Imago van lijsttrekker bepaalt steeds meer verkiezingsuitslag Farma-fusiekoorts stijgt snel GELD GOED Alleen Wiegel kan VVD nog uitkomst bieden Politiek Partij Parlement Dit weekeinde regen van vallende sterren SLECHTS TIEN PROCENT KIEST OP GROND VAN PARTIJPROGRAMMA J BINNENLAND QeidóaQowumt ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 Het niet doorgaan van de fusie van Gist-brocades en ACF heeft veel vra gen opgeroepen. De voornaamste is misschien of buitenlandse farma ceutische concerns al staan te trappelen van ongeduld om die twee kleine Nederlandse on dernemingen over te ne men. Gist-brocades heeft inmid dels maatregelen genomen om zich te beschermen tegen een vijandelijke overval. Dat kan erop wijzen, dat het con cern de signalen over een sterke concentratiedrang in de grote internationale far maceutische industrie heeft verstaan. Gist-brocades lijkt aantrek kelijk als bruggehoofd in de EG voor Amerikaanse en Zwitserse ondernemingen. De Delftenaren hebben de grootste penicillinefabriek ter wereld en beschikken bo vendien over een voortreffe lijk researchapparaat. Ten slotte blazen zij een knappe partij mee op het gebied van de nog jonge biotechnologie. Wat is er buiten onze lands grenzen aan de hand? In de Verenigde Staten begint een stormwind op te steken die door de wereldwijde farma ceutische industrie wordt ge voeld. Amerikaanse beleg gingsanalisten spreken zelfs van een crisis in de farma ceutische industrie. Zij vre zen dat veel kleinere bedrij ven in deze branche in de ja ren negentig niet meer in staat zullen zijn de snel stij gende researchkosten te beta len en dat zij daardoor vrij wel automatisch in de armen van de grotere concerns zul len worden gedreven. Je moet hier bijvoorbeeld den ken aan de miljoenen ver slindende kosten voor het vinden van een doeltreffend middel tegen aids. Bijsluiters Veel 'kleintjes' zijn ook aan deze zijde van de Atlantische Oceaan bekend. Op bijslui ters hebt u vast wel eens de namen gelezen van Pfizer, Schering-Plough, Syntex, Upjohn en Warner-Lambert. Zij dreigen een willige prooi te worden van de 'reuzen' in de farmacie. Reuzen? Ik noem F. Hofmann-La Roche, Ciba-Geigy (Zwitserland), Glaxo Holdings (Engeland), Du Pont, Merck en Procter and Gamble (Verenigde Sta ten). Het lijkt mij toe, dat Merck niet zozeer in Gist- brocades zal zijn geïnteres seerd, omdat dit concern al een grote fabriek met eigen verkoopapparaat in Haarlem heeft. Bovendien zulfen de relaties met de groothandel in ons land - denk hier aan Brocacef (50 ACF en 50 Gist-brocades), OPG en In- terpharma van Internatio- Müller - gekoesterd dienen te worden. De farmacie is en blijft een moeilijke branche, waarin goed koopmanschap en diplomatie in die zo moei lijke medische wereld een grote rol spelen. Ik krijg de indruk dat het in ternationale bankwezen de markt al driftig aftast naar mogelijkheden van fusies en overnames. De internationale contacten van onze grote al gemene banken en vooral van 'merchant banks' als Pierson, Heldring en Pierson alsmede Mees en Hope moeten niet onderschat wor den. De twee laatstgenoemde banken hebben bij het leggen van internationale contacten een niet geringe staat van dienst. Daarbij kunnen wij dan nog rekenen de Amster damse kantoren van de grote Amerikaanse, Engelse en Franse banken met hun be kwame analisten en hun sterk gespreide internationa le klantenkring. Je kunt er zeker van zijn dat al deze banken een perfect inzicht hebben in de positie van onze farmaceutische industrie (en vele andere takken van nij verheid). - Koersen omhoog De farma-fusiekoorts in de VS jaagt de koersen in snel tempo op. Speculanten be heersen het marktbeeld. Vooral zij geloven dat de kleinere ondernemingen in deze branche geen schijn van kans hebben om de jaren ne gentig ongeschonden door te komen. Het moet voor deze speculanten heerlijk zijn te rommelen in aandelen in een bedrijfstak die zo hevig in beweging is en waar dus van alles kan gebeuren. Een van de eerste grote far- mafusies was zelfs internatio naal. De Amerikaanse Smith- Kline Beekman-groep en de Engelse Beecham-groep sloe gen de handen ineen en vormden een concern met een jaaromzet van vier mil jard dollar (8,2 miljard gul den). Hierbij kan worden aangetekend, dat de totale omzet van 's werelds farma- industrie 120 miljard dollar of 252 miljard gulden per jaar bedraagt. Vermoed wordt dat de 58 jaar oude Amerikaan Bob Bauman, die enkele ja ren hard gewerkt heeft om Beecham weer kerngezond te maken, de topman van de nieuwe sroeD wordt Kenners van de branche vra gen zich echter af of onge lukken niet zullen uitblijven. Bristol-Myers is bijvoorbeeld bereid voor elk aandeel Squibb liefst 26 keer de jaar winst neer te tellen. Stel dat een of andere raider bereid blijkt te zijn een dergelijke prijs voor Gist-brocades te betalen, dan zou dat neerko men op 73,30 gulden per aan deel, terwijl de Amsterdamse beurs niet verder gaat dan 34,30 gulden of iets meer dan 12 keer de jaarwinst. De aandeelhouders van Squibb moeten buiten zich zelf zijn met zo'n bod, zei een analist, die hieraan echter toevoegde dat de winst per aandeel van Bristol-Myers onder druk zal komen te staan en dat de komende 12 tot 24 maanden voor de on derneming allesbehalve ge makkelijk zullen zijn. Door het samengaan van Bristol-Myers en Squibb ont staat een concern dat buiten gewoon sterk is op het gebied van research en verkoop, mede omdat de raden van bestuur op vrijwel dezelfde golflengte opereren. Het sa mengaan van beide onderne mingen wordt dan ook 'het huwelijk van de eeuw' ge noemd. WIM VAN DE MEULEN DEN HAAG Dertig ze tels beloofde Joris Voor hoeve de VVD nadat deze partij hem als lijsttrekker op het schild had gehe ven. Maar als er nu ver kiezingen zouden zijn, in plaats van over ruim drie weken, zouden de libera len slechts twintig afge vaardigden in de Tweede Kamer krijgen. Dit zeggen de opiniepeilers van NIPO en Inter/view en het is opmerkelijk hoe eensge zind zij zijn over de VVD. Daarom lijkt het geoorloofd meer dan normale waarde toe te kennen aan hun gegoochel met cijfers en percentages. Jo ris Voorhoeve doet dat in elk geval wel. „Zeer ernstig", noemde hij de uitslag van de beide enquêtes. En hij wist toen nog niet eens dat zijn par tijgenoot Dick Dees, de staats secretaris van volksgezond heid, de VVD nog verder in de volksgunst zou doen dalen, door de regels voor het privé- gebruik van de dienstauto met-chauffeur tot het allerui terste op te rekken. Dees zal wel gedacht hebben: het is de laatste keer dat ik zó voordelig op vakantie kan. Een terechte veronderstelling, want onder de huidige om standigheden is de kans op een geprolongeerd verblijf van de VVD in het kabinet zeer ge ring. Zelfs Joris Voorhoeve zegt dat. Twintig zetels vindt hij te weinig voor zijn partij om een „stabiele coalitie met het CDA te kunnen vormen". Een vreemde opmerking trou wens voor een VVD-leider. Voorhoeve wilde waarschijn lijk aangeven dat de kiezers de weg terug naar zijn partij moeten inslaan. Maar de kans bestaat ook dat vele aarzelen de burgers, die anders uitein delijk toch wel liberaal ge stemd zouden hebben, nu voor alle zekerheid maar voor het CDA kiezen. Immers, door een rechtse bril bekeken is het nu verstandig Ruud Lubbers zo sterk mogelijk te maken. Des te beter is de positie van de premier als hij straks met de socialist Wim Kok moet on derhandelen. Hoe meer stem men Lubbers krijgt, des te ge ringer het PvdA-gehalte wordt van het volgende kabi net. Dat die gedachte al volop leeft in rechtse kringen, blijkt uit de antwoorden op de vraag van het bureau Inter/view, welke lijsttrekker men het best vindt. De meeste VVD'ers hebben aanzienlijk meer waardering voor de christen democraat Lubbers dan voor de eigen liberale Voorhoeve. Eigen schuld Laatstgenoemde behoeft niet ver te zoeken naar degene die schuldig is aan deze situatie. Een blik in de spiegel volstaat. De schuld van Voorhoeve be staat niet uit het ten val bren gen van het kabinet en dus het beëindigen van de coalitie met het CDA. Soms kan het nodig zijn een bondgenootschap op te zeggen. Bijvoorbeeld wanneer de ene partij schoon genoeg heeft van de 'heerszucht' van de andere. Maar iemand die zo'n gewichtig besluit neemt, dient wel de gevolgen daarvan te overzien. Voorhoeve wist dat minister Neelie Smit-Kroes bekeerd was'tot een fanatiek milieube schermster; hij wist ook dat zij de politiek zou gaan verlaten en hij had dus moeten weten dat zij zich in het openbaar te gen hem zou keren. Voorhoe ve wist voorts dat het voor Ed Nijpels onmogelijk zou zijn zich van de. ene op de andere dag vóór het behoud van het reiskostenforfait te verklaren. En dus had Voorhoeve ook kunnen weten dat er in elk geval ten minste nóg een con troverse zou ontstaan met een eigen minister. Al die straatruzies hadden het effect van een slopende serie aardbevingen. De VVD kraak te in haar voegen. Dat was zichtbaar voor iedereen die z'n ogen en oren gebruikte. Maar de top van de VVD zag het al lemaal niet zo somber in. Voorhoeve en partijvoorzitter Ginjaar verwachtten geen ern stige electorale effecten. Ach, na de vakantie is iedereen die ruzies allang weer vergeten, zo redeneerden zij. Nou, nee dus. Of zoals EG-am- bassadeur Dries van Agt, on derweg van Tokyo naar zijn nieuwe standplaats Washing ton, het op een persconferentie omschreef: „De VVD zit hope loos in de knoei". De oud-pre mier, die bepaald geen vijand is van de liberalen, voorziet dat zijn eigen CDA nu langdu rig zal gaan samenwerken met de PvdA. Eigen kompas Maar was er dan een manier waarop Voorhoeve dit had kunnen voorkomen? Het CDA lonkte toch sowieso al naar de PvdA. Dat mag zo zijn, maar de socialisten waren deze keer. ook van harte bereid de moge lijkheid van een kabinet met de VVD (en D66) te onderzoe ken. Als Voorhoeve op zijn ei gen kompas was blijven varen, zou hij nu die vluchthaven nog bij de hand hebben. Maar nee, toen het erop aan kwam, durfde de VVD-kapi- tein niet alleen meer op zich zelf te vertrouwen. Hij liet zich de 'hulp' aanleunen van de Grote Loods in Friesland, die daarvoor speciaal een dagje naar Den Haag kwam. De be doeling van die demonstratie was het behoudende gedeelte van de VVD, dat niets moest hebben van een kabinetscrisis, gerust te stellen. Gaat u gerust slapen, want Hans Wiegel waakt over uw belangen. Maar er gebeurt in deze we reld niets voor niks. Wie de steun van Wiegel wil hebben, moet ervoor betalen. Daags na de crisis droeg fractieleider Voorhoeve het door hemzelf in 1987 geproclameerde soci- aal-liberalisme ten grave. De VVD zou de verkiezingsstrijd ingaan met de oude, vertrouw de slogans: vermindering van belasting, harde aanpak van de criminaliteit en bescher ming van de automobilist. Met zulke uitgangspunten was er uiteraard nog maar één moge lijke coalitiepartner: het CDA. En dus ook nog maar één vij and: de PvdA. Het beroerde voor Voorhoeve is echter dat hij niet de man is voor zo'n soort verkiezings strijd. Zijn kracht is gelegen in een zorgvuldige, verstandelij ke benadering van politieke vraagstukken. Hij is niet in staat de CDA-kiezer ervan te overtuigen dat een stem op Ruud dit keer eigenlijk een stem op Wim is en dat hij daarom maar beter voor Joris kan kiezen. Wie daaraan nog twijfelt moet de bovengenoem de enquête van het bureau In- ter/view nog maar eens bestu deren. Voorhoeve geniet het vertrouwen van slechts 24 pro cent van alle kiezers. Dat is nauwelijks meer dan de score van Ria Beckers van Groen Links (20 procent). Politiek dier Voor het voeren van zo'n stembusstrijd moet men een 'politiek dier' ziin, dat zich pas lekker gaat voelen als de strijd het heetst is. Kortom, de VVD heeft dringend behoefte aan Hans Wiegel. De Friese com missaris heeft zijn partij be loofd als lijstduwer te funge ren, door het houden van een aantal spreekbeurten. In de huidige situatie lijkt er echter méér nodig om de kie zers nog wezenlijk te interes seren. Wiegel zou zich bereid moeten verklaren zijn riante, zelf verkozen ballingschap op te geven. Hij zou zich weer be schikbaar moeten 'stellen voor het ministerschap en intensief mee moeten gaan doen met de verkiezingscampagne. Alleen in dat geval lijkt de VVD nog een buitengewoon pijnlijke af gang bespaard te kunnen blij ven. Wie Hans Wiegel kent, weet hoezeer het wel en wee van de VVD hem ter harte gaat. Hij beschouwt de partij een beetje als zijn kind. Hij heeft haar groot gemaakt en ziet met pijn in het hart hoe anderen haar 'kapot' maken. Maar hij zal Leeuwarden alleen verlaten, als de partij een beroep op hem doet. Het is de vraag of Joris Voorhoeve er al aan toe is te erkennen dat hij het in z'n eentje niet afkan. Zo niet, dan zal de VVD waarschijnlijk het slechtste stembusresultaat boeken sinds 1972. In dat jaar veroverden de liberalen, die toen overigens voor het eerst werden aangevoerd door Hans Wiegel, 22 zetels. RIK IN 'T HOUT HOEVEN Met een trui aan tegen de nachtelijke afkoeling lui achterover in een ligstoel kan de liefhebber in het week einde genieten van een regen van vallende sterren. Een ster- ren- of verrekijker is niet no dig om de zwerm meteoren, waarvan er volgens de Volks- sterrwacht Simon Stevin in Hoeven gemiddeld zo'n zestig per uur overal aan het firma ment zullen verschijnen, waar .•A te nemen. V De grootste zwerm Perseïden, zoals ze heten, zal te zien zijn in de komende nacht. Vanwe ge de aanwezigheid van de maan raadt de sterrewacht aan in de tweede helft van de nacht te kijken. De zwerm bestaat uit materi aal afkomstig van de komeet Swift-Tuttle, die in 1862 dicht bij de zon kwam. Hij liet toen zoveel gruis achter dat jaar lijks rond half augustus mas sa's meteorietstenen richting aarde komen en in de damp kring verbranden. Dit laat een lichtspoor aan het hemelge welf achter. Een komeet is een soort ijsl Wanneer deze in de buurt van de zon komt, smelt een gedeel te van het materiaal dat in een lange staart achter de komeet aan vliegt. Na de passage van zon bevriest het meeste mate riaal weer op de komeetkern. Er blijven echter ook resten achter die vervolgens een ei gen bestaan, gaan leiden. Om dat de vallende sterren allen uit de richting van het ster renbeeld Perseus komen, noemt men ze Perseïden. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA DEN HAAG Miljoenen guldens trekken de Ne derlandse partijen uit voor het bereiken van een zo'n gunstig mogelijke stem busuitslag. Het inschake len van PR-bureaus en professionele campagne leiders is de normaalste zaak van de wereld ge worden. Het reclamebureau Saatchie en Saatchie zoekt het zelfs over de grenzen als het gaat om het promoten van de PvdA. Zowel Neil Kinnock, de leider van de Britse Labour- party, als de voormalige Duit se SPD-leider Willy Brandt zijn ingeschakeld om stemmen voor de PvdA te werven. Het internationaal gerenommeerde bureau moet Kok onder de slogan „Tijd voor een ander beleid" op 6 september de overwinning bezorgen. Net zo als het bureau enkele jaren ge leden de oer-conservatieve Maggie Thatcher aan een ecla tante overwinning hielp. De politieke kleur van de klant maakt het bureau niet uit, het gaat om het produkt dat ver kocht moet worden. Met de steun van Kinnock en Brandt wil het reclamebureau Wim Kok plaatsen in het rijtje van internationaal bekende so cialisten. Dat de beide buiten landers behoren tot partijen die het in eigen land bij de af gelopen verkiezingen slecht deden - zowel de Duitse SPD als de Britse Labourparty zit ten net als de PvdA al weer ja ren tandenknarsend in de op positie - is volgens Saatchi en Saatchi niet belangrijk. Het gaat om het plaatje en dat ziet er zonder twijfel mooi uit, al is het nog maar de vraag of de doorsnee PvdA-kiezer de bei de buitenlandse heren her- De reclamemakers hanteren twee hoofdregels. Om een pro dukt te verkopen moet je één aspekt er uit lichten: in dit ge val de lijsttrekker. En de boodschap moet communica tief zijn, met andere woorden hij moet te begrijpen zijn. De vraag of we langzaam maar zeker afkoersen op Ame rikaanse taferelen, inclusief politici die baby's knuffelen, wordt echter door alle betrok kenen ontkend. Nederlandse politici laten zich niet modelle ren, luidt het. Hooguit kunnen via training de sterke kanten van de lijsttrekker zo goed mogelijk worden benadrukt. In de eerste plaats gaat het toch om het beleid dat men voorstaat inclusief het verkie zingsprogramma. Maar toch. Uit een onderzoek naar het stemgedrag bij de laatste kamerverkiezingen in 1986 blijkt bijvoorbeeld dat slechts tien procent van de kiezers hun keuze op CDA, PvdA of VVD liet vallen op grond van het verkiezingspro gramma. Een kwart van de CDA-kiezers zei zich vooral door de persoon van Lubbers te hebben laten leiden. Bij de D66-kiezers gold dit in nog sterkere mate wat betreft de persoon van lijsttrekker Van Mierlo. Globaal kan worden gesteld dat het merendeel van de kie zers uit traditie op een bepaal de partij stemt. Dat betekent dat de meeste partijen steeds kunnen rekenen op een vaste groep stemmers. Dat neemt echter niet weg dat nog altijd een forse minderheid (ruim dertig procent) zijn voorkeur pas op het allerlaatste moment - in het stemhokje - kenbaar maakt. Deze groep bepaalt in een land waarin coalities nu eenmaal nodig zijn om een ka binet te vormen, uiteindelijk wie gaan winnen. Dit „zwevende" deel van het electoraat is in feite inhoude lijk niet echt in politiek geïn teresseerd. Voor hen lijken alle partijen op elkaar en zal de manier waarop de ene lijst trekker zich van de andere onderscheidt de doorslag voor de stemkeuze geven. Hoe de politicus overkomt en dan vooral in het lijsttrekkersdebat dat daags voor de verkiezin gen op tv wordt uitgezonden, is dus uitermate belangrijk. Onder invloed van de televisie is het imago van de politieke leider steeds belangrijker ge worden. Persoonlijke kenmer ken van de lijsttrekker als voorkomen en manier van op treden, spelen een steeds be langrijkere rol bij het oordeel van de kiezer over die politi cus en zijn partij. Het belang van televisie werd dertig jaar geleden in.de Vere nigde Staten al aangetoond. In 1960 werd voor het eerst op de Amerikaanse tv in het kader van de presidentsverkiezingen een debat uitgezonden tussen de kandidaten John F. Kenne dy en Richard Nixon. Kenne dy won. Niet om wat hij zei maar vanwege zijn uitstraling, om hoe hij er uit zag. Een en quête onder de mensen die het debat via de radio beluisterden bewees dat. Zij wezen Nixon als overwinnaar aan, terwijl de tv-kijker en masse voor de charme van Kennedy zwicht te. Op datzelfde Kennedy-effect werd ook door de oprichters van D66 een beroep gedaan. Met lijsttrekker Hans van Mierlo, die al snel de bijnaam de Nederlandse Kennedy ver wierf, introduceerden de de mocraten het op Amerikaanse leest geschoeide campagne model. En ook uit recente opi niepeilingen blijkt nog steeds dat Van Mierlo in grote mate de zetelwinst van D66 bepaalt. Het met de „zwier van Omo en D66 verkopen van de lijst trekker aan het electoraat" werd al snel door andere cam pagneleiders overgenomen. In het in 1980 verschenen boek Den Haag Vandaag waarschuwde de toenmalige eindredacteur en presentator Ton Planken al voor de televi siemacht: „De massa der kie zers verlaat zich in toenemen de mate op de tv voor infor matie over de politiek. Dat wil zeggen dat zij het ontwikkelen van een persoonlijke visie op grote maatschappelijke keuzen mede verrichten aan de hand van hetgeen de tv aandraagt. Wat zet de NOS als enige die voor dagelijkse voorlichting kan zorgen daar tegenover? Een onderbezet en kwalitatief matig Journaal en een vol strekt onvoldoende toegerust Den Haag Vandaag". Negen jaar later gaat dit nog steeds op. De NOS heeft zijn monopolie-positie behouden en kwalitatief zijn de beide ru brieken er alleen maar op ach teruit gegaan. De kijkcijfers zijn wat de rubriek Den Haag Vandaag betreft onverbidde lijk: de afgelopen jaren is het dagelijkse aantal kijkers gehal veerd tot onder de 200.000. En ook de Journaal-berichtgeving bestaat in verkiezingstijden slechts uit brave registraties van ministers met ijspetten, handenschuddende lijsttrek kers en jolige kamerleden. Twee mannen Hoewel de campagne voor de verkiezingen van 6 september nog moet beginnen - de cam pagneleiders zijn in verband met de vakantietijd overeen gekomen dat op 21 augustus het startsein zal worden gege ven - is nu al duidelijk dat de strijd vooral zal gaan tussen twee mannen: Wim Kok en Ruud Lubbers. Met uitzondering van D66- voorman Van Mierlo, beschik ken de overige partijen nau welijks over een aansprekende figuur. Joris Voorhoeve, de aanvoerder van de VVD, zag zijn populariteit na de door zijn partij veroorzaakte val van het kabinet snel slinken. Alleen\een sterk optreden van oud-milieuminister Pieter Winsemius, als „lijstduwer", en het geplande optreden van Hans Wiegel op de VVD-slot- manifestatie, zouden de schade nog wat kunnen beperken. Demissionair premier en CDA-lijsttrekker Ruud Lub bers zegt niet van „mannetjes makerij" te houden. Deson danks legt zijn eigen CDA al jarenlang de nadruk op Lub bers als „eye-catcher". Met als hoogtepunt de gemeenteraads verkiezingen in 1986 toen op alle CDA-affiches het hoofd van Lubbers prijkte. Het be zwaar van Lubbers tegen het op één persoon toespitsen van de partij komt ook weinig ge loofwaardig over bij het zien van de CDA-verkiezingsleus: „Verder met Lubbers". Boven dien, waarom zou hij bezwaar hebben tegen het „op de man spelen" nu uit de laatste opi niepeilingen blijkt dat het Lubbers-effect het CDA geen windeieren legt? De forse in het verschiet liggende verkie zingswinst lijkt vooral op zijn conto te kunnen worden ge schreven. Het reclamebureau Saatchi en Saatchi vond het niet nodig de naam Wim Kok in de campag- neleuze te vermelden. „Ieder een weet dat de PvdA Wim Kok is", luidde het verweer toen bekend werd dat de slo gan „Tijd voor een nieuw be leid" het had gewonnen van de kreet „Wim Kok voor de verandering". Het „Kok-ef fect" blijft in de peilingen vooralsnog uit. MARGA RIJERSE (c) Standaard Uitgevorlj/Wavery Productions Onder een grote verkiezingsposter met zijn naam spreekt CDA-lijsttrekker Lubbers de partijraad toe. Het Lubbers-effect levert het CDA veel stemmen op.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5