CcicUc 0omcwit w Kans op regering zonder communisten in Polen n 3 Bon: Fiets en auto 2 6 11 7 SPEED SHOP SPORTPLOEG POLITIE ONTSNAPT AAN DOOD Militair incident vergroot spanning VS en Panama Op hol geslagen pony's pas na 10 km gevangen Stroom bekeuringen groeit Justitie boven het hoofd Tientallen doden bij treinongeluk Mexico Arrestant met 150.000 dollar gestolen cheques VANDAAG 3 4 CcidócSouAOtvt t Donderdag 10 augustus 1989 80ste jaargang no. 24491 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorend tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD, postbus 112300 AA Leiden, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank NV Leiden. Abonnementen: (incl. 6% BTW) (.24,24 per maand (aut.betaling), f.72,34 per kwartaal. Klachten bezorging: ma. t/m vr. 18.00-19.00 uur, zat14.00-15.00 uur, tel. 071 -122248. Advertenties: (excl.6%BTW) (.0,67 per mm., familieberichten (.0.60 per mm. Fax: 070-902702 tbv. advertenties; 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur I I Hallewas, Chef-redacteur G.I. Onvlee. HET WEER Vannacht opklaringen en plaatselijk mist. In de loop van de dag van het westen uit toe- nerriende bewolking, mogelijk gevolgd door wat regen. Mid- dagtemperatuur rond 22 gra den. Matige zuidwestenwind, aan de kust toenemend tot krachtig. Zon op; 06.17, onder: 21.12; hoog water Schevenin- gen; 10.26 en 22.54; laag water: 05.07 en 17.55. ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN 10/15 cm mat of glanzend GRATIS 20/30 vergroting Vandaag gebracht, r\r\tn Halfjaarwinst Philips omhoog met 36 procent EINDHOVEN Philips heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst geboekt van 458 mil joen of 1,77 per gewoon aandeel. Dat betekent een stijging van 36 procent ten opzichte van het resul taat van ƒ338 miljoen of 1,32 per aandeel in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar. De net to-omzet steeg met 3 procent van f 25,46 miljard tot ruim 26,19 mil jard. Het elektronicaconcern hand haaft voor geheel 1989 zijn ver wachting van een stijging van de omzet met 6 procent tot 54 mil jard en van een verdere verbete ring van de winst. DEN HAAG/VANCOUVER Een sportploeg van de Nederland se politie en brandweer is deze week in de Canadese stad Vancou ver aan de dood ontsnapt. De Boeing 747-100 met daarin de 35 ploegleden onder meer afkomstig uit Den Haag en Leiden kreeg vlak voor het opstijgen problemen met een motor. Er klonk een ontploffing en er kwam een drie meter lange steek vlam uit de motor. Politieman W. de Rooy: „Het gebeurde op volle snelheid. Het licht flikkerde en ik zag vlammen voorbij schieten. Het vliegtuig ging vol in de remmen en kwam honderd meter voor een autosnelweg tot stilstand. Als het het gras had geraakt, waren we er geweest. Er waren negen banden geklapt en de remmen za ten vast". Na een vertraging van 24 uur keerde de sportploeg in een ander toestel naar Nederland terug. De sportploeg had in Van couver meegedaan aan de Wereldspelen voor politie en brandweer. Op de heenreis was de sportploeg ook al geconfronteerd geweest met vliegproblemen: vlak voor de landing in Canada vloog de elektriciteitsleiding van het toestel in brand. Leidse Hortus wacht op bloei Victoria Regia LEIDEN De reuzen-waterlelie Victoria Regia in de Leidse Hortus Botanicus gaat weer bloeien. Dat is de verwachting van de medewerkers van de botani sche tuin aan het Rapenburg. Het is na vijf „pechja- ren" gelukt om een grote plant te kweken en de eer ste knop is al zichtbaar. De bloem van de Victoria Regia gaat pas 's avonds tegen een uur of negen open. Als het zover is, kan het publiek op twee achtereenvolgende avonden tus sen 21.00 en 22.30 uur terecht in de Hortus. De eerste avond is de bloem wit, de tweede nacht is deze rood van kleur. De waterlelie is zeer groot. De bladeren kunnen ruim twee meter lang worden en een ge-* wicht van veertig kilo dragen. De waterlelie werd in 1801 voor het eerst ontdekt in Zuid-Amerika door de natuurkundige Haenke. In Leiden werd in het jaar 1872 voor het eerst een plant gekweekt die bloeide. Nauta uit Fastnet Race CORK Voor zeezeiler Dirk Nauta is de Fast- net-race, zijn laatste voorbereiding op de Whitbread Round the World-race, op een te leurstelling uitgelopen. De Equity and Law II, het jacht van de man uit Oppenhuizen, liep de af gelopen nacht bij een aanvaring een gat in de romp op. Nauta werd ge dwongen naar het Ierse Cork uit te wijken. Ook de Maiden Great Brit- tain moest opgeven na dat één van de beman ningsleden een arm WOLKBREUK VAN BANKBILJETTEN 't HARDE Een veehandelaar uit 't Harde is gistermiddag op de veemarkt in Den Bosch een klein fortuin kwijtge raakt. Bij het wegrijden van de markt vergat hij dat hij z'n bomvolle porte feuille even op het autodak had gelegd. „Een wolkbreuk van bankbiljetten", al dus de politie, was het gevolg. Pas 's a- vonds realiseerde hij zich dat al z'n geld weg was. Een telefoontje met de politie leerde dat de portefeuille met nog zo'n 21.000 gulden op het bureau was afgege ven. De vinder was een huisvader uit Kerkdriel. Drie mincler eerlijke omstan ders hadden hun zakken volgepropt. Ze weigerden het geld af te geven, maar boden wel aan hun buit te delen. Het ging om vele duizenden guldens. De eerlijke vinder is rijkelijk beloond. BB boos Brigitte Bardot heeft in een open brief aan de burgemeester van St. Tropez gedreigd de fameuze Franse badplaats te verlaten. Zij is verontwaardigd over een verbod op de aanwezigheid van hon den op de gemeentelijke stranden, terwijl de aanwezigheid van „menselijk vuil" wel wordt toegestaan. „Elk jaar, als de zomer komt, moet ik ontvluchten aan de invasie van toeristen die steeds talrijker, smeriger, onopgevoeder en schaamtelozer zijn", a\dus de boze BB. In een reactie zei de burgemeester dat het BB was, die in 1958 als eerste de ondeugd en de schaamteloosheid introduceerde in het eens zo vredige vissersplaatsje. FOTO: EPA Stenen felicitatie GERONA De 19-jarige Spaanse Judith Bonanda ontving deze week in haar woonplaats Bellcaire d'Emporda een bij zonder postpakket: een twee kilo zware „felicitatie-steen" van haar correspondentievriendin uit Freiburg (BRD). De steen was niet als brief of postpakket verzonden en de post zegels waren gewoon op de steen geplakt. De steen, die de Westduitse 27 juli als „steen der wijzen" naar haar vriendin stuurde om haar te feliciteren met haar toelatingsexamen van de universiteit, werd door de postbode persoonlijk over handigd: hij paste niet in de brievenbus. PANAMA-STAD Het twaalfduizend man sterke Amerikaanse leger in Pa nama is gisteren even in botsing gekomen met de strijdkrachten van dat land. De Amerikanen zetten met le gervoertuigen een militaire basis af, die zij samen met het leger van Panama delen. Ver volgens namen zij twee Pana mese militairen gevangen. Deze actie was een vergelding voor de arrestatie door het Pa namese leger van Amerikaan se militaire politie-agenten, al dus een Amerikaanse leger- woordvoerder. De blokkade werd opgeheven nadat beide partijen overeen waren geko men hun gevangenen vrij te laten. Een Panamese militaire woordvoerder noemde het op-' treden van het Amerikaanse leger „provocerend". Hij zei dat het Panamese leger een passende reactie overweegt. Het incident deed zich voor te gen de. achtergrond van de al geruime tijd durende zenu wenoorlog tussen Panama en de VS. Daarbij gaat het vooral om de positie van generaal Manuel Antonio Noriega, de sterke man van Panama, die volgens Washington de macht maar niet uit handen wil ge- HELLENDOORN Een op hol geslagen kudde van veertien pony's heeft gisteren Hellendoorn en omgeving op stelten gezet. Eén van de paardjes liep zelfs over een stilstaande personenauto. Een inzittende en de pony raakten gewond. De pony's, eigen dom van een club uit Heino, gingen er waarschijnlijk vandoor omdat ze in een vreemde manege waren gestald. De dieren ga loppeerden van de manege in Hellendoorn naar het centrum van Nijverdal (gemeente Hellendoorn) en renden vervolgens met grote snelheid in de richting van Wierden. Tal van automo bilisten moesten uitwijken. Pas na ruim tien kilometer slaagde de politie erin de pony's in een weide te drijven. Meisje overleden na val van paard NOORDWIJK De 12-jarige Eva Mtlsseler uit Duisburg (Duitsland) is gisteravond overleden in het Academisch Zieken huis Leiden aan de gevolgen van een val van het paard. Het meisje kreeg een hersenbloeding. De Duitse reed vorige week woensdag met een groepje te paard over de Koningin Astridbou- levard in Noordwijk. Het paard van het meisje rook de stal en ging over in galop. De Duitse was geen ervaren ruiter en op de hoek bij de Rembrandtweg viel het meisje van het paard. WARSCHAU De Poolse Boerenpartij en de Democratische Partij gaan met de leider van Solidariteit, Lech Wale sa, praten over het vor men van een coalitiere gering. Een dergelijke regering, zonder de communisten, kan reke nen op een meerderheid in het Poolse parlement, de Sejm. De bereidheid van de Boe renpartij tot overleg kwam als een verrassing. Dinsdag had haar voorzitter, Mali- nowski, nog negatief gerea geerd op Walesa's voorstel. Volgens de fractieleider van de Boerenpartij in de Sejm zal zijn partij in elk geval te gen een regering stemmen die wordt geleid door de huidige communistische pre mier, Czeslaw Kiszczak. De Democratische Partij heeft gezegd „aan elke regering te willen deelnemen die het nationale vertrouwen ge niet". De Poolse communistische partij heeft Walesa inmid dels beschuldigd een natio nale crisis te veroorzaken door te proberen de commu nisten buiten de regering te houden. Leden van het po- litburo zeiden dat Walesa's voorstel erop was gericht de traditionele banden tussen de communisten en de Boe ren- en Democratische Partij te verbreken. Zij voerden verder aan dat het voorstel indruist tegen hetgeen in april in het zogenaamde ron- de-tafeloverleg tussen de communisten en Solidariteit is overeengekomen. In een commentaar van de regeringsgezinde krant Rzeczpospolita staat dat Wa lesa met zijn voorstel „de re gels van het spel" schendt en „buiten-parlementaire druk uitoefent". De vakbond heeft eerder geweigerd deel te nemen aan een regering met de communisten. De huidige situatie brengt president Jaruzelski in een moeilijk parket. „Zijn" pre mier Kiszczak zal nooit het vertrouwen krijgen van het parlement. Als hij geen pre mier van Solidariteit wil be noemen, moet hij nieuwe verkiezingen moeten uit schrijven. Die zouden volle dig vrij moeten zijn, maar waarschijnlijk als resultaat hebben, dat de communisten nauwelijks meer in het par lement worden gekozen. DEN HAAG Hoofdoffi cieren van de arrondisse menten Haarlem, Breda, Dordrecht en Utrecht hebben de politie ge vraagd minder bekeurin gen uit te delen aan ver- keersovertreders. Het aantal processen-verbaal voor verkeersovertredin gen is dit jaar gestegen met 40 procent. Jusitie kan deze stroom niet meer verwerken. De Centrale Politie Verkeers- commissie (CPVC) betreurt de verzoeken van de hoofdoffi cieren. Woordvoerder C. Breu- re noemt ^ïet „vreemd dat de ministers van justitie en van verkeer en waterstaat de poli tie onder druk zetten hun be leid naar behoren uit te voe ren, terwijl het Openbaar Mi nisterie juist vraagt te milde ren". Breure vindt dat de hoofdofficieren op deze ma nier hun personeelstekort op de politie afschuiven. De stijging van het aantal be keuringen komt volgens Breu re door het verzoek van de minister om meer aan snel heidscontrole te doen, en door de vereenvoudiging van arti kel 40 van de Wegenverkeers wet. Dat artikel gaf de politie de bevoegdhêid eigenaars van auto's zonder meer aansprake lijk te stellen voor een over treding, terwijl vroeger eerst moest worden uitgezocht wie er achter het stuur zat. Breure zal over een maand overleg voeren met de Verkeerscom- missie van het Openbaar Mi nisterie (Vecom), om deze situ atie aan de orde te stellen. De Vecom was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Bomaanslag India Tussen de vernielde stoelen en het naar beneden gekomen dak zoekt een Indiase politieman naar de resten van de bom die gis teren in de bus naar New Delhi ontplofte. Bij de explosie kwamen dertien mensen om het leven en raakten 35 passagiers gewond. De bom ontplofte nabij Karnal, zo'n 125 kilometer ten zuiden van Chandigarh, de hoofdstad van de provincie Punjab. De politie vermoedt dat de bom afkomstig is van sikh-extremisten die strij den voor een onafhankelijk thuisland. FOTO: EPA De Mexicaanse televsie vertoonde deze beelden van de ravage, die is ontstaan bij het treinongeluk van vannacht. FOTO: AP MEXICO-STAD Bij een vallen. Het ongeluk gebeurde cente zware regenval en stor- treinongeluk in de noordelijke vroeg in de ochtend bij het men kennelijk al op instorten deelstaat Sinaloa in Mexico dorp Capomos aan de Mexi- stond Een treinstel met min- zijn gisteren minstens 73 do- caanse westkust. De trein reed stens honderd personen erin den en tachtig gewonden ge- over een brug, die na de re- stortte neer in de rivier. LEIDEN De Leidse po litie heeft voor tonnen aan gestolen cheques on derschept. De zaak kwam aan het rollen na de aan houding op 29 juli van een 59-jarige Marokkaan op het Stationsplein. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland gaat het om een „internationaal opere rende crimineel". De man werd gearresteerd na dat de politie een melding had gekregen dat hij cheques te koop aanbood. Hij had bij zijn aanhouding 150.000 dollar aan cheques op zak. Uit onderzoek bleek dat de cheques waren gestolen van een Amerikaanse vrouw die in juni 1987 een Deense bank binnenstapte om dat ze haar geld wilde beleg gen. Daar werd haar tas gesto len met voor «zeven ton aan cheques en geld. Het is niet bekend of de in Leiden aangehouden man het geld zelf heeft gestolen of dat hij een heler is. Volgens Gra veland is de man in het verle den al vaker aangehouden we gens diefstal, zakkenrollerij en vervalsing van documenten. Hij heeft jaren doorgebracht in buitenlandse gevangenissen. De man is welgesteld en be schikt over een kapitale villa in Tanger, aldus de politie woordvoerder. Een groot deel van het in Denemarken gesto len geld is inmiddels terugge vonden. Er ontbreekt nog 58.000 dollar in cheques. Die cheques zijn bijna niet te in nen omdat ze geregistreerd Shell Groep 57 procent meer winst DEN HAAG De nettowinst van de Koninklijke/Shell Groep is in de eerste helft van dit jaar 57 procent gestegen ten opzichte van die in de eerste zes maanden van 1988. Het nettoresultaat ging van 1461 naar 2287 miljoen pond sterling, ofwel tegen de huidige koers van ƒ5,1 miljard naar f 7,9 miljard. Voor de moe dermaatschappij Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij steeg het resultaat per aandeel van 5,96 tot 9,76 en voor de Britse moeder Shell Transport and Trading van 16,1 tot 25,2 pence. De netto-omzet steeg van 21,53 tot 24,35 miljard pond. Het bedrijfsresultaat verbeterde van 2,95 tot 3,65 miljard pond. Na verrekening van rentebaten en -lasten en valutakoers- veranderingen ontstond een resultaat vóór belastingen van 4,05 miljard pond tegen 2,98 miljard pond in de eerste helft van 1988. 14 PAGINA'S Paus: Israel Is Gods volk niet meer Grond van heel Nederland in databank Anti- Werkloosheids partij: Stem voor wie monddood is Goudsmit strooit met durfkapitaal Leidse kunstuitleen gaat verkopen Buurt woedend over plan voor zuiveringsbedrijf in Hazerswoude AMROverzekert ja Van Gogh voor J zes miljard I m GEESTELIJK LEVEN 2 iOPINIE/WEER/BRIEVEN2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5 ECONOMIE 6 AUTONIEUWS6 SPORT 7 LEIDEN 9 OMGEVING 11 KUNST 12 RADIO EN TELEVISIE 13 Hoewel het lied „Op de fiets, op de fiets, ga je heerlijk en het kost bijna niets" niet meer dage lijks wordt gezongen, brengen veel mensen de ge dachte die hier achter zit steeds meer in praktijk. De overvolle fietspaden in de vakantietijd zijn er het bewijs voor. Maar beter dat dan in de file staan, vinden ze. Toch kan de auto ook door hen niet worden gemist. Zeker niet als ze eens ergens anders in het land willen gaan fietsen. Ze nemen hun karretje mee, of ze huren een fiets ter plaatse. De auto, mits verstandig gebruikt, blijft net zo on misbaar als voor de lezer de Leidse Courant. Van daar ook onze wekelijkse autorubriek op elke don derdag. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1