Deetman verbiedt hbo extra bijdrage te vragen deCPENE uit de weekbladen i V ELSEVIER UI tra lich t-vlieger bereikt Reykja vik In Marbella past het geld niet meer in een broekzak Stem voor wie monddood is DE KRANT BRENGT LEVENINUWBROUWERU Freud en de verwarring DE TIJD HN BINNENLAND/BUITENLAND ftzicLeSomant DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 PAGINA 4 Stelende postbodes niet achter tralies AMSTERDAM Een 33-jarige ex-postbe- steller uit Almere hoeft niet achter de tra lies wegens het stelen en doorverkopen van 150 sets girobetaalkaarten. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde hem gisteren tot een voorwaardelijke celstraf van tien maan den met een voorwaardelijke proeftijd van twee jaar. Mocht de man weer in de fout gaan, dan moet hij vier maanden van zijn straftijd dienstverlenend werk doen. Een collega ontliep een veroordeling wegens hetzelfde feit. De rechtbank verklaarde offi cier van justitie, mr. J. Al, niet ontvankelijk wegens het overschrijden van een tijdsli miet in. de procedure. Tegen het duo was respectievelijk tien en acht maanden cel ge ëist. De PTT die de bestellers ontsloeg raamt de schade op 350.000 gulden. REYKJAVIK De Hagenaar Eppo Harbrink Numan heeft gis teren met zijn ultra lichte vliegtuig de IJslandse hoofdstad Reykjavik bereikt. Hij legde de 380 kilometer van het noordelij ke Egilsstadir tijdens een spectaculaire vlucht af in vier en een half uur. De Haagse restauranthouder vertelde de meest turbu lente vlucht tot nu toe achter de rug te hebben, met slagregens en hoge windsnelheden. Hij moest zo hard werken in zijn vlieg tuigje dat zijn zendknop niet meer werkte van het zweet. Een begeleidend vliegtuig van de IJslandse televisie zocht onderweg dan ook tevergeefs contact met hem. Harbrink blijft enkele da gen in Reykjavik, onder meer om een olielek te repareren. Daarvoor moeten onderdelen uit de Bondsrepubliek Duitsland komen. Vanuit de IJslandse hoofdstad vliegt hij een etappe van ruim honderd kilometer naar de zuidwestpunt van het eiland. Varkentje-tik' mag van Raad van State DEN HAAG Het 'varkentje tikken' in Hardenberg mag wat betreft de Raad van State vanavond doorgaan. Mr. J. Polak oordeelde gisteren dat hij geen gronden ziet dat door de gemeente Hardenberg strafbare feiten zouden zijn gepleegd noch dat toestemming zou zijn gegeven voor het plegen van strafbare feiten. Het Ne derlandse Jack London Verbond, dat ver toningen met al of niet gedresseerde die ren bestrijdt, had gevraagd het besluit van b en w van Hardenberg om toestem ming te geven te schorsen. Bij dit evene ment wordt een varken in een arena met modder losgelaten. Twee geblinddoekte mensen proberen het beest als eerste aan te tikken. Politie bundelt 78 milieudelicten UTRECHT Om de politiemen sen op straat doeltreffender te laten optreden tegen milieu-overtredin gen en -misdrijven, heeft het bu reau milieutoezicht van de gemeen tepolitie Utrecht een handboek mi lieudelicten samengesteld. Het handboek, een landelijke primeur waarvoor veel belangstelling be staat, is de vrucht van twee jaar er varing. De agent op straat vindt er een overzicht van 78 milieudelicten in, uiteenlopend van het te vroeg aanbieden van huisvuil tot het ver storen van de paddentrek. Het handboek geeft aan of er een pro ces-verbaal moet volgen of dat jus titie er aan te pas moet komen. Munt onder de mast De heer C.H. van Dam, oud-voorzitter van de Nationale Vereni ging Het Zeilend Zeeschip, toont een van de drie rijksdaalders uit 1938 het oprichtingsjaar alvorens ze onder de drie masten van de nieuwe Eendracht worden gelegd. Gisteren werden in Vlaardingen de 42 meter hoge masten op het schip geplaatst. Het is een oud zeemansgebruik daarbij een munt onder de mast te leggen. foto: anp MARBELLA De inter nationale jetset, die zich elk jaar weer verzamelt in het Zuidspaanse Marbella, vindt de luxe-badplaats een beetje'te druk te wor den. De glitter en glamour die de sjeiks en, vooral, de vele internationale be roemdheden omgeeft trekt zoveel roddelpers èn dagjesmensen aan, dat het leven in Marbella allang niet leuk meer is. In geen enkele badplaats in Spanje zijn zoveel vijfsterren hotels te vinden als in Marbel la. Rolls Royces uit Londen rij den er bumper aan bumper. Het moet allemaal begonnen zijn toen prins Salman, broer van koning Fahd van Saudia- rabia, in de jaren zeventig aan de Spaanse zuidkust een mooi plaatsje zocht om er zijn zo merpaleis te bouwen. Hij kwam terecht in de buurt van Marbella en liet er een paleis met prachtige tuin bouwen. Later bouwde hij er een mos kee bij en investeerde vele miljoenen oliedollars in wat nu het meest luxe vakantie oord van Europa is. Salmans voorbeeld werd nage volgd door talrijke sjeiks en andere belangrijke Arabieren. In totaal hebben er nu zo'n vierhonderd een Spaans bui tenhuis in en rond Marbella. Onder hen bevindt zich trou wens ook de broer van de Sy rische president Assad. Die be woont er een van de zwaarst beveiligde bunkers. De overige luxe-woningen en dure hotel suites worden elk jaar op nieuw bewoond door sterren uit de show-, televisie- en filmwereld. Maar ook „een voudiger zielen" als de PSV- voetballers Arnesen, Gerets en Kieft zijn er te zien geweest. Het zal niet aan die voetballers liggen die hebben ook een beste cent te verteren. Maar volgens de echt rijken van Marbella gaat het met hun va kantie-oord de verkeerde kant op. Elk jaar komen er meer vertegenwoordigers van de roddelpers. En elk jaar komen er meer „gewone" mensen uit vooral Italië en Groot-Brittan- nië, die de disco's van Marbel la leuk schijnen te vinden. Je vraagt je trouwens af waar om zoveel mensen op vakantie gaan in een plaats, waar een van de minste stukken strand van Spanje ligt? Waar de prij zen tot grote hoogte worden opgedreven. Het antwoord zit in de vraag: geld. De meeste toeristen in Marbella hebben portemonnee's die niet eens in een broekzak passen. Dat wil len ze laten zien en dat kan in Marbella. Al dat geld bij elkaar trekt pu bliciteit. Fotografen vooral, op jacht naar een foto van een be kende mijnheer of mevrouw in badpak of, nog winstgeven der, in minder. Een fotograaf die na een paar weken wach ten in het struikgewas en het op de huid gezeten worden door boze lijfwachten zo'n ex clusieve foto maakt, verdient met één plaatje tienduizenden guldens. Het is de paradox van Marbel la. Een groot deel van de jetset klaagt over de schandalige achtervolgingen door fotogra fen en roddelreporters, geeft tienduizenden guldens aan hoge muren en lijfwachten uit en sluit zich met andere be roemdheden op in exclusieve clubs. Maar als ze echt al die opdringerige publiciteit niet willen, is er een afdoende re medie: niet naar Marbella ko men. ZOETERMEER Demis sionair minister Deetman (onderwijs) heeft de hoge scholen ,,naar aanleiding van diverse klachten" op de vingers getikt omdat zij van hun studenten behal ve het wettelijk vastge stelde collegegeld ook ex tra financiële bijdragen verlangen. In een brief aan de instellin gen schrijft Deetman dat vol gens de hbo-wet in principe alle kosten in het hoger be roepsonderwijs door de .over heid worden betaald. Hem was echter gebleken dat bepaalde personeelskosten en kosten voor onderwijsvoorzieningen aan studenten worden doorbe rekend. Hij wijst de hbo-instel- lingen "erop dat die kosten tot de rijksbijdrage behoren en dus daaruit moeten worden betaald. Het gaat om reiskos ten van personeel, kosten van gastdocenten, nascholing van docenten, examen- en biblio- theekkosten en dergelijke. Een andere zaak zijn volgens Deetman de kosten verbonden aan extra voorzieningen en ac tiviteiten die niet door de overheid worden betaald. Hiervoor mag een bijdrage worden gevraagd, maar alleen op basis van vrijwilligheid. Hij wijst de scholen erop dat zij de extra bijdrage gescheiden van het collegegeld moeten innen om het vrijwillig karakter daarvan niet aan te tasten. De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) had de minister vorige maand in een notitie nogmaals aandacht voor het probleem gevraagd. Volgens de bond variëren de bijdragen die de hogescholen vragen van ongeveer 50 tot 800 gulden. De kwestie van de verplichte bijdragen leidde een jaar gele den al tot schriftelijke vragen in de Tweede Kamer. we attractie bij. vandaag vaart Met ingang, van deze grachten bus tussen het Centraal Station en het Rijksmu seum. De boot draagt als hom mage aan de schilder Vincent van Gogto zijn naam en is opge fleurd met enkele zonnebloemen. foto: anp 1 Grotere kans op werk voor schoolverlater DEN HAAG Het is op- vallend dat schoolverla ters met een mavo-diplo ma of een voltooide lagere beroepsopleiding duidelijk toenemende kansen op werk hebben, terwijl jon geren met een hbo-oplei- ding of een academische graad relatief zwakker komen te staan op de ar beidsmarkt. Dit staat in de gisteren door het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid gepu bliceerde „Schoolverlaters- brief". Al enkele jaren hebben schoolverlaters met een afge ronde middelbare beroepsop leiding de meeste kans op werk. Dat zal alleen nog maar beter worden, verwacht het ministerie. Daarna komen de jongeren met mavo en lager beroepsonderwijs. Academici en hbo'ers staan nu onderaan, wat hun kansen op een baan betreft. Het ministerie verwacht dat de vooruitzichten voor scholie ren op werk in de komende ja ren steeds beter worden, mede doordat het aantal schoolverla ters daalt tot onder de 200.000 in het jaar 2000. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions ANTI WERKLOOSHEIDSPARTIJ: DEN HAAG Zonder het zelf te weten heeft oud-minister van econo mische zaken Van Aar- denne drie jaar geleden de aanzet gegeven tot de oprichting van de Anti Werkloosheidspartij (AWP). „Waar blijven nou de uitke ringsgerechtigden, we horen ze niet!", oreerde de bewinds man tijdens een politieke ma nifestatie op het Malieveld in Den Haag. Op dat moment hakte één van zijn toehoor ders, de werkloze zadelmaker Albert Wissink uit Doetin- chem, een knoop door. Er moest en zou een partij van en voor werklozen komen. Wissink: „Het is heel belang rijk dat we onze stem laten ho ren op het Binnenhof, omdat de werklozen al jaren geleden monddood zijn gemaakt. Werklozen kunnen zich niet organiseren, zijn passief en fa talistisch, werd verteld. Toen ik Van Aardenne hoorde, dacht ik: daar moet wat aan gebeuren. Deze keer doen we dus mee met de verkiezingen, en wel in alle kiesdistricten". Het is op zich al een opmerke lijk feit van vastberadenheid en doorzettingskracht. Het partijbestuur van uitsluitend uitkeringsgerechtigden sprok kelde in drie jaar tijd uit me nig dunne portemonnee de dubbeltjes en kwartjes bijeen die nodig zijn voor de 19.000 gulden die totaal als borg moest worden gestort in de ne gentien kiesdistricten van ons land. De fondswerving verliep zo voorspoedig dat zelfs nog een paar duizend gulden over bleef voor de campagne, maar dan is het ook op. „Gelukkig zijn wij wel gewend van wei nig rond te komen, die cam pagne wordt een succes!", voorspelt lijsttrekker Wissink. „Maak er écht werk van, stem lijst 14", is de leus waarmee de nieuwe partij de verkiezingen in wil gaan. Een ingrijpende herverdeling van arbeid, een basisinkomen voor wie niet wil of kan werken, vernieu wing van het democratisch be stel met- een gekozen minister president, en gratis openbaar vervoer zijn de hoofdpunten uit het nog zeer bondige pro gramma. Door eenvoudigweg het aantal arbeidsuren op te tellen en over het beschikbare aantal arbeidskrachten te ver delen, denkt de partij in no- time de werkloosheid als sneeuw voor de zon te doen verdwijnen. Veel gesubsidieer de om- en bijscholing moet die krachtsinspanning mogelijk maken. Ontmoedigen Wissink laat zich niet ontmoe digen door de ongekend forse groei van de werkgelegenheid in de afgelopen twee jaar en de eveneens zeer gunstige voorspellingen van het Cen traal Planbureau (CPB). De komende vier jaar zal.de AWP elk jaar 15.000 potentiële kie zers verliezen, zo valt uit de jongste CPB-cijfers af te lei den, aangezien de werkloos heid naar verwachting jaar lijks met dat aantal zal terug lopen. De vraag dient zich aan of de AWP niet méér kansen op een kamerzetel had gehad in 1982, toen nog ruim tien procent van de bevolking werkloos was. Wissink: „Dat de werkloosheid nu al fors terugloopt is waar, en daar zijn wij blij om. Maar op ruim drie miljoen uitke ringsgerechtigden is 15.000 werklozen minder per jaar niet meer dan een druppeLop de gloeiende plaat. Bovendien zijn er nog veel vrouwen die graag werken, maar dat niet kunnen. Ook voor hen wil onze partij wat doen". Tweeverdieners en mensen met een bovenmodaal inko men zullen van de AWP fors moeten inleveren om al die werkgelegenheid mogelijk te maken. Tweeverdieners die per se allebei volle dagen wil len blijven werken, zullen veel meer belasting moeten gaan betalen. Daar staat tegenover dat de AWP benzine, aardgas 'en huisbrandolie goedkoper wil maken „Dat is goed voor de transport bedrijven en zorgt er boven dien voor dat ouderen niet meer met een kleedje bij de kachel moeten zitten omdat ze de energierekening niet meer kunnen betalen", vindt Wis sink. Het feit dat het milieu met het subsidiëren van het energieverbruik niet bepaald gediend is, neemt de AWP voor lief. Achttien graden Het mede-bestuurslid Dick Schakelaar (57), tevens oud FN V-bestuurder in Holten en oud PvdA-lid, nu wao'er, weet uit eigen ervaring wat het be tekent om van een minimum inkomen de eindjes aan elkaar te moeten knopen. „Bij ons thuis gaat de thermostaat niet hoger dan achttien graden", zegt hij. „Dat is net aan de temperatuur die ik kan beta len van mijn wao-uitkering. Wordt het gas duurder, dan gaat er een graadje vanaf". Zijn veertig jaar werk voor de vakbond en lidmaatschap van de PvdA beschouwt Schake laar inmiddels als „verloren tijd". In het arbeidsmarktbe leid van de PvdA heeft hij ab soluut geen vertrouwen meer. „De socialisten willen zo graag in de regering dat ze de daad niet meer bij het woord voe gen. Van de herverdeling van arbeid en welvaart vind ik weinig meer bij de PvdA te rug. Niet Wim Kok, maar Wim Duisenberg (president van de Nederlandsche Bank, red.) dicteert bij de PvdA het beleid". Twee kabinetten-Lubbers heb ben de positie van de werklo zen alleen maar verslechterd, vat lijsttrekker Wissink sa men. „In zeven jaren Lubbers zijn steeds meer plakjes van de salamiworst afgesneden. De werklozen zitten nu alleen nog maar met het kontje van de worst". Door dit deel van het electoraat weer een baan in het vooruitzicht te stellen, hoopt de Anti Werkloosheid spartij vijf tot zeven kamerze tels te verwerven. Wissink: „Want ik weet uit eigen erva ring dat 95 procent van de werklozen graag aan de slag PAUL KOOPMAN Wie nog nooit wat heeft begrepen van de theo rieën van Sigmund Freud doet er goed aan deze week de Tijd en El sevier te kopen. Waar schijnlijk slaat de ver warring dan helemaal toe. Dat doet het nog niet in de landelijke po litiek. De verkiezingen zijn weliswaar over een maand achter de rug, maar scherpe analyses ontbreken (nog?) in de weekbladen. Of wordt het gewoon niet span nend? Jacques Wallage, kamerlid voor de PvdA, schat in De Groene bescheiden zijn kans in op een zetel in het vol gende kabinet. „Iedereen die mij bezig heeft gezien de af gelopen jaren, heeft eerder een overmaat aan energie gezien dan een tekort daar aan". Hij ventileert ook zijn gedachten over de samen werking ter linkerzijde van zijn pariij. „Misschien moet ik even terug naar de naam. Dan heet zoiets Groen Links. Als ik dat hoor, schiet ik in de lach. Mag ik er even aan herinneren dat de CPN als laatste het milieu ontdekt heeft?". André Haakmat die aan het begin van de jaren tachtig onder Chin A Sen in de Su rinaamse regering zat, houdt zijn hart vast voor de macht van de heren in sociëteit Het Park, die over het vereiste geld en connecties beschik ker. Ja, inderdaad, zo be- langrijk dat je bereid moet zijn daar in de coalitiebe sprekingen een veer voor te laten. Een fusie tussen TV10 en Véronique zal de voor standers van de commercie in de ether sterken, zal dus ook invloed hebben op een regeerakkoord met de VVD". De voorlichtingscampagne in ons land over aids voldoet aan de verwachtingen, want de epidemie lijkt over haar hoogtepunt te zijn. Rob Tiel- man: „Het gedrag kan elk moment terugvallen, dus is het nog te vroeg om hoera te roepen, maar er is geen sprake meer van dat in Ne derland een groot deel van de homoseksuele populatie uitgeroeid wordt, zoals een paar jaar geleden nog werd gevreesd". De Belgische socialistische leider Louis Toback noemde Wilfried Mariens enkele ja ren geleden nog „een stront vlieg die denkt dat hij de paarden doet vooruitgaan". Nu werkt hij als minister van binnenlandse zaken on der dezelfde persoon in een rooms-rode coalitie en wil hij in Vrij Nederland de ge maakte uitspraak niet her halen. „Beethoven heeft zijn negende symfonie ook maar één keer geschreven". Over de betrouwbaarheid van christen-democraten: „Er zijn christen-democraten met wie ik liever naar de oorlog zou trekken dan met sommige socialisten". De Tijd vervolgt de serie over werkloosheid en ging op bezoek in Zweden. „Ie dereen is hier al geweest: tot en met uw koningin. Maar doet u er ook allemaal wel eens iets mee?", vraagt Mats Wadman van het Zweedse ministerie van arbeid zich vertwijfeld af. Hij legt nog maals uit waarom zijn land genoten zich laten omscho len als de uitkering in ge vaar komt. Interessant is de pragmatische opstelling van de regerende sociaal-demo craten en de conservatieve oppositie op sociaal-econo misch terrein „De minister van financiën, uiteraard een sociaal-democraat, stelde hier onlangs voor de hoogste schijf in de inkomstenbelas ting tot 50 procent te verla gen. Weten jullie wat de conservatieve oppositie wil de? Die ging zitten op 60 procent!". René Mol van de dienst druggebruikers en Dick Zaal van Amsterdam City voeren een voorspelbare discussie over het dijkverbod in Am sterdam. Mol: „Met dit soort dijkverboden zet je mensen die zich anders gedra gen Zaal: „Misdragen". Mol: de binnenstad uit". De uitsmijter van onderne mer Zaal is aardig: „Laatst kreeg ik een bos bloemen van een verslaafde. Hier, zei-ie, omdat ik zo lastig ben. Dan staan de tranen me in de ogen". Professor Peter Gay rondde vorig jaar een biografie af over Sigmund Freund. „Het feit is dat hij, vijftig jaar na zijn dood, nog steeds domi nant aanwezig is in onze mo derne cultuur. Zelfs de men sen die niets van zijn ideeën moeten hebben, hanteren vrijwel dagelijks begrippen die aan hem zijn ontleend. Ze hebben het over verdrin ging en projectie, over neu rose en regressie". De zenuwarts Jan Groen vindt in Elsevier dat de cri tici Freud en de psycho-ana lyse te veel op één lijn stel len. „Freud besteedde zelden meer dan zes maanden aan een analyse, maar in die be ginperiode lag de nadruk dan ook meer op de functie van de herinnering aan een vroeger trauma. Zo simpel zien wij dat niet meer. Het 'herbeleven' in de over drachtsituatie is het voor naamste". Ook Freud heeft nog tijdens zijn leven moeten toegeven dat hypno se niet werkte als snelle me thode om iets boven water te krijgen. Groen: „In mijn stu dententijd deden we dat nog wel, gewoon op de poli, dan lag iedereen een uur plat. Ik kan me nog die grote boe renvrouw herinneren die opeens zei: 'Dokter, hoe lang moet ik nou nog zo blijven liggen?'. Bij haar was het niet zo goed gelukt". Nog voordat er één minuut reclame door de heren Van den Ende en Harding op de buis is gebracht, doet het ge rucht over een fusie al de ronde. CDA'er Marien Bei- nema kan zich wel wat voorstellen bij samenwer king tussen TV10 en Véroni que en ruikt politieke winst. „Een kwestie als euthanasie is uiteraard veel belangrij- Herman Krebbers die tien jaar terug bij een ongeluk zijn rechterarm ernstig be schadigde en daardoor zijn functie als eerste concert meester van het Concert gebouworkest moest neer leggen, vertelt in Hervormd Nederland hoe hij toch weer de viool ter hand nam. „Na verloop van tijd ben ik weer gaan spelen. Jarenlang had ik m'n handen niet gebruikt. De conditie van m'n arm was langzaam, spier voor spier, vooruitgegaan. Ons spierstelsel zit anders in el kaar dan bij niet-violisten. Op een gegeven moment dacht ik: nu gaat het weer. Tot mijn verrassing ontdekte ik dat mijn tastgevoel - ik zal niet te technisch wor den - niet was verdwenen. En mijn muzikaal vermogen was onveranderd gebleven, want dat zit in je hoofd, niet in je vingers". De voornaamste economisch adviseur van Gorbatsjov, Abel Aganbegian, gunt een kijkje in de Russische keu ken. „Gerekend tegen we reldmarktprijzen ging de helft van onze investeringen naar de militaire industrie. Slechts tien procent van de totale investeringen in de in dustrie ging naar de sectoren die gericht zijn op privé-con- sumptie. Daar gaan we in snoeien, net als in de subsi diëring van verliesgevende bedrijven en het staatsappa raat. Tijdens vier jaar pere strojka is dat staatsapparaat al afgeslankt met 600.000 eenheden, van 2,2 naar 1,6 miljoen". De Haagse Post neemt de komende weken plaats op de stoelen van de informateurs en legt de belangrijkste ge schilpunten voor aan ver standige vertegenwoordigers van De Nieuwe Coalitie. De journalisten Goedkoop en Jansen van Galen hebben na een mislukte poging van Kremers en Lammers, res pectievelijk commissaris der koningin in Limburg en Fle voland de opdracht van ko ningin Beatrix aanvaard. In de eerste ronde wordt met milieudeskundigen Beek, Braams en Tonkes van D66, VVD en PvdA gesproken over de tekst van de milieu paragraaf. Over de maxi mumsnelheid wordt geen overeenstemming bereikt. In het dagboek van de informa teurs staat genoteerd: „Het punt blijft hangen, wij note ren het voor een volgende ronde. Zou men elkaar op 110 kunnen vinden?". W.L. Brugsma reisde naar het land van Boeng en Bap- pak en bezocht onder meer 'Pak Domo', admiraal b.d. Soedomo, nu coördinerend minister voor 'Veiligheid en Politieke Zaken'. Domo: „Het stomste doen jullie nu. Jullie zakenlui blijven nog steeds weg, ook nu Indonesië wijd openstaat voor buiten landse investeringen. Behal ve een miljardenproject van Shell zien we ze nauwelijks. Jullie waren altijd kruide niers, misschien zijn jullie het nog. En pas op, de gene ratie Indonesiërs die nog Ne derlands kan spreken en denken, sterft uit". LUCAS BOLSIUS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4