'nderzoek naar ietspad langs iuidbuurtseweg Dillenburg viert 25- jarig bestaan Wegdek brug wordt vernieuwd 3)e £cicbehe GouAomt Kinderopvang Alphen wordt uitgebreid lpanse delegatie lisse aanleg tegelijk met verbetering oever tEIDEN OMGEVING ËoidócSoutO/nt ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1989 PAGINA 15 ISSE Een Japanse delega- e uit de Kanto Chosonkai rengt op woensdag 23 augus- - een bezoek aan de gemeen- Lisse. Hierbij worden de e jaatselijke activiteiten op het 'e .bied van de recreatie aan de rde gesteld, de problemen t betrekking tot plaatselijk landelijke belastingen, de dienstverlening aan de burgers ■A problemen met betrekking het onderwijs. De delegatie 34 Japanners komt 's mor- om half tien aan. kipt ;ns c Rondleidingen bij kaarslicht in kasteel Duivenvoorde Kasteel Duivenvoorde bij Voorschoten. VOORSCHOTEN Vanwe ge het enorme succes van de afgelopen jaren worden op 2 en 3 oktober weer speciale rondleidingen bij kaarslicht gehouden op kasteel Duiven voorde in Voorschoten. Het is een van de weinige nog bewoonde kastelen in Neder land dat voor het publiek toegankelijk is. Een aantal enthousiaste rondleid(st)ers, onder wie de huidige bewoonster van het kasteel, nemen de belangstel lende bezoekers mee door het prachtig ingerichte en romantisch door kaarsen verlichte kasteel. Om het ge heel in de 18e eeuwse sfeer te houden, wordt tijdens de rondleiding barokmuziek ten gehore gebracht. Bezoekers moeten er rekening mee houden dat er een aantal trappen en afstapjes geno men moeten worden. Er is geen lift aanwezig. Kaarten a tien gulden zijn uitsluitend in voorverkoop verkrijgbaar vanaf 28 augus tus bij de VVV's van Leiden (Stationsplein 210) en Den Haag (Gr. Hertoginnelaan 41) en in Voorschoten bij si garenmagazijn Uljee, School straat 97 en in Wassenaar bij het kantoor van „De Wasse naarder" aan de Schoolstraat 50. Landgoed Duivenvoorde ligt aan de provinciale weg (Veurseweg) tussen Leid- schendam en Voorschoten. Het is op de rondleidingsa vonden toegestaan door te rijden tot aan het kasteel, waar parkeerruimte aanwe zig is. Per openbaar vervoer is het landgoed te bereiken met NZH-busdiensten van lijn 45, 46 en 48 vanaf Den Haag Centraal en Leiden C.S., uitstappen bij halte Kniplaan. In het kasteel mag niet worden gefotografeerd. Verdere inlichtingen: tel. 01717-3265 (dinsdag en vrij- Steunfonds Magnifiosi LISSE Er is een steunfonds opgericht voor de wederop bouw van het jongerencen trum Magnifiosi in Lisse. Het jongerencentrum brandde twee weken geleden tot de grond toe af nadat een luid ruchtig feest de rust in de buurt had verstoord. De oor zaak van de brand is nog steeds niet bekend. Het onder zoek loopt nog. De jongeren van Magnifiosi zijn voorlopig ondergebracht bij Qbus. Ieder een die een bijdrage wil stor ten voor een nieuw gebouw voor de jongeren kan dat doen op rekeningnummer 3365.02.207 van de Rabobank Lisse onder vermelding van Steunfonds Magnifiosi. lETERWOUDE Het üïieentebestuur van Zoe- oude gaat onderzoe- of er een fietspad kan >men langs de Zuid- eigeJiuurtseweg, met name bij !252tet gec*eelte tussen de ia he weede brug naar de Zon- 'ajiegaarde en de Geerbrug. 2 ledoeling is in eerste in- tei tantie na te gaan wie de eri[rond bezit langs het be ien in reffende gedeelte van de uidbuurtseweg. Pas aarna kan een plan wor- KEN- en gemaakt. 2 )e Zuidbuurtseweg is een zor- enkindje van de gemeente. 5639) )e oeverbeschoeiing is groten- eels verdwenen. Hierdoor berm versmald terwijl het later van de Zuidbuurtse- aart vanaf de hoge boezem ijn weg zoekt door het dijkli- haam naar het lager olderpeil. Er wordt momen- iel onderzocht hoe de oever- erdediging weer in een Iaat kan worden gebracht. In (ptember verwacht de ieente informatie van lijk dat onderzoek heeft ge in naar de stabiliteit van de idbuurtsekade. Het gemeen- tebestuur streeft er naar de kadeverbetering en de aanleg van het fietspad gelijktijdig uit te voeren. Maar er staan nog meer fietspaden op het ver langlijstje. Nog dit jaar moet er echt dui delijkheid komen over de aan leg van een fietspad tussen de Westeindseweg en de Dr. Kortmannstraat. Hoewel de bewoners van het Westeinde en de gemeenteraad zich al eerder negatief hebben opge steld blijft het college van bur gemeester en wethouders toch proberen het fietspad aan te leggen. Het pad is opgenomen in het plan van de ruilverka veling en Zoeterwoude moet diep in de buidel tasten als wordt afgezien van de aanleg. Ook de aanleg van een fiets pad langs het Weddepad is op het provinciaal fietspadenplan geplaatst, zij het voor het jaar 1992. Bij realisatie van dat plan zal een fietsverbinding tot stand zijn gebracht tussen het fietspad langs de Weide- poortseweg en de Burmade- weg die op Hazerswouds grondgebied overgaat in een fietspad richting Groenendijk. De aanleg van een fietspad op het provinciale eigendom langs de Geerweg staat nog steeds op het verlanglijstje van het Zoeterwoudse college. Van de provincie is echter nog steeds geen duidelijkheid hier over verkregen. Voorts zijn er plannen om met het Potgrondbedrijf Slinger land overleg te voeren over een fietsverbinding tussen de Zuidbuurtseweg en de Dr. Kortmannstraat. Burgemeester en wethouders hebben de in druk dat de directie van het betreffende bedrijf niet afwij zend staat tegenover de aanleg van het fietspad. Met Rijk en provincie heeft Zoeterwoude eerder dit jaar al overeenstem ming bereikt over een fiets verbinding via de Hofweg (be reikbaar vanaf de Westeindse weg) en ondertunneling van rijksweg A4 richting Vliet- land. Eveneens is er overeen stemming over de realisatie van aparte fietsstroken op het te vernieuwen Europaviaduct. Ook heeft de provincie toege zegd dat zij het fietspad langs en met aftakkingen op de wijk Bloemenweide zal betalen. Hierdoor zal er in de toekomst sprake zijn van een doorgaan de fietsverbinding langs de omleidingsweg vanaf de Dr. Kortmannstraat tot de Dirk van Santhorstweg. KATWIJK De Wol- Iringh van der Hoopbrug, lie de verbinding vormt ussen de Industrieweg en Ie Rijnmond in Katwijk :rijgt een stalen rijdek in Lei- laats van het houten dek. schojget houten dek is versleten en eroorzaakt geluidsoverlast. )ok kan de brug momenteel liet meer worden geopend. De ran werkzaamheden beginnen op ovemaandag 21 augustus en duren in oles weken. Op 1 oktober moet het werk zijn voltooid. Het verkeer wordt tot die tijd om geleid. Voor voetgangers en fietsers wordt een noodbrugje aangelegd. De bussen volgen andere routes. NZH-lijn 95 zal vanaf de Hoorneslaan over de Julianabrug en via de Indus trieweg naar de Karei Door manlaan en de Zeeweg gaan. Daardoor vervallen tijdelijk de bushaltes op de Hoorneslaan- west en de Rijnmond. De NZH-bussen 31 en 41 volgen 's avonds en op zondagen tijde lijk een andere route. Verkiezingsmanifestatie van CDA in Hazerswoude HAZERSWOUDE Staatsse cretaris Jan van Houwelingen van Defensie spreekt donder dag 24 augustus op een verkie zingsbijeenkomst van het CDA in Hazerswoude. Onderwerpen die aan de orde komen zijn de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 6 september, de hui dige politieke situatie, het CDA-program, recente opinie peilingen en mogelijke kabi- netscoalities. Ook regionale knelpunten komen aan bod. Er wordt ingegaan op de proble men rond- de aanleg van rijks weg 11, de gemeentelijke herin deling en de deze week ontsta ne commotie rond de komst van een grondzuiveringsbedrijf aan de Gemeneweg in Hazers woude De bijeenkomst begint om 20 uur en wordt gehouden in Het Anker, Chopinlaan 2 in Hazerswoude. Vlootschouw trekt 80.000 mensen De vlootschouw die gister avond in Katwijk werd gehou den, trok volgens VVV-direc- teur K. Verplancke naar schat ting 80.000 mensen. Zij zagen vanaf de boulevard en vanaf het strand negentien grote schepen en twintig kleinere vissersvaartuigen, die feestelijk waren verlicht. Voorop voer de Tridens, het visserij-onder- zoeksvaartuig. De schepen lagen vanaf 18.00 uur voor het strand bij de bou levard. Om half tien werd vanaf de boten vuurwerk afgestoken, en om tien uur gebeurde dat op de boulevard. Na afloop steeg een luid applaus op van uit de mensenmassa. De vlootschouw is voor de der de keer gehouden in het kader van de Visserijdagen. Dit fes tijn wordt vandaag afgesloten met een vis-variamarkt die tot vijf uur vanmiddag duurt. FOTO HENK VAN DEN ENDE Van Hulst nieuwe commandant rijkspolitie VOORBURG LEIDERDORP De heer S. (Siebrand) J van Hulst (42) wordt de nieu we commandant van de rijks politie district Zuid-Holland te Leiderdorp. Hij volgt kolonel J. van den Ban op, die eind mei met vut ging. Van Hulst is op dit moment hoofd afdeling inspectie van de centrale staf van de rijkspolitie in Voor burg. Daarvoor was hij hoofd algemene dienst van het dis trict Dordrecht. Eind deze maand wordt zijn benoeming officieel bekend gemaakt. Overste T. Prenen (41), hoofd algemene dienst van het dis trict Zuid-Holland en waarne mend commandant in Leider dorp, wordt in het najaar be noemd tot commandant van het district Dordrecht. Fiets-avondvierdaagse in en om Sassenheim SASSENHEIM De achttien- de Sassenheimse avondvier daagse op de fiets wordt op 22, 23, 24 en 25 augustus verreden. Deelnemers die een van deze avonden verhinderd zijn. kun nen deze op 21 augustus „inha- Iedere avond fietsen de deel nemers een ongeveer 25 kilo meter lange route, die door de organisatie is uitgezet in en om Sassenheim. De start is iedere avond om zeven uur bij de gymzaal aan de Parklaan. In schrijven is alleen mogelijk aan de start. Deelname is gra tis. Op de laatste avond, vrijdag 25 augustus, wordt vanaf de Oost haven gezamenlijk onder es corte naar de finish gereden. Daar krijgen alle deelnemers een herinnering. LEIDERDORP Verzor gingshuis De Dillenburg aan de Cor Gordijnsingel 1 in Leiderdorp bestaat een kwart eeuw. Het 25- jarig jubileum wordt in de week van 4 tot 9 septem ber gevierd met de bewo ners en de medewerkers van het huis. Op zaterdag 9 september wordt een open huis gehouden voor bezoekers en genodigden. De Dillenburg valt onder de hoede van de Interkerkelijke Stichting voor Bejaardenver zorging in Leiderdorp. In sep tember 1964 werd het eerste gebouw aan de Mauritssingel in gebruik genomen. Nadat het oude huis voor bewoning was afgekeurd, werd in juni 1982 de eerste paal geslagen voor de bouw van de huidige Dillenburg, aan" de Cor Gor dijnsingel. Het gebouw werd op 28 februari 1984 officieel in gebruik genomen. Er wonen nu zestig mensen. Er is veel belangstelling voor De Dillen burg in verband met de gun stige ligging. Er is een wacht lijst voor opname. Het huis heeft kamers voor al leenstaanden en enkele woon eenheden voor echtparen. Een kleine ziekenafdeling is be schikbaar voor zieke bewoners zodat niet onmiddellijk een Het verzorgingshuis Dillenburg bestaat een kwart eeuw. FOTO: WIM VAN NOORT beroep hoeft te worden gedaan op een ziekenhuis. De erva ring heeft geleerd dat het voor zieke bewoners geruststellend is onder eigen dak te worden verpleegd. De gemiddelde leeftijd van de bewoners wordt steeds hoger. De behoefte aan verzorging is daardoor ook steeds groter ge worden. Door bezuinigings maatregelen van de overheid is de personeelsbezetting ech ter achtergebleven. Daardoor is er vaak onvoldoende tijd om extra aandacht aan de bewo ners te schenken. Vrijwilligers vullen die leemte op. De Dillenburg vervult ook een niet onbelangrijke functie in het flankerend ouderenbeleid: het huis staat ook open voor niet-bewoners. Via een indica tiesysteem is er de mogelijk heid tot tijdelijke dag- en nachtopvang. Sinds kort be staat er een nauwe samenwer king met verpleeghuis Ley- thenrode hetgeen heeft gere sulteerd in de aanstelling van een activiteitenbegeleidster. In een huiskamerproject wordt een aantal bewoners met psy chische functiestoornissen op gevangen en begeleid. In dat kader bestaat voor wijkbewo ners die aan bepaalde toela tingscriteria voldoen de moge lijkheid voor dagopvang. De keuken van De Dillenburg verzorgt gedurende vijf dagen per week voor uitbrengmaal tijden: het bekende Tafeltje Dekje-project. Daaraan wer ken 55 vrijwilligers van de UW mee. Vanuit De Dillen burg worden op jaarbasis rond de 13.000 maaltijden verzorgd voor niet-bewoners. Onder redactie van Ton Pieters. „De laatste cijfers", aldus de Leidsche Courant op 12 au gustus 1929, „geven aan, dat in Nederland gedurende het jaar 1928 voor 162.500.000 verrookt werd. Rekent men het aantal inwoners op 8 mil- lioen, dan is het gemiddeld bedrag dat aan rookgenoe- gens geofferd werd ruim 20 per persoon (kleine kinderen niet meegerekend). Vooral de sigaret verheugt zich in een groeiende popula riteit; hoewel de sigaar nog de eerste plaats houdt. Er is waarschijnlijk geen land, waar tegen zoo'n matigen prijs als hier betrekkelijk goe de sigaren te krijgen zijn. Ge durende de laatste zes jaar was de vermeerdering van het sigarettenverbruik 32 en van het sigarenverbruik 11.5 het verbruik van pijp tabak ging iets terug". „Dinsdag 13 Augustus zal de heer A.Kiebert den dag ge denken, waarop hij voor het eerst 60 jaar geleden het or gel van de R.K. Parochiekerk van Leimuiden bespeeld heeft. Sedert dien dag heeft hij onafgebroken met ijver en ambitie, met ware toewijding en geheel belangeloos zijn taak als organist vervuld. Nog hoort men met graagte hem het orgel bespelen. Niet onopgemerkt mag die dag voor de parochie en voor hem zeiven voorbijgaan. Daarom zal morgenochtend om 9 uur een Plechtige H.Mis tot dankbaarheid worden op gedragen. Op verzoek van den Pastoor heeft het Z.H.de Paus behaagd den geachten diamanten jubilaris het gou den kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren met dezelfde toewijding en liefde de kerkelijke plech tigheden door zijn orgelspel te begeleiden en den luister daarvan te verhoogen". Uit Oegstgeest: „Op 20 Sept. zal ten raadhuize in tegen woordigheid van den alg. in specteur van de Vereen.Die renbescherming de herkeu ring van de trekhonden in deze gemeente plaats heb ben". Overigens was er in Oegst geest, behalve sleutels, zwem- kaart, bont, armband en handschoenen, ook een „tom- pouce" gevonden. In Zegwaart konden ze er ook wat van. „Maandagavond had op den Zegwaartschenweg een burenruzie plaats, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Zooals dat meer voor komt, hadden de buren K. en P., meer speciaal de vrouwen, kwestie over de kinderen. P. had zich over een en ander beklaagd bij den veldwachter, die getracht heeft partijen te verzoenen. Dit was K. niet naar den zin. Bij zijn thuis komst kwam hij met opgehe ven bijl zeer opgewonden naar P. toe. Deze, die in een der handen een knijptang had, greep K. aan. Nadat men uitgeworsteld was, bleek P. een groote wond in den linkerarm te hebben en K. een groote wond in het hoofd. Beiden moesten zich onder dokters behandeling stellen. De beide werktuigen, dien avond op verkeerde wij ze gebezigd, zijn in beslag ge nomen. Vermoedelijk eindigt deze geschiedenis in de rechtszaal te 's-Gravenhage". „Het was Maandagmiddag 4 uur. Op het perron te Amers foort stond een groot aantal menschen te wachten op een trein uit de richting Amster dam. Het waren de ouders van kinderen, die gedurende 4 weken in een vacantie-kolo- nie in Zandvoort waren ge weest en nu zouden terug- keeren. Haastig kwam er een dame de stationstrap afloopen en sprak eenige ouders aan. Teleurgestelde gezichten. Hui lende moeders. De dame haastte zich om weer weg te komen. Wat er gebeurd was? Bedoel de dame was de geleidster, die de kinderen uit Zandvoort zou terughalen. Zij had zich in den datum vergist en Er wordt twintig gulden per persoon aan rookgenoegens geofferd, meldt de Leidsche Courant van 12 augustus 1929. FOTO: P R. meende dat 12 Augustus op Dinsdag was. Vandaar dat zij dus de kinderen niet gehaald had. En onder de wachtende vaders waren er, die dien middag hun werk verzuim den om, na vier weken, hun kinderen weder af te halen". Uit de Vragenbus. „Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Breuken en te rug naar Rotterdam? Hoeveel K.M.? Antwoord: Zonder na dere aanduiding kunnen we het plaatsje Breuken niet vin den". „Vraag: Wat is de beste ma nier om een lang blijvende haargolving te behouden? Antwoord: Daardoor moet u bij een goeden kapper infor- Op zulke vragen kunnen wij hier geen ant woord geven". „Vraag: Weet u ook een mid del om hoofdonreinheid der kinderen onmiddellijk te ver nietigen en er van bevrijd te blijven, alsook van vlooien? Antwoord: In een drogistwin kel kunt u daartegen afdoen de middelen bekomen". Voor de lachebekjes „Moe der, de meester vroeg me vandaag, of u nog meer kin deren hadt zooals ik". „En wat heb je toen gezegd?" „Ik zei, dat ik heelemaal geen broertjes of zusjes had en toen zei de meester: Gelukkig! An ders had-ie verplaatsing wil len vragen". „Heer (tot een jongen, die op straat kattekwaad uithaalt): „Jongen, ik wou dat ik je va der was..." Jongen: „Dat kan gêbeuren, mijnheer, want mijn moeder is weduwe". „Een man, die niet ten on rechte als een egoïst bekend stond, zat een paar dagen ge leden in een eerste klasse coupé van den trein Amster dam-Den Haag. Zijn vrouw, die hij natuurlijk ook niet verwend heeft, zat tegenover hem. „Liefste", vroeg de echt genoot eensklaps op een zoo bezorgde toon als mevrouw nog nooit uit zijn mond ge hoord had, „liefste, zit je daar wel goed in dat hoekje?" „Zeer goed, dank je". „Voel je geen tocht?" „Volstrekt niet". „Heb je geen hinder van den kolendamp?" „In het minst niet". „Laten we dan ruilen". ALPHEN AAN DEN RIJN De stichting Kin deropvang en de gemeen te Alphen gaan in samen werking met het bedrijfs leven de voorzieningen van kinderopvang uitbrei den. Dat is mogelijk door dat het Rijk extra geld in het vooruitzicht heeft ge steld. De operatie-Oort in de belastingheffing levert voor 1990 130 miljoen gul den op. Voor Alphen be tekent dat een extraatje van vijf ton. Voor elke 5.000 gulden kan één opvangplaats worden ge creëerd. Daarvoor is wel een grotere betrokkenheid van het lokale bedrijfsleven ver eist. „Als er door ouders, overheid en bedrijfsleven een goed plan wordt ontwik keld, moet het mogelijk zijn met elkaar het jaren oude knelpunt kinderopvang met zijn lange wachtlijsten op te lossen", zo menen burge meester en wethouders. Naast uitbreiding van de op vangmogelijkheden moet er ook een bemiddelingsorgani satie voor gastouderopvang komen. Het is noodzakelijk dat de reële behoefte aan kinderop vang bekend wordt. Het ge meentebestuur roept daarom alle belanghebbende ouders op dat schriftelijk te laten weten. Garanties wil Alphen niet geven. De toekennning van de rijksgelden laat nog even op zich wachten door de Tweede Kamerverkiezin gen en de kabinetsformatie. Als het geld wordt verstrekt, moeten de plannen wel ge reed liggen, zo stellen B en W. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15