Diaconessenhuis wil een schaarstetoeslag invoeren £eidóc(soimmt^ stad omgeving WEEK EINDE Slimme EHBO-kit ^0^ A ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Jitzending over India ,EIDEN Het programma van Media )verleg van Kerken in Rijnland en de [ollenstreek (MOKER) gaat donderdag 7 augustus over India en telefonische ulpdiensten. Er wordt gepraat met oud- lOKER medewerker Ad Wijlhuizen. ^ijlhuizen is een tijd in India geweest, [ij vertelt in het programma over zijn rvaringen in dat Aziatische land. eel dichter bij huis is het programma- nderdeel over telefonische hulpdiens- inAan bod komen de Telefonische ulpdienst en de Thuishulp. Beide ope- ;ren vanuit Leiden. Er wordt verteld rat de hulpdiensten doen. Ook komt aan e orde voor wie ze zijn bestemd, e uitzendingen van MOKER zijn elke Dnderdag te beluisteren van 19.00 tot 1.30 uur. Het programma is te ontvan- ;n via FM 105.7 (ether) en 88.1 (kabel). Jobcenter in ANWB-kantoor aan Stationsweg Organisten vinden restauratie „ramp''' ZIEKENHUIZEN KAMPEN NOG STEEDS MET PERSONEELSGEBREK ruimte die nu nog is bestemd voor het winkelend publiek van de organisatie voor toeris me. De openbare ruimte komt vrij na de verbouwing van het ANWB-kantoor. Het maken van dergelijke plannen past volgens Peereboom in het be leid van de ANWB. De ver bouwing is volgens haar niet nodig omdat het aantal klan ten terugloopt. „Eind jaren ze ventig wilde iedereen grote kantoorruimten. Nu gaan we terug naar het idee van klei nere en meer efficiënte gebou wen. Dit gebouw is een beetje erg groot". Peereboom zegt dat het nieu we winkelgedeelte niet klei ner wordt dan de huidige openbare ruimte. „In Alkmaar is ook een ANWB-kantoor verbouwd. Dat is ook kleiner geworden, maar het winkelge deelte is enkele vierkante me ters groter geworden". Over de verbouwing zelf wil ze niet zoveel zeggen, omdat de plannen nog niet definitief zijn. De ANWB heeft overi gens al bouwplannen voor verbouwing en splitsing inge diend bij de gemeente Leiden. LEIDEN De Leidse organisten vinden de voorgenomen restauratie van het orgel in de Pieterskerk „een ramp". Dat zegt organist J. Brons van de Hooglandse Kerk. Als het orgel wordt gemoderniseerd, is het onmogelijk om oude muziek erop te spelen, verklaart hij. Gisteravond verzorgde Brons het zesde en laat ste concert in de serie zomerorgelconcerten. In de Pieterskerk bracht hij werken van onder an deren Bustehude, Bach en Mendelsshon ten ge hore. „Een groot gedeelte van dit programma zou na de restauratie niet meer op het orgel kunnen worden gespeeld", aldus de organist. Op welke manier de musici protest gaan aanteke nen tegen de plannen met het orgel, is nog niet duidelijk. „We moeten de krachten bundelen. Daar is tot nog toe niets van gekomen in ver band met de vakantietijd". LEIDEN/STREEK De ziekenhuizen in de regio kampen nog steeds met een gebrek aan gespecia- I liseerd personeel. Het Diaconessenhuis in Lei den denkt aan het invoe ren van een schaarstetoe slag om het tekort op te lossen. Bij het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp hielp een schaarste toeslag echter niet. Rij noord in Alphen wil crè cheplaatsen kopen om het eigen personeel te behouden en om nieuw personeel aan te trekken. j Volgens woordvoerster L. de I Ridder van het Diaconessen- huis wordt het steeds moeilij ker om mensen te werven. „We hebben altijd ups en downs maar het laatste jaar I merk je dat het steeds moei lijker wordt om te werven irr deze regio". Dat geldt vol gens haar met name voor va catures op gespecialiseerde afdelingen als special care, de kinderafdeling en de opera tiekamers. Het Academisch Ziekenhuis Leiden kampt met dezelfde problemen, vooral wat opera- tiekamerpersoneel betreft, maar vult de tekorten aan met leerlingen. „We verster ken de eigen opleiding en ho pen zo het natuurlijk verloop op te vangen, verder gaan we door met het normale beleid van adverteren in Neder land. We hebben eind vorig jaar in december een adver tentie in België gezet, maar daar kwam niemand op af", aldus een woordvoerder. Mondjesmaat Door advertenties tijdig te plaatsen en zo aantrekkelijk mogelijk op te stellen, pro beert het Diaconessenhuis de vacatures te vervullen. Ver der wordt in het ziekenhuis overleg gepleegd over de in voering van een schaarste toeslag, die met name zou gelden voor personeel van de intensive care en de operatie kamers. „Er is nog niets con creets besloten maar het leeft wél. Het is een landelijke trend", aldus De Ridder. Volgens haar heeft het ge brek aan personeel tot nu toe nog geen grote gevolgen ge had voor het ziekenhuis. „Het is nog niet gebeurd dat we vacatures niet tijdig kon den vervullen". Ze vertelt dat in het Leidse ziekenhuis slechts mondjesmaat gebruik wordt gemaakt van uitzend krachten. „Dat gebeurt heel incidenteel, voornamelijk bij Wel is het zo dat de voorge nomen uitbreiding van de special care afhankelijk is van de vraag of extra perso neel kan worden gevonden. „Bouwtechnisch is het ook nog niet klaar, maar als we geen mensen hebben, kun nen we niet uitbreiden. We hebben een aantal extra per soneelsleden nodig en die hebben we nog niet", geeft ze toe. Droefenis Vooralsnog is het Diacones senhuis niet van plan om op andere manieren te werven dan tot nu toe gebeurt. „We adverteren in Verpleegkunde Nieuws, een landelijk blad waarmee een grote groep mensen wordt bereikt. We blijven het gewoon zo doen. Als er echt problemen ont staan, moeten we verder kij ken", aldus De Ridder. Rijnoord in Alphen gaat wel over tot andere manieren om personeel te werven. „In het najaar gaan we onderzoeken of we crècheplaatsen in kun nen kopen. Dit doen we om het vaste personeel vast te houden, maar ook om nieuw personeel te werven. Dit geldt overigens niet alleen voor gespecialiseerd perso neel, maar voor al het perso neel" vertelt mevrouw L. Koreman, hoofd personeels zaken. „Nu zijn we nog goed bemand, maar als het zo doorgaat komen we uiteraard in de problemen". Ze vertelt: „In Rijnoord is het juist wat leerling A-verpleeg kundigen betreft huilen met de pet op. Het is een en al droefenis. We kunnen zo'n twaalf leerlingen opleiden en we hebben er nu pas zes die de opleiding ingaan. In het najaar gaan we veel intensie ver werven op de scholen. We gaan zelf gastlessen ge ven op scholen, maar ook gaan we rondleidingen met dia's en dergelijke verzorgen in het ziekenhuis zelf. Be langstellenden kunnen zich nog steeds aanmelden hoor, zet dat maar in de krant". Hartbewaking Onlangs zette het ziekenhuis advertenties voor leerling- De ziekenhuizen in Leiden en omgeving hebben vooral moeite om voldoende personeel te krij gen voor het werk in de operatiekamers. personeel op de hartbewa king. „Gelukkig was er ge noeg belangstelling en in ok tober gaan we twee mensen opleiden. Het Elisabeth Zie kenhuis was kwaad, omdat dat ziekenhuis de hartbewa king per 1 januari mogelijk verdwijnt door de fusie met Leiderdorp, maar hier is de hartbewaking nu nog open. Het is toch beter om de hart bewaking goed bemand over te dragen. Bovendien kun je het personeel toch niet laten wachten op de fusie?", meent Koreman. Bij de Centrale School Nieu- weroort in Leiden is de be langstelling voor de opleiding tot A-verpleegkundige on verminderd. Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp heeft eveneens geen enkel probleem om deze opleiding te vullen. „Wat dat betreft zijn we een van de weinige ziekenhuizen. Advertenties hoeven we niet te zetten, wij profiteren van de mond-op- mond-reclame", vertelt A. van de Sluijs trots. Wel ver wacht ze problemen om de groep die in maart start te vullen. Het ziekenhuis heeft wel een structureel tekort aan gespe FOTO: SP cialiseerd personeel. Een spe ciale herintreedcursus voor oud-operatiekamerpersoneel mislukte, een schaarstetoe slag en een hogere schaalin- deling waren ook niet vol doende om personeel te wer ven. Het Leiderdorpse zie kenhuis had drie crèche plaatsen ingekocht voor ope- ratiekamerpersoneel, maar tot nu toe leverde dat niets op. Half augustus wordt op nieuw nagedacht over het werven van personeel. Voor het tekort wordt nu voorlo pig een beroep gedaan op uit zend- en oproepkrachten. LEIDEN Het Geweste lijk Arbeidsbureau in Lei den wil een gedeelte van het ANWB-kantoor aan de Stationsweg huren voor vestiging van een zo geheten Jobcenter. Dat is een bemiddelingsbureau voor hoger opgeleid per soneel. Het arbeidsbureau wil het nieuwe Jobcenter vestigen in het ANWB- kantoor aan de Stationsweg dat wordt verbouwd en gesplitst. FOTO: WIM VAN NOORT Volgens B. Peereboom-Voller, hoofd van de Leidse vestiging van de ANWB, is het voor ne gentig procent zeker dat het arbeidsbureau het kantoorge deelte huurt. Het gaat om de Met bijdragen van: Janet van Dijk, Erik Huisman en Loman Leefmans Trekkracht Ze zijn ontstemd, de Leidse musea. De mensen komen na melijk niet naar het historisch en ander wetenschappelijk erfgoed kijken. „Te mooi weer", schuiven de woord voerders van de musea de weergoden de zwarte piet in de schoenen. Dat is eigenlijk wel onterecht. Als er een groep de schuld niet heeft, dan zijn het de eergoden wel. Op een be wolkte zondag een paar we ken geleden liep het Leidse, (Nederlandse en internationale lubliek overal de deur plat, iehalve bij de musea. En met zonnig weer komen ze dus ook al niet. Het ligt dus ergens anders aan. Het lijkt het best dat de diverse musea de hand maar eens nadrukkelijk in eigen boezem gaan steken. De mu- pea zijn namelijk zelf groten deels verantwoordelijk voor de terugloop van het bezoek. Want ze zorgen niet voor een klapper van een tentoonstel ling in de tijd dat Leiden Wordt overspoeld met toeris ten en de autochtone bevol king „vrij" rondloopt. Een klapper van een tentoonstel ling vergelijkbaar met het spektakel en de spanning die wordt beloofd in de Postbus 51-spot. De commercial waar in die bebrilde en tot op het ibot zwetende man optreedt. Die oprecht nieuwsgierige dertiger die zich in het hart ban een pyramide het ape zuur schrikt als een prachtige Egyptische vrouw tot leven comt. Relaas lijkt het er niet op dat ie musea bereid zijn tot het in ïigen boezem tasten, als voor- ichter Leo Vogelenzang van Oudheden geloofd moet wor den. Volgens hem heeft het tegenvallende bezoek geen ef fect op het beleid. Niet han dig, want zolang als magneten trekkende tentoonstellingen in het hoogseizoen niet te zien zijn, is de keus voor mensen irg makkelijk. Dan blijven de zee, het zand en de „live acte- ■ende" gebronsde Hermessen L:n gracieuze Egyptischen hef tiger trekken. Zutphen (1) blad Vrij Nederland heeft vo rige week in een bijlage vol bijdragen van lezers alle twij fels uit de wereld geholpen: Er is maar een stad in Neder land en dat is Amsterdam. Die redenatie leidt automa tisch tot de conclusie dat Lei den dus ook niet meer is dan een stadje in de provincie, want die begint daar waar de stad eindigt. En dat is bij Dui- vendrecht, Diemen en Dur- gerdam, zo blijkt. Veel mensen vinden dat de grens tussen stad en platte land „op zijn laatst bij Utrecht" moet worden ge trokken, aldus Vrij Neder land. „Haarlem, vind jij dat een stad? Om over Leiden, Groningen, Tilburg, Nijme gen, Den Bosch, Maastricht, Zwolle en Emmen maar te zwijgen". Dat gebeurt dus net niet helemaal, want aan de universiteit van Leiden wor den wel enkele woorden ge wijd in het weekblad. „De na vel der wetenschap die zich de laatste tijd zeer maatschap pelijk oriënteert", zo luidt de korte omschrijving die wordt aangehaald. „Leiden? D.at is toch. zoiets als Zutphen?", schijnt een vriend van een eertijds Leisde dame ooit gezegd te hebben. De vrouw verhuisde ooit van de sleutelstad naar Amsterdam. De vriend had zijn uitlating „vol afschuw" over de lippen laten komen. En een ander verzucht in de bijlage: „Lei den! Of all places", De 'inmiddels tot Leidse ge bombardeerde briefschrijfster was een van de lezers van het weekblad die een bijdrage op stuurde over het thema De Stad. „Ik wacht af en zie wel", schrijft het slachtoffer dat moest verhuizen in ver band met de slapeloze nach ten die haar levenspartner had in de hoofdstad. „En als het me niet bevalt, dan nestel ik me opnieuw op het mooiste plekje van Amsterdam. Tus sen de hoeren en de junks". Zutphen (2) Leiden kent zijn plaats dus. Maar Voorhout kan helemaal zijn wonden likken. Een in woner van dat liefelijke dorp aan de Leidsevaart, een na zaat van een heuse stedeling, een Amsterdammer dus, schrijft dat hij door zijn „on dankbare vader" die trouwde met de dochter van „de beer- boer uit het nabije Lisse" werd gecorrigeerd als hij „hi" zie in plaats van „hè", „want dat klonk Voorhouts". „Tenslotte", schrijft de Voor- houter, „geloofde ik dat ik als zoon van een Amsterdammer deel had aan een hogere vorm van menszijn. Ik lachte toen mijn vader het verhaal vertel de van een Voorhouter die hem na een bezoek aan zijn geboortestad vroeg: Heb je die en die nog gezien? Die is van- U1TRUKROUTE BRANDWEER i EN AMBULANCE Uitrukken De Leidse binnenstad is een ramp. Dat weet iedere winkelier, vrachtwagenchauffeur, automobi list en honden-eigenaar. Ook het personeel van de Leidse brandweer en ambulances zijn daar van doordrongen. De hulptroepen laten zich zelfs een handje helpen. Er is een uitrukroute be dacht, die onder meer door de Nieuwsteeg voert. Daar mag je alleen rijden en verder niks. Een terechte maatregel, dat spreekt. Het is in de steeg knus en gezellig, maar bovenal zeer smal. Onder het uitrukken mag dan ook geen enkel object buiten de deur steken, omdat anders onoverkomenlijke achterstanden op het blus- en eerste hulpwerk zouden ontstaan. Om van ram pen nog maar te zwijgen. Rijst de vraag of het in dit kader niet handiger is de bewoners te verplichten een cursusje EH- BÖ/afvoer-van-gewonden te laten volgen en ze op te dragen uit voorzorg de belendende perce len constant nat de houden. Dan hoeft er niet meer uitgerukt te worden en mag een ieder vrije lijk stoppen als het hem of haar uitkomt. Bijvoorbeeld als met de boodschappen in de achterbak de voordeur is bereikt. FOTO: TEJO RINGERS daag ook in Amsterdam ge weest". „Voorhouters waren dom", concludeert hij. „Ik niet, want vader was Amster dammer. Ik wist dat je in Amsterdam elkaar niet tegen kwam zoals op de Herenstraat in Voorhout". En dan volgt een verhaal over het waterige schepijs van Voorhouter Rooie Niek. Dat viel helemaal in het niet bij de „dubbeldikke verpakte ijs- co's" die in Amsterdam te koop waren. „Rooie Niek waste trouwens zelden zijn handen en veegde zijn neus af met zijn handen. In Amster dam had iedereen een zak- De briefschrijver schaamde zich in zijn jeugdjaren zo voor het feit dat hij was geboren in een dorp „waarvan de naam rijmde op brandhout" dat hij de leugen de wereld inhielp dat hij in Amsterdam was ge boren. „Ik werd ontmaskerd en moest mijn onbeholpen po gingen om met een Amster dams accent te spreken sta- Zijn hele leven draaide om Amsterdam, dat zijn grote •liefde was geworden. En daarom vroeg de briefschrij ver zich af hoe zijn leven er uit zou hebben gezien als zijn vader niet Amsterdammer, maar Voorhouter was ge weest. „Mijn conclusie was dat ik dan ongelukkig zou zijn ge weest", aldus de brief in Vrij Nederland. Juist op het moment dat alle Voorhouters in huilen dreigen uit te barsten, vertelt hij dat het om een voorbije liefde- ging. „Hoe mooi zou mijn jeugd niet zijn .geweest als Amsterdam nooit was ge sticht". Lang leve Voorhout, dus. En Leiden. En Zutphen. Schermpje De afstand tussen de bebouw de Stevenshofkom en het nieuw aan te leggen dubbel spoor tussen Den Haag en Leiden is slechts enkele tien tallen meters. Ongetwijfeld zullen de bewoners van die laatste rij woningen, als er geen maatregelen worden ge nomen, last hebben van het treinverkeer dat op het druk ste traject van Nederland vele malen per uur langs raast. De gemeentelijke planologén kwamen op het even simpele als doeltreffende idee om een geluidsscherm op te richten. Precieze plannen hoe zo'n scherm eruit moet zien zijn er nog niet, maar het leek de ge meente in haar huidige drang naar inspraakwerving nou eens leuk om dit in een vroeg stadium aan omwonenden voor te leggen. Wie weet zijn er bezwaren, nietwaar? Heb ben bewoners van de Stevens hof, vlek nummer zoveel, misschien problemen met het feit dat ze de trein niet alleen niet meer kunnen horen, maar ook niet meer kunnen zien. Dus werd een inspraakoch tend georganiseerd over het fenomeen geluidscherm. Die had afgelopen donderdagoch tend plaats in het Stadsbouw- huis. Toegegeven, het is zo mer en bouwvakvakantie, maar toch was het cneu voor J. Vellekoop, specialist geluid hinder van de directie milieu. Z'n huiswerk goed gedaan, zaaltje geregeld in het Stads- bouwhuis, plannetje gemaakt en natuurlijk de omwonenden van de inspraakochtend op de hoogte gesteld. Komt er geen hond, niemand, nobody, nul, nik$. Vellekoop bleef echter koel onder deze onverwachte tegenvaller: „Nu weet ik ei genlijk nog niet of er nou wel of geen bezwaren zijn". Menu Enthousiasme kan ze niet worden ontzegd, de zes leden van de commissie die de in troductieweek organiseren voor nieuwe Leidse studen ten. Uit de opmerkingen van het organiserende groepje blijkt echter dat die juichende en optimistische stemming ge paard gaat met een niet mis te verstaan gevoel van zelfge noegzaamheid. „Proef Leiden" is het thema van de kennismakingsweek die maandag begint. De orga nisatoren hebben het pro gramma heel toepasselijk „het menu" genoemd en zij vinden zelf alle gerechten die worden gepresenteerd even lekker. De mensen die de beginnelin gen moeten begeleiden, „voe ren", zou je dus eigenlijk kun nen zeggen, heten mentoren. En die stonden in rijen op de stoep om zich aan te melden, zo luidde min of meer het re laas van de organisatie. Een mailing is terechtgeko men in de brievenbussen van vierduizend studenten. Veer tig reageerden daarop en meldden zich aan als mentor. Dat is één procent van het to taal. Niet echt veel, zou je denken. Maar dat ziet de El- Cid-com.missie heel anders: „Geen slecht resultaat dus", verklaart die zonder te ver blikken of te verblozen. Ze zijn dus botweg niet uit hun humeur te krijgen. Vin den alles enig en prachtig en uniek. En doen net alsof ze niet weten dat elke El-Cid- week hetzelfde is. Dat het „menu" van dit jaar niet of nauwelijks afwijkt van dat wat andere jaren werd geser veerd. Kortom: er is geen en kel organisatiecomité dat met iets nieuws komt. Maar in feite hoeft dat ook helemaal niet. Want het gaat verreweg de deelnemers hele maal niet om voorlichting over de universiteit, de biblio theek, het sportcentrum en de cursussen van het LAK. Ze gebruiken de kennismakings week gewoon om lid te wor den van een studentenvereni ging en vooral om met andere lotgenoten door te zakken. Want een biertje smaakt veel beter dan een stad. Hillegommers aangehouden voor diefstal en heling HILLEGOM Drie Hil legommers van 16, 17 en 40 jaar zijn gisteren aange houden voor medeplich tigheid aan diefstal en he ling. Eerder, deze week werden drie andere Hille gommers aangehouden. Zij worden verdacht van een grote reeks inbraken in Hille- gom. Zo hebben ze een inbra ken gepleegd in het zwembad van Hillegom. in een woon boot, in verschillende scholen en in diverse personenwagens. Verder hebben ze verschillen de kratten bier, een zeilboot en twintig fietsen gestolen. Het drietal, bekenden van de politie, is inmiddels door justi tie in bewaring gesteld. Naar aanleiding van het onderzoek tegen het eerste drietal is de politie op het spoor gekomen van hun handlangers. De tota le buit en de schade die de zes Hillegommers hebben aange richt, loopt in de tienduizen den guldens. Winkelcentrum jubileert LEIDEN Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het winkelcentrum de Luifelbaan in Leiden Zuid-West organiseert hun promotiecommissie een feestelijk weekeinde. Op donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 augustus worden diverse activitei ten in en om het winkelcentrum gehouden. Een telefoonkwis, kermis, rad van avontuur en een drumband vormen slechts en kele van de activiteiten. Fysiotherapeuten regionaal verenigd LEIDEN De Vereniging van Vrijgevestigde Fysiotherapeuten heeft een Fysiotherapeutenvereniging voor Leiden en omstre ken opgericht. Deze regionale vereniging omvat de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. V fpWV-J I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar (voor controle bezorging)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9