tuRsUsSetf Bij een officieel erkend cursusinstituut zitje goed WordPerfect: even gebruikersvriendelijk als populair? K&O zoekt en vindt gaten in de markt ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA 35 DEN HAAG - Ook WordPerfect was ooit een gewoon tekstverwer kingspakketje, maar nu lijkt het al het meest gevraagde software-pro- gramma. Het is een artikel dat overal wordt aangeboden door ver kopers en cursusgevers. Beheersing ervan wordt als eis gesteld in veel personeelsadvertenties. Zonder kennis van WP of WordPerfect geen baan, zo denk je af en toe wanhopig. Waarom is dit toch niet al te simpele programma uitge groeid tot een waar mode-artikel? Bij en I tekstverzorging', een oplei- dings- en uitzendbureau, vinden we een deel van het antwoord. Petra Knötschke, die in 1981 met compagnon Ineke Over- kleeft de letternaam van deze Haagse bv bedacht, bevestigt dat een groot onder deel van al hun opleidingen WordPerfect betreft. „Circa 45 tot 50 procent", schat zij. P en I dook dank zij meer inzicht en er varing dan alleen vrouwelijke intuïtie als één van de eerste in de PC-opleidingen, na eerst de - veel duurdere - tijd van de tekstverwerkers te hebben meegemaakt. Petra ziet het succes van WordPerfect als volgt: „Er wordt veel reclame gemaakt voor dit door WP Corporation in de VS gemaakte programma. Het wordt goed ondersteund: er is veel reclame, er ver schijnen veel Nederlandse boeken over op de markt, er is een speciaal maand blad, er komen steeds heel snel nieuwe versies en je kunt er overal curussen over volgen. Iedereen kent de naam, en velen zoeken dan niet verder. WP is ook snel geschikt te maken voor andere sy stemen dan een personal computer. Van dezelfde programmamaker bestaan ook nog Planperfect (spreadsheets) en Data- perfect. Het voordeel van deze drie pak ketten is dat je ze onderling kunt uitwis selen. Ook een voordeel is dat de gebrui ker zijn oude programma steeds kan in ruilen tegen een nieuwer. Hij betaalt dan alleen de 'upgradingprijs' van een paar honderd gulden. Daarmee houdt het softwarebedrijf de markt in de hand". voor- en nadelen WordPerfect is dus populair, maar is het ook gebruikersvriendelijk? De voor- en nadelen van WordPerfect blijken nauw met elkaar verbonden. Petra Knötschke zegt heel eerlijk: „Wordperfect is niet het allergemakkelijkste programma dat er is. En dat komt mede doordat het de mees te mogelijkheden heeft van alle. De ma kers bieden ook nog eens een hoop keu zes binnen die mogelijkehden en dat maakt het wel eens moeilijk voor ie mand die bijvoorbeeld alleen een tekst wil intikken. Maar je kunt het uiteinde lijk krijgen zoals je wilt. Alle hardware is bovendien aanpasbaar te maken. Word perfect levert bijvoorbeeld floppy's met alle typen printers erop en dan werkt elke printer". De echte praktijkgerichte WP-cursussen zijn het meest geschikt voor mensen die direct en intensief met dat programma gaan werken. „Je moet na de cursus dus niet eerst een maand met vakantie gaan", waarschuwt Petra. Voor degenen die alleen thuis af en toe bezig is op z'n PC of die Wordperfect alvast wil leren om later meer kansen bij het solliciteren te hebben, kan beter een rustiger cursus volgen, een soort schooljaar bij bijvoor beeld het Educatief Centrum waarbij al het geleerde de tijd krijgt te bezinken. Het cijfer achter de punt van een WP- programma geeft aan dat de nieuwe ver sie kleine wijzigingen bevat (bijv. Word perfect 4.2.) Een nieuw cijfer voor de punt duidt op een extra toepassing. Wordperfect 5.0 is het 4.2 programma, uitgebreid met 'desktoppublishing'. Je kunt dan bijvoorbeeld krantepaginaatjes maken. Voor dit nieuwe 5.0 programma heeft 'P en I' de cursus onderverdeeld in twee basisdagen en - na onbepaalde tijd - twee toepassingsdagen. Het liefst ziet Pe tra Knötschke elke cursus gekoppeld aan een terugkeerdag. „Wij leiden nu 4000 mensen per jaar op, de meesten in kleine groepjes. Dat doen we met z'n tienen, drie mannen en ze ven vrouwen. Wij vervaardigen het op- leidingsmaterieel, gericht op de praktijk. Dat kan puur maatwerk zijn, bijvoor beeld gericht op het invullen van proces sen-verbaal door de politie". Enkele van haar klanten zijn: de minis teries van milieu (VROM) en van socia le zaken, PTT, CBR, Shape en vele ge meenten, waaronder Den Haag. Vaak vindt de cursus plaats bij de klant 'zelf, maar ook de opleider beschikt over en kele lesruimten. Het totale cursusover zicht van 'P en I' ziet er indrukwekkend uit. Zo zijn er behalve startcursussen verschillende cursussen besturingspro gramma's, tekstverwerking, kantoorau tomatisering, spreadsheet, database, geïntegreerde pakketten en algemeen. Het klink allemaal ingewikkeld en ver moeiend zo midden in de vakantietijd. FOTO: MILAN KONVALINKA maar in tijden van weinig banen en hoge eisen klinkt elke extra genoten cursus als een 'Perfect Word' in de oren van een wervende personeelschef. HERMAN JANSEN Nadere informatie: P en I, Laan van Meerdervoort 128, Den Haag; telefoonnr. 070 - 454008. LEIDEN - De Leidse Volksuniver siteit K&O aan de Oude Vest heeft in het Leidse cursusleven een ge heel eigen plaats veroverd. On danks het concurrentiegeweld van andere grote instituten als MEAB, LOI en Boerhaave, weten velen nog steeds de weg naar K&O te vinden. Volgens coördinator Nien- ke Branderhorst komt dat doordat er gewerkt wordt in kleine groepen. „Het persoonlijk contact met de docent speelt ook een grote rol.. Iedereen komt aan zijn trekken. K&O is gewoon klantvriendelijk". Het cursuspakket van K&O is met zo'n 300 verschillende cursussen uitgebreid te noemen. De taalcursussen (170) nemen naast creativiteits- (90) en algemene cur sussen (40) de meeste plaats in. Brander- horst: „We hebben - bijna - het hele al fabet, 23 talen, van Arabisch tot Zweeds". Ondanks het uitgebreide pak ket zoekt K&O nog steeds naar gaten in de markt en lijkt er nu met de cursus Engels voor niet Nederlands-sprekenden een gevonden te hebben. „Je gaat met je tijd mee. We mikken op allochtone groepen. In één uur per week moeten ze het Engels stap voor stap on der de knie kunnen krijgen. De gemeen te Leiden is ook bezig met allerlei pro jecten voor allochtonen en zo zijn we eigenlijk op het idee gekomen", licht de coördinator toe. „Onze cursus Spaans voor het bedrijfsleven slaat ook zo ge weldig aan. Je hebt geen vooropleiding nodig. Je bent intensief bezig in een klei ne groep en na een seizoen kun je al goed brieven schrijven. Deze cursus is echt gericht op het handelsverkeer, maar daarnaast hebben we ook een cursus Spaanse literatuur en een leeskring". Actueel De Leidse Volksuniversiteit wil vooral inspelen op de actualiteit. „Keramiek wordt weer populair. Iedereen vindt het opeens weer leuk om zelf schalen en va zen te maken. Ook wordt er sinds jaar en dag een cursus modern Hebreeuws gegeven. Nu wordt er gevraagd naar klassiek Hebreeuws. Dit seizoen starten we dan ook met zo'n cursus. Het blijft echter een golfbeweging. Het maakt het aanbod afwisselend, maar soms is het ook jammer dat je er geen peil op kunt trekken", aldus Branderhorst. K&O speelt in op de actualiteit, maar begint ook al vroeg met klantenbinding. Er worden speciale cursussen voor kin deren tussen de acht en twaalf jaar geor ganiseerd. „Op lagere scholen wordt steeds minder tijd besteed aan het crea tief bezig zijn. Dat is heel jammer en daarom proberen wij dat een beetje op te vangen. We hebben een cursus teke nen en schilderen voor de jeugd en star ten dit seizoen met een kleiclub. Je pro beert er wat mee op te bouwen. K&O is er tenslotte voor mensen van zeven tot tachtig jaar". Brandenhorst is blij dat er de laatste vijf jaar wat meer mannen van 55+ een cur sus komen volgen. „Je hebt vutters en doppers en dat is veel leuker dan alleen vrouwen. Je krijgt met zo'n gemêleerd gezelschap een hele andere groepsdyna miek. Het sociale element, het met-z'n- allen-gezellig-macrameeën-gevoel, is er een beetje uit. Men wil wezenlijk bezig Nienke Branderhorst en directeur Tj. Weber van de Leidse Volksuniversiteit K&O zijn trots op het uitgebreide cursus pakket. FOTO: WIM VAN NOORT zijn, maar dat maakt het lesgeven juist veel leuker. De mensen zijn uitermate gemotiveerd. Je hebt bijvoorbeeld men sen die een cursus kunstgeschiedenis van Spanje hebben gevolgd. Zij raggen tij dens hun vakantie in Spanje daadwerke lijk alle musea af, maken dia's en tonen die vervolgens weer op de cursus". Cambridge K&O staat tevens garant voor cursussen van hoog niveau. De Cambridge-cyclus is hiervan een voorbeeld. „Stevige stoomcursussen voor mensen die hun Engels op hoog niveau willen bijhouden. De lessen worden gegeven door leraren die het Engels als moedertaal hebben ge leerd. Na een cursus kan men examens afleggen en een certificaat krijgen van de universiteit van Cambridge. Nieuw is dat we een vervolgcursus hebben opge zet: de cursus proficiency plus. Voor lite ratuurliefhebbers hebben we een lees kring Engelse en Amerikaanse literatuur en een aparte cursus over Shakespeare". De Leidse Volksuniversiteit biedt al met al een. boeiend pakket cursussen. Vorig seizoen wisten zo'n zevenduizend men sen de weg naar K&O te vinden. „Eind augustus, begin september organiseren we informatie- en inschrijfavonden. Be langstellenden kunnen dan kennismaken met de docenten. Ook kan men yragen stellen over de verschillende niveaus van de cursussen. Het loopt prima, we zijn echt wel tevreden, maar het kan al tijd beter", besluit Branderhorst. KARIN SWIERS K&O Leidse Volksuniversiteit is geves tigd aan de Oude Vest 45 in Leiden; tele foon 071-141141 of 071-141200 LEIDEN - Directeur-oprichter M. van der Horst weet het al sinds 1946: voor je avondcursus op eco- nomisch-administratief gebied zit je goed bij MEAB. Hij hoeft daar voor alleen maar naar de examen resultaten te kijken. Sedert mei 1989 weten echter ook de cursisten al bij intekening dat het instituut aan de Herengracht in Leiden een zekere kwaliteit moet leveren. Toen werd MEAB, vallend onder de noemer 'niet bekostigd' Onder wijs, officieel erkend door het mi nisterie van onderwijs en weten schappen. „Die erkening is een soort waarborg, zou je kunnen zeggen", verklaart Van der Horst in zijn piepkleine kantoor in het rustieke pand aan de Herengracht. „Daarvoor is het hele instituut grondig doorgelicht. Het lesmateriaal, de wijze van behandelen van de leerstof, de stu diebegeleiding, noem maar op", somt de oprichter op. „En voortaan wordt de kwaliteit bewaakt door de onderwijsin spectie". Hij legt er wel de nadruk op dat niet alle opleidingen onder de erken ning vallen. Het gaat om de cursussen die opleiden voor een officieel staats examen, niet om bijvoorbeeld een talen cursus 'op maat' voor bedrijven of een basiscursus informatica. Het hele circus rond de erkenning is het gevolg van de Wet op de Erkende On derwijsinstellingen. „Die regelt, voor het eerst, en overigens op vrijwillige basis, de erkenning van mondeling buiten schools onderwijs. Bij het schriftelijk on derwijs is dat allang geregeld". Voor Van der Horst is het een uitgemaakte zaak dat de klanten van het 'niet bekostigd' onderwijs recht hebben op enige zeker heid omtrent de kwaliteit van het te ge ven onderwijs. „Het is tenslotte onder wijs dat ze zelf moeten betalen. Zonder deze erkenning weet de cursist niet wat hij van de kwaliteit van het onderwijs mag verwachten. Zo zijn er in het verle den bij tal van instituten nogal wat men sen van een koude kermis thuisgeko men. Er zijn namelijk altijd handige jon gens die een forse lesprijs hanteren en dan onderwijs geven dat beneden de maat is. Maar dat blijkt pas bij het exa men en dan zijn de centjes voor de op leiding al betaald". Bij instituten met een erkenning door het ministerie is dat gevaar er niet. „Daar staat de periode op weg naar het examen onder controle". Centjes Pratend over centjes heeft Van der Horst het echter over honderden gul dens. Per maand kost deelname aan een cursus ongeveer honderd gulden. „Veel geld, maar het valt mee als je bedenkt dat je tientallen jaren plezier hebt van je investering". De controle van het ministerie staat niet garant voor een succesvolle studie. „Stu deren in de avonduren is zwaar, dat vraagt van de cursist een enorm doorzet tingsvermogen. De studie wordt meestal gedaan naast een normale betrekking. Neem een cursus Praktijkdiploma Boek houden. Dat vergt minimaal twaalf uur zelfstudie per week en daar komen de lessen dan nog eens bij. Veel vrije tijd hou je dus niet over als je aan een derge lijke cursus begint", doet Van der Horst uit de doeken. „Toch halen de meeste mensen die er aan beginnen dat fel begeerde papiertje, al hou je altijd drop-outs. Ik probeer het aantal afvallers bij ons zoveel mogelijk te beperken. Natuurlijk ben ik gebaat bij veel cursisten, dat brengt geld in het laatje. Maar ik raad overmoedigen echt af aan een cursus te beginnen als het hun aan de nodige vooropleiding ont breekt. Je kunt geen PD Boekhouden ha len zonder havo-diploma met handel- kennis in het pakket. Liever geen cursist dan een ontevreden cursist die moet af haken". MEAB leidt op voor diploma's die niet via een dagschool te halen zijn. Het gaat steeds om sterk op de praktijk gerichte cursussen. Zo 'doet' het instituut in boekhoudopleidingen op lbo-, mbo- en hbo-niveau zoals basiskennis boekhou den, praktijkdiploma boekhouden (PD), moderne bedrijfsadministratie (MBA) en staatspraktijkdiploma voor bedrijfsad ministratie (SPD). Verder heeft het par ticuliere instituut cursussen op het ge bied van de accountancy en computers. Het diploma Accountant-Administratie consulent is de 'prijs' voor het succesvol afronden van de accountancy-poot. Basiskennis Computerboekhouden Mid den- en Kleinbedrijf en de basiscursus informatica zijn de mogelijkheden voor de geïnteresseerden in computers. De ta- lenpoot van het Leidse instituut omvat zowel opleidingen voor officiële diplo ma's als conversatiecursussen en talen cursussen 'op maat' voor bedrijven. On dernemers in de dop kunnen via het 'niet bekostigd' onderwijs aan een nood zakelijk papier komen. Naast de cursus voor het getuigschrift Bedrijfseconomische Basiskennis, leidt MEAB namelijk op tot een viertal mid denstands-, patroons-, ondernemers- en vakdiploma's. Steno en een opleiding in de marketing ronden het cursusaanbod af. Cursussen die stuk voor stuk de in vestering in tijd, moeite en geld zeker waard zijn, vindt Van der Horst. „Je ge ploeter wordt tot in lengte van jaren be loond met interessanter werk en vaak ook een hoger loon". ERIK HUISMAN De MEAB is gevestigd aan de Heren gracht 4 in Leiden; telefoonnummer 071- 130660.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 35