Sombere voorspellingen voor vliegende restauranthouder Vrouwen veroveren Berlijn Gastvrouw in wereldhotel 'foidóc Sou/tont' CANADA ATLANTISCHE OCEAAN v/eR£NIC0C STATEN NEW VORK ziegrvule zdn £ppo ff Pr brink /\Juman reeds af6ele6d nod af reuncen Eppo Harbrink Numan voor zijn vertrek, nog warm en droog in de loods. doen om iets bailaals als roem. Roem is relatief en dat kan nooit de inzet zijn van Eppo's riskante odyssee. Hoewel? „Je hebt dat record natuurlijk wel in je kop zitten", bekent de Hagenaar. Maar het thema van zijn tocht is toch de strijd voor het hogere: de natuur en het mi lieu. Hij wil als eerste in een ultra licht vliegtuig de Atlantische Oceaan overste ken om vervolgens bij secretaris-gene raal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties op de koffie te gaan. Harbnnk Numan wil de VN-top om de oren slaan met een milieuartikel van de Franse eco loog Jean Carlier. Daarin wordt voor ie-, der mens het recht op een schoon milieu en een stabiele ecologie geëist. Het docu ment moét volgens de Hagenaar worden toegevoegd aan de universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Harbrink Numan kan zich mateloos opwinden over de verkwanseling van het milieu door de bewoners van de planeet Aarde. „De verschrikkelijke roekeloosheid ten aanzien van het menselijk leven moet weggenomen worden", aldus de Haagse milieuactivist. Is het dan niet raadzaam dat de Hagenaar, zijn eigen woorden indachtig, afziet van de tocht naar Groenland? Niemand voor hem heeft het gedaan, dus vergelijkingsmateriaal is er niet. Wel is bekend dat bijvoorbeeld ballonvaarders boven de oceaan geregeld naar beneden fladderen. „Een tocht met dergelijke vliegtuigjes is gevaarlijker dan de befaamde ballonvaarten over de oceaan", weet Trimp. „Henk Brink slaagde er in 1987 wel in met een ballon van Newfoundland naar Europa te vlie gen, maar hij werd begeleid door een speciaal team van meteorologen. De Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft ook uitgesproken dat het succes voor een belangrijk deel te danken was aan die begeleiding". De grote vraag is nu of de Hagenaar, on danks alle tegenslagen, zal besluiten zijn vlucht voor een betere wereld te vervol gen. De druk is groot. Niet alleen wer ken het weer en de Deense overheid te gen, ook wordt Harbrink Numan op de hielen gezeten door de Fransman André Lavitte. Deze piloot bezit een veel gea vanceerder ultra licht vliegtuig dan de open machine waar de Hagenaar zich in pleegt te wringen. De Fransman wil eerder dan Harbrink Numan in Amerika aankomen en dreigt alle eer en aandacht voor zijn neus weg te kapen. Dat zit de restauranteigenaar niet lekker. Voor welk doel de Fransman precies vliegt is niet duidelijk, maar het gevolg is wel dat Eppo's milieumissie in gevaar komt. De Hagenaar probeert nu met behulp van sponsors aan geld te komen. En dat is nodig ook, want een biertje kost in IJs land twaalf gulden. Maar wat te doen als de sponsors niet toehappen en het volg- vliegtuig buiten zijn bereik blijft? Toch maar illegaal uitvliegen en kijken waar het schip strandt? Het laatste woord is aan Eppo Harbrink Numan, 48 jaar oud, solovlieger, milieuactivist en restaurant houder te Den Haag. LUCHTRUIM TUSSEN IJSLAND EN GROENLAND VOL VERRASSINGEN DEN HAAG - De meteorologen zijn somber gestemd over het ver dere leven van Eppo Harbrink Nu man, de Haagse restauranthouder en milieuactivist die momenteel dappere plannetjes uitbroedt om in een primitief, open toestel van IJs land naar Groenland te vliegen. „Als hij het haalt, levert hij een enorme persoonlijke prestatie. Maar daar komt dan wel voor tachtig procent geluk bij kijken. De overlevingskansen bedragen hoog uit twintig procent". De woorden van P. Trimp, werkzaam bij de Meteorologische Dienst van lucht haven Zestienhoven, zijn beangstigend duidelijk. Trimp kan er natuurlijk naast zittenMaar het oordeel van de des kundige is vooral van belang, omdat hij niet voorspelt hoe het weer zich tussen IJsland en Groenland zal ontwikkelen, maar - erger nog - juist benadrukt dat er geen peil op te trekken is. Windstoot „Het gebied is bekend om de zeer plaat selijke afwijkingen van het algemene ge middelde. Die storingen gaan gepaard met regen en onweer, maar kunnen niet worden voorspeld. Een uur voordat het zover is hebben we ze nog wel eens in de gaten, maar tijdens een tocht die langer duurt is er geen zicht op te krijgen. En in zo'n weergevoelig toesteléén flinke windstoot en het is gebeurd. Daarnaast kunnen zich speciaal tussen IJsland en Groenland zichtproblemen voordoen. Koudwaterstromingen komen snel aan de oppervlakte en zorgen voor plotselin ge afkoeling. Dan komt mist opzetten of ontstaat laaghangende bewolking. Voor een toestel dat niet exact te navigeren is, betekent dat een niet te onderschatten gevaar. Als de positie niet precies be kend is, vlieg je boven het vasteland van Groenland zonder dat je er erg in hebt". Het gevaar zit 'm dus hierin dat de pi loot zonder dat-ie het goed en wel in de gaten heeft tegen een berg of ander ob stakel aan vliegt. En Harbrink Numan weet inmiddels dat - hoewel hij naar eigen zeggen goed is uitgerust - de apparatuur in zijn ultra lichte vliegtuig (ULV) bepaald niet altijd feilloos functioneert. Op weg naar Lon den liet de „automatische richtingzoe ker" het plotsklaps afweten. De Hage naar moest noodgedwongen op het kom pas naar Engeland vliegen. Hij is heel huids aangekomen. Maar op weg naar het Noorden verdwaalde de restaurant houder alsnog en belandde ietwat ver bouwereerd op een verlaten vliegbasis. In een soort verrassingsaanval zette hij een paar dagen later koers naar Liver pool. De luchtverkeersleiders aldaar hadden Harbrink Numan geen toestem ming tot landen gegeven, maar Eppo trok zich daar niets van aan. Op de NDOROpOOL IJSLAND grond meldde een juffrouw via het om roepsysteem dat de Boeing 747 van Bri tish Airways op het punt stond te landen en dat men weldra kon instappen. Ver wachtingsvol keken de reislustige passa giers naar de landingsbaanen daar verscheen Eppo in zijn benauwde, open eenmans vliegertje. Kinderspel Wat de onverwachte turbulenties betreft heeft Harbrink Numan aan het prille be gin van de reis zijn trekken reeds thuis gekregen. Na vertrek (16 juni) vanaf vliegveld Zestienhoven kwam de vliege nier al boven Maassluis in een enorme turbulentie terecht. Harbrink Numan werd daar behoorlijk moe van, maar kon voorkomen dat zijn vliegtuigje naar beneden stortte. Toch is die ervaring kinderspel vergeleken bij wat hem nog te wachten staat. Voorlopig geven de Denen de onderne mer geen toestemming Groenland aan te vliegen. Al met al kijken de meteorolo gen van Zestienhoven er niet vreemd van op dat de Deense overheid weigert met de Haagse avonturier in zee te gaan tenzij hij aan een aantal voorwaarden voldoet. De vliegende milieuactivist moet allereerst voortdurend in het oog worden gehouden door een begeleider in een volgvliegtuig. Als Eppo dat geregeld heeft, zijn de risico's nog de wereld niet uit. Én daarom willen de Denen dat hij terstond een „zoek- en reddingsverzeke ring" afsluit. „Anders blijft Harbrink veilig aan de grond", zeggen de onver biddelijke autoriteiten. Na véél getob en door hulp van een vriend is de Hagenaar er uiteindelijk in geslaagd de gevraagde verzekeringspapieren te bemachtigen. Nu het volgvliegtuig nog. Het hogere Geplaagd door geldgebrek overweegt Harbrink Numan nu zelfs de mogelijk heid er illegaal tussenuit te vliegen. Er staat voor hem te veel op het spel om zich door een papierwinkel en aanver wante ambtenaren te laten tegenhouden. Het is Harbrink Numan namelijk niet te De route die Harbrink Numan wil volgen en waarvan hij nog zo'n groot deel heeft te gaan. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA 26 Francis Windt, gastvrouw van het Sones- ta, die voor elk probleem een oplossing moet vinden. FOTO: PR AMSTERDAM - Op een steen worp afstand van het Centraal Sta tion en de Dam, in hartje Amster dam, staat het Sonesta Hotel. Roze marmeren vloeren, pilaren, con gresruimte, restaurant en een zeer internationale clientèle. Er komen oliesheiks, filmsterren, muzikan ten, zakenlieden, maar ook kleine luiden met een spaarpot in plaats van een grenzeloze bankrekening. Horst Tappert (uit de Duitse tv-serie Derrick) logeerde er, Sammy Davis Jr. en bijna ook Liza Minelli, maar die moest haar reservering annuleren omdat haar hondje ziek was. Ira von Fürsten- berg echter was er weer wel te gast. Ook Prince verbleef er enkele dagen en bouw de een feestje in de Fitness Rooms tot vijf uur 's morgens. En al die mensen worden ontvangen door Francis Windt, gastvrouw van het Sonesta Hotel, een functie waarvoor ze een opleiding aan de Hogere Hotel school in Maastricht moest doorlopen. Ze is directielid en 'Director Rooms Di vision'. Komt zij wel eens voor het blok te staan met het een of ander? Jazeker, knikt ze. „Als er bijvoorbeeld iemand binnen komt en, boem, zijn autosleutels op de balie gooit. „Zet mijn auto even weg, ik ben hier gast en ik kan mijn auto ner gens kwijt. Lost u het maar op, ik krijg het niet voor mekaar". Geen wonder, het hotel staat in een buurt vol gepar keerd blik. „Dan pers ik 'm maar in onze garage of ik zie wel", praat ze vaag en lacht. Francis moet zorgen dat alle huishoudelijke zaken lopen als een geo liede machine, ook als er een Chinese filmploeg bivakkeert met uitheemse wensen. Hoe laten de, toch vooral rijke, gasten hun kamer achter? „Lieve help", ze slaat de handen in wanhoop voor het gezicht. En dan diplomatiek: „Sommigen maken zelf hun bed opMaar toch. Voor dat de kamers weer piekfijn in orde zijn voor de nieuwe gasten - smetteloos ge reinigd, zeepjes bij de wastafel, een dou chemuts, minibar gevuld - komen de kamermeisjes nogal eens voor verrassin gen te staan. Onschuldig waren de naar Mekka gerichte bidmatjes van islamiti sche gasten die moesten worden wegge ruimd. Maar soms moet een kamer wor den uitgemest. „Sheiks komen met tien kinderen en een heel stel vrouwen; we ontvangen hier alle nationaliteiten. Na tuurlijk hebben ze roomservice, maar je moet niet gek opkijken als ze op de ka mer hun eigen potje koken, omdat ze niet alles mogen eten. En dat gebeurt dan op een primus. In zo'n kamer ruikt het dan wel heel erg naar de knoflook". De vraag luidt of de eenvoud van die schathemeltjesrijke, maar zelf kokende Arabieren zich ook tot andere terreinen uitstrekt. Maar dat blijkt niet het geval te zijn. „Nee, vrouwen uit Saudiearabië stoppen voor tonnen aan juwelen in onze kluis. Die dragen ze op onderlinge feestjes in het hotel. Die mensen komen niet buiten, hun leven hier speelt zich geheel binnen onze muren af. Daar zijn ze veilig". Sonesta kent vogels van diverse pluima ge. „Elk jaar, met kerstmis, komen er twee Italianen. Ze brengen hun eigen kerstballen en slingers mee en versieren daarmee hun kamers. Fantastisch zien .die er dan uit". Pijnlijke zaken komen ook voor. Een echtpaar is bezig zich te laten uitschrijven. Mevrouws grote tas rinkelt nogal. „Hebben meneer en me vrouw nog van de minibar gebruik ge maakt?". Nee, van die lekkere, maar dure drankjes hebben ze niets gebruikt. „Wat rinkelt er dan toch zo?", vraagt de receptioniste. Ach ja, een paar van die flesjes hebben ze maar meegenomen. „Dat geeft niet hoor", troost het getrain de meisje, „maar de inhoud van de bar komt wel op de rekening: vijfhonderd gulden". Dan geeft meneer die inhoud toch liever terug. Helemaal pijnlijk is het als een echtpaar 's nachts bonje krijgt. Ze vragen om een onbevooroordeeld scheidsrechter in het conflict. Wie? Francis natuurlijk, wie an ders? „Ik spreek dan maar wat sussende woorden; je kunt als gastvrouw toch geen partij kiezen tussen echtgenoten". Ze zat in het schip toen een kwade gast kwam vertellen dat het négligé van zijn vrouw zoek was. „Dat kon alleen maar bij de was terecht zijn gekomen. Daar van hebben we zestig kubieke meter per dag. De omloopsnelheid van de bewer king is een week. Ik meteen zoeken tus sen 26.000 witte lakens en het kwam tenslotte te voorschijn". De gast echter woedend dat het zo lang geduurd had De ober in het Sonesta-restaurant komt ons een prima kipsalade brengen, maar de verhalen gaan door. „In het najaar", vertelt Francis je weet wel als de blaad jes vallen, krijgen sommige mensen 't in hun krullen; ze gaan wat vreemd reage ren. Zo kwam er vorig jaar herfst een meneer in zijn nakie uit de lift wande len. Hij wist van niks, z'n blik stond op oneindig. Nou dan probeer je achter zo iemand zijn kamemummer te komen en je loodst hem met een zoet lijntje terug. Wat moet je anders?", vraagt Francis boven haar kipsalade. „Maar ik vind het werk hier heerlijk. Je maakt elke dag weer wat leuks mee en dan het contact met al die mensen. Ik krijg er nooit ge noeg van". TINY FRANCIS WEST-BERLIJN - Het „heksen- ontbijt" vindt elke dinsdag plaats. Een nieuwe wet vereist het gebruik van geslachtsneutrale termen in za- kencorrespondentie, en Berlijn is de eerste stad op het Europese con tinent met een hotel waar alleen vrouwen welkom zijn. De plotselinge golf van feminisme heeft vele Berlijners verrast, terwijl de door vrouwen gedomineerde deelstaat regering de politieke doorbraak van vrouwen in de Bondsrepubliek poogt te bewerkstelligen, sinds na de verkie zingen van januari een linkse rege ringscoalitie van sociaal-democraten en Groenen op de been werd gebracht. Vrouwen elders in West-Duitsland zien de regering in West-Berlijn als een symbool van een nieuw tijdperk waarin vrouwen de erkenning krijgen waarop ze recht hebben, en als een testcase voor de politieke opkomst van vrouwen in de Bondsrepubliek. Acht van de dertien Westberlijnse deelstaatministers zijn vrouwen. Zij komen elke dinsdagmorgen bijeen voor een ontbijtberaad waarbij ze croissants verorberen in een ritueel dat wordt bestempeld als het „heksen- ontbijt". „Die bijeenkomst is echt enorm pro- duktief. Het geeft deze vrouwen bo vendien de kans stoom af te blazen en dat is heel goed voor hun functione ren", zegt Alice Uebe, lid van de So ciaal-Democratische Partij en belang rijkste adviseur van minister Anke Martiny van cultuur. Krediet De inspanningen om de leefomstan digheden in het dichtbevolkte West- berlijn te verbeteren worden op het conto van de politiek actieve vrouwen (die ook in het parlement ruim zijn vertegenwoordigd) geschreven. Zij hebben maatregelen voorgesteld om de luchtverontreiniging en lawaaihin der te bestrijden, om de woningnood te verhelpen en de kinderopvang te verbeteren voor het toenemende aan tal buitenshuis werkende vrouwen. Ofschoon veel Berlijners de vrouwen krediet geven voor de verbeterde leef omstandigheden, worden de vrouwe lijke senatoren ook besluiten toege schreven die bij het grote publiek niet in goede aarde vallen. Minister Erich Paetzold van binnen landse zaken besloot vorige maand het gebruik van geslachtsneutrale termen in officiële correspondentie voortaan verplicht te maken. Een inwoner van Berlijn is niet langer een „Berliner" of „Berlinerin" naargelang het een man of een vrouw betreft, maar wel een „Berlinerin" (sic) met de laatste 'i' als hoofdletter geschreven. De zogenaamde „Grote T'-beslissing is algemeen op gehoon onthaald en toe geschreven aan het feit dat vrouwen in West-Berlijn de politieke dienst uitma ken. Hanna-Renate Laurien, een oud senator voor de Christen-Democrati sche Unie (CDU), noemde dit besluit „pervers". „De mensen zoeken altijd naar aanlei dingen om zich te beklagen over de re gering, vooral nu met al die vrou wen", is de relativerende mening van Peter Rudolph, een taxichauffeur van in de vijftig. „De bewindsvrouwen doen niets dat de mannelijke politici niet deden, maar nu let iedereen erop". Behoedzaam Monika Herrmann, een van de op richters van het vrouwenhotel in West-Berlijn, meent dat de nieuwe deelstaatregering de in slaap gedoezel de vrouwenbeweging nieuw leven heeft ingeblazen. Zij voegt daar echter aan toe dat een aantal mannen zich door de plotse ommekeer in het defen sief gedrongen en bedreigd voelt. „Gedurende lange tijd hebben veel mensen emancipatie verward met sek sueel alternativisme", zegt Monika Herrmann. „Maar nu beginnen vrou wen voor zichzelf op te komen en mannen vrezen dat hun macht wordt ingeperkt". Volgens Monika Herr mann, die deel uitmaakt van de vrou wenadviesraad voor gezins- en sociale zaken, beseffen vrouwen in leidingge vende posities nu dat ze behoedzaam te werk moeten gaan om te bereiken wat ze voor ogen hebben, willen ze de steun van hun kiezers niet verliezen. Ondertussen houden de vrouwelijke politici elders in de Bondsrepubliek nauwlettend in de gaten wat er in West-Berlijn gebeurt om hun eigen electorale positie te peilen. „De Berlij ners hebben de situatie van politieke vrouwen een stap vooruitgeholpen, maar we zien dit ook in andere lands delen, in kleinere steden", zegt Ingrid Sehrbrock, directeur van de Vrouwen- unie van de CDU. Niet dat zij als christen-democrate nu zo'n voorstan der is van een coalitie tussen Groenen en sociaal-democraten, maar, zo meent zij, deze coalitie heeft wel ieders bewustzijn verhoogd". CAROL WILLIAMS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26