El Cid breekt records ÊeidócSomant m STAD OMGEVING Buurtproject Pancras-Oost krijgt vervolg Raad van State keurt de kieslijst van Janmaat goed Tijd voor ontspanning Vier inbraken via bovenlicht Woning gevonden voor Syrische vluchtelingen DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 "i Flinke buit bij inbraak LEIDEN Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde een flinke slag geslagen in een woning aan de Lombokstraat. De bewoners deden gisteren aangifte bij de politie en vertelden dat een kleuren televisie, een stereotoren, ruim honderd cd'tjes, een bronzen klokkenset, siera den en een geldbedrag van ongeveer tweeduizend gul den zijn weggehaald. De daders hebben de achter deur geforceerd om bin nen te kunnen komen. Café ontruimd na bommelding LEIDEN Café Tanga aan de Korte Mare in Leiden is gisteravond om tien uur ontruimd, nadat een onbekende bij de politie had gemeld dat er een bom lag in het eta blissement. De politie heeft het café doorzocht maar niets bijzonders aangetroffen. Valse snip LEIDEN Een onbekend gebleven man heeft gisteren geprobeerd te betalen met een vals biljet van honderd gulden. De verkoopster van het warenhuis aan de Haar lemmerstraat waar de man het geld aanbod, had echter door dat het om een valse snip ging, waarna de klant de benen nam. Volgens de politie worden in Leiden „drup pelsgewijs, maar met een grote regelmaat" valse bankbil jetten aangetroffen. Veel meldingen botulisme LEIDEN Bij de gemeentereiniging zijn in de af gelopen week enkele tientallen meldingen binnen gekomen over dode eenden die op het singels, grachten en vaarten van Leiden dreven. Volgens J. Regeer van de reiniging is de doodsoorzaak vrij wel zeker botulisme. In totaal is een 25-tal dode eenden uit h'et water gehaald. Vooral in de omge ving van het park Cronesteyn, maar ook op de stadsgrachten is de sterfte onder de watervogels aanzienlijk. De vogels moeten snel worden verwij derd worden om verdere verspreiding van botulis me te stoppen. De provincie Zuid-Holland heeft deze zomer te kampen met een toename van het aantal gevallen van botulisme in vergelijking met het vorig jaar De bacterie die de ziekte veroor zaakt tierde welig tijdens het warme weer van de afgelopen maanden. De provincie adviseert eenden en andere watervogels niet te voederen om samen scholingen en dus mogelijke besmetting van de dieren te voorkomen. Kerstboom gestolen LEIDEN Een kerst boom met verlichting, een paar hengels, een fiets, koffers, een gereed schapskist, een boorma chine, een verfspuit en een schuurmachine zijn het afgelopen weekeinde gestolen uit de berging van een flatwoning aan de Milanenhorst in Lei den. De daders zijn de berging binnengekomen door de deur te forceren. Geldboete wegens verduistering LEIDEN/DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen een 53-jarige inwoner van Reeuwijk veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twaalf maanden en een geldboete van 30.000 gulden. Tegen hem was vijftien maanden, waarvan een derde deel voorwaardelijk geëist. De man, een ex-mede werker van Heerema uit Leiden had via be middeling van een Leidschendams bedrijf meer dan een half miljoen op zijn privé-rekening in België laten overschrijven. Het bedrag had nog groter kunnen zijn, maar een oplettende Belgi sche bankemployé stak hier een stokje voor. De Reeuwijker voelde zich aan de dijk gezet toen Heerema hem ontsloeg. Als drukmiddel bij de onderhandelingen, zo zei hij veertien dagen ge leden tegenover de rechter, had hij het geld op een zijspoor laten zetten. Het geld heeft hij in middels terugbetaald aan zijn vroegere werkge ver. LEIDERDORP Een eigenaar van een slagerij aan de Hoofdstraat in Leiderdorp betrapte vanmorgen een kwart over zes een inbreker bij zijn zaak De man was via het bovenlicht in de winkel gekomen en had zestig gulden aan wisselgeld gestolen. Bij nadering van de slager kon de inbreker op een fiets ontkomen. Deze diefstal vertoont veel overeenkomsten met drie andere in braken die afgelopen weekend in de Laan van Ouderzorg zijn gepleegd. Een bloemen winkel, een kaashandel en een fotozaak werden tussen zaterdagmiddag en maandag ochtend van hun wisselgeld beroofd. In alle gevallen had de inbreker zich via het bo venlicht toegang tot de zaak verschaft. „WE ZIJN ALLEMAAL JARIG" LEIDEN „We zijn alle- maal jarig, dat gevoel, weet je wel. We geven een feestje met zijn zes sen", beschrijft Petra Vol- linga de stemming van de El Cid-commissie tijdens de gelijknamige introduc tieweek. De twintigste editie van de Leidse in troductieweek voor eer stejaars studenten start maandag 14 augustus. Dit jaar met een recordaantal deelnemers: 2250 eerste jaars. De El Cid-commis- sie heeft een ton te beste den aan de week. Leiden wordt die maandag onder het motto „Proef Lei den" overspoeld met eerste jaars. „Elk jaar komen er steeds meer mensen bij. Het is blijkbaar steeds belangrijker om een leuke introductie te hebben in de stad waarin je gaat studeren" verklaart Vol- linga de reusachtige belang stelling. De El Cid-commissie is al vanaf februari dagelijks bezig om alles in goede banen te lei den. „Het is meer werk dan de mensen denken, de ene dag stop je 6000 folders in een envelop, de volgende dag be stel je de band „I've got the Bullits" voor het slotfeest", ^ertelt Vollinga. Het is boven dien nuttig om zo'n week te organiseren, het is weer eens iets anders dan je studie. Het klinkt oudbollig, maar je leert ervan", noemt de 20-jarige studente Nederlands haar mo tieven om lid te worden van de commissie. Menu Er staat de studenten in spé dan ook heel wat te wachten als ze in Leiden aankomen. Maandagochtend krioelt het van zoekende studenten en mentoren op het parkeerter rein bij Molen de Valk. Als de mieren in de mierenhoop el kaar gevonden hebben, gaat de optocht naar de Hoogland se Kerk. Daar worden ze ver welkomd door Professor Lou- we Kooijmans, waarnemend rector magnificus van de Leidse universiteit en burge meester Goekoop. Na de stad- wandeling is de eerste kennis making met Leiden een feit. Er staan heerlijke dingen voor de gasten op het menu. De studentenverenigingen or ganiseren van alles, films, ca baret, muziek en versnaperin gen. Bijvoorbeeld een nachte lijke zeiltocht op de Kaag met vereniging De Blauwe Schuit. Hierna worden de verkleum de studenten weer opge warmd met warme chocolade melk met rum. Ook houdt deze vereniging een grachten- tocht door Leiden. Watermiddag „Donderdagmiddag is ver klaard tot watermiddag. De watersportverenigingen pre senteren zich aan het Galge water door middel van flit sende stunts, er zijn roeiwed- strijden" en kermisattracties. Ook wordt een forum gehou den, waaraan onder meer Leidse Kees zijn medewer king verleend". Vrijdag komt de commissie met iets nieuws: een reusachtige picknick in het Van der Werf-park. De studenten krijgen een geruit kleedje en een mandje met lekkere dingen. Bovendien stunten we met een plateau met 1500 tompoezen", vertelt Vollinga enthousiast. Pikant detail is dat de studen ten wel mogen feesten, „maar niet te lang. Het programma is zo rond één uur 's nachts afgelopen. Dan moeten de studenten de verenigingen verlaten. We beginnen 's och tends vroeg alweer met het programma. Dat organiseren we niet voor niets, als we de studenten door laten feesten, komt er niemand", legt Vol linga uit. Vrijdagavond wordt het toetje geserveerd. Dan mogen de eerstejaars wel door het lint op het slotfeest in de Stadsgehoorzaal. Het ontbijt wordt als vanouds door de studentenverenigingen geser- Blokken Tussen het feestvieren door probeert de El Cid-commissie de bezoekers ook nog vol te pompen met informatie. Dat is naast het bieden van gezel ligheid het hoofdgerecht van deze week. In verschillende blokken komen de eerstejaars van alles te weten over de universiteit, de biliotheek, het sportcentrum, de studiebeurs en de cursussen van het LAK. „Donderdag opent Leiden zich. Verschillende instellin gen, galeries, musea en ballet scholen houden open huis voor de studenten. Vrijdag hebben we de traditionele in fomarkt op het Rapenburg, maar ook de verenigingen hebben we gevraagd om een vormingsavond te organise ren. We hebben ze zelfs subsi die aangeboden", vult de stu dente aan. Quintus houdt bij voorbeeld een forum over het diplomatieke leven. „Droom jij van een carrière in buiten landse dienst?", is de werven de tekst in het programma boekje Wie moet deze horde eerste jaarsstudenten begeleiden? „Dat doen de mentoren. We hebben 220 mentoren nodig. Nu geeft de thermo-mentor een getal van 185 aan, maar we redden het wel. Op het laatst bellen nog veel studen ten om zich aan te melden", aldus het commissielid. Men toren werven is een probleem op zich. Via advertenties en posters wordt een dringende oproep gedaan. „Dit jaar heb ben we voor het eerst een mailing naar 4000 studenten die binnen de Singels wonen gestuurd. Daar hebben we zo'n 40 reacties op gehad. Geen slecht resultaat dus. Ook hebben we alle studen tenhuizen gewoon opgebeld. Daar reageerde men wat knorrig maar toch hebben zich door deze actie al wat mensen aangemeld", vertelt Vollinga. Intussen rinkelt de telefoon op het crisiscentrum aan de Kaiserstraat onophoudelijk. „Meestal zijn het mensen die informatie willen over een slaapplaats. Moeders bellen voor hun zoon en vaders voor hun dochter. Maar het slapen is geen probleem, dat regelt zich wel. Bovendien hebben we nog honderd plaatsen in een gymzaal van Visser 't Hooft. Niet gezellig, niet com fortabel, maar je bent wel on derdak", besluit de studente die met spanning de naderen de week afwacht. KARIN SWIERS LEIDEN „Alles beter dan thuiszitten", zegt Wil lem Kleyn over jongeren project waar hij aan deel neemt. Hij en vijf andere jongeren zijn de zoge naamde 'omgevingsvak lieden' in de wijk Pancras Oost, een gemeentelijk project voor werkloze jon geren. De deelnemers aan het project krijgen- scho ling en werken tegelijker tijd mee aan het dagelijks onderhoud van de wijk. Het project is zo'n succes dat het project binnenkort wordt uitgebreid naar de wijken Slaaghwijk en Groenoord. Twee jaar geleden werd door de gemeente dit „leer-werk" project ontworpen voor werk loze jongeren. Doel was hen aan een diploma vakbe kwaamheid te helpen en dit te combineren met buurtbeheer. Dat laatste bestaat onder ande re uit het herstellen van het wegdek, het schoffelen van onkruid en het opruimen van zwerfvuil. „Je kan zeggen dat de actie Schone Stad hier al een tijdje aan de gang is", al dus W. van Stigt namens de gemeente. De kosten van het ervaringsproject komen voor rekening van het rijk in het kader van het 'aandachtsbe- leid'. Serieus In samenwerking met instan ties als het Arbeidsbureau en de Sociale Dienst werden de jongeren voor dit project uitge kozen. Het ging in eerste in stantie om een proef „Na een matige start is er nu een en thousiaste groep die het project zeer serieus neemt", zegt Kees Kroon die de jongeren bege leidt bij het buurtbeheer. „Ik maak op maandagmorgen een ronde in de wijk om te kijken wat er gedaan kan worden. Meestal hebben de jongens zelf in het weekeinde al opgelet en weten ze al wat er schort". Volgens deelnemer Willem Kleyn is het werk wat zij in de wijk verzetten nuttig en nodig Begeleider Kroon vult aan: „Als een verkeerspaaltje is omgereden of een tegel uit het trottoir is losgeraakt, duurt het soms maanden voordat de ge meente daar wat aan doet. Deze groep jongeren zorgt er voor dat in Pancras Oost dit soort kleine maar storende problemen in een dag zijn op gelost". Uniek „Een week per maand ga ik naar school en de andere drie weken van de maand onder houd ik de buurt", vertelt W. Drie van de zes deelnemers aan het ionqerenoroject in Pancras jongeren ook aan het werk in de Slaaghwijk en Groenoord. Oost: W. Kleyn, J. Pracht en W. Wasse. Binnenkort gaan Wasse.- Hij is een van de jonge ren en volgt in het kader van dit project lessen op het Cen trum Vakopleidingen Volwas senen. Andere jongeren gaan naar school bij de Lagere Agrarische School. De scho ling varieert van metselen, timmeren tot een cursus groen. Bij het onderhoud van de buurt kunnen de jongeren deze vakken in de praktijk brengen. „Deze combinatie maakt dit tot een uniek pro ject", aldus Van Stigt. „Daar om zullen ook in Slaaghwijk en Groenoord binnenkort zul ke projecten worden gestart. Op een onlangs in buurthuis De Pancras gehouden buurt- vergadering meldde een woordvoerder van woning bouwvereniging De Sleutels, dat die het plan heeft opgevat om het werk van de jongeren uit te breiden, na overleg met de directie groen van de ge- FOTO: WIM VAN NOORT meente. De Sleutels wil een deel van het onderhoud van huizen in Pancras Oost aan het project verbinden. „Dat zou de ervaring van de jonge ren vergroten", aldus de verte genwoordiger van de woning bouwvereniging. LOMAN LEEFMANS LEIDEN /DEN HAAG De lijst die de Centrumde mocraten in de kieskring Leiden hebben ingeleverd om aan de Tweede-Ka merverkiezingen mee te mogen doen, is terecht door het hoofd stembu reau geldig verklaard. De Raad van State heeft gis teren een verzoek verwor pen dat het Landelijk Bu reau Racismebestrijding (LBR) had ingediend om de lijst wegens misleiding af te keuren. zeven kiesdistricten zou wor den afgekeurd omdat de on dertekenaars niet geweten zouden hebben dat ze een steunlijst voor Janmaat/Cen trumdemocraten tekenden. Wil een partij in alle 19 dis tricten meedoen aan de ver kiezingen, dan moeten per dis trict 25 handtekeningen wor den ingeleverd. Als dit in een bepaald district niet lukt komt de naam van de partij niet op de verkiezingslijst in dat ge bied. Ook krijgt de partij dan geen zendtijd toegewezen op radio en televisie. Om dat te voorkomen gingen de Centrumdemocraten met de lijsten langs de deuren. Vol gens het LBR vertelden ze echter niet dat het om hun partij ging en werd geschermd met populaire onderwerpen als een schoon milieu, verla ging van de premies en verho ging van de aow-uitkeringen. De Raad van State gaat in zijn schriftelijke motivatie geheel voorbij aan de bezwaren van het LBR tegen het „ronselen" van de handtekeningen. In de Kieswet staat volgens de raad uitputtend een aantal redenen opgesomd waarom een lijst eventueel ongeldig verklaard moet worden. Het feit dat de Centrumdemocraten met lijsten langs dè deur gingen waarop nog geen kandidaten waren ingevuld, valt daar niet onder. Verder gaat de Raad er vanuit dat de lijsten voldoende her kenbaar waren als lijsten van de Centrumdemocraten. LEIDEN Er is een huis ge vonden voor het Syrische ge zin dat enkele weken geleden in een Leids hotel werd onder gebracht omdat geen enkele instantie op de hoogte was van de komst van de zeven vluch telingen. Volgens G. Jue van de Gemeentelijke Sociale Dienst kan het gezin terecht in een eengezinswoning, die oor spronkelijk was bedoeld voor de opvang van asielzoekers. „In overleg met de ministeries van justitie en wvc hebben we besloten dit huis beschikbaar te stellen voor het Syrische ge zin". Gisteren werd de woning geïnspecteerd, vandaag of morgen wordt de sleutel over handigd. Medewerkers van Amnesty International en Vluchtelingenwerk Nederland familie aan het einde van de week de woning kan betrek ken. Over de plaats waar het huis staat, worden geen mede delingen gedaan. De gemeente Leiden besloot vorige week zelf op zoek te gaan naar onderdak voor het gezin, nadat zowel justitie als wvc had laten blijken zich niet verantwoordelijk te voelen voor de erkende vluchtelin gen. Het ministerie van justitie heeft wel toegezegd de hotel kosten te betalen. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9