Nederland door de zeef De Koning waarschuwt voor uittocht academici :;d: grondgebruik van hele land in databank opgeslagen Keizer MaximilSaan schenkt Westerkerk kroon. Duizenden dossiers kinderen ongehuwde moeders verdwenen Van Agt ontkent knieval koningin Besluit gifschip laat op zich wachten WAGENINGEN Als door een zeef gehaald, zo fijntjes wordt Nederland op dit moment onder zocht. Ons land is al niet zo groot, maar weten schappers en geleerden zijn bezig ons grondgebied in nog kleinere stukjes te hakken. Het hele land wordt opgedeeld in vakjes van 25 bij 25 meter en dat alles om antwoord te kun nen geven op de vraag: hoe wordt de grond in ons land gebruikt? Wat staat erop, is het bedoeld voor woningen, is het water of is de grond in gebruik bij de landbouw? En wat voor landbouw is dat dan: mais, aardappelen, bollen teelt? Het is een hele klus, waarmee ongeveer vijf mensen van het Staring 'Centrum in Wagenin- gen - een instituut voor onder zoek van het landelijk gebied - en het Ingenieursbureau DHV in Amersfoort al sinds eind vorig jaar mee bezig zijn. Uiteraard lopen die vijf niet het hele land af met een meet lint en een notitieblok om van elke 625 vierkante meter grond het gebruik vast te stel len. Daarvoor maken ze ge bruik van gedetailleerde foto's van de Amerikaanse Landsat- satellieten. Aan de hand van de kleuren die gewassen uit stralen en op de foto worden weergegeven, is precies te zien wat er op een bepaalde plaats De informatie op zich is niet uniek, maar wel is nieuw dat zij in één grote databank wordt opgeslagen. Dankzij de databank zijn in korte tijd ge gevens van het hele land of een provincie op te roepen. „Op dit moment zijn de gege vens verwerkt van de zandge bieden van Salland, Overijssel, Gelderland en de Flevopol- ders. In het najaar beginnen we met het Zuiden en begin volgend jaar volgen de gebie den langs de kust", zegt ir. H. Thunnissen, projectleider bij het Staring Centrum. Vrij veel mest Hij legt uit waarom de data bank is opgezet: „De laatste tijd is er steeds meer vraag naar gegevens over het grond gebruik, met name voor het milieubeleid. Er is namelijk een relatie tussen het grondge bruik en milieuvervuiling. Op zandgrond wordt vrij veel mest geproduceerd, die wordt uitgereden op grond waar mais wordt verbouwd Waar mais is, komt waarschijnlijk dus ook vervuiling met fosfa ten en nitraten voor. Als je dus weet waar mais precies wordt verbouwd, kun je maatregelen nemen". Met de informatie van satel lietfoto's kun je daar achterko men, veel beter dan met de huidige gegevens het geval is. „Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) geeft ook wel informatie over het grondge bruik, maar zegt alleen dat er in een bepaald gebied bijvoor beeld zestig procent mais voor komt. Waar precies, dat staat er niet bij. Ook de topografi sche kaarten bieden niet altijd uitkomst. Ze zijn te willekeu rig en bevatten vaak achter haalde informatie. Het voor deel van de satelliet is dat de informatie met andere gege vens is te combineren, zodat je een breed inzicht in het grond gebruik kunt krijgen", zegt Thunnissen. Hij voegt er direct aan toe dat de satelliet ook niet altijd nauwkeurig is. „Soms zijn de verschillende gewassen op de foto niet goed te onderschei den en heb je andere bronnen nodig. Toch gaan we bij de fo to's uit van een betrouwbaar heid van tussen de zeventig en negentig procent". Gebruikers De gegevens die in de data bank worden opgeslagen, zul len vooral gebruikt gaan wor den door de landelijke over heid, provincies en instellin gen als het Rijksinstituut van Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM), de Rijks Plano logische Dienst (RPD) en het CBS. Ze zullen gebruikt wor den voor beleidsstudies op het gebied van de waterhuishou ding, de planologie en de bo dem- en waterbescherming. „Het is daarbij absoluut niet de bedoeling dat mensen of pro vincies worden aangepakt, omdat ze iets zouden hebben gedaan dat, bijvoorbeeld om milieuredenen, niet kan. Daar voor is de informatie niet ge detailleerd genoeg. Wél kun nen beleidsmakers met behulp van de informatie hun beleid aanpassen, zoals het afkondi gen van beperkingen in water wingebieden", meent Thunnis sen „Het is overigens niet zo dat door de databank er nu in eens van alles verandert: het effect zal pas op langere ter mijn zichtbaar zijn". Thunnissen benadrukt dat de informatie in de databank voor iedereen toegankelijk is, dus ook voor burgers en mi lieu-organisaties. „Als zij den ken dat ze er iets aan hebben, kunnen ze de gegevens ko pen". Voor een klein gebied moeten dan wel enkele dui zenden guldens worden neer gelegd, terwijl 'Nederland' voor tussen de zeventig- en tachtigduizend gulden te koop Uiteindelijk is het de bedoe ling dat het verwerken en ver kopen van de gegevens een commerciële aangelegenheid wordt. Dat stadium ligt echter nog enkele jaren vooruit. Eerst moeten alle gegevens in de da tabank worden ingebracht. Op dit moment teert het pro ject op geld, dat voor een deel komt uit de subsidie van het Nationale Remote Sensing (aard-observatie) Programma van enkele ministeries. Het overige geld komt van de hui dige gebruikers, waaronder naast het RIVM, RPD en CPB ook zes provincies. Even zag het er naar uit dat het project dit jaar een vroege dood zou sterven, toen de Amerikanen van plan waren de Landsat-satellieten uit te schakelen Thunissen: „We hielden hier toen onze adem in. Vanuit alle landen zijn toen telexen naar Amerika ge stuurd, waarna het Congres toch nog steun gaf". Thunnissen stelt: „Wil het pro ject kans van slagen hebben, dan is het belangrijk dat de ge gevens om de vier a vijf jaar worden geactualiseerd. Elk jaar is niet nodig, wij gebrui ken nu ook foto's uit 1986. Door de gegevens bij te wer ken is heel goed te zien hoe het grondgebruik verandert. Over twee jaar weten we of het een succes, is en of we.de gegevens kunnen actualiseren. Indien het project niet com mercieel wordt, is het geen lang leven beschoren". RICHARD SCHUURMAN Produktschap dringt aan op onderzoek naar dioxine DEN HAAG Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees zal bij de Tweede Kamer aandrin gen op nader onderzoek naar de dioxinebesmetting in de omgeving van de vuilverbrandingsinstallatie AVR in Rotterdam. Uit het gevraagde onderzoek moet duidelijk worden in hoeverre het vlees en de grond in het gebied rond de AVR zijn besmet en of ook melk in andere delen van het land te hoge gehaltes dioxi ne bevat. Het bestuur vindt verder dat de uitstoot van dioxine zo snel mo gelijk moet verminderen of verdwijnen. Nagegaan moet ook worden hoe en wanneer veehouders bij Rotterdam weer op ver antwoorde wijze melk en vlees kunnen produceren. Verder dient onderzocht te worden wat de dioxine-affaire een indivi duele boer kost. In zijn brief aan de Kamer zal het schap de overheid herinneren aan haar eigen uitspraken dat in het AVR- gebied landbouw mogelijk moet blijven en dat geen enkele boer de dupe mag worden van de gif-uitstoot. Samen het het Produktschap voor Zuivel gaat het PVV zich be raden op .de mogelijkheid namens de hele veehouderij-sector een schadeclaim in te dienen bij de veroorzaker(s) van de dioxine besmetting in het Lickebaertgebied bij Rotterdam. Juristen van beide produktschappen onderzoeken in hoeverre het haalbaar is een schadevergoeding te eisen. (ADVERTENTIE) Verheugend nieuws voor het Amsterdam van 1638 en haar burgers, dfé zich geen mooiere bekroning van "hun" Westertoren kunnen wensen. Wie meer wil weten over de geschiedenis van "de Oude Wester", moet beslist een keer Madurodam bezoeken. Want in miniatuurstad Madurodam zie je alle grote monumenten van Nederland: de Westerkerk naast de Dom van Utrecht, de Bossche Sintjan naast het stadhuis van Gouda. Monumenten met een boeiende historie, waar Madurodam verrassend veel over te vertellen heeft. Madurodam, Haringkade 175, Den Haag. Tel. 070-553900 Wietussen 1 mei en30september'savonds Madurodam bezoekt, kan gratis een sprankelend klank- en lichtspel meemaken. HEEFT VEEL TE VERTELLEN. DE KNOLLEN BINNENLAND Zoekactie Leden van een arrestatieteam omsingelden gistermiddag een verdachte locatie in Diemen. Na een grootscheepse zoekactie, waaraan honderd politieagenten, een helikopter, en een vliegtuig deelnamen, werden twee verdachten van een gewapende overval aangehouden. De mannen maakten 's morgens enkele duizenden guldens buit in een drogisterij annex girokantoor In Amsterdam-Zuidoost, waarna ze schietend aan aanhouding door surveillerende agenten wisten te ontkomen. Niemand raakte daarbij gewond. foto: anp Ir. H. Thunnissen: „Het is overigens niet zo dat door de databank er nu ineens van alles verandert: het effect zal pas op langere termijn zichtbaar zijn". foto: pers unie CeldóeComCMlt DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 BREDA Volgens de di rectie van het Bredase op vangtehuis Valkenhorst zijn in het verleden dui zenden dossiers van kin deren van ongehuwde moeders uit het vroegere Moederheil verloren ge gaan. Er zijn nog een kleine driedui zend dossiers aanwezig. Dit is van belang in de strijd die en kele in Moederheil geboren mensen voeren om inzage in hun dossier te krijgen Zij wil len zo proberen te achterhalen wie hun ouders zijn. Eén van deze mensen verloor onlangs het proces dat zij bij de Bredase rechtbank hierover aanhangig had gemaakt. Riet Monteyne uit Eindhoven hield voor de deur van Valkenhorst een hongerstaking van een maand om haar dossier te pak ken te krijgen. Volgens de directie van Val kenhorst is vijftien jaar gele den door wateroverlast in de kelder waar de dossiers lagen een onbekend aantal dossiers van Moederheil onherstelbaar beschadigd. Die zijn toen weg- Mogelijk reclame in bossen om beheer te kunnen betalen DEN HAAG Staatsbos- beheer denkt erover voor het beheer van bossen sponsors te zoeken bij het bedrijfsleven. In ruil voor geld zouden deze sponsors dan in of bij de bossen re clame mogen maken. Staatsbosbeheer kampt met aanzienlijke tekorten bij het beheer van bossen. Het pro bleem speelt vooral in Flevo land, maar komt ook elders voor. Landelijk gezien bedra gen de tekorten zo'n elf mil joen gulden per jaar, aldus de woordvoerster. Minister Braks van landbouw heeft de Tweede Kamer laten weten dat naar oplossingen voor dit probleem wordt ge zocht. In een interne notitie van Staatsbosbeheer, die vol gens een woordvoerster nog slechts een „ideevormend ka rakter" heeft, wordt gespro ken over sponsoring door par ticulieren in ruil voor „recla me gekoppeld aan bepaalde terreinen". Deze mogelijkheid moet echter nog nader worden uitgewerkt. TV 10 verhuist naar Luxemburg AMSTERDAM Het commerciële televisiesta tion TV10 heeft definitief besloten naar Luxemburg te verhuizen. De zender van Joop van den Ende hoopt daarmee de laatste obstakels in de mediawet te omzeilen en vanaf ok tober ongestoord te kun nen uitzenden. „Het substantiële deel van onze organisatie gaat inder daad naar Luxemburg", aldus een woordvoerder. „Het gaat daarbij onder meer om de pro gamma-inkoop, de directie, de eindregie en de uitzendstraat. In het totaal zal de Luxem burgse vestiging zo'n dertig man personeel tellen". TV 10 zal op korte termijn be kend maken met welk groot mediabedrijf ze gaat samen werken. „Middels die samen werking willen we de finan ciële basis van TV 10 verster ken. Dat is nodig omdat de re clame-aanvragen zo goed gaan dat we overwegen om eerder te beginnen met uitzendingen. Daar is dan ook meer geld voor nodig". In het totaal heeft het bedrijfsleven voor 40 miljoen gulden aan adverten ties uitgezet bij TV 10 voor de maanden november en decem- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. DEN HAAG Oud-pre mier Van Agt heeft giste ren ontkend dat koningin Beatrix zich ooit bij hem verontschuldigd heeft voor het aanwijzen van de De Gaay Fortman sr. als kabinetsinformateur in 1981. Van Agt reageert hiermee op uitlatingen van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. Maas die onlangs een analyse publiceer de van de Nederlandse kabi netsformaties. Maas liet daar bij weten dat de koningin de keuze van De Gaay Fortman in '81 achteraf heeft betreurd en zich heeft verontschuldigd bij Van Agt, de beoogde pre mier van het nieuwe kabinet. Van Agt zei zich nooit tegen de benoeming van De Gaay Fortman te hebben verzet. „Er was dus geen aanleiding voor excuses en die zijn er dan ook niet geweest". den voor de financiering van hun tekorten. Twintig miljard dollar, ver kregen uit de verkoop van schatkistpapier, van de vijftig miljard dollar komt te vallen onder het begrotingsjaar 1988/89, dat op 30 september afloopt. Omdat de Gramm- Rudman-procedures hiervoor al zijn afgerond en de boeken niet meer kunnen worden ge opend, leidt dit niet tot extra bezuinigingsrondes bij andere onderdelen van de begroting. HEFSHUIZEN Burge meester Zandbergen van Hefshuizen verwacht dat vandaag nog een beslis sing wordt genomen over toelating van het gifschip Oostzee in de Eemshaven. Doorslaggevend daarbij is de rol van Rijkswater staat, die de gemeente gis teren liet weten dat het schip nog niet in Neder land mag worden toegela ten. Rijkswaterstaat heeft in een brief aan de gemeente laten weten dat binnen het ministe rie van verkeer en waterstaat „op het hoogste niveau overleg wordt gevoerd" over het om streden schip. De inhoud van de brief heeft bevreemding ge wekt bij de gemeente en het havenschap Delfzijl omdat er al wel toestemming binnen was van een afdeling van het ministerie, het directoraat ge neraal scheepvaart maritieme zaken. Gisteren en vandaag heeft een werkgroep, waarin zo'n vijf tien instanties zitting hebben, gepraat over het draaiboek van achttien bladzijden, dat is samengesteld door Depot Mi lieubeheer bv uit Spijkenisse dat de schoonmaak-operatie gaat uitvoeren. In het ruim is een concentratie gemeten van veertig keer de hoeveelheid waarin een mens acht Uur lang kan werken zonder risi co's te lopen voor de gezond heid. De Vervoersbond FNV heeft inmiddels de Oostzee besmet verklaard. De bond wil niet dat havenwerkers het schip lossen zolang er geen afdoende veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. Bovendien is de vak bond verontwaardigd over het feit dat hij niet betrokken is bij de besprekingen rond het al dan niet toelaten van het gifschip in de Eemshaven. Van de 120 havenwerkers is twee derde aangesloten bij de vervoersbond. Sporttoernooi voor mensen met ruilhart GORSSEL In het Gelderse plaats je Gorssel wordt van 16 tot 20 augus tus een internationaal sporttoernooi voor mensen met een ruilhart gehou den, de 'First European Hearttrans- plant Games'. De spelen worden georganiseerd door de belangenvereniging voor Neder landse hartgetransplanteerden 'Har ten Twee'. Ongeveer 70 hartgetrans planteerden uit zeven Europese lan den doen aan het toernooi mee, dat wordt gehouden in het kader van het vijfjarig bestaan van de vereniging. 'Harten Twee' wil met de sportwed strijden aantonen dat mensen met een ruilhart weer een bijna normaal leven kunnen leiden. Het publiek in Eindhoven ver maakte zich gis teren kostelijk bij de kamelenrace die door de hore ca in de Licht stad was georga niseerd. Eerder deze week pro beerden dieren vrienden tever- ifs via de rechter de wed strijd tussen de tweebulters te verbieden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG .De hoge belastingdruk in ons land kan tot gevolg hebben dat veel hoger opgeleiden na de Europese eenwording in 1992 in het buitenland gaan werken. Deze waar schuwing laat minister De Koning (sociale zaken) ho ren in de gisteren ver schenen nota „Sociale di mensie Europa 1992". Hoger opgeleiden houden van hun brutoloon in Nederland netto relatief minder over dan hun collega's in de andere EG- lidstaten. Ook de inkomens verschillen zijn in Nederland kleiner dan in andere landen. Volgens de bewindsman kan dit er toe leiden dat hbo'ers en academici ons land na de Eu ropese eenwording in 1992 zul len verlaten omdat in met name de zuidelijke lidstaten hun besteedbaar inkomen ho ger is. De minister verwacht verder niet dat de voltooiing van de „interne markt" van de Euro pese Gemeenschap na 1992 di recte gevolgen zal hebben voor de hoogte van de sociale uitke ringen. De Nederlandse sociale wetten hoeven derhalve niet vervangen te worden door door Europese wetten Alleen op de gebieden van medezeg genschap van werknemers en arbeidsveiligheid is aanpassing aan wat elders in de EG ge bruikelijk is gewenst, aldus De Koning. De vakcentrales FNV en CNV reageerden teleurgesteld op de nota van De Koning. Volgens het CNV blijkt eruit dat het demissionaire CDA/VVD-ka- binet niet bereid is in de EG een voortrekkersrol in te ne men op het gebied van sociale wetten. Bush tekent reddingsplan spaarbanken WASHINGTON Het red dingsplan voor de spaarban ken in de Verenigde Staten is definitief goedgekeurd. Na flink wat touwtrekken in het Amerikaanse Congres en tus sen de volksvertegenwoordi gers en Witte Huis, waarbij president Bush zelfs met zijn vetorecht schermde, heeft het Amerikaanse staatshoofd het wetsvoorstel gisteren van zijn handtekening voorzien. Het plan is de grootste red dingsoperatie die ooit door de Amerikaanse overheid is on dernomen. Het voorziet in een directe uitgave van vijftig mil jard dollar voor de sanering van de spaarbanksector in de komende tien jaar. Het plan zal driehonderd miljard dollar kosten aan rente over de ko mende dertig jaar. Ongeveer 500 tot 1000 spaar- en kredie tinstellingen worden in het kader van de nieuwe wet of gesloten of aan sterkere finan ciële instellingen verkocht. Van de resterende 1500 tot 2000 banken zullen er in de komende jaren nog minstens duizend verdwijnen. De hamvraag was of de kosten ten laste van de begroting mochten komen Zo ja, dan zou het Amerikaanse over heidstekort weer verder groei en. Zo'n regeling zou leiden tot een serie automatische bezui nigingen uit hoofde van de Gramm-Rudman-begrotings- wet. Volgens Bush zou dit weer negatieve reacties uitlok ken op de internationale fi nanciële markten, waartoe de VS zich geregeld moeten wen Kapitein dood na val van loopplank VLAARDINGEN In de ha ven in Vlaardingen is gisteren een 54-jarige man om het le ven gekomen. De man, kapi tein van een in dok liggende Britse vrachtboot, viel door nog onbekende oorzaak van de loopplank van zijn schip en kwam tien meter lager terecht op de vloer van het dok. Hij overleed ter plekke, zo heeft de politie van Vlaardingen meegedeeld.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3