Voorhoeve noemt Jonge reumapatiënten bijeen op internationaal congres uitslag peilingen „zeer ernstig" Smit-Kroes laat ambtenaren thuis werken Skelet opgegraven uit de Oude Steentijd Comité roept op Oostenrijk als vakantieland te mijden Piet Snoeren overleden BINNENLAND £eidóe(2outfi/nt MAANDAG 7 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Schuren verwoest door brandstichting DEVENTER Van negen woningen in De venter zijn in de nacht van zaterdag op zon- jdag de schuren in vlammen opgegaan. Ook ^en vouwwagen ging door brand verloren. Jdet vuur ontstond als gevolg van brand- stichting De politie brengt de brand in ver- band met een ruzie van drie families die bij n ^ikaar in de buurt wonen. De vete leidde er st (jn de nacht van vrijdag op zaterdag al toe ■u (dat met een jachtgeweer door een schutting kverd geschoten. Niemand raakte gewond. In de nacht van zaterdag op zondag werd Ibrand gesticht in een schuur bij het huis .e van de betrokken families. Het vuur sloeg Hn korte tijd over naar de schuren van acht [andere huizen. De politie is vandaag een Ibuurtonderzoek begonnen. Koningin terug van vakantie DEN HAAG Ko ningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander zijn zaterdagavond van hun vakantie in Italië terugge keerd in Nederland. De twee andere prinsen, Friso en Constantijn, waren al eerder terugge komen. Prinses Ju liana en prins Bern- hard blijven nog in het vakantieverblijf op Porto Ercole, waarschijnlijk tot begin september. Passagiers 747 op vouwbedden SEATTLE Een Boeing-747 van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij Martinair is vorige week op de luchtha ven van Seattle aangereden door een vrachtwagen. Het incident veroorzaak te een langdurige vertraging voor de 530 inzittenden. Het toestel was met be stemming Schiphol vertrokken uit San Francisco en maakte een tussenlanding in Seattle. Omdat alle hotels in Seattle waren volgeboekt vanwege een plaat selijk festival brachten de passagiers van het Martinair-toestel noodgedwon gen de nacht door in de lounge van de luchthaven. Het Amerikaanse Rode Kruis zorgde voor vouwbedden. Dees neemt auto (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Dees van Volks gezondheid is dit jaar met dienstauto en chauffeur vertrokken naar zijn va kantie-bestemming in Toscane, Italië. Na ruim twaalfhonderd kilometer gereden te hebben, kon de chauffeur op staatskos ten terugvliegen naar Ne derland. Als de vakantie van Dees half augustus af gelopen is komt de chauf- met chauffeur mee op vakantie feur hem weer halen, per vliegtuig. Deze wel zeer comfortabele wijze van transport die Dees dit jaar voor zijn vakantie ge kozen heeft, wordt bevestigd door diens ministerie. Volgens een woordvoerder staan de re glementen voor het gebruik van de dienstauto een reis met chauffeur naar Italië toe. Ook voorgaande vakanties heeft de staatssecretaris van de dien sten van zijn chauffeur ge- gemaakt. Volgens Vóór 1976 mochten bewinds lieden hun dienstauto's alleen gebruiken voor zakelijke rei zen. Maar om de risico's voor aanrijdingen na recepties te beperken, werden de regels voor het gebruik van de auto in dat jaar versoepeld. Wel is het een ongeschreven regel dat ook ministers spaarzaam met belastinggelden om die nen te springen. bruik woordvoerders van andere de partementen is het niettemin „ongebruikelijk" dat een mi nister zich naar zijn vakantie adres laat rijden. Minister Brinkman van WVC is ongeveer tegelijk met Dees naar het buitenland vertrok ken. Brinkman brengt zijn va kantie dit jaar door in Joego slavië, echter zonder het gezel schap van een privé-chauf- Treinverkeer met België weer normaal UTRECHT Het trein verkeer van en naar Bel gië dat via Roosendaal rijdt, is gisteravond ont regeld geweest als gevolg van een kapot gereden bovenleiding. Reizigers richting Antwerpen, Brussel, Parijs en verde re bestemmingen in Frankrijk werden ge deeltelijk met bussen vervoerd. Hierdoor ont stonden vertragingen. In de loop van de avond kon weer over één spoor worden beschikt en sinds vanmorgen is de situatie weer normaal. Slangen bij Shell-stations doorgesneden AMSTERDAM Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag op zondag in Amster dam en langs de rijksweg Amstel- veen-Aalsmeer bij drie Shell-pomp- stations slangen doorgesneden. Bij het pompstation aan de Europabou levard werden tien slangen doorgesne den en bij het Okurahotel zeven. WELSUM Piet Snoeren, redacteur/ verslaggever van onze krant, is zondag morgen in zijn wo ning te Welsum (Overijssel) aan long kanker overleden. Hij is 56 jaar gewor den. Daarvan was hij bijna 25 jaar verbon den aan onze krant en Pers Unie, een re dactioneel samenwer kingsverband van 27 kranten in Nederland en België, waarvan onze krant deel uit maakt. Piet Snoeren begon zijn journalistieke carrière op 18-jarige leeftijd bij dag blad De Stem in Breda. Daarna was hij twee jaar in dienst bij de persdienst van de KLM en 9 jaar bij de Volkskrant. Er zullen weinig journa listen in ons land zijn die over zo'n grote verschei denheid aan onderwer pen hebben geschreven als Piet Snoeren. Hij ver sloeg hij in het midden van de jaren zestig de Is raëlische oorlogen, hij was ooggetuige van de Anjerrevolutie in Portu gal en de kolonelscoup in Griekenland. Hij bericht te over de vliegrampen met KLM-toestellen in Kaïro, Ierland, Portugal en Tenerife. Hij maakte talloze (reis-)reportages in vooral Zuid-, Midden- en Noord-Amerika. Hij schreef indringende ver halen over de situatie in Derde-Wereldlanden. Het Huis van Oranje in het algemeen en het ko ninklijk gezin in het bij zonder behoorden tot zijn specialiteiten. Hij volgde intensief industriële en landschappelijke ontwik kelingen. Hij signaleerde in een zeer vroeg stadi um de opkomst van het provo-tijdperk, stond langs de kant bij de in tocht van de Beatles, was present bij de Maagden huisbezetting, versloeg de krakersrellen in de hoofdstad en deed ver slag van de roerige ge beurtenissen rond het huwelijk en de inhuldi ging van koningin Bea trix. Nadat in het begin van de jaren tachtig een lich te handicap hem belette er als voorheen op uit te trekken, specialiseerde hij zich in vraaggesprek ken met wetenschappers. Als weinig anderen slaagde hij erin hun on derzoek voor een breed publiek te vertalen. Daarnaast ontwikkelde Piet Snoeren zich tot een opmerkelijk columnist. De afgelopen vijf jaar schreef hij wekelijks een column, waarin hij zijn visie op min of meer ac tuele gebeurtenissen ver werkte. -♦< Volgende week woensdag is het weerzover. Dan begint om 19.46 uur op Ned. 3 de eerste van 3 trekkingen. Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met ruim 33 miljoen gulden in kas. Als u snel bent, doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minis terie van verkeer en wa terstaat heeft een nieuw wapen ingezet in de strijd tegen de filevorming: het 'teleforensen': thuis wer ken met een computer en een telefoonverbinding naar het hoofdkantoor. Zestig ambtenaren van het de partement krijgen een compu ter, modem en faxapparatuur, die het reizen van en naar het werk overbodig moeten ma ken. Volgens een mededeling van het ministerie is het de bedoe ling dat de zestig ambtenaren drie dagen per week hun za ken thuis afhandelen. Op wel ke tijden en hoe snel zij dat doen is helemaal hun eigen zaak, „...als het afgesproken takenpakket maar wordt afge rond". De resterende twee da gen van de week komen amb tenaren zoals gebruikelijk naar kantoor, om het persoon lijke contact met hun collega's niet helemaal te verliezen. Volgens Verkeer en Water staat heeft het teleforensen echt de toekomst, vooral voor administratieve beroepen. Werknemers sparen reistijd en reiskosten uit, en kunnen hun werk met betrekkelijk geringe investeringen in een ver trouwde omgeving verrichten. Vooral voor ambtenaren die dagelijks lange afstanden naar hun werk moeten afleggen is het teleforensen 't ei van Co lumbus. Voor zo'n vijfduizend gulden kan men al over de ap paratuur beschikken die nodig is om thuis te 'telewerken'. Het experiment met het 'tele forensen' duurt voorlopig een .n Rapenveld Wapen- 11 j'eld beleeft een wereld primeur. Ruim vijftig jon- feren in de leeftijd van [chttien tot dertig jaar, af komstig uit maar liefst ze ventien landen, nemen tot taterdag deel aan een in- ernationaal congres voor jonge reumapatiënten. )nder de aanwezigen zijn ook fgevaardigden uit Bulgarije, "^or-Viociowakije en Oost- Nederland is verte met acht deelne- hadden wel stille- gehoopt op zoveel animo, er op gerekend hadden eerlijk gezegd niet", zegt E. medewerkster van de Vereniging voor (NVRB) en organisatoren, deelname aan het als de logies in het voor reumapatiënten aangepaste hotel Groot Stok- kert wordt gefinancierd door het Nationaal Reumafonds in Den Haag. Alleen de reiskos ten zijn voor eigen rekening. Hoewel er met een aantal lan den zoals de Bondsrepu bliek, Denemarken en Zwit serland reeds nauwe con tacten bestaan en ook de reu matologen onderling ontmoe tingen regelen, hebben de reu mapatiënten van elkaar geen weet hoe het hun buitenlandse lotgenoten vergaat. „Met ande re woorden, er wordt wel re gelmatig over reumapatiënten gepraat, maar nooit komen zij zelf met elkaar in contact. Dit congres biedt jongeren nu de mogelijkheid mee te praten over verschillende zaken die te maken hebben met hun leefwereld", aldus mevrouw Persoon. Andere interesses Dat de achttien- tot dertigjari gen als doelgroep zijn gekozen heeft volgens de organisatrice te maken met het feit dat er voor jongeren over het alge meen weinig te doen is op dit gebied. De meeste reumapa tiënten bevinden zich onder de wat oudere mensen. Voor hen worden dan ook vrij re gelmatig bijeenkomsten (op nationaal niveau) georgani- Jongeren houden er daarente gen andere interesses op na. Over het algemeen zijn ze veel actiever dan hun oudere lotge noten. Ze nemen bijvoorbeeld niet zonder meer medicijnen aan van hun arts, voordat ze ook weten wat ze te slikken krijgen. „Op zich is dat heel logisch", zegt Persoon. „Aan gezien reuma meestal niet overgaat, hebben deze mensen nog een heel leven met hun ziekte voor de boeg". In eerste instantie worden de komende week ervaringen uitgewisseld over het leven van de jonge reumapatiënt en de consequenties voor oplei ding, werk en relaties. Per land zijn er grote verschillen in de zorg voor de jeugdige pa tiënten. Daarnaast wordt er gepraat en nagedacht over de aanpassing van de noodzakelij ke medische hulpmiddelen. „Sommige dingen lijken regel recht uit het museum te ko men". vertelt Persoon. „Net als alle jongeren hechten ook de jeugdige reumapatiënten belang aan uiterlijk en vorm geving van de hulpmiddelen. Veel patiënten hebben bijvoor beeld aangepaste schoenen no dig voor hun handicap. De meeste jongeren hebben echter een verschrikkelijke hekel aan deze (zoals ik ze dan noem) Si- donia-stappers. Ook de geijkt grijze of blauwe rolstoel spreekt hun op geen enkele wijze aan. Waarom geen vro lijk kleurtje? Dit soort hulp middelen voldoen wel, maar gaan niet met de tijd mee en zijn daardoor gewoon ouder wets". Programma Het congresprogramma is goed gevuld. Naast diverse presen taties over het leven van en de voorzieningen voor een jeugdi ge reumapatiënt in de betref fende landen, zijn er ook workshops en demonstraties van mogelijke therapieën. Daarin geven de congresleden onder meer aan de hand van een dia-presentatie een beeld van hun dagelijkse functione ren in de maatschappij: „Wel ke problemen kan een winkel wagentje opleveren11 Hoe krijg je de boodschappen op de lo pende band van de kassa? Hoe krijg je een pak melk open? Zal ik me nog opmaken of ben ik niet meer aantrekkelijk ge noeg"1 Dingen uit de dagelijkse praktijk van iedereen. Want je bent en blijft gewoon een mens", aldus de NVRB-mede- werkster. KNOLLEN DE BUURVROtW v/EAiecoe toch VELSEN Archeologen hebben in de nieuwbouw wijk Velsenbroek in de gemeente Velsen een ske let uit de Oude Steentijd opgegraven. Het naar schatting vierduizend jaar oude skelet is in zeer goe de staat gebleven. De archeologische vondst is gedaan door medewerkers van een onderzoeksinstituut voor Prae- en Protohistorie. De dode is op zijn zij begraven, met de armen over elkaar. In het graf zijn geen potten of sieraden aangetroffen, hetgeen gebruikelijk was in die tijd. Wél is vlak boven het skelet in een kuil een kinderhoofdje gevonden. Het opgraven van een skelet uit de Oude Steen tijd is vrij uniek. In de provin cie Noord-Holland is het tot dusverre één keer eerder ge- (Van onze parlementaire redactie) JEN HAAG VVD- ractieleider Voorhoeve noemt het lage aantal ze iels dat zijn partij volgens de jongste opiniepeilingen haalt „zeer ernstig". Vol- bens Inter/view (in op dracht van VARA's Ach ter het Nieuws) en vol gens NIPO/AVRO gaat de VVD nog verder achteruit haar 20 zetels (thans 27). i,CDA en VVD halen geen meerderheid en dat betekent dat de voortzetting van het Succesvolle economische beleid _bp de tocht komt te staan", al- pus Voorhoeve. Een VVD met I slechts 20 zetels in de Kamer is I Volgens Voorhoeve so wie so I te klein voor een stabiele coa- I ïitie met het veel sterkere CDA. Ironisch genoeg was het jjuist de bedoeling van Voor- ihoeve geweest sterker uit de kabinetscrisis te voorschijn te komen om daarmee beter op gewassen te zijn tegen het CDA-overwicht. Kamerlid Piet van der Sanden die fractieleider Bert de Vries tijdens diens vakantie ver vangt, noemde het resultaat voor het CDA (voor Inter/ view vier zetels winst, volgens het NIPO een zetel winst) 'een „bewijs voor de stabiliteit van onze partij. De mensen hebben vertrouwen in het CDA en in onze lijsttrekker. Daar mag je blij mee zijn", aldus Van der Sanden. Wim Kok (PvdA) licht teleurgesteld op de uit slag van de peilingen (beide voorzien een teruggang van drie zetels naar 49), maar toon de zich wel verheugd over het feit dat CDA en VVD samen geen meerderheid meer beha len. In bedekte termen advi seerde hij kiezers die nu nog overwegen op 'Groen Links' te stemmen, toch voor de PvdA te kiezen. „Als het straks gaat om de vraag: wordt het Kok of Lubbers, denk ik dat veel kie zers zich alsnog zullen beden ken en PvdA zullen stem men", aldus Kok. De nieuwe combinatie Groen Links (PSP, PPR en CPN) zou sterk winnen. PSP en PPR hebben nu samen drie zetels in de Kamer; Groen Links zou er volgens Inter/view op dit mo ment 8 krijgen, volgens het NIPO zelfs 11. Inter/view heeft ook onder zoek gedaan naar de populari teit van een aantal politici. De missionair premier Lubbers heeft het vertrouwen van procent van alle ondervraag den. Op de tweede plaats staat PvdA-leider Kok met 40 pro cent, op de derde D66'er Van Mierlo (36 procent). VVD-lijst- trekker Voorhoeve geniet het vertrouwen van 24 procent van de kiezers en Beckers (Groen Links) van 20 procent. Opvallend noemen de onder zoekers het dat Lubbers onder de VVD-kiezers met 72 pro cent hoger scoort dan VVD- lijsttrekker Voorhoeve (62 procent). Zomerse picknick Massale picknicks zijn deze zomer in de mode geraakt. Ruim vijfhonderd mensen namen gisteren deel aan een eet- en drinkpartij in de qrasrijke omgeving van het Zeeuwse Terneuzen. 3 FOTO: ANI Clowntjes toeristische intra halen al jun inventiviteit n jiit de kast om op drukke dagen in gasten bezig houden. Op de ivohof was het iterdag ;lowntjesdag. De juderen i- beleefden aan het n Ichminken Ivenveel plezier lis de jonge llowns. DEN HAAG Nederlan ders moeten niet meer met vakantie naar Oosten rijk gaan. Maar als ze toch dat land willen bezoeken, dan moeten ze de deel staat Karinthië mijden. Deze oproep komt van het eind deze maand officieel op te richten Oostenrijk-comité. Woordvoerder Dick Houwaart zei vanochtend voor de NCRV-radio dat het comité Nederlanders er van bewust wil maken „dat er in Oosten rijk nog zeer veel oud-nazi's rondlopen met zeer slechte ideeën". Als voorbeeld noemt hij de mi nister-president van Karin thië, Haider. Houwaart: „Een notoire neo-nazi en facist. Hij noemde Oostenrijk een misge boorte, waarmee hij bedoelt dat het weer een deel van Duitsland zou moeten worden. Bovendien is hij ook erebe- schermheer geworden van oud Waffen-SS'ers". Houwaart wijst verder op een recent on derzoek waaruit blijkt dat 45 procent van de Oostenrijkers anti-semitisch is. Het Oostenrijk-comité roept Nederlanders op zich ook te verzetten tegen toetreding van Oostenrijk tot de EG. „Oosten rijk wil vreselijk graag lid worden. Ik vind dat best, mits er geen nazi's in regeringen of deelregeringen zitten en Waldheim ook weg is", aldus Houwaart. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3