Paus waarschuwt jongeren voor „vervuiling ideeën en zeden" £eidaeS<Mi/ia/nl! Conservatieve kerken in YS blijven groeien kerk wereld Paus wil Libanon bezoeken Jongeren vinden bemoediging op Flevo Festival lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc<3ou*ont MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA Israëlische minister bespreekt in Polen kwestie klooster Gelovigen in Ivanovo krijgen fel begeerde kerk terug JERUZALEM De Israëlische minister van godsdienstzaken, Zevulon Hammer, reist deze week naar Polen om de verplaatsing van het omstreden Karmelietessenklooster in Auschwitz te be spreken. Hammer zal onder anderen spreken met kardinaal Ma- charski, die vorige week verklaarde dat het klooster voorlopig niet verhuist. „Hij zal proberen op een heel aardige manier dui delijk te maken dat Israël het grote belang van deze zaak inziet", aldus een woordvoerder van Hammer. Het bezoek van de minis ter valt deels samen met een bezoek dat overlevenden van de concentratiekampen onder leiding van vier Israëlische parle mentsleden aan Polen brengen. Op het programma staat ook een bezoek aan Auschwitz. De bezoekers zijn van plan hier te protes teren tegen de aanwezigheid van het klooster. MOSKOU Na maandenlang touwtrekken met het stadsbe stuur hebben de Russisch-orthodoxe gelovigen in Ivanovo hun 'Rode Kerk' teruggekregen. Het kerkgebouw in de textielstad nabij Moskou was dit voorjaar inzet van demonstraties en een hongerstaking. Het gemeentebestuur heeft de geloofsgemeen schap wel enkele beperkingen opgelegd. In de kerk mogen geen uitvaartdiensten worden gehouden en moeten toeristen vrijelijk kunnen rondwandelen. Ook moet in een van de vleu gels een museum worden gevestigd. De kerk is sinds de jaren dertig gebruikt als opslagplaats van archiefstukken. Nadat een nieuw archiefgebouw was geopend, vroegen de gelovigen om heropening van de kerk. Toen de gemeente weigerde, gingen vier vrouwen voor twee weken in hongerstaking. Mensen zijn als machines die door de gewoonte worden voortgedreven, als molenwieken door de wind. Pronuntius wil dat Davidster verdwijnt DEN HAAG De pause lijke vertegenwoordiger in ons land, pronuntius mgr. A.J. Backis, wil dat de gele Davidster voor zijn deur wordt verwij derd. Hij heeft daarvoor het ministerie van bui tenlandse zaken bena derd, zo bevestigt een woordvoerder van het ministerie. Daarop heeft de Haagse politie het CIDI gevraagd of de auto met de Davidster erop daar zou blijven staan. „Die ster blijft daar zo lang het klooster in Auschwitz blijft", zo heeft CIDI-directeur drs. R.M. Naftaniël de politie ge antwoord. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) plaatste dit „symbo-" lisch gedenkteken" woendag voor de woning van de pro nuntius geplaatst uit protest tegen de weigering van de Rooms-Katholieke Kerk het omstreden klooster in Ausch witz te verplaatsen. Mgr. Backis zelf is niet bereid de pers te woord te staan over zijn bezwaren tegen de David ster. Een woordvoerder van de nuntiatuur vond het „kwa lijk dat derden wisten wat de pronuntius met buitenlandse zaken heeft besproken". Naftaniël is zeer verbaasd dat de pronuntius wel het minis terie. maar niet het CIDI over de Davidster heeft benaderd. „Die houding lijkt verdacht veel op die van de paus, die weigert met een joodse dele gatie over het klooster in Auschwitz te spreken". Verder vindt de CIDI-direc- teur het absurd dat de pro nuntius aanstoot neemt aan de Davidster. „De vertegen woordiger van de RK kerk stoort zich wel aan een derge lijk symbool op neutrale grond, terwijl het Vaticaan doof is voor de protesten van joodse zijde tegen het klooster op de plaats waar anderhalf miljoen joden zijn omge bracht". Inmiddels hebben Haagse jo den bloemen bij de Davidster gelegd uit solidariteit met het protest van CIDI tegen de houding van de RK kerk. DOROTHEE SOLLE VEROORDEELD TOT GELDBOETE PIRMASENS De Westduit- se theologe Dorothee Sölle is afgelopen weekeinde door de kantonrechter in Pirmasens veroordeeld tot een boete van 700 mark wegens dreiging met geweld. De theologe nam in juni deel aan de blokkade van een gebouw waar het Amerikaanse leger gifgas heeft opgeslagen. Sölle zei dat zij nooit gedreigd kan hebben met geweld, omdat op de dag van de blokkade geen enkel voertuig de poort van het gif gasdepot door wilde. Zij be toogde dat de deelnemers aan de geweldloze blokkade „noch door Moskou worden betaald, noch ten prooi zijn gevallen aan een collectieve waan". Evenmin zijn zij lid van een „internationale sekte". De theologe wees erop dat het ge bruik van gifgis in strijd is met het volkenrecht en de rechter geeft uitvoering aan een „onwettige politiek". Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot pastoraal mewerker te Wezep (deelgem Pauluskerk) B Greveling, wonende te Amersfoort, die deze benoeming heeft aangeno- Bedankt voor Middelharnis (toez.) J.P Nap te Huizen; voor Rumpt (toez.) H.van Wingerden, pred. voor buitengew. werkzaamheden (leraar godsdienstonderwijs), wonende te Barneveld. SANTIAGO DE COM- POSTELA Paus Jo hannes Paulus II heeft de jongeren van de hele we reld gewaarschuwd voor dè „vervuiling van ideeën en zeden". Deze vervui ling is net zo zorgwek kend als de milieuvervui ling, aldus de paus zater dagavond voor ruim 400.000 jongeren in het Spaanse bedevaartsoord Santiago de Compostela. De paus riep de deelnemers aan de vierde Wereldjonge rendag op de verzoekingen van de duivel, „de vader van de leugen", te mijden. Hij ver oordeelde egoisme, hedonis me, abortus, echtscheiding en het gebruik van voorbehoed middelen, die „in duidelijke tegenspraak zijn met Gods ge bod en de leer van de kerk". De paus wees de katholieke jeugd erop dat liefde tegen woordig al te vaak beperkt wordt tot puur seksueel genot. Hij nodigde de jongeren te vens uit zich in te spannen voor de strijd tegen milieu vervuiling. De paus deelde de gevoelens van de meeste jon geren die „geschokt zijn door het slechte gebruik van de goederen van de aarde". Er is volgens hem grote behoefte aan „gecoördineerde en ver antwoordelijke acties voordat onze planeet onherstelbare schade oploopt". Ook riep de paus de jongeren op tot een duidelijk christelijk getuigenis en tot actieve inzet Begeleid door prelaten legde paus Johannes Paulus II zaterdag de laatste honderd meter voor de kathedraal van Santiago de Compostela af als pelgrim. In zijn hand houdt hij de pelgrimsstaf vast en de traditionele pelgrimscape. foto-, ap SANTIAGO DE COMPOS TELA Paus Johannes Pau lus de Tweede heeft gisteren gezegd dat hij eventueel bin nenkort naar Libanon zal rei zen. Hij zei dat enkele niet nader genoemde regeringen „een zekere interesse" hadden getoond in zijn wens om naar Libanon te gaan. De paus ver klaarde dat het er, ondanks de bemiddelingspogingen van de VN en zijn oproep tot een wapenstilstand, op begint te lijken dat „het de bedoeling is de stad Bayrut te verwoesten, vooral de woonwijken waar christenen wonen". Hij riep daarom voor de tweede keer in een week de strijdende partijen op de wapens neer te voor de wereldvrede. Hij bad samen met hen „voor Liba non, voor de andere landen in het Midden-Oosten en voor alle landen die getroffen zijn door oorlog en geweld". De toespraak van paus Johan nes Paulus II vormde het hoogtepunt van de vierde Wereldjongerendag, die gis terochtend met een speciale mis werd afgesloten. De dui zenden jongeren uit ongeveer 150 landen hadden de bede vaart naar Santiago te voet, per rolschaats, op de fiets, met de auto, de bus of het vlieg tuig afgelegd. De 69-jarige paus liep zater dag de laatste honderd meter van de pelgrimstocht naar de plek waar volgens de overle vering de apostel Jacobus ligt begraven. Volgens de traditie ontdekte de monnik Pelayo hier in de negende eeuw het graf van de apostel, die rond het jaar 44 de marteldood is gestorven. Aan het eind van de elfde eeuw behoorde Santi ago met Jeruzalem en Rome tot de voornaamste bede vaartsplaatsen. Santiago is, zo betoogde de paus zaterdag aan het begin van zijn derde bezoek aan Spanje, nog steeds een christe lijk pelgrimsoord van groot belang. „Het christendom is ook vandaag nog een van de machtigste bindende factoren van Europa", aldus de paus. „De kerk bereidt zich nu voor op een nieuwe evangelisatie". Na aankomst in Spanje werd de paus zaterdagmiddag be groet door koning Juan Car los en zijn vrouw Sophie. La ter op de middag ontmoette hij een honderdtal gehandi capte jongeren. Zijn 43ste bui tenlandse reis voerde de paus na Santiago de Compestela naar de Noordspaanse stad Oviedo. Ook had de paus van morgen kort voor het vertrek naar Rome een ontmoeting met premier Felipe Gonzalez op het programma. BIDDINGHUIZEN - Ze zijn weer bemoedigd, de ongeveer 7500 jongeren van het Flevo Totaal Fes tival. Samen met geloofs- en leeftijdsgenoten heb ben ze de afgelopen da gen gesproken over of je geloven kunt zonder kerk, of een vakantielief de in bed mag eindigen, over christelijke humor, over hoe je moet omgaan met schuld en schaamte of over hoe je God per soonlijk kunt ontmoeten. Voor het echtpaar Siem en Hennie Jansen uit Dokkum is de twaalfde editie van Flevo een openbaring. Hennie ken de het festival toen het nog in de kinderschoenen stond in Kamperland. Haar echtgenoot weet zich de tweede editie nog te herinneren. "Maar sindsdien zijn we nooit meer geweest", merkt Hennie op. "Het bleef er altijd bij. Dit jaar echter past het mooi in de schoolvakantie. De eerste avond toen we hier waren, dachten we: „Wat een ontzet tend harde muziek. We had den thuis moeten blijven'. Maar nu na twee dagen den ken we er zelfs over om vol gend jaar weer te gaan". Ds. L. H. Kwast, gerefor meerd emeritus predikant uit Leeuwarden, is één van de vele sprekers op het festival. Het is voor het eerst in zijn le ven dat hij kennis maakt met dit fenomeen. Samen met zijn vrouw is hij naar de Flevohof afgereisd en hij is onder de indruk: "De mensen gaan hier met elkaar om alsof ze elkaar al jaren kennen. Ik denk dat het zo ongeveer geweest moet zijn in de eerste christelijke gemeente waarvan Handelin gen melding maakt. Dit is een improvisatie van de Heilige Geest. Het is een wat ver kleinde uitgave van de Kir- chentag". Ook de milieuverontreiniging, die de laatste tijd zo actueel is, beziet Kwast als een lichtflits. Een bericht daarover leest hij met een traan en een lach. "Dat eerste omdat het natuur lijk heel erg is. Dat laatste omdat het wijst naar een heerlijke toekomst", zo zegt hij. Toch vindt de 'vut'-predi- kant niet, dat we bij de pak ken neer moeten gaan zitten. "Zolang God nog niet moe is van deze wereld, moeten wij onze boompjes blijven plan ten. De aarde moeten we be heren tot Hij komt", luidt z'n oproep. Trouw Een andere dominee, leger- predikant J. D. F. Langhenkel uit Ermelo, heeft ook een op roep. Hij spreekt over 'Ik hou van jou, ik blijf je trouw'. On danks de hitte zit de tent waar Langhenkel z'n lezing houdt bomvol. Hij roept z'n jonge gehoor op om na te gaan wat de wortel is van hun handelen. "Toets je standpunt aan dat van God. De mensen doen tegenwoordig maar. In de kazerne kom ik het elke dag tegen. Als ik zin heb in sex, dan doe ik dat. Ik doe waar ik zin in heb, hoor je ze de reclame nazeggen. Maar ik zeg: toets je standpunt ook eens aan dat van anderen. Als we ons standpunt toetsen aan God, dan verlagen we sex niet tot een ruk apn een automaat. Dan consumeren man en vrouw elkaar niet. Maar dan is liefhebben jezelf wegcijfe ren en soms lijden. Je lijdt aan de tekortkomingen en on hebbelijkheden van je vrouw en kinderen, maar niettemin hou je van ze en blijf je ze trouw". De onderwerpen op Flevo spreken de jongeren aan. Zo als bij voorbeeld het verhaal van Tony Kalma van de Cha rismatische Werkgemeen schap Utrecht. Ze spreekt over het omgaan met schuld en schaamte en haar oproep is 'Kom tevoorschijn en leef'. Schaamte is volgens Kalma een gevoel om bang te zijn voor het oordeel van een an der aan wie je waarde toe kent. Een gevolg is vaak dat je je verbergt. Niet zelden wordt er op Flevo .tot diep in de nacht door jon geren gediscussieerd over wat hen bezig houdt. Zo gaat om half twee 's nachts het pro gramma Welles-Nietes van start in de NCRV-tent over het onderwerp 'Kan ik gelo ven zonder kerk'. Naast hele serieuze onderwerpen ook hele luchtige, zoals 'Humor als laatste wapen van de hoop', door Okke Jager doel treffend naar voren gebracht. De directeur van Youth for Christ, Niek van Exel, eindigt het festival zondags met een grote openluchtdienst. Hij preekt naar aanleiding van de gelijkenis van de verloren zoon. "God raakt niet in pa niek wanneer jongeren de kerk verlaten. Hij staat klaar wanneer ze tot zichzelf geko men zijn en naar Hem terug komen. En degenen die bij de kerk blijven, moeten niet in dutten, maar van het geloof een feest maken. Want om elk mens die zich bekeert, is er een Flevofestival in de he mel". RUURD WALINGA JULIA MOLENAAR NEW YORK Conser vatieve evangelische ker ken en de Rooms-Katho- lieke Kerk winnen ter rein in de Verenigde Sta ten, terwijl de grote protestantse kerken op nieuw hun ledental zien slinken. Dit blijkt uit het nieuwe jaarboek van de Amerikaanse en Canade se kerken. Uit de cijfers over 1987 blijkt dat 58,8 procent van de Ame rikaanse bevolking bij een van de 219 „religieuze genoot schappen" is aangesloten, waartoe ook de niet-christelij- ke geloofsgemeenschappen worden gerekend. De Rooms-Katholieke Kerk blijft met 53,3 miljoen leden (1,1 procent meer dan in 1986) de grootste Amerikaanse kerk. Daarna volgen de Zui delijke Baptisten met 14,7 (0,7 procent groei) en de liberale Verenigde Methodistenkerk met 9,1 miljoen leden. Enkele kleinere conservatieve kerken boekten in 1987 de grootste ledenwinst: de Pink sterkerk, de conservatieve Presbyteriaanse Kerk, de Je hova's Getuigen en de funda mentalistische Kerk van God groeiden met 1 tot 5 procent. Methodisten, Anglicanen, Lu theranen en 'gewone' Presby terianen verloren 1 a 2 pro cent van hun leden. De evangelische 'Assemblies of God' startten vorige week een agressieve campagne om voor het jaar 2000 vijf miljoen mensen te bekeren, 5.000 nieuwe kerken te bouwen en 20.000 nieuwe voorgangers op te leiden. „De velden zijn wit om te oogsten", aldus direc teur Charles T. Crabtee. Zijn kerk met 1,3 miljoen leden behoort nu al tot de snelste groeiers. Moslims uit het Franse plaatsje Charvieux in de Franse Alpen wier moskee vorige week werd gesloopt op bevel van de burgemeester zochten het afgelopen weekeinde hun heil bij het stadhuis. FOTO: AP Geluidso verlast Zaterdagmiddag was er op het burgemeester de Monchyplein in Den Haag carnaval met aansluitende optocht. Iedereen mag van mij carnaval vieren, zo luidruchtig als het hem zint. Maar niemand mag zo hoort 't in een democratie iemand anders met zijn lawaai overlast bezorgen. En dat laat ste overkwam duizenden Ar chipel-bewoners op een mooie zaterdagmiddag. Het is onbe grijpelijk dat het meentebestuur voor zo'n deci bellen-spektakel in een woon wijk toestemming geeft. Laten de feestvierders gaan naar het „heilige" Malieveld de laat ste halve eeuw toch al alleen maar voor kermissen, demon straties en circussen in ge bruik om hun expressie de vrije loop te laten. De politie zet de buurt af en is nog onbe leefd ook als iemand naar zijn eigen huis wil: de omgekeerde wereld. In dit opzicht dient eindelijk eens schoon schip ge maakt te worden. Een leuk onderwerp voor de a.s. verkie- Stemmachtigingen Wie op 6 september verhin derd is zelf naar het stemlo kaal te gaan, kan iemand machtigen om namens hem/ haar een stem uit te brengen. Dit laatste komt steeds meer voor. Vergrijzing, ziekte en buitenlands verblijf zijn daar van doorgaans de oorzaak. Vele kiesgerechtigden wonen in bejaardenhuizen of verplee ginrichtingen; velen zijn gees telijk of lichamelijk gehandi capt, lijden aan geheugenver lies enz. Men kan gerust stel len dat 15 procent van de kies gerechtigden niet in staat is hun stem zelf uit te brengen. Alle bij het kiesvraagstuk be trokken instanties (onder meer de Kiesraad) proberen passen de oplossingen voor tekortko mingen in de kieswet te vin den (mr. Legemaate), want bo ven de kwestie van de 'vol machten' hangt als een donke re wolk 'beïnvloeding' en 'mis bruik' van vertrouwen. Is het kiesrechtelijk juist dat bestu ren van genoemde tehuizen aan de een of andere politieke partij toestemming geven een muzikaal opgeluisterd praata vondje te organiseren in de hoop daarmee stemmen voor de partij te winnen omdat het zo gezellig was? Naarmate de vergrijzing van het kiezers corps toeneemt, worden ook bovengenoemde gevaren gro ter. Een steeds zwaardere taak wacht alle betrokkenen de 'vrijheid' van de kiezer te waarborgen. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. 'Oranje vodje' Rid ;4kom lietp ij«erd. ZOUDEN met de voetbalpas de rellen in het Feyenoordsl dion gisteren voorkomen zijn? Deze vraag is zeker niet m 'ja' te beantwoorden. De pas had niet geholpen. Maar de beurtenissen van gisteren hebben daarmee nog niet aang toond dat het experiment met de voetbalpas vrijdag terecht afgeblazen. Wat we na de uitspraak van de Haagse rechtbankpresL dent niet durfden vermoeden is uitgekomen: van mr. Wij holt mocht met de voetbalpas geëxperimenteerd wordi maar die experimenteerfase heeft nog geen week geduur n De oranje clubpas is een waardeloos vodje geworden. WlE de verantwoordelijkheid draagt voor het mislukke van het experiment bij de vijf risico-clubs is nu niet zo b langrijk - ook al heeft de proefneming zo'n 1,3 miljoen gu Q- den gekost, waarvan zes ton voor de overheid en zeven to voor de KNVB. De dure maatregel kon te eenvoudig worde '«I] omzeild, zo hebben met name de Haagse supporters vor weekeinde aangetoond; waterdicht mocht de regeling di niet heten. „jp iclar MINISTER Van Dijk had gelijk toen hij vorig jaar de meenten wees op de noodzaak dat tegen supportersgewei krachtig wordt opgetreden. De enorme kosten die elk weel ai einde de inzet van grote politiemachten en enorme verniienw lingen met zich meebrengen, ontlokten hem de vraag of h( fclai betaald voetbal in Nederland maar niet beter kon worden a 'we geschaft. Het antwoord was minder eenvoudig dan het ste jr' len van de vraag. Na lange onderhandelingen leek het invot n ren van een pas voor wedstrijden met verhoogd risico aangewezen weg voor KNVB en gemeentebestuurder Jongstleden vrijdag moet de bewindsman zich daarom doo de burgemeesters in de steek gelaten gevoeld hebben, omdi ze zich zo eenvoudig door de supporters opzij hadden late J1 zetten. Pikant detail: enkele van die burgemeesters hadde 1 in het verleden wel eens een wedstrijd verboden omdat e ige onvoldoende politie beschikbaar was Wat resten er nu aan mogelijkheden? Een pas voor allLj( bezoekers van de voetbalstadions, een pas voor alle suppoi ters van de thuisspelende of juist van de bezoekende clul ar Het zal wel gaan in de richting van een pas, als enig te bt n denken middel om vandalen te weren die het op stadion spelers en supporters van de tegenpartij hebben gemunt. lijr Zonnig De voetbalbond kan niet langer volhouden dat de oorzaa van het vandalisme niet in het voetbal gelegen is m; maatschappelijke problemen. De rellen op de eerste zonda T'r zonder voetbalpas laten hierover geen twijfel bestaan. Ze w; ren bovendien zo ernstig dat we rekening moeten houde xsli met het verbod van weer enkele wedstrijden. Van een noiJn 1 maal verloop van de competitie kan dan nauwelijks sprak2 meer zijn. Wellicht komen de KNVB en de voetbalminnend v gemeentebestuurders dan tot het inzicht dat de agressie va el supporters niet bestreden kan worden met compromissen e umi halve maatregelen. noord-Portugal 18 graden, Portugal 20 tot 22 graden, Spaanse Middellandse Zee lorca 23 tot 26 graden. Mi raturen langs de noord- i benoorden Lissabon 22 tot 26 grac overige kusten 26 tot 31 graden. nenland tussen 30 en 37 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Na eent kele regen- of onweersbui zonnig warm Middagtemperatuur in I laagland en in de dalen 26 tot 30 gi den. aan de Alpen- zuidzijde tot graden. Italië: In noord-Italië vandaag e enkele regen- of onweersbui, ove gens onveranderlijk zonnig. Middi temperatuur aan zee 28 tot 31 gradji Landinwaarts tot 32 a 36 graden, tertemperaturen tussen 24 gr aan de Italiaanse Rivièra tot 27 gr den in zuid-Italië Joegoslavië: In noord-Joegoslav plaatselijk onweer, dat zich geleit' lijk oostwaarts naar oost-Joegoslai uitbreidt Overigens zonnig. Aan Adria zonnig en droog Middagtei peratuur aan zee 28 tot 32 graden, ders van 28 graden in het noorden 35 graden in het zuiden. Zeewatt temperaturen langs de Adria rond graden. GriekenlandOp de Griekse Eila |J den in de Egeische Zee zonnig, ei soms vrij krachtige noordenwind 1 middagtemperaturen van rond graden Op het vasteland e graden Zeewater tussen 24 graden noord-Griekenland en de Egeis zee tot 26 graden in het zuiden. WEERRAPPORT DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied nabij de Azoren heeft een uitloper naar onze omgeving. Deze uitloper zal morgen als rug van hogedruk het weer bij ons beïnvloeden. Fronten van een oceaande pressie worden met een weste lijke stroming wel naar ons land gevoerd maar de eerder genoemde rug zorgt ervoor dat de bewolking oplost, wat ook betekent dat de neerslag kans erg klein is. Er kan wat bewol king overblijven en er kunnen morgen stapelwolken ontstaan, maar het weer houdt een zon nig karakter. De wind waait uit het westen en is zwak tot matig De middagtemperatuur wordt aan de kust rond 23 gra den en kan in het zuidoosten in de buurt van de 27 graden komen. Vannacht kan het wat nevelig worden bij een tempe ratuur van ongeveer 14 gra- Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig tot en met dinsdag: Noorwegen en Zweden: Overgang naar een koel en wisselvallig weerty pe. Vooral langs de Noorse westkust en in wat mindere mate landinwaarts benoorden Stockholm af en toe re gen Middagtemperaturen langs de westkust en in het noorden 13 tot 17 graden, in zuid-Noorwegen en zuid- Zweden echter 20 tot 26 graden. Mor gen enkele graden koeler. DenemarkenFlinke perioden met zon. Vooral in noordwest- Jutland ook wolkenvelden waaruit weinig of geen neerslag valt Middagtempera tuur tussen 20 graden langs de Deen se westkust tot 24 graden in het zui den, morgen wat koeler. Ierland. Schotland en Engeland: In het noorden en westen van Ierland en Schotland aanhoudend wisselval- en. Elders weinig of geen regen c vooral in zuidoost-Engeland ook flin ke zonnige perioden. Middagtempe ratuur van 17 graden in het noord westen tot 24 in zuidoost-Engeland. België en Luxemburg: Aanhoudend droog en overwegend zonnig. Voor namelijk in het noorden soms wol kenvelden. Middagtemperatuur van 22 graden aan zee tot 27 elders, woensdag wat koeler. West-Duitsland: Overwegend zonnig. Morgen in het zuiden een kans op een enkele onweersbui, in Sleeswijk- Holstein later mogelijk wolkenvel den. Middagtemperatuur langs de Noordzeekust ongeveer 21, in het noorden 22 tot 25 graden, in het mid den en zuiden 24 tot 30 graden, woensdag vooral in het noorden iets koeler Frankrijk: Vandaag in de Franse Al pen nog een kleine kans op een on weersbui. overigens zonnig. Langs de Kanaalkust iets koeler met middag temperaturen van 20 tot 23 graden, langs de Oceaankust 22 tot 27 graden. Elders middagtemperaturen tussen 28 en 33 graden. Morgen in het noor den wat koeler. Spanje en Portugal: Vrijwel overal aanhoudend zonnig Langs de Spaan se noordkust mogelijk enkele wol kenvelden. Watertemperaturen langs de Spaanse noord- en westkust en in ,dvJI San Francisco Singapore lm Bneven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2