Kadett 1.7D: prettig gerijpt „Iedereen rijdt voor zYi eigen kansen en toekomst TENNIS CIRCUIT Ton van Aelst groeit boven zichzelf uit L Skoda: meer Favorit- modellen VW brengt milieu-diesel e fMiHet Motorhui Rabobank S Jfa BMW grootste afzet- groei SPORT LEIDEN CcidócSouaant DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 PAGINA 1( H NOORDWIJKERHOUT Het gaat snel met wiel renner Martien Kokkel koren. Twintig jaar is hij pas en op 26 augustus is hij één van de zes Neder landse amateurwielren ners die deelnemen aan de wereldkampioenschap pen in het Franse Cham- béry. De Noordwijkerhou- ter rekent zichzelf tot een van de kanshebbers, hoe wel de concurrentie groot is. „Ik ken het deelne mersveld. Ze kunnen alle maal goed bergop rijden, maar dat kan ik ook. In eerdere wedstrijden op een soortgelijk parcours reed ik altijd voorin en fi nishte met de eersten. Ik heb nog niet gewonnen nee, maar waarom zou dat nu niet kunnen gebeuren? Alleen een paar Oostduit sers wil ik vooraf als ster ker bestempelen. Maar ook dat zijn mensen en dus zijn ze te verslaan". Vanaf het moment, in april van dit jaar, dat Kokkelkoren hoorde dat de strijd om de we reldtitel in bergachtig terrein beslecht zou gaan worden, heeft hij alles in het werk ge steld om kwalificatie af te dwingen. „Ik heb sindsdien al leen wedstrijden in glooiend terrein gereden. Bijvoorbeeld de ronde van Mallorca en de etappewedstrijd Rheinland - Pfalz. In de laatste stond de complete wereldtop aan de start. Van de tien etappes ein digde ik zes keer bij de eerste tien". Ook in de Ronde van Mallorca was de Noordwijker- houtse renner goed op dreef. Hij schreef een klimetappe op zijn naam en won het berg- klassement. Amateurselectie Tijdens het nationaal kampi oenschap, waarin Martien Kokkelkoren erg aanvallend reed en uiteindelijk vijftiende werd, vernam de Noordwij- kerhouter dat hij kandidaat was voor de WK-ploeg. En dat was niet het enige goéde nieuws dat de getalenteerde Noorwijkerhouter bereikte. Hij kreeg ook te horen dat hij komend seizoen kan gaan rij den in de nationale amateurse lectie. Hierin rijden de dertien beste amateurs van Nederland. Kokkelkoren beschouwt het jaar in deze ploeg als een leer periode om vervolgens gemak kelijker de overstap naar de profs te maken. De amateurse lectie leent zich hier prima voor. De begeleiding is uitste kend en dankzij een uitkering KLIMGEIT MARTIEN KOKKELKOREN KANSHEBBER BIJ WK WIELRENNEN van de Nederlandse Sportfede ratie (NSF) kan hij zich volle dig op het wielrennen gaan toeleggen. Momenteel werkt Kokkelkoren nog halve dagen in het garagebedrijf van zijn ouders. Hoewel hij tot de betere klim mers in het peloton gerekend mag worden, vertrekt Kokkel- koren niet bij voorbaat als kopman in de zes renners tel lende Nederlandse WK-ploeg. ,,In principe zijn het alle zes kanshebbers. We zij allemaal op grond van onze klimcapaci- teiten door bondscoach Piet Kuijs geselecteerd. In de wed strijd wordt bepaald wie de be schermde renners worden. Dat is afhankelijk van of je een goede dag hebt of niet. Ver geet niet, we zijn allemaal amateurs en willen allemaal hogerop. Prof worden dus. Je kunt dan niet afspreken dat de één voor de ander gaat rijden. Iedereen rijdt voor zijn eigen kansen, voor zijn eigen toe komst". In die toekomst staat de Noordwijkerhoutse lichtge wicht (60 kilo) slechts één ding voor ogen: prof worden. Kok kelkoren: „Vanaf dat ik een jaar of tien-twaalf was, zit dat eigenlijk al in m'n achter hoofd. En nu moet het binnen twee jaar gaan gebeuren. Lukt dat niet dan kap ik. Althans, dan schakel ik over naar een lager pitje". Klaas van Duivenvoorde zette zo'n tien jaar geleden Kokkel koren op het spoor van de wielrennerij. „Toen ik nog heel klein was, zei hij tegen me: 'Jij kunt een grote wor den, als je maar naar me luis tert'. Daar heb ik altijd een blind vertrouwen in gehad. En nog steeds". Van Duivenvoor de, die zelf vroeger bij de lief hebbers goed was voor zeker tien overwinningen per sei zoen, treedt nog altijd op als trainer/coach van zijn jongere plaatsgenoot. Hij bepaalt hoe veel en wanneer zijn pupil traint en welke wedstrijden gereden worden. Andere mensen waaraan Mar tien Kokkelkoren veel te dan ken heeft zijn z'n ouders. „Zij hebben al veel geld in mijn carrière gestoken. Ik verrijd bijvoorbeeld een paar tanks benzine in de week. En dat is nog niet alles. Denk alleen maar eens aan de stapels was goed die mijn sport met zich meebrengt. Daar draait toch iedere keer weer mijn moeder voor op". En zo getroost de hele familie Kokkelkoren zich vele inspan ningen om zoonlief aan de top te brengen. Het hardst moet natuurlijk de renner zelf eraan werken. Dagelijks traint hij zo'n uur of vijf en niet zelden „verslindt" hij per dag 140 ki lometer asfalt. „Het kost veel geld en tijd, maar hoe meer je erin steekt, hoe meer je er la ter voor terugkrijgt. Zie nu eens zo'n Rooks en Theunisse. Die gasten krijgen een miljoen per jaar en daarvoor hoeven ze in eerste instantie alleen maar mee te fietsen. Rijden ze goede uitslagen, dan verdienen ze nog veel meer geld. Tja, en als het dan ook nog je hobby is, dan is dat profrenner zijn toch het mooiste wat er is". De werelkampioenschappen in Chambéry kunnen Martien Kokkelkoren weer een stapje dichter bij Post, Raas, Gisbers of Priem brengen. „Ik wil naar een Nederlandse ploeg", verklaart hij zeer beslist. „Ik heb al eens een aanbod van Reynolds gehad, maar daar ben ik niet op in gegaan. Het is daar zo: eerst de Spanjaar den en dan kom jij een keertje aan de beurt. Daar pas ik voor. Vandaar dat ik beslist in een Nederlandse ploeg mijn even tuele profdebuut wil maken". Of het de Noordwijkerhouter ook zal lukken, moet afge wacht worden. Aan zelfver trouwen heeft hij in elk geval geen gebrek. Een goed teken. PAUL DE VLIEGER Noordwijkerhouter Martien Kokkelkoren toont de gewonnen prij zen - onder andere de bolletjestrui - in de Ronde van Mallorca. De renner hoopt nu op meer: ,,De wereldkampioenschappen win nen? Het zou kunnen". foto: henk snaterse LEIDEN/RIJNSBURG Nog nadruppend van de welver diende douche, kon Ton van Aelst zijn geluk niet op. Hoe wel al aardig op leeftijd had hij aan de zijde van Har Meyer volgens eigen zeggen „de beste wedstrijd van zijn leven ge speeld". Dat er uiteindelijk een verlies voor hem en zijn „jeugdige" veteranenpartner uitkwam, kon Van Aelst dan ook niet deren. Gisteravond was het traditioneel de vetera nen-avond op de Leidse Hout. Ooit ingesteld door oud-wed strijdleider Alex Mulder is dit veteranenevenement ieder jaar weer een trekker van de eerste orde en een „must" voor de veteranen en hun uitge breide aanhang. Een avond ook waarin genoten kan wor den van tennis om het tennis en de sportiviteit hoog in het vaandel staat. Wellicht ook de avond waarin het toernooi de meeste toeschouwers trekt. Die met name bij de partij tus sen de koppels Van Aels- t/Meyer en Schregardus/Van Straalen volledig aan hun trekken kwamen. Maar liefst twee en half uur hield het viertal het publiek bezig. De spannende partij kreeg zijn be slag pas na 7-6, 4-6; 7-6 in het voordeel van het duo Schre gardus/Van Straalen. Ton van Aelst kon het allemaal niet de ren. Hij was immers, op oude re leeftijd, 150 minuten „boven zichzelf uitgegroeid". De koek was daarmee nog niet op. Zijn Van Aelst en Meyer al specialisten op het gebied van de onorthodoxe service, nog curieuzer is de onbeschrijflijke opslag van Jan Wolters (een poging daartoe wordt dan ook niet ondernomen). Alleen daarom al drommen de men sen om de baan van de „pro fessor". Met zijn op de Leidse Hout onafscheidelijke partner Soeripto versloeg Wolters in onnavolgbare stijl Morshuis en Mulder. Maar met Bep Holster moest Wolters ondanks voor sprong in beide sets de eer la ten aan het gemengde duo Van Goor/Oudshoorn. Toch waren het niet slechts vetera nen die het park gisteren mochten betreden. Zo was er het optreden van „kandidaat- "veteraan Robbie van Wijn gaarden. De slice-specialist uit Wassenaar had uit de talrijke Haagse tennissers Willem Boomstra uitverkoren in het Leidse naast hem te mogen ac teren. Een uitgekiend koppel zo bleek, want dubbeltopper Jean Paul Bierling en Henk Zandbergen werden reeds na twee sets naar het gezellige clubhuis terug verwezen. Een andere „jongere oudere" Joost van Leeuwen voelde zich blijkbaar heel slecht thuis op deze avond. Met de setstanden 6-1, 6-2 liet de pas 27-jarige maar zichzelf bij de oudere tennisgeneratie plaatsende Roomburger zich vernederen door Marcel van Rijn. In de middaguren werd de eerste kwartfinalist bij de B-heren bekend. Zonder al te veel in de problemen te geraken werd dat Martijn Krans. Rogier Liefbroer kreeg maar drie ga- De Rijnkanters In Rijnsburg werd gisteren de wedstrijd van het toernooi ge speeld. Althans zo omschreven de spelers het zelf. Aan de ene kant van het net stond de lich ting die al wat meegemaakt had, Thomas de Mooy en Dirk van Iterson. Tegenover hen hadden de oudere „jonkies" Jaap van Delft en Jan Kui- venhoven plaats genomen. Alle vier uit het Rijnsburgse afkomstig en vaak met elkaar trainend werd het vanzelf sprekend een gevecht op leven en dood. Waarbij de laconieke wedstrijdleiding, Arnold Doc- ters van Leeuwen en Hilde Rost, er goed aan gedaan had een telraam naast de baan te installeren. Door de spanning overmand werd er weieens uiteraard niet moedwillig een verkeerde stand doorgege ven. Wat uiteraard tot hevige discussies leidde. Het echte tennis werd beter verzorgd door de jongeren. Vooral voor Jaap van Delft een hele op luchting. Hij had alles op deze partij gezet. Hij had zelfs eerder op dag de tweede set in de Cl-partij tegen Geert Jan Bakker bewust laten lopen. Hoe zou het gegaan zijn als Van Delft een van zijn zeven setpoints in de eerste set had benut? Moet Bakker nog een rondje (tegen Jack Manuputty) afwerken om in de halve fina le te geraken, Aieto Endema is al zover. De Hillegommer had het een set lang moeilijk tegen Jan de Mooy. Maar na winst daarvan was het karwei snel geklaard: 7-5, 6-3. ARNOLD VAN DER CAPEL- LEN ijl iveei b tek" 3K ÏT 11 Quick Boys en RCH delen KA1 LEIDEN Quick Boys heeft I Ien£ gen de landskampioen der am vaar teurs, het Heemsteedse RCI rijon zichzelf kunnen testen en mociuur met het uiteindelijke 2-2 resuUaar taat best tevreden zijn. Katwi speelde tegen een Noordwij) ifge combinatie en won door een la irloo treffer met 2-1. De landelij Ajax-jeugd kwam bij RCL op t zoek en doelpuntte niet: 0-0. Quick Boys en RCH boden ij jjjW 1300 toeschouwers in Katwij .ers, een buitengewoon attractiev wedstrijd. De thuisclub toont aan door de komst van Frt ij.~js Kanbier, Marco Dijkhuizen e Richard Hoogervorst (ex-RCl1 sterker te zijn geworden. Diji e huizen was ook de man, die d score opende voor Quick Boj waarna John Hesp de gelijl maker aantekende. Na de pai ze bracht de voormalige Le denaar Fred Kanbier de stan op 2-1, maar een eigen doe! I punt van Hans van der PI I leverde RCH toch nog een 2- I gelijkspel op. In Katwijk won de kersvers eersteklasser van die naam tc gen een Noord wijk-combhn tie. Katwijk kon zich goed mt [W ten met de bezoekers en nai Wi na een minuut of twintig spi len de leiding via goaltjesdii Piet van Duyn. Nadat Hen Langemaat, die voor het eer.™ dit seizoen weer het verded gingacentrum vormde m (*-' Cees Guyt, geblesseerd uitvit £St nam Leon Meijs zijn plaats a n voorstopper in. Halverwege t eriJ tweede helft kwam Noordwij juj. langszij door Joustra, in ee fase dat Katwijk achteru11 werd gedwongen. Piet vaner Duyn scoorde vijf minute jen voor tijd zijn tweede treffer e oo bezorgde zijn club de zege. ;er Het landelijke jeugdteam va Ajax slaagde er niet in on RCL op een nederlaag te trac 'en teren. De Leiderdorpse Racin ati' hield zich verrassend goe [elc staande en kon zich bij vlage yg meten met de Amsterdam mers. Zonder de gebroeden Van der Blom en Ron Sinteur maar met een uitblinkend 'an André Zonneveld (vorig jaa Oegstgeest 8) creëerde RCI - zich enkele aardige mogelijk I heden, maar doelpunten ble ven uit. Oegstgeest won ruin van Leidsche Boys, 5-1, zon der dat trainer Wim Visse echt tevreden was. Na eeiVAJ perfecte vrije trap van Ri jnd chard Kooien namen de Leüafé denaars zelfs brutaal de lei ewi ding. Doelpunten van Willen (e 1 Jan Pott Hofstede (3), Rayet-, mond Maanhout en Ton Naaf (e bogen de achterstand om een marge van AUTO eersi Zo'n sensatie als de hoog- moderne super-stroomlijn Kadett was bij zijn intro- duktie, precies vijf jaar ge leden, zo doodgewoon is- ie nu. Dat heb je ervan als je zoveel auto's verkoopt, het nieuwtje is er gauw af. De Kadett, al meer dan twintig jaar een bestseller, onderging dit voorjaar een facelift die er bepaald niet een geheel andere auto van maakte. Is de Kadett dan al merkbaar verouderd? We probeerden nog eens een van de modern ste versies. Een vijfdeurs Ka dett LS, gesterkt door de alge mene verbeteringen die het model bij de recente facelift onderging, voorzien van een 1,7 liter dieselmotor. Prijs: 29 mille. Om zijn verfijnde motorkarak ter heeft de diesel-Kadett be paald nooit bekend gestaan. Je zou niet verwachten dat een uiterst bescheiden vergroting die motor een geheel ander karakter opleverde. De cilin derboring nam 2,5 mm toe, wat voor 102 cc meer motorin- houd zorgt. Welgeteld één hele kiloWatt extra vermogen bij dezelfde 4600 tpm is het resul taat; al iets indrukwekkender is een toename van het maxi mum koppel met ruim tien procent. Het lijkt een minstens zo belangrijk pluspunt dat na genoeg alle Kadetts tegen woordig een vijfbak meekrij gen, dus ook deze diesel. Wie echt meer pit wil kan nu wèl voor de 1.5 TD kiezen, met. de zelfde turbodieselmotor van Isuzu die eerder al in de Corsa werd toegepast. Maar ook voor de 1,7 liter zon der turbo van Opel zelf lijkt het een en ander geleerd te zijn van het dieselontwerp dat Isuzu voor Opel maakte. Want in tegenstelling tot de oude 1,6 D loopt dit aggregaat niet overmatig luidruchtig, is het behoorlijk trillingsarm en bij hoger toerental aardig pittig. De koude start verbeterde eveneens drastisch. De diesel moet daarna echt een beetje op toeren gehouden worden, dan trekt-ie heel netjes. De officië le prestatiecijfers van de 1,7 tegenover de 1,6 diesel zijn heel weinig verbeterd. Meer comfort Gebleven is wel de nogal indi recte besturing. Erg veel zwengelen aan het stuurwiel dus, al gaat dat dan wel licht. Vering en stoelen zijn gewij zigd, en ook dat is voor een goed verstaander merkbaar. De vering (of misschien eerder de schokdemping) heeft min der moeite met korte oneffen heden dan voorheen en het veercomfOrt is nu stevig bin nen het redelijke. De stoelen bieden een beetje betere steun, dat scheelt ook weer iets. Bo vendien zitten er nu in de LS al prima verstelbare en met fraaie velours-achtige stof be klede hoofdsteunen op de voorstoelen. Opel veranderde verder nog wat knopjes op het dashboard en zette er enkele extra controlelampjes in (zoals voor reserve-brandstof). Het nieuwe stuurwiel ligt prettig in de hand, maar zit wel erg laag gemonteerd. De uitrusting van alle versies is opgewaar deerd. PETER FOKKER De Opel Kadett is waardevast dank zij een niet al te vaak veranderende modellenlijn, fylet bijzonder hoogge spannen verwachtingen lanceerde Skoda begin dit jaar op de Auto-RAI zijn nieuwe model Favorit, ADVERTENTIE met voorwielaandrijving en een door Bertone ont worpen vijfdeurs carosse- rie. Een prijs van zestien mille deed wel wat wenk brauwen omhoog gaan, maar de Nederlandse im porteur zette zich vol goe de moed aan het verove ren van een nieuw klan tenbestand. Waarbij het eerst nog een pro bleem was om bij de fabriek voldoende auto's los te krijgen. Dat is al opgelost, vandaar dat nu de aanval op de zakelijke markt gewaagd wordt. Samen met leasemaatschappij MKB is een programma opgesteld om de Skoda Favorit te leasen, daarnaast brengt men een nieuwe grijs-kentekenversie. Die Favorit Praktik ziet er met zijn geblindeerde achter ste zijruiten niet fraai uit, maar handig is-ie wel. De ba gageruimte is door het ontbre ken van de achterbank groter en er is een behoorlijke stevige afscheiding achter de voor- stoelen. Maar ook voor de particuliere klanten belooft Skoda meer aan persoonlijke wensen aan gepaste versies van de Favorit. Er is sprake van een 1,1 liter versie naast de huidige 1,3 en een luxueuzere LS naast de L. En de Favorit stationcar is al bezig aan zijn laatste testritten. Volkswagen Golf GL, model 1990. foto: pr Voor de Golf en Jetta is er vanaf november voor 990,- extra een schone versie van de basis-diesel. Die beschikt over een tur bo en levert 44 kW/60 pk, 4 kW meer dan de gewo ne diesel. Maar wat vooral spectaculair is: die turbo diesel heeft een katalysa tor en is daarmee uniek. Om nu het nodige onderscheid te bewaren met de turbodiesel voor extra prestaties krijgt die versie er een inlaatlucht-tus- senkoeler bij. De GTD-versies komen daarmee van 51 kW/70 pk voortaan op 59 kW/80 pk. Daar de milieu-diesel met ka talysator absoluut even schoon is als een benzinemotor met geregelde katalysator, meent VW-importeur Pon, moet die diesel ook dezelfde belasting korting krijgen. In Duitsland is dat al lang zo. Daarmee hebben we nog lang niet al het nieuws van VW ge had. De Polo Coupé wordt in prijs verlaagd en kost voortaan evenveel als het normale Polo model, te weten 18.995,-. Alle Polo's hebben tegenwoordig een 1,3 liter inspuitmotor met 40 kW/55 pk en geregelde ka talysator. Eveneens in prijs verlaagd is de goedkoopste VW Passat, het model CL met 1,6 liter motor wordt ƒ740,- goedkoper. Een veel sterker prijsverlaging is er voor de Passat CL met 1,8 liter motor van 66 kW/90 pk: 35.250,-. Nog een nieuwtje in de Passat- reeks is de komst van een au tomatische transmissie en au tomatische niveauregeling (met lucht- hulpvering) aan de achteras. Wat betreft de Golf- /Jetta-reeks hebben we ook nog meer te melden. De een voudigste versie is voortaan een CL, die er bovendien stan daard rechts een buitenspiegel bijkrijgt. De duurdere model len krijgen nieuwe, grote schildbumpers. AMSTERDAM In Eu ropa zijn in de eerste ze ven maanden van dit jaar 8,3 miljoen nieuwe auto's verkocht, 5,6 pro cent meer dan in dezelf de periode vorig jaar. BMW maakte de grootste afzetgroei door. De West- duitse autofabrikant ver kocht vijftien procent meer en kwam daarmee op een marktaandeel van 2,9 procent. Fiats markt aandeel is 15,6 procent, dat van VW 15,1 procent en dat van Peugeot der tien procent. Ford heeft een marktaandeel van 11,2 procent en General Motors (Opel) van 10,8 procent. (ADVERTENTIE) m Hét auto-verkoop-centrum van de regio! VONpELLAAN 80. 2332 AH LEIDEN TELEFOON 071-769313

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10