AMRO verzekert Van Gogh's voor recordbedrag 1 ALLER LEI(DS) i kleintjes i Lankhorst maakt van moeilijk plastic afval palen, planken en stops Pop Sindy verboden wegens plagiaat KUNST LEIDEN OMGEVING £eidóc6ou/uMit DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 PAGINA 1! Doventheaterfestival Studio Brakke Grond AMSTERDAM In Studio in de Brakke Grond wordt van 25 tot en met 30 september een Doventheater festival gehouden. Dit festival biedt een gevarieerd programma van lunch-, middag- en avondvoorstellin gen en is niet alleen interessant voor doven en slechthorenden, aldus een bekendmaking van de organisatie, de Stichting Theaterunie. De twee jeugdvoorstellingen, drie eenakters en één avondvullend stuk worden gespeeld door het Handtheater. Dit is een samenwerkingsverband, opge richt om het nog weinig ontwikkelde gebarentheater te stimuleren. Hier onder vallen onder meer de kinder theatergroepen Klaproos en Wapper en het Watertheater. Expositie werk van afgestudeerden Koninklijke Academie Beeldende Kunsten DEN HAAG Pulchri Studio in Den Haag exposeert tot en met 24 augustus werk van afgestudeerden van de Ko ninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in 's-Gravenhage. De werken zijn van Caroline Kraayenga, Michal Nachshon, Marjan van Os, Ingrid Re- kers, Liesbeth Stinissen en Marcel Za- lem. Van 13 augustus tot en met 3 sep tember toont Pulchri schilderijen, teke ningen en aquarellen van Joop Kropff (1892-1979). Werk van deze Haagse beel dend kunstenaar is eveneens te zien van 12 augustus tot en met 15 oktober bij Galerie Spektakel in de hofstad. Kunstvervalser in VS werkte perfect LOS ANGELES De autoriteiten in Los Angeles zijn op het spoor gekomen van de grootste kunst vervalser, die de Verenigde Staten ooit hebben gekend. Ambtenaren van het Openbaar Ministerie hebben onlangs in New York, Chicago en andere grote Ameri kaanse steden alsmede in Japan meer dan 250 schilderijen in beslag genomen. Daaron der zit een vervalsing van een kunstwerk van de Spaanse schilder Salvador Dali, die twee miljoen dollar waard zou zijn. De 39-ja- rige in Los Angeles wonende Anthony Tetro zou de meeste vervalsingen van schilderijen van Picasso, Miro en Dali op zijn naam heb ben staan. Deskundigen toonden zich zeer onder de indruk van de vaardigheid van de vervalser, die zoveel verschillende stijlen „perfect" lijkt te beheersen. NTO contracteert Russiche bariton AMSTERDAM Het Ne- derlands Theater Orkest heeft de Russische bariton Dmitri Hvorostovsky (27) gecontracteerd. Hij is win naar van het „Cardiff Sin ger of the World 1989". Hvorostosvky' maakt zijn debuut op 17 september in het Amsterdamse Concert gebouw. Op zijn program ma staan Italiaanse en Russische opera-aria's van Verdi, Tschaikovsky en Borodin. Hij wordt bege leidt door het NTO onder leiding van Jules van Hes sen. Fonds Beeldende Kunsten in KunstHal ROTTERDAM De Stich- ting Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouwkunst heeft galerie houdster Luce van Rooy en oud-Arti-directeur Thomas Meijer zu Schlochtern een keus laten maken uit het werk van ruim 400 kunste naars die in de periode maart 1988-maart 1989 een individuele subsidie hebben gekregen. Het resultaat is van 3 september tot en met 1 oktober onder het motto „IS in de HAL" te zien in de KunstHal in Rotterdam. Het is voor het eerst dat de in Am sterdam gevestigde stichting een dergelijke expositie organiseert. Doelstelling is aan het publiek te tonen welke kwaliteitseisen de Commissie Individuele Subsidies hanteert bij de afhandeling van de aanvragen. Het fonds heeft jaarlijks 16 miljoen gulden aan individuele subsidies en negen miljoen gulden als vergoeding voor beroepskosten te verdelen. Dat geld is afkomstig van het ministerie van cultuur (WVC). Als richtbedrag voor de indivi duele subsidies geldt 11 miljoen gulden voor beeldende kunst, 2,9 miljoen voor vormgeving en 2,1 miljoen gulden voor bouwkunst. HUZARENSTUK VOOR VERZEKERAARS ZWOLLE Bij Amro As surantiën in Zwolle wer ken ze in stilte aan een opmerkelijke opdracht. De bank gaat de twee am bitieuze Vincent van Gogh-exposities verzeke ren, die volgend jaar ge lijktijdig in Amsterdam en Otterlo worden gehouden. Cees Kortleve, verantwoorde lijke man bij de AMRO. spreekt per abuis zelf nog wel 'ns over zes miljoen als hij het totale dekkingsbedrag toelicht. Onwennigheid: in werkelijk heid gaat het om zes miljard. Zulke cijfers hebben ze nog niet eerder bij de hand gehad. Het gaat om het hoogste verze kerde bedrag waarmee Neder land ooit te maken heeft ge kregen. „Zeker in de kunstwe reld is dit niet eerder ver toond", propageert Kortleve uit naam van zijn broodheer. Volgend jaar is het honderd jaar geleden dat Vincent van Gogh overleed. De gelegen heidsstichting 'Van Gogh 1990' wil de meester eren met twee overzichtsexposities in het Van Goghmuseum te Amster dam en rijksmuseum Króller- Müller. Aan musea in de hele wereld is gevraagd om vier maanden lang topstukken uit Van Gogh's rijke oeuvre uit te lenen. Zo'n 130 tekeningen en 120 schilderijen worden straks opgestuurd naar Nederland. Voor de verzekeraars een waar huzarenstuk. Om het enorme risico te sprei den is de AMRO gedwongen de verzekerde som te versnip peren over tientallen collega- verzekeraars: „De Nederland se verzekeringsmarkt, en zelfs die van Engeland, is te klein is om tot volledige dekking te komen. Bij één procent aan dekking praat je tenslotte al over zestig miljoen. We heb ben niet alleen de volle capaci teit van elke Nederlandse ver zekeraar nodig, maar ook die in het buitenland". Dertig Nederlandse maat schappijen nemen een deel voor hun rekening. Maar zelfs met alle registers open kunnen ze slechts een kwart van het noodzakelijke dekkingsbedrag opbrengen. Collega-makelaars Van Sedgwick in Engeland werden daarom ingeschakeld voor het bewerken van de En gelse markt. Een volledige dekking is pas te verwachten als ook de Amerikanen en Ja panners op het ambitieuze project inspringen. De vraag blijft of zes miljard genoeg is voor verzekering van de toegezegde werken. De waarde blijft een abstract ge geven, het bedrag is slechts een momentopname van de experts. Uitschieters Kortleve weigert te vertellen hoeveel de stichting straks aan premie moet betalen: „Dat blijft een zaak tussen de klant en ons", zegt hij. Heel aarzelend wil de stichting 'Van Gogh 1990' in Amster dam het wél kwijt: „Globaal", zegt woordvoerder J.J. Rooy- akkers. „Zullen we vier mil joen gulden moeten betalen. Maar leg daar alsjeblieft niet de nadruk op. We vinden het een enorme premie, waaraan we slechts met veel moeite kunnen voldoen". Met posters, fotoboeken en een standaardwerk over Van Gogh wil de organisator de kosten terugverdienen. En natuurlijk ook door de toegangsprijs van 25 gulden per expositie, voor Nederlandse begrippen onge kend hoog. Inbraak Uiteraard, moet Kortleve toe geven, konden de verzeke raars de'inbraak in het Kröl- ler-Müller-museum missen als kiespijn. In december werden er uitgerekend drie Van Gogh's gestolen. Internatio naal gaf dat de indruk dat ze in Otterlo wel wat slordig met hun kunst omspringen. De schokgolf was tot in Amerika voelbaar, het Van Gogh-min- nende territoir waar nou juist de laatste verzekeringsfinan ciers gezocht moeten worden. „Achteraf is de zaak eerder positief dan negatief geweest", zegt Kortleve: „Tussen de in braak en de tentoonstelling zelf zit tenslotte altijd nog zo'n Steeds vaker bladert Kortleve in het boek met Van Gogh- reproducties, dat in het Zwolse kantoor tot inspiratie dient: „Als je de hele dag met Van Gogh bezig bent, wordt je interesse automatisch steeds groter". anderhalf jaar. Ruimschoots voldoende om de zwakke be- veiligingsplekken onder han den te nemen. De inbraak heeft duidelijk een gaatje in de beveiliging blootgelegd, dat nu goed kan worden gedicht. We hebben met een expert van Lloyds uitvoerig in beide musea rondgekeken en hij vond de preventie op wat de tails na zeer bevredigend. Herhaling van diefstal uit Kröller-Müller zit er niet in. De Van Gogh-tentoonstelling wordt in de nieuwbouw-afde- ling gehouden, een heel ande re hoek in het museum. Bo vendien zijn er slechts de teke ningen te zien, met een geza menlijke waarde van 400 mil joen. Voor de verzekeraars speelt Otterlo dus toch een wat ondergeschikte rol. Amster dam is straks het zwaartepunt. Daar hangt straks voor 5,6 miljard aan bruikleen-schilde rijen. Tong Kortleve laat zich niet uit de tent lokken: over de preven tiemaatregelen laat hij geen woord los. Met de nuance van de verzekeringsman bena drukt hij dat de verzekeraar ook geen echte eisen op tafel heeft gelegd: „We hebben in algemene zin adviezen gege ven, waarmee de klant z'n prijs kan beïnvloeden". De musea leggen trouwens zelf al zware accenten op de veilig heid. De meeste werken wor den achter (pantser)glas ge toond en het publiek houdt men op eerbiedige afstand. Bo vendien zijn kaarten alleen in voorverkoop leverbaar. Ze worden verkocht per museum, per dag en per tijdblok. Per uur kunnen zo nooit meer dan 500 mensen het museum bin nen. De klant krijgt zo waar voor z'n dure geld. „En de verzekeraars", zegt Kortleve, „hebben zo de zekerheid dat er op geen enkel moment sprake is van overbevolking in de musea". Transport Het transport van de werken wordt straks voornamelijk door de KLM verzorgd. Vliegt die maatschappij ook niet met Boeings? Kortleve: „Dergelijke trans porten kunnen altijd een zwakke schakel zijn bij dit soort projecten. Maar", voegt hij daar een versleten credo uit het verzekeringsjargon aan toe: „de hele wereld hangt nu eenmaal van risico's aan el kaar. De kans is echter heel, heel klein". De tekeningen en schilderijen worden straks met gewone lijnvluchten meegenomen. „De kans dat iemand met een schilderij onder z'n arm ver dwijnt zullen we maar niet se rieus nemen". Om toch bij het internationale vervoer het ri sico te spreiden, is wel afge sproken dat per vlucht niet voor meer dan 300 miljoen aan Van Gogh's wordt meegeno men. De KLM is trouwens een voorname sponsor van de ten toonstelling, net zoals de AMRO-Assurantiën de rol van actieve co-sponsor vervult. Ze fluisterden dat we daarom ook de verzekeringsopdracht wel gekregen zullen hebben", zegt hij. Maar dat is toch z'n be roepseer te na: „De stichting heeft vijf verzekerings-make- laars uitgenodigd om een plan van aanpak te maken. Alleen op basis daarvan zijn we geko zen. En blader maar na: het co-sponsorschap is pas veel la ter gekomen'. Op een moment dat de AMRO er als verzeke raar niet meer onderuit kon, waarschijnlijk". JELLE BOONSTRA LEIDEN Geboren: Nicky zv. A. van Dijk er. A Glasbergen; Bas Richard zv. R. P. J. Annegarn en L. H. H. Weij- dom; Patrick zv. A. Boezaard en P. Ouwehand; Mustafa zv. V. Takar en S Takar; Benno Jan Willem zv. B. Spies en M. C. Filippo; Nicole Babette dv. F. N. Glasbergen en B. V. Rietho ven, Immetje Brigitte dv. A B. Vos en I. J. den Haas; Sylvia dv. J. I. M. van der Zwet en M. A. H Hogervorst; Ann-Jean Chavelli Carla dv. M. P. Beck en J R. Lie-A-Fat; Maha dv. M. Joulali en T. Dahmoun; Femke Eline dv. J Schelling en P. J. M. Buil; Ri- cardo zv. P. J. van Dam en W. van Zeist; Marvin Ricardo zv. R. ter Wee en A. M. C. Bosman; Ronald Hans zv. E. Koekenbier; Kevin zv. R. Leemans en C. A. Zwaan; Bas Johannes Marti- nus zv. A. M. M. Wortel en M. J. G. J. Verhoeven; Nicky dv. J. W. A. Ooster- lee en M. J. van Beelen; Evelien dv. H. Aniba en C. L. Rogers; Bastiaan Maarten zv H. S. Schwaneberg en L. B. van Duijn; Joost Pieter Cornelis zv. J. R. C. van Dijk en W. M. Allaart; Judith dv. J. van Delft en W. Kramer; Daniëlla dv. D. Kloos en J Kikkert; Just Jacobus zv A. J. de Jonge en J. B. A. Jonckheer; Jordy zv. V Bou tier en W. Kleijn; Yoram zv. A. Ouwe hand; Enzo zv. J. F Verhoek en S. J. P. Carrieri; Elisabeth Antonia dv. H. J. Poot en J. C. M. Ruigrok; Frede- rik Hendrik zv. F. S. Holswilder en M. R. van der Biezen; Roy Maurice zv. C. Berkeij en G. Barnhoorn; Alice dv. N M. Runcianu en M. Langezaal; Bob Xander zv. M. J. G. Clijsen en M. G. C. J. Hermans; Hidde Lütsen zv. J. de Vries en M. P. I. Ekens; Mi- chiel Alexander zv. M. A. L. J. Greida- nus en M. A. Meijer; Maurits Johan zv. A. J. Elshof en R. E. van Zonne veld; Anna dv. M. M. A. Steenhuis en M. B. Mellema; Hannah Catharina dv. J. van den Boon en C. A. Kleywegt; Jeetindra Rishi Anupkumar zv. F. S. R. Balak en P. Jhanjhan; Robert Johannes Maria zv. J. L. M. Ruljgrok en A. A. van Wijngaarden; Joost zv. C. G. Mieremet en M. A. P. F. van Hese; Trude Suzanne dv. P. de Wit, en T. Noort; Bryan Michael zv. D. van der Wijngaard en A. J. Jansen; Nicky zv. D. A. Hoek en Y. M. Noordermeer; Eliza dv. D. A. Hoek en Y. M. Noor dermeer; Loes dv. F. H. Kortekaas en C. Holswilder; Lucas zv. M. E. M. Tim mer en C. M. J C. Straver; Laura So- fie dv. P. H. Heerema en T. E. Vang- 24 febr 1921 i aug. 1932 n febr 1909 n mrt. 1910 n dec 1915 sted; Babette Isabelle Helena dv. J. T. H. J. van Beukering en M. J. A. Kluts; Michelle dv J. van Winkel en M W. Beumer; Job zv. J. van Keulen en E W. van Rijswijk. Bartholomeus Hendrikus Adrianus zv. P. N. M. van Winsen en J. M. Meskers; Jessy Au relia dv. J. I. Terpstra. Overleden: M. Toet geb. 18 juni 1910 vrl echtg. van D. L. van Rijswijk; A. P. van Goethem geb. 15 juni 1933 man; J. Aandewlel geb. 29 sept. 1911 vrl.; C. Bouwman geb. 22 mrt. 1910 man; G. Olthof geb. 29 mei 1927 man; L. C. Krom geb. 17 juli 1989 vrl.; A. Guijt geb 11 aug. 1914 vrl. echtg. van G. Haasnoot; J A. E. Aalders geb. 1 nov. 1905 man; C. van Leijden geb. 4 jan. 1933 man; J. J Stouten geb. 15 febr. 1928 man; I S. Stachiw geb. 3 aug 1921 man; P. Lepelaar geb. 18 nov. 1911 man; W. Veen geb. 20 nov. 1904 man, J. N. J. van Lieshout geb 22 juni 1927 man; G Swinkels geb lan; H. Ernst geb. 7 L C. Boogh geb. 11 N. van Santen geb. 7 J. Beekman geb. 19 in; C. A. Zuijderduijn 29 mei 1968 man; M. Ossevoort geb. 18 sept. 1901 man; W F. Kra mer geb 9 mrt. 1911 man; J. Bernard geb. 18 jan. 1902 man; A. de Haas geb 13 nov. 1941 man; J. H. van Leeuwen geb. 28 nov. 1895 man; M. Hensing geb. 27 juli 1989 vrl.; A. Bruinstroop geb. 6 juni 1929 man; W. J van der Hoek geb. 5 juni 1907 vrl P. A. H. de Boer geb. 14 juni 1910 man. Gehuwd: G. W. L. Blijdenstein en A. van der Woerd; M. M. M. Steenvoor den en T. B V. M Erades; M. L. bij de Leij en P. H. Geveke; M. Jansen en C. de Haas; W. F. A. Koet en M. van Berkel; P. P. J. M. Bogaers en C. J. A van der Heijden; H J. Kanis en B M. M. Barnekow; A. Top en N. de Nobel; Z. Ayata en T. M. W. Peter- Ondertrouwd: J. de Putter en M W den Duik; A. B. van Haarlem en M. J. W. Slegtenhorst; J. P. Heering en M. R. F. M. Willemse: R. J. Ste- merdink en I. L. van Karrlp; Y. Frim- pong en A. K. M. Fuka; H. J. Mink en C. Rijsbergen; J. M. A. Wels, en A. Radl; J. C. J. H. Sjardijn en J. M. Knol; M. de Jong en M. Kluivers; R. F. van den Boogaart en S. S. Zandvliet; J. C. de Jong en L. C. M Smit; C. M van Schie en K. E. van de Meeberg; W. de Clercq en J. A. Agelink van Rentergem; M. J. L. van Kralingen en L H. W. Haverkort; H. J. Noordervliet en A Oudshoorn; J. H. Koome en H. H. C. M. Dingjan; M. J. van der Zeeuw en W. H. van Staalduinen. Buitenboordmotor gestolen ROELOFARENDSVEEN Een buitenboordmotor van het merk Yamaha is het afgelopen weekeinde gestolen van een boot die aan een sloot lag tus sen de Floraweg en het Zuid einde in Roelofarendsveen. De eigenaar ontdekt de diefstal maandag en deed gisteren aan gifte bij de politie. 1071-1222441 LEIDSE COURANT OPRUIMING van occasion pla no's en vleugels, met voll. ga rantie, 1 stembeurt en transport gratis. H. Bouman, Noordeinde 105. Den Haag. 070-659689. Donderdag koopavond. Nieuwe folder over Vlietland VOORSCHOTEN/DEN HAAG De provincie Zuid- Holland heeft een folder over het recreatiegebied Vlietland uitgegeven. Vlietland ligt tus sen Leidschendam en Voor schoten, aan de oostkant van de Vliet. De folder geeft infor matie over de recreatiemoge lijkheden, de natuur, de zwemwaterkwaliteit en de be reikbaarheid van het gebied. Het hart wordt gevormd door een grote waterplas van 130 hectare, die ontstaan is door zandwinning. Rondom de plas, die geschikt is voor vele vor men van watersport, liggen gazons, een zwem- en surf- strand, veel fiets- en wandel paden en het paviljoen Viet- land. Zowel het recreatiege bied Vlietland als de andere recreatiemogelijkheden zijn het hele jaar toegankelijk. De fraai uitgevoerde folder is vanaf heden gratis verkrijg baar bij de provincie Zuid- Holland, bureau- Voorlichting en inspraak, Koningskade 1, Den Haag, telefoon 070-116622, bij het Recreatiecentrum Vlietland, tel. 01717-2200 en bij de VVV's. Snelheidscontrole Alphen aan de Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een verkeerscontrole gis terochtend tussen 10.00 en 13.00 uur op de Hoorn en de President Kennedylaan, heeft de Alphense politie 66 proces sen verbaal opgemaakt. In 48 gevallen ging het om te hard rijden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 85 km terwijl daar maar 50 km gere den mag worden. Zestien ver balen werden uitgeschreven omdat de bestuurder of be stuurster geen autogordels om had. Twee keer werd iemand bekeurd omdat er technische mankementen aan de auto werden geconstateerd. TE KOOP AANGEBODEN Second hand shop Te koop electronisch ORGEL met begeleiding. Merk Riva 1600, vr.pr 2700.- Inabou- dierbakkerplein 12. Stevenshof (naast Dlgros). T.k. tour SPEEDBOOT hout 25 pk Johnson bb motor, prijs f 3500.-. Tel. 01713-13326. Aangeb. (Citroën) ACADYANE, bouwjaar 1984, l.g.st. Tel. 01713-16509 na 18 00 uur. Golden RETRIEVER pups teef 2 Jr., mini Yorkshire terriërs teef 3 jr., Franse bulldog teef IVijr. Alles met stamboom, 08878-1318. GOLDEN RETRIEVER- en New Foundlanderpups. HD-gek. en mini Yorkshire terriër, en garan tie. Tel. 01723-8335. SNEEK Plastic is niet gen het zelf recyclen en het in het milieu afbreekbaar. Iets dat van plastic is ver vaardigd en wordt wegge gooid levert afval op, waar we niets meer aan hebben en waar we tot in lengte van dagen mee op gescheept zitten. Directeur H.R. Heidinga van Lank horst Recycling in Sneek denkt daar anders over. Bij Lankhorst heeft men er zijn specialiteit van ge maakt voor kunststof-af val een nieuwe bestem ming te vinden. Volgend jaar neemt dit bedrijf in het bij Drachten werd hoe langer hoe moeilij ker om goed'bruikbaar plastic- afval te krijgen". Op deze ontwikkeling sluit de nieuw te openen vestiging in Oudega goed aan. Bijzonder moeilijk te verwerken plastic afval zal hier onder handen worden genomen en daarmee kan een nieuwe voorraad grondstoffen worden aange boord. „Je moet bijvoorbeeld denken aan landbouwfolies, de plastic zeilen waarmee kuilgras wordt afgedekt. Die kunnen kapot gaan of worden om andere re denen regelmatig vernieuwd', zegt Heidinga. „Andere voor beelden zijn natuurlijk tuin- bouwfolies, kunstof-folies uit Oudega een nieuwe vestiging supermarkten, of plastic af in gebruik. Na een investering komstig uit de bouw". moeilijk verwerkbaar plastic afval, onder meer afkomstig van land- en tuinbouw, op een nog niet eerder vertoonde wij ze geschikt worden gemaakt voor hergebruik. Bij Lankhorst Touwfabrieken, waaronder Lankhorst Recy cling direct ressorteert, reali seerde men zich zo'n twaalf jaar geleden dat het kunststo fafval dat vrijkwam bij de ei gen produktie, een andere be stemming kon krijgen. Het kunststof residu bleek te kun nen worden verwerkt tot kor reltjes, die weer geschikt wa ren als grondstof voor andere kunstofprodukten. De activiteiten op dit terrein namen sterk toe en de recy- cling-afdeling groeide uit tot een apart bedrijf. Nu wordt niet alleen het eigen residu verwerkt, maar ook afval van derden betrokken. Heidinga: „Maar we merkten dat de be schikbaarheid van het afval afnam. Andere bedrijven gin- Jonge RASHONDEN aangeb. o.a. Golden Retrievers, New Foundlanders, poedeltjes, keeshondjes, York.terriërs. Die renhandel v.d. Klaauw, In de Rijswijk. T.k. Perzische KITTENS div. kleuren, Ingeënt stamboom. Inl. 070-935877. HÉÉL, HÉÉL goed huis ge zocht voor mijn Koningspoe del, 10 mnd. oud. Tel. 070- 954581. T.k. in Den Haag nest jonge DO- BERMANN Pinschers. Tel. 01803-13896. T.k.a.: jonge Duitse HERDER PUPS, 6 wkn. oud 300,-. Tel. 070-252873. T.k.: sterke VOS-ruin, 1.80 m, 8 Jr., V. Kibrahim. spring/dres suur/recreatie. Prijs in overleg. Tel. 070-995885. KENNISMAKING J.MAN, 45 jaar, gescheiden, zoekt een vrouw van plm. 49 jaar. Huwelijk niet uitgesloten. Foto's o.e.r. Br. o.nr. SP 98736 bur. blad. Reparatie Commodore 64, in één dag klaar! Tel. 070- 475317. UITKNIPPEN! I BEDRIJFSOBJEKTEN Te huur: plm. 100 m2 winkel/ kantoor- of praktijkruimte In drukke winkelstraat. Geen overname. Huur 1500, Inl.: tel. 070-500803. Viezigheid Met name in de land- en tuin bouw worden de folies ontzet tend vuil. Viezigheid als mod der en mest maken volgens Heidinga dat het plastic niet zonder meer in grondstof of in een nieuw produkt is om te „In Oudega komen twee ver werkingssystemen, één waar de folies gewassen worden en één waar dit niet nodig is. De landbouwfolies worden in kleine stukjes gehakt. Vervol gens gaat het plastic door een wasstraat en wordt ten slotte geagglomereerd Dit laatste wil zeggen dat de stukjes inmiddels gereinigd af val via een soort centrifuge te gen elkaar worden gewreven. Als gevolg van de eigenschap pen van het plastic ontstaat door dit proces kunststof in korrelvorm. En daarmee is een grondstof verkregen voor verdere verwerking. De aldus verkregen grondstoffen gaan terug naar Sneek. Daar wor den onder meer plastic palen, bermplanken en brievenbus- palen vervaardigd. Meer speci alistisch zijn de rollstops: sta pelelementen voor bijvoor beeld rollen staal, die dan niet meer aan de schuif kunnen gaan. Een andere uitvinding van Lankhorst is een ronde pallet, die om het uiteinde van een rol staal wordt geklemd. De rol is daardoor gemakke lijk verplaatsbaar via een vorkheftruck en kan niet weg glijden. Heidinga: „We zouden nog meer werk moeten maken van het volledig gescheiden inzamelen van huisvuil. Het zal hopelijk eens mogelijk worden om ook het plastic uit huisafval opnieuw te gaan ge bruiken". Sfft ÈUa'&UVIÈA - OW lYFOOUBU# Biljet van twee miljoen De toenemende inflatie in Joegoslavië heeft geleid tot een grote vraag naar duurdere bankbiljetten. Dit nieuwe biljet van twee miljoen dinar heeft 'slechts' een waarde van 100 dollar, foto: epa BARBIE WIN KORT GEDING BREDA M.B. International, de moeder van speelgoedprodu cent Hasbro, mag de nieuwe pop Sindy in Nederland niet meer produceren of verkopen. Dat heeft de president van de recht bank in Breda, J. Mendlik, bepaald in het kort geding dat Mattel Inc., de producente van Barbie-poppen, tegen Hasbro had aange spannen. Volgens mr. Mendlik is er sprake van plagiaat. Hij laat in het midden of dit expres of onbewust is gebeurd. Sirids begin dit jaar probeert Hasbro de nieuwe Sindy-pop in diverse Euro pese landen te verkopen. Dat heeft al in meerdere landen tot juridische stappen van Mattel Inc. geleid. De producent van Hasbro moet binnen een week alle afnemers in ons land van de beslissing op de hoogte stellen. Hasbro moet bovendien in de Be nelux de verpakking van de nieuwe Sindy uit de markt halen, omdat ook die te veel op die van de Barbie-poppen lijkt. De pre sident heeft een maximale boete van een miljoen gulden vastge steld voor het geval Hasbro zich niet aan zijn beslissing houdt. Moker Media overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek besteedt in haar uit zending van vanavond aandacht aan orgels in Lisse. Het betreft een her haling van een eerdere uitzending. Moker is elke donderdag te beluisteren van 19.00 tot 19.30 uur via FM 105.7 (ether) en 88.1 (kabel). Expositie Leden van de Tsjechische fotoclub FK Luna uit Plzen exposeren vanaf zondag tot en met 1 sep tember in de Pieterskerk. De tentoonstelling wordt zondag om 13.30 uur offi- ceel geopend. Daarbij zijn drie leden van de FK Luna aanwezig. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. bioscopen ALPHEN AAN OEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6. Iel. 01720-20800): Li cence to kill (al); 13.30, 20.30. za zo. ook 16.30. EUROCINEMA II: Road Houae (16); 13.45, 18.45, 21.30. za. zo. ook 16.15. EUROCINEMA III: Three Fugi tive» (al); 13.45, 18.45, 21.15. zo. ook 16.15. EUROCINEMA IV: Dangerous liaisons (al); 18.30, 21.15. zo. ook 16.00. Platvoet en zijn vriendjes (al); 14.00. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Road Hou se (al); 19.00, 21.15. za. zo wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130): The Karate Kid III (al); 14.30, 19.00, 21.15. Licence to kill (al); 14.15, 18.45, 21.15. Three Fugi tives (al); 14.30, 19.00, 21.15. My stepmother is an alien (al); 14.30, 21.15. The Burbs (al); 19.00, 21.15. Taran en de tover- ketel (al); 14.30. Platvoet en z'n vriendjes (al); 14.45. «TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): The Bear (al); 19.00. za. zo. wo. ook 14.30. 9Vj Weeks (16); 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414): Deense dienstbodes in Parijs (16); 14.30, 19.00, 21.15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30, tel. 01718-74075): Police Academy VI (al); 19.00. za. zo. wo. ook 14.45. Rain Man (al); 21.15. CITY THEATER II: Scandal (al); 19.00, 21.15. zo. ook 14.45. Nieuwe avonturen van Pippi Langkous (al); za. wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY tel. 01717-4354): Police Aca demy VI (al); do. t/m zo. 14.00, 15.45, 19.00. ma. t/m wo. 14.00, 15.45. My stepmother is an alien (al) do. t/m zo. 15.45, 19.00, 21.15. ma. t/m wo. 15.45, 20.00. Rain man (al); do. t/m zo. 21.15. ma. t/m wo. 20.15. WASSENAAR ASTRA tel.. 01751-13269):Police Academy' VI (al); vr. t/m wo. 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN Police Academy VI; za. zo. wo. 14.00 DEN HAAGASTA: 1 (Spui 27, tel. 463500): Roadhouse (16); 14.00, 18.45, 21.30 zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 2: Sing (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 3 My stepmother is an alien (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. BABYLON 1 (naast Den Haag Centraal tel. 471656): For queen and country (16); 14.00, 19.15, 21.45. za. zo. 14.00, 16.45, 19.15, 21.45. BABYLON 2: Dangerous liaisons (al); 14.00, 19.00, 21.30. za. zo. 14.00, 16.30, 19.00, 21.30. BABYLON 3: Scandal (16); 19.00, 21.30. CINEAC 1 (Buitenhof 20, tel. 630637): Cannonball fever (al); 14.00. 18.45, 21.30. ZO. 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. CINEAC 2: The karate kid 3 (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 3: The burbs (al); 18.45, 21.30 ME- TROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 456756): Licence to kill (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METRO- POLE 2: Rain man (al); 18.45, 21.30. METROPOLE 3: Dirty rotten scoundrels (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. METROPOLÉ 4: The naked gun (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. METROPOLE 5: Filmzomer '89; do. w. 14.00, 18.45, 21.30. vr. t/m di. 14.00, 20.00. zo. 14.00, 18.45. Der him- mel iiber Berlin; do. Amadeus; vr. The last emperor; za. Jean de Florette; zo. The name of the rose; ma. Koyaanisquatsi en Powaqqatsi; di. Sammy and Rosie get laid; wo. ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 462400): Licence to kill (al); 13.15, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2: Illegally yours (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 3: Three fugitives (al); 13.45, 1845, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 4: De stam van de holebeer (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30/ STUDIO 1 (Kettingstraat 12b, tel. 656402): Do the right thing (16); 19.15, 21.45. zo ook 14.15. STUDIO 2: A cry in the dark (al); 19.00, 21.15. zo ook 14.00. STUDIO 3: Paperhouse (16); 19.00, 21.00. zo ook 14.00. HAAGS FILMHUIS: Zaal V Shame; 19.30, 21.45 Zaal 2: Kleine Vera; 19.30. Bagdad café; 22.00 Zaal 3: 19.30, 21.45. di. 20.00. Hermetisch zwart; do. Distant voices still lives; vr. Moonstruck; za Mauvais sang; zo. Sous Ie soleil de Satan; ma. Little Dorrit; di. The belly of an architect; wo. NACHTVOORSTELLINGEN CINEAC 1: Cannonball fever (16); za. 00.15 CINEAC 2: Pat sematary (16); za. 00.15. CI NEAC 3 The burbs (16); za. 00.15. KINDERVOORSTELLINGEN BABYLON: Platvoet en zijn vriendjes; 14.00. za. zo. 14.00, 16.30. CINEAC: Taran en de toverketel; 14.00. zo. 13.15, 16.00. METROPOLE: Platvoet en zijn vriendjes; 14.00 zo. 13.15, 16.00. Katwijkers aangehouden

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12