CcidócSommit Geen terras meer op waterpodium 6Uf|%0tRHE0EN Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Waren het stunts dan Leidse kerken in het zonnet je ALLER LEI(DS) Heup- of bekkenletsel bij aanrijding A 8 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Vluchtauto overvallers in Noordwijk NOORDWIJKERHOUT De daders van de gistermorgen in Noordwijkerhout ge- ileegde bankoverval zijn nog voortvluchtig. Je auto waarin de overvallers zich uit de IjJvoeten maakten, is vanmorgen gevonden in ,u Noordwijk. Het betreft een rode Alpha Ro meo Juliet die enige tijd geleden was gesto- ien in Haarlem. De exacte buit van de roofo verval is nog niet bekend gemaakt door de ABN-bank aan de Herenweg. De overval werd gepleegd door drie mannen met bivak mutsen. Zij werden geassisteerd door een vierde man die als chauffeur van de vlucht auto optrad. De roof nam slechts enkele mi- dez nuten in beslag en was volgens een woord voerder van de politie een zeer zenuwachti ge toestand. Zo toonde de chauffeur van de vluchtauto zijn gebrek aan kalmte door tij dens de overval ongeduldig te toeteren. >ude Snacks bevuild SASSENHEIM Drie jon gens in de leeftijd van 19 jaar hebben vannacht een ravage aangericht in een snackbar in Sassenheim. De jongens gooiden een gulden in een automatiek aan de Hoofdstraat om een bamihap te nuttigen, maar trokken vervolgens de broek naar beneden en besproeiden de overige snacks. De wakkere snackbarhouder was er op tijd bij om de jongens in hun kraag te grijpen en haalde de politie erbij. De jongens hebben de schade aan de snacks betaald en de troep opgeruimd. Ze krijgen een proces-verbaal. Rijnsburgers belagen politie OEGSTGEEST Een Rijnsburgse familie heeft de rijks politie van Oegstgeest gisteravond handenvol werk be zorgd. De moeilijkheden begonnen toen de politie bij een verkeerscontrole een 16-jarige jongen uit Rijnsburg aan hield. Zijn bromfiets was niet in orde. Bestuurder en brommer werden meegenomen naar het politiebureau aan de Rhijngeesterstraatweg. Dat was niet naar de zin van de 44-jarige vader van de jongen, die trachtte zijn zoon en de bromfiets direct weer terug te krijgen. Toen de man wei gerde het politieterrein te verlaten werd hij, zich hevig verzettend, in een cel gestopt. Een andere zoon was inmid dels over het hek geklommen en probeerde zijn vader te ontzetten, maar de jongen werd gegrepen en verwijderd. Vervolgens werden nog enkele stevig gebouwde broers van de vader opgetrommeld, maar die zagen na een kort stondige belegering van het politiegebouw van verdere ac ties af. Niemand raakte gewond. De vader werd na het opmaken van proces-verbaal wegens lokaalvredebreuk en verzet tegen de politie heengezonden. De zoon kreeg pro- ces-verbaal vanwege zijn opgevoerde brommer. Voorzitter NCRV leidt vesperdiensten in LEIDEN De voorzitter van de NCRV, de heer Th. D. Jansen leidt de vesperdiensten in tijdens de kerke- pad-dagen op 2 en 9 september in Leiden. Jansen opent de dienst op 2 september in de Hooglandse Kerk om 17.00 uur. De vesperdienst van 9 september wordt gehouden in de Marekerk om 17.00 uur. Dan is het de laatste keer dat Jansen een openingswoord zal spreken bij een kerkdienst. Dit in verband met zijn vertrek bij de NCRV. Deze laatste dienst in de Mare kerk krijgt daarom een extra feestelijk tintje. Dode vissen door botulisme LEIDEN Kinderen hebben gisteren rond tien voor twaalf ongeveer twintig dode vissen uit de vijver aan de Meyerskade gehaald. Vermoed wordt dat de die ren door botulisme zijn gestorven. INBRAAK IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN Bij een wo ning aan de Carel Fabritiuslaan in Voorschoten is afgelopen nacht ingebroken terwijl de be woners thuis waren. Even na half vier werden de bewoners wakker door glasgerinkel. Aan vankelijk dachten ze dat een fles iets dergelijks was omgevallen, maar even later werd duidelijk dat beneden inbrekers actief wa ren. Met de op de bovenverdie ping aanwezige telefoon werd de politie ingeschakeld. Toen die ter plaatse kwam, waren de in brekers echter al verdwenen. De buit was fors: een fotocamera, een videorecorder en dertiendui zend gulden aan contanten. Een kanoer van de studentenvereniging- Levitas duikt van de brug bij molen De Put in het Galgewater. foto: henk van den ende WATERSPORT FESTIVAL EL CID MISLUKT 9? LEIDEN De eerste jaars hadden in de intro ductieweek gisteroch tend de mogelijkheid om de culturele kant van Leiden te proeven. Al leen werd er niet zoveel gebruik van gemaakt. El Cid groepje 190 benutte de ochtenduurtjes om lekker uit te slapen. „De vermoeidheid slaat toe en bovendien moeten we ons opmaken voor het slotfeest", vertelt de 18- jarige Mark-Jan Borst. Verschillende instellingen, ga leries, musea en balletscholen stonden gisterochtend open voor de eerstejaars. Er werden proeflessen en rondleidingen gegeven. Groep 190 was er niet echt voor te porren. Al leen Theo de Wijze was zo slim om een museum te bezoe ken. Hij bezocht het Rijksmu seum voor Geologie en Mine ralogie aan de Hooglandse- kerkgracht. „Ze hadden een tentoonstel ling met foto's uit een anato misch museum. Ik kwam echt heel veel tijd tekort, het was hartstikke mooi. Baby's op sterk water en zo", vertelt Theo. De anderen uit het groepje haalden hun studie gidsen op. Sommigen waren nogal onder de indruk van de faculteiten. Zoals Bianca Schaeffer die het gebouw van de rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat „onge looflijk groot" vond. Koen Eising, die eergisteren nog hopeloos verdwaalde in Leiden, meldde trots dat hij de stad nou kent. „Ik ben van ochtend speciaal rond gaan fietsen met een kaart". Inge van Straalen kon eergisteren studentenvereniging Quintus met moeite vinden: „Ik wist alleen dat Quintus vlak bij een brug was, maar ja er zijn zo veel bruggen in Leiden". Ze was nu wat zekerder van zich zélf. Theo de Wijze moest tot zijn spijt toegeven dat hij nog steeds drie keer per dag ver dwaalt. Spetteren De in het El Cid boekje aange kondigde „prachtige water- middag" op het Galgewater begon met een incident. Acht groepen eerstejaars deden mee aan een roei wedstrijd. Ze kon den hiermee een wintersport reis winnen. Twee leden per groep klommen in een kano en al peddelend moesten ze over de finish. Dat leverde tij dens de eerste manche nogal wat problemen op, omdat ze gehinderd werden door een wedstrijdboot van roeivereni ging Njord. De acht mannen in de boot, die „de verschrik kelijke hupsakee" werd ge noemd, spetterden bovendien ook nog de „arme" eerstejaars nat. Petra Vollinga van de El Cid- commissie vroeg vriendelijk of de heren van Njord wilden vertrekken. Dat wilden ze niet, want ze kwamen voor de stunt. „Wij waren eerst", werd er geschreeuwd. Vollinga riep vervolgens geïrriteerd dat ze hun programmaboekjes goed moesten lezen. Daarna maak ten de heren haar uit voor „teutebei" en vertrokken. De stunt die Njord op het pro gramma had staan, ging dan ook niet door. De heren waren beledigd. Koen Eising, had een daveren de show verwacht tijdens het watersportfestival. Het viel- hem een beetje tegen. „Was dit alles", riep Inge teleurge steld uit, nadat ook de meisjes op de surfplanken verdwenen waren. Wat ze voorgeschoteld kregen van de El Cid-commis- sie was dan ook niet echt spec taculair. Roeivereniging Aso- pos trok een blik wed strijdroeiers open. Een spreker stelde de roeiers voor aan de eerstejaars. „En dan hebben we hier ook weer een interna tionale toproeier. Ja, roeien kunnen wij wel hoor bij Aso- pos, jawel", sprak hij in een iets te wervende speech. De acht roeiers van Asopos namen het op tegen een roeier in een skiff. Ze lieten het ech ter afweten tegen de skiffer. Daarna was de vereniging Le vitas aan' de beurt om te stun ten. En dat deden ze. Drie ka- noërs doken met kano van de hoge brug af bij Molen de Put en kregen terecht applaus. Daarna werd een soort water polo gespeeld met de kano's. Bianca Schaeffer vond alles maar als los zajid aan elkaar hangen. „Waren het stunts dan?", reageerde ze verbaasd toen haar mening gevraagd Mentor Peter van Dijk ziet zijn taak als begeleider inmid dels stevig verminderen. „Ze weten al zo goed de weg, ik hou de groep niet meer bij el kaar. We blijven wel met z'n allen lunchen en dineren, maar mijn taak is een beetje voorbij". KARIN SWIERS BE LEIDEN Een 70-jarige Lei- straat toen bij de kruising met zwaar beschadigd. Volgens de denaar is gisteren na een aan- de Smaragdlaan een 37-jarige Leidenaar die ongedeerd rijding met heup- of bekken- Leidenaar verzuimde hem bleef, was zijn uitzicht belem- letsel naar het Academisch voorrang te verlenen. Beide merd door het groen op de Ziekenhuis Leiden gebracht. auto's waren zonder te rem- hoek van de straat. Hij had de De man reed rond half twaalf men de kruising opgereden andere auto daardoor hele- met zijn auto over de Robijn- en werden door de klap maal niet gezien. BEWONERS OUDE RIJN ZIJN OVERLAST BEU: LEIDEN Het water podium in de Rijn voor de Hoogstraat mag niet meer worden gebruikt als terras. Dat eisen be woners van de Oude Rijn in september bij de Raad van State. De om wonenden zijn de over last beu die wordt ver oorzaakt door bezoekers van Annie's Verjaardag, het etablissement dat het podium pacht van de gemeente. Woordvoerder G. Gussenho- ven van de bezwaarmakers (de bewoners van vijf huizen aan de Oude Rijn) stelt dat de overlast met name 's nachts in het weekeinde wordt veroorzaakt. Volgens hem komt dat vooral door de „grote toeloop" van jon geren die het café bezoeken. „Wij vinden het aantal men sen dat daar terecht kan te groot. Het terras en het wa terpodium bieden nu plaats aan ongeveer driehonderd mensen. Het publiek wisselt drie of vier keer, zodat er elke avond wel duizend man zit". Die verzieken volgens Gus- senhoven, het woonklimaat in de binnenstad. „De slaap kamers aan de voorkant van de woningen zijn vrijwel niet meer te gebruiken van wege het lawaai". Om de overlast te verhinderen, moet volgens de bewoners de zijdeur aan de kant van de Oude Rijn permanent worden gesloten. „De zijdeur moet alleen overdag worden gebruikt voor de aan- en af voer van materialen", vindt Gussenhoven. Volgens hem was dat oorspronkelijk ook de bedoeling. „Een dergelij ke bepaling was opgenomen in de voorlopige hinderwet vergunning, maar niet in de definitieve. Daar gaan we nu tegen in beroep". Volgens Gussenhoven moet het terras voor de kelders van de Hoogstraat om elf uur 's avonds dicht, maar houdt de uitbater zich niet aan dat tijdstip. „Al vanaf het begin hebben we bij de gemeente geklaagd. De poli tie is ook talloze malen ge bald. Kortgeleden heeft de politie nog ingegrepen om dat er een band speelde, ter wijl daarvoor geen vergun ning was afgegeven". Op vrijdag en zaterdag is de overlast het ergst, vindt Gussenhoven. „Tot tien, elf uur hebben we nergens last van. Maar daarna begint het nachtleven, dan komt er een ander publiek. Die bezoe kers maken veel meer ru moer, soms gaat dat tot half vier door. Vooral aTs het mooi weer is, dan zijn er nog meer mensen". De bezoekers „schreeuwen en lallen", stelt Gussenho ven. „Soms gooien ze fietsen in het water, of gaan ze op een rijtje staan urineren Dat wekt grote ergernis op". Het roept bij de bezwaarmaker ook irritatie op dat Annie's Verjaardag doorgaat voor restaurant, „terwijl het nu gewoon een nachtcafé is". „Het restaurant houdt zich niet aan de regels. Als de ge meente het wonen in de bin nenstad wil bevorderen, dan moet wat worden gedaan aan dat massale". LEIDEN De Leidse kerkelijke wereld staat twee zaterdagen lang op zijn kop. NCRV's Kerke- pad is hiervan de aan stichter. In de laatste te- Ie vie-ui tzen ding van 29 augustus worden de ker ken van Leiden in het zonnetje gezet. De kijkers die de door de NCRV uitgestippelde stadsroute willen volgen komen op zaterdag 2 en 9 septem ber. Deze laatste zater dag wordt wel heel bij zonder. Het is dan tevens monumentendag. Het co mité Open Monumenten dag Leiden en de ver schillende kerken heb ben voor de vele bezoe kers een afwisselend programma in petto. „We verwachten geen grote chaos in Leiden, bovendien zijnwe het wel gewend. Nee, we staan klaar voor 10.000 bezoekers", aldus een opti mistische Cees Hugens, direc teur van de Leidse VVV. De betrokkenen bij het program ma zijn wat voorzichtiger. Zij verwachten dat elke zaterdag zo 'n 7000 belangstellenden het „kerkepad" onder de lou pe gaan nemen. „Het is toch wel een apart publiek dat op zo'n route af komt. Het overwegend „grij ze" circuit wordt de laatste tijd gelukkig wel aangevuld met wat jonger publiek. Toch merk je dat het publiek ont zettend verwend is. Ze ver wachten zelfs dat wij ze van de ene lokatie naar de andere brengen, maar zo ver gaan we niet. De NCRV doet al heel veel, maar de omroep kan de service echt niet van de voordeur tot aan de kerk regelen", vertelt een woord voerster. In het kerkepad is ook een Leids museum opgenomen. Het Rijksmuseum van Oud heden aan het Rapenburg kreeg de eer. In de hal van het museum staat immers een stokoude Koptische „kerk" uit de Egyptische oudheid. Hoogtevrees De Leidse kerken organise ren rond de kerkepadroute allerlei activiteiten. Mensen die geen last hebben van hoogtevrees kunnen bijvoor beeld terecht in de Pieters kerk. Het resterende toren- gedeelte is namelijk openge steld voor het publiek. Een nauwe, niet al te hoge klim, wordt beloond met een schit terend uitzicht over de sleu telstad. Een deel van de be klimming wordt zelfs aan de buitenkant van de kerk afge legd. De eerste kerkepad-dag wordt sfeervol afgerond met het Ural-kozakken koor. De tweede dag in de Pieterskerk De Leidse Pieterskerk. wordt besloten met een groots slotconcert „C.O.V Con Amore" onder leiding van Piet Kiel. De opbreng sten van beide concerten zijn bestemd voor een goed doel. De restauratie van het Pie terskerkorgel is er een van. De veertig leden van de Waalse kerk kijken met gro te spanning uit naar de twee zaterdagen. „Er bestonden geen ansichtkaarten van onze kerk, die hebben we speciaal laten maken. We kregen deze week 40.000 kaarten binnen. Ook hebben we speciaal een boekje laten samenstellen over de geschie denis van onze kerk. Dat gaan we verkopenvertelt een trotse woordvoerster. De manifestaties in de Waalse kerk worden beide zaterda gen afgesloten met een ves perdienst. De liederen wor den in het Frans gezongen, de korte meditatie wordt uit gesproken in het Nederlands. Veerpoiït Tijdens de Open Monumen tendag zijn alle Leidse ker- FOTO: MAURICE NEL WAN ken geopend, maar ook het Heerenlogement aan de Nieuwsteeg bijvoorbeeld. Alle opengestelde monumen ten zijn te herkennen aan de wapperende monumenten- vlag. Wethouder Marietje van der Molen (ruimtelijke ordening) opent deze dag echter niet in een monument, maar in een historische boot. Tussen Molen de Put en Mo len de Heesterboom vaart na melijk de hele dag een veer- In Voorschoten, Zoeterwou- de, Leiderdorp en Oegstgeest openen eveneens vele monu menten hun deuren. Door het Leidse comité is een fiets tocht uitgezet van ongeveer 35 kilometer. Echte volhou ders passeren dan alle monu menten in de regio. Spieken in een kamer met bijzondere wandbekleding in een woon huis in Voorschoten is een van de mogelijkheden. De fietsers kunnen eveneens van een monumentale de monstratie kaasbereiding ge nieten op de Weipoortsq weg in Zoeterwoude. Verzet van Pancras-Oost tegen komst studenten LEIDEN Buurtvereniging Pancras-Oost heeft geen ver trouwen meer in overleg met de gemeente over de bestem ming van het voormalige Elisa beth Ziekenhuis. Volgens woordvoerder G.J. Mulder is maandenlang niet geluisterd naar de bezwaren van de buurt tegen de huisves ting van 200 studenten in het pand aan de Hooigracht. De vereniging heeft daarom nu een brief met bezwaren aan B en W gestuurd. „Als er nu weer niet naar ons geluisterd wordt overwegen we een pro cedure te beginnen bij de Raad van State", aldus Mulder. De ontwikkelingen over de nieuwe bestemming van het Elisabeth complex werden in de werkgroep regelmatig be sproken. De Stichting Leidse Studenten Huisvesting Studen ten (SLSH) wil er 200 studen ten onderbrengen uit diverse panden die worden opgeknapt. In eerste instantie was er slechts sprake van het huisves ten van 20 studenten, om te voorkomen dat het gebouw zou worden gekraakt. De omwo nenden waren daar al tegen omdat ze de wijk al overbe volkt vinden. De wijk heeft in de gemeentelijke werkgroep steeds geijverd voor een ge deeltelijke sloop om groen aan te leggen. Nu blijkt dat er niet 20 maar 200 studenten in het complex worden ondergebracht, heeft de wijk de bezwaren in een formele brief aan B en W op schrift gesteld. „We hebben echt het idee dat praten niet meer helpt", aldus Mulder. De bewoners van het zogeheten blok 4 vrezen dat de tijdelijke bewoning permanent wordt, als gevolg van het steeds nijpender wordende gebrek aan kamers. Verder vrezen ze geluids- en vuiloverlast van de studenten die, volgens de brief, door hun korte verblijf geen enkele bin ding met de buurt zullen heb ben. Inmiddels wonen al ongeveer dertig studenten in het com plex. De SLSH gaat er vanuit dat het met de overlast wel mee zal vallen en houdt aan haar plannen vast. Jazz De Braziliaanse jazz-musici Ricardo Insunza en Georgia Diaz geven zaterdag een concert in de Droomfabriek, Oude Singel 56. Het duo be gint om 21.30 uur. Routinier Huub en zijn maatjes geven zondag in de Droomfabriek les in jazz. Het kwintet be gint om 21.30 uur. De toegang is beide avonden gratis. Golf De directie sport en recrea tie houdt een golf cursus voor beginners op driving-range Dekker in Warmond. De cursus bestaat uit zes lessen van 50 minuten. De kosten zijn 60 gulden inclusief het gebruik van ballen en clubs. Per uur kunnen maximaal negen mensen deelnemen. De cursus begint in de week van 4 september. Opgave en inlichtingen bij Aad van der Luit of Elly Wulms: 071- 315601 (tussen 8.00-10.30 Radio Gezondheid Het radioprogramma van de stichting Gebruikersorgani saties Gezondheidszorg (Ra dio Gezondheid) gaat zondag 20 augustus over vakantie en ongelukken. Iemand van de Katwijkse reddingsbrigade en een medewerkster van de ANWB-alarmcentrale ver tellen hoe je problemen de baas kunt blijven. Het pro gramma is te beluisteren van 10.30 tot 11.00 uur op 105.7 FM (ether) of 88.1 FM (ka bel). Verkeerscontrole SASSENHEIM Bij een verkeerscontrole op de Hoofdstraat en in de wijk Postwijk in Sassenheim zijn gisteren 393 processen- verbaal opgemaakt wegens te hard rijden. In totaal zijn er gedu rende de hele dag 1764 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 104 kilometer per uur, waar maar 50 kilometer ge reden mag worden. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker. uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de reiswekker naar Naam: j Adrpc* (voor controle bezorging) Postcode/plaats: j Stuur, deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - n j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ccidóc Souocmt UNii

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9