijn zij hierin al aardig gevordt Van de Opperste Sovjet mogen ze inmiddels hun eigen groting opstellen, hun industriële politiek bepalen, oblige uitgeven en zelfstandig de exploitatie van bodemschatten] hand nemen. Gorbatsjov hoopt op deze manier de volli vastgelopen Sovjet-economie nieuwe impulsen te geven De grotere autonomie voor de Baltische staten lijkt de p4^|l strojka van Gorbatsjov echter meer kwaad dan goed te dof Baltische nationalisten, verenigd in nationalistische vofl fronten, stellen de legitimiteit van de SovjetheerschaA over hun grondgebied ter discussie. Zij willen daarbij del schiedenis opvoeren als scheidsrechter en wensen een oordeling van de twee geheime protocollen, onderdeel 1 het morgen, 23 augustus, 50 jaar geleden afgesloten Molotl Von Ribbentrop pact. In dit monsterverbond tussen DiJ land en de Sovjetunie werd Oost-Europa verdeeld in t\| „belangensferen". Estland en Letland lagen in de invloeJ feer van Rusland. Litouwen kwam in eerste instantie nl Duitsland toe. Later werd ook Litouwen speelterrein vooi| Sovjetunie. De volksfronten menen, nu Moskou eindelijk het bestl van de protocollen heeft erkend, dat er geen staatsrechtel® gronden bestaan voor aansluiting bij de Sovjetunie. Het 'I ticum' heeft immers nooit vrijwillig gevraagd om deel te r gen uitmaken van het Sovjet-imperium. Dat bewijzen de k; heime protocollen. De „bescherming" van Stalin is de re ringen van de Baltische republieken opgedrongen. Er valt weinig af te dingen aan het argument van de natlOC nalisten dat Stalin Estland, Letland en Litouwen zonder et mededogen heeft geannexeerd. Maar het verleden valt IV/ eenmaal niet te veranderen. De geschiedenis is ook overigf* niet erg op de hand van de Baltische volksfronten. 13 De Sovjetunie kan haar handelen rechtvaardigen om voor Stalin de keus indertijd beperkt was. Het was tenslc oorlog. Na de „Blitzkrieg" in het Westen had Hitier zijn gers vrij om zich aan zijn grote doel „levensruimte in Oosten" te wijden. De Baltische staten waren voor de Sovj NA unie strategisch van levensbelang en ze waren in die C trouwens eerder Duits-gezind dan pro-Moskou. Stalin mo? OK daarom snel handelen. Nu is het Baltische gebied altijd al elvd/ speelbal van grotere mogendheden geweest: Zweden, Du land, Rusland en zelfs Polen hebben ooit de lakens uit deeld in dit landbouwrijke en strategisch belangrijke gebi ONAFHANKELIJKHEID genoten de Baltische staten leen nadat door de Eerste Wereldoorlog in Oost-Europa machtsvacuüm was ontstaan. Duitsland kwam als verlie uit de oorlog tevoorschijn en de Sovjetunie was na de revc tie van 1917 intern volledig ontwricht. Maar op die peri van 1919/1920 tot 1940 kunnen de Baltische national!.! 5 niet bepaald met trots terugkijken. Democratische structu werden in de jonge republieken vrij snel aan de kant gesel mg ven en parlementen ontbonden. De drie staten zijn gedurf n vt de hun kort onafhankelijke bestaan fascistisch geweest. TV tt 'ndl MAAR al worden de Baltische onafhankelijkheidseisen n ng door historische argumenten gedragen, toch kan de Sovjel ijn nie de eisen van de Balten niet blijvend negeren. Moskou,rr€ niet gediend met permanente onrust in zijn buitenrepubl ken, die de economische hervormingen in de weg zou stai,^. Een voor september aangekondigde conferentie zal m< duidelijkheid moeten scheppen in de toekomstige structu il« van de USSR. De Pravda heeft al laten doorschemeren Moskou - ook zonder onafhankelijkheid te verlenen - w licht in belangrijke mate tegemoet zal komen aan de natior le eisen van de republieken. Wil Gorbatsjov zijn perestroj laten lukken, dan blijft hem geen andere weg over. Af en toe zon DE BILT (KNMI) De ver wachting is nog steeds dat een uitloper van het hogedrukge- bied bij de Azoren zich naar onze omgeving uitbreidt. Mor gen bevindt deze rug van ho- gedruk zich dan ook boven ons land. Tegelijkertijd wordt door de stroming in de hogere luchtlagen bewolking meege voerd. Samengevat betekend dit dat er morgen af en toe zon is maar afgewisseld door enke le wolkenvelden. Het blijft droog Vannacht kunnen er weer tijdens opklaringen hier en daar wat mistbanken ont staan en daalt de temperatuur tot ongeveer 13 graden. De middagtemperatuur loopt uit een van 20 graden aan de kust tot 24 graden in het zuidoosten van het land. De wind waait uit het westen en is matig, rond kracht 3. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met woensdag: Noorwegen Veel bewolking en af en toe regen Middagtemperatuur langs de kust rond 15 graden, landinwaarts Zweden: Veel bewolking en af en toe wat regen. In het zuiden ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 23 in het Denemarken: Perioden met zon tn droog Middagtemperatuur rond 22 graden, woensdag iets koeler. Ierland Eerst veel bewolking en re gen, later opklaringen Middagtem peratuur rond 19 graden. Engeland en Schotland: In het noor den bewolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur van 15 tot 20 graden. Elders perioden met zon. Middagtem peratuur tpt 24 graden in het zuidoos- Bondsrepubliek Duitsland: In het noorden wolkenvelden en droog, meer naar het zuiden perioden met zon maar kans op een bui. Middag temperatuur van 22 graden aan de kust tot 29 in het zuiden België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 23 graden aan dp kust tot 25 in Italië: Zonnig, maar in de middag J avond kans op een bui. Middagtei» peratuur tussen 30 en 35 graden. WEERRAPPORT Sao Paolo Singapore

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2