,Mariapromotors" zoeken al tien jaar katholieken op Vriendschap in een demonische tijd CeidóeGommil kerk en wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeSotna/nt ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA jjfj Er zijn musea waar je gewoon onbezorgd plezier aan kunt beleven.Er zijn ook musea die een bijzondere indruk achter laten. Zo'n museum is het joods historisch museum in Amsterdam. Ik bezocht het museum juist in deze dagen waarin er zoveel rumoer is over het klooster van de zus ters Karmelitessen in Ausch witz en over het gesprek dat mgr. Bomers had met het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Het is een pijnlijk en verbijste rend rumoer waarvan je nog meer kunt aanvoelen als je het museum hebt bezocht. In het begin van het museum staan de woorden uit de Tal moed: „Zien leidt tot geden ken. gedenken leidt tot doen". Naar de geschiedenis van het joodse volk kijken in een mu seum is heel wat anders dan een museum met resten uit de oude Egyptische tijden bezoe ken. Het gaat om een wezen lijk verschil en het scharnier- woord voor het verschil is ge denken, herinneren. De we reldberoemde joodse schrijver en winnaar van de nobelprijs voor de vrede, Elie Wiesel zei: „We zouden het verleden kun nen vergeten. Na alles wat er gebeurd is, waarom niet? Is het voor een mens niet na tuurlijk, datgene wat hem pijn doet, datgene waarvoor hij zich schaamt, weg te drukken naar het onderbewuste? Voor ons was de vergetelheid nooit een keuze. De doden vergeten zou betekenen hen verraden. De slachtoffers vergeten zou betekenen aan de kant van de beulen gaan staan. Vooral niet vergeten: dat was het eerste gebod zonder hetwelk de an dere geen waarde hebben". (Elie Wiesel, Hoop, Wanhoop, Herinnering, Gooi en Sticht, Hilversum 1987). Een bezoek aan het joods-historisch mu seum is dus niet alleen leer zaam voor wie meer kennis wil nemen van de joodse levens weg. Het museum is ook een leer zame plek omdat ze ons her innert aan wat er met de jo den is gebeurd. Een bezoek door joden die de kampen van de Nazi's hebben overleefd is voor hen soms zeer emotio neel. Maar het liet ook mij op nieuw niet koud om de getal len te zien van de miljoenen die werden vermoord en wier „namen naamloos met de wind verwaaiden". De getal len, de foto's, de jodenster. En onvermijdelijk komt de vraag in je op hoe dit alles mogelijk is geweest en hoe nog tot op deze dagen bij voorbeeld door zogenaamde voetbalfans „jood" als scheld woord gebruikt kan worden. Voor een antwoord op deze vraag is opnieuw de geschie denis van het grootste belang. In het Anne Frankhuis werd een tentoonstelling ingericht over het anti-semitisme in de loop van de geschiedenis. U kunt hierover uitvoerig lezen en de afbeeldingen bekijken in het boek: Antisemitisme, een geschiedenis in beeld, uit gegeven door de Staatsdruk kerij, Den Haag 1989. In dit boek en op die tentoonstelling lees en zie je hoe vooraan staande kerkleraren en kerke lijke leiders alsmaar weer voedsel hebben gegeven aan het anti-joodse denken en handelen. De uitleg bijvoor beeld van de tekst: „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen" heeft veel eeuwen veel voeding gegeven aan de anti-joodse houding. Die hou ding vinden we in de katholie ke kerk, maar ook daarbuiten. Ook in de Islam. Wie zich deze geschiedenis bewust wordt, beseft dat spreken over joden door christenen alleen maar kan met de grootst mogelijke zorgvuldigheid. Je beseft dat heel gemakkelijk woorden kunnen zijn als zout in open wonden. Nu er de laatste tijd meer serieuze en positieve be langstelling is voor het joden dom van de kant van christe nen, is het zeer begrijpelijk dat dit ook op achterdocht stüit. De gedachte dat joden bekeerd moeten worden, zal losgelaten moeten worden. Het lijkt eerder tijd voor beke ring van christenen. Als je tot je door laat dringen wat de geschiedenis is van de ver houding tussen joden en christenen, dan voel je eerder dat er alle reden is om verge ving te vragen. Geen goedko pe vergeving maar vergeving opdat we niet vergeten en ons kritisch blijven herinneren. We zijn nog maar aan een zeer aarzelend begin van een nieu we verhouding en nieuw res pect. Elie Wiesel zei: „Ik heb geleerd dat net als de wan hoop de menselijke hoop een zaak is van mensen". We kun nen elkaar veroordelen tot het verleden. We kunnen elkaar ook hoop geven voor morgen. Ledental Hervormde Kerk slinkt verder LEIDSCHENDAM Het aantal leden van de Nederlandse Hervormde Kerk is in 1988 met bijna twee procent (1,83) geslonken. Op 1 ja nuari 1989 telde de kerk 2.677.086 leden, bijna 50.000 minder dan een jaar daarvoor. Dit blijkt uit cijfers die de commissie Geldwer ving heeft bekendgemaakt. Het ledental is vo rig jaar harder teruggelopen dan in 1987, toen er sprake was van een daling van bijna 1,5 procent. De commissie geeft in haar jaarlijks rapport cijfers over de hervormde deelname aan Kerkbalans, de landelijke financiële actie voor het plaatselijk kerkewerk. Twee op de drie hervormde gemeenten deden mee aan deze actie. Verleden jaar werd, ondanks het afnemend ledental, door de hervormde kerk leden gemiddeld een iets hogere bijdrage toe gezegd dan in 1987 (0,64 procent). In totaal ging het hierbij om een bedrag van 133,5 mil joen gulden. Preciese gegevens over de resultaten die Kerkbalans in de andere zes deelnemende kerkgenootschappen zijn nog niet bekend. In januari 1990 wordt de jaarlijkse actie gehou den onder het motto: Het gaat om meer. Het is niet de waarheid die de mens groot maakt, maar de mens die de waarheid groot maakt. Confucius NIJMEGEN „Maria, daar vat ik nooit op mis. Voor mij is zij te vergelij ken met een moeder, de gene die je als eerste helpt als je gevallen bent of zo". J.M. de Hommel vertelt het met een vertrouwelij ke glimlach en een licht zuidelijk accent. De bete kenis van Maria, die is niet echt gemakkelijk on der woorden te brengen. Maar belangrijk is de Moeder Gods voor hem en zijn collega F.A.J. van Winden wél. Vandaar ook dat beide heren sa men met een groep ande re katholieken zo'n twaalf jaar geleden met een toen uniek project begonnen: de Mariale in formatiewagen. De hemelsblauw geschilderde wagen, die de Heilig Land stichting (bij Nijmegen) als thuisbasis heeft, is nu al weer tien jaar in het hele land te zien. En de twee brengen nog even enthousiast als in de be gindagen de Mariabeeldjes, rozenkransen en foldertjes met gebeden zoals de comple te dagelijkse serie en het ro zenhoedje aan de man. Bij voorkeur doen ze dat op drukke plaatsen, om zoveel mogelijk katholieken te berei ken („Anderen zijn ook wel kom, maar die voelen zich meestal niet zo door de Maria- wagen aangesproken"). Fatima Zittend in de cabine van de wagen, omringd door karton nen dozen vol kleurige plaat jes en foldertjes, begint Van Winden ipetëen te vertellen over de oorsprong van de Ma riale informatiewagen. „In 1977 was het zestig jaar gele den dat Maria in het Portuge se Fatima verscheen aan drie kinderen", vertelt hij gedre- 'Fatima, dat is een soort hoog tepunt geweest in een reeks Mariaverschijningen. Dus dat jubileumjaar vond een aantal katholieken een goede aanlei ding om het bedevaartsoord weer in de belangstelling te brengen én om het rooms-ka- F.A.J. van Winden (links) en J.M. de Hommel voor hun Manawa- gen. „We wé ten dat het ge loof mensen gelukkig maakt". FOTO: PERS UNIE tholieke geloof nieuwe impul sen te geven. Want per slot van rekening waren veel ou deren Fatima vergeten en veel jongeren hadden er nog nooit van gehoord'. Gedacht werd aan een infor matiewagen die geheel om Maria draaide. En speciaal daarvoor werd een stichting in het leven geroepen, de Rooms-katholieke Stichting Koningin van de Vrede. Na een inzamelingsactie werd de blauwe wagen gebouwd en kon de eerste rit worden ge maakt. „De eerste jaren gingen we al leen naar parochiekerken, wanneer die Maria als thema hadden", verhaalt Van Win den. „Maar we kregen steeds vaker reacties dat we de men sen op moesten zoeken, naar drukbezochte plaatsen moes ten gaan". Simpel zegt hij: „En dat hebben we toen ge daan". Draad oppakken De twee doorkruisen heel Ne derland. Door de frequentie van twee tochten per week duurt het vier jaar voordat ze weer in dezelfde plaats te recht komen. Eerlijkheidshal ve vertellen de beide mannen dat ze voor zover mogelijk de overwegend katholieke plaat sen opzoeken. „Wij geven dan wel informa tie over Maria, maar ons be- langrijkse doel is toch wel het stimuleren van katholieken in hun geloof", stelt Van Win den. De Hommel vult aan: „Vaak is dat geloof verwa terd. Wij hopen dat de men sen door het horen van de Marialiedjes die we draaien of door het lezen van een gebed dat ze al jaren niet meer heb ben gehoord, de draad weer oppakken. Want je merkt dat ze alles weer herkennen". Ze zijn er van overtuigd dat het werk dat ze doen aanslaat. 'Ik weet zeker dat we voldoen aan een behoefte bij de men sen', meent De Hommel. „Ze ker", zegt Van Winden „En het leukste zijn dan de reac ties. Helemaal ontroerd, of zo van 'Goh, dat vind ik nou écht fijn dat jullie dit doen'. De mensen waarderen het". De Hommel zegt lachend met smeuig Amsterdams accent: „Hé, kijk daar nou. Wat leuk, dat dat weer terugkomt" Dan serieus: „Soms zie je iemand aan komen lopen waarvan je denkt: die loopt door. Zoals in Amsterdam-Noord een tijd geleden. Komt daar zo'n be schilderde dame aanzetten. En tot onze verrassing begint die over het derde geheim van Fatima!" Vervelen doet het werk nog steeds niet. „Het is een soort roeping", legt Van Winden uit „Wij wéten ook dat het geloof de mensen gelukkig maakt' Een snelle blik van De Hommel: „Dat is wat plechtig gezegd, maar hét is wel waar, ja". De omgang met mensen be valt zó, dat beide heren niet van plan zijn er snel mee te stoppen. „Je maakf van die aardige dingen mee", vertelt De Hommel vergenoegd. „Staat hier een oudere vrouw die voor het eerst sinds .de dood van haar man de deur weer uitkomt. Helemaal on dersteboven van het feit dat wij er juist zijn op het mo ment dat ze wel een steuntje in de rug kan gebruiken, Ze weent wat en zo". „Komt er een vrouw aan die acht jaar na de dood van haar man weer een relatie heeft. Zij hoort dat en nodigt die an dere vrouw zomaar op de kof fie. Kijk, en dan zal het wel komen door mijn geloof, maar dan denk ik toch dat er meer dan alleen toeval achter zit. Dat grijpt mij allemaal net iets te mooi in elkaar en dan denk ik meteen aan Maria". Zijn glimlach is bijna verontschul digend. Over het algemeen zijn de re acties op de Mariawagen posi tief- Uitgelachen worden de mannen uit de Heilig Land stichting niet en als iemand al minder prettig réageert, gaat het meestal om een anders denkende, die vindt dat ka tholieken de zaken verkeerd interpreteren. „Weet je. dat komt omdat vaak wordt gedacht dat wij katholieken Maria aanbid den", zegt Van Winden met een wat zorgelijk gezicht. „Maar dat is niet zo, wij veré ren Maria, dat is heel wat an ders". De Hommel: „Ik weet ook wel dat Jezus de verlosser is waarmee ik mij één moet maken. Maar de Moeder Gods is geen gewone, vrouw, zij hoort echt in het liefdesge heel. Het klinkt wat raar, maar in feite is zij Gods beste diplomate". Meerderheid naar nationale kerkendag UTRECHT Meer dan de helft (55 procent) van de gemeenten en paro chies zal op 16 september vertegenwoordigd zijn op de nationale kerkendag in Utrecht. „Een gewel dig hoge score", zegt Jan Gruiters, coördinator van het festijn dat het Neder landse hoogtepunt moet worden van het conci liaire proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping. De organisatoren zijn een maand voor de grote dag in de problemen geraakt, om dat er door dubbeltelling van een aantal aanmeldin gen opeens nog 4.000 toe gangskaarten beschikbaar bleken te zijn. De bijeen komst in Utrecht kan door 16.000 mensen w.orden bij gewoond. De medewerkers op het se cretariaat in Utrecht zijn er stellig van overtuigd dat ze de toegangskaarten nog wel kwijtraken. De belangstelling voor plaatselijke en regionale kerkendagen, die de afgelo pen maanden zijn gehou den, was immers ook zeer groot. Naar schatting heb ben er 20.000 kerkleden aan deelgenomen. Irritatie Bij de werving van deelne mers is lange tijd alleen ge mikt op officiële afvaardi gingen van maximaal vier personen uit de gemeenten en parochies. „Dat heeft wel veel irritatie gewekt", aldus een mede werker. Pas in een later stadium werden de deuren open gezet voor andere be zoekers. Op de kerkendag zullen ook de resultaten worden bekendgemaakt van een onderzoek dat de Katholie ke Universiteit Nijmegen, in opdracht van de Raad van Kerken, doet naar de plaatselijke betrokkenheid bij het conciliaire proces. Stralend van trots zullen mijn kinderen hun kinderen ver halen/ Vader heeft Joseph Roth nog gekend, en zij twee waren vrienden,/ kwamen bijeen en vervloekten in schillende talen/ de slecht heid van hun ontluisterde tijd, wiens geest zij niet dienden. Vraagt er dan een: Joseph Roth nog gekend? die aangrij pende schrijver? Zegt ons. hoe was hij. hoe deed hij? Gehoor zaamde hij de/ legende die hem tekent als een dronk aard. verteerd door een vuri ge ijver/ voor 't ware geloof - zo zij 't antwoord uit naam van de man die hem kende. Dat schreef Anton van Duin kerken vijftig jaar geleden toen hij hoorde dat de Oosten rijkse journalist Joseph Roth in een hotelletje in Parijs was overleden. De neerlandicus Theo A. Bijvoet heeft voor het Letterkundig Museum in Den Haag ter gelegenheid daarvan een mini-expositie ingericht met enkele teksten en brieven die de band tussen beide schrijvers illustreren. Roth, een journalistieke bohé mien uit roeping met toen al een grote reputatie vanwege zijn werk voor allerlei Duits talige bladen, was in 1935 in Amsterdam neergestreken op zoek naar een uitgever voor zijn romans omdat hij als jood en journalist na Hitiers machtsovername zich niet langer in Duitsland kon laten zien. Roth was een stevige drinker en het was niet zo verwonderlijk dat hij al spoe dig Van Duinkerken, journa list bij De Tijd, tegen het lijf liep die evenmin afkerig was van een glaasje. Beide man nen wisten elkaar te waarde ren. Roth verenigde vele te genstrijdigheden in zich. Als vrijzinnige, non-conformisti sche jood hunkerde hij de laatste jaren van zijn leven naar de gemoedelijkheid van de katholieke Donaumonar- chie, die met de Eerste We reldoorlog verdween. Toen Roth tijdelijk was neer gestreken in zijn Galicische geboortestadje Lemberg, het „De ballade van de katholiek" van Anton van Duinkerken zoals het verecheen in de vertaling van Joseph Roth in het Weense weekblad Der Christliche Standestaat. tegenwoordige Lwov, dat nu in de Sovjet-Unie ligt, hoorde hij van Van Duinkerkens Bal lade van den katholiek, het gedicht dat begint met de be kende regel Jawel, mijnheer, ik noem mij katholiek. Van Duinkerken had het op 9 de cember 1935 op de voorpagina van De Tijd gepubliceerd en het was een repliek, 's nachts heet van de naald geschreven, op NSB-leider Mussert die de dag daarvoor in Volk en Va derland publiekelijk Van Duinkerkens katholiciteit in twijfel had getrokken. Pole miek was toen een onmisbaar ingrediënt van de meeste kranten en het gedicht van Van Duinkerken was door de trefzekere manier waarop Mussert op zijn nummer werd gezet een sensatie van de eer ste orde. Minder bekend was dat het gedicht ook buiten Nederland verspreiding vond. Daarvoor zorgde Roth die in zijn opge vlamde liefde voor het katho licisme zo enthousiast was over het gedicht dat hij aan Van Duinkerken vroeg of hij het mocht gebruiken voor Der Christliche Standestaat, een Oostenrijks blad, een yan de vele waarvoor Roth werk te. Een redacteur van het lite raire tijdschrift De Gemeen schap leverde Roth op diens verzoek een ruwe Duitse ver taling van het gedicht, waar Roth verder aan sleutelde. Op 13 juni 1937 Verscheen Roths bewerking in Der Christliche Standestaat. Het moest een antwoord zijn aan de natio- naal-socialistische dwepers in Oostenrijk en een aansporing tot fierheid aan het adres van zijn katholieke landslieden. Ogenschijnlijk lijken de voor uitstrevende Van Duinkerken en de bij de stoffige Donau- monarchie zwerende Roth weinig met elkaar te gemeen te hebben. Maar behoudzucht of vooruitstrevendheid, wat stellen die eigenlijk nog voor als het gaat over zo iets tijde- loos als geloof? Veel belangrij ker in die wederzijdse waar dering was waarschijnlijk dat Van Duinkerken en Roth over de grenzen van een le vensbeschouwing heen gedra gen werden door een zelfde humanitair ideaal, een stre ven naar wereldverbonden- heid. In Roth's roman Job, die een aantal jaren geleden door Roth's exil-uitgever Allert de Lange opnieuw werd uitgege ven, tref je dat Alle Menschen werden Brüder-gevoel heel sterk aan. In zo'n atmosfeer worden wonderen mogelijk. Mensen blijken tot zelfover winningen in staat, het ge meenschapsgevoel straalt van de pagina's en geeft zijn boe ken iets ontroerends.. Geen wonder dat een schrijver als Heinrich Böll waarbij dezelf de humanitaire overtuigingen en gevoelens overheersen zo'n Anton van Duinkerken bewondering had voor Roth. Roth overleed in 1939 en maakte dus de grote catastro fe niet meer mee Maar hij had een scherp oog voor de benauwende ontwikkelingen in Duitsland. #Juist dat maakt zijn journalistieke werk ook zo sterk. Koos van Weringh maakte voor Roth's oude uit gever De Lange jaren terug een selectie uit zijn reporta ges. Roths verwoordde zijn af keer niet in de geijkte termen van de hoofdartikelenschrij vers. Hij was op zijn best in het persoonlijke getinte ver slag, wat voor de oorlog in de Duitstalige pers het feuilleton werd genoemd. In een discus sie met een van zijn vele op drachtgevers noemde hij dat voor een moderne krant net zo belangrijk als de politiek en zelfs nog belangrijker. „Ik ben geen toegift, geen meel spijs, maar een hoofdmaal tijd", schreef Roth aan Benno Reifenberg, chef-redacteur van de Frankfurter Zeitung in 1930. Een goed voorbeeld van zijn journalistieke arbeid is zijn beschrijving van een bezoek aan München in 1925 waar zo juist het proces tegen Hitier heeft plaats gevonden die toen zijn eerste, mislukte, greep naar de macht had ge daan. Rondwandelend in München en de kranten le zend heeft Roth het idee een benauwende droom te bele ven, zo onwezenlijk vindt hij de loodzware ernst waarmee Hitier en zijn helpers worden bejegend in de rechtszaal en de pers, een demonische ver toning die buiten alle propor ties is en waarin Hitler in fei te een eer wordt bewezen die het allerergste voorspelt voor de toekomst. Een ander goed voorbeeld is zijn bezoek aan het huis van Walter Rathenau in Berlijn, de joodse zaken man en legendarische minis ter van buitenlandse zaken die in 1922 door antisemiti sche heethoofden was ver moord. Bewonderaars van Rathenau kwamen uit heel Europa naar Berlijn waar zijn huis als museum werd inge richt En in dat huis komt Roth een andere bewonderaar tegen, een werkloze die door Rathenau was geholpen met een biljet van vierhonderd mark. „Een vreemde schreef aan een vreemde. De goede mens hoorde de klacht van zijn broeder in nood. Hij moet veel klachten gehoord en ver hoord hebben. Ik ga voorbij de plaats waar hij vermoord werd. Het is niet waar dat elke moord één moord is. Deze moord hier was een dui zendvoudige, niet te vergeten, niet te wreken". Roth wilde een getuige zijn van zijn tijd Hij was in de eerste plaats in de mensen ge ïnteresseerd die met de gevol gen van politieke beslissingen werden geconfronteerd. In die enorme stuurloosheid die de reactie op de opkomst van Hitler in zovele landen ken merkte, koos hij als jood voor het katholicisme. Het was ze ker niet het doctrinaire dat hem daarin aantrok en waar schijnlijk zag hij volgens Van Duinkerken zelden een kerk van binnen, maar hij zag dat geloof toch als de beste be schutting tegen de rampen die op uitbarsten stonden. PAUL VAN VELTHOVEN De mini-expostie in het Let terkundig Musueum, Prinses Irenepad 10, over Anton van Duinkerken en Joseph Roth is tot 31 augustus te zien. )ve I iiurt Solidariteit neemt risico TeN einde raad hebben de Poolse communisten er zich neergelegd dat Solidariteit de eerste niet-communistische i gering in Oost-Europa gaat leiden. Weliswaar zullen de sic Dttei telministeries van binnenlandse zaken en defensie in hand WP blijven van communisten, maar Solidariteit levert de pi jP^ a 1 r1 Alles wijst erop dat de regering zal worden aangevoee door de 62-jarige jurist Tadeusz Mazowiecki, een journal die hoofdredacteur is van het vakbondsweekblad van Solid riteit. Hij is bovendien overtuigd katholiek en ook dat is der de omstandigheden in het overwegend katholieke Pc van groot belang. Binnen Solidariteit bestaat immers de onvrede over prominente voormannen van de va bondsorganisatie die zich gaandeweg steeds meer met loui pol.itieke zaken zijn gaan bezighouden, een half communis sche achtergrond hebben en vaak niet eens katholiek zijn ;hrik 'ife r n: BS< In augustus 1980 adviseerde hij als leider van een groep tellectuelen de stakende arbeiders van de Lenin-werf Gdansk. Een jaar later ging hij voor twaalf maanden de vangenis in omdat hij zich niet had gehouden aan regels Polen tijdens de staat van beleg golden. Dat heeft hem niet van weerhouden vorig jaar twee stakingen te leiden, nieuw in Gdansk. Ruim dertig jaar geleden was hij een v de oprichters van een organisatie van katholieke intellect! len, een invloedrijk bolwerk dat oppositie voerde tegen officiële ideologie van de communistische partij. Het is vi wel zeker deze man die leiding gaat geven aan de nieui rjje Poolse regering, waarin ook communisten zitting zullen he e 0 ben. 'eel NlET alléén in Polen maar overal ter wereld zijn de polii ke ontwikkelingen rond de vorming van dat nieuwe kabii met grenzeloze verbazing en ingehouden adem gevolglit Eerst trachtte Solidariteit een regering te vormen zond eer communisten, maar van die poging stond tevoren vast dat moest mislukken. Walesa koos eieren voor zijn geld en cepteerde communisten in de regering. Vervolgens werd kend dat de politiek onervaren 45-jarige elektricien van Lenin-scheepswerf in Gdansk zelf premier zou worde maar nog dezelfde dag liet Walesa weten dat Solidaritt ercj( over leden beschikt die beter in staat zullen zijn een regerii echt te leiden. ene a ij h ONGETWIJFELD hebben ook andere motieven een rol speeld bij het besluit dat Walesa zich bij nader inzien niet premier beschikbaar zou stellen. Polen zit economisch voll ioec dig aan de grond en het volk is gedemoraliseerd. Polen is onbetwiste armenhuis van Europa. De nieuwe Poolse rej ring staat voor de loodzware taak het land uit de i economische problemen te halen. Dat is niet mogelijk dat ook deze regering bezuinigingsmaatregelen treft, die do talrijke Polen met onbegrip en verontwaardiging zullen wo iaki den ontvangen. Dan zal Walesa, de charismatisch ijzersterl PSP' leider van het ooit verboden vakverbond Solidariteit, van de zijlijn en met schone handen zijn invloed moeten kunne benutten om zijn land voor een nog grotere catastrofe te hoeden: keihard verzet tegen de nieuwe coalitie regerii Ie „van nationale verantwoordelijkheid". De afgang van Poolse communistische partij is compleet, maar de leidei rol van Solidariteit in een nieuw kabinet brengt tegelijkerflT'^ een niet gering risico met zich mee, Een risico echter dat vermijdelijk is en waard is genomen te worden. l«n GEN erd °ianc 'K. iar aieve yd b ;n. Zonnig DE BILT (KNMI) Een hogedrukgebied ten oos ten van ons land is van daag bepalend voor het weer in grote delen van Europa. Rond dit gebied stroomt lucht vanuit Duitsland over onze om geving. In deze lucht komt vrijwel geen bewol king voor, zodat we op een zonnige dag kunnen rekenen waarbij de tem peratuur oploopt tot onge veer 26 graden. Morgen is het hogedruk gebied inmiddels boven west-Rusland aangeko men. Een kleine storing krijgt dan de kans op dichterbij te komen. Het wordt dan nog wel een dag met veel zon maar in de middag of avond kan er een lokale onweersbui tot ontwikkeling komen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI. geldig tot en met morgen: Noorwegen en Zweden langs !e Noorse westkust eerst regen, die zich oostwaarts over noord-Noorwegen en noord-Zweden uitbreidt. In zuid- Noorwegen, oost van de bergen, en in zuid-Zweden echter vrij zonnig, eveneens zon in west-Noorwegen na de wegtrekkende regen. Middagtem- peraturen langs de westkust en in het noorden 15 tot 18 graden In zuid- Noorwegen achter de bergen en in zuid-Zweden 19 tot 24 graden. Denemarken flinke zonnige perio den In het noordwesten later meer bewolking, maar overwegend droog. Middagtemperatuur van 20 graden langs de noordwest-kust, tot 23 gra den elders. Ierland. Engeland en Schotland in Ierland en noord- en west-Schotland bewolkt met af en toe regen Zacht en vochtig weer bij een middagtem peratuur van 16 tot 20 graden In zuid- en oost-Engeland en het oosten van Schotland perioden met zon, het meest in zuidoost-Engeland bij maxi ma van 22 tot 27 graden Belgiè en Luxemburg zonnig warm. Morgen mogelijk een enl regen- of onweersbui Middagtem ratuur 24 tot 28 graden, morgen la inwaarts tot 30 graden, maar aan West-Duitsland bijna overal over gend zonnig Morgen in het zuidwi ten een kleine kans op een c bui Warnf zomerweer. Middagtei peratuur van 24 graden in Sleesw itt Holstein, tot 25 a 29 graden elde Morgen in het zuidwesten en middfej^ tot 33 graden WEERRAPPORT ADVERTENTIE Interparochie Maria van Nazareth Kerk: H. Maria en H. Ursula Bagijnhof 21 - Dein. Elke zondag kwart voor twaalf: gezongen Latijnse H. Mis - volgens oude Ritus. A.s. zondag Feest Maria ten Hemelopneming

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2