1 1 Bouw zorgcentrum Alphense bejaarden begint nog dit jaar 1 NAAL Financiële situatie van Lisse valt mee LEIDEN OMGEVING SaidMOowumt VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 in Overvallers ABN hebben meer op hun kerfstok SASSENHEIM De overvallers die enige weken geleden de ABN-bank in Sassenheim overvielen, worden ver dacht van nog negen overvallen. Dat vertelde officier van justitie in Haarlem, C. Hemmes gistermorgen. Inmiddels hebben drie overvallers bekend de overval in Sassenheim gepleegd te heb ben. Een van deze drie heeft verder toe gegeven meegewerkt te hebben aan een overval in Leerdam. Een vierde ver dachte heeft bekend voor verschillende vluchtauto's gezorgd te hebben. Een vijfde verdachte wijst tot nu toe elke be trokkenheid bij de overvallen af. Tentoonstelling van Pictura KATWIJK De amateur-kunst- schildersvereniging Pictura houdt vanaf morgen een tentoonstelling van schilderwerken in 't Witte Schooltje aan de Voorstraat in Katwijk. De expositie wordt op vanavond om acht uur 's avonds geopend. Er worden 120 grotere en kleinere schilderstukken geëxpo seerd van vijftien schilders. De toegangsprijs is een gulden. Kinde ren tot twaalf jaar hebben onder geleide gratis toegang. De expositie is, behalve op zondag, dagelijks ge opend tussen twee en zes uur 's middags en tussen zeven en tien uur 's avonds. De tentoonstelling duurt tot 26 augustus. Zolder in brand ALPHEN AAN DEN RIJN De zolder van een huis aan de Schelfhorst is gisteren middag door brand zwaar beschadigd. De oorzaak van de brand waren twee kinderen. Het duo, een kind van 3 en een kind van 5 jaar, speelde met vuur. De gealarmeerde brandweer was het vuur snel meester. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. Racefietser zwaar gewond ZOETERWOUDE Een 66-jarige man uit Zoetermeer is gister middag zwaar gewond geraakt bij een aanrij ding op de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude. De man reed op zijn fiets in de richting van Hazers- woude Ter hoogte van het meubelbedrijf Casba probeerde hij de Rijn dijk over te steken. Daarbij zag hij een per sonenauto, bestuurd door een 50-jarige in woonster van Hazers- woude-dorp, over het hoofd. De man werd ge schept en sloeg tegen het wegdek. Daarbij liep hij hersenletsel, botbreuken en inwendi ge bloedingen op. Het slachtoffer moest ter plaatse gereanimeerd worden. Vervolgens werd hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zijn toestand is kritiek. De identiteit van het slachtoffer was geruime tijd onbekend. Pas toen een kennis gisteravond bij de politie informeer de werd duidelijk om wie het ging. Van Buren winnaar etappe Bloemenmarathon KAATSHEUVEL John van Bu ren uit Linschoten is gisteren win naar geworden van de, etappe in de Bloemenmarathon in Kaatsheu vel. De koers kehde een rustig verloop. In de eindfase zag geen van de wheelers kans om weg te komen uit het peloton. John van Buren bleek uiteindelijk de snelste van het aanstormende peloton. Ton Bonte uit Den Haag en Johan Eerdekens uit Bree (België) kwa men als tweede en derde over de streep. Klassementsleider Iwan van Breemen kwam niet in de problemen en eindigde als zeven de. In de B-categorie legde Ronald van Reeden uit Gouda beslag op de eerste plaats. Vandaag verschijnen de wheelers in Benthuizen aan de meet. Iwan van Breemen moet als matig tijd- rijder in de zes kilometer lange tijdrit naar Zoeterwoude proberen zijn leidende positie te behouden. Vanmiddag wordt er een parcours afgelegd op het terrein van Swift in Leiden en vanavond is er een criterium in Scheveningen. Daarin moeten de wheelers vijfmaal een col over. Het peloton telt op dit moment nog 44 wheelers. Morgen wordt de Bloemenmarathon afge sloten met een criterium op de Ko ningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk. KINDEROPVANG MOET WORDEN UITGEBREID ALPHEN AAN DEN RIJN De kans is groot dat nog dit jaar wordt be gonnen met de bouw van een zorgcentrum in Al phen. De door de gemeen te ingediende plannen worden waarschijnlijk in oktober door de provincie goedgekeurd. Bij het zorg centrum kunnen bejaar den terecht die een ver zorgingsindicatie hebben gekregen, maar zo lang mogelijk zelfstandig wil len blijven wonen. Rond het zorgcentrum worden naar schatting zo'n 80 aan leun- en inleunwoningen gebouwd. Dat staat in de beschouwing van B en W bij de begroting voor 1990. Het college ontleent dat opti misme aan de goede samen werking tussen plaatselijke in stellingen op het gebied van de ouderenzorg, de gemeente en de provincie. Vóór 1 januari moet met de bouw een begin worden gemaakt, zo schrijven Ben W in de beschouwing. Het college is verder van plan om de milieuwetgeving sterk te vereenvoudigen. Als de plannen doorgaan, hoeven be drijven in de toekomst nog maar één vergunning aan te vragen De hinderwet komt te vervallen en wordt opgeno men in de Wet Algemene Be palingen Milieuhygiëne. In het geval van overtedingen zal er meer in de strafrechtelijke en bestuursrechtelijke sfeer wor den opgetreden. De vervuiling in de Coupé-polder wordt naar alle waarschijnlijkheid pas in de loop van volgend jaar aan gepakt Dan wordt ook een be gin gemaakt met de bestrijding van geluidhinder door de in dustrie en het verkeer. Nieuwbouw De bouw van nieuwe wonin gen in Kerk en Zanen zal door de gemeente Alphen zelf fi nancieel haalbaar moeten wor den gemaakt. Het rijk is niet bereid een zogenaamde loka- tiesubsidie te geven. Dat bete kent dat Alphen zich niet aan de rijksnormen voor de inrich ting van een woongebied hoeft te houden Eventuele extra kwaliteit in de nieuwbouw wijk zal echter moeten worden betaald uit hogere grondop- brengsten, zo waarschuwen burgemeester en wethouders in hun beschouwing. Het col lege vreest vooral voor de doorstroming van woningzoe kenden. De grote vraag naar goedkope woningwetwoningen staat haaks op het kleine aan tal dat gebouwd mag worden Het aantal premie-koopwonin gen ligt wel vrij hoog, maar het aantal gegadigden dat er voor in aanmerking komt wordt door het rijk kunstmatig laag gehouden door het aan scherpen van de inkomens grens. B en W willen echter in afwachting van een herziening van het streekplan inspelen op de reële behoeftecijfers in Al phen. In Kerk en Zanen komen voorts drie nieuwe basisscho len. De gemeente Alphen ver wacht de scholen nog te kun nen realiseren voordat het mi nisterie van onderwijs strenge re normen aanlegt. De scholen moeten worden gebouwd in de jaren 1990-1993. Bij de bouw zal gebruik worden gemaakt van materialen die minder on derhoud vergen dan de mate rialen die tegenwoordig nog veel wordefi gebruikt. Dat ge beurt in verband met het ver- goedi'ngensysteem van de rijksoverheid, het zogenaamde Londo-systeem. De gemeente werkt tevens aan plannen om in Kerk en Zanen een wijk- centum te vestigen, al of niet in combinatie met de nieuwe openbare basisschool. Bibliotheek De minima in Alphen krijgen volgend jaar mogelijk een kor ting op het lidmaatschap van de bibliotheek. Een onderzoek hiernaar is op dit moment gaande. De abonnementen voor de meer draagkrachtigen worden waarschijnlijk duur der. Het extra geld is nodig om de dienstverlening en het boe kenbezit op peil te kunnen houden. Het bestuur van de bibliotheek heeft al eerder in een knelpuntennota aangege ven hoe dat moet gebeuren. Vooral de achteruitgang van de boeken baart de bibliotheek zorgen. Bovendien moet er steeds meer geld aan de rijks overheid worden afgedragen in verband met het leenrecht. Binnen het jongerenwerk moeten de twee bestaande jon gerencentra Madonna en Het Kasteel hun podiumfunctie voor de popmuziek in de regio uitbreiden. Daarnaast moeten de jongerencentra meer gaan samenwerken met het Park theater en de streekmuziek- school. Voorts moet de kelder ruimte van Het Kasteel wor den verbouwd, zodat ook die ruimte kan worden benut voor het jongerenwerk. Kinderopvang B en W willen voorts tempo maken met het treffen van voorzieningen voor de kinder opvang. Nederland steekt maar schamel af bij andere Europese landen, oordeelt het college. Het professionele kin derdagverblijf dat Alphen mo menteel heeft, is inmiddels ge schikt voor bedrijfsgerichte opvang. De belangstelling van uit de Alphense bevolking is toereikend om een goede start te maken, meent het college. Alphen verwacht volgend jaar een extra bijdrage van het rijk als de belastingplannen-Oort financiële vruchten afwerpen. Verder moet de sociale veilig heid in Alphen worden verbe- .terd. Een inmiddels in het le ven geroepen werkgroep moet aanbevelingen -doen op onder meer het gebied van inrich ting, educatie en voorlichting. Er zijn al voorstellen inge diend om daarvoor geld be schikbaar te stellen. De werk groep gaat zich bezig houden met woningbouwplannen en plannen voor de inrichting van openbare gebieden en voorzieningen. Een ander punt van veiligheid en frustratie is het probleem van de hondepoep. Door het groeiende aantal honden in Alphen neehit het gevaar van een flinke glijpartij in de re creatieterreinen sterk toe. Het aanwijzen van speciale hon dentoiletten en de uitgifte van een hondenkaart helpen niet afdoende. De mentaliteit van de Alphense hondenbezitters moet worden veranderd. De gemeente hoopt nog dit jaar met een totaal actiepakket te komen. Woonkamer uitgebrand De woonkamer van een bovenhuis aan de Heereweg in Lisse is vannacht volledig uitgebrand. De bewoners merkten rond half drie dat er brand was in de woonkamer. Het vuur greep snel om zich heen. De door de bewoners gealarmeerde brandweer had de vlammen snel onder controle. Rond kwart over drie kon het sein brand meester worden gegeven. De schade bleef beperkt tot de woonkamer. Andere ruimten in de bovenwoning liepen rookschade op. Onder de woning bevindt zich een verf en behangzaak. Deze werd niet door het vuur bereikt, maar liep wel aanzienlijke water schade op. De juiste omvang van de schade is nog onbekend. De oorzaak van de brand is volgens de politie van Lisse vermoede lijk een technisch mankement in de woonkamer. FOTO: WIM VAN NOORT Forse daling passagiers buurtbus ZOETERWOUDE Het aantal passagiers dat in de eerste helft van 1989 ge bruik maakte van de buurtbus in Zoeterwoude is beduidend lager dan in 1988. Stapten vorig jaar in 6 maanden tijd 2.770 men sen in de buurtbus, dit jaar waren dat er 2.446. Toch is het buurtbuscomi té niet ontevreden. Woordvoerster Anneke Vree burg vindt de teruggang niet verontrustend. „De Weipoort- seweg is geruime tijd afgeslo ten geweest en dat heeft onge twijfeld consequenties gehad. Dat per maand enkele honder den mensen gebruik maken van deze vorm van openbaar vervoer bewijst wel dat het een nuttige voorziening is. We draaien nu vijf en een half jaar en binnenkort hopen we de 35.000e passagier te begroe ten. Voor een kleine gemeente als Zoeterwoude is dat respek- tabel", aldus Vreeburg. Vrijwilligers Het buurtbusproject vergt een hele organisatie. De buurtbus rijdt dagelijks en de chauffeurs zijn allemaal vrijwilligers. Het samenstellen van het rooster vergt, zeker in de vakantietijd, de nodige aandacht maar het enthousiasme van de chauf feurs is erg groot. De belangstelling voor de buurtbus is wisselend. Daarbij speelt het weer een belangrij ke rol. Maar er zijn ook veel vaste passagiers, bijvoorbeeld voor de rit naar het Elisabeth ziekenhuis te Leiderdorp. Via het gewone openbaar vervoer is vanuit Zoeterwoude-dorp het ziekenhuis moeilijk be reikbaar. De buurtbus stopt voor de deur en dat is voor veel mensen, vooral ouderen, een uitkomst. Sedert de allereerste rit op 15 november 1983 is de buurtbus niet weer weg te denken. Het bestaansrecht is nadrukkelijk bewezen, menen alle betrokkenen. Dat het ook wel eens anders is, blijkt uit het projekt in de gemeente Reeuwijk. Daar bleek de be langstelling minimaal, het pro ject is daar opgeheven. Voor Zoeterwoude is dat ondenk baar. Ambassadeurs op schoolreis in Duinrell WASSENAAR Ambassa deurs een dagje op „schoolreis" - ze waren gisteren soms nau welijks te onderscheiden van de overige bezoekers van re creatiepark Duinrell in Wasse naar. De ambassadeursdag, die jaarlijks en dit jaar voor de derde keer werd gehouden, begint een volwaardige tradi tie te worden. Ruim dertig am- bassadeurs of hun afgevaar- |f digden gaven acte de présence. In informele kleding en veelal in het gezelschap van vrouw en kinderen werden zij door de heer en mevrouw van Zuy- len van Nijevelt op een gezel lige middag getrakteerd. De heer Shafgat Ali Shaikh, ambassadeur van Pakistan, stelt het initiatief van direc teur van Zuylen van Nijevelt bijzonder op prijs: „De meeste ambassadeurs hebben weinig tijd om met hun familie door te brengen en daarvoor wordt hen nu een prima gelegenheid geboden". In het middelpunt van de be langstelling stond de ambassa deur van de Verenigde Staten, de heer Howard Wilkins Jr., die zijn gezin had meege bracht. Hij voelde zich duide lijk op zijn gemak bij de le vensgrote kikker, die door hem omarmd werd. Na een drankje in paviljoen „De Carrousel" kon het gezel schap zich vergapen aan de spectaculaire duikshow van land", die natuurlijk een van het Choq High Diving Team. de ambassadeurskindertjes Het optreden van de Parijse mee liet spelen, wekte bij het mimespeler „Monsieur Ro- publiek veel vertedering op. Howard Wilkins (rechts), ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, genoot gisteren zichtbaar van de aandacht die de grote groene kikker in Duinrell aan hem besteedde. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Wielerronde Naar schatting honderd deelnemers worden ver wacht in de wielerwedstrijd voor recreanten die woens dag in Katwijk wordt ge houden Deze „Ronde van Katwijk" start om half acht 's avonds op de Zuid Boule vard. De wedstrijd gaat over een afstand van zestig kilometer en wordt georga niseerd door de Pasman wie lerploeg. Inschrijven vooraf kan telefonisch bij M. Ol- thof, 01718-28492. Deelname kost 7' gulden per persoon. Zang de werking aan de woensda gavondzang op woendag in de Oude Zeekerk aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Aanvang half negen. Knock-out-show De knock-out-show vindt plaats op woensdag op het Katwijkse strand bij het strandpaviljoen 't Centrum. Aanvang half 's middags. Wa terspek takel Een waterspektakel vindt op dinsdag plaats bij het strandpaviljoen Eb en Vloed op het Katwijkse strand. Aanvang half een 's middags, 's Avonds staat om zeven uur een luchtkussen op de visserijmarkt VVD De Warmondse VVD heeft een nieuw bestuur. Voorzit ter is G. Pauli, secretaris A. Eggen, penningmeester Th. Wanders en leden K. Krol en W. Dijkema. De libera len streven ernaar het be stuur met enkele vrouwen uit te breiden. LISSE Financieel ge zien staat Lisse er op dit moment redelijk goed voor. Het college van B en W maakt dat de raadsle den in een brief bekend, naar aanleiding van de bevindingen die men had bij het opstellen van de conceptbegroting. Het col lege constateert dat de fi nanciële situatie meevalt ten opzichte van de begro ting over 1989. Het college schrijft het gunstige beeld toe aan een meevallende algemene uitkering uit het gemeentefonds. Een verhoging van de ge meentelijke belastingen lijkt daardoor niet waar schijnlijk In het vooroverzicht aan de raad wordt het gunstige beeld met cijfers toegelicht. Zo heeft Lisse voor de gewone uitgaven per 1 januari 1990 ruim 34 mil joen gulden nodig en nog eens meer dan 7 miljoen gulden voor kapitaalsuitgaven. De be lastingopbrengst bedroeg op 1 januari van dit jaar ruim 3,7 miljoen gulden. Per 1 januari van het volgende jaar zal de opbrangst rond de 4 miljoen gulden liggend Het investeringsplan voor 1990 vermeldt ingrepen die een be drag van totaal 11,7 miljoen vergen. Voor openbare orde en veiligheid is een bedrag van 390.000 gulden uitgetrok ken, zoals ook voor de post al gemeen bestuur. Voor ruimte lijke ordening en volkshuis vesting denkt de gemeente 5.6 miljoen gulden nodig te heb ben. Voor verkeer, vervoer en waterstaat is volgens de ge meente 1,3 miljoen gulden no dig. Economische zaken is be groot op 1,7 miljoen, cultuur en recreatie op 1,6 miljoen en ruim volksgezondheid op een half miljoen. De belastingdruk van de parti culiere huishoudens (onroe rend goed belasting, afvalstof fenheffing en rioolafvoer- recht) blijft volgens de plan nen vrijwel gelijk: 483,12 zijn. Verder is uit de cijfers te halen dat Lisse op 1 januari 1989 ruim twintigduizends 826 inwoners telde. Geraamd wordt dat dit er op 1 januari van het nieuwe jaar 21.000 zul len zijn. De uitkomsten zoals men die nu tegenkwam houden onder andere in, dat het met het ver hogen van de belastingen niet zo'n vaart zal lopen. In de nota met uitgangspunten voor de begroting van 1990 werd on dermeer geschreven, dat een verhoging van de afvalstoffen heffing met 10% aan de orde zou komen. Het college komt daar nu op terug en stelt zich voor om die verhoging terug te brengen tot 3%. Een verho ging van de onroerendgoed- belasting komt er helemaal niet. Wel handhaaft het colle ge de voorgestelde verhoging van vijf gulden per aansluiting van het rioolrecht. Dit geld wordt gestort in het riolerings fonds, waaruit in de komende jaren grote bedragen zullen worden gehaald om riolerin gen te kunnen vervangen. aan tafel Spaghetti met tomaten- champignonsaus en courgettesalade - ranillerla met bitterkoekjes vegetarisch Courgettes kunnen heel goed klaargemaakt worden als een salade; ze vragen wel wat extra zorg bij de afwer king omdat hun smaak zo 'bescheiden' is. Het courget te-recept kunt u ook voor komkommers gebruiken. Voor twee personen heeft u nodig: 250 g spaghetti, zout, ui, 1 lepel olie, 200 g cham pignons, 400 g tomaten, basi licum, peper, suiker, ketjap, 100 g geraspte kaas; 1 courgette, uitje of sjalot, zout, sambal, 1 lepel azijn, halve lepel tomatenketchup, 1 hardgekookt ei, peterselie; 0,5 liter melk, 1 ei, 30 g sui ker, 15 g maizena, half pakje vanillesuiker, 4 bitterkoek jes, 2 lepels rum of melk. Maak de ui schoon. Dompel de tomaten in kokend water en ontvel ze. Kook de spaghetti gaar volgens de gebruiksaan wijzing op het pak. Fruit de kleingesneden ui glazig in de olie en bak vervolgens de af gespoelde en in vieren gesne den champignons onder voort durend omscheppende mee tot de massa lichtbruin begint te worden. Voeg de in vieren ge sneden tomaten, zout en basili cum toe. sluit de pan en laat de massa tien minuten sudderen. Breng de tomaten-champig nonsaus op smaak met zout, basilicum, peper, suiker en ketjap en leg haar op de met margarine gemengde spaghet ti. Bestrooi het geheel met de geraspte kaas. Borstel de courgette stevig af en snijd het restje steel weg. Rasp de vrucht-groente grof en meng er fijngesneden ui (of sjalot), zout. sambal, azijn en tomatenketchup door. Garneer de salade met partjes ei en fijngeknipte peterselie. Zet de helft van de melk op. Roer ei en suiker schuimig en vervolgens met maizena en weinig koude melk tot een glad papje. Schenk stevig roe rende een deel van de hete melk bij het papje en doe het mengsel in de pan. Laat de vla al roerende een minuut zacht koken. Voeg van het vuur vanillesuiker en de rest koude melk toe en laat de vla koud worden. Week de bitterkoekjes in rum of melk, snijd ze wat kleiner en meng ze door de vla. JEANNE Meer aandacht voor milieu in Rijnstreek ALPHEN AAN DEN RIJN Het Intergemeentelijk Over legorgaan Rijnstreek (IGOR) gaat minder aandacht beste den aan de volksgezondheid en meer aan het milieu. Dat staat te lezen in de beschou wingen bij de ontwerp-begro- tingen van de gemeente Al phen De verandeingen han gen samen met veranderde prioriteiten in het beleid van de rijksoverheid. Er wordt minder gedaan op het gebied van de volksgezondheid door het wehvallen van rijkssubsi dies en door privatisering. Het milieu daarentegen krijgt lan delijk een steeds hogere priori teit en steeds meer geld, waar onder de zogenaamde Nijpels- gelden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11