Burgemeesters zijn verdeeld over voetbalpas Nijpels: „Forse ingreep in maatschappelijk leven" Miljoenen onontdekte diersoorten wachten in Brazilië op onderzoek Baby's kiezen ongezien de borst Strijd om de macht in China's legertop BINNENLAND/BUITENLAND CeidaeSoma/nt VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 PAGINA I Meer aandacht voor veilige werkplaats DEN HAAG De Arbeidsinspectie gaat bedrijven stimuleren de arbeidsomstan digheden te verbeteren. Deze dienst van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid zal haar aandacht daarbij vooral richten op de kleinere bedrijven, omdat deze vaak een achterstand hebben als het gaat om het naleven van de Ar beidsomstandighedenwet (Arbowet), aldus staatssecretaris De Graaf in een brief aan de Tweede Kamer. De Arbowet bevat on der meer regels op het gebied van veilig heid, gezondheid en welzijn op de werk plaats. In de wet ligt de nadruk op het zelf zoeken van oplossingen daarvoor door werknemers en werkgever gezamenlijk. Uit onderzoek is gebleken dat bedrijven daar niet altijd even goed in slagen. Lucht-fotograaf RUINEN De rijkspolitie van het Drentse Ruinen heeft woensdag de 39-jari- ge eigenaar van het bedrijf „Holland Luchtfotografie" aangehouden en ingeslo ten op verdenking van op lichting. Klanten konden, na vooruitbetaling, bij het bedrijf een foto van hun woonomgeving bestellen. Zo'n 1000 tot 1500 perso nen hoorden niets meer van de bestelling, nadat zij al wel hadden betaald. De rijkspolitie is nog steeds bezig met het verzamelen van aangiftes. De verdach te heeft verklaard dat zijn administratie is zoekge raakt. Rafsanjani wil economie Iran herstellen NICOSIA De voor malige Iraanse parle mentsvoorzitter Hashe mi Rafsanjani heeft gis teren de eed voor het presidentschap afgelegd in het parlement, de Majlis. In zijn toespraak zei hij dat het economisch herstel van het land en de verbetering van de leefomstandigheden van de armen absolute prio riteit hebben. „Het is niet goed de natie te beschermen met hongerige arme men- FOTO: SP sen die voorwaarts marche ren en hun leven geven; het kan op deze manier niet doorgaan", aldus de nieuwe president. De Iraanse eco nomie is zwaar geteisterd door de acht jaar durende Golfoorlog met Iraq. Tijdens een onderhoud met de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Sahab- zada Yaqub Khan, ver klaarde Rafsanjani opnieuw dat Iran zich wil inzetten voor de vrijlating van wes terse gijzelaars als de Vere nigde Staten eerst een ge baar maken. Directe onder handelingen met de VS sloot hij echter uit. Volgens Rafsanjani zijn de VS wel degelijk betrokken bij de ontvoering van sjeik Abdel Karim Obeid door Israel. Ahmed Khomeini, de zoon van de overleden ayatollah, heeft volgens radio Teheran gezegd dat de Iraanse lei ders „de VS een klap in het gelaat zullen geven en zul len verdrijven uit het Mid den-Oosten". Hij treedt met zijn uitspraken geheel in de voetsporen van zijn vader. Ahmed Khomeini heeft weliswaar nog geen officië le functie in Iran, maar aan zijn uitspraken wordt wel waarde gehecht. EG verbiedt import ivoor BRUSSEL De Europe se Commissie heeft giste ren besloten de import van ivoor van Afrikaan se olifanten te verbieden. Carlo Ripa di Meana, in de Commissie belast met milieuzaken, zei dat de beslissing toont dat het de EG ernst is met haar voornemen met uitster ving bedreigde diersoor ten te beschermen. „De activiteiten op dit terrein zullen de komende maanden worden opge voerd", liet hij in een verklaring weten. Greenpeace eist schoonmaak Ierse Zee SEASCALE De milieu-organisj Greenpeace heeft gisteren geëist dat Britse kerncentrale Sellafield moet zorj voor het schoonmaken van de Ierse die over een oppervlakte van drieduizi vierkante kilometer met radioactii deeltjes zou zijn besmet. Volgens Green ace heeft de kernreactor de helft van j plutioniumafval in zee gedumpt. Green ace zei dat de recente stormen het besm te bezinksel op de zeebodem hebben v stoord en dat plutoniumdeeltjes die k; ker kunnen veroorzaken landinwaa zijn gewaaid. Een woordvoerder van Britse bedrijf Nuclear Fuels, de eigei van Sellafield, noemde de eis van de lieubeweging om de zeebodem schoon maken „tamelijk onzinnig". UTRECHT Jonge ba by's drinken liever bij hun eigen moeder of een andere zogende vrouw aan de borst, dan uit de fles. Zelfs wanneer ze al leen maar met flessemelk zijn gevoed, geven ze toch de voorkeur aan borstvoe ding. Voor de borst van een niet-zogende vrouw hebben ze geen belang stelling. Dit blijkt uit een onderzoek van de Vanderbilt Universiteit in het Amerikaanse Nashville, dat deze week werd gepresen teerd op een internationale conferentie over het gedrag van dier en mens in Utrecht. Gebleken is dat zogende vrou wen bepaalde geurstoffen pro duceren die voor de kinderen aantrekkelijk zijn. Bij het onderzoek lieten de wetenschappers onder leiding van R. Porter twee weken oude baby's die alleen melk uit de fles hadden gekregen, on gezien een keus maken. De kinderen gaven zonder meer aan een voorkeur te hebben voor de borst van een zogende vrouw, ook al was die niet van hun eigen moeder. Een onderzoek van de univer- siteit in Parijs naar het gedrag van schoolgaande kinderen bracht aan het licht dat ge luidsisolatie in cafetaria's een rustgevend effect heeft. In een dergelijk eethuis bleven de kinderen weliswaar even hard praten, maar er werd minder geschreeuwd. Het gevolg was dat er veel meer over allerlei onderwerpen werd gesproken. De maaltijden duurden ook langer. De onderzoekers con stateerden verder dat de kin deren minder agressief waren en zich 's middags op school wat rustiger gedroegen. De wetenschapper A. Kort- landt uit het Engelse Oxford heeft een antwoord gevbnden op de vraag hoe de vroegste mens, nog niet in het bezit van enig wapentuig, zich kon ver dedigen tegen roofdieren en i grote bavianen. Tests met hon-' gerige leeuwen toonden aan dat zij op een afstand gehou den konden worden met door- ntakken. De dieren toonden een overdreven angst voor plotseling bewegende takken. Sinds Darwin hebben onder zoekers al tal van theorieën daarover opgezet, maar die waren volgens Kortlandt nim mer steekhoudend. Omroep zoekt sponsors TILBURG De regionale Omroep Brabant is op zoek naar sponsors om met ingang van het volgend jaar de zend tijd verder uit te breiden. Zo'n 2.000 bedrijven zijn benaderd met de vraag of ze bereid zijn geld op tafel te leggen om zich via de omroep te profileren. Volgens hoofdredakteur-direc- teur drs.D. van Dam blijft journalistieke onafhankelijk heid nadrukkelijk één van de uitgangspunten. Naar zijn me ning zijn de plannen niet in strijd met de Mediawet. DEN HAAG De burge meesters van de steden met betaald voetbalclubs in de eredivisie toonden zich gisteren, aan de voor avond van het overleg met minister Van Dijk (binnenlandse zaken), zeer verdeeld over voort zetting van het experi ment met de voetbalpas. Een rondgang langs de zeven tien burgemeesters leerde dat zes van hen geen heil zien in de huidige regeling. Drie bur gemeesters stonden nog altijd achter het experiment, maar plaatsten kritische kantteke ningen. De burgemeesters van Am sterdam, Nijmegen en Arnhem verklaarden achter de voetbal pas te staan; die van Gronin gen, Volendam, Waalwijk, Haarlem, Sittard en Enschede zijn tegen. De burgemeesters van Den Haag, Utrecht, Rot terdam, Eindhoven, Tilburg, Maastricht, Den Bosch en Kerkrade namen geen duide lijk standpunt in. Met deze uit eenlopende meningen begon vanmiddag het overleg tussen Voetbalvandaal scherpte mes voor treffen met 'Hagenezen' ROTTERDAM Officier van justitie mr. H. Moraal heeft voor de rechtbank in Rotterdam tbs en dwang verpleging geëist tegen een 19-jarige Schiedammer (V.H.). Bovendien vroeg de officier een gevangenisstraf van zes maanden op te leggen. De vandaal stond terecht omdat hij als supporter van de Schie- damse voetbalclub SVV, die op 16 mei een thuiswedstrijd tegen FC Den Haag speelde, met een 50 centimeter lang slagersmes op een groep Den Haag-supporters heeft ingestoken. Er werd overi gens niemand gewond. Bovendien verborg V. in het SVV-sta- dion een molotov-cocktail, waarbij hij door de ME werd opge merkt. Hij wilde de benzinebom tijdens of na de wedstrijd tus^n de Haagse supporters gooien, zo heeft hij verklaard. Tijdens de zitting bleek dat V. zich 's middags grondig op het treffen met de „Hagenezen" had voorbereid. Het slagersmes werd nog eens extra scherp geslepen en hij had anderhalve liter benzine gekocht voor de brandbom. V bleek er geen moment bij stil gestaan te hebben dat hij met het mes of door het gooien van de brandbom het leven van mensen in gevaar zou kunnen brengen. „Ik heb er geen spijt van. Ik zou het niet erg vinden als er een paar Hagenezen min der zouden zijn", zo heeft hij bij verhoor verklaard. Het Pieter Baan Centrum beschouwt hem als levensgevaarlijk. Uitspraak 31 augustus. minister Van Dijk en de bur gemeesters (of hun vertegen woordigers) op het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag. De Haagse loco-burgemeester Van den Berg verwacht meer van „een brede preventieve aanpak". „Den Haag blijft vasthouden aan het standpunt dat de pasjesregeling een zaak is tussen de clubs en de KNVB, waarbij de gemeente een aanvullende rol heeft wat betreft ordehandhaving. Maar dat mag niet inhouden dat de politie de kaartjes staat te knippen", aldus Van den Berg. De Groningse burgemeester Staatsen meent dat het experi ment meteen moet worden be ëindigd. „De enige manier om het vandalisme te bestrijden is de raddraaiers hard door justi tie en politie aan te pakken", zo meent hij. Burgemeester W. Westendorp van Edam-Volen- dam acht de voetbalpas in zijn gemeente onwerkbaar: „Het betekent dat je de supporters aan de ingangen van het sta dion, midden in het dorp, moet tegenhouden. Dat geeft onher roepelijk onaanvaardbare pro blemen voor de openbare orde". Westendorp pleit ervoor raddraaiers zich tijdens wed strijden te laten melden bij de politie. De Arnhemse burgemeester Scholten meent dat het experi ment moet worden voortgezet. Hij benadrukt dat het om een experiment gaat en dat de grenzen met betrekking tot het gebruik van de pas in de praktijk moeten worden ont wikkeld. Bezetting u ,i.n ging van 5 procent, vermindering van Nederlandse Bejaardenoorden in Houten werkdruk en invoering van het fund r is bezet. Actievoerders eisten gisteren dat waarHerjnassvsteern. ne bezettinn w» d is oezet. Actievoeraers jum waarderingssysteem. De bezetting we Via een spandoek laat een actievoerder de werkgeversorganisatie ,n de bejaarden gjSteravond opgeheven. weten dat het pand van de Vereniging van sector zich opstelt achter een loonsverho- foto: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Justitie juicht. Deze nieuwe wet biedt immers betere in strumenten om milieu- overtreders op te sporen. Mengen van afvalstoffen om nog juist binnen de mazen van de wet toch nog schadelijk spul af te voeren buiten de bepalin gen om is er straks niet meer bij. Denk er om, als de beide Kamers ermee akkoord gaan betekent dit een forse ingreep in het maatschappelijk leven. Maar dat is hard nodig om de afvalstromen in te dammen", aldus Nijpels. De demissionaire milieuminis ter presenteerde gisteren op zijn departement zelfbewust het ontwerp van een nieuwe afvalstoffenwet. De nieuwe wet timmert volgens de be windsman elke juridische vluchtweg voor de beoefe- neaar van duistere dumping- praktijken dicht. „Kijk", legde Nijpels uit, „de huidige wetgeving biedt on voldoende houvast. Nu is het zogeheten wegmengen van vuile stoffen nog mogelijk, straks is dat afgelopen. Voort aan kunnen we ook eisen stel len aan produkten en de ver vaardiging ervan. Dank zij de voorgestelde aanpak kunnen we in iedere milieuvergunning regels verankeren vanaf de produktie tot aan de dumping. We kunnen straks zelfs de vervaardiging van produkten verbieden als we vinden dat er daardoor nog gecompliceerde re afvalstoffenstromen ont- Statiegeldsystemen In de toekomst kunnen statie geldsystemen verplicht wor den voorgeschreven. Nu ge beurt dat op vrijwillige basis. Ook streeft Nijpels naar een zorgvuldige etikettering van produkten. „Producenten kun nen worden verplicht tot het bevestigen van logo's, zoals het glasbakembleem en het krin gloopteken. Er komt ook een verplichting om afvalstoffen gericht af te geven. Funda mentele maatregelen dus. We scheppen daarmee als het ware een soort wettelijk vang net, waarop ook de Raad van State positief heeft gerea geerd", aldus Nijpels. „Zo was er tot nu toe geen sluiten j definitie van het fenomeen valstoffen. De nieuwe biedt VROM de mogelijkhi om afvalstoffen aan Volgens het wetsontwerp moeien gemeenten zich vo< aan alleen met huishoude afval. Bedrijfsafval valt on de provinciale bevoegdh De provincie is ook veri woordelijk voor de verwi ring yan autowrakken. Kortom, de rol van de ov heid wordt versterkt. Zij de afvalstromen straks be sturen en meer invloed uiti fenen op het verwijderen het schadelijke spul. Bovi dien kan de overheid een nimum- en een maximum rief vaststellen voor verwi king (verbranding en stortir van afvalstoffen. Vaten uit Oostzee'1 Met gasmaskers op zijn werknemers van een schoonmaak bedrijf uit Spijkenisse bezig met het lossen van vaten uit het gifschip „Oostzee". Het schip had in totaal 600 met epichloorhydrine besmeurde vaten aan boord. foto: anp PEKING Het Chinese ministerie van defensie heeft vandaag ontkend dat minister Qin Wei en verscheidene comman danten van het leger zijn gearresteerd. De arresta ties zouden volgens eerde re berichten hebben plaatsgevonden op bevel van China's president Yang Shangkung, die daarmee zou willen ver hinderen dat minister Qin Wei vice-voorzitter zou worden van de Centrale Militaire Commissie. Het vice-voorzitterschap van dit hoogste militaire orgaan dat de scepter zwaait over het Volksbevrijdingsleger was in handen van de afgezette par tijleider Zhao Ziyang. Deze werd ten tijde van de bloedige onlusten, begin juni „wegge zuiverd" omdat hij te toegeef lijk was tegenover de demon stranten. Defensie-minister Qin Wei zou eveneens tegen stander zijn geweest van de harde aanpak van rebelleren de studenten en burgers en te gen de gewelddadige ontrui ming van het Plein van de He melse Vrede. Voorzitter van de Militaire Commissie is nog steeds de 84- jarige sterke man in China, Deng Xiaoping. President Yang, overigens ook op de krasse leeftijd van 84 jaar zou diens functie willen overne men. Intussen hebben troepen van het Chinese volksleger giste ren de hoofdstad Peking ver laten. Maar de Chinese rege ring zal de staat van beleg in de hoofdstad handhaven. Vol gens diplomaten verblijven circa 15.000 van de 100.000 sol daten die in juni de democrati sche beweging neersloegen nog in Peking. Ziekenfondsen premie omhoo voor reserves UTRECHT De zieke fondsen achten een ver! ging van de ziekenfon< premie niet uitgeslot om financiële reserves te bouwen. De reservevorming is volgi de ziekenfondsen noodzakel om bij de invoering van basisverzekering dezelfde i gangspositie te hebben als particuliere ziektekostenver keraars. Volgens een wooi voerder van de Verenigi van Nederlandse Ziekenfor sen (VNZ) moet het besti zijn definitieve standpunt n bepalen voordat volgen week donderdag de Zieki fondsraad het advies over stelselherziening bespree Het meest waarschijnlijk is het bestuur een gelijke gangspositie als harde voc waarde verbindt aan verde medewerking aan de basisvi zekering. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA LEIDEN In Brazilië wachten tientallen nog niet ontdekte diersoorten op ontdekking. De internationale expeditie van onderzoekers in het tro pisch regenwoud van Brazilië, die door het ontbreken van vergunningen en visa voortij dig is afgeblazen, zal mogelijk op afzienbare termijn alsnog voortgang vinden. Dat heeft de Nederlandse zoöl oog M. Hoogmoed, werkzaam bij het Rijksqiuseum voor na tuurlijke historie in Leiden, vernomen van Franse colle ga's in Brazilië. Volgens Hoog moed vinden momenteel on derhandelingen plaats tussen Braziliaanse autoriteiten en Fransë wetenschappers over het voortzetten van de expedi tie. De wetenschappers willen vanaf een platform met een oppervlakte van ruim 600 vierkante meter de kruinen van bomen in het Braziliaanse regenwoud aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen. Hoogmoed legt uit waarom: „De meeste kennis van plan ten- en diersoorten is van de grond af verkregen. Veel ho ger dan een meter of vijf, zes is de mens - met primitieve tenlandse bezorgdheid over de loopbruggen of zich ophijsend aan touwen - meestal niet ge komen". De kennis die vanuit dit „per spectief" is opgedaan, heeft mede geleid tot een schatting van het aantal diersoorten op circa 3 miljoen. Daarvan is on geveer de helft daadwerkelijk geïnventariseerd. Onderzoek dat hoger in de bomen is uit gevoerd, toonde echter aan dat miljoenen diersoorten, voorna melijk insecten, aan het men selijk oog onttrokken zijn ge bleven. „Nieuwe schattingen komen uit op tien tot wellicht zelfs dertig miljoen soorten", zegt Hoogmoed. Ook de plan tenwereld aan de toppen van de tropische bomen is nog vrij wel onbekend. Wetenschappelijk onderzoek in het tropisch regenwoud van Brazilië is tegenwoordig met een dikke politieke rand om geven. Het grootschalig kap pen en verbranden van het Amazone-woud levert volgens deskundigen een belangrijke bijdrage aan het broeikasef fect. En dit schadelijke gevolg voor het milieu leidt op zijn beurt ^ot toenemende politieke druk van de internationale ge meenschap op de Braziliaanse regering. Deze reageert daarop met de uitspraak dat de bui- vernietiging van het regen woud neerkomt op „inmei ging in de binnenlandse aai gelegenheden van een soevi reine natie". Van dergelijke zaken wens de onderzoekers zich verre houden. Toch geeft Hoogmoe toe dat de financiële betrol kenheid van een Japans b( drijf bij de expeditie wijst de andere kant van de tenschappelijke medaille", pan geeft in het buitenlan miljarden uit aan milieuvrien delijke projecten, terwijl h< tegelijkertijd „alle zeeën lee vist" en bijvoorbeeld in Brazi lië betrokken is bij de aanlt van enorme stuwdammen het tropisch regenwoud. Jh vJarschuu de poli tie

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4