„Blijven beseffen dat in Auschwitz joden vermoord zijn CcidócSoiVtaAl' Fietsen kerk wereld Frontale aanval tegen kerk in Roemeniër f] li GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ftzidóe Soutotit ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1989 PAGIljLfN door Marinus van der Berg In mijn familie en kennissen kring zijn oudere mensen die in het najaar van hun ver slaafd zijn geraakt aan het fietsen. Ze fietsen haast fana tiek veel en ze leggen afstan den af waar menig jongere of middelbare van staat te kij ken. In 1988 zijn er veel fietsen ver kocht en ook de handel in tweedehands fietsen kende een hoogtepunt, maar de toe komst is minder rooskleurig. Jongeren pakken zeer snel en jong de auto, en veel vrouwen durven als het donker wordt niet meer alleen te fietsen. Nog pas vertelde een vrouw van middelbare leeftijd me dat ze niet meer alleen durfde te fietsen. Ze was onlangs op een mooie zomeravond nabij Fleringen waar toch alle maal vriendelijke mensen wo nen achtervolgd door een man. Al dit soort verhalen gooit een schaduw over het heerlijke van het fietsen. De laatste we ken heb ik ook weer genoten van dat fietsen en dan kan ik me lijfelijk voorstellen dat je verslaafd wordt. Fietsen geeft je een ander soort moeiheid. Een heerlijke moeheid die een aangename sensatie is in het lichaam. Het schijnt heel goed te zijn dat het lichaam soms echt moe is. Gezond moe, want er is ook een moeheid die op minder gezonde zaken duidt. Op de fiets kun je zo heerlijk mijmeren. Bovendien kan fiet sen inspirerend zijn. Sommige van deze stukjes groeien op de fiets en als ik me alleen waan dan spreek ik ze hardop uit. Anderen fluiten op de fiets. Als je fietst kun je zo maar een eind wegdwalen, maar je kunt ook routes vol gen en dan kom je op plaat sen, waar je anders niet komt. Alleen voor fietsers en voet gangers toegankelijk. Zoals de bronnen bij Vasse. Een wat regenachtige dag en het is een oord van rust. De bossen bij Delden vallen mij op door hun ruimtewerking. Je fietst als het ware door een grote zaal met groene pilaren. Ik kan me voorstellen dat voor sommige mensen de bossen een religieuze betekenis heb ben. Je raakt onder de indruk en er komt verwondering in je los. Ontzag voor de Schep ping. Zo'n fietstocht maakt je direct bewust van de nood zaak om uiterste zorg te heb ben voor deze Schepping. Dit mag toch niet verloren gaan. Op de fiets kun je leren om op allerlei dingen te letten. Bij voorbeeld op de molens. In het orgaan „Wiek en Rad" van de stichting De Overijssel se Molen, die zich inspant voor het behoud van de mo lens in het landschap las ik zulke opmerkelijke en behar- tenswaardige woorden van de burgemeester var? Dalfsen. Hij sprak bij de opening van de Westermolen over het esthe tisch milieu dat grondig ver vuild kan worden. Hij gebruikt het woord hori zonvervuiling en noemde de bouw van torenflats, maar hij had ook wel de lelijke silo's in het landschap mogen noe men. In tegenstelling tot de molens. Je moet die molens zien in het geheel van het landschap, zo werd ik wijzer van dit blaadje. De burgemeester gaf ook voortreffelijk aan waarom het juist is geld in deze restaura ties te investeren. Zorg voor de schoonheid van het land schap is een waarde die in deze tijd van „kies exact", in deze tijd van nuttigheidsden ken te gemakkelijk verwaar loosd wordt. Onderweg op de fiets kun je ook letten op de kerktorens, hoe zij het land schap sieren. En dan zijn er de vlinders. Zij zijn een graad meter voor het welzijn van het milieu. Dit jaar is het vlinder jaar. De vlinder heeft ook een symbolische betekenis. Prachtig uitgewerkt in het boekje van Virginia Lee: Een vlinder voor Marianne. Een af- scheidsverhaal van een ziek zusje opgebouwd rond het symbool van de vlinder die uit de cocon kruipt. Op de fiets ontmoet je ook de dood, zoals twee dode eenden langs de weg van Nijverdal naar Alme lo. In deze tijd steken dieren de weg over maar halen de overkant niet. Fietsend kom je op allerlei paden en wegen, zandpaden, klinkerwegen, ver harde fietspaden, maar je botst regelmatig ook weer te gen die snelwegen aan met hun lawaai. Er zijn wegen die leven symboliseren, maar er zijn ook wegen die meer de dood symboliseren. „Als je fietst, zie je meer", zie ie mand. Rabbijn Soetendorp: bisschop Bomers moet niet naar Israel DEN HAAG De liberaal- joodse rabbijn Awraham Soe tendorp vindt dat bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem niet mag deelnemen aan het bezoek van een delegatie van de Raad van Kerken aan Is rael en de bezette gebieden. Bomers heeft zichzelf met zijn opmerkingen over het joden dom gediskwalificeerd, schrijft Soetendorp in het Nieuw-Israëlietisch Weekblad (NIW). Het zou de bisschop sieren als hij zich zou terugtrekken op grond van de beroering die zijn woorden in joodse kring hebben gewekt, aldus de voorganger van de liberale gemeente te Den Haag. Mgr. Bomers vroeg zich eerder in het NIW af waarom de joden zich gegriefd voelen door het klooster in het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Ook zei hij: „Het joodse volk mag van mij best als volk blij ven bestaan, maar ik denk al leen dat het voor dat volk een zegen zal zijn als het Jezus als de Christus erkent". Soetendorp pleit voor een an dere katholieke vertegen woordiger in de .delegatie die van 5 tot 15 september een bezoek aan Israel brengt. „Er zijn gelukkig andere bisschop pen, vertegenwoordigers die zich wel degelijk het veran derde inzicht van de katholie ke kerk ten opzichte van de plaats van het joodse volk hebben eigengemaakt". Stel uw hart voor eerzucht open en bij sluit het voor alle gemoedsrust Chinees spreekwoord STUDIESECRETARIS MARCEL POORTHUIS OVER KLOOSTER-AFFAIRE: UTRECHT - „Een af schuwelijke escalatie." Zo reageert drs. M. Poort huis, studiesecretaris van de Katholieke Raad voor Israël van het r.k. Kerk genootschap op het be richt dat de Poolse kardi naal Frantisek Macharski weigert het Carmelietes- sen-klooster in Auschwitz te verplaatsen en buiten het - voormalige concen tratiekamp een studie- en bezinningscentrum in te richten, omdat joodse de monstranten „minachting hebben getoond voor de christelijke waarden en symbolen van het geloof en op het terrein van het klooster zijn doorgedron gen". In die sfeer is vol gens de Poolse kardinaal de bouw van een bezin ningscentrum onmoge lijk. Door uitlatingen van bisschop Bomers in een interview met het Nieuw Israëlitisch Week blad was er de afgelopen week in Nederland al een nieuwe episode toegevoegd aan de controverse over het Karmel-klooster, dat geves tigd is in het „theater" van Auschwitz, waar tijdens de Tweede Wereldoorlog het gif gas, Zyklon B, lag opgeslagen. De Haarlemse bisschop zei te hebben begrepen dat Ausch witz „het kamp was waar voornamelijk joden ter dood zijn gebracht, maar waar ook niet-joden om het leven zijn gekomen." Bomers was ervan overtuigd dat de Carmelietessen in het klooster de meest oprechte bedoelingen hebben en „abso luut niet willen ontkennen dat er in Auschwitz iets met de joden is gebeurd". Hij vroeg zich af, of hij, „als ik jood zou zijn geweest", zich ook zo gegriefd zou voelen door het klooster. Onbegrip Studiesecretaris Marcel Poort huis acht het niet zijn taak om commentaar op Bomers' uit spraken te geven. Het enige dat hij kwijt wil over de uitla tingen van de Haarlemse bis schop is dat „het niet getuigt van een breed begrip van wat er in het jodendom leeft." Wel vindt hij het van groot belang, de diepere achter gronden van het probleem te belichten. Men moet zich, vindt hij, allereerst afvragen wat de Poolse katholieken be zielt. En dan spelen er bij het klooster van de Carmelietes sen in Auschwitz verschillen de factoren een rol. Het kloos ter heeft voor de Poolse ka tholieken een symboolwaarde. Het is een symbool van het katholieke verzet tegen het nazisme en een symbool van nationalisme, ook nu nog, te gen de staat en het commu nistische atheïsme. Poorthuis: „Het joodse verzet tegen dat klooster komt de Poolse ka tholieken erg ongelegen, om dat het er bij hen op lijkt dat het joodse verzet tegen het klooster zich aansluit bij de atheïstische politiek van de staat. Sommige Polen begrij pen het probleem niet, ande ren zeggen dat de Poolse ka tholieke kerk het recht heeft haar slachtoffers te herden ken. Poolse katholieken be grijpen niet dat voor een jood juist de stilte en de afwezig heid van met name christelij ke symbolen noodzakelijk is." Volgens Poorthuis heeft de katholieke Kerk in Polen het volste recht om haar vele slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Dat mag echter niet verbloe men, dat de katholieke Kerk niet alleen vervolgd is, maar ook een verantwoordelijkheid draagt voor het anti-semitis- me, dat de jodenvervolging onder het nazisme mede heeft mogelijk gemaakt. Bovendien is het anti-semitis- me in de geschiedenis van Po len „een probleem, dat niet onder stoelen of banken kan worden gestoken". Hij ver wijst daarbij naar „enkele simpele historische feiten", zoals het ombrengen van die weinige joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog uit de kampen wisten te ontsnappen door de Poolse boeren en van joden die na de Tweede We reldoorlog in Polen terug keerden. ,,De goede uitzonde ringen niet te na gesproken", aldus Poorthuis. Joodse en niet-joodse slachtof fers hebben allen recht heb ben op een waardige gedach tenis, aldus Marcel Poorthuis. „Men hoede zich echter voor elke vorm van concurrentie in het leed. Wie er het meest geleden heeft, is een onmen selijke vraag. Maar de huidige plaats van het Karmelitessen- klooster in Auschwitz verhult het feit dat de joodse slachtof fers juist om hun jood-zijn zijn vermoord. Zo worden de jood se slachtoffers posthuum van hun identiteit beroofd. Zou men dan riiet van zoiets als een dubbele moord moeten spreken." Volgens hem is het ook voor christenen van wezenlijk be lang om de nagedachtenis van de joodse slachtoffers „zuiver" en „integer" te houden. „Een Karmel-klooster op die plaats is verkeerd. Zowel vanwege de joodse gevoelens, alsook voor de christenen zelf. Ook christenen moeten blijven be seffen dat daar joden ver moord zijn." Heilig Het conflict over de aanwe zigheid van het Karmel- klooster op „die heilige plaats' is al zo'n vijf jaar oud. In au gustus '84 namen acht Carme lietessen onder leiding van zuster Maria Theresia er hun intrek. Kort daarna wenden zij zich, tot de organisatie „Hulp aón de Kerk in Nood" van pater Werenfried van Straten, de „Spekpater". Voor herstelwerkzaamheden is er geld nodig. Een jaar later roept de spekpater in de Be nelux op om de „belediging de paus aangedaan" tijdens het pausbezoek in Nederland weg te nemen door hem „een Karmel op Auschwitz" aan te bieden, met als resultaat dat er zo'n zeven ton binnen komt. In Belgie en Frankrijk komen de eerste protesten van de joden los: zij wijzen erop dat er met geen woord over het lot van de joden ge sproken wordt. Aartsbisschop Albert Decoutray van Lyon verklaart daarop voor de ra dio dat Auschwitz het sym bool is van de pogingen om de joden totaal te vernietigen. „Door die beproevingen heeft het joodse volk omwille van haar martelaren een bijzonde re waardigheid verworven als een onvervreembare eigen schap. De vestiging van een klooster in Auschwitz zal die waardigheid schaden. Ik zal er mijn best ervoor doen dat men overal, ook in Ausch witz, het joodse volk respec teert.". Januari '86 spreekt het We reldcongres van Joden in een resolutie uit, dat „de grond van Auschwitz geheiligd is door het bloed van de marte laren van alle religies, in het bijzonder van miljoenen Jo den en dat geen enkele groep of godsdienst het recht heeft zich op die grond te vestigen." Een half jaar later sluit kardi naal Simonis zich bij zijn Franse collega Decoutray aan. In een brief aan kardinaal Macharski brengt hij de ge voelens uit joodse kringen en uit het overlegorgaan voor jo den en christenen over, dat het klooster op die plaats „werkelijk onaanvaarbaar is voor de joden". Tot twee keer toe vindt er een topoverleg plaats tussen een joodse delegatie en een com missie van vier kardinalen, bestaande uit kardinaal Fran tisek Macharski (Polen), Al- bert Decourtray (Lyon), Jean- Marie Lustiger (Parijs), en Godfried Daneels (Mechelen). Met het Joodse Wereldcon gres wordt daarbij afgespro ken binnen twee jaar, uiter lijk in februari '89, het kloos ter te verplaatsen buiten het concentratiekamp en er te vens een studie- en bezin ningscentrum in te richten, waar ruimte is voor contacten tussen mensen van verschil lende naties en godsdiensten. De Nederlandse bisschoppen maken daarvoor een bedrag van /ilOO.OOO,- over. Maar als die termijn verstreken is, is het klooster niet verplaatst. Ook na het gevraagde uitstel tot juli van dit jaar niet. Daarop vinden er joodse de monstraties rond het klooster plaats, waarbij Amerikaanse joden die het klooster pro beerden binnen te dringen weggesleept worden door ar beiders, die daar aan het werk Wrang Nu kardinaal Macharski voor alsnog weigert het klooster te verplaatsen, hebben volgens Marcel Poorthuis de drie an dere kardinalen, die de over eenkomst met het Joodse We reldcongres sloten, „de morele plicht" de overplaatsing toch te doen uitvoeren. „Ze hebben hun woord gegeven, en ze zullen zich daaraan moeten houden." Het argument van de Poolse kardinaal Machars ki, die de joodse kritiek nu af doet als een „ongehoorde in menging in binnenlandse aan gelegenheden" wijst de stu diesecretaris krachtig van de hand. „Uiterst wrang" noemt hij dat argument. „Vrijwel alle joden in Polen, 3 miljoen, zijn tijdens het nazisme omge komen. Nu leven er nog maar 5.000 joden in dat land. Joods verzet tegen het klooster kan dus alleen maar uit het bui tenland komen. Het is juist zeer nobel dat buitenlandse joden opkomen voor hun om gekomen geloofsgenoten." Alhoewel het Vaticaan de kwestie van het Karmel- klooster tot nu toe beschouw de als een interne zaak van de Poolse kerk, verwacht Poort huis dat de Vaticaanse com missie voor de betrekkingen met het jodendom, die wordt geleid door kardinaal Wille- brands, zich er nu ook mee bezig zal gaan houden. THEO KRABBE Prof.dr. P.A.H. de Boer overleden LEIDEN Prof.dr. P.A.H. de Boer te Oegstgeest, emeri tus-hoogleraar Oude Testa ment aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is op de leeftijd van 79 jaar overleden. De Boer, geboren te Woubrugge, was na zijn studie theologie in Lei den, enkele jaren predikant van de hervormde gemeente te Berkenwoude. In 1938, toen hij pas 28 jaar was, werd hij tot hoogleraar aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden benoemd. Hij doceer de exegese van het Oude Tes tament, de geschiedenis van de Israëlische godsdienst en letterkunde. Ook is hij decaan van de faculteit. Hij ging 1 oktober 1978 met emeritaat. De Boer, die in 1938 promo veerde op een proefschrift over het eerste boek Samuel, heeft diverse publikaties op zijn naam staan, zoals „Reli gieuze aspecten van het Pale stijnse vraagstuk" (1982) en „Voorbede in het Oude Testa ment" (1958). Archeologen vinden 400 religieuze boeken in Oeral MOSKOU Archeologen uit Sverdlovsk hebben in de Oe ral ongeveer 400 religieuze boeken gevonden. De meeste geschriften dateren uit de vijftiende en zestiende eeuw, zo bericht persbureau Tass. Zeer waardevol is de vondst van een zestiende eeuwse bundel preken van Zlatoust, e£n begenadigd Byzantijns prediker die rond de vijfde eeuw ook in Rusland vele vol gelingen had. BUDAPEST - „Eerst is er een frontale aanval ge weest op onze etnische identiteit en ik heb het gevoel dat nu onze reli gieuze identiteit aan de beurt. De kerk wordt op alle manieren aangepakt, zowel de Rooms-Katho- lieke Kerk als de Gere formeerde Kerk. De le den van deze twee ker ken vormen samen de feitelijke Hongaarse min derheid in Roemenië". Aldus een gedeelte uit het in terview met de Roemeense predikant Laszló Tókés, on langs voor de Hongaarse tele visie. Zoals bekend is de pre dikant door dit opzienbarende optreden al in moeilijkheden gekomen in zijn eigen land. De 37 jaar oude ds. Tókés heeft het zwijgen verbroken en zich teweer gesteld tegen de dictatuur van president Ceaucescu en zijn landver- woestende politiek. „Het zwijgen is algemeen, als of het ons niet eens zou raken wat het lot zal zijn van hon derden en honderden van onze gemeenten, kerkgebou wen waarvan de meeste eeuwen geleden zijn gebouwd begraafplaatsen, en waar onze mensen terecht zullen komen en wat er allemaal op onze kerk en op onze mensen staat te wachten", aldus een citaat uit het televisiegesprek. De kerk mag naar zijn me- Beeld van een plattelandsmarkt ning niet werkeloos toezien. Maar er heerst angst om te spreken, ook in de kerk. Ds. Tókés vertelt vervolgens dat er vorig jaar een begin van actie is geweest in zijn kerk, die dertien classes telt. Maar slechts in één classis durfde men het onderwerp aan de orde stellen. In dorpen worden de inwo ners onder druk gezet om een handtekening te zetten onder een verzoek om hen in een nog te bouwen flat te plaat sen. Dus in plaats van opval lende verwoesting worden de dorpen haast onopvallend ge liquideerd. „Ik vind dat predikanten in het algemeen geen opvallende rol hoeven te spelen. Ander zijds heeft ons volk in Roeme nië geen andere vertegen woordigers wier optreden in dit tijdsgewricht zo belangrijk is", aldus de predikant die door de rechter al ter verant woording is geroepen. Tókés noemt de aanval op de dorpen „de laatste fase van een ontwikkeling die al tien tallen jaren aan de gang is". De bevolking van Transsylva- nië, het deel van Roemenië waar Hongaren wonen, wordt verroemeniseerd door de sys tematische verplaatsing van mensen. Het is te vergelijken met gedwongen collectivisa tie. Het antwoord is vaak zelf moord of vlucht. „In onze samenleving missen wij de mensenrechten", aldus de predikant, die vindt dat de akkoorden van Helsinki „op de meest brute wijze" ge schonden worden. HAITZE DE BOER Met of zonder voetbalpas HEEFT de president van de Haagse rechtbank, nuL^ Wijnholt, de voetbalpas gered van een vroegtijdige <£rijs v Zijn uitspraak geeft de voetbalpas alle recht van bestaanmindt staat mag strafdossiers van notoire geweldplegers - geli< gram een beperkt aantal - ter beschikking stellen aan de Ky>" en deze mag de gegevens gebruiken om die zondaars iT v0Q] sluiten van het bijwonen van wedstrijden. De voetb[groot voor de vijf risicoclubs mag daartoe gebruikt worden. tens is hij ook levensvatbaar en opgewassen tegen een bijzit Ti door de 'harde supporterskern'? naar ALS één ding uit de discussie van de laatste weken dijt tt lijk is geworden is het dat de pas of 'clubkaart' weinig gaU 1 tie lijkt te bieden tegen geweld op weg naar en in de dions. De supporterstrein zal nu worden gemeden, de kern neemt een duurder kaartje voor lief. De Spoorwj vrezen te maken te krijgen met supporters in gewone tri en supporters zonder pas kunnen in de stadions terechl men tussen de supporters van de tegenstanders. De broe lijke eensgezindheid bij de afwijzing van de voetbalpas dan licht kunnen omslaan in het tegendeel. i Waterdicht is het systeem dus allerminst, ook al| omdat de pasjesregeling in de aanloopfase slechts geldt i de vijf meest risicovolle clubs, waaronder FC Den iL j_ Voor dit weekeinde staan voor onderlinge wedstrijden tijL vier van deze vijf clubs de loketten voor de vrije verr open. En daarmee omzeilen de clubs zelf de regeling KNVB heeft ontworpen en verhinderen.ze onder meeiF werk van de supporters-begeleiders die juist zijn aanger, om de gemoederen in toom te houden. De boycot vaf zoe voetbalpas lijkt hiermee tot het tegendeel te leiden van®11 a de pas beoogde te bereiken. [ïeen zen in. E De clubs hebben de mogelijkheid al te lastige supporteun^v weren, al is dit zonder voetbalpas geen eenvoudige zaak.jg cj( die bevoegdheid is tot nu toe evenwel nauwelijks gebruilLen maakt. Evenmin is veel gedaan aan het scheppen vangstar vriendelijker klimaat in de stadions. Het gebrek aan voo| ningen bij de staantribunes is daarvan een voorbeeld, jj. as 'vips' worden kosten noch moeite gespaard want autorit^. te en sponsors moeten tevreden worden gesteld, maar in kooien ontbreken vaak de zitplaatsen. Is het vreemd dayNG tremè tegenstellingen tot ontsporingen en uitbarstingenjle pl geweld leiden? WAAR KNVB en clubs zich zorgen over zullen maken fvooi dreiging van een verbod voor wedstrijden in sommigelzoek den. Burgemeesters hebben de bevoegdheid wedstrijder verbieden als zij onvoldoende politie beschikbaar hebben'^"? al voor de aanvang van de competitie blijkt dat ze vai|gaat bevoegdheden gebruik gaan maken. De openbare mej keert zich steeds meer tegen de oorlogen die soms in en de voetbalstadions worden uitgevochten. Een oranje pa: een mooi ding als het erom gaat een enkele raddraaier te| ren. Maar om een slagveld te veranderen in een gezellig! dion is meer nodig. Af en toe zon DE BILT Het uitgebreide regengebied dat gisteren over al in het land regen heeft ge bracht is in de loop van de avond en nacht naar het oos ten weggetrokken. Op veel plaatsen zijn vannacht opkla ringen geweest waarin plaatse lijk mist is ontstaan. Deze mist verdwijnt weer snel. Er is vandaag af en toe zon en er is nog een kleine kans op een bui. De middagtemperatuur is ongeveer 21 graden. De zuid westenwind is zwak tot matig, rond kracht 3, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe vrij krachtig, 5. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen: Perioden met zon en aan de kust een enkele bui. In het midden en noorden veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur van 17 graden aan de kust tot 22 graden in Oslo en omge ving. Zweden: In het zuiden droog en vrij zonnig, in het noorden bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur in het zui den en midden ongeveer 22 graden. Denemarken: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Britse eilanden: Wisselvallig met nu en dan regen of een bui. Middagtemperatuur van 17 graden in Ierland en Schot land tot 22 graden in Zuidoost - Engeland. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur van 22 graden in het noorden tot 29 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Af en toe zon en overwegend droog. Temperatuur 22 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Pe rioden met zon en hier en daar een onweersbui. Middagtem peratuur van 28 graden in het noorden tot 32 graden in het zuiden. Italië: In het noorden nod kele onweersbuien, overip zonnig. MiddagtemperatuiT tot 35 graden. Griekenland: Enkele onwj buien, overigens zonnig. peratuur 28 tot 32 graden.l Frankrijk: In het nooi wolkenvelden, elders zon Middagtemperatuur vanl graden aan de Kanaalkusf 30 graden aan de Riviera. Spanje: In het noorden op onweer, elders zonnig. de noordkust 22 tot 25 graJ aan de Middellandse zeej ruim 30 en op de hoogv' 35 tot 40 graden. WEERRAPPORT Rio de Janeiro onbew San Francisco I. bew. Sao Paolo hall bew

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2