fieidóc SouAont D66: Situatie met smog opnemen in Rampenplan 7! „Ze kwam bij mij op schoot zitten 99 w m Klassiek cadeau STAD OMGEVING 4 SNELHEIDSBEPERKINGEN, AMBTENAREN OP DE FIETS Kauwborsteltjes komen op de internationale markt WOENSDAG 16 AUGUSTUS L.5 ..5f Vaa 1.9 L.7 ar !.5?' !.6! 4.7! 74 9? .2 ,EIDEN De afdeling .eiden van de VVD iudt op dinsdag 29 au- itus een bijeenkomst staatssecretaris Ginjaar-Maas een 'Jpreekbeurt zal houden. staatssecretaris van 'l nderwijs en weten- rhappen spreekt over actuele politiek. Zij tevens ingaan op de roblematiek rond het iciaal onderwijs. De ïjeenkomst heeft plaats Koetshuis de Burght an de Burgsteeg in Lei- De zaal is open om .00 uur. Ipreekbeurt injaar-Maas Illegale werknemers in vijf Leidse shoarmazaken LEIDEN In samenwerking met de Dienst Inspec tie Arbeidsverhoudingen (voorheen de Loontechni- sche Dienst) heeft de Leidse politie gisteravond aan houdingen verricht in vijf shoarmazaken in de bin nenstad. Totaal zijn zeven werknemers meegenomen naar het politiebureau en het vermoeden bestaat dat zes van hen illegaal in Nederland verblijven. Een persoon is gisteravond weer heengezonden. De ande ren beschikten niet over identiteitsbewijzen. Enkelen gaven volgens de politie een valse naam op. De eige naren van de shoarmazaken krijgen een proces-ver- baal. Als inderdaad blijkt dat de werknemers geen verblijfsvergunning hebben, worden ze zo spoedig mogelijk naar hun eigen land teruggebracht. Volgens de politie zijn de meeste personen die zijn aangehou den afkomstig uit Egypte. De werkgevers krijgen een boete van 750 gulden voor elke illegale werknemer. De volgende keren wordt de boete telkens verdub beld tot een maximum van tienduizend gulden. Man ziet fietser niet aankomen LEIDEN Een 47-jarige man uit Leiden werd gistermiddag aangereden door een fietser die hij niet had zien aanko men. Het ongeluk gebeurde rond vijf uur op het fietspad van de Schipholweg, ter hoog te van het postkantoor. Zowel de voetganger als de 17-jarige Leidse fietser liep lichte ver wondingen op. Beiden moes ten worden overgebracht naar het Diaconessenhuis. De man verklaarde tegenover de poli tie dat hij alleen naar rechts had gekeken voordat hij het fietspad overstak. Hij wist niet dat hij ook verkeer van links kon verwachten. Veel bekijks voor brand in Duinrell WASSENAAR In de technische ruimte van een van de attracties in het Wassenaarse Duinrell heeft gistermiddag een brand gewoed. Het vuur ont stond tijdens een voorstelling van de „Kwaker Kwebbelshow", een computer gestuurd optreden van poppen. Zo'n honderdvijftig mensen bekeken de show en moesten na het uitbreken van de brand de zaal verlaten. Dit gebeurde volgens adjunct-directeur van Duinrell C. Schoenmakers, zonder noemens waardige problemen en zonder dat paniek uitbrak. Wel hadden de bezoekers wat last van de rook. De Wassenaarse brandweer bestreed het vuur met twee wagens en hogedrukspuiten. In korte tijd hadden de spuitgasten het brandje onder controle. Het feit dat de Kwaker Kwebbelshow op een eilandje binnen Duinrell staat, vergemakkelijkte het werk van de brandweer. Er was vol doende water binnen handbereik en bovendien kon, door het eilandje te ont ruimen, het publiek gemakkelijk op afstand gehouden worden. Omdat de brand uitbrak juist op het moment dat de circa 6500 bezoekers aan Duinrell richting uitgang gingen, trok de brand veel bekijks. „Duinrell had er even een bijzonder aantrekkelijke attractie bij", aldus adjunct-directeur Schoenma kers. De brand is ontstaan door kortsluiting in een compressor. De schade bedraagt ongeveer een ton. Door vervangende apparatuur te lenen en doordat de hele nacht is doorgewerkt heeft Duinrell de Kwaker Kwebbelshow van daag weer in gebruik kunnen nemen. Broer blust brand LEIDEN Een man heeft gistermiddag met een waterspuit de brand geblust die woedde in de woning van zijn broer aan de Hogewoerd. De politie vermoedt dat sprake is van opzettelijke brand stichting. De brand is ont staan op de tweede verdie ping die momenteel wordt verbouwd. Een stoel is in brand geraakt, door het vuur is een gat in de vloer ontstaan en vallende vuur- resten zorgden ervoor dat ook op de eerste etage brand ontstond. De politie denkt dat de eventuele da der via een steiger het pand is binnengekomen. Minimarkt mag blijven LEIDERDORP De minimarkt voor het Leiderdorpse winkelcen trum Winkelhof kan worden ge handhaafd. De Raad van State heeft onlangs de bezwaren van enkele winkeliers uit het winkelcentrum verworpen. Volgens de winkeliers is er sprake van oneerlijke concurrentie ten aanzien van de verkoop van le vensmiddelen. De marktkooplieden hoeven lang niet zoveel kosten te maken om hun waren te verkopen als de middenstanders, hetgeen tot winkelsluitingen zou kunnen leiden. De Raad van State deelt deze bezwa ren niet. Eerder verwierp de ge meente Leiderdorp de bezwaren van de winkeliers al. LEIDEN Als zich in de toekomst weer smog voordoet, moet de ge meente daar met eigen maatregelen op reageren. Dat kan er dan toe bij dragen dat het niet zover komt dat de alarmfase wordt afgekondigd, waarbij het autoverkeer moet worden stilgelegd. Komt het wel zover, dan moet het rampenplan in werking treden. Dat schrijft de raadsfractie van D66 in een notitie aan het college van B en W. Op basis van het ram penplan krijgt de burge meester vergaande be- voegdheden om direct maatregelen te treffen. Fractievoorzitter P. Langen- berg van D66 noemt het te rugvallen op het rampenplan een „noodsprong". „Het is nogal beladen, maar je moet het zien als een tijdelijke zaak. Als het uit de hand loopt en er wordt een rijver bod afgekondigd, is dat zo ontwrichtend dat je bijna van een ramp kunt spreken. Het is te hopen dat het niet voor komt, maar je moet alvast iets doen. In de tussentijd moeten we alvast in alle rust een beleid uitstippelen". Volgens 'Langenberg is dat beleid nodig omdat inmiddels gebleken is dat simpele op roepen om de auto te laten staan niet werken. Om in ie der geval de verontreiniging wat te verminderen, bepleit D66 een plaatselijke aanpak met minder vergaande bepa lingen. Gedacht wordt aan snelheidsbeperkingen voor het autoverkeer, van 30 kilo meter in de stad, 50 daarbui ten en 80 op de A4 en A44, een verbod op pleziervaart op de grachten, het in de ga rage laten staan van de ge meentelijke auto's en ambte naren te stimuleren met de fiets naar hun werk te ko- D66 wijst er verder op dat de gemeente voorbereid moet zijn op een plotselinge enor me toeloop van passagiers die het openbaar vervoer niet kan verwerken. Ook wordt opgemerkt dat anti-smog maatregelen veel geld kos ten. Dat loopt uiteen van schadeclaims tot de extra in zet van personeel en materi aal. D66 vindt dat er duide lijkheid moet komen hoe die kosten worden gedragen. De Democraten menen dat ten onrechte wordt gedacht dat smog alleen uit het bui tenland komt aanwaaien, ter wijl er ook binnen Nederland veel bronnen van smog zijn en het dus mogelijk is de ver vuiling te beperken. Via voorlichting moet het pu bliek duidelijk gemaakt wor den dat het wel zin heeft om zich aan maatregelen te hou den. De gemeente zou daar om een voorlichtingsblad moeten uitgeven, het onder werp smog moeten opnemen in de milieu-educatie op scholen en als grootste werk gever zelf het voorbeeld moeten geven als het er om gaat haar personeel eigen au to's en bedrijfsauto's te laten staan. D66 vraagt het college van B en W in eerste instantie om inlichtingen over de moge lijkheden van een plaatselij ke aanpak en de stand van zaken rond eventuele voor lichting van provincie en rijk. Daarna moet er een dis cussie binnen de raadscom missies voor algemene be stuurlijke aangelegenheden en milieu over op gang ko men. Langenberg: „Wat mij betreft stippelen we in de j winter als het vriest in alle rust een beleid uit om, als het L weer zo ver komt, goed voor- bereid te zijn". FOTO: WIM VAN NOORT 0| De open lessen in het LAK trokken vooral veel bekijks. ■5< TWEEDE INTRODUCTIEDAG VOORAL INFORMATIEF 7 LEIDEN El-Cid groep- |je 190 had een beetje moeite met opstaan gis terochtend. Artieste Elkie Deadman had de avond ervoor in het Antonius Clubhuis de gemoederen hevig beroerd. Gisteren waren voor de eerstejaars de wat serieuzere blok ken aan de beurt, zoals de universiteitsbibliotheek, het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK) en het universitair sportcen trum. Voor mentor Peter van Dijk was de Engelse zangeres en I cabaretière geen onbekende. „Vorig jaar ben ik ook naar I haar optreden geweest en toen was het erg leuk. Ze imi teert allerlei artiesten, Bette e |jjJ Midler en Kate Bush bijvoor beeld. Ze trok ook mensen op het podium en zette ze volko men voor schut. Dat vond ik '5. Wat minder, ze was toen erg grof. Gelukkig viel het dit jaar erg mee. Wel liep ze af en toe de zaal in". Bij het groepje waren de gevoelens over het optreden gemengd. I De Zeeuw Theo de Wijze I kwam echter op een hele bij zondere wijze met de zangeres in aanraking. „Ze spurtte af en toe de zaal in, daar werd ik zelf ook een keer het slachtof fer van. Ze kwam al zingende bij mij op schoot zitten. Dat vond ik wel mooi. Ze had een zwart minirokje aan en een strak t-shirt, maar ik heb me weten te beheersen", vertelt een koele Theo. Uitvallers Het groepje kreeg gisteren al te maken met de eerste uit vallers. Mentor Peter raakte al twee eerstejaars kwijt aan de verenigingen. Leidenaar Bas Neyer verdween naar Mi nerva en Mascha Sarneel uit Zevenhuizen verloor haar hart aan Quintus. De rest van de groep trad gisterochtend aan bij het LAK aan de Cle- veringaplaats. De open lessen trok het gezelschap wel aan. „We gingen met z'n allen aan de les spel en muziek mee doen. Je moest tafereeltjes uitbeelden, bijvoorbeeld een volle tram of gaan zitten zoals op een groepsfoto. Ik vond het wel aardig, maar ik hou ook wel van dat soort dingen. Ik geloof niet dat iedereen het zo geweldig vond", meent Inge van Straalen uit Brielle. Mentor Peter leidde vervol gens zijn groepje rond in de universiteitsbibliotheek. De centrale computer trok ieder een wel aan. „Het is een mak kelijk computersysteem en ik heb er een beetje mee ge speeld. Ik toetste voor de grap een scheikundewoord in en laten ze daar nou ook nog een boek van hebben", aldus een verbaasde Theo. Inge was niet zo onder de indruk: „Ik was te moe om verbaasd te zijn". Na het rondlopen over de stu diezalen en het geneus in de boeken was het tijd voor de sport. Vol goede moed toog het groepje naar het universi tair sportcentrum. „Het was daar ontzettend druk", vertelt de mentor. „Ik deed mee aan de conditietraining op mu ziek. We waren met zijn zes sen en zo'n veertig man zaten aan de kant te kijken. Dat was ook zo in het LAK, daar waren de eerstejaars ook niet zo actief". Bij het groepje eer stejaars viel het schermen erg in de smaak. Theo vond het saai, „veel te weinig loop ruimte, geef mij maar de vechtsporten". Inge vond het schermen met sabel erg leuk. „Dat is net zoals in films". Vervolgens toog het groepje naar het universitair water- sportcentrum aan de Dwars- wateringkade. Verschillende roeiverenigingen lieten de eerstejaars kennismaken met roeien en kanoën. Pascal van Kuijen en Bianca Schaeffer waren de boot niet uit te slaan en komen dan ook niet aan het woord. De beide eerstejaars op de wal waren erg tevreden over de faciliteiten die Leiden hen te bieden heeft. „Er is best wel een hoop te doen, maar ik kan er nog weinig over zeg gen. Ik heb pas zo'n vluchtige indruk", meent Inge. Theo was wel tevreden over de sfeer in de groep. „Onderling gaat het goed, maar iedereen heeft ook een goed humeur, dan klikt het vanzelf", ver klaart hij. Ook mentor Peter bleef positief over zijn groep je. „Ze vinden alles nog wel heel moeilijk te vinden, maar ik ben er niet om ze de weg te wijzen. Laat ze het zelf maar een beetje uitzoeken. Als ik ze de weg ga wijzen, wordt het misschien nog veel verwar render". Len Buis in het crisiscentrum van de El Cid-commissie op de Kaiserstraat liet eveneens tevreden geluiden horen. „Ja, het gaat goed. Het loopt ge woon. Gelukkig zit het weer mee", vertelt hij terwijl de re gen naar beneden klettert. „Ik bedoel dus dat het drei gende weer goed is voor de serieuze blokken. Dat trekt meer mensen. Als het nou stralend weer was geweest, zat iedereen op het strand", haast hij zich om uit te leggen. Van Buis mag het dan ook pas morgen weer opklaren. Het plaatsen van deelnemers was geen probleem. „Iedereen is onderdak. De aparte slaap zaal ligt met zo'n 150 over- nachtenden wel .vol", aldus Buis. Hij verwachtte dat de capaciteit niet voldoende zou zijn, gezien de sterke groei van het aantal deelnemers. „Het valt mee, dit is een goed jaar. We hebben op alle fron ten minder narigheid dan vo rig jaar. Dit jaar hebben we ook geen prinsen die naar Leiden komen, dat scheelt ook in de organisatie", ver klaart hij. „We hebben alle maal blije deelnemers", aldus een enthousiaste Buis. KARIN SWIERS ERKENNING VOOR VINDING LEIDSE TANDARTS LEIDEN Het is inmid dels drie jaar geleden dat de Leidse tandarts H. Goudsmit met zijn uitvin ding het kauwborsteltje op de markt kwam. Tien jaar had hij aan deze uit vinding gewerkt voordat hij ir> een zelf opgezet fabriekje in Oegstgeest begon met de pro- duktie. Landelijk hebben de borsteltjes al een aardige be kendheid. Of ze het ook inter nationaal gaan maken hangt af van veel onderzoek en grote in vesteringen in reclame en mar keting. Inmiddels is het octrooi in handen van Medicopharma, een bedrijf dat gespecialiseerd is in medische en tandheelkun dige produkten. Goudsmit, die beperkte royalities aan de ver koop overhoudt, is tevreden over deze firma en nog steeds overtuigd van de kwaliteit en het succes van zijn „chewing- brushes". De eerste onderzoeken van on der andere de universiteit van Nijmegen waren vrijwel alle maal positief over de uitvinding van Goudsmit. Het fabriekje in Oegstgeest kon de vraag nau welijks aan. „De opzet was te klein en geld voor reclame werd niet uitgetrokken. Het was moeilijk om het vak van tandarts te combineren met het ondernemerschap. Ik bekeek het meer van de wetenschappe lijke kant", aldus Goudsmit. In april 1987 werden de onder handelingen met Medicophar ma afgesloten en werd het oc trooi overgenomen. Goudsmit kreeg zijn ontwikkelingskosten vergoed en bleef een royalty houden over de borsteltjes. De firma begon een reclamecam pagne inclusief sterspotjes op televisie. Toch werd de nood zaak naar nieuw onderzoek steeds groter. Onderzoek dat opnieuw de voordelen en de kwaliteit van de kauwborstel- tjes moest aantonen. Wasmiddel „Als een nieuw wasmiddel op de markt wordt gebracht heeft de consument niemand om aan te vragen of het een goed mid del is. De reclame en de verko pers vertellen uiteraard van wel en dat is soms genpeg voor een goede verkoop. Bij medi sche produkten ligt dat heel an ders. De consument kan bij voorbeeld aan een tandarts vra gen of de borsteltjes daadwer kelijk helpen. Tandartsen zul len die vraag alleen met ja be antwoorden ais zij daar over tuigd van zijn. Alleen door voorlichting en door vele we tenschappelijke werken worden zij overtuigd van de goede wer king van mijn vinding. Daarom moest er meer onderzoek naar de werking van de borsteltjes worden gedaan", verklaart de Leidse tandarts. De marinetandarts Kuijl maak te onlangs het kauwborsteltje tot een deel van de standaard uitrusting van de Koninklijke Marine. Dit promotionele suc cesje was te danken aan een on derzoek dat Kuijl naar de wer king naar de borsteltjes heeft gehouden. Op een in september te houden internationaal tand heelkundig congres zal Kuijl zijn positieve bevindingen voorleggen. Ook Goudsmit komt op die conferentie aan het woord over de ontwikkeling van zijn revolutionaire idee. Buitenland Goudsmit is nog steeds over tuigd van het nut van zijn vin ding: „In geen enkel onderzoek is een negatief woord gevallen. De ontwikkeling zal internatio naal niet te stoppen zijn. Het feit dat het zo lang duurt voor dat mijn vinding in het buiten land geïntroduceerd wordt, komt door het vele geld dat buitenlandse importeurs daar voor moesten neertellen. Dan willen ze wel zeker zijn van hun zaak. Daarvoor is dus ook meer onderzoek nodig". Goudsmit vindt zichzelf een bofferd. Zijn uitvinding heeft duidelijk toekomst, iets dat slechts vijf procent van alle oc trooi-aanvragers overkomt. Goudsmit heeft ook nog nieuwe ideeën maar zal daar niet snel aan beginnen. Hij heeft tien jaar over de ontwikkeling van zijn kauwborsteltjes gedaan en voelt er weinig voor nog eens zo'n periode aan een nieuwe vinding te spenderen. „Het is wel een voordeel dat ik niet meer direct afhankelijk ben van de inkomsten uit mijn praktijk. Het tijdperk dat tand artsen met hard werken zich „binnen" boorden is voorbij". LOMAN LEEFMANS Bouwmaterialen gestolen LEIDEN Een bewakingsbe drijf heeft niet kunnen voor komen dat tijdens de bouw vakvakantie een grote hoe veelheid bouwmaterialen is gestolen vanaf een terrein aan de Maria Rutgersstraat in de Stevenshof. Het bouwterrein werd vier keer per dag gecon troleerd door de beveiligings dienst. Uit een opengebroken keet zijn 19 tuimelramen, 15 rollen lood van elk 150 kilo, een hoe veelheid handgereedschap, vijf grote dekzeilen en enkele alu minium ladders weggenomen. Vanaf het terrein verdwenen 75 steigerdelen van elk vijf meter lang en vanaf de in aan bouw zijnde woningen werden onder meer elektriciteitsme ters en -kabels en weggehaald. Ook verwijderden de daders lood voor dakgoten uit de hui zen en daarom moeten 3500 gevelstenen opnieuw worden aangebracht. Het schadebe drag is volgens een politie woordvoerder nog niet be kend, maar zeker is dat het gaat om een grote hoeveelheid geld. Sieraden gestolen LEIDEN Sieraden met een gezamenlijke waarde van on geveer vierduizend gulden zijn gestolen uit een huis aan de Schapensteeg in Leiden. De inbraak is gepleegd tijdens de vakantie van de bewoners. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaalgeschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de Ip's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I I Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar. I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag, Wrjc&Vn' ju*. - I Postcode/plaats: CcicLcSowuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11