Landbouwprodukten mogen Italië weer in De Graaf wil discussie over aanpassing wao en aaw Rotterdamse bingo- exploitant gearresteerd Gevaren hondepoep bij huisartsen onbekend" Wordt Brinkman de nieuwe fractievoorzitter van het CDA? a siNNENLAND CcidócSoinant ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 jverde kop man links ijkt wat beteu- I |grd naar de fo- ^^graaf, hij kan et allemaal nog verwerken, oor een ver eerde inhaalma- jeuvre sloeg hij iet zijn auto op A-20 in de uurt van het sle otterdamse Blij- and XP over de up. De auto pjjchts maakte draai van 80 graden. Bei chauffeurs tarnen met de irik vrij. FOTO: ANP ES-S Zondagsdienst in zestig bejaardenoorden UTRECHT Tijdens de landelijke actiedag in de bejaardenzorg op maandag 4 september zul len werknemers van zeker zestig bejaardenoor den zondagsdiensten draaien. De AbvaKabo verwacht dat enkele duizenden werknemers aan de protestactie voor betere arbeidsvoor waarden deelnemen, onder meer op de landelij ke manifestatie in Den Haag. Op 4 september onderhandelen de werkgeversvereniging VNB en de overige bonden (CFO en VHP) opnieuw over de cao voor de bejaardenoorden (70.000 werknemers). De AbvaKabo boycot het cao- overleg omdat de werkgevers de eis van 5 pro cent loonruimte niet willen onderschrijven. De komende week staan werkonderbrekingen op het programma in negen bejaardenoorden in Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Terneuzen, Amsterdam en Heemstede. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft een 37- jarige Rotterdammer gearresteerd die een bingo-hal aan het Weena exploiteerde. De man wordt ervan verdacht met zijn actviteiten in de bingo-hal bestaande wettelijke regels te hebben overtreden. De politie gaf als formele reden van zijn arrestatie op dat hij verdacht wordt van het leiding geven aan een criminele organisatie. In Rot terdam zijn justitie en het gemeentebestuur de afgelopen maanden een zeer gerichte actie tegen de bingohallen be gonnen, omdat men van mening was dat hetgeen daar gebeurde weinig meer met onschuldige spelletjes te ma ken had, maar eerder met grootschalig opgezette gokacti- viteiten. Van heinde en ver kwamen goklustigen met bussen naar Rotterdam om daar hun geluk te beproeven. Zes weken cel wegens dreigen met aidsbesmetting ROTTERDAM De politierechter in Rotter dam, mr. A.N. van Zelm van Eldik, heeft een 35-jarige Rotterdammer gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken, waar van drie voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De man bedreigde een politie-agent met: „Ik heb aids Ik ga jou bijten". De man had daarbij bijtende bewegingen gemaakt naar de agent, die zich samen met hem achterin een politiebusje bevond. De politierechter voerde aan dat er heden ten dage een reële bedreiging uitgaat van het dreigen met aidsbesmetting. Het voorval deed zich voor toen de man enige we ken geleden door twee politiemannen werd ge arresteerd toen hij gestolen electronische appa ratuur aan de man trachtte te brengen. De straf die de politierechter oplegde was conform de eis van de officier van justitie. herdachten Tij wegens nschakelen 5 iseudokoper de j -Is EN BOSCH Twee erdachten van heroïne- iandel, de 39-jarige S. Y. n v lit Den Bosch en de 29-ja- ige A. K. uit Best, zijn isteren door de recht- vr ank in Den Bosch op rije voeten gesteld, nadat h{ e officier van justitie een veek eerder 5 en 6 jaar evangenisstraf tegen hen oliti ad geëist. Van een 37-ja- ige medeverdachte, M. A. volg lit Eindhoven, werd nog ond een uur na een eis van 8 I ar het voorarrest opge- ij de opsporing is gebruik ge laakt van een politie-infor- lant. Politie en justitie wei- arite erden hem als getuige in de ;erii ichtszaak te laten optreden. anoniem verhoor oor de rechter-commissaris ,:erd door het openbaar minis- °l§erie afgewezen. Verder werd het oprollen van de ver- voll loedelijke bende gebruik js laakt van een politieagent als udokoper. De raadslieden i de verdachten wezen de er twee weken ge len op dat de politie alleen doian dit middel gebruik mag rfl ïaken, wanneer alle andere ;terj psporingsmiddelen zijn uitge- ut. In deze zaak zijn die an- ere middelen niet eens be- r0efd, zo stelden de advoca Ie rechtbank stelde in haar rvroegde uitspraak dat uit rocessen-verbaal van de indhovense politie „onvol- _aende de toelaatbaarheid Dijkt" van het inschakelen vin een pseudokoper in deze iA. De twee mannen be- WÊ zweren dat zij zich nooit aan (/ejieroïnehandel zouden heb- ^Bben gewaagd als zij daartoe ^■niet waren overgehaald door Ie informant en de zogenaam- Ie koper. De rechtbank vond verklaring niet onaanne- :temPhelijk, en oordeelde dat de rUan*vee onmiddellijk in vrijheid noesten worden gesteld. ,d»*Conimerciele tv a*"Jnoet fors betalen" IILVERSUM De commer- |dd iele zenders TV 10 en Radio 'elé Veronique zullen flink in e buidel moeten tasten om un programma's te kunnen itzenden. „Ik houd rekening iet forse winsten, dus daar ïoet een forse vergoeding te- enover staan", aldus minister Irinkman van WVC gisteren een uitzending van KRO's Irandpunt. De bewindsman iil dat in ieder geval een deel an dat geld terugvloeit in het lublieke bestel. Brinkman wil .t de huidige omroepen zker ien jaar verzekerd moeten ijn van de mogelijkheid tot itzenden. De problematiek ond de commerciële zenders il volgens de minister in het larlement besproken worden 'oordat TV 10 op 28 oktober net uitzendén begint. Curden leëindigen longerstaking [OTTERDAM De 45 Kur- in die gedurende twaalf da len een hongerstaking hebben ehouden in de Rotterdamse 'auluskerk hebben hun actie isteren beëindigd. De actie voerders vinden dat zij inmid- els via contacten met politci n andere relevante groepe- mgen voldoende aandacht op ie situatie van de Kurden in Turkse gevangenissen hebben veten te vestigen. De honger- taking vond plaats ter onder- teuning van een hongersta- ting van 2.000 Kurdische ge vangenen in Turkse gevange lissen, die al 50 dagen geen oedsel meer tot zich nemen. SCHADE VLEESSECTOR MINIMAAL 100 MILJOEN DEN HAAG Italië heeft haar grenzen weer geopend voor Nederland se vrachtwagens die sinds begin deze week werden tegengehouden omdat de Italianen vreesden dat de lading was besmet met dioxine. De Italiaanse overheid accepteert de la ding als die is voorzien van de gezondheidsver klaring die het ministerie van landbouw en visserij sinds gisteren afgeeft. In die verklaring staat dat de goederen niet afkomstig zijn uit het Lickebaertgebied (regio Rotterdam) en dat de maatre gelen die de Nederlandse overheid in verband met de dioxine-zaak nam voor het ge bied rond Amsterdam konden worden ingetrokken. Het gaat om dezelfde verklaring die voor de Italianen donderdag nog onvoldoende was om de Nederlandse vrachtwagens toe te laten. Bij de Oostenrijks-Ita liaanse grensovergang Vipite- no (Brennerpas) stonden tot gisteren enige tientallen vrachtwagencombinaties te wachten. Een aantal was gela den met vee. Andere wagens vervoerden onder meer melk poeder dat was bestemd voor veevoeder. De vleessector heeft door de blokkade harde klappen opge lopen. De strop bedraagt vol gens een eerste schatting 'mi nimaal honderd miljoen gul den'. De meeste vee- en vlees bedrijven hebben de productie deze week fors moeten ver minderen. De Centrale Orga nisatie voor de Vleesgroothan del wil via het Productschap voor Vee en Vlees de kans op schadevergoeding laten onder zoeken. Italië vormt één van de be langrijkste afzetmarkten van Nederlands vlees. Van de Ne derlandse kalfsvleesproductie gaat zelfs 50 procent naar Ita lië. De Nederlandse vleessec tor heeft een wekelijkse omzet van. 50 miljoen gulden. Alge meen secretaris drs. J. van de Heijning van het COV rekent erop dat d;e in ieder geval verloren is. Daarbij komen tal van extra lasten: invrieskos- ten, onderbezetting en ontre geling van bedrijven, wachttij den voor vrachtwagens. De fi nanciële gevolgen op korte en middellange termijn van de blokkade zijn volgens Van de Heijning met geen mogelijk heid te berekenen. In ieder ge val zal de uiteindelijke prijs die de vleessector moet betalen „een honderdtal miljoenen guldens" bedragen. Noordwijkseop de schouders Janette van Beelen uit Noordwijk aan Zee werd gisteren door ridders uit het Brabantse „Land j van Ooit" op de schouders genomen. De Noordwijkse was de 250.000e bezoeker van het dit jaar geopende recreatiepark. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Haagse GG en GD-arts W. Beaumont vraagt zich af in hoeverre de overheid aansprakelijk is als kinderen gehandi capt raken door infectie, opgelopen door honde uitwerpselen op openba re terreinen. „Hoewel op sommige plaatsen geen honden mogen worden uitgelaten, ge beurt het toch. De pak kans is gering. De vraag is of er niet behoorlijke boetes uitgedeeld moeten worden. Dat kan mensen mogelijk af schrikken", aldus Beau mont. De peuters die door de larve uit hondepoep geïnfecteerd bleken te zijn. hebben geen ernstige schade aan de aan doening overgehouden. „Het kan zijn dat kinderen in het verleden wel degelijk ern stig ziek zijn geweest, maar dat het ziektebeeld niet werd herkend Huisartsen beseffen zelden of nooit dat er sprake is van een infectie door de eitjes van de worm. Bovendien worden vaak verkeerde medicijnen voor geschreven", aldus Beau mont. Zijn artikel in het Epidemiologisch Bulletin van de GG en GD heeft ook ten doel het probleem bij de huisartsen bekend te maken. Uit publicaties in Engeland en Frankrijk blijkt wel dat kinderen ernstig ziek zijn geworden door hondepoep. In Blackpool is smartegeld uitgekeerd aan een 7-jarig meisje dat blind werd door de infectie. Ook staat vast dat de larven zich via de bloedbaan in de hersenen, lever, longen huid en spier weefsel kunnen innestelen. Beaumont benadrukt dat burgers met honden de ver antwoordelijkheid hebben de noodzakelijke hygiëni sche normen in acht te ne men. Als de hondepoep net jes opgeruimd wordt, is er niets aan de hand. Pas na twee weken kunnen de eie ren van de spoelworm ge vaar opleveren. Preventie is ook mogelijk door honden (met name pups en drachtige teven) stelselmatig te ont wormen. Goocheltruc Met een goocheltruc zorgt een clown op de kinderafdeling van het St. Ignatius- ziekenhuis in Breda voor wat afleiding. Het optreden hield verband met het Nationaal Goochelcongres dat gisteren in die plaats werd gehouden. ,CDA wilde geen PvdA'er in bisschopsstad Den Bosch' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PvdA-ka- merlid mr. Bram Stemerdink is teleurgesteld dat de regering hem niet heeft willen benoe men tot burgemeester van 's Hertogenbosch. De teleurstelling zou niet voortspruiten uit persoonlijke gekwetstheid. „Nee, zo zit ik niet in elkaar", aldus Stemer dink. „Het gaat mij erom dat de mijn partij deze post niet heeft gekregen. Ze wilden geen PvdA'er in Den Bosch. Het is de hoofdstad van Noord-Brabant, het hartland van de KVP, en het is een bis schopsstad. Die moest behou den bijven voor het CDA". Stemerdink, oud-minister van defensie, stond eerste op de voordracht van de gemeente raad, waarin de PvdA de grootste partij vormt. Deson danks wist de CDA'er mr. D. Burgers, nu nog burgemeester van Rosmalen, al enige weken dat niet Stemerdink maar hij zelf Den Bosch zou krijgen. Er speelde namelijk nog iets meer dan de vraag welke kandidaat het meest geschikt was, aldus Burgers „Ja het ging er ook om of,Den Bosch in handen van het CDA zou blijven of niet. Maar ja, die beslissing was niet aan mij. Ik vind het vervelend voor mijn goede vriend Stemerdink dat hij niet benoemd is, maar ik ben blij voor mijzelf", aldus Burgers gisteravond op de KRO-televi- sie. Ook oud-premier Dries van Agt toonde zich in de uitzen ding zeer verheugd met de be noeming." Maar wat Van Agt het meest verheugde was dat „blijkens deze benoeming Ne derland nog steeds goed gere geerd wordt". DIESEL DUURDER ROTTERDAM De prijs van dieselolie gaat maandag met 1,6 cent per liter omhoog. De adviesprijs komt daardoor te liggen op 91,4 cent per liter aan de zelftankpomp. Dat hebben de benzine handelaren gisteren in Rotterdam bekendgemaakt. De verho ging is vooral een gevolg van de stijgende dollarkoers. KNOLLEN TAAIEN U6 M MAAG- ciuchj'i.jk \hm- M'JN koop- DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf van so ciale zaken wil dat werk gevers en werknemers gaan praten over funda mentele wijzigingen in de arbeidsongeschiktheids verzekeringen wao en aaw. Het beroep op de re gelingen dreigt nog meer toe te nemen dan werd aangenomen. De demissio naire bewindsman geeft in een gisteren aan de so ciale partners verstuurde brief niet aan in welke richting hij denkt. De Graaf erkent het falen van het zogenoemde 'verdisconte- ringsbeleid'. waarbij arbeids ongeschikten voor het deel dat ze nog kunnen werken voort aan een werkloosheidsuitke ring krijgen. Hij hield reke ning met een werkloosheids- deel van vijftig procent, maar dat blijkt tien te zijn. Het kabinet verwacht geen toename en heeft besloten de huidige ramingen los te laten. Ook de Gemeenschappelijke Medische Diensten trokken onlangs aan de bel met de me- deling dat de wijzigingen in de wet van 1987 (invoering nieu we sociale stelsel) minder ef fect hebben dan werd aange nomen. Op basis van de nieu we inzichten verwacht het ka binet nu 1,1 miljoen arbeidson geschikten in 2010, wat drie miljard meer aan uitgaven be tekent. De staatssecretaris acht dit on aanvaardbaar en roept sociale partners op tot een discussie over fundamentele wijzigingen in de wao en de aaw. Die dis cussie zou gevoerd moeten worden in de werkgroep die binnenkort komt met korte- termijnmaatregelen om het aantal arbeidsongeschikten te verminderen. De werkgevers hebben al eens gesuggereerd de arbeidsonge schiktheidsverzekering te kop pelen aan beroepsrisico's. Een gebroken been op het sport veld geeft dan niet langer recht op wao of aaw, maar vereist een aparte verzekering. Onderzoek naar inzamelen pvc (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De be windslieden Nijpels en Braks laten een aantal maatregelen om minder pvc te verbranden op hun haalbaarheid onderzoe ken. Pvc is een van de be langrijkste bronnen voor de vorming van dioxine bij verbranding. Mogelijke maatregelen zijn het afzonderlijk inzamelen van pvc-houdende afvalstoffen, het bevorderen van herge bruik, het opleggen van hef fingen om de produktie en toepassing te beperken. Van een volledig verbod op het ge bruik kan volgens de bewinds lieden geen sprake zijn voor dat alle voor-en nadelen hier van goed zijn afgewogen. Naast de afvalverbrandingsin stallaties zijn onder meer ook het verkeer, kabelbranderijen, smelterijen (koper en alumini um), open haarden en alles- branders, en industriële pro- duktieprocessen verantwoor delijk voor de uitstoot van dioxines. Over de mogelijke aanpak van deze bronnen neemt het kabinet volgend jaar een beslissing, als het met het zogenaamde „basisdocu ment dioxines" komt. Onderzoek naar mogelijke dioxine-verontreiniging in de directe omgeving van kabel- branderijen achten de be windslieden op dit moment niet nodig. Wel zullen er aan legale branderijen in de toe komst strenge eisen worden gesteld, terwijl illegale bedrij ven hard zullen worden aan gepakt. Ook wordt gedacht aan het meer mechanisch ver werken van afgedankte ka bels. De kosten die gemoeid zijn met het aanbrengen van een rookgasreinigingssysteem zul len tot verhoging van de ver bindingskosten leiden, die de burger moet betalen. De Af valverwerking Rijnmond (AVR) gaat uit van vier tot acht gulden per maand extra voor een individueel huishou den. De bewindslieden verwachten dat deze kosten lager zullen uitvallen. In alle gevallen blijft er volgens hen sprake van uitstoot van schadelijke stoffen, maar zal deze zijn te ruggedrongen tot onder een aanvaardbaar niveau. Melk In monsters melk uit gebieden die niet onder de rook van een afvalverbrandingsinstallatie liggen is geen dioxine-gehalte gevonden dat de tijdelijke norm van 6 picogram over schrijdt. Minister Braks heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het Rikilt, een instituut van het ministerie van landbouw en visserij dat onder andere is belast met on derzoek naar de kwaliteit van landbouwprodukten, heeft de monsters uit „onverdachte ge bieden" onderzocht. Het volledige onderzoek van monsters melk uit gebieden rond de installaties is inmid dels afgerond. De Kamer krijgt de resultaten daarvan nog voor het overleg van dins dag. Het gaat om gebieden in de omgeving van acht installa ties. Van de gebieden rond de installaties in Rijnmond, Am sterdam-Noord en Leiden en Alkmaar zijn de resultaten al bekend. Voor Rijnmond heeft dit geleid tot de tijdelijke maatregelen in'het Lickbaert- gebied. In het gebied Amster dam-Noord werden soortgelij ke maatregelen twee weken later ingetrokken, nadat was gebleken dat de gemeten dioxine bihnen de normen bleef. Voor Alkmaar en Lei den waren geen maatregelen afgekondigd. DEN HAAG Minister Brinkman van WVC lijkt zich op te maken voor het voorzitterschap van de CDA-fractie. Deze week verklaart hij met nadruk in het partijblad CD-Actu- eel dat hij „heel ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van een ka merlidmaatschap". Brink man staat zevende op de kandidatenlijst van het CDA voor de Tweede Ka mer. Van Bert de Vries, de huidige leider van de CDA-fractie, is bekend dat hij het kabinet in wil. Mr. drs. Elco Brinkman (41) is nu bijna zeven jaar minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Hij kwam in 1982 op die post na een aantal jaren topambtenaar te zijn geweest op het ministerie van binnen landse zaken. Eerder maakte hij al bekend niet nog een ter mijn op WVC te willen door brengen. „Een wisseling van de wacht zou op z'n plaats zijn". Op het moment van die uitspraak (maart 1989) wilde hij nog graag naar een ander departement. Nu zegt hij het ministerschap weliswaar zeer aantrekkelijk te vinden, „maar misschien kun je een aantal functies alleen op waarde le ren schatten door ook aan de andere kant eens te kijken hoe ministers het eraf brengen". Ingewijden denken dat pre mier Lubbers de nog betrek kelijk jonge Brinkman het meest in aanmerking vindt komen om hem op te volgen als eerste man van het CDA. Als voorzitter van de CDA- fractie zou Brinkman mede leiding gaan geven aan de par tij worden en zou hij bij geble ken geschiktheid automatisch in de schoenen van de rpinis- ter-president kunnen stappen. Een aantal jaren geleden liet Lubbers zich zodanig lovend over zijn nieuwe minister van wvc uit dat deze onmiddellijk tot 'kroonprins' werd bestem peld. Brinkman verloor deze status nadat hij zich in een in terview met Vrij Nederland zeer laatdunkend over het parlement had uitgelaten en vervolgens in de Tweede Ka mer door het stof moest gaan om te mogen aanblijven. Brinkman herinnert zich dit nog zeer goed. „Ik weet uit er varing (ik beging op dit ter rein een aantal jaren geleden een jeugdzonde...) dat ik me in alle bescheidenheid over de werkwijze van het parlement moet uitlaten", zo zegt hij nu in CD/Actueel. Na de 'val' van Brinkman is minister Hans van den Broek van buitenlandse zaken een tijdje getipt als kroonprins van Lubbers. Maar na de paspoort affaire werd hij als zodanig af gevoerd. En nu duikt Brink man dus weer op. Opvallend is dat de minister van wvc in het interview met CD/Actueel de indruk wil wekken dat hij goed nadenkt over allerlei as pecten van de samenleving (zoals een goed fractievoorzit ter betaamt...) Zo is de politie ke discussie volgens Brinkman de laatste tijd te sterk gedomi neerd door de economie. „In de komende jaren zullen steeds meer bestuurlijke zaken aan de orde komen". Brink man noemt het milieu, de de investeringen, het onderwijs, de gezondheidszorg, het inko mensbeleid en het belang van loonmatiging. „De mensen moeten beseffen dat het niet alleen een zaak van „Hagene zen" is, maar een gezamenlijke verantwoordelijkheid". RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3