Hervormde Wereldbond weet nog geen raad met Roemenië ÊcidócSoiwank 1 I kerk wereld beroepingen Frans dorpje in rep en roer door afbraak moskee Bijzonder-neutraal onderwijs op zoek naar identiteit Schoolwijzer brieven vn i lezers HUISMEESTER M/Y iii A b to GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSommtt VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 PAGINA VU-student streed op twee fronten AMSTERDAM De studentenbeweging aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam heeft in feite altijd een dubbele strijd moeten voeren. Niet alleen een gevecht voor democratisering, maar ook strijd tegen de alles overheersende invloed van de godsdienst op de universiteit. Dat is een van de conclusies die de auteurs M. Kuipers, I. Deurwaarder en R. van den Berg zelf ooit studenten geschiedenis aan de VU trekken in hun boek „Bijzondere Studenten", dat maandag wordt gepresen teerd. Het boek vertelt het verhaal van de naoorlogse studen tenbeweging aan de VU, waarbij vooral aandacht wordt ge schonken aan de Studentenraad SRVU, de universitaire vak bond. Kerk in Budapest vangt Oostduitse vluchtelingen op BUDAPEST - De rooms-katholieke 'Zugliget' kerk in Budapest vangt, sinds afgelopen maandag de Westduitse ambassade in Budapest gesloten werd, Oostduitse vluchtelingen op die probe ren via Hongarije toegang te krijgen tot West-Duitsland. De RK kerk werkt daarin nauw samen met onder meer de Hon gaarse Malteser Caritas Hulpstichting die sinds kort mag be staan. Volgens dr. Peter von Fürstenberg, coördinator van de Duitse Caritas Hulpstichting, zijn er inmiddels al 250 vluchte lingen geholpen. De Hongaarse kerk ontvangt het geld voor de hulp van gelovigen in West-Duitsland. De rooms-katholieke kerk in Budapest is op dit moment de enige kerk die bij het Oostduitse vluchtelingenwerk betrokken is. Wie het eerst zwijgt in een twistgesprek verdient het meeste lof. Flevofestival trekt al 6000 bezoekers BIDDINGHUIZEN - Zon- der dat er ook maar één bezoeker werd gefouil leerd en zonder dat er een politieman te bespeu ren viel, is gisteravond op een bijzonder vreedzame manier het grootste chris- telijke jongerenspektakel van het Europese conti nent van start gegaan. Gisteravond woonden meteen al ruim zesduizend jongeren het openingsconcert bij op Flevo. Vooral dank zij het droge en zonnige weer groei den in de loop van de middag de tenten als paddestoelen uit de grond op het indrukwek kende festivalterrein. On danks de grote toeloop was er vrijwel geen wanklank. Vol gens Paul van Laar is dit te danken aan 'een hogere in stantie die staat voor de sfeer'. "En omdat je met z'n allen weet waar je mee bezig bent", aldus de persvoorlichter. Or ganisator Dik de Jong ver woordde het weer anders: "God is onze gastheer". Toch had Feikje Krikke (17) uit Ureterp zich een leuker begin van Flevo voorgesteld. Nauwelijks een uur op het festival miste ze haar slaapzak en kussen al. Volgens de organisatie van Flevo Youth for Christ in samenwerking met de NCRV lijkt men het bezoekersre cord van vorig jaar te kunnen overtreffen. Paul van Laar is van mening, dat een aantal van meer dan achtduizend mensen tot de mogelijkheden "behoort. Eén van de nieuwe dingèn op Flevo, een groot rad, zorgde gisteravond voor een kleur rijk schouwspel tijdens het optreden van Jessy Dixon. Van Laar vermoedt dat het kermisattribuut is aangeschaft om de feestvreugde te verho gen. "We mogen genieten van alle goede dingen. In Neder land heerst nog altijd het idee dat christen-zijn en feestvie ren niet zo goed kunnen sa mengaan. Maar je kunt best feestvieren en ook heus wel stilstaan bij iemand die het moeilijk heeft. Opzet is dat we het vier dagen goed hebben met elkaar". Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Doesburg D.P.' Jans te Hallum en Finkum, die be dankte voor 's-Gravenhage. SEOUL De Wereld bond van Hervormde Kerken (WARC) staat in Seoul voor het probleem waarmee ook de Wereld raad van Kerken onlangs in Moskou worstelde. Vele afgevaardigden wil len een ferme veroorde ling van Roemenië, maar de lidkerken uit het land houden deze tegen. „Ik blijf me sterk maken voor een krachtige uitspraak tegen de wijze waarop de kerk in Roemenië wordt onderdrukt", aldus dr. K. Blei, een van de vier afgevaardigden in Seoul namens de Nederlandse Her vormde Kerk. De secretaris generaal was eveneens aan wezig in Moskou, waar het centraal comité van de We reldraad van Kerken zich in juli niet waagde aan een openlijke veroordeling van de vervolging van de Hongaarse minderheid in Roemenië. De Roemeense kerken ont kenden in Moskou elke ver volging en doen dat in Seoul opnieuw. Voormannen van de Duitssprekende en Hongaars- sprekende hervormde kerken in Transsylvanië zijn tegen enige bemoeienis van de WARC met Roemenië. Behal ve Blei, zal onder anderen ook de Amerikaanse presby teriaan dr. William P. Thompson die in Moskou pleitte voor een harde aan pak, zijn best doen de 350 af gevaardigden op een andere lijn te krijgen. De afgevaardigden naar de WARC werken de komende dagen in kleine groepen aan rapporten over onder meer zending en oecumene. Het Westduitse theologen- echtpaar Elisabeth en Jürgen Moltmann heeft de bezoekers van de algemene vergadering van de Wereldbond van Her vormde Kerken (WARC) voorgehouden vooral vrouw-" vriendelijke Godsbeelden te gebruiken. „Waarom niet spreken over God als moeder kip die de. kuikens onder haar vleugels neemt?" Het christendom heeft „als re ligie van de vrijheid" de vrouwen nog lang niet be vrijd, aldus de twee theologen uit Tübingen in een gezamen lijke toespraak tot de kerkelij ke afgevaardigden in Seoul. Veel te lang is in de kerken maar de ene helft van het. Evangelie verkondigd, name lijk de mannelijke. WARC-voorzitter dr. Allan Boesak bedankte deze week bij de opening de afgevaardig den voor de steun die hij heeft ontvangen sinds hij in 1982 tot voorzitter van de We reldbond werd gekozen. Niet alle lidkerken zijn even ge lukkig geweest met mijn in zet, vertelde de Zuidafrikaan- se predikant. Ze hadden lie ver een minder controversiële voorzitter gehad. De 350 afgevaardigden van 175 hervormde en gerefor meerde kerken uit heel de wereld vergaderen tot 27 au gustus in de Zuidkoreaanse hoofdstad. Imam Si Mahdii - tweede van links - praat met leden van zijn gemeenschap. Op de achtergrond de moskee die „per ongeluk" werd afgebroken door een sloopbedrijf. FOTO: ANP VIENNE Terwijl de gelovigen in de moskee aan het bidden waren, haalde een bulldozer de voorgevel van het ge bouw in het Franse plaatsje Charvieu-Cha- vagneux naar beneden. Zonder enige waarschu wing vooraf waren de werkers van de gemeente woensdag begonnen aan de sloop van de tot ge bedsruimte omgebouwde fabriek. De spanningen in het 8.000 inwoners tellende stadje ten zuidoosten van Lyon, zijn hoog opgelopen door deze verrassingsactie, waarbij één gewonde viel. De gemeente politie maakte van de gele genheid gebruik om moslims die de moskee uitvluchtten te controleren op hun identiteit. De bulldozer is later op de dag in vlammen opgegaan, even als een deel,van het gemeen tehuis. Er is brand gesticht in een gymnastiekzaal en de mu ren van het gemeentehuis zijn volgekalkt met oproepen de gaullistische burgemeester, Gerard Dezempte, te ver moorden. Dezempte is bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart gekozen met de steun van het extreem-rechtse Front National. In zijn verkiezingscampagne, die verliep in een sfeer van racisme, speelde de moskee de hoofdrol. Dezempte beloofde zich met hand en tand te ver zetten tegen de bouw vah een nieuwe moskee en 'beschul digde' zijn linkse tegenstrever ervan de moslims te steunen. „Charvieu-Chavagneux mag geen hoofdstad van de islam worden", luidde zijn leuze. Burgemeester Dezempte ver weert zich nu door de schuld van de afbraak te geven aan de daarvoor ingehuurde on derneming. Deze zou tegen zijn orders de noordelijke ge vel, waarachter de gebeds ruimte ligt, naar beneden hebben gehaald, hoewel al leen opdracht was gegeven voor sloop van de oostelijke en zuidelijke vleugels. „Alles berust op een vergissing", al dus Dezempte, die donderdag de moslims beschuldigde van „terrorisme". „Het wordt hier je reinste Bayrut", zei hij voor de nationale radio. Het algemeen-bijzonder (vroeger ook wel bijzonder-neutraal ge naamd) onderwijs is een richting die verhoudingsgewijs nogal groeit. Het begrip neutraal speelt er, naar het schijnt, niet zo'n be langrijke rol meer. Waarden en normen, en ook pluriformiteit wil men bevorderen. Hoe ver houdt zich het een en ander tot ontwikkelingen in de andere richtingen van het onderwijs? Volgens een ruwe schatting be hoort momenteel tien procent van het onderwijs tot de catego rie „algemeen-bijzonder". De naam zegt het al: het zijn bijzon dere scholen, niet door de over heid maar door betrokkenen be stuurd. Men treft ze in de eerste plaats veel aan in het beroepson derwijs. Daarnaast behoren vele Montessori- en Jenaplanscholen tot deze koepel, alsmede bijvoor beeld uitgaande van het Nut. En verder uiteraard ook een (niet zo groot) aantal scholen van al lerlei andere soort. Daarbij bij voorbeeld ook de zogenoemde samenwerkingsscholen (scholen waarin een confessionele en niet-confessionele groepering sa menwerken). De groei van deze richting is on der andere toe te schrijven aan de ontzuiling alsmede ook aan het feit dat sommige ouders van niet-confessionele richting de openbare school (zonder echte ouder-invloed) niet meer zien zitten. En dan is verder ook de belangstelling voor scholen met een bijzondere pedagogische richting, zoals Jenaplan-, Mon tessori- en ook Vrije Scholen toegenomen. Onlangs gaf de Vereniging Bij zondere Scholen voor onderwijs op algemene grondslag (VBS), één van de twee bestuursbonden in deze sector, een geschrift uit: „Het algemeen bijzonder onder wijs in perspectief". Men beklaagt zich er daarin over, dat men in de landelijke politiek met name van de PvdA en van de VVD zo weinig steun ontvangt. In de Tweede Kamer blijven deze partijen zich, vol gens de VBS, meestal gedragen als voorvechters van openbaar onderwijs. Uiteraard juicht de organisatie de verbijzondering van het openbaar onderwijs, waarvan hier en daar sprake is, Neutraliteit Interessant is in het geschrift het pleidooi dat men voert voor de invloed van waarden £n nor men, voor een levensbeschou wing, in het onderwijs. De ont zuiling en de ontkerkelijking dreigen te leiden tot een levens beschouwelijk vacuüm, ver waarlozing van zedelijke princi pes. Men constateert echter dan ook het onderwijs niet zonder nor men en waarden kan. Een sa menleving die intact wiP blijven kan niet zonder waarden die een samenbindende invloed hebben. Er moeten duidelijk grenzen ge steld worden aan het individua lisme. Elke bijzonder-neutrale school zou dus ook een eigen identiteit moeten nastreven. Het samenbindende van bijzonder- neutrale scholen is, dat men sterk geporteerd is voor de auto nome school die „baas in eigen door drs. K. de Jong Ozn. huis" is en daarbij binnen die school een grote mate van le vensbeschouwelijke pluriformi teit accepteert. Maar hoe kan men dan toch als algemeen-bijzondere school ge loofwaardig voortbestaan?, zo is de vraag. „Hoe is de keuze voor een be paalde levensovertuiging te rij men met actieve pluriformiteit?" - zo lees ik op pag. 34. Men zou toch eerst het gemeen schappelijke moeten opzoeken. Dat wordt, volgens de VBS, ge vormd door waarden die allen kunnen delen zoals respect voor de eigenheid van de ander, tole rantie, samenwerking. Bij het onderwijs aan kinderen beneden plm. 14 jaar „is het niet wense lijk en niet goed mogelijk om kritisch te reflecteren op waar den" (dus: geen z.g. „dialoog- school"!). „Op deze leeftijd zou de pluriformiteit zo ingevuld moeten worden dat de aandacht vooral gericht wordt op over eenkomsten in de verschillende waardenoriëntaties en gedrags regels. Pas daarna kan de op bouw van een eigen „levensbe schouwing goed tot zijn recht komen". Het verlaten van het „neutrale onderwijsstandpunt", het ophef fen van het taboe dat er hier en daar rustte op waarden-onder wijs, kan positief worden ge duid. Men leest hier in feite een pleidooi voor een brede samen werkingsschool. Daarbij gaat men er van uit dat er een even wicht te bereiken is tussen pluri formiteit en een duidelijke le vensbeschouwing. Als voorbeeld kan hierbij dienen de positie van het godsdienston derwijs. Men ziet dat vooral als „levensbeschouwelijke vor ming". Dat wil zeggen, allerlei levensbeschouwingen, waaron der het christendom, worden ge presenteerd waarbij geen voor keur wordt uitgesproken (laat staan dat er ruimte is voor het unieke en universele karakter van het Evangelie). Dit lijkt mij een vorm van godsdienstonder wijs die voor hen die bijvoor beeld bij het dopen van hun kin deren beloofd hebben hen chris telijk dan wel katholiek op te voeden, onaanvaardbaar moet zijn. Daarnaast proeft men in het een en ander een, dunkt mij, mis plaatst optimisme over zaken waar men het in een pluriforme school over eens kan worden. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Blijmakers Dagelijks worden over onze hoofden heen bakken uitge stort met nieuws over oorlo gen, ongelukken, roofpartijen, mistoestanden en ga maar door. Het is goed dat we op de hoogte en daardoor in de gele genheid zijn iets te doen tegen deze onvrede. Het kan echter niet de bedoeling zijn dat we onder zouden gaan in al deze kommer en kwel. Er zijn im- Gevraagd met onmiddellijke ingang van 40 uur per week Leeftijd 30 35 jaar. Opleidingsniveau Mavo met enig technisch inzicht. Sollicitaties telefonisch te richten aan: L.S.V. MINERVA Breestraat 50, 2311 CS Lelden Tel. 071-130741 van 10.Q0 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.30 uur. mers ook goede dingen te ver- ons heen op te trakteren tellen. Die te halen uit het moe(s)t een, om zijn verfris- nieuws, in een aardig kader te sende werking, aangename plaatsen en er de mensen om (ook beroepsbezigheid zijn. Welk blad of welk tv-program wil zo'n dagelijkse, of desnoods wekelijkse, rubriek verzorgen? Mag ik een klein begin maken met drie goede berichten, kortgeleden bijeengesprok keld. 1. Uit onze krant van 7 augus tus: „John Vermeule wint na valpartij" de 21 km (halve ma rathon). De Zeeuwse mara thonloper botste in de weg wedstrijd in Wervershoof na 9 km op een jonge toeschouwer, bleef een halve minuut versuft liggen, werd overeind gehol pen door zijn tegenstanders o.a. Kim Reijnierse en Nijboer, die daarna wachtten tot John weer 50 meter verder was (zijn voorsprong) waarna hij toch 2. Ook uit onze krant: De ge meente De Lier hield op initi atief van de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk een au toloze zondag. Er stonden ge durende de kerkdienst veel fietsen en bijna geen auto's. Ds. Jonker: „Alles is goed ver lopen, al zal het mooie weer ook een grote rol gespeeld hebben voor hun milieuvrien delijke houding". Ook de Her vormde en R.K. kerkgangers deden mee. 3. In Hervormd Nederland van 5 augustus jl. werd gewe zen op een uitzending door TROS-Aktua van een goed jeugdportret van Gorbatsjov. Het deed in goede zin denken aan het program „Klasgeno ten" van Koos Postema. O.a. waren er beelden van de moe der van Gorbatsjov, die nog steeds in een stil landelijk plaatsje haar moestuintje, kip pen en een koe verzorgt. Slotvraag: Wie, welke krant volgt? Maar dan regelmatig? A. de Man, DEN HAAG. Disco-ongein Het openbaar vervoer speelt vooral in de late uurtjes in het weekeinde een extra nuttige rol, want rond die tijd wordt er hier en daar nog wel eens een borrel gedronken. Op het eerste gezicht lijkt het daarom jammer dat de NZH onder de druk van een dreigende actie ■van buschauffeurs heeft beslo ten, ook de komende zaterdag avond na half een geen bussen meer van Noordwijk naar Lei den te laten rijden. Van de an- dere-kant zijn' dat afgaande op uw berichtgeving bus sen waar een gewoon mens niet graag in zou verzeilen, omdat discogangers er hun on gein in plegen voort te zetten. Het is natuurlijk meer dan schandelijk dat dergelijke lol- trappers een beperking van het openbaar vervoer kunnen veroorzaken, maar uiteindelijk zijn zij het die er de dupe van worden. Liften zal 's nachts wel moeilijk zijn, zodat het wel lopen zal worden. Dat kan heel ontnuchterend werken; misschien leren ze er iets van. E.W. de Haas. VOORSCHOTEN. Onverantwoorde onttakeling STAATSSECRETARIS Ginjaar-Maas heeft zich andermflQ- 11 de woede, van de onderwijswereld op de hals gehaald diP jCe' een algemene formatiekorting van drie procent in het r ciaal onderwijs te willen doorvoeren. Langs die weg probi zij alsnog de bezuiniging te realiseren die haar dreigt te ojngevi glippen, nu de rechter een streep heeft gehaald door (eken eerder afgekondigde formatiebevriezing. j. Ben DE rechter bepaalde dat de 1600 leerlingen die op de wachd lijst staan alsnog tot de scholen voor speciaal ondervjioo'P moeten worden toegelaten. Het ministerie moet zorgen dattë® op basis van de gebruikelijke leerlingenschaal genoeg Ier krachten zijn om hen op te vangen. De 1600 extra speci) scholieren hebben recht op 500 extra speciale onderwijz^" Alleen al voor de rest van dit jaar zou dat Ginjaar-Maas kleine zeven miljoen niet begrote guldens kosten. In een eerste reactie op het vonnis van de Haagse recj bankpresident wees de bewindsvrouw al op de keerzijde y diens voor het speciaal onderwijs ogenschijnlijk zo positie uitspraak. Haar formatiebevriezing betekende immers alleen geen uitbreiding, maar tevens geen inkrimping vf het aantal lesgevenden in het speciaal onderwijs. De formatiebevriezing luidde een reeks leerlingenstops I en als gevolg daarvan zijn in de afgelopen periode hond den leraren in het speciaal onderwijs „boventallig" gewj den. Op basis van het wettelijke verhoudingscijfer tusg aantallen aanwezige leerlingen en aantallen toegestane centen hadden ze moeten vertrekken, maar dat hoefde juist niet van de staatssecretaris. Zij beloonde op die mai welbewust de scholen die onder druk van de personeelssl een zeer terughoudend toelatingsbeleid realiseerden. cij VEEL van de boventalligen gingen assisteren op „gewoil scholen, die vanwege de wachtlijsten in het speciaal ondR wijs relatief meer kinderen met leermoeilijkheden in de kj^BJ kregen. Dat nu begon te lijken op de situatie die GinjaL^. Maas naar eigen zeggen steeds voor ogen heeft gehad. zouden omwille van de kinderen zelf zo min mogel[ker leerlingen moeten worden doorverwezen naar het speci|jSOj onderwijs. Zo lang als mogelijk is moet een leerling in ejj. V] „normale" schoolomgeving worden gehandhaafd. Dat is e beste manier om zijn of haar kansen op volledige maatsch^e r pelijke integratie te waarborgen, aldus de theorie. es^€ xj Fft xlET is natuurlijk tevens een manier om aanzienlijke soit is men overheidsgeld uit te sparen. Speciaal onderwijs is vP V arbeidsintensiever en daarom ook stukken duurder dan lf8se reguliere onderwijs. Het verhaal van Ginjaar-Maas over „£e"e gen bestwil" vond daarom nauwelijks geloof. In veler og wa was slechts sprake van een ordinaire bezuinigingsoperabent Niet omwille, maar ten, koste van de moeilijk lerende kinc tijc ren en hun ouders. t1 u' NOOIT heeft mevrouw Ginjaar-Maas ontkend dat zij npl een beperkt overigens door de Tweede Kamer vastp-^ steld budget moest werken en dat de grenzen daarvan zicht waren. Tot voor kort kon echter nog enige waarde wiT 1 den gehecht aan haar uitspraak dat zij het belang van k/ leerlingen te allen tijde voorop stelt, en dat de ongeremT groei van het speciaal onderwijs juist voor hen een averecl effect heeft. De wijze waarop zij vervolgens tracht onder i gevolgen van de rechterlijke interventie uit te komen, reek 4 ceert haar geloofwaardigheid tot het nulpunt. Van de ene dag op de andere zijn de boventallige leq krachten vogelvrij verklaard. Eerst zouden ze een nuttij schakelfunctie vervullen op weg naar een systeem van he integratie van probleemkinderen in het reguliere onderwj^ Thans worden ze overtollig geacht en op de keien gezet, tejToe zij hun directeuren er in slagen een voldoende groot deel vL^ de wachtlijst met 1600 namen binnen de schoolpoort te hal^ XX t1 xlET is een schrale troost dat elders nieuwe werkgelegejarl heid in het speciaal onderwijs wordt geschapen. Het netto ht fect zal volgens een eerste becijfering van de onderwijsbqrsc den toch het vertrek zijn van meer dan zevenhonderd d d< centen. En dus een onttakeling van het speciaal onderwn s over de hoofden van de leerlingen heen. Een volstrekt <th, toelaatbare en onverantwoorde onttakeling. Warm zomerweer DE BILT (KNMI) Het weer staat het komende etmaal ge heel in het teken van een ho- gedrukgebied. Dit weersys teem ligt op vrijdagavond bo ven de Ardennen en beweegt zich in de loop van zaterdag naar noord-Polen. Gelijktijdig vormt zich boven zuidwest- Frankrijk een kleine onweers storing. Deze gaat zich in onze richting bewegen, maar kan ons weer niet eerder beinvloe- den dan op zondagochtend. In de nacht van vrijdag op zater dag is het vrijwel onbewolkt en valt de wind weg. Door uit straling kan het dan tot tussen de 10 en 15 graden afkoelen. Mogelijk ontstaat hier en daar een enkele mistbank. In de loop van zaterdag neemt de wind tot matig toe, uit het zuidoosten. Warme continen tale lucht stroomt dan naar onze omgeving, waarin de temperatuur in de middag op veel plaatsen, ook aan de west kust, tot rond 27 graden kan oplopen. In de loop van zon dag bereikt de Franse on weersstoring onze omgeving. De wind draait dan naar noordwest en wordt het vooral aan zee koeler. Mogelijk valt dan op enkele plaatsen een re gen- of onweersbui. WEERRAPPORT Budapest Bordeaux Lissabon regenbul 27 16 Singapore <eis; £e< <»r. |lg f4! In"' r r1 ;ttr Onbeperkt eten en drinken in Kaagzicht. Kop soep vooraf met stokbrood en boter. Dan kiezen uit: lekkerbekjes, kipschnitzels, rollade, incl. salade, frietjes, sausjes groenten. Inclusief wijn en/of fris tijdens de m« Dit alles voor 35.- Café-Restaurant „Kaagzicht" Anja en Ton Möllers Huigsloterdtjk 390, Buitenkaag Tel. 02524-4278

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2