Weg naar leger lijkt afvalrace Bejaarden Centraal mikt op 12 zetels Terug naar Weert Jonge snoek is het antwoord op algen BINNENLAND QeldóaQounwnt DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 PAGINA 4 Op het bungalowpark is slechts éèn gebouw te vinden dat de modernisering heeft weten te weerstaan Vanuit deze schuur verzorgde de keukenstaf de inwendige mens Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugdzochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. ,,A, A, A, A. A, AC-kamp. het was weer te gek". WEERT Zittend op het terras van het pannekoeken- huis dat behoort tot het vijfsterren bungalowpark Weerterbergen van Vendo rado in Weert, besef ik wat het grote verschil is met vroeger. Nu is het dé omge ving voor het modale gezin, toen was sportpark Tran- chee de perfecte plaats voor Zeven afleveringen maakte ik mee van het jaarlijkse uit stapje van het Haagse Aloy- sius College, waarin sport en spel centraal stonden. Tij dens de laatste keer in 1978 was al duidelijk dat het sportterrein omgebouwd zou worden tot een vakantie park, maar dat het zo rigou reus zou gebeuren, had ik in mijn stoutste dromen niet kunnen vermoeden. Het eerste gebouw waarop ik tijdens mijn rondwande ling stuit nadat ik de slag boom ben gepasseerd, is de wasserette van het vijfster ren complex Het feit dat er een volautomatische wasin- stelling op het park aanwe zig is, zal wel geleid hebben tot het verkrijgen van een van de felbegeerde sterren. Maar in de tijd van de kam pen werd er niets gewassen, je ging met één koffer vol schone kleren ge merkt! van huis. En tien dagen later werd thuis in Den Haag met enige voor zichtigheid dezelfde koffer geopend, waarna muffe geu ren de keuken vulden. Al naar gelang het weertype dat er tijdens de vakantie had geheerst, was die geur meer of minder doordrin gend. Pedagogisch Het kamp was meer dan „acht dagen weg". Een aan tal dagen voor het echte ver trek moest je je fiets op sta tion Hollands Spoor inleve ren omdat een deel van de tocht naar Weert per fiets werd afgelegd. Vanaf Til burg werd in groepjes de ruim zestig kilometer afge legd. Waarom Tilburg als startplaats was gekozen, is nog steeds een onbeantwoor de vraag. Wellicht heeft een pater Jezuïet dat in een ver verleden vanuit pedagogisch oogpunt bepaald. De eerste jaren ging ik als deelnemer mee op het klei ne kamp. Slechts een dertig tal leerlingen uit de eerste, tweede en derde klas had zich ingeschreven. Alleen jongens, want de eerste groep meisjes had weliswaar haar intrede gedaan in de van oudsher door mannen gedomineerde school, maar deelname aan het kamp door die sekse was de eerste twee jaren niet mogelijk. Toen dat wel een feit was, steeg het deelnemertal onder de jongens explosief. Enig causaal verband mag hier niet worden verondersteld. Later, als leider van een ploegje van ongeveer tien jongens meisjes werden keurig in eigen ploegjes in gedeeld was je ook ver antwoordelijk voor het van zolder halen van de kamp spullen. De sfeer van het kamp hing aan de potten en pannen, en aldoende raakte je in de stemming. Liederen schalden door de lange gan gen van het patershuis en onder groot gejuich lieten we het loeizware bed van „onze" pater Zaat de trappen afstuiteren. Hij begeleidde namens de school vele jaren het kamp en was met name de financiële manager. Wat later in de medische wereld een normaal begrip werd, was toen voor ons al een niet meer weg te denken feno meen: de Zaatbank. Een maal per dag op het kamp werd de kluis geopend en kon je een deel van het mee gekregen zakgeld opnemen. Een goede instelling die voorkwam dat grote bedra gen werden verloren of in het kampwinkeltje in één FOTO: VINCENT VAN*DEN BERG keer werden omgezet in flessen Exota en halfzachte Marsen Roestige straal Het deel van het terrein waar onze tenten altijd keu- rig in het gelid stonden, wordt nu ingenomen door de huisjes één tot en met twintig. Waar vroeger een schamele sanitaire voorzie- t ning dienst deed, staat nu nummer dertien, dat precies dezelfde inrichting en om vang heeft als de overige 499 exemplaren Elk huisje heeft de beschikking over een douche met warmstromend water; vijftien jaar geleden waren er slechts twintig kra- nen waaruit een roestige, j koude straal kwam. Enige privacy was ver te zoeken, waardoor je wel verplicht was regelmatig een verfris sende duik te nemen in het natuurzwembad. Als ploeg leider stelde je een ijsje be schikbaar aan hen die gedu rende de kampweek drie maal daags het gevecht met het koude water aangingen. En zelf ontkwam je er niet aan het goede voorbeeld te geven. Nu maken modale gezinnen met hun modelkinderen zo mer en winter gebruik van hét tropisch zwembad. Het ven is het domein geworden van beginnende surfers en waterfietsers, die verder hun weg kunnen kiezen in aan gelegde waterloopjes die het terrein doorklieven. Goede herinneringen be waar ik aan de vele uren na de maaltijden. Dan werden luidkeels de kampliederen gezongen, die behoorden tot het repertoire „kunt u nog zingen, zing dan mee". Ik wed dat ze nu nog jaarlijks worden gezongen, maar dat menig AC'er zich niets meer kan voorstellen bij de zin: „Zeven sacramenten, de Je zuïeten hebben centen". Het hoogtepunt van het kamp was altijd de laatste avond, de bonte-avond. Daar ging ooit de bewerkte versie van Boney M's Ma Baker in première: A, A, A, A, A, AC- kamp het was weer te gek. En dat was het zeven jaar lang. LUCAS BOLSIUS mmmm Sport en spel stonden centraal tijdens de kampen. Bij de eigen Olympische Spelen moesten de ploegen op originele wijze bij de opening verschijnen. Deze troep jongens leende bij een aantal vrouwelijke deelnemers een kledingstuk en vertegenwoordigde de Bikini-eilanden. Nederlander in Oostenrijk zoek WEERT De politie in Oosten rijk en Nederland is al bijna een maand op zoek naar een 42-jarige man uit Weert, die tijdens zijn vakantie in Oostenrijk niet meer van een wandeling is terugge keerd. Hans Jacobs verbleef met zijn vrouw Diny en zoon John in een vakantiehuisje in Spital am Pyhrn Op 10 juli vertrok hij om half twee 's middags voor een wandeling langs een paar berg hutten. Toen hij 's avonds om negen uur nog niet terug was schakelde zijn vrouw de politie in. Zoekacties met honden en he licopters hebben sindsdien niets opgeleverd. Piano Hitier gestolen HAMBURG Een guillo tine uit de Franse Revolu tie en een piano die ooit aan Adolf Hitler toebe hoorde zijn gestolen uit een pakhuis in Hamburg. Dat heeft een woordvoer der van de politie bekend gemaakt. De guillotine en de piano, die verzekerd waren voor een bedrag van ruim honderdduizend gulden, zouden op 15 sep tember worden geveild. Hitler had de piano op zijn vijftigste verjaardag ge kregen van de gemeente Warnsdorf. Twee doden door steekpartij STAMPERSGAT Door een steekpartij zijn in Stampersgat in de afgelopen nacht twee personen om het leven gekomen en is een derde zwaargewond. De vermoe delijke dader, een 32-jarige man, is er met zijn enig kind vandoor. Zijn vrouw verblijft momenteel in het ziekenhuis in afwachting van de bevalling van haar tweede kind. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie ontstond de steekpartij naar aanleiding van geluidsoverlast tijdens een buurt feest. Tussen de vermoedelijke dader en zijn buurman zou al lan gere tijd onenigheid hebben be- Eemshaven is bereid Oostzee op te vangen DELFZIJL De Nederlandse vracht vaarder Oostzee komt vrijwel zeker naar de Eemshaven. Het Havenschap Delfzijl en de gemeente Hefshuizen, waaronder de haven ressorteert, hebben in beginsel be sloten het schip met de onbeschadigde va ten van het zeer giftige epichloorhydrine in de Eemshaven toe te laten. Volgens de directeur van het Havenschap. ïr. C. Bie- mond, vindt er intensief overleg plaats tussen de diverse instanties en deskundi gen die straks het schip moeten opvangen. De Oostzee ligt nog in de Westduitse ha ven Brunsbüttel, waar de lekkende vaten epichloorhydrine zijn verwijderd. Indien het licht op groen gezet wordt, kan de Oostzee op zijn vroegst donderdag in de Eemshaven worden verwacht. „Angels" De Parijse metro heeft, in na volging van die in New York en Londen, bezoek gekregen van „Guardian Angels", een soort jongeren-bewakingsdienst. De Amerikaanse Lisa Sliwa (links), een van de oprichtsters van de „Angels", noemde de Parijse metro veilig vergeleken met die in New York. „New York is red deloos. We willen voorkomen dat het in Parijs ook die kant opgaat", aldus Lisa Sliwa. De agenten van het Parijse ver voersbedrijf RATP vinden de komst van de „Angels" maar zo-zo. De Amerikaanse „An gels" blijven tot eind deze week in Parijs. FOTO: AP Casino's trekken kleine spelers GRONINGEN De casino's in ons land binden de strijd aan met de Golden Ten clubs en illegale gokhui zen om de gunst van de kleine spe lers te winnen. De Stichting Holland Casino introduceert deze week in Groningen en het nog te openen ca sino van Nijmegen het twin-roulette- spel. Het spel is een eenvoudige uit gave van het klassieke spel en wordt gespeeld met twee roulettes. De twin-roulette is meer een soort ge- zelligheidsspel met een lage inzet, al dus de stichting. De casino-organisa tie heeft wereldwijd patent aange vraagd op het spel waarvoor de casi no's in Groningen en Nijmegen als proeftuin dienen. AMSTERDAM De Dienst Binnenwateren en het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater van Rijkswaterstaat hebben spectaculaire resultaten bereikt bij het bestrijden van de overmatige algenbloei in me ren en plassen. Zij deden dit door het uitdunnen van de populaties brasem, blankvoorn en karper en het uit zetten van jonge snoek. Op een internationale conferentie van Rijkswaterstaat is van daag in Amsterdam bekendgemaakt dat de betrokken diensten erin zijn geslaagd een aantal plassen, die al vele tientallen jaren een doorzicht vertoonde van slechts enkele decimeters, binnen één zomerseizoen te herstellen. De waterbodem op een diepte van een tot drie meter kwam weer in zicht en er ontwikkelde zich een rijke vegetatie. De algengroei wordt veroorzaakt door een teveel aan fosfaten en stikstof. De huidige visstand, bestaande uit grote aantallen brasem en blankvoorn en vaak ook karper, en het ontbreken van waterplanten en roofvissen zoals de snoek, zorgen ervoor dat de'troebele, algenrijke toestand blijft bestaan. De watervlooi en, de natuurlijke vijanden van de algen, worden volledig weg- gegeten. De grotere brasems en karpers woelen intensief de bo dem om op zoek naar voedsel, waarbij slib wordt opgewerveld en meststoffen vrijkomen. Waterplanten, die van levensbelang zijn voor de snoek, krijgen zo geen kans. BOND VOOR OUDEREN ZIET WEINIG IN INITIATIEF DEN HAAG Niet min der dan twaalf kamerze tels denkt de nieuwe par tij Bejaarden Centraal (lijst vijftien) te behalen, als ten minste 6 september bij de verkiezingen oudere jongeren, jonge senioren en bejaarden massaal naar de stembus gaan. Aan de basis van deze optimisti sche voorspelling ligt een opiniepeiling in een aantal Haagse bejaardenoorden, waarbij liefst- 23 procent van de ondervraagden zich volgens de partij als lid liet registreren. Uitgerekend de ouderenbond ANBO leek deze week een forse streep te halen door deze hooggestemde verwachtingen. In een vlugschrift ontraadde de ANBO haar 175.000 leden met klem op een ouderenpartij te stemmen. Bejaarden zouden er beter aan doen hun stem te laten doorklinken binnen de reeds gevestigde politieke par tijen. Een klap in het gezicht van Bejaarden Centraal, en dat terwijl de partij beleefd om een adhesiebetuiging had ge vraagd. Het enthousiasme van lijst trekker H. Pullens was giste ren tijdens zijn eerste perscon ferentie echter ongebroken. Hij bestreed dat het negatieve stemadvies van de ANBO zijn partij in de kiem kan smoren. „Welnee; we ontmoeten nog steeds zeer veel steun voor onze ideeën. Wij gaan ook nu nog uit van tien tot twaalf ze tels. Waarom ook niet? Er zijn ruim drie miljoen bejaarden in dit land die vele jaren door de politiek van de grote partijen gemangeld zijn". Als Bejaarden Centraal de kiesdrempel mocht halen, dan staat Het Binnenhof een in grijpende vernieuwing van de landspolitiek te wachten, zo beloofde voorzitter H. Haffert. Bejaarden Centraal is namelijk van plan alléén een eigen standpunt in te nemen over zaken die bejaarden en oude ren aangaan. Als niet-grijze onderwerpen de revue passe ren, zoals onderwijs, migran tenzaken eri wergelegenheids- beleid, wil de bejaarden-fractie mééstemmen met de grootste gemene deler. Haffert: „Als de stemverhou ding in de Kamer 60 vóór en 40 tegen is dan stemmen zes fractieleden vóór een wetsont werp en vier ertegen. Dat is verfrissend nieuw en uniek in de politiek". Zo verstoren wij de besluitvorming niet over onderwerpen waar bejaarden geen raakvlak mee hebben". Welk standpunt de bejaarden partij zal innemen over con troversiële onderwerpen die bejaarden wél aangaan blijft overigens onduidelijk, omdat de beoogde achterban (alle ou deren boven de 55 jaar, van communist tot liberaal, van anarchist tot orthodox-reli gieus) niet zo gemakkelijk on der één noemer is te vangen. Euthanasie Zo heeft de partij in zijn ver kiezingsprogramma geen letter gewijd aan het euthanasie vraagstuk dat - zo erkende Pullens - wél veel ouderen bezighoudt. Pullens: „Die pas sage is toevalligerwijs uit het programma gebleven". Aarze lend: „Wat ons standpunt is? Wel, vele ouderen zijn er erg bang voor. Maar anderzijds vinden wij ook dat men mens waardig moet kunnen sterven. Hoewel alle middelen om het leven te verlengen beschik baar moeten blijven, zou je passieve euthanasie kunnen toestaan". In zijn programma concen treert Bejaarden Centraal zich vooral op materiële zaken, zo als een betere wao, betere pen sioenvoorzieningen, betaalbare huisvesting voor bejaarden, goedkopere ziektekostenverze keringen en uitbreiding van het aantal bejaardenoorden en verpleegtehuizen. Hoeveel geld daarmee gemoeid is en waar de partij de middelen vandaan wil halen, wordt in het programma niet aangege ven. „Ik denk dat je onder het miljard blijft", veronderstelt Pullens. „Je zou als gevolg van het perestrojka-effect dat geld bijvoorbeeld van de defensie begroting kunnen halen". Uit frustratie Pullens, oud-directeur van het Leidse bejaardenoord Huize Roomburgh in Leiden, zou zich „uit frustratie" achter Be jaarden Centraal hebben ge schaard Hij vertelt: „Jaren lang heb ik geprobeerd via de kieskring Leiden van het CDA bejaardenonderwerpen goed voor het voetlicht te krij gen. Maar ik vond er steeds niets van terug in de verkie zingsprogramma's. Totdat ik tot de ontdekking kwam dat die programma's geschreven worden door jongere mensen die gewoon niet die affiniteit met bejaarden hebben. Toen dacht ik: het wordt tijd voor een partij die de bejaarde stem in de Kamer laat horen". Bejaarden Centraal doet niet in alle kiesdistricten mee. maar hoopt - op de vijftiende plaats van de kieslijst - wel 78 procent van alle stemgerech tigden te kunnen bereiken. Volgen voorzitter Haffert (50) van de partij was het een hele klus om het programma en de benodigde handtekeningen nog op tijd rond te krijgen in de twee maanden sedert de val van het kabinet. „Dat we het toch gehaald hebben pleit voor onze daadkracht". Met name het feit dat de be- jaardenbond de kersverse par tij afdoet als een Boerenpartij die toch niet 'lang zal leven, steekt Pullens. „De invloed van ouderen op de politiek zou eerder verminderen dan toe nemen als een ouderenpartij haar intrede doet in de Twee de Kamer", meent de oude renbond. Niet grijs genoeg Pullens is het daar uiteraard volstrekt niet mee eens. „In de Tweede Kamer denkt men niet 'grijs' genoeg. Daarvoor heb je menserj in de Kamer nodig die met hart en ziel wil len strijden voor de bejaar- Maar Pullens is een optimist. Hij is er zeker van uiteindelijk toch nog met de ANBO tot een vergelijk te komen. „Als we eenmaal in de Kamer zitten, dan zullen de ouderenbonden wel zaken met ons willen doen. Dan keert die beweging zich weer om, dat zul je zien". PAUL KOOPMAN SUSKE EN WISKE SAGARMATHA DEN HAAG Op weg naar het leger sneuvelen er anno de jaren tachtig heel wat dienstplichtigen. Elk jaar komen er onge veer 120.000 jongens in aanmerking voor een op roep ter oefening van 's lands verdediging. Slechts 46.000 voelen uit eindelijk werkelijk hoe het is om om op veldlaar- zen door de modder te lo pen. In de jaren negentig moet een hoger percenta ge van het aantal 'papie ren dienstplichtigen' ook daadwerkelijk opkomen om aan het gewenste aan tal militairen te komen. Hoe anders was het nog geen tien jaar geleden Toen kwam vanuit Kerkrade op een gege ven moment zelfs het bericht dat iedere Hollandse jongen die veertien maanden niets van Defensie had gehoord maar wel oproepbaar was, zichzelf kon beschouwen als buitengewoon dienstplichtig. Alleen in tijd van oorlog kon men worden opgeroepen. Het Nederlandse leger zat toen met een overbezetting. Veel jongens zagen de dienstplicht als een kans om de hoge werk loosheid te ontvluchten. In veel gevallen werd zelfs bijge tekend voor een langere perio de dan de veertien verplichte opleidingsmaanden Nu ver grijst de samenleving, hebben jongeren weer betere kansen op de arbeidsmarkt en komt Defensie straks handen en voeten te kort als het huidige aantal afvallers blijvend is. jongens een beroep op de wet, 236 minder dan in 1987. Het percentage dat ook daadwer kelijk als gewetensbezwaarde wordt erkend ligt gemiddeld iets boven de zeventig procent. Genoeg „Het is genoeg, 46.000 dienst plichtigen". stelt hoofd strate gisch beleid, kolonel drs. E. Warlicht. Zijn interne rapport met aanbevelingen voor de op zet van een andere defensie organisatie lekte uit. Veel toe lichting wil hij er desondanks niet op geven. De veranderin gen in de samenstelling van de bevolking minder jongens van dienstplichtige leeftijd in de negentiger jaren noopten tot die studie Warlichts idee: minder vrijstellingen en de mogelijkheid om de dienst plicht in twee delen te vol brengen. Hoe dat moet en welk soort Vrijstellingen exact vervallen moeten, daarop wil Warlicht niet vooruit lopen. Bovendien, zo stelt hij, is dit maar een van de studies die een nieuw licht moet werpen op onze krijgsmacht. Het is maar een onderdeeltje en of de aanbevelingen worden uitge voerd is sterk de vraag. Onrustbarend zal het aantal opkomende dienstplichtigen beslist niet teruglopen, zo stelt Warlicht. Zijn rapport haakt slechts in op de natuurlijke loop van de bevolking in de komende jaren en het geringer wordende aantal jongens dat op een gegeven moment in eens achttien jaar is. En wat de dienstplicht voor meisjes be treft: die discussie lijkt met een absoluut nee enige jaren geleden al te zijn beslecht. UBEL ZUIDERVELD Redenen Mensen die uitstel aanvragen. In de jaren negentig moeten meer 'papieren dienstplichtigen' ook daadwerkelijk onder de wapenen. FOTO: ANP in verreweg de meeste geval len om een studie voor te zet ten, vormen een evengroot aantal als zij die dadelijk onder de wapenen gaan: zo'n 46.000 dus. Het overgrote deel van de uitstellers gaat later uiteraard alsnog het leger in. Het aantal vrijgestelden ligt de laatste ja ren tussen de 8500 en 12.000. De redenen voor vrijstelling kunnen uiteenlopend zijn: van persoonlijke onmisbaarheid tot het hoofdstukje .bijzonder ge- Het aantal dienstplichtigen dat een beroep doet op de Wet Ge wetensbezwaren vormt maar een zeer klein deel van de jon gens die niet onder de wape nen gaan. In 1988 deden 2700 Een kleine 75.000 komt om uiteenlopende redenen jaar lijks niet of niet dadelijk op. Van het aantal gekeurden acht men grofweg een kwart onge schikt tot het dragen van een unifonru

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4