Artsen zoeken naar oorzaak chronische moeheidsziekte Groenen: Autobezit met 40 procent terugbrengen GOED GESLAPEN, EN TOCH UITGEPUT Br Lijndienst tussen twee Duitslanden J Eén op zes werklozen verdient bij I „Misschien is het wel goed, een pastor in de politiek*" 0 „Gesloten" Sebastopol verbergt voedsel in plaats van geheimert BINNENLAND CfiidócSouoont VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 PAGINJÏ Zinkafval terug naar producenten ROTTERDAM C Het overgrote deel van een partij zinkafval die al enige tijd in het Rotterdamse ha vengebied ligt opgeslagen, zal wor den teruggestuurd naar de produ centen in Denemarken en België. Het Deense ministerie van milieu heeft aangeboden 430 ton van het chemisch afval dat afkomstig is van een Deens bedrijf, terug te ne men. Ook met de Belgische produ cent van het afval is volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM overeenstemming be reikt over het terugsturen van 700 ton. Het afval is vorige maand door Brazilië geweigerd. Spaanse premier overweegt vervroegde verkiezingen MADRID Voordat premier Felipe Gonzalez deze week op vakantie ging, heeft hij een fikse knuppel in het hoenderhok van de Spaanse poli tiek gegooid. Hij suggereerde dat hij vervroegde verkiezingen uit zou wil len schrijven. Eigenlijk hoeven pas volgend jaar juni parlementsverkie zingen te wordep gehouden, maar Gonzalez meent dat het succes van de Europese verkiezingen van 15 juni nu in zijn voordeel zou kunnen wer ken. De socialistische regeringspartij heeft een comfortabele meerderheid in het parlement en is inmiddels al aan haar tweede termijn van vier jaar bezig. Touwtrekken over de gevaren van de supervezel ROTTERDAM Werknemers in bedrijven die werken met de door AKZO ontwikkelde super- vezel 'twaron' kunnen long- en buikvlieskanker oplopen. Dat schrijft de Socialistiese Partij (SP) in een brief aan minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. De SP wil, tot nader onderzoek is verricht, een verbod op het gebruik van deze aramide-ve- zel. Volgens de partij heeft „re cent buitenlands onderzoek" bewezen dat de vezel gevaar voor de gezondheid kan opleve ren, indien bij een bepaalde be werking kleine deeltjes worden ingeademd. Twaron wordt on der meer toegepast in de vlieg tuigindustrie (Fokker), de ban denindustrie en de bouw. Voor het gebruik van de vezel be staan geen beperkende maatre gelen. Een commissie van de onderne mingsraad van Fokker is tot de conclusie gekomen dat het ge bruik van de aramide-vezel moet worden beperkt en heeft haar bevindingen doorgestuurd naar de Arbeidsinspectie. Vol gens een woordvoerder van Fokker is het werken met de supervezel ongevaarlijk voor de gezondheid. Bij het zogeheten waterstraalsnijden kunnen wel iswaar deeltjes vrijkomen die de gezondheid zouden kunnen schaden, maar door de toege paste werkmethode kunnen deze deeltjes niet ingeademd worden, aldus de zegsman. Het dragen van beschermende mas kers is dan ook niet verplicht gesteld. Producent AKZO van de twa- ron-vezel liet gisteren weten dat resultaten van zowel in- als externe onderzoeken hebben aangetoond dat bij vakkundig gebruik „het risico voor de ge zondheid van de mens te ver waarlozen is". De Socialistiese Partij meent dat niet het bedrijfsleven maar de overheid de aangewezen instantie is om de veiligheidsnormen voor de super vezel vast te stellen. Onzekerheid over vertragingen Schiphi T 1 ïr SCHIPHOL De in totaal 135 chartervluchten die vandaag, morgen en zondag vanaf Schiphol worden uitgevoerd naar de Zuid- europese vakantielanden lopen het risico van vertragingen, door acties van technici voor de lucht verkeersbeveiliging in Frankrijk. Twee vakbonden besloten gisteren het werk tot volgende week woensdag neer te leggen, nu ook een laatste poging is mislukt met de luchtvaartautoriteiten overeenstemming te bereiken over hun eisen. Die hebben betrekking op een èx- tra vergoeding van ruim 650 gulden, die de Franse luchtverkeersleiders wel krij gen als compensatie voor stress tijdens het werk. De twee bonden verteg woordigen de helft van de technici v de luchtverkeersbeveiliging, die ra t rinstallaties en computers van de lu| verkeersleidingscentra onderhouden Volgens de woordvoerder van de j derlandse Lucht Verkeers Beveilig (LVB) is het volstrekt onvoorspellj wat de gevolgen zullen zijn en in we corridors van het Franse luchtrj j minder verkeer zal kunnen worden! accepteerd. De komende dagen zijn voor wat beta i het vliegvakantieverkeer van en n j Nederland opnieuw zeer druk. V vandaag stonden in totaal 46 chan j vluchten op schema die van Schijj moeten vertrekken, voor morgen 43j voor zondag opnieuw 46. AMSTERDAM/NIJME GEN De stem van Ma rion Lescrauwaet klinkt vermoeid door de tele foon. Uitgeput is ze. Afge mat. „We hebben het na die ene EO-uitzending van vorige week wel ge weten", verzucht de secre taris van de ME-stichting. .,Zo veel brieven. En ook de telefoon staat niet stil. Ja, je wilt een interview, hè. Maar weet je, het kan niet. We kunnen als stich ting de publiciteit niet meer aan Ik heb er moei te mee om nee te zeggen. Maar het kan niet. Want dan krijgen we nog meer brieven. Voorlopig wer ken we niet meer aan in terviews mee". Marion Lescrauwaet heeft ME. Een afkorting die staat voor een nieuwe ziekte met de in gewikkelde naam myalgische encefalomyelitis. Een aandoe ning waarbij patiënten ex treem moe en uitgeput zijn, zonder dat daar een aanwijsba re oorzaak voor is en terwijl ze toch voldoende slapen. Som mige patiënten kampen al ja ren met dit vermoeidheidssyn droom. Zijn tot niets meer in staat. En moeten vaak de totale instorting nabij ten einde raad hun baan opgeven of worden afgekeurd. Prof.dr. J. van der Meer, in- De ziekte ME veroorzaakt bij patiënten een chronische vermoeid heid. FOTO: CEES VERKERK termst bij het Sint Radboud- ziekenhuis in Nijmegen, heeft de ziekte wel eens omschreven als een „invaliderende moe heid". Hij staat goed bekend bij de ME-stichting. Neemt de klachten serieus, en wat voor de stichting misschien wel het belangrijkste is hij is overtuigd van het bestaan van de ziekte ME, die zich zou manifesteren bij mensen die ooit een virusinfectie hebben gehad, zoals bijvoorbeeld de ziekte van Pfeiffer, waterpok ken of griep. Er zou, volgens hem, een virus in het spel zijn. Van der Meer krijgt voor zijn standpunt echter niet louter bijval. In de medische wereld heerst verdeeldheid over de vraag of het hier wel om een 'echte' ziekte gaat. Onderzoek heeft het bestaan van ME na melijk nog altijd niet aange toond en de ziekte is in ons land dan ook nog steeds niet in Engeland wel erkend. Daardoor' worden patiënten vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Men kan geen oorzaak voor de klachten vin den en ze worden gezien als aanstellers en simulanten. Prof. Van der Meer: „Ik heb geen idee of een meerderheid van de medici er zo over denkt als ik doe. Maar wat ik in elk geval zie is dat mensen niet die aandacht krijgen die ze zouden móeten krijgen. De medici weten er geen raad mee. En dat verklaart ook de onvrede van een heleboel pa tiënten". De chronische moeheid van ME-patiënten gaat vaak ge paard met andere klachten, zoals spierzwakte, concentra tieproblemen, moeite met pra ten (struikelen over je woorden) en emotionele labili teit. Maar de uitputting is toch wel allesoverheersend. „Soms ben ik zo moe", zegt Marion Lescraewaet, „dat ik twee we ken lang de telefoon eruit trek". De Nijmeegse professor Van der Meer schat dat er in Ne derland 30.000 mensen zijn die aan ME lijden. Hij gaat bin nenkort zelfs een grootschalig onderzoek naar de ziekte doen Hoe komt het dat hij zo overtuigd is van het bestaan van de ziekte? „Gewoon om dat ik héél veel patiénten heb gezien waarvan je de ziektege schiedenis gewoon op elkaar kunt leggen", zegt hij. „En het probleem is wat aantal betreft en ernst van de klachten zo groot dat ik vind dat er naar gekeken moet worden", aldus Van der Meer. De Nederlandse Vereniging voor Neurologie heeft nog geen officieel standpunt inge nomen over de ziekte. Maar voorzitter dr. J. Troost heeft de indruk dat een meerder heid van de deskundigen op medisch gebied het bestaan er van niet afwijst. Hij zeg er „dolgelukkig" mee te zijn dat Van der Meer nu een onder zoek gaat doen. Jong en oud Wanneer dat gaat beginnen is overigens nog onduidelijk. Volgens een woordvoerder van het Sint Radboudzieken- huis bellen er nu al mensen op met de vraag of ze mee kun nen doen. „Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Ka tholieke Universiteit Nijmegen en het ziekenhuis en er zijn verschillende specialismen bij betrokken, zoals interne ge neeskunde, neurologie, reuma tologie en psychiatrie. Van der Meer is nu bezig met het op zetten van een goede onder zoeksmethode. Dat vergt tijd. Daarna worden pas de patiën ten uitgekozen". Ook over het aantal patiënten dat aan het onderzoek deelneemt, is nog niets te zeggen, volgens de woordvoerder. „Dat is afhan kelijk van het soort patiënten dat je in je onderzoek betrekt. Alleen jongeren, alleen oude ren of beiden. Of bijvoorbeeld alleen mensen die Pfeiffer hebben gehad". CLARISSE BUMA De eerste reizigers met de lijndienst tussen West-Duitsland en de DDR, bij aankomst op het vli« c veld van Leipzig. dw FOTO: B m« T NI ze een langduriger overe» komst aangaan. De nieu |«j verbinding komt tot standi een moment dat duizend Oostduitsers langs illegale w' naar de Bondsrepubliek trai ten te vluchten. FRANKFURT De West- duitse luchtvaartdienst Luft hansa en de Oostduitse Inter- flug zullen vanaf volgende week gezamenlijk een weke lijkse vlucht van Oost naar West gaan verzorgen. Voor heen waren de twee Duitse staten slechts twee maal per jaar door speciale charter vluchten met elkaar verbon den. De overeenkomst loopt tot 31* oktober van dit jaar. Beide luchtvaartdiensten wil len eerst afwachten hoe popu lair de vluchten zijn, voordat LEIDEN Van de werklozen en arbeidsongeschikten ver dient 16 procent er wat bij ter aanvulling van de uitkering. Dat concludeert de Rijksuni versiteit Leiden uit onderzoek naar de gevolgen van inko mensachteruitgang door werk loosheid of medische afkeu ring. Het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid had om zo'n onderzoek ge- Van de onderzochte groep heeft 6 tot 9 procent nevenin komsten die niet aan de belas ting worden opgegeven. Ruim de helft van de bijverdieners vult de uitkering met hooguit 250 gulden per maand aan. Een kwart verdient er meer dan 250 gulden per maand bij en 22 procent wil niet zeggen hoeveel. Uit het onderzoek blijkt ver der dat samenwonenden en getrouwden van wie één werkloos of arbeidsongeschikt is, een inkomen hebben van gemiddeld anderhalf keer mo daal ofwel 60.000 gulden br per jaar Alleenwonenden eenouderhuishoudens hebli met hun uitkering en eventl le neveninkomsten per ma; een bedrag te besteden tus het minimum en modaal De onderzochte groep best< voor 75 procent uit stellen. Iets meer dan de helft van wao'ers en werklozen woordde moeilijk tot moeilijk te kunnen rond EVP - LIJ STTREKKER OFMAN DOET GOOI NAAR KAMERZETEL (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Een klinkende overwinning voor Groen Links waarbij ten minste elf zetels wor den behaald of dertigdui zend voorkeursstemmen. Dat is wat Cor Of man, ge reformeerd pastor uit het Noordhollandse plaatsje Huizen, nodig heeft om na 6 september in de kamer bankjes plaats te kunnen nemen. In dat geval is de Evangelische Volkspartij (EVP) na een intermezzo van drie jaar opnieuw in Den Haag vertegenwoor- digd. „Het is voor de EVP erop of eronder", erkent Ofman rui terlijk. Bij de verkiezingen van 1986 haalde zijn partij im mers niet meer dan 23.000 stemmen. Een bestuurscrisis en groteonenigheid over de vraag of een christelijke partij wel moest samenwerken met CPN en PSP lagen aan de wortel van Jie nederlaag. Met slechts tweehonderd gulden in de partijkas en forse schulden kon voorzitter Ofman de brok ken weer bij elkaar rapen. Op de valreep van de komen de verkiezingen zocht en vond de zwaar gelouterde EVP aan sluiting bij Groen Links, de combinatie van PSP, CPN, PPR en onafhankelijken. De oudere sentimenten tegen de communisten en pacifisten werden daarmee opzij gezet. Niet dat de EVP voor deze te gemoetkoming ruiterlijk werd beloond. Op de kieslijst van Groen Links is voor de chris telijke partij slechts een elfde plaats ingeruimd. Om de partij niet helemaal buiten de boot te laten vallen werd afgesproken dat Ofman, een eigen campag ne mag voeren. Slagveld Vanuit zijn werkkamer in het serene Amsterdamse Begijn hofje overziet Ofman, pluk kend aan zijn baard en kalm lurkend aan de pijp, het slag veld. Hij vertelt: „De EVP is in 1981 opgericht als alterna tief voor het CDA, dat te veel naar rechts was afgezwenkt. Het was de bedoeling een bre de bedding te vormen waarin alle progressieve christenen zich thuis zouden voelen. Vooral op dissidente CDA'ers oefende de partij aantrek kingskracht uit. Maar gaande weg zijn we ons meer en meer thuis gaan voelen bij klein- links. Vanuit het besef dat het evangelie vraagt om radicale keuzes. De samenwerking die aarze lend met CPN en PSP werd gezocht kostte de EVP ruw weg de helft van zijn electo raat. Katie Ubels, tussen 1982 en 1986 kamerlid voor de EVP, moest het veld ruimen. „De groep in de partij die dichter tegen het CDA wilde aanschuiven vertrok", herin nert Ofman zich. bij Groen Links. Ook PSP en CPN stellen zich volgens Of man meer open voor de chris telijke inspiratiebron. „Wij voelen in elk geval dezelfde betrokkenheid met de nieuwe armen in Nederland; de men sen die onder het bestaansmi nimum moeten leven". Hoewel de EVP een eigen par tijprogramma heeft opgesteld, met als opvallende actiepunten onder meer het bekende 'sab batsjaar' en de invoering van een sociaal keurmerk voor ar tikelen die zijn gemaakt zon der uitbuiting van mens en dier, kan Ofman het partijpro gramma van Groen Links „van a tot z" onderschrijven. Rest de vraag wat de rol is die de EVP in het gezelschap van beter doorknede politici als Ria Beckers en Andree van Es wil gaan spelen. Bestaat niet het gevaar dat de partij deva lueert tot de bijwagen van klein-links? Mag de EVP zor- De gehalveerde achterban, die gen voor een door PPR, PSP nu nog 1200 leden telt, voelt en CPN amper getolereerd re- zich volgens Ofman goed thuis ligieus sausje? Ofman, nu rechtop in zijn stoel: „Absoluut niet! De EVP kan en moet een eigen rol gaan spelen binnen Groen Links. Ik wil bruggen gaan slaan naar die kamerleden van het CDA met wie ik verwant schap voel. Trachten het CDA te beïnvloeden in zijn keuzes. Christelijke kamerleden over tuigen van het feit dat je met het evangelie niet alle kanten uit kunt. Dat het evangelie dwingt tot duidelijke keuzes". Maar Ofman is niet van plan breedvoerig te gaan preken. De Kamer leent zich volgens de pastor niet voor „getuige nispolitiek". „Maar ik zal wel proberen de alledaagse nood van vele groepen voor het voetlicht te brengen. In mijn eigen pastoraat in Amsterdam kom ik voortdurend met die mensen in aanraking. Ik vrees dat veel politici die voeling met de werkelijkheid wat zijn kwijtgeraakt. Misschien is het daarom wel goed om een pas tor in de politiek te hebben". PAUL KOOPMAN sr DEN HAAG Het autobezit moet binnen vier jaar terugge cj| bracht worden met 40 procent. De investeringen voor openbaaj vervoer dienen daartoe .te worden verdrievoudigd. Verdei D' moet de autoloze zondag worden ingevoerd en de industrie om| schakelen op milieuvriendelijke produkten. Dit zijn wenseij waarmee De Groenen de kamerverkiezingen ingaan. Lijsttrek- H ker Roel van Duijn presenteerde ze gisteren in Den Haag. Vol- sp gens hem zullen De Groenen op 6 september drie tot vier zetel? Ie behalen. m De Groenen stellen milieubehoud centraal. Van Duijn: „Eerjki snelle ombuiging van de economie en een versobering in leeè ze wijze is daarvoor noodzakelijk. Genenmanipulatie mag niet tol za een gevaar voor natuur en milieu verworden en moet dooi de strikte wetgeving beheersbaar worden gemaakt". th Op het verlanglijstje staat verder onder meer: de produktie van w gif en milieugevaarlijke stoffen zoveel mogelijk stopzetten, ini li( krimping veestapel met 40 procent, een jachtverbod, statiegeld se op televisies, meer samenwonen en de bouw van een windmo ki lenpark in Hoek van Holland. 'O ge SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Jh heb het 0 i euoel dat ih los N \kom i/dn de frond "J g 1 Ader dis je dljdren lanj Iruiher ben!krutie t \ddl zueuenoe Jeu oei(én met je vra cm Ja Jen !j HP (c) Standaard UltgeverfJ/Wavery Productions SEBASTOPOL De Sov jet-havenstad Sebastopol aan de Zwarte Zee is ge sloten gebied voor de meeste Sovjet-burgers en buitenlanders. Formeel is de stad verboden terrein voor onbevoegden om re denen van militair-strate gische aard. Nu honderden Amerikaanse matrozen vorige week onge stoord door de straten van Se bastopol hebben kunnen ban jeren, lijkt de conclusie ge rechtvaardigd dat het met die militaire geheimen zo'n vaart niet meer loopt. Toch wil de bevolking de stad gesloten houden, niet vanwege de aanwezigheid van de Zwar- venstad zouden lokken. Vorige week vrijdag legden twee Amerikaanse marine schepen in de havenstad aan voor een verblijf van vijf da gen. „Na het bezoek van de Amerikanen is het absurd om nog langer over militaire ge heimen te praten. Eerlijk ge zegd wil de bevolking de stad om puur praktische redenen niet openstellen", zo verklaar de Sergei Kosjkin, adjunct hoofdredacteur van de plaatse lijke krant, de Glorie van Se bastopol. Officieel mogen alleen naaste verwanten van inwoners van Sebastopol de stad binnen, voor een kort verblijf. Bij de toegangswegen tot de stad wordt streng gecontroleerd. De bijna 400.000 inwoners lij ken allang blij: op deze manier Russische marinemensen in de straten van Sebastopol, de „ge sloten" stad, die de afgelopen week toegankelijk was voor bui tenlanders. te Zee-vloot, maar vanwege de ontkomen zij aan de stroom voedselvoorraden, die onge- toeristen waar Jalta en andere twijfeld een schier eindeloze kuststeden wel mee te kampen stroom bezoekers uit de rest van de Sovjetunie naar de ha- ders leeggekocht. Hoewel ook in Sebastopol vlees, boter en suiker op de bon zijn, is het verder, in ver gelijking met andere steden, redelijk gesteld met de voed- selbevoorrading. Kosjkin zei onlangs een kijkje te hebben zijn relatief gesproken goi T voorzien. De rijen met wacj tende klanten zijn ook aal merkelijk korter dan bijvcx beeld in Moskou, waar daj lijks naar schatting een joen mensen van buiten stad hun geluk in de wink< komen beproeven, tot ste» groter ongenoegen van Moskovieten. Niet alleen Sebastopol, r ook andere gesloten sted< willen hun stadsgrenzen dic| houden, ondanks het dc Gorbatsjov geïnitieerde gl; nost-beleid, zo viel deze we te lezen in de krant Sotsial titsjeskaya Indoestria. In niet met name genoemi ruimtevaart-industriestad FOTO: AP genomen in Vladivostok, een Siberië hebben gepensioneei strategische haven in het ver- werknemers aangeboden z re oosten van de Sovjetunie, de kosten te betalen van pai die nog niet zo lang geleden culiere bewaking om maar werd opengesteld. „Ze hebben voorkomen dat de stad ov< daar niets, helemaal niets", zo spoeld zou worden door mei constateerde hij. sen van elders uit de Sovjetij De winkejs van Sebastopol nie, zo berichtte de krant.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4