Israel niet verrast door bomaanslag Hezbollah Argentijnse middenklasse verkoopt erfstukken om in leven te blijven Bezetten ambassades lost niets op Gratis SuperFun bij Agfa. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND £eidóe@otrumt DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 Ernstige vervuiling Amerikaans kustwater WASHINGTON Vakantiegangers die graag een duik willen nemen in dè Amerikaanse kustwateren, zijn gewaar schuwd. Volgens een gisteren uitgebracht rap port van een particuliere Amerikaanse milieuorganisatie, Natural Resources Defense Council, dienen de badgasten rekening te houden met ernstige ver vuiling van de wateren door giftige chemicaliën, rioolwater en medisch af val. Vorig jaar kwam prominent in het nieuws dat op veel stranden in de VS grote hoeveelheden medisch afval wer den gevonden. Volgens het rapport blijft deze kwestie onopgelost en heb ben deze zomer zeventien staten op nieuw hiervan melding gemaakt. Baas Op de open dag van de Amerikaanse militaire academie West Point ging gisteren alle aandacht uit naar een vrouw. De 21- jarige Kristin Baker is, als eerste vrouw, gekozen tot „commandant" van het 4400 mannen en vrouwen tellende kadetten-korps. Zij zal ervoor moeten zorgen dat de studenten dat doen wat er van hen wordt verwacht. FOTO: AP Veel daklozen door watersnood in Bangladesh DHAKA In Bangladesh heb ben hevige slagregens nieuwe overstromingen veroorzaakt, waardoor ongeveer een miljoen mensen in afgelegen dorpen van de buitenwereld afgesneden werden. Legereenheden zijn in gezet om inwoners van geïso leerde dorpen te evacueren, voordat het water nog verder stijgt. Bij elkaar hebben de over stromingen als gevolg van de jaarlijkse moessonregens volgens officiële schattingen tot nu toe aan ongeveer 370 mensen het le ven gekost en evele duizenden dakloos gemaakt. Fundamentalisten vallen winkels aan CAIRO Islamitische fundamentalisten heb ben in een Egyptische provinciehoofdstad brandbommen gegooid naar christelijke win kels, om de verhouding van een moslimvrouw met een christelijke man te wreken. Meer dan honderd mensen zijn aangehouden en er is een onbekend aantal gewonden gevallen. Vol gens een politiewoordvoerder deed het geweld zich voor nadat een moslimvrouw de politie had ingelicht over een verhouding die ze had met een christelijke man. Onder de Egypti sche wet kan een moslimvrouw alleen trou wen met een man van dezelfde geloofsover tuiging, en de man in kwestie weigert zich kennelijk tot de islam te bekeren. Ofschoon de vrouw zelf met de verhouding had inge stemd was ze klaarblijkelijk terecht be vreesd voor de reactie van haar familie. Vietnamezen door piraten vermoord KUALA LUMPUR Thaise piraten hebben voor de kust van Malaysia zeker 71 Vietna mese vluchtelingen vermoord, nadat zij het scheepje van de vluchtelingen in volle zee had den onderschept. De piraten beroofden de vluchtelingen van hun bezit tingen en brachten de vrou wen en een aantal kinderen over naar hun eigen schepen, alvorens de overige Vietname zen op gruwelijke wijze wer den vermoord. Dertien vluch telingen wisten de tragedie te overleven doordat ze zwem mend een booreiland bereik- Columbia zondag terug op aarde CAPE CANAVERAL Het Ame rikaanse ruimteveer Columbia zal zondag op aarde terugkeren. Dat is een van de weinige dingen die Amerikaanse ruimtevaartfunctiona rissen hebben losgelaten over de huidige militaire missie van het ruimteveer. Met het oog op het geheime karak ter van de vlucht wil het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA niet het precieze tijdstip van de lan ding noemen. Volgens de NASA maakt „de vijfkoppige bemanning van de Columbia het goed en func tioneert het ruimteveer naar beho ren". Het is de zevende vlucht van de Columbia. Regering gaat niet in op voorstel van Bouterse PARAMARIBO De vertrouwenscrisis tussen de Surinaamse regering en legerleider Desi Bou terse neemt duidelijke vormen aan nu de rege ring het voorstel van Bou terse om nieuwe onder handelingen met het Jun gle Commando te beleg gen openlijk negeert. Bouterse meent dat de rege ring het initiatief moet nemen om tot normalisatie van de si tuatie te komen. Volgens hem wil het leger niet per sé dwarsliggen wat de uitvoering van dat akkoord betreft. „Maar", aldus Bouterse, „je kan het leger niet dwingen om tegen de grondwet in opdrach ten uit te voeren. Naar onze mening is de grondwet duide lijk geschonden, maar tegelij kertijd doet men alsof er niets aan de hand is en zegt de rege ring dat ze rustig doorgaat met de uitvoering van het Ak koord van Kourou", aldus de legerleider. Het militair gezag houdt vast aan ontmanteling van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk en spreekt zich fel uit tegen infiltratie van Com mando-leden in het politie korps, zoals in het akkoord wordt voorgesteld. De Surinaamse president Ramsewak Shankar is gisteren in een sfeer van spanning voor een vijfdaags staatsbezoek naar Brazilië vertrokken. Bou terse bevestigde dat hij de pre sident uit protest niet uitge leidde. „We kunnen geen kie keboe spelen. Als we het niet met de gang van zaken eens zijn, moeten we dat uit onze houding laten blijken", aldus de legerleider BRD WAARSCHUWT OOSTDUITSERS: BONN De Bondsrepu bliek heeft Oostduitsers die de DDR willen verla ten opgeroepen geen Westduitse ambassades in Oostblok-landen te bezet ten, omdat ze vreest dat hierdoor de verhouding met de DDR op het spel wordt gezet. De spanning tussen de BRD en de DDR is de laatste tijd opge lopen doordat honderden Oostduitsers hun toevlucht zochten in de missies van de BRD in Oost-Berlijn, Honga rije en Tsjechoslowakije. Zij weigeren de diplomatieke ver tegenwoordigingen te verlaten als hen niet wordt toegezegd dat zij uitreisvisa krijgen voor het Westen. Minister Rudolf Seiters van kanselarij van de BRD zei dat in de eerste zeven maanden van dit jaar 46.343 Oostduitsers in de BRD aan kwamen, dat zijn er meer dan in heel 1988. De BRD ver wacht dit jaar 80.000 tot 100.000 Oostduitsers. In een poging de DDR te vriend te houden sloot Bonn eergisteren haar missie in Oost-Berlijn, die door 131 Oostduitsers wordt bezet. Maar daarmee zijn nog niet alle pro blemen uit de weg. Vele West duitse politici zijn nog steeds op vakantie, waardoor bespre kingen maar moeizaam op gang komen en de Oostduitse regering weigert de vluchte lingen in de ambassade in Oost-Berlijn een uitreisvisum te geven. De 131 Oostduitsers in de Westduitse ambassade mogen in het gebouw blijven totdat ze vrijwillig vertrekken. Zij zeiden echter pas weg te gaan als ze een officieel uit reisvisum zouden krijgen. Ze ker een kwart van hen had al eerder nul op het rekest ge kregen bij een officiële aan vraag. Verdriet Omstanders moeten de door verdriet overmande Israëlische grootvader Hamtzani in bedwang houden bij het graf van zijn kleinzoon. De anderhalf jaar oude Itai Hamtzani werd gisteren door Israëlische troepen doodgeschoten, nadat zijn vader op een legerpatrouille had gevuurd. De man dacht dat de soldaten Pa- lestijnen waren, die een aanslag op hem wilden plegen. De mili tairen beantwoorden het vuur en raakten vader en zoon Hamtza ni, die beiden in het ziekenhuis aan hun verwondingen overleden. Elders schoten Israëlische soldaten een zesjarige Palestijnse jon gen dood. FOTO: AP JERUSALEM BAYRUT De Israëlische regering heeft gezegd niet verrast te zijn door de bomaanslag van Hezbollah, de pro- Iraanse sji'itische strijd groep, die gisteren de zelf moordactie van een chauffeur van een bomau to opeiste. De man reed met zijn auto in op een Israëlische legerpa trouille in het zuiden van Li banon. Vijf Israëlische solda ten raakten daarbij gewond, van wie drie ernstig. Hezbol lah zei dat de actie was be doeld als vergelding voor de ontvoering van sjeik Abdul- Karim Obeid door Israel. De geestelijk leider van Hezbol lah, sjeik Mohammed Hussein Fadlallah, stelde dat de aan slag van gisteren „een eerste aanbetaling" was en dat meer dere vergeldingsacties zouden volgen. De Israëlische regering bracht gisteravond een verklaring uit waarin iedere verwijzing naar vergeldingsmaatregelen werd vermeden. In het verleden sloeg Israel na zo'n aanslag al tijd hard terug. Nu kunnen vergeldingsacties de precaire onderhandelingen over de ruil van gijzelaars in gevaar bren gen. Volgens een militair com mentator is het goed mogelijk dat Israel besluit geen vergel dingsmaatregelen te treffen „om de publieke opinie in de wereld niet verder in rep en roer te brengen". Nieuwe voorwaarde Minister van defensie Rabin heeft gisteren een nieuwe voorwaarde gesteld in de on derhandelingen over de vrijla ting van sjeik Obeid. De Israë lische regering wil eerst, even tueel via het Rode Kruis, we ten wie van zijn in Libanon verdwenen soldaten nog in le ven is, vooraleer onderhande lingen te openen met sji'itische organisaties. „Zolang wij niet weten wie in leven is en wie niet, bespreken wij geen nade re bijzonderheden", zei Rabin. Israel heeft aangeboden Obeid en driehonderd sji'itische ge vangenen te ruilen voor drie Israëlische soldaten en alle ze ventien westerse gegijzelden. Maar volgens de Hezbollah heeft Israel „door de ontvoe ring van Obeid de vrijlating van de door Hezbollah vastge houden Israëlische soldaten onmogelijk gemaakt". Volgens Israel is Obeid de man achter de ontvoering van de Amerikaanse VN-officier William Higgins. Higgins' ont voerders, de Organisatie van de Verdrukten op Aarde, maakten op 31 juli. drie dagen na de ontvoering van Obeid, bekend dat zij de Amerikaanse officier hadden opgehangen. Forensische deskundigen in Israel menen dat Higgins al eerder is vermoord. Het team baseert zich op het videoband je dat de ontvoerders hebben vrijgegeven. In kringen van de Israëlische inlichtingen diensten is gesuggereerd dat de officier vorig jaar al door zijn ontvoerders was gedood' als vergelding voor het neer schieten door een Amerikaan se oorlogsbodem van een Iraans passagierstoestel boven de Perzische Golf. Staking Russen in Estland Eensgezind hieven alle Russische werknemers van de motorfabriek in Tallinn, de hoofdstad van de Baltische republiek Estland, hun hand omhoog toen er gisteren gestemd werd over de staking tegen de nieuwe Estlandse kieswet. Naar schatting hebben zo'n 20.000 Russische arbeiders in tientallen fabrieken en bedrijven het werk neergelegd. Ook het openbaar vervoer in de hoofdstad Tallinn werd door de staking getroffen. De autoriteiten hadden bussen uit an dere steden laten komen om in te vallen. De nieuwe kieswet stelt aan immigranten strengere eisen voor het verkrijgen van stemrecht en het recht zich voor openbare functies kandidaat te stellen. De stakers spreken van discriminerende maatregelen tegen de Russische minderheid. FOTO: AP (ADVERTENTIE) GROEIENDE ARMOEDE IN HET LAND VAN BIEFSTUK EN WIJN (ADVERTENTIE) -♦< Volgende week woensdagis het weerzover Dan begint om 19.46 uur op Ned 3 de eerste van 3 trekkingen Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met ruim 33 miljoen gulden in kas. Als u snel bent, doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT. Verbijstering De nieuwe president Menem, die op 8 juli werd geïnstal leerd, is niet in staat om net als zijn voorganger de moeilij ke keuzes voor zich uit te schuiven, door nieuwe lenin gen met het buitenland aan te gaan. Dus verhoogde Menem in de eerste week. van zijn bewind de prijzen van het openbaar vervoer, de telefoon, de elektriciteitsvoorziening en het gas met tweehonderd tot zeshonderd procent. Een liter benzine werd onmiddellijk zes tot zeven maal zo duur, het geen ertoe leidde dat het aan tal rijdende auto's zichtbaar af nam. Soortgelijke stijgingen van de prijzen voor voedsel, sigaret ten, bioscoopkaartjes en kle ding hebben geleid tot schok golven van verbijstering, be zorgdheid, woede en berusting onder de Argentijnen, in het bijzonder in de middenklasse. De voorzitter van het Argen tijns Psychiatrisch Genoot schap, Roger Montenegro, voert aan dat het thema eco nomie in de afgelopen maan den is uitgegroeid tot een ob sessie voor de meeste bezoe kers van psychiaters. Drie maanden geleden kostte een bezoek aan een psychiater nog het equivalent van 50 tot 80 gulden. Thans is men blij als men, omgerekend, tien gulden voor een consult ontvangt. „De verpaupering treft ieder een," aldus Montenegro. Metro De kommer en ellende doen vergeten dat Argentinië in de jaren twintig een inkomen per hoofd van de bevolking had, dat kon worden vergeleken met dat in Zwitserland. Bue nos Aires kreeg al een metro, kort nadat die New York City was gaan rijden. En Argentinië is nog steeds potentieel een rijk land. De vlakke, vruchtbare pampa's produceren nog altijd over schotten aan graan en vlees. Wat betreft olie is Argentinië bijna zelf verzorgend, en het land beschikt over uitgestrekte gasreserves. In het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan kan onbeperkt worden gevist. Het klimaat is gematigd en de meeste burgers zijn van Euro pese afkomst, spreken dezelfde taal en zijn van hetzelfde ras en geloof. Onderzoekers zijn er daarom van overtuigd dat de Argen tijnse crisis niet economisch van aard is. „Het politieke fa len is de sleutel tot begrip van alles. Het is niet alleen maar een rijk land dat slecht wordt bestuurd. Het wordt slecht be stuurd vanwege de politieke ideologie", aldus een onderzoe ker. Verkopen Die ideologie maakt thans een omwenteling door. De crisis heeft hoog in het vaandel staande overtuigingen aange tast, met name het geloof dat de staat de hand dient te heb ben in het onderwijs, de werk gelegenheid en de dienstverle ning. „Wij allen zullen Argen tinië genezen of Argentinië zal sterven," alus president Me nem in zijn inauguratietoe spraak. „Dat is de moeilijke keuze waar wij voor staan". Over de rol van de overheid zei hij: „Wij willen een staat die de natie toestaat te leven, die haar dienaar is en niet haar bewaker". Vandaar dat een begin is gemaakt met de verkoop van staatsbedrijven, waarvan de tekorten bijdragen aan het tekort op de betalings balans, en de eliminatie of op schorting van subsidies aan privé-bedrijven die de rege ring jaarlijks miljarden kosten. Volgens Jose Luis Manzano, voorzitter van de peronistische fractie in het lagerhuis, voert Menem een wedloop tegen de tijd. Hij meent dat Menem ze ker drie maanden nodig zal hebben voor er verbeteringen zullen optreden. Argentijnen die nauwelijk in staat zijn de kosten van verlichting, ver warming en de telefoon te be talen, zijn vermoedelijk echter niet bereid veel geduld te be trachten. ED McCULLOUGH Zuidafrikanen massaal naar Namibia wegens verkiezingen LONDEN Sam Nujoma, de leider van de Namibische on afhankelijkheidsbeweging SWAPO, heeft gisteren in Londen verklaard dat zo'n 150.000 Zuidafrikanen zich in Namibia la ten registreren voor de verkiezingen in november. Door alle Zuidafrikaanse intimidaties en pogingen om -het verkiezings proces te saboteren wordt het onafhankelijkheidsproces van ons land volledig verstoord, aldus Nujoma. Alles wijst erop dat SWAPO de verkiezingen met grote overmacht zal win nen, maar Nujoma vreest dat de Zuidafrikanen dat zullen verhinderen. Namibia wordt na meer dan zeventig jaar Zuid afrikaanse overheersing volgend jaar onafhankelijk. verhouding meer met de wer kelijke waarde. De reserves aan buitenlandse valuta raak ten snel op. Dergelijke ontwikkelingen hadden echter wel vaker plaatsgehad, en velen negeer den de tekenen. De economi sche teruggang die volgde was echter erger dan door de grootste pessimisten was ver wacht. De recessie bleek ern stiger dan die in de jaren der tig- Soepkeukens Toen de Centrale Bank op 6 februari de verkoop van Ame rikaanse dollars staakte, joe gen de Argentijnen de prijs in de wisselkantoren koortsachtig op. In een half jaar tijd verloor de austral 97 procent van zijn waarde. De werkeloosheid staat officieus op het record van veertien procent, maar naar schatting een vierde van de 31 miljoen burgers leeft in armoede. In de provincie Bue nos Aires bezoeken ten minste 820.000 mensen dagelijks de vijftienhonderd soepkeukens. Eind mei brachten voedselrel- len en plunderingen de rege ring van de toenmalige presi dent Raul Alfonsin ertoe de noodtoestand af te kondigen en de -burgerrechten voor een maand op te schorten. Hoewel zich sindsdien geen belangrij ke confrontaties met de politie hebben voorgedaan, zijn de ontslagen en de arrestaties doorgegaan. De economische teloorgang was in zekere zin onvermijde lijk. In veertien van de afgelo pen vijftien jaar liep de infla tie in de drie cijfers. De natio nale begroting kent al jaren ernstige tekorten. Het bruto nationale produkt stagneerde op ongeveer 80 miljard dollar (circa 170 miljard gulden) en de zwarte economie bloeit als nooit tevoren. De kapitaal- vlucht naar het buitenland wordt geschat op ongeveer dertig miljard dollar. Op de buitenlandse schuld van 64 miljard dollar zijn al in vijftien maanden geen aflossingen verricht. Nu nog meer vakanrieplezier met de gratis supergrote SuperFun bij elke 2- of 3-akdeverpakking. QN441 Een uur lang blijft Rob doodstil liggen op de duinhel ling, argwanend rondkijkend, want hij weet nu, dat hij met een slimme tegenstander te doen heeft, die over middelen beschikt, waar hij niet aan kan tippen! Dan besluit hij te voet de bewoonde wereld weer op te zoeken, maar spoedig valt de avond en wan neer hij een oude kazemat van de Duitsers passeert gaat hij daar binnen om hier de nacht door te brengen. De volgende morgen, goed uitgerust, loopt hij naar het strand. Hoe moet hij die onder- BUENOS AIRES In het land waar een biefstuk en een fles wijn binnen be reik waren van de meeste mensen, eten thans dui zenden in soepkeukens of lijden honger. Ondanks een overvloed aan bodem schatten wordt Argentinië geteisterd door grote wer keloosheid en armoede. En de inflatie over het af gelopen jaar, zo werd deze week bekend, bedroeg niet minder 3.610 procent! Argentijnen uit de midden klasse, die ooit behoorden tot de meest welvarende groepen in Latijnsamerika, zitten mo menteel zo krap, dat zij erf stukken verkopen die genera ties lang in de familie waren. Verwijzend naar de dagen dat Argentinië een van de rijkste landen van de wereld waren verklaart opinieonderzoeker en commentator Enrique Zule- ta: „Dit land kende geen gren zen, dit was het enige land waar arme mensen corpulent waren". De meest gehoorde verklaring van het verval is de ineenstor ting van het door de overheid overheerste economische stel sel, waarvoor in de jaren veer tig de basis werd gelegd door Juan Peron, in een periode waarin de Argentijnse schat kist nog uitpuilde van het goud. Pessimisten Met de peronist Carlos Menem aan de macht zijn het thans de politieke nazaten van Peron die het'land uit het slop mogen halen. De peronistische sena tor Carlos Tenev meent dat het probleem zeer duidelijk is. „De staat is zeer zwak; het produktie-apparaat is totaal verwaarloosd". Afgelopen januari en februari, toen Argentijnen uit de mid denklasse nog voor de zomer vakantie naar Brazilië vlogen, was het voor de meest vooruit ziende geesten wel duidelijk dat de situatie uit de hand be gon te lopen. Het fiscale tekort rees de pan uit, de waarde van de nationale munt, de austral, werd kunstmatig hoog gehou den en stond in geen enkele HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT grondse kerels nu te lijf gaan? Ze hebben blijkbaar allerlei on zichtbare observatieposten en zo roekeloos als gisteren kan hij het niet weer proberen. Dan krijgt hij een idee. Op het strand ligt een aangespoeld vat. Met wat primitief gereedschap gaat hij er aan prutsen en na enkele uren heeft hij van het vat een soort duikerhelm gemaakt, voorzien van een kijker. Daarmee uitgerust gaat hij te water.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5