Verkiezingsprogramma's vergeleken "final® CDA PvdA VVD D'66 SGP GROEN LINKS GPV RPF ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA 25 DEN HAAG De verkiezingen staan voor de deur. Op 6 september kunnen we alle maal weer naar het stemlokaal om onze politieke keuze kenbaar te maken. Deze keer doen 25 partijen aan de verkiezingen mee, waaronder zeventien partijen die nu nog geen vertegenwoordiging in de Twee de Kamer hebben. PPR, PSP, CPN en EVP zijn een samenwerkingsverband aan gegaan onder de lijst Groen Links. Voor onze krant vergelijkt dr. A.P.M. Lucardie, onder redactie van de Stichting Burger schapskunde, de partijprogramma's van de acht belangrijkste partijen op tien on derwerpen die in deze verkiezingscam pagne een prominente rol spelen. NB: Een samenvatting van de verkiezingsprogramma 's is te verkrijgen bij de Stichting Burgerschapskunde in Leiden door overmaking van f 2,50 op giro nummer 1501169 o.v.v. 'Programmavergelijking algemeen'. De Stichting le vert ook een 'verkiezingspakket' met o.m. het Klein Politiek Woordenboek en drie delen uit de serie Politiek Veelstromenland f 29,50 verzendkosten); een 'StemWijzer', vraag en antwoordspelletje dat helpt bij het bepalen van de politieke keuze (f 4,- incl. verzendkosten) en het 'Formatiespel', een spel waarbij coalities gevormd worden f 27,50 verzendkosten). De Stichting Burgerschapskunde is een onafhankelijke door de overheid gesubsidieerde stichting die zich toelegt op politieke vorming en voorlichting. PARTIJ MILIEU DEFENSIE WERK GELEGENHEID INKOMEN/ BELASTING GEZONDHEIDS ZORG HUISVESTING MEDIA/ WELZIJN ONDERWIJS BESTRIJDING CRIMINALITEIT VERKEER/ VERVOER 1982: 45 zetels 1986: 54 zetels Milieu-uitgaven 1989-93 verdubbelen. Vrijwillige afspraken tussen over heid en bedrijfsleven over afval e.d.; daar naast regulerende hef fingen, bv op verzuren de stoffen. Markermeer inpolderen: hangt ervan af. Plateau van Margra ten niet afgraven. Kern energie: niet afschaffen, evenmin uitbreiden; elektriciteit liever door kolenvergassing en af valverbranding. Af spraak met Landbouw schap over beperking Uitgaven met 0,6% (reëel) laten stijgen. Bin nen NAVO op den duur ook Europees veilig heidsbeleid. Kernwa pens verminderen, niet eenzijdig afschaffen. Dienstplicht vrouwen en in Nederland wonende buitenlanders onderzoe- Arbeidsvoorzieningen moeten door werkge vers, vakbonden en overheid samen gere geld worden; daarbij ook bedrijfsscholen (heroprichten. Voor langdurig werklozen: verplichte opkomst bij omscholing; sollicitatie clubs en experimentele gemeentelijke projecten. Vestiging bedrijven ver- Collectieve lasten verla gen, vooral de premies. Uitkeringen en mini mumloon jaarlijks vast stellen, voorwaardelijk aan cao-lonen koppelen. Belastingstelsel meer af stemmen op andere EG- staten. Kinderbijslag aan inflatie aanpassen, met extra verhoging eer- Een zorgverzekering voor gezins- en bejaar denzorg, medische zorg enz., tegen onvermijde lijke risico's, bij zieken fonds of particulier; aan vulling mogelijk. Zieken huizen zelfstandig m.b.t. verbouwing e.d. Meer medezeggenschap pa tiënten/verzekerden. Meer thuiszorg voor be jaarden en gehandicap ten. Kunstmatige voort planting alleen onder voorwaarden. Euthana sie blijft strafbaar, maar patiënten mogen medi sche behandeling weige- Jaarlijkse huurverhoging 1% boven inflatie. Huur- beschermlng kamerbe woners versoepelen. Nieuwbouw verminderen tot ca. 80.000 in 1994; meer goedkope koop woningen. Woningcor poraties kunnen huur woningen verkopen; in vloed leden/huurders vergroten. Commerciële omroep naast publieke omroep alleen onder bepaalde voorwaarden. Zorgzaam beleid om verscheiden heid van dag- en week bladen te bewaren. Meer zelfstandigheid rijksmusea. Meer zelfstandigheid voor scholen, bij beste ding geld en inhoud on derwijs. Voortgezet on derwijs: inhoudelijke vernieuwing: brede scholengemeenschap pen; meer beroepsge richt beroepsonderwijs. Terugkeer kinderen van speciaal naar gewoon onderwijs bevorderen. Studiefinanciering: ren tedragende lening naast beurs; openbaar-ver- voerjaarkaart. Handel in menselijke weefsels strafbaar stel len. Meer alternatieve straffen. Gemeente- en rijkspolitie samenvoegen in regionale organisa ties; 80 miljoen extra voor huisvesting en uit rusting. Vrijwilligerspoli- tie goed uitrusten en op leiden. Beperkte identifi catieplicht. Reiskostenaftrek af schaffen; motorrijtuigen belasting verlagen, brandstof meer belas ten. Internationale auto snelwegen verbeteren; aansluiten bij Europees spoorwegnet voor hoge snelheden. 1982: 47 zetels 1986: 52 zetels Uitgaven verdubbelen. Hoog btw-tarief voor energie, kunstmest, be strijdingsmiddelen; laag tarief voor milieuvrien delijke produkten en diensten. Kerncentrales sluiten; centrales met aardgas en kolengas stoken. Milieukeuring auto's. Markermeer niet inpolderen. Grotere rol voor West- Europa binnen de NAVO. Kernwapens te rugdringen, niet moder niseren. Defensie-uitga ven reëel inkrimpen, met ca. 500 miljoen, in EG-verband aan ontwik kelingssamenwerking te besteden; minder taken voor marine en lucht macht. Overheid sluit met werk gevers en vakbonden centraal akkoord over lonen, arbeidstijdverkor ting, scholing. Loonstij ging matigen. Streven naar werkweek van 35 uur, uiteindelijk 32 uur. Algemeen scholingsver lof. Flexibeler inzet werknemers. Werk-erva- ringsplaatsen voor alle langdurig werkloze schoolverlaters. Over heid schept werk in on derwijs, gezondheids zorg en kinderopvang bekostigd door werkge vers, ouders en overheid Uitkeringen moeten weer aan lonen gekop peld worden, tenzij die te snel ineens stijgen. Geleidelijke afschaffing kostwinners-voordeel; alleenstaanden krijgen hogere uitkering dan sa- menwonenden/gehuw- Ziektekostenverzekering met breed basispakket; premie voor 90% naar draagkracht; geen eigen- bijdragen. Tabak- en al coholreclame verbieden. Recht op euthanasie, onder strenge voorwaar den. Kunstmatige be vruchting ook voor on- gehuwden en lesbische vrouwen. Naast sociale woning bouw vooral ook koop woningen bouwen. Uit gaven voor stads- en dorpsvernieuwing ver dubbelen. Naast indivi duele huursubsidie ook subsidies op woningen zelf. Extra belasting voor mensen die te goedkoop wonen. Ver koop huurwoningen met toestemming van ge meente. Meer woningen voor jongeren. Meer voorzieningen voor amateur- en topsport. Steun vooral voor origi nele kunst. Publieke omroep uit omroepbij dragen en STER beta len; STER iets uitbrei den, ook voor regionale en lokale omroep. Steun aan dagbladen en opi nieweekbladen. Gemeenschappelijke basisvorming voor 12- 15/16 jarigen in brede scholengemeenschap; daarna beroepsoplei ding of havo/vwo (sa men te voegen). Studie financiering basisbeurs en aanvullende lening, onafhankelijk van inko men ouders. Onderwijs- rechten, ook voor oude ren. Laatste school in een streek moet open baar zijn. Onderwijs in eigen taal en cultuur minderheden handha ven. Roldoorbrekend onderwijs. Ruim 150 miljoen ex tra voor politie en justi tie. Politieorganisatie lo kaal en regionaal. Geen identificatieplicht. Motorrijtuigenbelasting lager, brandstof duur der. Abonnementen openbaar vervoer af trekbaar van belastin gen, autokosten niet. Max. snelheid 100 km. Aansluiting op hogesnel- heids-spoorwegen. Zui- derzeelijn doortrekken tot Groningen, onder voorwaarden. 1982: 36 zetels 1986: 27 zetels Voor milieu een miljard gulden extra. Vrijwillige afspraken van overheid met bedrijven; daar naast regulerende hef fingen, op brandstof bv. Statiegeld verplicht stel len, op wegwerpverpak king milieutoeslag hef fen. Markermeer niet in polderen, tenzij dwin gende maatschappelijke ontwikkelingen. Bos bouw uitbreiden. Kern centrales in gebruik houden, maar niet uit breiden. Steun aan NAVO. Nau were samenwerking Westeuropese landen binnen NAVO. Moderni sering van bepaalde (korte-afstands) kernwa pens in overleg met bondgenoten. Defensie uitgaven moeten vol gens NAVO-afspraken groeien; 1% reëel. Werkgevers kunnen ver plicht worden (gedeelte lijk) arbeidsongeschik ten (weer) in dienst te nemen. Strengere eisen aan wao. Overheid en werkgevers moeten voor kinderopvang zorgen. Ontslagrecht versoepe len. Werklozen verplich ten tot bijscholing. Ar beidslonen matigen. Winkelsluiting versoepe- Collectieve lasten verla gen met 0,5% per jaar; met name loon-, inkom sten-, omzet- en vermo gensbelasting. Kapitaal belasting afschaffen. Uitkeringen en mini mumloon niet automa tisch koppelen aan loon ontwikkeling, wel laten meedelen in welvaarts groei. Kinderbijslag ver hogen. Partnerpensioen voor (ongehuwd) samen wonenden. Individualise ring van uitkering en be lastingen. Meer geld nodig. m.n. voor zwakzinnigen-, be jaarden- en thuiszorg. Geen volksverzekering, maar verplichte basis verzekering met inko mensafhankelijke premies en verplichte aanvullende verzekering met vaste (nominale) premies. Meer beste dingsvrijheid voor instel lingen. Bejaardenoorden en verpleegtehuizen sa mensmelten tot 'zorg- huizen'. Verantwoorde vrijwillige levensbeëindi ging met eventuele me dewerking van arts zorgvuldig te regelen. Eigen woningbezit be vorderen: overdrachts belasting verlagen; soci ale huurwoningen verko pen, bij voorkeur aan bewoner. Minder gesub sidieerde nieuwbouw. Huurbescherming voor kamerbewoners beper- Steun aan pers alleen tijdelijk. Naast publieke ook ruimte voor com merciële omroep. Recla meverbod voor regiona le en lokale omroepen opheffen. Reclame mag ook op zondag. Meer aandacht voor topsport. Onderwijs bij bezuinigin gen ontzien. Meer zelf standigheid voor scho len, met name ook voor openbare. Minder re gels. Schaalvergroting in basisonderwijs. Groei speciaal onderwijs be perken. Veelzijdigheid in voortgezet onderwijs handhaven, ook het gymnasium. Capaciteit hbo vergroten. Meer zelfstandigheid en marktbewustzijn univer siteiten. Uitbreiding politie: 125 miljoen extra. Rijkspolitie bij departe ment binnenlandse za ken; meer regionale sa menwerking. Meer zelf standigheid voor mana gement. Beperkte iden tificatieplicht. Kosten woon-werkver- keer blijven fiscaal af trekbaar. Aansluiting op hoge snelheidstrein. Meer investering in ca paciteit van openbaar vervoer en van autowe gennet. Strippenkaart vervangen door mag neetkaart, waarbij het tarief mede afhangt van het tijdstip van de reis. 1982: 6 zetels 1986: 9 zetels Voor milieu ruim 9 miljard extra. Bindende overeenkomsten met bedrijven: moeten ge volgen voor milieu van produkten in kaart bren gen. Statiegeld ver plicht, ook voor auto's, koelkasten e.d. Meer natuurgebied, m.n. bos. Markermeer niet inpol deren. Asbest, pvc e.d. zo nodig verbieden. Hef fingen op kunstmest, veevoer, bestrijdings middelen. Elektriciteit: kolenvergassing en aardgas. Geen nieuwe kerncentrales; wel on derzoek voortzetten. Binnen NAVO een West- europees veiligheidsbe leid voeren. Meer toena dering tot Oost-Europa. Kernwapens blijven voorlopig nodig, hellicht ook voor korte afstand: hangt af van onderhan delingen. Uitgaven de fensie bevriezen. Sociaal contract tussen overheid, werkgevers en vakbonden over lonen, uitkeringen, scholing. Alleen tijdelijke steun aan bedrijven. Winkel sluiting verruimen. Over heid moet werk schep pen in milieutechnolo gie, gezondheidszorg en kinderopvang. Meer scholing met behoud van uitkering. Inkomens (ook pensioe nen) individualiseren: bevoordeling kostwin ners geleidelijk afschaf fen. Kinderbijslag verho gen tot 600/1200 per jaar ('verzorgingstoe slag'). Uitkeringen weer aan Jonen koppelen, on der voorwaarden. Meer medezeggenschap uit keringsgerechtigden. Belastingverlaging voor lopig onmogelijk. Be roepskosten blijven af trekbaar. Btw: arbeids intensieve dienstverle ning in laag tarief. Algemene verplichte ziektekostenverzekering met voor 15% vaste (no minale) en voor 85% inkomensafhankelijke premies, dekt ook be jaardenzorg en thuis zorg. Verplichte aidstest verbieden. Euthanasie bij uitzichtloze noodsitu atie niet strafbaar. Btw woningbouw lager tarief. Onderhoud weer aftrekbaar van belastin gen. Nieuwbouw moet flexibel indeelbaar zijn. Huurwoningen onder voorwaarden aan bewo ners verkopen. Zelfbe stuur bewoners bevor- Medezeggenschap werknemers en cliënten welzijnsinstellingen. Naast commerciële om roep een publieke om roep; éèn tv-net voor een nationale omroep (nieuwe NOS) en één voor niet-commerciële omroepverenigingen. Geen regionale, maar lokale omroep, met re clame. Meer zelfstandig heid musea. Niet meer op onderwijs bezuinigen. Meer (over heidscontrole op in houd via inspectie. Scholen zelfstandiger in beheer; medezeggen schap ouders en leerlin gen versterken. Voorlo pig geen uitgebreide ba sisvorming in voortgezet onderwijs, maar mavo en lbo verbeteren. Gym nasium handhaven, havo niet per se. Studie financiering los van ou derinkomen. Minderhe den aanmoedigen naast Nederlands ook eigen taal en cultuur te leren. Meer alternatieve straf fen. Rijkspolitie in ge meentelijke en interge meentelijke korpsen on der beheer van burge meesters; daarnaast speciale landelijke dien sten. Uitbreiding politie: 350 miljoen extra. Auto terugdringen: ac cijns op brandstof ver hogen, reiskosten niet meer van belasting af trekken; tolheffing op wegen. Max. snelheid 100 km. Meer vrije ba nen voor snelbussen. Zuiderzeespoorlijn naar Groningen doortrekken. Aansluiting op Europese snelle treinen. 1982: 3 zetels 1986: 3 zetels Heffingen op wegwerp- produkten. Scherpere straffen bij overtreding milieuwetten. Geen nieu we (spoorjwegen in het Groene Hart van Hol land. Meer stiltegebie- den. Kerncentrales niet uitbreiden, maar ook niet sluiten. Meer kolen vergassing. Hechte band met Ameri ka, binnen NAVO; geen zelfstandige Europese krijgsmacht. Streven naar jaarlijkse groei de fensieuitgaven tot 2% (reëel). Kernwapens blij ven nodig, ook voor kor te afstand. Broeder- dienst weer invoeren. Ontslagrecht versoepe len. Voorrang voor kost winners bij vervulling va catures. Arbeidsbemid deling mag ook com mercieel. Arbeidsvoor zieningen niet door werkgevers, vakbonden en overheid samen te beheren. Vestiging be drijven versoepelen. Lastendruk en over heidsuitgaven verlagen; lonen matigen. Kinder bijslag verhogen, m.n. vanaf het derde kind, met l,5 miljard in 4 jaar. Uitkeringen niet automatisch aan lonen koppelen, wel aan prij zen levensonderhoud. Geen individualisering van aow en andere uit keringen. Belastingver laging voor kostwlnners- /alleenverdieners. Ven nootschapsbelasting kleine bedrijven verla gen tot 35%. Nieuwe zorgverzekering, voor 70% door inko mensafhankelijke premies te bekostigen; daarnaast vrijwillige aanvullende verzekering. Geen vergoeding voor abortus, kunstmatige bevruchting, voorbe hoedmiddelen. Steun thuishulp. Geen reclame voor alcohol en tabak. Alle vormen van kunst matige bevruchting bui ten het huwelijk worden afgewezen. Doden op verzoek blijft strafbaar; abortus wordt weer strafbaar. Meer goedkope koop woningen, vooral voor grote gezinnen. Over drachtsbelasting verla gen. Minder regels in de bouw. Groot onderhoud weer aftrekbaar van be lastingen. Geen overheidsgeld voor omroep, alleen bij dragen van afnemers. STER-reclame afschaf fen. Geen commerciële omroep. Geen godslas terlijke. zedenkwetsende of gezagsondermijnende radio/tv-uitzendingen. Geen overheidssteun aan sport. Musea niet op zondag open. PTT moet 06-lijnen sluiten. Geen grootschalige re creatieprojecten. Eman- cipatieraad opheffen. Meer vrijheid en minder regels voor schoolbestu ren. Geen schaalvergro ting. Liever brugklas van 2 jaar dan basisvorming in voortgezet onderwijs. Actie 'Kies exact' stop pen; geen roldoorbre king op school. Studiefi nanciering blijft (ook) verantwoordelijkheid voor ouders. Mavo en lbo behouden. Eén soort politie, regio naal opgezet, onder het ministerie van binnen landse zaken. Geen her verdeling maar uitbrei ding politiesterkte. Re- servepolitie omvormen tot vrijwillige politie met eigen taken en beloning. Doodstraf weer invoe ren. Pornografie en prostitutie weren. Meer geld voor open baar vervoer. Aanslui ting op spoorwegen met hoge snelheid, maar niet door het Groene Hart van Holland. Zuiderzee spoorlijn doortrekken. Brandstofaccijns verho gen, motorrijtuigenbe lasting verlagen. Reis kosten alleen van belas ting aftrekken indien met openbaar vervoer. Jaarkaarten openbaar vervoer voor overheids personeel. Max. snel heid weer 100 km; bij smog nog lager. (Lijst van CPN, EVP, PPR, PSP en Onathankeiijken). 1982: 9 zetels 1986: 3 zetels Vervuilende produkten extra belasten (groen- tax) of verbieden. Sta tiegeld op duurzame goederen. Voor milieu vriendelijke produkten btw verlagen/afschaffen. Kerncentrales sluiten. Milieuvervuiling strenger straffen. Heffing op kunstmest, krachtvoer, bestrijdingsmiddelen. Markermeer niet inpol deren. Groene Hart van Holland groen houden. Kernwapens uit Neder land: niet moderniseren. Uitgaven defensie stel selmatig verlagen. Geen Westeuropese krijgs macht. Buitenlandse troepen uit Nederland, Nederlandse uit Duits land. Militaire dienst plicht even lang als ver vangende. Geen nieuwe conventionele wapens. Oefenterreinen worden parken of natuurgebie den. Overheid moet werk scheppen, m.n. in mi lieu, openbaar vervoer, onderwijs, kinderop vang. Werkweek via ka derwet verkorten tot 32 uur, in 2000 25 uur, met uitzonderingen. Moge lijkheid voor „sabbats jaar", jaar betaald ver lof. Winkelsluiting en vestiging bedrijven ver soepelen. Volledige individualise ring, afschaffing kost winnersbeginsel. Uitke ringen weer aan lonen koppelen en met 15% verhogen. Wao en ww weer 80% van het laatst verdiende loon. Jeugd loon ook verhogen. Ver mogens- en vennoot schapsbelasting en suc cessierechten verhogen. Volksverzekering met premie afhankelijk van inkomen; geen eigen ri sico. Ook alternatieve geneeswijzen, pil, abor tus en kunstmatige be vruchting in pakket. Alle artsen in loondienst. Vrije artsenkeuze. Geen verplichte aids-testen. Euthanasie bij zorgvul dig handelen niet straf- Meer sociale huurwonin gen, m.n. voor één- en tweepersoonshuishou dens, jongeren en woongroepen. Grond in erfpacht. Belastingvoor delen eigen huisbezit beperken. Anti-kraak- middelen intrekken. Geen jaarlijkse huurver hoging. Bouw in laag btw-tarief. Meer geld voor kunste naars. Musea en biblio theken gratis. Reclame op radio/tv niet verder uitbreiden; publiek om roepbestel. Steun aan zelfstandige dagbladen. Kleinere klassen. Voort gezet onderwijs: ver schillende schooltypen vervangen door basis vorming van 4 jaar; meer algemene vorming. Bevoordeling bijzonder onderwijs beëindigen. Onderwijs in eigen taal en cultuur minderheden handhaven. Geen school- of collegegeld; studiebeurs op uitke ringsniveau. Hoger on derwijs mag niet afhan kelijk worden van bedrijfsleven. Politie meer richten op dienstverlening en voor koming misdrijven; onaf hankelijke klachtenpro cedure. Gebruik van drugs niet meer straf baar. Geen identificatie- Autogebruik en -bezit terugdringen: brandstof duurder, openbaar ver voer goedkoper. Max. snelheid 100 km, in woonwijken 30 km. Aan sluiting bij hoge snel heidsspoorlijnen. Zui derzeespoorlijn door trekken tot Groningen. 1982: 1 zetel 1988: 1 zetel Nationale uitgaven ver drievoudigen: 9,6 mil jard meer in I994 dan in I988. Energieverbruik verlagen: 500 miljoen extra subsidie voor energiebesparing. Be sluit over kerncentrales uitstellen. Landbouw: omschakelen naar mi lieuvriendelijke teeltsys temen. Markerwaard niet inpolderen. In NAVO blijven. Geen Europese veiligheid zon der Amerika, geen Euro pees leger. Kernwapens blijven nodig; korte-af- standsraketten (Lance) zo nodig moderniseren. Bevordering werkgele genheid blijft taak voor overheid; beleid meer decentraliseren, beter organiseren ipv meer geld inpompen. Handhaving van het recht op kostwinners toeslagen in de sociale zekerheid. Verhoging van kinderbijslag (totaal 500 miljoen). Lagere loon- en inkomstenbe lasting voor alleenver dieners/kostwinners. Sociale zekerheid en be lastingen niet verder in dividualiseren. Toetre ding tot wao moeilijker maken. Uitkeringen en minimumlonen verhogen naarmate het nationaal inkomen toeneemt. Col lectieve lasten niet ver der verlagen. Collectieve acties (sta kingen) in gezondheids zorg worden niet toege staan. Abortus en actie ve euthanasie (ook op verzoek van patiënt) on verkort strafbaar stellen. Kunstmatige bevruch ting alleen bij echtparen; niet door een buiten staander. In verplicht basispakket worden ge zondheidszorg, bejaar denzorg e.d. verzekerd. Woningwetwoningen moeten aan bewoners verkocht worden. Indivi duele huursubsidie handhaven. Verbod op alcoholrecla me via radio en televisie. Mindërheden hebben recht op godsdienstvrij heid, maar moeten zich aanpassen aan Neder landse cultuur. Vrijwilli gers in welzijnswerk mo gen onkosten vergoed krijgen. Emancipatie- raad opheffen. Omroep organisaties die com mercieel willen worden, kunnen dat binnen hui dige zendtijd doen, maar krijgen dan geen omroepbijdragen meer. Zelfstandigheid van bij zondere scholen vergro ten. Speciaal onderwijs niet bevriezen. Demo cratisering niet aan bij zondere scholen opleg gen. Voortgezet onder wijs: niet te veel veran deren. Wetenschappelijk onderwijs: minder bé- moeienis van de over heid. Studiefinanciering niet volledig onafhanke lijk van ouders. Meisjes en jongens gelijke kan sen geven, maar niet tot roldoorbreking aanzet ten. Uitgaven voor politie en justitie met omstreeks 500 miljoen gulden ver hogen. Departementen van Binnenlandse Zaken en Justitie samenvoegen om handhaving orde en veiligheid te coördine ren. Gemeentepolitie in gemeenten boven 40.000 inwoners, elders rijkspolitie. Meer in openbaar ver voer investeren: zeker 1,5 miljard extra. Zui derzeespoorlijn naar Groningen doortrekken. Reiskostenaftrek voor belastingen geleidelijk afschaffen. Max. snel heid weer 100 km. Nieu we wegenaanleg onwen selijk. 1982: 2 zetels 1986: 1 zetel Milieueffecten vermel den op verpakking pro dukten. Fosfaten en wasverzachters in was middelen verbieden. Stiltegebieden schep pen, waar gemotori seerd verkeer geen toegang heeft. Daling van energieprijzen niet doorberekenen, maar geld gebruiken voor energiebesparing. Kern centrales niet sluiten, maar kernenergie zo min mogelijk gebruiken. Markermeer gedeeltelijk inpolderen. Uitgaven met ten minste 2% per jaar verhogen. Eenheid in NAVO hand haven. Verouderde kernwapensystemen moderniseren. Ook voor korte afstand. Diensttijd tot een jaar terugbren gen. Voorkeursbehandeling voor kostwinners, niet voor vrouwen Meer geld voor openbare wer ken. Lastenverlichting voor oprichters en fami lieopvolgers in midden- en kleinbedrijf. Vestiging bedrijven versoepelen. Overheidsuitgaven moeten minder stijgen dan nationaal inkomen. Huwelijk fiscaal bevoor delen. Geen individuali sering. Uitkeringen op afstand koppelen aan (mlnimum)lonen. Bij standstrekkers onder 35 verplichten tot bijscho ling en vrijwilligerswerk. Kinderbijslag enigszins verhogen. Abortus alleen bij medi sche noodzaak. Ethana- sie blijft een misdrijf. Aidspreventie: seksuali teit alleen in het mono game huwelijk. Basisver zekering voor 70% van de gezondheidszorg mits geen middelen voor geboortenbeper- king, abortus of kunst matige bevruchting rest in aanvullend pak ket. Verzekeringspremie voor 65% afhankelijk van inkomen. Vrijwilli gerswerk stimuleren. Eigen woningbezit be vorderen; sociale huur woningen verkopen aan bewoners. Minder socia le. meer particuliere wo ningbouw. Btw op nieuwbouw verlagen. Hypotheekrente tot 300.000 aftrekbaar. Huurbescherming ka merbewoners afschaf fen. Overdrachtsbelas ting woonhuizen verla gen. Meer toezicht op kinder bescherming; minder uithuisplaatsing van kin deren. Omroep niet commercialiseren. Maat regelen tegen omroepen die godslasterlijke, on zedelijke of opruiende programma's uitzenden. Scherpere eisen aan STER-reclame. ook ten behoeve van milieu. Overheidssteun aan noodlijdende dag- of weekbladen minder ge- wenst. Sport op zondag ontmoedigen. Het departement afslan ken. Geen grootschalige vernieuwing meer. Door breken rollenpatroon jongens en meisjes niet verplicht stellen. Onder wijs in eigen taal en cul tuur voor minderheden niet nodig. Groei spe ciaal onderwijs beper ken. Geen basisvorming in voortgezet onderwijs, maar verscheidenheid. Invloed overheid op ho ger onderwijs niet ver groten. Studiefinancie ring blijft mede afhanke lijk van ouders. Voor onomstotelijk be wezen moord de dood straf. Versobering en verstrakking van het ge vangenisleven. Apart jeugdstrafrecht. Politie en justitie 100 miljoen extra. Op langere ter mijn politie provinciaal organiseren, onder mi nisterie van binnenland se zaken. Kosten woon-werkver- keer op den duur niet fiscaal aftrekbaar. Jaar kaarten openbaar ver voer voor overheidsper soneel. Geen nieuwe au towegen, alleen knel punten opheffen. Meer sneltrams, bijvoorbeeld Rotterdam-Ridderkerk. Oeververbinding Wes- terschelde. Maximum snelheid weer op 100

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25