Nationale Milieu Aktie wijst Vage verkiezingsbeloften af I Directeur De Schelde verontwaardigd over uitlatingen De Korte lEUWi Onderzoek foetusweefsel na abortus in Bloemenhove Schiphol verbindt scherpere regels aan 's nachts vliegen winter I I I I I CcidócOouAcmt IA 1INNENLAND Eeidóc Qowuvnt DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 ei 'ilburg werft alleen jog minderheidsgroepen ILBURG De gemeente Tilburg wil j nieuwe vacatures voorlopig alleen rouwen, gehandicapten of mensen uit nische minderheden in dienst nemen, it om de achterstandspositie van deze oepen bij de gemeente „voor eens en tijd weg te werken" side ^nn et tot nu gehanteerde keuzecriterium Idvv |e meest geschikte kandidaat" is daar- bl< ee komen te vervallen. In de nota Ierloelgroepenbeleid', stellen b en w van I n lburg voor vrouwen, gehandicapten etnische minderheden voorrang te ,i.-even. Dat gebeurt net zolang totdat 1 [t personeelsbestand een afspiegeling n V( irmt van het reële aanbod op de ar- idsmarkt. leri De bewoners van het gekraakte, voormalige NS-station in Enschede kunnen nog lachen, nadat hun onderkomen volledig door brand is verwoest. FOTO: ANP Oud station na brand rijp voor de sloop ENSCHEDE Het voormalige NS-station in Enschede is na een brand gisteren rijp voor de sloop. Nadat de zolder door het vuur was verwoest en de onderliggende verdieping schade had opgelopen, werden in de loop van de dag de topgevels naar beneden gehaald wegens in stortingsgevaar. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. De politie stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Er zijn volgens de woordvoerder geen aanwijzingen voor brandstichting. Het energiebedrijf IJsselmij sloot kort voor de brand uitbrak de toevoer van stroom en water af. Het pand werd be woond door krakers. Er liepen al lange tijd procedures om hen uit het gebouw-te krij gen. Jus en tomatensoep oorzaak van paniek TILBURG Politie en brandweer van Til burg hebben gisteren hun handen vol gehad met een verdacht uitziend vat op de plaatse lijke vuilstortplaats. Het vat, voorzien van indrukwekkende waarschuwingstekens, zou geconcentreerd vloeibaar afwasmiddel be vatten en stond bij ontdekking door perso neel van de vuilstort vervaarlijk bol. Uit angst voor een explosie besloot de politie in overleg met de brandweer het vat te omhul len met een groter vat en verder af te wach ten tot de herkomst bekend was. Enig speurwerk leidde later op de dag naar een bejaardentehuis. Toen bleek dat alle drukte voor niets was geweest: het keukenperso- neel vertelde dat het vat een mengsel van jus en tomatensoep bevatte. Werkloosheid stijgt licht DEN HAAG De gemiddelde werkloos heid in ons land bedroeg in de periode mei- juli gemiddeld 388.000. Dat is iets hoger dan in de periode april-juni, toen 376.000 werk lozen werden geteld. Dat blijkt uit bereke ningen van het CBS. De cijfers zijn niet voor seizoensinvloeden gecorrigeerd. Overi gens mogen alleen grote verschillen tussen driemaandscijfers, alsmede ontwikkelingen over een langere termijn worden be schouwd als aanwijzingen voor werkelijke ontwikkelingen. De afgelopen maanden constateerde het CBS dat sprake was van een werkelijke daling. Dit blijkt uit de gelei delijke daling van bijna 430.000 in de perio de juli-spetember vorig jaar, tot 376.000 tus sen april en juni van dit jaar. iri VANDAAGi IN HET isati iter la imiiiEN HAAG De lande- ent jke politiek is nog lang en- iet voldoende doordron- en van de gevaren die y eens milieu bedreigen, iper elfs de nieuwste, zoge- eveaamd verregaande voor gel) ellen voor de bescher- j teling en verbetering van rid e menselijke leefomge- geliing, schieten jammerlijk ssei kort. De noodzakelijke d eranderingen moeten eeaarom op andere wijze ascirorden bereikt, pol va it is in een notedop de aan- iding voor de oprichting van e Nationale Milieu Aktie ïMA), een organisatie die lai ch gisteren in Den Haag pre- acj (inteerde. De NMA is een ini- atief van een tiental mensen %t de verschillende Neder- en( ndse milieu-organisaties ver- ïeei genwoordigt. Het is niet be- 1» >ep doeld als een doublure van het Landelijk Milieu Overleg (LMO), maar als een „actie platform", dat als „katalysa tor" van talrijke acties, een „zichtbaar maatschappelijk draagvlak" vormt. Alleen op die manier worden, met name de grote, "politieke partijen op niet mis te verstane wijze ge confronteerd met de noodzaak tot het nemen van ingrijpende, soms pijnlijke beslissingen. De NMA presenteerde gisteren een manifest, waarin in tien actiepunten een aantal drasti sche maatregelen is opgeno men. Het programma van ei sen vormt „een deltaplan voor het milieu", en wordt onder steund door 48 milieu-organi saties in het land. De strek king van het document komt overeen met die in het rapport „Zorgen voor morgen" van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Het instituut conclu deert daarin dat de uitstoot van veel schadelijke stoffen met 70 tot 90 procent moet worden verminderd. Sommige stoffen, zoals CFK's die de ozonlaag bedreigen, moeten zelfs helemaal worden verbo den, aldus het RIVM. Tien miljard De NMA wil dat jaarlijks tien miljard gulden extra wordt uitgetrokken voor het milieu. Dat bedrag moet voor de ene helft door de overheid, en voor de andere helft door het bedrijfsleven worden opge bracht. De laagste inkomens moeten ontzien worden, omdat in het algemeen geldt dat de vervuiling toeneemt naarmate de welvaart stijgt. Een uitge werkt voorstel voor die inko mensgarantie heeft het NMA niet, maar, zo betoogde giste ren Sible Schöne van de Vere niging Milieudefensie, dat is geen taak voor het platform maar voor de politiek. Het deltaplan voorziet verder in terugdringing van de verzu ring met 80 procent in het jaar 2000. In 2010 moet de verzu ring zover zijn teruggedron gen, dat alle gevoelige eco-sy- stemen kunnen overleven. Forse verhoging van onder meer de benzineprijzen, moet leiden tot beperking van het gebruik van fossiele brandstof fen in het zelfde jaar 2000 met 30 procent. Het huidige perso nen- en vrachtautogebruik moet worden gehalveerd. Voor de landbouw is een ver mindering van de veestapel met 40 procent bedacht, een beperking van de bemesting tot het niveau dat door planten kan worden opgenomen, en een verbod op produktie en gebruik van milieu-onvriende lijke bestrijdingsmiddelen. De afvalstroom moet rond de eeuwwisseling met 90 procent zijn verminderd. Met ingang van nu moeten de leefgebieden van alle bedreig de plant- en diersoorten een absolute bescherming genie ten. Het overheidsbudget moet daartoe met 500 miljoen wor den verhoogd. De door verdro ging toegebrachte schade aan de natuur, moet worden her steld door de onttrekking van grondwater met een kwart te verminderen. Internationaal gezien moet Nederland op milieugebied weer trendsetter worden in plaats van trendvolger. In EG- verband en in andere interna tionale fora, moet worden geij verd voor betere milieuver dragen. In de samenwerking met zowel Oost als Zuid, moet de aandacht voor ecologische criteria worden verscherpt, en hulp aan en investeringen in ontwikkelingslanden moeten zelfs aan die criteria voldoen. IKV-strategie Om uiteindelijk de politieke besluitvorming beslissend te beïnvloeden, heeft de NMA de strategie van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) gea dopteerd. Net al het IKV richt de NMA zich in eerste instan tie niet op de partijlichamen, maar op hun achterban. Des tijds resulteerde deze aanpak bijvoorbeeld in het anti-kern wapenstandpunt van de PvdA. De politieke leiders blijven echter niet helemaal buiten schot. Zaterdag 26 augustus is er in het Brabantse Boxtel een Nationale Milieu Aktiedag ge organiseerd, waar de fractie leiders van de zes grote poli tieke partijen aan de tand wor den gevoeld door deskundige natuurbeschermers. De con frontaties hebben tot doel de politici duidelijk te maken dat hun programma's niet ver ge noeg gaan om het milieu te verbeteren. Het voorbeeld voor deze stelling is volgens de NMA het Nationaal Milieu plan, dat niet leidt tot duurza me verbeteringen. Zo wordt ondanks het plan verwacht dat het autobezit in de komende twintig jaar zal toenemen van vijf naar acht miljoen. Schiphol mikt in die twee decennia op een verdub beling van het aantal reizigers, en ook de industrie streeft naar een produktie die twee maal zo groot is als nu. Verder stijgt het elektriciteitsgebruik met vijftig procent, en is de af valstroom in 2010 anderhalf maal zo groot als nu. De NMA kwalificeert de poli- ondanks onthoudt het actie platform zich van stemadvie zen. „Het belang van het mi- Sible Schöne (I) van Milieudefensie en Marinus Veltman van Aktie Strohalm presenteren het manifest voor de Nationale Milieu Ak tie. FOTO: ANP daarover- „Milieu is actueel en dat is voor ons een extra ver antwoordelijkheid. We zullen ons niet in de luren laten leg gen door vage verkiezingsbe loften van politici. Milieu blijft nog lang belangrijk en er ko men ook wel weer verkiezin gen". lieu overstijgt ruimschoots dat van de komende verkiezingen. Die zijn niet meer dan een welkome aanleiding om de za ken voor het voetlicht te bren gen", aldus Sible Schöne giste ren. Klarissa Nienhuys van de Landelijke Vereniging tot be houd van de Waddenzee zei Molukkers alsnog aan de slag bij rijksoverheid DEN HAAG De komende maanden moeten 151 werkloze Molukkers alsnog aan de slag worden geholpen bij zes minis teries. Dit heeft de minister raad gisteren besloten. In een brief aan de betrokken depar tementen zal minister Van Dijk vragen alle eventueel ge schikte vacatures bij Binnen landse Zaken aan te melden. Bij de kabinetsformatie in 1986 werd afgesproken dat totaal duizend Molukkers binnen vier jaar aan een baan zouden worden geholpen. Deze doel stelling werd echter bij lange na niet gehaald, omdat een groot aantal vacatures niet werd aangemeld. Staatssecre taris Lou de Graaf (werkgele genheid) erkende afgelopen dinsdag in Leiden dat het Mo- lukken-project op een misluk king was uitgelopen. Hermans (VVD) krijgt 'Gold Medal Award' AMSTERDAM Het VVD Tweede-Kamerlid L. Hermans ontvangt op 24 augustus de eerste 'Gold Medal Award', een onderscheiding die is inge steld door de European Associ ation of Advertising Agencies (EAAA). De onderscheiding is bestemd voor mensen die zich in ruime mate hebben ingezet voor de belangen van de recla mewereld in Europa. De 'Gold Medal Award' zal jaarlijks worden uitgereikt. WITTE BOORDEN MAAKTEN FREGATTEN TE DUUR' edq e sr VJ (Van onze parlementaire redactie) LISSINGEN Direc- A. de Smit van de ddaj itku iheepswerf De Schelde AVlissingen heeft ver ontwaardigd gereageerd de wijze waarop minis- t De Korte van econo- "kei ïische zaken opening van pen heeft gegeven over gemiste fregattenorder an De Schelde voor Au ralië. i een reactie spreekt De Smit an „aantijgingen waarvoor ik 'einig respect kan opbren- in". De directeur van De chelde ontkent dat de order oor het consortium waarvan 2 e Nederlandse werf deel uit- J ïaakt vooral is gemist door de o oge managementkosten zoals o linister De Korte gisteren be geerde. fan het totale verschil van 110 miljoen gulden tussen de 3 lederlandse en Westduitse of- o erte kan volgens De Smit 160 'ljoen verklaard worden óloor managementkosten. o lieronder vallen de uitgaven ie nodig zijn om het totale roject te runnen. Het verschil an 160 miljoen was het be- a rag waar De Schelde steeds ekening mee gehouden heeft. )aarmee blijft de rest van het erschil tussen de twee offer- nog onverklaard, aldus De jj mit. De Korte kwam met zijn ver wijten na een gesprek met de Australische admiraal West en de defensie-ambtenaar Bidle, beiden verantwoordelijk voor het aanschafbeleid van de Au stralische marine. Volgens admiraal West was de Australische marine bijzonder gecharmeerd van het Neder landse fregat. De kostprijs van het M-fregat zou bovendien nauwelijks hebben afgeweken van die van het Duitse MEKO-200 schip. West ont kende verder met klem dat de Duitse overheid diep in de geldbuidel had getast om de Australiërs over de streep te trekken. Nee, Nederland greep uiteindelijk naast de order om dat het Nederlandse consorti um met zijn 'overheadkosten' veel duurder uitviel dan de Duitse concurrent. „De witte boorden maakten onze fregatten te duur. Van oneerlijke concurrentie door de Duitse overheid is mij niets gebleken", aldus De Korte, die aankondigde bij De Schelde nader uitleg te vragen over de oorzaak van de forse verschil len in de Duitse en Nederland se offerte. De Korte: „Ik heb er geen inzicht in waarom het Nederlandse consortium zo veel duurder is uitgevallen. Natuurlijk is het geen eenvou dige klus om vanuit Nederland de bouw van schepen in Au stralië te begeleiden. Daar moest een aparte organisatie voor in het leven worden ge roepen. Maar de Duitsers zaten met hetzelfde nadeel". Uiteindelijk berekende De Schelde ruim 600 miljoen gul den méér aan 'overheadkos ten' dan het Westduitse Blohm und Voss. Volgens De Korte lag dat bedrag aanvankelijk nog fors hoger, maar had hij door persoonlijk druk uit te oefenen op de Nederlandse werf daar nog eens enkele honderden miljoenen guldens vanaf gehaald. Aangezien de Nederlandse overheid afzag van zijn royalties op het ont werp van het M-fregat scheel de dat aanbod ook nog eens 170 miljoen gulden op de uit eindelijke prijs. Volgens een woordvoerder van De Schelde kon er bedrijfseconomisch ge zien geen dubbeltje meer van het eindbod af. „We zijn echt tot de bodem gegaan". De Korte noemde het gesprek met West en Bidle „openhartig en plezierig". „De Australiërs waren een zeer faire partner, van het begin tot het eind van de rit", aldus de minister. De minister benadrukte dat de Nederlandse overheid er alles aan gedaan heeft om de M-fre- gatten aan de man te brengen. De héle promotie rondom het fregat, waarvoor zowel konin gin Beatrix, de ministers Van den Broek, Smit-Kroes en De Korte, de staatssecretarissen Van Rooy en Van Houwelin- gen alsmede Nederlandse ma rine naar Australië waren af gereisd, noemde hij „ongekend in de Nederlandse geschiede- EKNOLLEN WET SIET wr ouêadrüöi fc-tE2£GCew om je lor je Tfteuejc; Presentje voor prinsen Prins Bernhard jr. neemt een linnen tasje van een van de Groningse studentenverenigingen in ont vangst. Naast hem zijn oudere broer prins Maurits. De beide zoons van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven doen mee aan de introductiedagen van de Rijksuniversiteit Groningen. Ze gaan in september economie studeren. FOTO: ANP WETENSCHAPPERS OP ZOEK NAAR OORZAAK SUIKERZIEKTE HILVERSUM De Bloe- menhove-kliniek in Heemstede richt nog dit najaar een laboratorium in voor wetenschappelijk on derzoek met foetaal weefsel dat na abortus be schikbaar komt. Doel van het onderzoek is een be handelmethode te ontwik kelen voor jonge suiker patiëntjes. Dit heeft de ge neesheer-directeur van Bloemenhove, dr. A. Schipper, gisteravond ge zegd in de actualiteitenru briek Nieuwslijn van Ve ronica. Het onderzoek is opgezet in nauwe samenwerking met het Sofia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Het gaat drie jaar duren en staat onder leiding van dr. Bruining, kinderarts bij dit ziekenhuis. „Wij hopen uit overblijfselen van de foetussen na de abortus de alvleesklier in resten te vinden. Daarna gaan we die cellen vergaren die insuline maken. Die worden getoetst op witte bloedcellen die normaal voor de afweer van de suiker patiënten zorgen. Op die ma nier hopen wij er achter te ko men hoe het komt dat die wit te bloedlichaampjes de cellen in de alvleesklier aanvallen, zodat die geen insuline meer kunnen produceren", aldus dr. Bruining. Geneesheer-directeur Schip per van Bloemenhove zei dat de kliniek tot medewerking aan het onderzoek heeft beslo ten nadat de onderzoekers de garantie konden geven dat de belangen van de vrouw niet worden geschaad. Tevens heeft bij die beslissing een rol gespeeld dat de jonge suiker patiëntjes in een ellendige si tuatie verkeren. Het aantal suikerpatiënten tussen de ne gen en dertig jaar is de afgelo pen 25 jaar verdubbeld. Jaar lijks komen er vijfhonderd .nieuwe patiënten bij. Geen bezwaren De ethische aspecten van het onderzoek zijn de afgelopen tijd bestudeerd door een com missie met vertegenwoordigers van de Bloemenhove-kliniek, het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Sofia Kinderzie kenhuis. De commissie zag geen bezwaren zolang het on derzoek aan een aantal strin gente voorwaarden zou vol doen. Eén van die voorwaarden is dat de foetus hersendood moet zijn en nooit zelfstandig le vensvatbaar mag zijn. Een an dere voorwaarde is dat het werk van de arts en onderzoe ker streng gescheiden moet blijven. „Het is niet uitgesloten dat het belang van onderzoe ker strijdig is met dat van de aborteur", zo zei dr. Schipper. „De aborteur en uiteraard de vrouw hebben het eerste en het laatste woord. Wij zijn in eerste instantie een abortuskli niek en de onderzoekers zijn bij ons te gast". De vrouw zal voor het weten schappelijk onderzoek met de foetus toestemming moeten geven. Dr. Bruining verklaar de niet bang te zijn dat het on derzoek gevaar loopt als veel vrouwen weigeren mee te werken. „Als slechts de helft van de vrouwen meewerkt hebben we nog voldoende voor drie jaar onderzoek". SCHIPHOL De regels voor nachtelijke vluchten van en naar Schiphol wor den verscherpt. De presi dent-directeur van Luchtha ven Schiphol, R. den Besten, kondigde deze maatregel gis teren aan. Het betekent dat de Zwanenburgbaan en de Buitenveldertbaan 's nachts alleen in geval van nood ge bruikt mogen worden. Wel hebben de omwonenden van Schiphol begrip voor de uit breidingsplannen van de luchthaven, maar een ruime meerderheid vindt dat daar bij het milieu de hoogste prioriteit- moet krijgen. Ge- luidoverlast wordt onder schat, vindren de omwonen den. Schiphol-directeur Den Besten kwam met de maatregel voor de nachtelijke vluchten bij het bekend worden van de resul taten van een onderzoek door de psycholoog J. Lapere naar de mate van geluidsoverlast bij inwoners van Haarlemmer meer. Uit dit onderzoek blijkt dat veel mensen die in de om geving van Schiphol wonen last hebben van de vliegtui gen. Dit geldt vooral voor inwoners van Zwanenburg, waarvan de helft verklaarde veel tot zeer veel last van vliegtuiglawaai te hebben. Van de Hoofddorpers zei 15 procent last te hebben van het geluid dat de overvlie gende vliegtuigen maken. Overigens zijn alleen Zwanen burg, dat vanwege de ongun stige ligging ten opzichte van de luchthaven altijd al het meest met overlast te kampen heeft gehad, en Hoofddorp in het onderzoek betrpkken. Vol gens de onderzoekers is Hoofddorp representatief voor veel plaatsen in de directe om geving van Schiphol. Vooral de nachtelijke vluchten blijken een bron van ergernis en overlast voor de omwonen den van de luchthaven te zijn. De overlast van andere vluch ten is veel geringer. Vandaar dat Schiphol met name voor de nachtelijke uren maatrege-, len heeft aangekondigd. Een kwart van de ondervraag de Zwanenburgers brengt ge zondheidsproblemen direct in verband met de overlast van vliegtuigen. De helft van hen meldt psychische problemen zoals slapeloosheid, stress en vermoeidheid. In Hoofddorp schrijft 18 procent gezondheid sproblemen toe aan vliegtui gen. Ondanks de overlast die Schiphol met zich meebrengt, ziet eèn groot deel van de on dervraagden wel het econo misch belang van de luchtha ven in. (ADVERTENTIE) Dinsdag 12 september verschijnt bij deze krant Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Informabe over de adverteermogeiijkheden wordt graag verstrekt door Mieke Zuidwijk, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3