Kunstuitleen gaat verkopen Fraaie reiswekker i CeidócSotucutt^ STAD OMGEVING Weinig bezwaren tegen bouwplannen de Coebel „We zijn afhankelijk van donaties, collectes en van rommelmarkten" DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Td, 11 3 Vrouw geraakt door kogeltje LEIDEN Een Leidse vrouw is gisterochtend geraakt door een loden kogeltje uit een luchtdrukpistool. De dader is nog onbekend. De vrouw stond om kwart over tien met een vriend te wachten voor het rode verkeerslicht op de. kruising van de Marnixstraat en de Willem de Zwijgerlaan. Plotseling hoorden ze twee knallen en direct daarna voel de de vrouw een snijdende pijn in haar gezicht. Ze bleek net onder haar oog getroffen te zijn door het kogeltje en heeft zich onder doktersbe handeling moeten stellen. Nog geen besluit over fotograferen busreizigers NOORDWIJK Er is nog geen beslissing genomen over het plan van enkele Noord'wijkse horecaondernemers om alle gebruikers van de zogenaamde discobus vast te leg gen op foto of film. Wel is er overleg geweest tussen de vervoersbond FNV, de NZH en de bar dancingcluster van de Stichting Promotie Noord wijk. Daar is een voorstel ge formuleerd wat vanavond aan de buschauffeurs wordt voorgelegd. Noch de NZH, noch de Stichting Promotie Noordwijk wil zich over de aard van het voorstel uitlaten. „Het wordt eerst aan de buschauffeurs voorgelegd", stelt M. van der Jagt, directeur van de Stichting Promotie Noordwijk die nadrukkelijk stelt een voorstander te zijn van een structurele oplossing van de nachtelijke proble men op de discobus. „Wij hebben geen belang bij het zo maar niet meer laten rijden van de bus. De mensen wor den uiteindelijk wel gebracht". De directie van de NZH vergadert vandaag nog over het voorstel dat vanavond aan de buschauffeurs wordt voorgelegd. Geslagen met fietsstuur LEIDEN Bij een vechtpartij in een woning aan de Hooglandse- kerkgracht is een 27-jarige bewo ner vannacht licht gewond ge raakt. Een 25-jarige medebewo ner gaf hem een klap met het stuur van een fiets, die eerder die nacht was gestolen op de Apothe- kersdijk. De 27-jarige Leidenaar werd rond twee uur wakker omdat hij lawaai hoorde. Hij zag op de ge meenschappelijke gang twee mannen die het slot van de gesto len fiets wilden openbreken. Toen hij een opmerking maakte, kreeg hij een klap. Apparatuur in beslag na geluidoverlas LEIDEN Een radio-casset terecorder, twee geluidsboxen en een wekkerradio van een bewoonster van de Zijlsingel zijn vannacht in beslag geno men door de politie. Naar aan leiding van klachten van bu ren hadden agenten de vrouw al twee keer opgedragen de muziek wat zachter te zetten. Nadat ze haar de tweede keer gewaarschuwd hadden, dreig den ze de apparatuur in beslag te nemen. Óm half drie belden omwonenden weer over de herrie, waarna de politie „alles wat geluid kan maken" uit de woning haalde. Auto's vernield bij aanrijding NIEUWKOOP Twee auto's van forse afmetingen zijn gis teravond totaal vernield bij een aanrijding in Nieuwkoop. Het ongeluk gebeurde om tien voor half tien op de kruising Provinciale weg/18 Kavels. De over de Provinciale weg rij dende auto, bestuurd door een 24-jarige inwoonster van Aar- landerveen, kreeg geen voor rang van de andere automobi list, een 52-jarige Badhoeve dorper. Beide auto's moesten worden weggesleept. De bestuurders bleven ongedeerd. Vernielers aangehouden WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft gisteren zes jon geren aangehouden in verband met de overlast op maandagnacht in het centrum van Wassenaar. Een groep van twintig jongeren trok toen in de omgeving van de Langstraat en de Schoolstraat een spoor van vernielingen. De jongeren gooiden glas op het wegdek, trokken markiezen los, rukten paaltjes uit de grond en klommen op daken. Vijf inwo ners van Wassenaar van 15, 17, 18, 20 en 25 jaar en een 18-jarige Leidenaar werden ingesloten en gehoord. De recherche heeft inmiddels ne gen nieuwe verdachten op het oog. Cafés dreigen muziekvergunning kwijt te raken LEIDEN Twee Leidse cafés dreigen hun muziekvergunning kwijt te raken omdat ze teveel geluidsoverlast veroorzaken. Het gaat om cacé De Waag aan de Hartesteeg en om De Droom- fabriek aan de Oude Singel. Volgens de politie is de afgelo pen weken diverse malen door omwonenden geklaagd over de herrie, waarna ambtenaren van de gemeente de eigenaren heb ben opgedragen iets te doen aan de overlast. Als dat niet gebeurt, worden de vergunningen moge lijk ingetrokken. KREDIETBANK ALS GELDSCHIETER VOOR TERMIJNBETALING LEIDEN De Kunstuit leen aan de Lammer markt wil kunst gaan verkopen. Toe nu toe worden alleen werken uitgeleend. R. Wolthoorn van de directie musea verwacht dat tegen het eind van dit jaar met de verkoop kan worden be gonnen. De plannen voor verkoop passen volgens hem prima in het voor nemen van de gemeente om een centrum Beel dende Kunst op te rich ten. De Kunstuitleen zou daarvan een onderdeel moeten worden. Volgens Wolthoorn zijn de plannen voor de nieuwe acti viteit zeer concreet. Zelfs de mogelijkheden voor een af betalingsregeling, met de Ge meentelijke Kredietbank als geldschieter, worden onder zocht. Alleen de precieze da tum waarop de verkoop be gint, is nog niet duidelijk. „Dat hangt af van de snel heid waarmee de plannen voor het op te richten cen trum Beeldende Kunst wor den verwezenlijkt". Duide lijkheid daarover komt bij de presentatie van de Kunst- en Cultuurnota. Volgens Wol thoorn is die rond januari 1990 klaar. Mocht de oprichting van het centrum een kwestie van de lange termijn worden, dan wordt met het starten van de verkoopactiviteiten niet ge wacht tot het centrum is ge realiseerd. Wolthoorn: „Het is best mogelijk dat dat cen trum er pas in 1991 komt. In dat geval beginnen we alvast met het verkopen". In het Een deel van de voorraad van de Kunstuitleen in Leiden. Het i uitgeleend, maar ook verkocht. centrum Beeldende Kunst moeten, naast de Kunstuit leen, de activiteiten worden ondergebracht die de afde ling culturele zaken van de gemeente ontplooit. Verder zouden een tentoonstellings ruimte en een documentatie- ruimte in het centrum onder dak moeten vinden. Oneerlijk Volgens Wolthoorn is de nieuwe activteit een logische stap. „Bij het opzetten van de Kunstuitleen was verkoop helemaal niet aan de orde. De bedoeling van het uitle nen van kunst was, om kunst onder de mensen te brengen. Verspreiden ervan dus", legt Wolthoorn uit. „We leenden kunst uit die door de ge meente was aangekocht in het kader van de Beeldende Kunstenaars Regeling, de BKR. Die kunstwerken wa ren eigendom van de ge meente en móchten niet ver kocht worden". Een overweging bij dat laat ste was volgens de medewer ker van de directie musea dat werd gevreesd dat de galeries oneerlijke concurrentie zou worden aangedaan als de Kunstuitleen werken zou gaan verkopen. „Die vrees blijkt echter ongegrond te zijn geweest. Dat heeft de praktijk in andere steden ook uitgewezen. In Leiden lopen we wat dat betreft ook achter bij andere kunstuitlenen. Die verkopen al wel kunstwer ken". Agressiever Wolthoorn wijst er ook op dat de meeste kunstuitlenen veel actiever opereren dan de Leidse kunstuitleen. „In Leiden groeit de omzet van de uitleen niet meer, in ande re plaatsen wel. Die zijn ook veel actiever, zeg maar agres siever in het benaderen van bijvoorbeeld bedrijven om daar kunst aan uit te lenen. We moeten van de Leidse uitleen een wat grotere win kel zien te maken". Een duidelijk voordeel van het starten met verkopen zou zijn, dat er doorstroming komt in het assortiment van de Kunstuitleen. „Het is al leen de grote vraag of er wel zoveel zal worden verkocht", meldt Wolthoorn. „Ik ga daarbij af op de samenstel ling van de klanten van de uitleen. Het gaat vooral om jongeren en studenten die kunst bij ons komen lenen. Dat is niet direct de groep mensen die geld achter de hand heeft om zich een kunstwerk aan te kunnen schaffen". AfbetalingA Voor de financiële kant van de verkoop is volgens Wol thoorn wel een oplossing mo gelijk. „Er wordt momenteel gedacht aan een afbetalings regeling. Dat is een zeer reële oplossing. In die regeling zouden kunstkopers renteloos het aankoopbedrag moeten kunnen lenen. De klanten van de uitleen leggen niet in een keer tweeduizend gulden op tafel. Dat kunnen ze niet, al zouden ze het willen. Als het echter mogelijk wordt om het bedrag renteloos te lenen en bijvoorbeeld zestig gulden per maand af te lossen, dan wordt het een stuk aantrek kelijker". Volgens Wolthoorn I zou de Gemeentelijke Kre- 1 dietbank de geldschieter j moeten zijn. M GEHANDICAPTENSPORTVERENIGING JUBILEERT: LEIDEN „Clubs als De Sleutels hebben de steun van artsen en therapeuten keihard nodig. Als die te gen gehandicapten zeggen dat ze moeten gaan sport en of weer moeten gaan sporten maakt dat indruk. Het blijft beter hangen dan een verhaaltje in een blad, een folder in een wachtkamer of een stand op een braderie". Bob Smits, voorzitter van - de de gehandicaptensportver eniging De Sleutels die dit jaar haar 30-jarig bestaan viert, zegt het zeer na drukkelijk. Hij weet dat veel gehandicapten een drempel over moeten in de gang naar een sport club voor mindervaliden. Zelfs nu het fenomeen ge handicaptensport ruim dertig jaar geleden zijn in trede deed. Smits, voormalig beroepsmili tair en „alweer" vijf jaar tot volle tevredenheid met pen sioen, is de laatste die het be staan van die psychologische drempel zal ontkennen. Hij kent de oorzaken van die drempels heel goed. „Mensen die een ongeluk hebben gehad of aan een ziekte lijden waar door ze invalide worden, krij gen twee enorme klappen. De klap van de ziekte of het onge val en de gevolgen ervan: in validiteit. Dan realiseren ze zich dat ze een heleboel activi teiten niet meer kunnen, waartoe ze voorheen wel in staat waren". Het gevolg daarvan is vaak stilzitten. En dat de minder-in- valide zich thuis opsluit. Dat is volgens Smits echter uit den boze. „Toch gebeurt het nog veel te veel, ook in Leiden. De Sleutels heeft slechts zestig le den", weet Smits, die sinds 1 oktober van het vorig jaar de voorzittershamer beheert. „Veel te weinig". Rekensommetje Een snel rekensommetje leert hem dat er in Nederland onge veer 140.000 gehandicapten moeten zijn die voor sport zijn aangewezen op sportvereni gingen voor gehandicapten. In Leiden zouden dat volgens de zelfde berekening duizend mensen zijn. Dertig jaar ge handicaptensport hebben daar geen verandering in vermogen te "brengen. „Al is de situatie nu veel beter dan in de begindagen van de club. Die werd opgericht toen in Nederland de activiteiten van de voorloper, de Bond voor Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, verwater den. Dat was een club van mensen die een band met el kaar hadden vanwege dezelfde achtergrond. De bond ont plooide tal van activiteiten. Aan het eind van de vijftiger jaren trad echter de vergrij zing in, waarop de sportvere nigingen voor gehandicapten werden opgericht. Die spron gen in het ontstane gat en richtten zich op een bredere doelgroep". Begonnen werd, in 1959, met volleybal. Geleidelijk nam het aantal sporten toe dat door ge handicapten werd bedreven. „Nu kunnen gehandicapten vrijwel alle sporten bedrij ven", aldus Smits. Niet echter in Leiden. Bij De Sleutels is het aantal sporten beperkt tot vier. Het gaat om schieten dat wordt gedaan bij De Vrijheid in Leiderdorp en zwemmen dat plaatsheeft in de Mytyl school aan de Blauwe Vogel- weg. Verder wordt tafeltennis gespeeld in wijkcentrum De Morswijck en goalbal („de fa natiekelingen") in de i Voorzitter Bob Smits: „Sport is voor gehandicapten extra belangrijk. Om te bewegen, maar ook vanwege de sociale contacten en het zelf- vertouwen". FOTO: WIM VAN NOORT taire sporthal aan de Ehren- festweg. Een paar jaar geleden was het scala dat De Sleutels kon aan bieden breder. Een paar sport en zijn- ondergebracht bij regu liere verenigingen. Overbodig Smits: „Er kon voorheen bij ons ook aan rolstoelbasketbal en schermen worden gedaan. De rolstoelballers zijn onder gebracht in Leiderdorp en ge handicapte schermers kunnen hun sport nu bedrijven bij een sportvereniging voor valide sporters". Het woord afstoting is dan ook geenszins op zijn plaats. Smits, uitleggend: „Het streven is om onze activiteiten zoveel mogelijk bij reguliere verenigingen onder te bren gen. Logisch, want de sport staat voorop, niet de handicap. Gehandicapten moeten min der apart worden. Waar het kan proberen we dus activitei ten elders onder te brengen. Als we het heel erg goed doen, maken we onszelf overbodig". Smits realiseert zich dat dat onmogelijk is. „Heel specifieke sporten zijn niet onder te brengen. Denk aan het goal- ballen, waarin De Sleutels uit blinkt". Bij goalballen probe ren teams van drie personen blinden, slechtzienden of zienden met een zwarte bril op een bal met een bel in het goal van de tegenstanders te rollen. Mogelijkheden tot integratie biedt het goalballen volgens Smits echter wel: „Ook zien den kunnen het spelen, door dat het met een geheel ver duisterde bril wordt gespeeld. Een club voor iedereen be hoort dus tot de mogelijkhe den". Met of zonder integratie, vol gens Smits is sporten voor mindervaliden van nog groter belang dan voor validen. „Sporten is voor iedereen goed. Maar juist voor minder validen zit er een extra belang aan. Vaak hebben die te kam pen met een gebrek aan zelf vertrouwen omdat ze beperkt zijn in hun activiteiten. Dat zelfvertrouwen kunnen ze bij een sportvereniging opdoen. Ze kunnen zich optrekken aan mensen die al iets langer bezig zijn en erg vooruit zijn gegaan. Mensen die veel kunnen, meer durven dan voorheen en ver trouwen hebben. Het lidmaat schap van een sportvereniging biedt nog meer. Door te sport en in een club komen de min dervaliden onder gelijkge stemden, doen ze sociale con tacten op en zijn ze weg achter de geraniums". Sportvloer Smits is, om de drempel voor nog niet sportende gehandi capten zo laag mogelijk te hou den, bereid de handen uit de mouwen te steken. „Iedereen kan bij ons vrijblijvend kennis komen maken. Ik ben zelfs be reid, als dat nodig mocht zijn, mensen te halen en weer terug te brengen voor zo'n kennis making. Pas op de sportvloer ontstaat een goed beeld van de sport. Mensen moeten echt durven komen". me te maken voor De Sleutels, houdt de club op 9 septemeber een internationaal goalbal- toernooi in de universitaire sporthal aan de Ehrenfestweg. Aan het toernooi nemen ploe gen uit Frankrijk, België, Ita lië, Duitsland en Nederland deel. Het duurt van 9.00 tot 17.00 uur. Op 1 september houdt De Sleutels een receptie. Die wordt gehouden in het ac tiviteitencentrum De Gading aan .de Hoogmadeseweg 70 in Leiderdorp. „Iedereen is wel kom, in het bijzonder verte genwoordigers van bedrijven die genegen zijn ons financieel een weinig te steunen", laat Smits voorzichtig weten. „Want met zestig leden kun nen we echt niet draaien van de contributie. We zijn erg af hankelijk van donaties, collec tes en rommelmarkten". ERIK HUISMAN Val geplaatst Met twee grote kranen is vanmorgen tussen half acht en kwart over acht een grote stalen klap geplaatst. De stalen klap, ook wel val genoemd, maakt onderdeel uit van de Stevensbrug. De brug gaat voor het openbaar vervoer en fietsers de verbinding over de Rijn vormen tussen het Morskwartier en de Stewvenshof. De val werd vannacht over het water naar de Stevensbrug gebracht. De val kwam op een ponton te staan en werd vervolgens door de twee kranen opgetild en op zijn plaats gezet. Daarvoor moest het gevaarte gekanteld worden, omdat de val horizontaal geplaatst moest wor den. Vandaag en morgen worden nog een aantal werkzaamheden aan de liggende val uitgevoerd. Gedurende die tijd is het scheepvaartverkeer gestremd. Als de val uitgebalanceerd is, komt de klap rechtop te staan. De brug wordt, als al les volgens de planning verloopt eind november in gebruik gesteld. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Er zijn slechts vier bezwaarschriften in gediend tegen het nieuwe bestemmingsplan voor de Coebel waar de gemeente een woonwijk wil laten bouwen met totaal 492 huizen. „Dat aantal valt me erg mee, ik had zeker meer bezwaarschriften verwacht", aldus ambte naar E. Bunt van de ge meentelijke afdeling stadsbeheer. Twee van de vier bezwaren zijn gericht tegen de geplande ontsluiting via de Sweelinc- klaan. Zowel het bestuur van de christelijke Prins Willem- Alexandermavo aan de Die- penbrocklaan als de bewoners commissie Valeriusstraat heb ben zijn tegen de aanleg van die weg omdat die zorgt voor een toename van de verkeer soverlast. In het bezwaarschrift van een aantal bewoners van de Haag- weg wordt protest aangete kend tegen verschillende as pecten van het bestemmings plan. De omwonenden zijn on der meer tegen het plan om een flat van twaalf verdiepin gen in de woonwijk te bou wen. Verder willen ze dat de sloot die achter de Haagweg is geprojecteerd, moet aansluiten op het water van de Korte Vliet. Voor het verkeer zou dan een brug moeten worden aangelegd en dat is volgens Bunt veel te duur. Ook willen de Haagwegbewoners dat meer speelmogelijkheden voor de kinderen worden gereali- Hogere brug Ook verpleeghuis Zuydtwijck heeft een bezwaarschrift inge diend. Daarin wordt aange drongen op een hogere brug over het water, omdat anders de boot waarmee bewoners af en toe een reisje maken, niet meer bij het tehuis kan afme- Bunt verklaart de protesten tegen de ontsluiting op de Sweelincklaan en tegen de hoge woontoren „zeker" te hebben verwacht „Maar ze zijn niet in de aantallen inge diend die ik had gedacht", zegt de Leidse ambtenaar. „Mis schien scheelt het dat we voor af uitvoerig overlegd hebben met een deel van de bewoners. Met hen hebben we verschil lende vergaderingen gehad en wellicht werpt dat overleg vruchten af". De bezwaarschriften worden in het najaar behandeld door de leden van de commissie voor ruimtelijke ordening. Vervolgens wordt het bouw plan gepubliceerd, waartegen ook protest kan worden aange tekend. Bunt verwacht overi gens dat al spoedig wordt be gonnen met een zogeheten ar- tikel-19-procedure. Dan kan eerder worden afgeweken van huidige bestemmingsplan voor De Coebel, waarin een agrari sche bestemming wordt aange geven. De versnelde procedure tot wijziging van het bestem mingsplan is nodig omdat Eu rowoningen medio volgend jaar al wil beginnen met de bouw, aldus Bunt. In de Coebel worden voorna melijk duurdere premie-koop huizen en woningen in de vrije sector gebouwd. Dertig procent van de huizen valt in de premie-A-sector. Drie jeugdige Leidenaars pleegden zes inbraken LEIDEN Met de aanhou ding van drie jonge Leide naars heeft de politie zes in braken opgelost. Het drietal (twee jongens van 15 eri een van 17 jaar oud) werd zondag nacht betrapt bij een inbraak in een bloemenkiosk aan de Vijf Meilaan. Twee jongens konden wegvluchten. Zij zijn dinsdag aangehouden, met een derde dader. Het trio dat zon dagnacht werd betrapt had een sporttas bij zich waar snoep in zat, dat diezelfde nacht was gestolen uit een kantine aan de Voorschoter- weg. Ook vond de politie een telmachine in de tas. Dat appa raat hadden de daders wegge nomen uit een bedrijfje in het gebouw op palen aan de Bos- huizerkade. Dat bedrijf mist ook een geldbedrag. Verder heeft de groep een in braak gepleegd bij een bakke rij in Leiderdorp, snoepgoed gestolen uit een kantine aan de Boshuizerkade en weeg schalen en messen weggeno men uit een winkel aan de Breestraat in Leiden. De drie Leidenaars die dinsdag zijn aangehouden (twee van 16 en een van 17 jaar oud) zijn weer op vrije voeten gesteld. De an dere drie zijn hedenochtend voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens de politie zijn dat de hoofddaders. Seze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:1 Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ccidoc (SouAOAit L"iJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9