B en W Hazerswoude akkoord met twee banen voor RW11 'ortocabin moet iet veld ruimen Synthese hoeft geen 2 miljoen te betalen Restauratie hervormde kerk Hazerswoude nog dit jaar Entente Florale jury beoordeelt Voorschoten dagpuzzel IA l; - ,EIDEN OMGEVING £eicbc@ommit VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 il Windhoos Noordzee bij Noord wijk NOORDWIJK Een „vrij grote windhoos" is gisteren rond het middaguur op de Noordzee vlakbij Noord- wijk gezien. Dit heeft een woordvoerder van het Kustwachtcentrum in IJmuiden meegedeeld. De hoos werd om tien voor twaalf gemeld op bijna ze ven kilometer uit de kust door het Nederlandse jacht Jeron, dat de tot in zee rei kende slurf vanaf grote af- an 7 stand waarnam en alarm sloeg. Omdat de windhoos van vrij groot formaat was en naar de kust dreef, waarschuwde de Kust wacht het Noordzee-infor- matiecentrum van de rijks politie in Driebergen en de strandreddingsbrigade. Ook de politiekorpsen in en rond Noordwijk werden ;ealarmeerd. luim twintig minuten na de waarschuwing van de Jeron werd de wervelwind vanuit Noordwijk gezien. Toen de bui waarvan de windhoos deel uitmaakte omstreeks 12.35 uur het strand bereikte, was de slurf ingetrokken en loste de hoos langzaam op. Vol gens de politie van Noord wijk is uit voorzorg wel ge waarschuwd, maar heeft de werveling geen enkele schade aangericht. Bij het Kustwachtcentrum zijn geen meldingen ontvangen van problemen, die de wervelwind onder jachten op de Noordzee zou hebben kunnen veroorzaakt. iet Twee miljoenste bezoeker Tikibad Het Tikibad van het attractiepark Duinrell in Wassenaar ontving gis termiddag de twee miljoenste be zoeker. Coby Vink uit Lelystad stapte sa men met haar zus en zonen als twee miljoenste over de drempel van het bad dat in 1984 werd geo pend. Coby kreeg bloemen van di recteur H. van Zuylen van Nijevelt (midden). Adjunct-directeur C.J. Schoenmakers feliciteerde twee lingzus Liza Vink. Op de voorgrond de zonen Patric en Donny Vink en uiterst rechts J. Jehee, bedrijfsleider van het bad. foto: pr VISVARIAMARKT IN KATWIJK KATWIJK Kleurrijke Afrikaanse vissoorten en allerlei soorten diep- zeevissen uit de Noordzee zijn zater dag te zien tijdens de Visvariamarkt in het centrum van Katwijk. Zij lig gen op de bijna vijftig meter lange vistafel van „Gebroeders Hoek" waarop ruim 400 vissoorten te zien zijn. Teun Hoek verzamelt hiervoor het hele jaar bijzondere vissoorten uit de Noordzee en de Oceaan. Ver der zijn er shows van oude (vissers)- klederdrachten rond de uit haring tonnen opgebouwde ereboog in de Princestraat en allerie andere zaken rondom visserij, visverwerking en vis. De visvariamarkt waarmee de Katwijkse Visserijdagen worden af gesloten, begint om tien uur en duurt tot vijf uur 's middags. Kees de Goede vrijwel zeker van Zilveren Knaak ZOETERWOUDE Kees de Goede kan de komende week heel wat Zoeter- woudse wielerprijzen in de wacht sle pen. De Zoeterwoudse wielrenner gaat namelijk aan de leiding van het klasse ment om de „Zilveren Knaak" en ook van het Super Prestige Klassement. Za terdag wordt de laatste knakenrace ver reden en de hoofdprijs kan hem niet meer ontgaan Dat levert hem dan, voor de tweede maal in successie, de hoofd prijs op. In het laatste weekeinde van augustus staat het individueel wieler kampioenschap op het programma. Hoe wel de concurrentie groot is, zijn er ze ker kansen voor De Goede om tot een hoge klassering te komen. Voor het zo genaamde Super Prestige is De Goede de grote favoriet. HAZERSWOUDE Bur gemeester en wethouders van Hazerswoude stem men in met een twee- baans uitvoering van rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven. Er moeten wel garanties zijn dat dit de verkeersproble matiek op de Rijndijk structureel oplost. Daar naast moeten er maatrege len om de Rijndijk ver keersluw te maken, wor den gepresenteerd. Dat schrijven B en W in een advies bij de wijziging van het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Burgemeester en wethouders doorbreken met hun advies aan de gemeenteraad het tot nu toe onwrikbare standpunt dat de nieuwe rijksweg als vierbaansweg moest worden uitgevoerd. De rijksweg zou in een tweebaans uitvoering geen verlichting betekenen voor de verkeersdruk op de Rijndijk. Dat standpunt wordt nu de rug toegekeerd omdat het ont- werp-bestemmingsplan anders niet wordt goedgekeurd door Gedeputeerde Staten en de Kroon. „In dat geval worden we terug geworpen op het oude bestemmingsplan, waarin eveneens sprake is van een tweebaansweg. Daar schieten we niks mee op", verklaart woordvoerder J. Brugman van de gemeente. B en W willen hoe dan ook be reiken dat de Rijndijk wordt verlost van de huidige over maat aan verkeer. „We stre ven naar maximaal 5 a 10.000 auto's 'per dag. Dat betekent dat alleen bestemmingsver keer van de Rijndijk gebruik zou moeten maken", stelt Brugman. Dat moet onder meer bereikt worden door het openbaar vervoer sterk te sti muleren. Die wens was al eerder door Rijk en provincie aangekaart in het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer. B en W willen wel keiharde garanties dat dat voornemen daadwerkelijk re sultaat oplevert. Burgemeester en wethouders volharden bo vendien in hun standpunt dat de rijksweg landschappelijk aanvaardbaar moet worden in gepast. Aanleiding voor de omme zwaai van B en W is het grote aantal negatieve reacties van omliggende gemeenten, bedrijfsleven, provincie en rijkswaterstaat. Al deze instan ties hebben in scherpe bewoor dingen laten weten liever een tweebaansuitvoering te willen, dan dat de aanleg van de rijks weg voor jaren wordt uitge steld. Het voorstel van B en W komt eind augustus ter sprake in een commissievergadering. Vanaf half september ligt het gewijzigde plan ter inzage. Brugman verwacht dat er wel bezwaren zullen woren inge diend. Die moeten vervolgens binnen een tijdsbestek van vier maanden worden afge handeld. Het nieuwe bestem mingsplan met de mogelijkhe den rond de rijksweg moet in februari volgend jaar worden goedgekeurd. EIDERDORP Er is en juridische strijd ont aart rond de portocabin ie door het automobiel- edrijf Kamsteeg is ge- aatst op het terrein van et occasioncentrum nabij lberts Corner aan de Tsant Snoepweg in Lei- ,erdorp. De gemeente riderdorp vindt het ver- jtaatsbare gebouwtje in strijd met het bestem- bèi« mmgsplan. De firma iC£i2 [amsteeg is dringend ver- i3-i laan gegeven de portoca- ou' in te verwijderen 'op ,t l« Iraffe van toepassing van ek va estuursdwang. Dag et college van burgemeester wethouders van Leiderdorp evenmin van plan aan een Preeku gaiisatie Van de portocabin O uW" ee te werken. Een officiële .ANCE Duwvergunning zal niet wor den afgegeven. De portocabin dient als toezichthuisje op het terrein dat Kamsteeg sinds kort heeft ingericht als ver koopcentrum van tweede hands automobielen. Kamsteeg had oorspronkelijk het idee op het terrein, dat ligt ingeklemd tussen de rijksweg A4 en de Persant Snoepweg, een showroom te bouwen. Te genvallende verkopen in de autobranche heeft Kamsteeg doen besluiten de bouw daar van uit te stellen. Deze ontwikkeling is een doorn in het oog vaji het Lei- derdorpse gemeentebestuur. Om de bouw van het occasion- centrum mogelijk te maken is door de gemeente Leiderdorp een zogenaamde anticipatie procedure gevolgd. Met ge bruikmaking van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening werd een verklaring van geen bezwaar tegen de af gifte van een bouwvergunning door de provincie verkregen. Het omstreden verplaatsbare kantoortje. Voor de firma Kamsteeg is de occasioncentrum heeft het col plaatsing van een portocabin lege niet op andere gedachten slechts een tijdelijke zaak. Het kunnen brengen. Van een toe automobielbedrijf heeft inmid- zichthuisje op het terrein wil dels bezwaar gemaakt tegen de men niets weten. Een portoca- gemeentelijke beslissing tot bfn strookt niet met de ge- verwijdering van de portoca- meentelijke visie op de stede- bin. De toezegging van de fir- bouwkundige opzet van het ma Kamsteeg dat het in 1992 gebied, zo heeft men de firma streeft naar de bouw van het Kamsteeg laten weten. Met foto: wim van noort enige teleurstelling stelt het college vast, dat tegen het stal len van auto's op het terrein niets kan worden onderno men. Het college heeft intus sen besloten de resultaten van de juridische procedure af te wachten alvorens tot de ver wijdering van de portocabin over te gaan. Brutale diefstal LEIDERDORP Een inwoon ster van Leiderdorp aan de Van der Valk Boumanweg is giste ren het slachtoffer geworden van een brutale diefstal op klaarlichte dag. De vrouw die slecht ter been is, kon niet tijdig de voordeur openen toen daar werd aangebeld. Tot haar ver bazing stapten daarop twee mannen via de keuken het huis binnen en vroegen om een glas water. Terwijl de vrouw aan de wens wilde voldoen, griste een van beide mannen een porte monnee met 1500 gulden van tafel. Haar man en zoon die achter op het erf bezig waren, hebben niets van de diefstal ge merkt. Hersenschudding Een acu te aanval van voedselallergie heeft er gistermiddag toe geleid dat een 17-jarig meisje uit Voor hout naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden is vervoerd. Het meisje fietste op de Zijlbrug in Leiderdorp toen zij door de plotselinge aanval onwel werd. Zij sloeg tegen de grond en nam in haar val een 35-jarige Leidse vrouw mee. De Voorhoutse hield aan het ongeval een he senschudding over, de Leidse mankeert niets. BREDA/KATWIJK De voormalige Katwijkse kunstharsfabriek Synthese, een dochter van Akzo's Coatings Divisie, hoeft geen twee miljoen schade te be talen aan het Rijk. Het Rijk vorderde dit bedrag van Synthese voor bodemverontreiniging in Katwijk maar is nu zelf veroordeeld tot de procedurekosten. Synthese was tussen 1953 en 1968 gevestigd in Katwijk aan Zee. Daarna is de fabriek verplaatst naar Bergen op Zoom. Het be drijfsterrein werd verkocht aan de gemeente die er woningen op bouwde. Begin tachtiger jaren bleek pas dat de grond vervuild was. De sanering kostte 2,6 miljoen. Het Rijk probeerde de kos ten te verhalen op Synthese omdat deze destijds onzorgvuldig zou hebben gehandeld. Het ging hier om zogenaamde lek- en morsverliezen en niet om het dumpen van chemicaliën. Bewust De rechtbank van Breda meent echter dat pas in de jaren zeven tig de Nederlandse samenleving zich bewust is geworden van de wenselijkheid om de bodem te beschermen. Voor 1970 bestond er geen zorgvuldigheidsnorm voor het bedrijf tegenover de Staat en lekken van chemicaliën geheel te voorkomen. Wandeling Een historische rond wandeling start dinsdag vanaf het raadhuis van Noord wijk-Binnen Aanvang half acht. Daar bij wordt zowel in het Nederlands als in het Duits commentaar gele verd. In de wandeling is ook een bezoek aan de Grote of St. Jeroenskerk opgenomen. De kosten bedragen, inclusief kof fie, vier gulden per per soon. Aanmelden kan bij de VVV en bij het Mu- iji seum Oud-Noordwijk. Excelsior Het koor Excelsior uit Lisse verleent medewer king aan de woensdaga vondzang in Noordwijk wordt gehouden. Vanaf half negen wordt er ge zongen in de Oude Zeek- er k aan de Hoofdstraat. De toegang is. gratis. Zandkastelen Kinderen tot twaalf jaar worden woensdagmorgen aangenaam beziggehou den op het strand voor de Koningin Wilhelmi- naboulevard in Noord wijk. Als het weer het toelaat worden er zand kastelen gebouwd en kunnen de kinderen zich (laten) schmincken. Deze activiteiten zijn van half elf tot half een. Deelna me is gratis. 'n krant ontvangen? Bel ien 18.00 en 19.00 uur, za- lags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnummer 071- •2248 en uw krant wordt nog delfde avond tuisbezorgd. HAZERSWOUDE Er wordt nog dit jaar een begin gemaakt met de restauratie van de her vormde kerk in Hazerswoude- Dorp. De 130 miljoen gulden die minister Brinkman eerder deze week voor het herstel van vervallen kerkgebouwen in Nederland beschikbaar stel de is daarvoor toereikend. Dat meldde een woordvoerder van de dienst Monumentenzorg gistermorgen aan de gemeente Hazerswoude. Nog dit jaar wordt er 27 mil joen gulden uitgetrokken voor een bouwtechnisch herstel van de kerkgebouwen. Dat bete kent dat de daken en het met sel- en voegwerk weer in goe de staat kunnen worden ge bracht. De toezeggingen van de minister verschijnen vol gende week in de Staatscou rant, waarna de feitelijke uit werking daarvan aan de be trokken gemeenten zal wor den rondgestuurd. Een woord voerder van Hazerswoude ba seert zich ook op uitlatingen van rayondirecteur Van He- mert van Monumentenzorg. Van Hemert zegde toe dat de bouwtechnische restauratie van de HazeFswoudse kerk niet op de wip staat. Een pre cies bedrag kon hij echter nog niet noemen. Er wordt bin nenkort nog overlegd met het kerkbestuur. De gemeente Hazerswoude gaat er van uit dat bij de bouwtechnische restauratie ook de interne voorzieningen zoals de verwarming zullen worden meegenomen. „Dat kan mooi in een moeite door. Voor het kerkbestuur was het wachten op garanties van het Rijk dat er geld komt. Voor uitlopend daarop kan het spaargeld van de hervormde gemeente alvast worden be steed. Het kerkbestuur heeft altijd geweigerd op de kapi taalmarkt geld te lenen". Een woordvoerder van de ge meente Leimuiden heeft nog niet meer zekerheid weten los te krijgen. De katholieke kerk in Leimuiden en de hervorm de Dom in Rijnsaterwoude zouden ook voorkomen op het lijstje van Brinkman. Telefo nisch contact met Monumen tenzorg leverde gisteren geen concrete toezeggingen op. VOORSCHOTEN De internationale jury van de En tente Florale 1989 bezoekt maandag Voorschoten. De Entente Florale is een wedstrijd op groenvoorzienings- gebied die elk jaar in een aantal Europese landen wordt gehouden. Het gaat er daarbij om hoe het totaal aan gemeentelijke en particuliere beplantingen wordt verzorgd in een bepaalde gemeente en hoe één en an der op elkaar is afgestemd. De deelnemende landen in 1989 zijn België, Frankrijk, Engeland, Ierland, Oosten rijk en Nederland. Voorschoten mag Nederland verte genwoordigen in de categorie grotere gemeenten. De afdeling beplantingen van de directie openbare werken, de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de plaatselijke bevolking heeft er van alles gedaan om zo goed mo gelijk voor de dag te komen. In de hal van het gemeentehuis is tot en met 26 augustus een groenexpositie ingericht. In de maand juli zijn voortuinkeuringen gehouden. Een groot aantal plaatselijke en landelijke bedrijven heeft voor financiële onder steuning gezorgd, waardoor onder meer 50 extra bloembakken konden worden geplaatst ter verdere verfraaiing van het dorp. Concurrenten in de competitie zijn Carlow Town in Ierland, Angers in Frankrijk, Burry Saint Edmunds in Engeland, Baden in Oostenrijk en Hasselt in België. De internationale jury wordt maandagmiddag om twee uur ont vangen op het gemeentehuis van Voorschoten aan de Leidseweg 25 en toegesproken door burgemeester P. Cannegieter. Wethou der J. Visser zal een uitleg over Voorschotens groen geven, waarna de expositie wordt bekeken. Daarna maakt de jury een rondgang door de gemeente, per bus, per boot en te voet. Het officiële programma wordt om vijf uur in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat afgesloten. Schiphol verwacht geen klachten uit Bollenstreek SCHIPHOL De commissie geluidshinder van Schiphol verwacht niet dat de Bollen streek meer last van geluids hinder zal krijgen als de Kaag baan intensiever wordt ge bruikt. „Momenteel bereiken ons nooit klachten vanuit die plaatsen over vliegtuiglawaai. We denken niet dat de aange kondigde maatregel om vooral 's nachts de Kaagbaan meer te benutten daarin iets zal veran deren", aldus een woordvoer ster van de commissie. Deze week werden de resulta ten bekend van een onderzoek naar de last die omwonenden van Schiphol van het vlieg tuiggeluid hebben. Daaruit bleek dat de inwoners van Zwanenburg en Hoofddorp met name de in de nachtelijke uren overvliegende toestellen als hinderlijk ervaren. Gevolg daarvan is dat de regels voor nachtelijke vluchten worden aangescherpt en er in principe gebruik wordt gemaakt van de Kaagbaan. De regel dat 's nachts zoveel mogelijk de Kaagbaan wordt gebruikt, gold voorheen ook al. Er wordt nu minder snel uitge weken naar andere start- en landingsbanen doordat de zij- en staartwindlimieten worden herzien. In tien tot twintig procent van de gevallen dat nu 's nachts van de Kaagbaan wordt uitgeweken naar een ander baan, is dat met de scherpere normen niet meer Geen uitvallers bij fietsvierdaagse Alle 450 deelnemers aan de Alkemadese fietsvierdaagse behaalden gisteravond hun medaille. Onder hen bevond zich burgemeester A.H. Meerburg, zijn vrouw en kinderen. Behoudens een klein valpartijtje met uitsluitend materiële schade is de fietsvierdaagse feilloos verlopen. De lange route van gisteravond leidde de deelnemers, waarvan sommigen zich hadden uitgerust met kaarten, onder meer naar Leiden. Oegstgeest en Warmond. De deelnemers aan de korte route bleven in Alkemade. Alle zes de kernen van deze gemeente werden door hen aangedaan. foto: henk van den ende aan tafel Salade van witte bonen, aardappelen en diverse groenten met brood - griesmeelpudding met pruimensaus vegetarisch) Het aanbod van verse keu kenkruiden wordt geleide lijk groter. Mocht u toch moeite hebben om de drie genoemde soorten te be machtigen, gebruik ze dan in gedroogde vorm of ver vang ze door een uitje en stukjes paprika. Voor twee personen heeft u nodig: 150 g witte bonen, zout, 300 tot 600 g aardappe len, 200 g wortels, stukje komkommer, 2 tomaten, 1 bekertje zure room, zout, pe per, mosterd, suiker, 2 lepels azijn, bieslook, peterselie, dille, 1 hardgekookt ei, por tie brood naar behoefte; 0,5 liter melk, 45 g gries- meel, 35 g suiker, citroenaro ma, 1 dl water, 30 g suiker, 6 pruimen, aardappelmeel. Was vanavond de witte bonen een keer en zet ze ruim onder koud water met weinig zout weg. Kook de peulvruchten morgen in het weekwater in ruim een uur gaar en laat ze in een zeef uitlekken en afkoe len. Kook de aardappelen in de schil gaar en laat ze koud worden. Was en borstel de wortels schoon, schil de kom kommer en ontvel de in ko kend water gedompelde toma ten. Meng een saus van zure room, zout, peper, mosterd, suiker en azijn. Pel de aardappelen, snijd ze in dunne plakjes en meng deze met ongeveer een derde deel van de saus en fijngeknipte bieslook. Schep even veel saus met fijngeknipte peterselie door de witte bonen. Rasp de wortels en snijd de komkom mer in blokjes en meng de groenten met de rest van de saus en fijngeknipte dille. Leg de drie salades naast el kaar op een schotel en garneer ze met stukken tomaat en ei. Maak de pudding vandaag, zo dat hij kan opstijven. Breng de melk aan de kook, strooi er een mengsel van griesmeel en suiker in en laat de massa vijf minuten zacht koken. Voeg van het vuur citroenaroma toe en schenk de hete pudding in een natgemaakte vorm. Maak de pruimensaus zo lang tevo ren dat zij koud kan worden. Kook stukjes pruim tot moes in water met suiker en bind de massa met aardappelmeel. Schud de pudding - kort voor het presenteren - uit de vorm en leg er de saus omheen. JEANNE Nieuwbouw Erica LEIDEN Het Leidse bedrijf Erica Beheer wil een nieuw pand bouwen aan de Ampho- raweg. In dat gebouw worden de werkzaamheden verricht die te maken hebben met de aannemersactiviteiten. Het college stelt de raad voor een perceel van het industrieter rein met een oppervlakte van ruim 1700 meter uit te geven in erfpacht aan het bedrijf. Brandje bij sloopbedrijf ALPHEN AAN DEN RIJN Oude automaterialen zijn gis termiddag in brand geraakt bij het sloopbedrijf Van Schip aan de Bronsweg in Alphen. Vol gens een politiewoordvoerder kwamen vreemde gassen vrij waardoor werknemers het be nauwd kregen en last hadden van hun ogen. De gewaar schuwde brandweer bluste de brand. Een medewerker van de milieudienst van de gemeente denkt dat giftige dampen zijn vrijgekomen toen isolatiemate rialen in brand zijn geraakt. Horizontaal: 1 ternauwernood; 8 Russische munt; 9 0 01 meter (afk.); 11 hoge boogbal; 12 wiskun dig getal; 13 beet; 15 stuk stof; 16 slaginstrument; 18 wijnsoort; 19 vogel; 20 biersoort; 21 schokkende beweging bij het hullen; 23 onder richt; 25 Japanse munt; 26 rund; 27 trechtervormig sleepnet; 29 voorzetsel; 30 langwerpig onder kussen; 32 insekt. Verticaal: 1 deel v e. dag; 2 klein kind; 3 breibenodigdheid; 4 hel dendicht; 5 stremsel; 6 merkteken in maten; 7 nauwgezet; 10 zonne scherm, 12 vogel, 14 Europese taal; 15 een weinig scheel; 17 snlj- werktulg; 18 baarsachtlg visje; 20 landbouwwerktuig; 22 handigheid (fig.); 24 roofdier; 27 olijfgroene pa pegaai; 28 In grove trekken; 30 per adres (afk.); 31 persoonlijk vnw. 0C '*nj 82 :aeM LZ 'HOM ^deou* ZZ :6eo|d oz ;sod et 'seuj n :sueoi gt isiood frl :je|>)jed zi 'so|>t -jBiu ot -»d|js l 9 'qei g :sode f :|OM e >tn z UMOBU i :|«b3hj#a -JBBJÖ ZZ ^Mnied QG 6Z 'JO* LZ :so 92 'ues 52 :sej ez >lius iz "sild 0Z :*eo*eo>i 61 'P<xl 81 "wo-u gi :dB| gi ïdeq ei :|d zi :qoi u :u» 6 :*edo>i e :s^lneMnBu i iwjuoxuoh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11