Dieren investeren in relaties Massale vechtpartij bij CD A-kantoor lEUWi Delta vlieger bereikt IJsland Zieke planten zichtbaar vanuit ruimte Meerderheid wil D66 in regering li binnenland Ccidóc Qowuvnt DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Benzine duurder ROTTERDAM De prijs van benzine gaat morgen met twee cent omhoog. De meest voorkomende prijzen per liter aan de zelf- tankpomp zijn dan 162 cent voor super plus loodvrij, 158 cent voor euro loodvrij en 165 cent voor gelode superbenzine. De prijsver hoging wordt veroorzaakt door stijgende no teringen op de internationale produkten- markt. De nieuwe ongelode super plus ben zine die sinds enkele weken in Nederland wordt verkocht, maakt momenteel gemid deld 12 procent van de totale benzinever- koop uit. Dit blijkt uit een representatieve steekproef bij 18 benzinestations. De ver koop van gelode superbenzine is met 10 pro cent afgenomen. Een woordvoerder van Shell verwacht dat de verkoop van gelode superbenzine nog verder zal afnemen ten gunste van de ongelode super plus. Benzinestation lekt 20.000 liter HOORN Bij een Texaco benzinesta tion in Hoorn is de afgelopen maanden circa 20.000 liter benzine weggelekt. De lekkage werd ontdekt in de boekhou ding van het bedrijf. De exploitant con stateerde dat één van de tanks systema tisch veel minder bezine bevatte dan de administratie aangaf. Omdat de tanks een gemiddelde levensduur hebben van dertig jaar en de onderhavige tank slechts tien jaar oud is, wordt betwijfeld of de tankwand zelf lekt. Volgens de ge meente is het waarschijnlijker dat één of meer koppelingen van leidingen lek ken. De lekkage heeft geen gevolgen voor het drinkwater. Texaco heeft zich bereid verklaard de kosten te dragen. Verzending Nu liggen ze nog in grote stapels te wach ten in het magazijn van drukkerij Van Soest in Amsterdam, maar binnenkort vin den de affiches van PvdA hun weg naar de vele aanplakbor den in het land. In de loop van deze maand barst de campagne voor de Tweede-Ka merverkiezingen weer los. De partijen heb ben tot 6 september de tijd de kiezer voor zich te winnen. Friese be verratten naar Zuid-Amerika WONS Het ministerie van landbouw en de Uruguayaanse ambassade zijn vandaag overeengekomen dat de bijna 900 beverratten van een failliete pels- dierenfokkerij uit het Friese Wons naar Uruguay mogen worden getranspor teerd. De bevers worden zo snel mogelijk op het vliegtuig naar Montevideo gezet, als morgen uit bloedmonsters blijkt dat ze gezond zijn. Na de failliet verklaring van het bedrijf, besloot de nieuwe eige naar de ABN de beesten te laten inslapen. De actiegroep Bont voor Die ren (voormalig anti-bontcomité) bood aan naar een andere oplossing te zoeken waarop de bank in ging. Twee baanwerkers van NS verongelukt UTRECHT Bij Wolfheze zijn van ochtend om half negen twee baanwer kers die op de spoorbaan aan het werk waren door een reizigerstrein aangere den De mannen waren op slag dood. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Werken aan de spoorbaan is altijd omgeven met stren ge veiligheidsmaatregelen. Zo worden baanwerkers als regel vergezeld door een veiligheidsman. Die let uitsluitend op het treinverkeer en waarschuwt als er een trein aankomt. Of de veilig heidsregels bij Wolfheze zijn nageleefd was vanochtend nog niet duidelijk. Door het ongeluk ondervond het trein verkeer op de lijn Utrecht-Arnhem vertraging. LEIDERS EN LIJDERS KENNEN HUN GRENZEN VANDAAGi IN HET UTRECHT De dieren wereld is geen circus. Ook zonder kunstjes te leren kunnen de meeste dieren dingen waarvan de men sen dachten dat alleen zij die kunnen. Een aap kan bijvoorbeeld verzoening aanbieden na een ruzie en een troep wolven kan een asociaal lid verstoten. Verzoening en wroeging, abstract als ze zijn, wor den dank zij de nieuwste onderzoeken naar het ge drag van dieren (etholo gie) steeds 'zichtbaarder'. Conflicten kunnen dieren dwars zitten, en dat is nog maar één van de redenen waarom dieren fors investeren in relaties, zo zal blijken tij dens de 21e Internationale Ethologenconferentie, die don derdag in Utrecht van start gaat. Voorzitter van de confe rentie is prof.dr. J.A.R.A.M. (3an) van Hooff, hoogleraar vergelijkende fysiologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Hij en zijn afdeling 'hogere zoog dieren' zijn gespecialiseerd in apen en mensapen. Door con flicten tussen dieren te tellen, door 'lief doen' te tellen, zien de Utrechtse onderzoekers dat er na een conflict een héél hoge kans is op snel vriende lijk contact. En de kans op een volgend conflict is verkleind. „Dat is een soort verzoening", meent prof. Van Hooff. „Con flicten kunnen dieren niet lek ker zitten. Maar of dat ook 'wroeging' is? Dieren investe ren in relaties. Dienstbetoon is daar ook een aspect van. Altruïsme, onzelfzuchtig ge drag, kan - verrassend ge noeg - eveneens functioneel zijn. Op het eerste gezicht zou het niet moeten bestaan in een wereld waar het gaat om de 'survival of the fittest', waar alleen de sterkste overleeft. En toch treffen we het veelvuldig aan. Kan het zich dan handha ven, kan het tegen misbruik, bedrog? Kennelijk. Want een bedrieger is vaak herkenbaar en kan van samenwerking worden uitgesloten. Maar of je daarom ook kunt spreken van een groepsgeweten?" Een belangrijk onderzoek van Van Hooffs afdeling richt zich momenteel op de sociale orga nisatie van dieren. De hoogle raar: „Wetenschappers zagen vroeger vooral hiërarchische groepsmodellen, waarin domi nantie en ondergeschikheid bepalend waren voor het ge drag. Maar deze blijken maar een onderdeel te vormen. We zien zo'n sociale organisatie bij dieren nu meer als een trans actie-systeem, een zaak van geven en nemen". Ook termen als „functioneel levensbeleid" en „strategisch gedrag" vallen, waaruit moge blijken dat die ren heus wel weten waarmee ze bezig zijn. Er is ook veel variatie in ge drag. Toeval of aanpassing? Maar hoe toon je dat aan, dat is het grote probleem van de wetenschap. Van Hooff neemt 'zijn' apen als voorbeeld: „Orang-oetans zijn relatief so- litair, chimpansees leven in grote, los georganiseerde groe pen, gorilla's voelen zich thuis in heel strak georganiseerde haremgroepen en de gibbons leven in monogame paartjes. Ethologie is een biologische wetenschap met een sterke evolutionaire dimensie. Waar om, zo kun je je afvragen, heeft de chimpansee zo'n soci aal karakter ontwikkeld? Wij vermoeden dat de sociale geaardheid van een soort is geëvolueerd, omdat dieren die zich schikken in een bepaald sociaal verband het grootste voortplantingssucces hebben". Evolutie is variatie en selectie. Wie zich het beste voortplant, was blijkbaar beter aangepast. „Maar", vraagt Van Hooff zich als goed wetenschapper af, „kun je aantonen dat een be- Nieuwe theorie over stuurkunst dolfijnen HARDERWIJK In Rome wordt deze maand een symposium gehouden over zintuigen van dolfij nen en walrussen. Bioloog Ron Kastelein van het Harderwijkse Dolfinarium verwacht dat de resulta ten van een onderzoek en de daaraan gekoppelde hypothese over het zintuig bij dolfijnen voor het aardmagnetisme nogal wat stof zal doen opwaai en. Algemeen wordt aangenomen dat dolfijnen de weg weten te vinden in de wereldzeeën door een bepaalde gevoeligheid voor het magnetisme van de aarde, de zwaartekracht. On derzoek is vooral gericht op het vinden van een soort kom pasnaald in deze dieren. Met dr Nico Gerrits van de Eras mus Universiteit van Rotter dam heeft Kastelein echter een andere theorie ontwik keld. „Wij denken dat het heel anders werkt", zegt hij en dat is op dit moment ook het enige dat hij er over wil zeggen. „Het is een idee en dat willen we in Rome naar buiten bren gen, niet eerder". De theorie geeft volgens hem in elk geval een antwoord op de vraag waarom sommige soorten dolfijnen in de vrije natuur plotseling kunnen stranden op de wal. „Dat is vaak een combinatie van fac toren. Het is een verandering van het aardmagnetisme in combinatie met een zacht glooiende wal en snelle lucht drukveranderingen. Vaak is ook het evenwichtsorgaan ver stoord". „We hebben een keer bij een aangespoelde bruinvis enorm veel parasieten gevonden in de oren. En daar zit het even wichtsorgaan", aldus Kaste lein. „En daar zit ook de navi gatie", verklapt hij dan par- paalde sociale organisatie voor de gegeven diersoort in zijn omstandigheden de beste is, al leen omdat elke variant leidt tot minder voortplanting? Er gens is een optimale groeps grootte". „Er is altijd de keuze tussen sociaal en niet-sociaal zijn. Voor apen zijn de twee grote factoren die hun sociaal ge drag bepalen: veiligheid en concurrentie. Orang-oetans zijn groot en leven uitsluitend boven de grond, in de bomen, waardoor ze geen vijanden hebben. Zij zijn ook in hun eentje veilig. En omdat ze in de bomen veel concurrenten voor hun voedsel hebben, le ven ze ook meer op zichzelf. Is de buitenwereld veilig voor alle dieren, dan zal de zwakste als eerste de groep verlaten als hij daar te veel hinder van an deren ondervindt of er te wei nig voedsel krijgt. Is het 'bui ten' gevaarlijk, dan zal de on dergeschikte de kruimels van tafel moeten blijven eten". „Stel", vervolgt prof. Van Hooff, „dieren zijn om veilig heidsredenen bij elkaar. Van zo'n samenleving heeft de do- minantste de minste hinder. Maar een leider die extreem wil profiteren van zijn macht, zal soortgenoten zien opstap pen waardoor de groep kleiner en het dus ook voor de rang- hoge onveiliger wordt. Dit 'wil' hij ook niet. Wij stellen ons voor dat ook dieren als het ware eikaars kosten/baten-ba lans manipuleren. Ook de do minantere dieren moeten er voor zorgen dat het voor de andere zo leuk blijft in de groep, dat zij de gewenste din gen blijven doen". En daarom moet ook een do minant dier een ander op ge zette tijden paaien, bijvoor- Prof.dr. J.A.R.A.M. van Hooff („Jan"), hoogleraar vergelijkende fysiologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, is voorzitter van de 21e Internationale Ethologenconferentie in Utrecht. 700 onderzoekers' praten over de wetenschap die zich met het gedrag van dieren bezighoudt. FOTO: 't STICHT beeld door deze voedsel te la ten geven, zijn huid te reini gen of hem toleranter te be handelen dan een ander. Bij een bepaalde sociale instelling heeft iedereen de meeste baat. Muziekinstrument Prof. Van Hooff gaat verder: „Ons denken over dieren is in die zin veranderd, dat de mens - sterk overdreven gesteld - het dier lange tijd als een soort automatisch muziekinstrument heeft gezien, een instructie-au tomaat waarin je een muntje gooide waarna een voorspel baar gedrag volgde. Dieren zouden ook geen verstand hebben, niet kunnen denken maar een 'instinct' hebben. Dat is een vertekend beeld. Een dier kan informatie ver werken, 'denkt' dus wel dege lijk. Alleen zal een aap anders en beter kunnen denken dan een kwal". „Uit taalexperimenten met apen was al eerder gebleken dat dieren symbolen kunnen hanteren die staan voor be grippen als 'groter dan', 'leu ker dan', 'voedsel' enzovoort. Met het symbool 'hetzelfde' kunnen ze ook een functioneel onderscheid maken tussen voorwerpen en dat is echt grensverleggend. Bij een ge wone kurk en twee kroonkur- ken zal een aap het symbool voor 'hetzelfde' leggen tussen de twee kroonkurken. Maar bij een kurk, een gewone kurk en een pakje lucifers, zal hij 'hetzelfde'-symbool leggen tus sen de kruk en de kroonkurk, dus op grond van hun func tie". Dergelijke voorbeelden van prof. Van Hooff, die vroeger op televisie verscheen met zijn van „Ja, natuurlijk" bekende broer (tevens directeur Bur gers Dierenpark), illustreren wat er zoal aan de orde kan komen tijdens het weeklange ethologencongres. De hoogle raar en voorzitter benadruk' echter dat daarmee de inhouc van het congres bij lange né niet ten volle is weergeven Andere belangrijke thema'i zijn o.a. gezondheid en stress bij dieren, wat dieren kunnen leren en weten, de mechanis men van gedrag en hersenen en gedrag (wijze van molecu laire chemische grondslag van het gedrag). HERMAN JANSEN DEN HAAG De Hage naar Eppo Harbrink-Nu- man is gisteren met zijn deltavleugel op IJsland geland. Rond negen uur in de avond bereikte hij na een vlucht van ruim vier uur het vliegveld Egilsstadir in het noorden van IJsland. Harbrink kwam van de Faeröer-eilanden, ten noor den van Schotland. De restau ranthouder probeert als eerste met een deltavleugel de Atlan tische Oceaan over te steken en New York te bereiken. Met zijn reis wil Harbrink de aan dacht vragen voor het milieu. Hij vertrok op 16 juni vanuit Rotterdam. Via enkele tussen stations in Engeland bereikte hij Schotland. Slecht weer heeft hem tot nu toe nogal eens aan de grond gehouden. Hij bracht vier weken wach tend in Schotland door. Ook gisteren was het weer ei genlijk niet goed. Er was laag hangende bewolking voor speld, aldus Harbrink. Hij ver trok toch en met een lichte rugwind van tien knopen zeil de hij op ongeveer vijfduizend voet (ruim 1600 meter) vlot naar IJsland. Skelet uit Steentijd Archeologe Linda Therkorn bij een skelet uit de Oude Steentijd dat onlangs in de gemeente Velsen werd gevonden. Het skelet verkeert volgens de archeologe in een zeer goede staat. De schedel van het naar schatting vierduizend jaar oude skelet wordt onderzocht in een onderzoeks instituut voor Prae-en Protohistorie. FOTO: ANP WAGENINGEN De Landbouwuniversiteit in Wageningen werkt samen met het bedrijfsleven aan de ontwikkeling van ap paratuur om zieke gewas sen vanuit de ruimte op te sporen. De nieuwe techniek, waarmee de kwaliteit van de begroeiing op grote oppervlakken kan worden waargenomen, is vol gens de universiteit van groot belang voor het milieubeheer. Het is al enige tijd bekend dat planten voor het menselijke oog onzichtbaar licht uitzen den. Gewassen die het moei lijk hebben, zenden meer licht uit dan gezonde planten. Dit komt omdat een zieke plant meer energie verliest. Gewas dat in prima conditie verkeert, is in staat meer licht binnen te houden en om te zetten in energie. De laatste tijd zijn onderzoe kers erin geslaagd het door planten uitgezonden licht te interpreteren in relatie tot de toestand van het gewas. Het verschijnsel van het plante- licht, chlorofyl fluorescentie genoemd, kan steeds nauw keuriger gemeten worden. Daardoor wordt het mogelijk deze metingen op grote af stand, bijvoorbeeld vanuit vliegtuigen of met behulp van ruimtesatellieten te verrich ten. DEN HAAG Een meer derheid van de kiezers wil dat D66 deelneemt aan een nieuw te vormen re gering. Dat blijkt uit een verkiezingsonderzoek van het bureau Intomart, dat gisteravond werd gepubli ceerd in KRO's Brand punt politiek Café. Van de ondervraagden zei 58 procent het wenselijk te vin den, dat D66 meeregeert, 37 procent ziet de partij graag in een coalitie met CDA en PvdA, 21 procent wil dat D66 aanschuift in een combinatie van CDA en VVD. De popula riteit van D66 als mogelijke coalitiepartner is de laatste ja ren sterk toegenomen. Voor de kamerverkiezingen van 1986 vond nog maar 38 procent van de ondervraagden D66 een ge schikte regeringspartij. Opval lend is dat een meerderheid van de VVD-kiezers (53 pet) wil dat D66 meedoet aan een regering van CDA en VVD. Uit de Brandpuntenquête blijkt dat de bekendheid en de populariteit van D66 in hoge mate afhankelijk is van lijst trekker Hans van Mierlo. Van de ondervraagden wist 96 pro cent geen andere naam van D66-kandidaten te noemen, dan die van Van Mierlo. Man onder invloed slaat kind dood GOUDA Een 24-jarige man uit Gouda heeft be kend onder invloed van amfetamine het 3-jarige zoontje, Percy, van zijn vriendin te hebben dood geslagen. De man woont samen met de moeder (22). Vrijdagavond was de vrouw even weggegaan en had het kind alleen gelaten. Toen de verdachte thuis kwam, nadat hij bij vrienden amfetamine had gebruikt, ontstak hij in woede omdat zijn vriendin er niet was. Toen het zoontje om zijn moeder riep en begon te huilen, bewerkte de man het kind met zijn vuisten. Kort daarna overleed Percy. De verdachte bracht het kind naar een ziekenhuis waar werd geconstateerd dat het door inwendig letsel was over leden. Eerst zei de man dat het kind door een inbreker was vermoord. Gisteren bekende hij echter. Amster dammertjes moeten in de hoofdstad paal en perk stellen aan het parkeren van auto's op de trottoirs. Bij het theater Carré hebben ze er wat aardigs op gevonden: met plantjes in de top worden de paaltjes echte perkjes. FOTO: ANP NA TIJDELIJKE BEZETTING (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Een groep van ongeveer vijftig Turk se Kurden is gistermiddag slaags geraakt met agen ten van de Haagse politie. De vechtpartij ontstond kort nadat de Kurden het CDA-kantoor aan de Dr. Kuiperstraat voor enige tijd bezet hadden gehou den. De Kurden waren het CDA- huis binnengedrongen om een gesprek te eisen met de Twee de-Kamerfractie over de mensonterende toestanden in de Turkse gevangenissen en over de onderdrukking van het Kurdische volk door de Turkse staat. Terwijl CDA-partijsecretaris Bremmer overleg voerde met de binnengedrongen Kurden, werden buiten twee Kurden aangehouden omdat zij de wo ning van de huismeester wa ren binnengedrongen en een tas hadden gestolen. Bremmer zegde toe binnen afzienbare tijd een gesprek te organiseren tussen de Kurden en de bui tenlandspecialisten van zijn partij. Intussen kwam het buiten tot een vechtpartij toen de politie een Kurd die tevoren een agent had geslagen, wilde aan houden. In enkele ogenblik ken groeide het handgemeen uit tot een complete veldslag, waarbij klappen met de wa penstok werden uitgedeeld. Behalve de man om wie het allemaal begonnen was. wer den nog vijf Kurden ingere kend. Een uur lang bezetten de overgebleven Kurden nog de straat.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3