„Inval Warschau Pact was gerechtvaardigd" Zuidafrikaanse politie schiet op demonstranten Syriërs beschieten Libanese kustlijn Palestijnen staken tegen pasjes DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND QtidMQowuvnt ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGffl Swapo-leider keert terug naar Namibia RABAT Sam Nujoma, de president van de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo, heeft aangekondigd dat hij over enkele dagen na 30 jaar ballingschap terug zal keren naar Namibia. Op een pers conferentie in Marokko, zei de Swapo-leider van leden van zijn organisatie binnen Namibia „het signaal" te hebben gekregen dat „de tijd gekomen was" om zijn vol gelingen te mobiliseren voor de verkiezingen voor een grondwetgevende vergade ring op 6 november. Verkiezingsstrijd De verkiezingscampag ne mag in Nederland weieens als saai worden afgeschilderd, in Zuid- korea is zij het tegeno vergestelde. Hier krijgt een vertegenwoordiger van een locale oppposi- tiepartij een kaakslag van een lid van de rege rende groepering. Dit alles in het kader van de gisteren in een district bij de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel gehou den verkiezingen. De uitslag wordt gezien als een graadmeter voor de populariteit van presi dent Roh Tae-woo. foto: ap Bomaanslag op bus eist 15 levens NEW DELHI Minstens vijf- tien mensen zijn gisteren om het leven gekomen en 25 gewond geraakt toen een bom explodeer de in een autobus in de noorde lijke Indiase deelstaat Himachal Pradesh. Vermoed wordt dat de aanslag het werk is van extre mistische Sikhs. De bom ontplof te toen de bus net in Chintpurni, in de uitlopers van de Himalaja 340 kilometer ten noorden New Delhi was gearriveerd. De bus kwam uit Amritsar, de heilige Sikh-stad in de naburige deel staat Punjab. Dit jaar zijn al meer dan 1.200 mensen bij aan slagen van radikale Sikhs ge dood. Hongaren staken tegen prijsstijging BUDAPEST Rond twee miljoen Hongaarse arbei ders hebben gisteren korte tijd het werk neergelegd uit protest tegen de aange kondigde stijging van vleesprijzen. Volgens de vakbonden is de prijsver hoging in strijd met tussen de regering en de bonden gesloten overeenkomsten. Een regeringswoordvoer der zei echter dat de rege ring deze zaak niet kan bijsturen omdat de vlees- prijzen niet langer cen traal geregeld worden. Zoon van Tutu vast JOHANNESBURG Trevor Tutu, zoon van de Zuidafrikaanse Angli caanse aartsbisschop Desmond Tutu, is gisteren tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld onder meer wegens een valse bommel ding op het vliegveld van Johan nesburg. De 33-jarige Tutu had vo rig jaar december tegen veilig heidsagenten op het vliegveld ge zegd dat er een bom geplaatst was. Ook zou hij grove taal hebben uit geslagen tegen agenten die één van Tutus vrienden wilden arresteren op verdenking van dronken rijden. Tutu heeft alle beschuldigingen ontkend. Hij zei „de grap" van de bom te hebben uitgehaald om de functionarissen te laten zien dat het slecht is gesteld met de veiligheid op het vliegveld. Tutu gaat in beroep tegen zijn veroordeling. Personeel houdt British Airways uit de lucht LONDEN De vliegmaats pij British Airways heeft gis( driekwart van haar vluchten annuleerd omdat een groot! van het cabine-personeel irff king was gegaan. Zij protei" den tegen het ontslag van eej manningslid. Deze man zou| gens de directie van de 1 vaartmaatschappij, gratis draf hebben verkocht en het gef eigen zak hebben gestoken* niet-stakende bemanning^ zijn op de internationale vluiv ingezet. Alle binnenlandse r delvluchten moesten worde^ annuleerd. DOORBRAAK VAN SOLIDARITEIT: „Dit is voor Polen een historisch moment" (vervolg van de voorpagina) WARSCHAU In kringen van Solidariteit heerste giste ren grote vreugde en opluch ting over de doorbraak van het vakverbond. Een omwenteling die zich in rap tempo heeft voltrokken sinds de verpletterende neder laag van de communisten bij de deels vrije verkiezingen in „Dit is de definitieve nagel aan de doodskist van de lei dende rol van de communisti sche partij", aldus Solidariteit- woordvoerder Janusz Onysz- kiewicz. Toekomstig premier Mazo- wiecki, die bekend staat als een bescheiden katholieke in tellectueel, verklaarde: „Er zijn enkele historische mo menten die aantonen dat de Polen op nieuwe, ongewone, werkelijk vernieuwende op lossingen kunnen komen en dat we echt iets kunnen berei ken. Ik hoop dat zo'n moment nu is aangebroken. Ik hoop dat de mensen zullen voelen dat er een situatie is ontstaan waarin alles van ons afhangt". Polen staat op het punt het eerste Warschau Pact-land te worden met een niet-commu- nistische regering. De econo mie van het land is echter vol ledig ontwricht. De totale bui tenlandse schuld bedraagt tachtig miljard gulden. De Eu ropese Gemeenschap begint in de eerstvolgende weken met het versturen van rundvlees naar Polen in het kader van een noodhulppakket ter waar de van 265 miljoen gulden. JERUZALEM Volgens een woordvoerder van het Israëli sche leger is de stakingsactie van Palestijnen in de bezette Gaza-strook een mislukking geworden. Leiders van de inti- fadah (de Palestijnse opstand) hadden een algemene staking uitgeroepen uit protest tegen de invoering van een nieuwe identiteitspas. Brigade-gene raal Arieh Ramot zei dat bijna zesduizend Palestijnen uit de Gaza-strook toch naar hun werk zijn gegaan. Het aantal Palestijnen dat naar Israel ging is wel minder dan ge woonlijk, zo gaf hij toe, maar is hetzelfde als op andere vrij dagen, de traditionele rustdag voor moslims. De Israëlische legerradio om schreef de uittocht van werk willige Palestijnen als een ne derlaag voor de twintig maan den oude intifada. De nieuwe magnetische identi teitskaart werd de afgelopen twee maanden uitgedeeld aan zestigduizend mannelijke Pa lestijnen die de Gaza-strook willen verlaten om in Israel te kunnen werken. Volgens Israëlische functiona rissen zijn de pasjes ingevoerd om ervoor te zorgen dat Pales tijnen met een strafblad Israel niet binnen kunnen komen. Volgens Pales tijnen is het systeem een nieu we poging om een einde te maken aan de opstand, door de Gazastrook op economisch gebied uit te persen. PRAAG DULDT GEEN HERDENKINGSDEMONSTRATIES PRAAG De leiding van de Tsjechoslowaakse com munistische partij heeft gisteren geweigerd de of ficiële zienswijze op de ge wapende inval van het Warschaupact in augustus 1968. te herzien. Het presi dium beriep zich op de uitspraken van het con gres van de communisti sche partij in 1971. Dat congres, het eerste sinds de invasie, veroordeelde de hervormingspogingen van Alexander Dubcek en gaf for mele goedkeuring aan de in terventie. De verklaring is een reactie op oproepen van de Hongaarse communisten en het Poolse parlement. Zij had den Praag gevraagd om de of ficiële zienswijze op de gebeur tenissen van 1968 te herzien. De DDR heeft gisteren na drukkelijk de inval van troe pen van het Warschau Pact verdedigd. Volgens een com mentaar van het communisti sche partijblad Neues Deutsch- land ging het om „internatio nalistische hulp" van vijf soci alistische staten, op verzoek van „vaderlandslievende krachten in de CSSR"; het was de „enig werkzame uitweg" uit de crisis geweest. Na de in terventie ontwikkelde Tsjechoslowakije „zich tot een stabiele en moderne socialisti sche staat", aldus Neues Deutschland. Toeristen Dit weekeinde is het 21 jaar geleden dat troepen van het Warschau Pact het land bin nen vielen om een eind te ma ken aan de Praagse lente. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben laten weten dat zij geen herdenkingsdemonstra ties zullen dulden en waar schuwden buitenlanders in Praag zich niet te mengen in politieke demonstraties. „We hebben ambassades aan geraden tegen hun staatsbur gers te zeggen dat zij niet be trokken meten worden als er iets illegaals gebeurt", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken. Hij voegde er aan toe dat de veiligheid van journalisten die illegale demonstraties vol gen niet kon worden gegaran deerd. Het afgelopen jaar zijn een Westduitse televisieploeg en verslaggevers van de BBC bij protestbetógingen door de politie in elkaar geslagen. Duizenden toeristen verblijven in het centrum van Praag, waar de oppositie van plan is stille, vreedzame marsen te houden. Slowaakse dissidenten willen zondag bloemen leggen op plekken waar Tsjechoslo- waken hun leven hebben ge geven tijdens de inval. Maar de bekende dissident en to neelschrijver Vaclav Havel heeft zijn landgenoten opge roepen niet in het openbaar te protesteren, uit vrees dat de overheid op burgers zal schie- Stanislav Devaty, in 1988 één van de woordvoerders van de Tsjechoslowaakse mensen- rechtenbeweging'Charta '77, is woensdag uit de gevangenis ontslagen en opgenomen in een burger-ziekenhuis om bij te komen van een hongersta king. De 37-jarige Devaty was op 7 augustus in hongerstaking gegaan, na zijn aanhouding op beschuldiging van opruiing. Hij is een van de initiatiefne mers van de petitie „Enkele Zinnen", waarin de Tsjecho slowaakse autoriteiten worden opgeroepen tot democratische hervormingen. De petitie zou al door meer dan 17.000 men sen zijn ondertekend, ondanks waarschuwingen van de auto riteiten dat dit tot geld- of zelfs celstraffen kan leiden. Strijdsters voor de mensenrechten De Amerikaanse actrice en strijdster voor de mensenrechten Jane Fonda begroet een verteplai woordigster van de „Dwaze Moeders" op het Plaza de Mayo in Buenos Aires. De actrice, berqn en berucht vanwege haar acties tegen de Amerikaanse betrokkenheid in de Vietnamese oorkL in de Argentijnse hoofdstad voor de première van haar film „El Gringo Viejo". Iedere donder, demonstreren de „Dwaze Moeders" op het Plaza de Mayo tegen het niet bestraffen van militr*11 die verantwoordelijk zijn voor de dood van duizenden Argentijnen in de jaren van de militaire jiPde |ud fot( •lijk aats JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren op zwarte arbeiders geschoten die in een buitenwijk van Jo hannesburg een protest bijeenkomst hielden. Volgens de vakbondswoord- voerders schoot de politie met scherp en gebruikte zwepen om de arbeiders uiteen te drij ven. Er zouden zeker vijftien arbeiders gewond zijn, onder wie sommigen ernstig. Ook werd een onbekend aantal ar restaties verricht. De arbeiders hadden zich voor de fabriek verzameld om te protesteren tegen een beslissing van de di rectie om hen niet meer bin nen te laten. Het bestuur nam dat besluit na een vier weken durend loongeschil. Volgens een politiewoordvoer der is er pas geschoten toen ar beiders met stenen begonnen te gooien. Hij zei dat niemand bij het ingrijpen was gearres teerd. Het politiehoofdkwartier in Pretoria meldde gisteren dat in de zwarte woonwijk Inan- da, vlakbij de havenstad Dur ban, donderdagnacht vier zwarten werden gedood, toen onbekenden het vuur openden op een groep jongeren en één van hen in brand staken. Ambassade De politie arresteerde gisteren in Johannesburg de anti-apart heidsactivist Mohammed Valli Moosa, een functionaris van het UDF en leider van de campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid. Journalisten werden van het gebouw ge weerd waarin de politie de ar chieven van Moosa doorzocht. Moosa is een van de drie acti visten die vorig jaar uit de ge vangenis wisten te ontsnappen en daarna hun toevlucht zoch ten in de Amerikaanse ambas sade in Johannesburg. Zij ver lieten het gebouw toen ze de verzekering kregen dat zs^t meer zouden worden gesuft teerd. Een van de anderc^iisi ontsnapte gevangenen, hver hy Morobe, die de Verej Staten opriep de arrestat veroordelen, zei: „dit tooi hoe eenvoudig het overheid is op haar wooj rug te komen." Reuzenpython gevangen Een reuzenpython van ruim zes meter lengte en 113 kilo zwaar is in een buitenwijk van Miami gevangen genomen. Vier mannen hadden een tunnel onder een huis gegraven om bij de verblijf plaats van de slang te kunnen komen. De slang is vermoedelijk ooit als huisdier gehouden. Het beest zou zich twee jaar lang on der de woning in leven hebben gehouden met het eten van kleine dieren. De python is niet giftig, maar kronkelt zich om haar slachtoffer heen, perst alle adem uit haar prooi en knelt ook de bloedsomloop af. De slang zal waarschijnlijk aan een dierentuin verkocht worden. foto: epa BROZE KALMTE" IN BAYRUT BAYRUT Syrische troepen hebben gisteren zware raketbeschietingen uitgevoerd op de Libanese kust. Hun voornaamste doelwit was het enige pas sagiersschip dat de ver binding onderhoudt tus sen de belegerde christe lijke enclave in Libanon en de buitenwereld. Op de veerboot zijn 120 raket ten afgevuurd. Bij artille riebeschietingen elders in het land vielen drie doden en 25 gewonden. Op de kade van de haven van Jounieh ten noorden van Bay- rut raakten zeven mensen ge wond die stonden te wachten om aan boord van de veerboot te stappen. De draagvleugel boot onderhoudt een dienst, tussen Jounieh en Larnaca op Cyprus en is de enige verbin ding voor de ongeveer 1 mil joen inwoners van de christe lijke enclave ten noorden van Bayrut en de buitenwereld. De christenen zijn van alle kanten belegerd door de Syriërs, die HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN449 Links en rechts ontploffen nu de mijnen en het duurt verschrikkelijk lang voor de TS 10 een beetje vaart begint te lo pen. Het schip krijgt veel water over, maar daar blijft het geluk kig bij en wanneer ze de open zee hebben bereikt, is het groot ste gevaar wel geweken. „Dat was op het nippertje, majoor!" zegt Frank. „Ja", antwoordt deze, „wij zijn aan die kerels ontko men, maar wat zou er van kapitein Rob zijn geworden?" Dat is ook Franks grootste zorg. Is Rob omgekomen? Zit hij opgesloten in die ondergrondse bunker? - Ja, Rob zit gevangen. Het dak boven hem is dichtgeschoven en heeft de kabel, waarmee hij met het schip was verbonden, stuk geknepen. Terwijl hij overlegt, wat hem in deze benarde positie te doeri staat, ziet hij, dat het water snel zakt en spoedig staat hij zowaar op het droge. Effect troepenterugtrekking Sovjetunie moeilijk te meten MOSKOU Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs heeft gisteren gezegd niet veel wijzer te zijn geworden over het effect van de huidige troepenterugtrekking op de algemene ge vechtskracht van het Warschau Pact. De parlementariërs brach ten een bezoek aan de Russische troepen in Oost-Europa. John Kasich, een Republikein uit Ohio, zei dat hij en de andere nog steeds niet begrepen hoe de terugtrekking van de troepen wordt uitgevoerd. „We zijn hier verward gekomen en we gaan weer verward weg," zei hij, „We weten nog steeds niet wat nu de invloed van de troepenterugtrekking is en in welke mate het de gevechts kracht doet afnemen." Vorig jaar beloofde Sovjet-president Gorbatsjov 50.000 militairen uit Oost-Europa terug te trekken. Generaal Bronislav Omelisjev verklaarde vorige maand dat de troepenterugtrekking op sche ma liep en dat al 21.000 soldaten uit de DDR, Hongarije, Tsjecho slowakije en Polen zijn teruggehaald. De Sovjetunie heeft onder meer zes tankdivisies teruggetrokken. Een klein deel is echter gebleven, zoals lichte artillerie- en infanterieregimenten. Vol gens de Amerikaanse delegatie worden deze onderdelen nu in gelijfd bij andere divisies. Een oude Libanees zit te praten met zijn buurman voor zijn i een sji'itische bom volledig verwoeste huis in het westelijk li van Bayrut. Veel bewoners van de Libanese hoofdstad zijn lie loos geworden na de hevige bombardementen van de afgelq>k dagen. uit foto en de voornaamste ArabijU medestander van Aoun. Intussen heeft de Franse zant Alain Decaux afzondö ke besprekingen gevoerd j Aoun en de maronitische' triarch, Nasrallah Sfeir. (1 s de besprekingen wilde Dey geen bijzonderheden verse! fen. Hij voerde eerder sood x lijk overleg in West-Bat met de leider van het mosj kabinet Salem Hoss, een geregeld de kustlijn beschieten om te voorkomen dat de chris telijke legerleider Michel Aoun nieuwe wapens krijgt van Iraq. De oproep van de Veiligheids raad afgelopen dinsdag tot een wapenstilstand in Libanon hebben geleid tot een situatie die volgens Libanese kranten het best kan worden omschre ven als een „broze kalmte". Uit Italië is gisteren een schip naar Libanon vertrokken met voor 1,7 miljoen gulden medi sche materialen aan boord, zo heeft een woordvoerder van het Bureau voor Rampenhulp van de Verenigde Naties (UN- DRO) in Genève gemeld. Het schip zal dinsdag in Libanon aankomen. In de Iraakse hoofdstad Bagh dad kwamen gisteren de lei ders van Iraq, Jordanië en de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie bijeen voor topoverleg over de situatie in Libanon. Iraq is de voornaamste Arabi sche tegenstander van Syrië zitter Hussein sji'iet. Frankrijk stuurde deze het vliegkampschip Fochll de torpedobootjager DuqujL naar het oostelijke deel val Middellandse zee, volgenl Franse regering „om de F se gemeenschap bij te std In Libanon wonen ongef zevenduizend mensen mei Franse nationaliteit. Pagina 7: In Libanon bo de ideologieën; Liba vluchtelingen wacht k ontvangst op Cyprus -

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4