■3)c C^icbeke ©ouAant ÏN oordplein als |>ntmo etingspunt Eioelofarendsveen Katwijk eist sloop loods Geen gedwongen ontslagen voor adviseurs tuinbouw Onder redactie van Ton Pieters. PLANNEN MET CENTRUM ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 Nuenen vernoemt straat naar Alkemadese zuster NUENEN/ROELOFARENSVEEN In het Brabantse stadje Nuenen is een straat vernoemd naar de in Roelofarendsveen geboren zuster Celine. Zuster Celine behoorde in Nuenen tot de sociëteit van Jezus, Jozef en Maria. De zuster ging in Roelofarendsveen door het leven als Cor de Jong, dochter van de voormalige wethouder Piet de Jong. Het toeval wil dat in Alke made een straat naar haar vader is vernoemd. Zuster Celine is ver noemd vanwege haar grote ver diensten als wijkverpleegster in Nuenen. waar zij 28 jaar in het klooster heeft gewoond. Ponyvermaak in Alkemade ALKEMADE Ruim negentig kin deren uit Alkemade hebben deze- week de gelegenheid te baat genomen om een ritje te maken met een pony. Speciaal voor de Alkemadese vakan- tiespelen kon de jeugd daarvoor te recht bij manege Hoogenboom in Nieuwe Wetering. De belangstelling van de jeugd was zo groot dat de orga niserende stichting Vakantiespelen Alkemade een extra ponymiddag moest inlasten om alle kinderen aan hun trekken te laten komen. Naast het maken van een ritje werd er hartstochtelijk geborsteld en werden verwoede pogingen ondernomen om de dieren te zadelen. Volgens Tiny van Rijn van de VAK staan de kinde ren nu al te trappelen voor de pony- dagen van volgend jaar. 1IVJV| •KEMADE De ge- :ente Alkemade onderzoek instellen r de mogelijke ver- Da(iatsing van zowel de i9.oofekmarkt, het jaarlijkse us als de kermis naar parkeerterrein aan de rdhoek in Roelof- indsveen. Het Noord ate ki^in moet een centraal wi moetingspunt worden 2Ï.3clar festiviteiten en ma- ïi^IJlestaties kunnen wor- georganiseerd. Dat it in een gemeentelijke over de voortgang de centrumontwikke- he in Alkemade. 21.301 21.3a nota wordt besproken i ;tkomende vergadering de raadscommissie voor telijke ordening. Als de wordt goedgekeurd, zal ie dienen als uitgangspunt !t8' «Sr1 een nieuw °P te stellen itemmingsplan Roelof- indsveen-centrum en 30. zl stads- en dorpsvernieu- 13°®sbeleid. A1 in 1986 besloot 16,'oq Th re islijn 77 wordt illedige stadslijn i9.isl.PHEN AAN DEN Met ingang van Paper- nieuwe dienstregeling o. ooao/1991 is de stadslijn zaa/32, van de busonderne- i caféng Westnederland in aDi«Pen ee.n volledige Moondslijn. Sou» ■hitect" streekbjn U8, die tot dan een deel van de stadslijn- ictie vervult, zal daarvoor rden ingeleverd. Hiermee is ,e*e!verbinding van het open- cine'1" vervoer met de wijk Rid- 0.15. veld voltooid. In 1990 zal irts een begin worden ge- akt met een onderzoek V'ijr de noozaak van openbaar de to-^061" verbindingen voor de 16.ook Kerk en Zanen. en zijn KATWIJK/DEN HAAG De romneyloods van F. Spierenburg aan de Val- kenburgerweg in Katwijk moet worden afgebroken. Dat eiste de gemeente Katwijk gistermorgen voor de Raad van State. Voor de loods is geen bouw vergunning afgegeven. Spie renburg, die land- en tuin- bouwprodukten in- en ver koopt, kreeg in 1986 toestem ming van de gemeente om een loods te bouwen aan de Val- kenburgerweg. De enige voor waarde was dat de loods vijf meter van de slootkant af moest staan. Eind september 1987 zette Spierenburg de groene romneyloods neer. In december 1988 kwam er een brief van de gemeente Kat wijk waarin de sloop van de loods werd geëist omdat Spie renburg niet over een bouw vergunning beschikte. Een po ging om alsnog de benodigde vergunning te verkrijgen, mis lukte omdat de welstandscom missie geen positief advies uit bracht over de loods. Spieren burg wendde zich uiteindelijk tot de Raad van State maar werd ondertussen geconfron teerd met de eis van de ge meente dat de loods verwij derd moest worden. Spieren burg probeerde gistermorgen deze gemeentelijke beslissing te laten schorsen. ,.Het is onbegrijpelijk dat de romneyloods niet voldoet aan redelijke eisen van welstand. Het gaat niet om een zelfge maakt onooglijk bouwwerk maar een loods die vrij in de handel te koop is. Je ziet der gelijke loodsen overal", stelde E. de Milliano gistermorgen namens Spierenburg. Zij meende dat de loods juist heel goed in de omgeving past ge zien de stenen, wel getolereer de, loods die voor het omstre den bouwsel staat. Zij wees verder naar allerlei andere bouwsels in de directe omge ving van het bedrijf van Spie renburg die wel zijn toege staan. De gemeentelijke woordvoer der J van der Plas wees met nadruk op het feit dat er geen bouwvergunning is verleend voor deze loods. Staatsraad J. Polak verwonderde zich over de haast van de gemeente Kat wijk om de loods af te breken. ,,De loods staat er toch al een tijdje. Waarom kan de ge meente niet even wachten^", constateerde hij hardop. Vol gens Van der Plas wil Katwijk het genomen raadsbesluit ef fectueren De Raad van State doet maandagmorgen uit spraak. £eidóe(Soivumt Dansschool in biljartcentrum Het voormalige biljartcentrum aan de Voscuyl 40 in Oegstgeest wordt ver bouwd tot de eerste echte dansschool in Oegstgeest. Het echtpaar Nico en Joke de Jong gaf al twee jaar les in multifunc tioneel gebouw 't Groot Proffijt. Nu krij gen de twee dansleraren echter de be schikking over een eigen, moderne ac commodatie. Daarin kan het echtpaar aanzienlijk meer activiteiten ontplooien. Er wordt gedacht aan thema-avonden op dansgebied zoals een spijkerbroekenbal, een kerstbal, een oliebollenbal en een tropische avond. Verder wordt het orga niseren van danswedstrijden overwogen. De verbouwingswerkzaamheden zullen begin september gereed zijn. Dan zal er ook een open huis gehouden worden. Grote toeloop bij glastentoonstelling VOORSCHOTEN De glastentoonstelling „Door en Door Modern", met werk van bekende ontwer pers uit Leerdam en Maastricht vanaf 1917, wordt veel bezocht. Sinds de opening hebben al meer dan 700 belangstellenden de weg gevonden naar de ex positieruimte in,het Ambachts- en Baljuwhuis op de Voorstraat. De door de gemeente Voorschoten in samenwerking met de Reinwardt Academie te Leiden opgezette tentoonstelling laat zowel ge- bruiksglas als kunst zien. Er zijn unica, maar ook glasvoorwerpen welke in serie gemaakt zijn. Cul tureel ambtenaar T. Bonhof denkt dat de belang stelling zo groot is omdat in menig huisgezin zowel glas als gebruiksvoorwerp in de vorm van glazen en dergelijken aanwezig is, maar ook omdat veel mensen glaswerk verzamelen. De tentoonstelling duurt nog de gehele maand. De toegang is gratis en de openingstijden zijn dagelijks van 14 tot 17 uur. REORGANISATIE CONSULENTSCHAP TER AAR VOOR 1 JANUARI TER AAR Het Consu lentschap voor de Tuin bouw in Ter Aar wordt voor het einde van dit jaar grondig gereorganiseerd. Het consulentschap gaat na 1 januari 1990 op in een provinciaal Consulent schap voor de Landbouw. Er vallen geen gedwon gen ontslagen en het ver strekken van adviezen aan telers en kwekers komt niet in gevaar, zo liet een woordvoerder gis teren weten. De reorganisatie heeft geen gevolgen voor de werkgele genheid van de 32 werkne mers van het consulentschap in Ter Aar. De reorganisatie had eigenlijk al op 1 april van dit jaar doorgevoerd moeten zijn. De termijn werd echter verlengd om overhaaste beslis singen te voorkomen. De werknemers hebben inmiddels binnen de nieuwe organisatie structuur naar een nieuwe v baan kunnen solliciteren. „Een heel gewone gang van zaken als een overheidsdienst wordt geprivatiseerd", legt secretaris H.H. Fennes van het consu lentschap uit. Gedwongen ont slagen zijn volgens hem niet aan de orde. „Iedereen kon op elke geschikte functie sollicite ren. Daar is natuurlijk gebruik van gemaakt". Het is niet be kend of de personeelsleden in de nieuwe situatie hetzelfde werk blijven doen. „Dat is een persoonlijke keuze die elke werknemer voor zichzelf moet bepalen", aldus Fennes.. De werknemers blijven overigens rijksambtenaar tot'de privati- seringswet door de Tweede Kamer is aangenomen. Die wet wordt pas in de loop van volgend jaar in behandeling genomen. Sluiting Het Consulentschap draagt met ingang van 1 januari 1990 de naam Dienst Landbouw Voorlichting. Na het aanne men van het wetsvoorstel wordt dat Stichting Landbouw Voorlichting. Fennes sluit niet uit dat er in Ter Aar een kan toor geopend blijft. „Berichten dat het kantoor hier zou slui ten zijn onjuist. Daar wordt pas in de loop van september een besluit over genomen". Het kantoor in Ter Aar is een van de 62 in Nederland be staande vestigingen van het consulentschap, een onderdeel van het ministerie van Land bouw en Visserij. Na de priva tisering zullen er minder vesti gingen zijn dan nu het geval is. Volgens G. Kok, voorzitter van de Adviescommissie Landbouwvoorlichting, zal nog moeten blijken hoe de doorsnee boer en tuinder op de voorlichters „nieuwe stijl" zul len reageren. Eerder dit jaar stelde Kok al dat de groensec- tor alleen van de voorlichting gebruik zal maken als die van goed niveau is. Nieuw is dat de klanten voortaan voor een ad vies moeten betalen. Vanaf 1993 moet het bedrijfsleven in de landbouw een steeds stij gende vergoeding betalen tot er een fifty-fifty-verhouding is bereikt. „De nieuwe dienst staat of valt met de manier waarop de voorlichter straks zijn werk kan doen. De boer en tuinder maakt uit of hij daar het gevraagde bedrag voor over heeft" Kok sluit overigens niet uit dat al voor 1993 voor een advies betaald moet worden. „Vanaf volgend jaar krijgt de ondernemer te maken met de voorlichting nieuwe stijl. Het is vrij logisch dat je dan ook al een begin maakt met de invoering van het profijtbeginsel". De boeren en tuinders kunnen met ingang van volgend jaar niet meer voor alle vragen bij een en dezelfde voorlichter te recht. De voorlichters „nieuwe stijl" gaan zich wel veel meer aan het echte voorlichtings- werk wijden dan nu het geval. Dat gaat echter gepaard met een zekere specialisatie. estig jaar geleden, op 5 au- ïstus 1929, berichtte de Leid- •he Courant over rumoer in zee: „Naar de Belgische aden melden, is er Donder dagavond tweemaal met een volver geschoten gewor- n in den tuin van de Villa s konings te Oostende, waar h op het oogenblik Prins 1 jarel en Prinses Marie Josée nschipjevinden. Aanvankelijk dacht ^?eriKen aan een communisti- 1 ma,then aanval en de gouver- 25 klef ur der provincie had zich 30 looRlf reeds tot tolk gemaakt nuziek^n de verontwaardiging der volking. Later schijnt ech- gebleken te zijn, dat een Ificier de waakzaamheid der (achten heeft willen beproe- ofdichtk „Graf Zeppelin" was in- 23 Eujiiddels in Amerika aangeko- len. De L.C. daarover: „Za- vrdagavond werd door Frie- ^g^pchshéifen het volgende te- Sgram van de Zeppelin ont- ingen: „Wij hebben tegen- 'nd uit het zuidwesten. De ..mei is bewolkt. Positie 47 '.^|r.20 min. W.L., 35 gr. 20 min. - 9 M'f B Alles wel. Het schip woi|j#*hommelt". Gedurende den BE :i®4acht werd slechts een snel- 5 ^eid van ca.90 K.M. ontwik- :ld, doch later heeft men de ^cnToi^heid tot K.M. :rd. Er was veel tegenwind, in het gebied van de Ameri- kaansche kust was de wind zelfs stormachtig. Bij Kaap Henry, ten Zuiden van Baltimore, werd de Ame- rikaansche kust gepasseerd. Het luchtschip koerste toen met een snelheid van 135 140 K.M. per uur. Dr.Eckener had aanvankelijk het plan, eerst naar Washington te vlie gen alvorens te Lakehurst te landen, doch daarvan is niets gekomen. Het luchtschip zette direct koers naar Lakehurst. De duizendkoppige toeschou wersmenigte barstte bij het naderen van het geweldige luchtschip in een ontzaggelijk gejubel uit. In een groote boog vloog de „Graf Zeppelin" over de luchtscheepshal. Dr.Eckener verkoos blijkbaar echter om met het oog op de heerschende onderwinden niet onmiddellijk te landen, doch het verminderen hier van bij zonsondergang af te wachten. Later kruiste het schip op ge ringe hoogte boven New York. De bevolking stroomde de straten op en juichte het luchtschip enthousiast toe. Vervolgens keerde het lucht schip zonder de vliegtuigen die het op zijn tocht naar New York hadden vergezeld, naar Lakehurst terug. Meer dan 25.000 menschen zagen daar kans ondanks de groote poli tiemacht door de afzetting heen te breken, teneinde de landing beter te kunnen gade- De Oostelijke deuren van de ,hal werden geopend en toen het luchtschip nog 250 M. van de hal verwijderd was werden de motoren afgezet. Twee ka bels werden uitgeworpen en hoewel de windsterkte nog ongeveer 15 mijl bedroeg, werd het luchtschip veilig naar omlaag getrokken, op den beganen grond. De douane-formaliteiten ver liepen snel. De poolonderzoe- ker Wilkins was de eerste, die het luchtschip verliet. Het verklaarde, dat de reis schit terend was geweest. Spoedig daarop verlieten de overige pasagiers het luchtschip en vertrokken met een gereed staande autobus. In zijn onderhoud met de pers verklaarde dr.Eckener nog het volgende: „De reis was ditmaal buitengewoon inter essant. Wij hadden alle soor ten weer. In het begin hevige stormen; daarna een poos goed weer en toen weer zwa re stormen. De reis heeft 93 uur geduurd. In dien tijd wer den afgelegd 9255 K.M. Boven den Oceaan hadden wij een gemiddelde snelheid van 55 knoopen (101,86 K.M.). Wij .GRAF ZEPPELIN": Vlak voor de start in Friedrichshafen en „het schip schommelt' hadden voldoende amusement aan boord. Alle plaatsen voor de terugreis waren reeds vooruit gereserveerd". Woensdagavond a.s. vertrekt het luchtschip van Lakehurst weer naar Friedrichshafen. Omtrent de maatregelen die op de Zeppelin tegen den ver stekeling Buschl, een 18-jarige bakkersleerling uit Düssel- dorf, zijn genomen, wordt nog gemeld dat hij gevangen wordt gehouden en bij de eer ste gelegenheid ter beschik king van de autoriteiten zal worden gesteld. Zooals eerder gemeld had de jongeman het leven van de andere passa giers in gevaar gebracht door op het omhulsel van het luchtschip te springen". Dolle pret in Noordwijker- hout op 8 aug.'29. „De laatste avond van de oefening der huzaren is 'een buitengewoon vroolijk slot geworden, 't Was drukker in het dorp dan ooit De muziek op de tent was wel 't hoofdprogramma. Daar om heen stonden geschaard de luisteraars naar de schetteren de fanfares, die door de lucht weerklonken. Een aangename afwisseling was het optreden van zangers die met harmoni ca-begeleiding vaderlandsche liederen ten gehore brachten en ook enkele populaire volksliedjes. Tot laat was de gezelligheid nog groot onder de aanwezi gen Op straat werd zelfs ge danst en gehost, zeer tot onge rief van mopperende auto-be stuurders. Marschen rondom het dorpsplein, muziek voorop en de officieren aan het hoofd besloten den avond". Wat vertier tot slot. „Dina: „Veertien dagen geleden heb ik Johan mijn hand gewei gerd en sedert dien doet hij niets anders dan drinken". Mina „Ja, hij is een van die mannen, die geen eind weten te maken aan een feest". de gemeenteraad om de cen trumfunctie van het gebied rond het Noordeinde en de Noordhoek te versterken. Dat moest onder meer gebeuren door de verkeersoverlast te verminderen en door een uit breiding van de parkeergele genheid. Een deel van de genomen be sluiten is inmiddels gereali seerd. Zo is het winkelcen trum Noordplein er groten deels gekomen De stedebouw- kuhdige invulling van de lo- katies gemeentehuis, vrieshuis S. van der Meer en Rode- wijks/Exotice is op papier rond. In de nota „Voortgang Centrumontwikkeling" con cludeert het gemeentebestuur dat de verplaatsing van de Dagmarkt naar het Noord plein een belangrijke stap was naar verdergaande centralisa tie van het winkelbestand. He laas zijn de leeggekomen ruimten op de oude Dag- markt-lokatie weer door ande re winkeliers bezet. Dat is in strijd met de centrum-gedach te, zo melden de gemeentelijke rapporteurs. Het hoofdwegennet blijft ge handhaafd in de huidige vorm. Wegennet Dat betekent een aanzienlijke bezuiniging op de infrastruc tuur. Het door de gemeente gekochte terrein van Rode- wijk/Exotica wordt voor een deel benut voor de bouw van het gemeentehuis en de aanleg van een parkeerterrein. Voorts wordt een klein deel gereserveerd voor een mogelij ke uitbreiding van het nieuwe gemeentehuis in de toekomst. Het westelijke deel van het terrein van Rodewijk zou het meest geschikt zijn voor de bouw van woningen. De gemeente betwijfelt wel of er vastgehouden moet worden aan de tweezijdige bewinke- ling van het Noordeinde. Met name de bewinkeling van de westzijde staat op het spel, om de noodzaak van een westelij ke omleidingsweg uit te ban nen. Als argument wordt aan gevoerd dat een winkelstraat met aan beide zijden winkels, alleen aantrekkelijk en veilig is als de straat verkeersluw is. Dat is alleen haalbaar met een omleidingsweg. Op langere De weekmarkt, het circus en de kermis van Alkemade worden mogelijk verplaatst naar het parkeerterrein aan de Noordhoek. FOTO WIM VAN NOORT termijn wordt een westelijke omleidingsweg evenwel niet afgewezen. Het rapport gaat ook in op de mogelijkheden om het be drijfsterrein van Dobbe ten zuidoosten van het Noordplein voor woningbouw te bestem men. Daardoor zouden de le vendigheid en de sociale con trole in de avonduren kunnen worden vergroot. Dobbe zelf moet volgens de rapporteurs uit het centrum verdwijnen. Een verhuizing naar het Land van Bontje lijkt evenwel moei lijk omdat de provincie er een slibstortlocatie van wil maken. Op het terrein ten oosten van Vrieshuis S. van der Meer aan de Langeweg moeten naast kantoorruimte eveneens wo ningen komen. Net als het Noordeinde zou de Langeweg uit het oogpunt van verkeers veiligheid slechts aan één zijde winkels mogen bevatten. Op het dijklichaam tussen dorps huis „De Alkeburcht" en het complex van het waterleiding bedrijf aan de Wilgenstraat moeten kleine woningen wor den gebouwd. Het terrein van Splotsz op de hoek Alkemadelaan/Stations- straat kan volgens het rapport worden bestemd voor kanto ren of horeca. Woningbouw wordt afgeraden in verband met geluidsoverlast van de Al- kemadelaan Er kan een voet gangersverbinding worden ge maakt met het parkeerterrein rondom de watertoren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11