Bloemencorso Rijnsburg trekt door Leidse regio Record aantal meldingen van botulisme LEIDEN OMGEVING CeidóeSouoant MAANDAG 7 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 Fietser en auto's beschoten vanaf flat LEIDEN Een Leidse fietser is vrij dagmorgen rond twaalf uur in het been en het onderlichaam geschoten met een luchtdrukwapen. De fietser reed over de Churchilllaan toen hij ter hoogte van de Brandts Buyskade beschoten werd. Volgens de politie werden de schoten gelost vanaf een flatgebouw aan het Jacques Urbus- plantsoen. De fietser is door zijn huis arts aan de verwondingen behandeld. De onbekende schutter nam daar naast nog zeker twee auto's onder vuur. De bestuurders hebben aangifte gedaan bij de politie. Een eerste on derzoek heeft nog geen resultaat op geleverd. Van Veen en Bey winnen waterfestijn ZOETERWOUDE Het waterfestijn van het Zoeterwoudse buurthuis De Weipoort, dat gisteren werd gehou den, is gewonnen door het duo Sjaak van Veen uit Zoeterwoude en André Bey uit Leiderdorp. De zomercom- missie had een wedstrijd roei-touw- trekken op het programma staan. Hier hadden de 16 ingeschreven kop pels een zware opgave aan. De ene helft van het duo hanteerde de roeis panen terwijl de andere met een touw moest proberen de tegenstander het leven zuur te maken. Het Zoeter woudse koppel Kees Straathof (West- einde)/Ton Ammerlaan legde beslag op de tweede prijs. Gewapend tweetal aangehouden LEIDEN De politie heeft vrijdag middag rond twee uur een 27-jarige Leidenaar en een 17-jarige vrouw zonder woon- of verblijfplaats aan gehouden. De twee waren in het be zit van een klein kaliber vuurwa pen en een doosje scherpe munitie. Eerder op de dag had de Leidenaar via de telefoon gedreigd met een wapen langs te komen bij zijn ex- vrouw. De twee hebben onenigheid over de zorg van hun kind. De ex- vrouw waarschuwde na de bedrei ging de politie. Die hield het twee tal, nadat ze vergeefs bij de woning van de vrouw in de Merenwijk had den aangebeld, aan op de Willem de Zwijgerlaan. Gebroken been na aanrijding NOORDWIJKERHOUT Een 16-jarige inwoner van Lisse liep gisteren een gebro ken been op bij een aanrijding in Noordwijkerhout. De jon gen reed met zijn bromfiets over de Van der Weijdenlaan en stak zonder goed uit te kij ken de Kerkstraat over. Hij werd daarbij geschept door een auto, die bestuurd werd door een 25-jarige inwoner van Noordwijkerhout. De Lis- senaar is met een gebroken been overgebracht naar het AZL. Het ongeluk gebeurde om kwart over vijf 's middags. Verkoopster houdt kledingdief aan LEIDEN Een verkoopster van een kledingzaak in de Haarlemmerstraat heeft zaterdagmiddag rond kwart voor twee een 16-jarige Amsterdam mer aangehouden. De jongen was kort ervoor, met een onbekende jon gen, de kledingzaak ingelopen. Ter wijl de onbekende jongen de ver koopster aan de praat hield, nam de Amsterdammer voor ruim duizend gulden kleding uit de rekken. Op het moment dat hij de winkel verliet ging het alarm, waarna de verkoop ster de achtervolging inzette. Ze hield de kledingdief in de Hoogstraat staande en droeg hem over aan de gealarmeerde politie. Auto met rottend vlees leeggehaald LEIDEN De gemeentereiniging heeft gistermiddag rond een uur een auto leeggehaald. In de wagen, die aan het Kort Galgewater stond geparkeerd, bevonden zich vijf zak ken met vleesafval en elf zakken met huishoudelijk afval. De eige naar van de auto, een 24-jarige Lei derdorper die in Leiden een eethuis heeft, had de zakken vrijdag in de auto gestopt. Hij was echter verge ten de lading afval weg te brengen. Het gevolg was dat de lading, mede door het warme weer, was gaan rot ten. Omwonenden belden de politie omdat ze overlast ondervonden van het stinkende afval. Drie illegale zenders uit de lucht gehaald LEIDEN De politie heeft za terdagavond in samenwerking met de PTT drie illegale radio zenders uit de lucht gehaald. Na klachten uit de omgeving werd op de Maresingel Radio Entertai ner uit de lucht gehaald. Tegen de bewoner van het pand werd proces verbaal opgemaakt. De apparatuur is in beslag genomen. Rond tien over half tien werd in de Atjehstraat een volgende zen der het zwijgen opgelegd. Ook over die zender waren klachten binnengekomen. Met de peilwa- gen werd vervolgens een'zender opgespoord, waarmee uitgezon den werd vanaf de Dahliastraat. MINDER TOESCHOUWERS IN LEIDEN EN RIJNSBURG LEIDEN/REGIO Het 43ste Rijnsburgse Bloe mencorso heeft ook dit jaar weer duizenden toe schouwers langs de stra ten en wegen in de Leid se regio getrokken. Op haar ronde door Leiden en Rijnsburg trok het corso echter iets minder belangstellenden dan voorgaande jaren. „Dat komt waarschijnlijk doordat het corso op een ander tijdstip langskwam dan de afgelopen jaren gebruikelijk was. Het aantal toeschouwers in Katwijk, dat door het corso voor het eerst werd aangedaan, en op de Noordwijkse boulevard maakte de bescheiden te rugval in Leiden en Rijnsburg ruimschoots goed", aldus T. Langerak van het bestuur van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso. Het corso stond dit maal in het teken van het 75-jarige bestaan van de bloemenvei ling Flora in Rijnsburg. Veel deelnemers hadden dit thema in ruime zin in hun bloem- kunstwerken verweven. Vlak na de intrede zaterdag ochtend in Leiden, leek het corso grote vertraging op te gaan lopen. De praalwagens bleken op de toch al smalle Haarlemmerstraat niet tussen twee „Leidenaartjes" door te kunnen. Snel ingrijpen van enkele omstanders en de po litie voorkwam lang wachten langs de rest van de route. De paaltjes werden snel uit de grond getrokken. In de rest van Leiden deden zich verder geen problemen voor. De waarnemend burgemees ter van Leiden Th. van der Nat feliciteerde de organisa tie dan ook met de vlekke loos verlopen rondgang en de prachtige uitdossingen van de wagens. Het Leidse publiek langs de route voelde vooral veel voor de wagen met daarin twee evenbeelden van koningin Beatrix en Ruud Gullit. Zij werden langs de route niet alleen met applaus maar ook met licht gejuich begroet. Op vallend dit jaar was het veel vuldig gebruik van de kleur rood in veel bloemstukken. Deze kleur blijkt bij de ar rangeurs duidelijk in de mode te zijn. Een van de per sonenwagens was opgemaakt door een aantal Japanse bloemsierkunstenaars. Zij lie pen stage in Noordwijk bij hun Hollandse vakbroeders. Het arrangeren van de wa gen was hun laatste bezig heid in Nederland voor hun vertrek huiswaarts. In hun bloemschikken was duidelijk de oosterse hand van arran geren merkbaar. Muziek Diverse drum- en fanfare bands gaven een vrolijk, mu zikaal tintje aan het rijdende corso Door de grote afstand, die het corso gisteren moest afleggen, werden de bands per gemeente gewisseld. De meest kleurrijke onder hen was de Caribïan Brass Band die de tocht door de gemeen te Rijnsburg opluisterde. Met ritmische muziek en een heel andere manier van marche ren dan gebruikelijk, zorgden zij voor een opmerkelijk in termezzo in het corso. Aan de optocht deden in to taal twaalf praalwagens, 49 personenauto's en vier rijtui gen mee. Het corso voerde van Rijnsburg via Oegstgeest, Leiden, Rijnsburg en Kat wijk naar het eindpunt Noordwijk. Daar werden de versierde voertuigen uitge stald op de Koningin Wilhel- mina boulevard. Zaterdaga vond maar ook zondagmid dag namen duizenden be langstellenden in Noordwijk een kijkje op de boulevard. Vooral veel Duitsers en En gelsen lieten zich de kans niet ontnemen om de combi Het Rijnsburgs corso stond zaterdagavond en zondag opgesteld op de Noordwijkse boulevard. Duizenden belangstellenden kwamen daar de kleurige wagens bekijken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE natie van bloemen en zee te fotograferen. De besturen van het Rijns burgse en het Aalsmeerse corso voeren overleg om in 1992 te komen tot één bloe- mencroso. Waarschijnlijk on der de naam Eurocorso zal het nieuwe corso opereren. Volgens Langerak zullen vooral de buitenlandse activi teiten worden gecombineerd. „Voorlopig gaan we in sep tember met het corso naar t worden verwijderd voor het FOTO: WIM VAN NOORT Berlijn. We willen echter meer, maar daar is veel geld voor nodig. Daarover vinden de gesprekken plaats met het Aalsmeerse bestuur", aldus Langerak. LOMAN LEEFMANS Agressieve mannen gepakt NOORDWIJK/SASSENHEIM De politie van Noordwijk heeft gisteravond twee man nen aangehouden die een auto hadden vernield op rijksweg A44. Het tweetal, een 20-jarige inwoner van Oegstgeest en een 30-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats reed op de rijksweg en ergerde zich aan het rijgedrag van een au tomobilist uit Lisse. Deze zou te traag hebben ingehaald. Toen beide bestuurders stop ten voor de verkeerlichten bij Sikkens stapten de twee man nen uit en probeerden verhaal te halen. Dat lukte niet omdat de man uit Lisse de portieren op slot had gedaan. Daarop werden deuken in een portier geschopt en de buitenspiegel vernield. De daders reden ver volgens door. De automobilist uit Lisse noteerde echter het kenteken en deed aangifte bij de politie. Het tweetal kon la ter op de avond in een disco theek' in Noordwijk worden aangehouden en is overgedra gen aan de politie van Sassen- heim. Na het opmaken van proces-verbaal zijn de twee mannen op vrije voeten ge steld. Politie slaags met lastige kampeerders NOORDWIJKERHOUT Drie inwoners van Den Haag zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden op camping Dijk en Burg in Noordwijkerhout. De Hagena ren, die illegaal op de camping verbleven, zorgden met drie legaal op het terrein verblij vende plaatsgenoten voor veel overlast. Ze maakten lawaai, bedreigden andere camping- gasten en stookten een kamp vuur van campingmeubilair. Op verzoek van de eigenaar van het kampeerterrein ver zocht de politie het drietal de camping te verlaten. Toen aan dit verzoek geen gehoor gege ven werd, ging de politie over tot aanhouding De Hagenaren verzetten zich zo hevig tegen hun arrestatie dat de politie assistentie moest vragen van het korps van Noordwijk. Uit eindelijk slaagde de politie er in het drietal te overmeeste ren. De Hagenaren zijn over gebracht naar het bureau in Noordwijk. Inbraken in oude veiling RIJNSBURG Onbekenden hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag inbraken ge pleegd in het bedrijvencen trum Flora aan de Oegstgees- terweg en in het daarachter gelegen winkelcentrum in Rijnsburg. Uit een kledingzaak werden spijkerbroeken, t-shirts en kinderkleding weggenomen met een totale waarde van .14.000 gulden. De daders kwa men het pand binnen door het bovenlichtje van de achter deur open te maken met be hulp van een schroevedraaier en een autokrik. Uit het bedrijvencentrum werd een nog onbekend be drag aan geld gestolen. Er werden zes inbraken gepleegd bij verschillende bedrijfjes in het gebouw. Alle toegangsdeu ren werden geforceerd. Vandalen aangehouden LEIDEN De politie heeft gistermorgen rond zeven uur zes jongens uit Utrecht aange houden op het Stationsplein. Het sextet, in leeftijd van 19 tot 24 jaar, had het gemunt op fietsen die op het plein ston den. Een van hen had een fiets gestolen, de andere vijf trap ten fietsen in elkaar. Vredesactivisten weer gearresteerd Vredesactivisten hebben gistermiddag gepro beerd zich toegang te verschaffen tot Vlieg kamp Valkenburg bij Wassenaar. Met een blik schaar wisten zij een gat te knippen in de om rastering, maar al snel werden zij door de mare chaussee van de vliegbasis in de kraag gevat. Zij wilden met hun actie symbolisch protest aantekenen tegen de aanwezigheid van kernwa pens op de vliegbasis en hun solidariteit betui gen met Kees Koning, die in de Scheveningse gevangenis in hongerstaking is gegaan. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Gewond na aanrijding VOORSCHOTEN Een 89- jarige Voorschotenaar is gis termiddag om twaalf uur ge wond geraakt toen hij op het zebrapad werd aangereden door een auto. De bejaarde man stak bij de kruising met de Veurseweg de Karei Door manlaan over. Hij werd daar bij door de automobilist, een 30-jarige inwoner van Den Haag, niet opgemerkt. De Voorschotenaar is met een hoofdwond overgebracht naar het AZL. Bejaarde verdronken bij Merelhof Een 76-jarige Voorschotenaar is in de nacht van zaterdag op zondag verdronken in het wa ter van de Merelhof. Zondag morgen om negen uur werd de man door een bewoner van de Merelhof opgemerkt. De gea larmeerde politie haalde de Voorschotenaar uit het water en constateerde dat de man al enige uren dood was. Hoe de bejaarde Voorschotenaar in het water van de Merelhof is beland, is nog onduidelijk. De politie zei te vermoeden dat de man „na een gezellige avond het roer is kwijtgeraakt". DEN HAAG Bij de pro vincie Zuid-Holland zijn deze zomer tot nu toe 1129 gevallen van botulisme gemeld. Dat is ruim dui zend meer dan het vorig jaar. De meeste slachtof fers zijn in de grote steden gevallen. Zo werden in Den Haag 215 dode vogels uit het water gehaald. De meldingen betreffen vooral eenden, maar ook een aantal futen, meerkoeten, waterhoen tjes en aalschovers. Het Cen traal Diergeneeskundig Insti tuut heeft van de 37 dieren die voor onderzoek zijn aangebo den, bij 31 dieren geconsta teerd dat de doodsoorzaak bo tulisme was. Bij de bestrijding van botulis me hebben zich volgens de provincie tot nu toe geen pro blemen voorgedaan. Als dode en zieke vogels snel verwij derd worden en de dieren niet gevoederd worden, kan men het botulisme de baas blijven. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging, waaraan vooral watervogels kunnen sterven. De bacterie die de ziekte veroorzaakt, ver menigvuldigt zich snel bij ho gere temperaturen. Vooral in ondiep, stilstaand water is dat het geval. Dode vogels en vis sen vormen een bron van be smetting en moeten daarom snel en hugiënisch worden op geruimd. Vooral eenden zijn het slachtoffer van botulisme. Op plaatsen waar concentra ties van watervogels zijn, zoals parken en stadsvijvers, neemt de k^ps op botulisme toe. De provincie adviseert daarom (water) vogels in de zomer maanden niet te voeren om concentraties van dieren te voorkomen en zo de besmet tingskans te verminderen. Over de bestrijding van botu lisme heeft de provincie een folder uitgegeven, die gratis verkrijgbaar is bij de Zuidhol landse gemeentehuizen en bi bliotheken en bij het bureau 4 voorlichting van de provincie. Ambachtelijk pijp maken Het maken van au thentieke pijpen werd gistermiddag in het Pijpenkabinet aan de Leidse Oude Vest gedemon streerd. Conserva tor B. Goes perste met behulp van een speciale mal Belgi sche Maasklei sa men. Na nog enkele handelingen nam de klei de originele, 18- eeuwse vorm aan. Dit pijpmaken was in vorige eeuwen in Nederland een vorm van huisnijverheid. De pijp zelf is af komstig uit de „Nieuwe Wereld" en maakte rond 1600 zijn entree in Europa. Het kleine Leidse Pijpenkabi net is het grootste museum in zijn soort ter wereld. Meer dan 13.000 verschillende pijpen bevinden zich in de bovenzaal van de Meermanshof aan de Oude Vest. Ver der is het kabinet een onderzoekscen trum van tabakspij pen. In oktober is een nieuwe collectie in het museum te bezichtigen. Het ka binet heeft bij een voormalige pijpen- fabriek een grote partij bijzondere exemplaren op de kop weten te tikken die ten toon worden

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7