De betekenis van een leeg huis Inzicht in conflict voorkomt onnodig leed DE AHA-ERLEBNIS VAN EEN DROOMCURSUS £eidóc@ou4cmt CuRsUsSeN ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 „In nachtmerries kan het er vreselijk aan toegaan, mensen kunnen daardoor echt geplaagd worden". UTRECHT - Het huis is leeg, de deuren staan open en de zon schijnt door de ramen. Het is er licht. Als je de trap op wilt gaan, zie je aan het eind van de gang in eens een brullende tijger en voor je voeten schiet een slang weg. Je wordt wakker. Soms vergeet je de droom, soms ook niet. Zeker is dat de beelden in je slaap iets betekenen. Als je dat absoluut niet wilt weten, houdt het op, maar als je dat wel wilt, is het verstandig aantekeningen te maken over wat je hebt gedroomd en er bij voorkeur met anderen over te pra ten. Niet zomaar, op je werk bijvoor beeld, maar in een groep ortder deskun dige leiding. Dat kan op diverse plaatsen in Nederland. In Utrecht geeft Jacqueli ne Verploegh Chassé, humanistisch raad vrouw bij het studentenpastoraat, zogeheten droomcursussen. „Je leert je eigen boodschappen begrijpen". De indrukken die je overdag opdoet, worden 's nachts levend in je dromen. Het is vrijwel onmogelijk zelf achter de betekenis ervan te komen, omdat nie mand heel klinisch, heel objectief tegen zijn eigen dromen kan aankijken. Als je erover praat in een groep, dan stellen an deren vragen waar je niet aan hebt ge dacht. Jacqueline Verploegh Chassé: „In een groep is er altijd iets van een aha- erlebnis: goh, natuurlijk, daar slaat het op. Het werkt verhelderend". Soms gaat dat razendsnel. Zoals bij dat meisje dat droomde dat ze met vrienden in een kasteel aan een grote tafel zat te eten. Ze wist niet wat ze ermee aan moest. Tot mensen uit haar groep vroe- gen: wat had je aan? Dat kon ze niet goed omschrijven: „Een jurk geloof ik, maar die draag ik nooit". Wat voor kleur had die? Zij: „Ik geloof groen". En ineens wist ze het: een jaar of tien gele den had ze een groene jurk gedragen in een toneelstuk, Knecht van twee Mees ters. De beelden in haar droom vertel den haar dat ze moest kiezen tussen twee geliefden, en dat kon ze niet. Maar voor haar was het begrijpen van de droom een bevrijding, ze voelde zich enorm opgelucht. Jacqueline Verploegh Chassé: „Dat is een voorbeeld van hoe het kan gaan, maar dat gebeurt natuurlijk lang niet al tijd. Niet iedereen wil ook alles, het kan ook te bedreigend' worden. Nou, dat moet je respecteren. Dan moet je het niet gaan forceren, er niet aan gaan zit ten pulken, niemand hoeft te vertellen wat-ie niet wil vertellen. Maar in zoverre is het weer wel een goed voorbeeld om dat het in dromen ontzettend vaak gaat om keuzes. Je vraagt je af of je op het juiste spoor zit, en een droom kan dan zeggen: joh, 't gaat hartstikke goed met je. Of niet". Sfeer De bedoeling is dat je voor de droom cursus in elk geval één droom opschrijft. Dat verhaal lees je voor in de groep en daarna vertel je het nog een keer na in je eigen woorden. Daarin moet je vertellen hoe de sfeer in de droom is, hoe de din gen en eventueel mensen eruit zien, wat voor associaties het bij je oproept, of je dingen kunt achterhalen uit je 'werkelij ke' leven en wat je er zelf van denkt. Ook belangrijk zijn de zogeheten dagres- ten; dingen die je concreet hebt beleefd op of rond de dag van de droom. Daar na moet je de droom een naam geven, bijvoorbeeld: het huis. Dan komt de groep erbij. De mensen daarin gaan vragen stellen; hoe ziet het eruit, wat voor kleur heeft het, wat had je aan, wat deden de anderen? Daarna komt de fase waarin iedereen over die droom vrij gaat associëren. Dat werkt meestal verhelderend: waarom heb ik daar niet aan gedacht? Jacqueline Ver ploegh Chassé: „Langzaam behoort dan het inzicht te komen, moeten bepaalde dingen duidelijk worden. En ik vraag aan het eind altijd wat het belangrijkste was en wat het heeft betekend. Want ook als je, ongeveer, weet wat die droom wil zeggen, moet je er nog maar mee kunnen omgaan". Over het algemeen ligt een conflict ten grondslag aan een droom. Daardoor kunnen dromen ons vrijwaren van span ningen, ze zorgen voor evenwicht. Ieder een droomt elke nacht een aantal keren en wie de moeite neemt dromen te ont houden, op te schrijven, zal snel leren zijn of haar eigen thema's te leren her kennen. Vaak keren dezelfde beelden te rug - water, auto's, kerken, paarden - en die zeggen iets over de fase in je le ven waarin je op dat moment zit. „Want dromen zeggen altijd iets over jezelf of de omgeving waarvan je deel uitmaakt. Als je je dat bewust wordt, kan dat veel oplossen". Archetypen Volgens de theorieën van Jung hebben mensen in hun dromen iets gemeen schappelijks. Er is sprake van archety pen ofwel beelden die voor iedereen vrij wel dezelfde betekenis hebben. „Bepaal de dingen gelden algemeen omdat we al lemaal mens zijn". Zo kan een leeg huis in een droom duiden op een gevoel van eenzaamheid, zich verlaten voelen. Iemands algemene ontwikkeling bepaalt op welk niveau hij of zij droomt. Wie, om maar iets te noemen, absoluut niets van cultuur weet, zal in zijn dromen niet snel over Azteken dromen. Maar waar de beelden, de invulling enorm kan ver schillen, zijn de emoties erin wel alge meen. Want in dromen gaat het altijd over de grote thema's in het leven als liefde, angst en dood, nooit over het ei tje dat gisteren bij het ontbijt toch niet zo lekker smaakte. Het kan er wel in voorkomen, maar dan heeft het een vol strekt andere betekenis. En zo dromen ouderen altijd rijker dan jongeren; hun symboliek is rijper. Jacqueline Verploegh Chassé: „Als ik droom over een huis, dan ben ik zelf dat huis. Zit alles netjes in de verf, dan zal het goed met me gaan. Maar is het tuin hekje waar ik doorheen moet om bij het huis te komen al afgebladderd, dan is dat niet veelbelovend. Iedereen zal toch weer over een ander soort huis dromen, met andere dingen, andere mensen, an dere vloerbedekking, andere trappen. Stel dat ik die trap op wil, maar het lukt me niet, dan moet ik bij mezelf te rade gaan waarom ik op dit moment in mijn leven die trap niet op kom". In nachtmerries kan het er verschrikke lijk aan toegaan, mensen kunnen daar door echt geplaagd worden. Met nacht merries, zegt Jaqueline Veiploegh Chas sé, moet je ook zorgvuldiger omgaan. Daarin gaat het om werkelijk heftige conflicten in jezelf, maar nachtmerries kunnen wel degelijk ook een positieve functie hebben. „Het is een vorm van ontlading, ze kunnen heel verkwikkend zijn omdat je met de thema's die erin voorkomen toch iets hebt gedaan, al is het minder bewust. Dromen, of het nou nachtmerries zijn of niet, ze kunnen je allemaal op een spoor zetten: wat houdt je bezig, wat wens je?". Informatie over droomcursussen zijn te krijgen bij onder meer het studentenpas toraat in Utrecht, tel. 030-318775. (Al leen op woensdag en donderdag tussen 9.30 en 14.30 uur). En bij het Humanis tisch Verbond in Utrecht, tel. 030- 318145. UTRECHT - De een maakt ruzie met een stem die geen tegenspraak duldt, de ander hult zich in een veelzeggend stil zwijgen. In beide gevallen gaat het om conflicten waar iedereen op het werk wel eens bij betrokken is. Mondiger, minder onderdanige werknemers hebben het aantal botsingen danig doen oplopen. Beter inzicht in het ontstaan van een ru zie kan veel onnodig leed wegnemen is de boodschap van Teleac die 4 septem ber opnieuw een cursus start over het omgaan met conflicten. Vroeger lag het allemaal een stuk een voudiger. Autoriteiten konden zonder meer hun macht doen gelden. Dat lever de de meest heldere conflicten op. De baas kreeg ook zijn zin als hij geen gelijk had. Tegenwoordig zijn conflicten aan zienlijk moeilijker te ontrafelen. De baas gedraagt zich over het algemeen minder autoritair en de werknemer stelt zich minder afhankelijk op. Voor Teleac was het groeiend aantal voortsudderende ruzies, meningsver schillen, tegenstellingen en botsingen de aanleiding de cursus „Effectief omgaan met conflicten in bedrijven en instellin gen" op te zetten. De cursus behandelt conflicten die zich afspelen binnen mid delgrote bedrijven, instellingen en over heidsorganen. Het gaat over spanningen tussen afdelingen, tussen leidinggeven den en medewerkers. Sociaal psycholoog N. Rodenburg is een van de initiatiefnemers van de cursus. „Mensen raken door maatschappelijke ontwikkelingen en reorganisaties binnen het bedrijf steeds vaker in conflictsitua ties verzeild. Heel grote bedrijven of or ganisaties schakelen een organisatiebu reau in, voor minder grote bedrijven is deze cursus aantrekkelijk. Vooral dienst verlenende instanties hebben al belang stelling getoond. Men heeft daar nou eenmaal meer oog voor menselijke rela ties dan bij een plaatwalserij van Hoog ovens". Rodenburg: „Ook bij goed draaiende or ganisaties komen conflicten voor. Er duiken altijd wel belangentegenstellingen op. Los van de ernst of het belang van de kwestie, speelt natuurlijk ook de per soonlijke geaardheid van de betrokkenen „Een vuistregel of recept voor het oplossen van conflicten is niet te geven. Elke botsing is uniek en wordt door de betrokke nen verschillend beleefd..." een belangrijke rol. De een zal, als hij een conflict ziet aankomen, bij voorkeur een straatje omlopen. De ander zal bij het minste of geringste het gevecht aan gaan. Er zijn nou eenmaal mensen die gewoon altijd gelijk willen hebben, die een ruzie of meningsverschil willen win nen om te winnen. De zaak waarom het gaat speelt daarbij slechts op de achter grond mee". De sociaal psycholoog benadrukt de rol van voldoende zelfvertrouwen of juist het ontbreken ervan bij ruziënde colle ga's. „Onzeker gedrag kan leiden tot het ontwijken van problemen en uitstellen van beslissingen met een grote kans dat dat uitloopt op emotionele uitbarstin gen. Aan de andere kant kan onvoldoen de zelfvertrouwen ook een strijdlustig gedrag veroorzaken. Door zichzelf te overschreeuwen verhult iemand vaak zijn eigen onzekerheid. Iemand met vol doende zelfvertrouwen luistert beter, neemt een meer afwachtende houding in en schat nieuwe situaties doorgaans rea listischer in". Tijdens de cursus wordt getracht inzicht te verschaffen in het ontstaan van con flicten, hoe ze verlopen en hoe ze kun nen escaleren. Teleac verwacht dat de cursisten op die manier aan het denken worden gezet, in de hoop dat ze de aan geleerde stof zonodig omzetten in ander gedrag. Zo wordt de cursisten onder meer bijgebracht dat een conflict ook positieve kanten heeft. Rodenburg: „Conflicten dwingen de par tijen het probleem onder ogen te zien. Soms lopen de betrokkenen al jaren met een boogje om de kwestie heen. Ge klaagd wordt er wel, maar op de ver keerde plaatsen, er wordt niet echt werk van gemaakt. Op den duur kan dat lei den tot hevige emotionele uitbarstingen, op het werk of thuis. Dat moet goed worden opgevangen. Het is daarbij voor alle partijen belangrijk open te staan voor andere meningen, te leren kijken met de ogen van de tegenstander. Als er tenslotte goede afspraken worden ge maakt, dan kunnen die een volgende keer goed van pas komen". Elk conflict vraagt om een eigen aanpak, afhankelijk van het belang van de zaak en de zorg om het behoud van een goede relatie. Een vuistregel of recept voor het oplossen van conflicten is niet te geven. Elke botsing is uniek en wordt door de betrokkenen verschillend beleefd. Toch is er ook veel overeenstemming, er zijn algemene principes die werken. Tijdens de cursus worden vijf strategieén behan deld: vechten, onderhandelen, samen werken, aanpassen en vermijden. Rodenburg: „Er van uitgaande dat een conflict op zichzelf niet slecht hoeft te zijn, is er voor elke aanpak wat te zeg gen. Wie kiest voor de vechtstrategie, vaak bij emotionele kwesties, vindt het belang van de zaak belangrijker dan de relatie met de tegenstander. Vechten is gericht op uitschakeling van de tegen stander. Dat kan soms nodig zijn. Bij voorbeeld in noodgevallen wanneer snel le doortastende actie nodig is". „Aan de andere kant kun je ook niet op voorhand zeggen dat een passieve hou ding - aanpassen of vermijden - bij een conflict een slechte zaak is. Soms is het probleem voor de tegenpartij van veel groter belang. Aanpassing is dan aan te raden, al is het maar om enig krediet op te bouwen. In veel gevallen is het echter de angst voor de tegenstander die doet besluiten tot aanpassen of vermijden", aldus Rodenburg. De cursus eindigt met adviezen voor de verliezer die vaak achterblijft met gevoe lens van boosheid, teleurstelling en fru stratie. Slecht voor de gezondheid en voor de sfeer op de afdeling. Aangeraden wordt een gesprek met zichzelf te voe ren. L'itgangspunt is daarbij dat wie deelneemt aan een conflict daaruit veel informatie over zichzelf kan krijgen. Bij enige zelfkennis kunnen dan misschien de eigen verwachtingen en eisen wat worden bijgesteld. Een andere mogelijk heid is de omgeving te veranderen. Dat duurt doorgaans wat langer. FONS VAN RIJN ILLUSTRATIE: LEO HENNY De cursus „Effectief omgaan met conflic ten" bestaat uit zes televisielessen (vanaf 4 september), zes radiolessen (vanaf 7 september), een cursusboek (prijs f 75,-) en een eindtoets. Meer informatie bij Te leac, tel. 030-946946.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29