Hongarije overweegt voor vluchtelingen DDR PLO keert zich nu tegen vredesplan Roemenië woedend over interview met ex-koning Algerijnen bemiddelen in Libanon President Shankar negeert scherpe kritiek Bouterse LOMPERD BUITENLAND CcidócSoumtit VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 Chinezen vragen asiel in België BRUSSEL Het Belgische ministerie van justitie heeft gisteren meegedeeld dat het aantal aanvragen voor poli tiek asiel door Chinezen enorm is toegenomen. Alleen al de afgelopen dagen vroe gen ongeveer duizend Chine zen asiel aan. De meeste vluchtelingen komen uit Ne derland en Frankrijk. De Chinezen zouden geruchten hebben geloofd dat politiek asiel in Belgie veel gemakke lijker te krijgen is. Volgens de Belgische autoriteiten is er geen verschil. Auto van de toekomst David Cunliffe (16) achter het wiel van wat volgens hem de auto van de toe komst zal gaan worden. De wagen is gemaakt door studenten van de Wilson Park School in Melbourne. Volgens deze Australische Willie Wortels" rijdt het vervoersmiddel op één liter benzine meer dan 335 kilometer per uur en haalt het een maximumsnelheid van 24 kilometer per uur. De wagen heeft fietswielen, een bromfietsmotor en een stuk metaal als zitdeel. FOTO: AP Hongerstakers in Turkse cel overleden ANKARA Twee Kur- dische hongerstakers zijn gisteren in een strafin richting in de stad Aydin in het westen van Turkije om het leven gekomen. Volgens Turkse dagbla den zijn de twee voedsel- weigeraars doodgeslagen door bewakingspersoneel. De autoriteiten verklaar den dat het tweetal is om gekomen door uitdroging na 35 dagen vasten. De hongerstakers zaten om politieke redenen vast. Bijna honderd doden bij aardbeving op Irian Jaya JAKARTA De aardbeving van eerder deze vyeek op het Indonesi sche eiland Irian Jaya, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea, heeft aan bijna honderd mensen het leven gekost. De beving met een kracht van zes op de schaal van Richter verwoestte talrijke huizen en zorgde voor aard verschuivingen. Vanwege de ontoe gankelijkheid van het getroffen ge bied langs de Kurima-berg is het goed mogelijk dat het aantal slacht offers nog stijgt. Volgens functiona rissen in de provinciehoofdstad Jay- apura zijn de verbindingen met het gebied slecht. Mexico probeert vlucht van kapitaal te keren MEXICO-STAD De Mexicaanse regering heeft belastingmaatregelen genomen, waar onder een vrijstelling voor de aanschaf van goedkope auto's, om de kapitaalvlucht te ke- De regering hoopt de Mexicanen die hun geld in het buitenland hebben geïnvesteerd te verleiden dit naar hun land terug te ha len. De kapitaalvlucht uit Mexico begon, na dat de peso in 1976 devalueerde ten opzichte van de dollar. Door enorme inflatie ten ge volge van de steeds groter wordende buiten landse schuld nam de kapitaalvlucht in de jaren tachtig sterk toe. Onlangs sloot Mexico met zijn buitenlandse schuldeisers een over eenkomst ter vermindering van zijn schuld, die inmiddels is gestegen tot 107 miljard dol lar. BUDAPEST Hongarije overweegt DDR-burgers die via Hongaars grondge- I bied naar het Westen wil- i len vluchten politiek asiel te verlenen. Daarna zou den de Oostduitsers legaal van Hongarije naar de Bondsrepubliek kunnen reizen. Het aantal Oostduitsers dat via Hongarije naar Oostenrijk pro beert te komen is de laatste tijd sterk toegenomen. Volgens woordvoerster Judith Todt van het vluchtelingenbureau van het Hongaarse ministerie van binnenlandse zaken is een wet in voorbereiding die het asiel moet regelen. Bovendien is haar land bezig een aantal vluchtelingenkampen te bou wen, die oorspronkelijk waren bedoeld voor etnische Honga ren die uit Roemenië vluchten. Maar de opvangcentra staan ,,open voor iedereen", aldus Todt. Een ander probleem vormen de Oostduitsers die hun toe vlucht hebben gezocht in Westduitse vertegenwoordi gingen. In de Westduitse „am bassade" in Oost-Berlijn be vinden zich tachtig DDR-bur- gers, in die in Praag twintig en in de Westduitse vertegen woordiging in Budapest hón derddertig. De vluchtelingen willen de gebouwen allebn verlaten als zij naar het Was ten mogen gaan. Hulp Intussen heeft Hongarije wes terse landen en financiële in stellingen om hulp gevraagd bij het hervormingsproces naar een democratisch systeem en een vrije markteconomie. In een memorandum aan 23 westerse landen stelt Honga rije nadrukkelijk dat het geen kwijtschelding zoekt van zijn 35 miljard gulden hoge buiten landse schuld. Wel wil het in vesteringen uit het Westen aantrekken en de eigen uit voer verhogen. Het land heeft uitgerekend dat het voor de ja ren 1990 tot 1992 in totaal zes miljard gulden aan harde va luta nodig heeft. Hongarije heeft vertegenwoor digers van de 23 landen uitge nodigd om in september in Bu dapest over bijzonderheden van de plannen te spreken. Eerder deze week hebben functionarissen van 24 geïn dustrialiseerde landen in Brus sel vergaderd over westerse steun voor de politieke en eco nomische hervormingen in Hongarije en Polen. TUNIS/JERUZALEM De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) lijkt de Israëlische vredes voorstellen voor de bezet te Westelijke Jordaanoe- ver toch niet te accepte ren. Eerder zag het er naar uit, dat bepaalde on derdelen van het plan voor de PLO onder voor waarden aanvaardbaar zouden zijn. De Amerikaanse onderminis ter John Kelly kreeg de af- weijzing gisteren te horen tij dens een ontmoeting met een delegatie van Palestijnse lei ders uit de bezette gebieden. PLO-voorzitter Yasser Arafat sprak zich tegelijkertijd in Tu nis in dezelfde woorden uit. Arafat zei, op de openingsdag van het vijfde congres van Al- Fatah, de grootste organisatie binnen de PLO, dat de PLO het plan alleen zou hebben aanvaard als het een duidelij ke stap was geweest op weg naar een zelfstandige Pale stijnse staat. In het onderhoud met de Amerikaanse onderminister vroegen de Palestijnen aap Kelly om druk op Israel uit te oefenen om zich terug te trek ken uit bezet Arabisch gebied. Na twee uur besprekingen met Kelly in het Amerikaanse con sulaat verklaarden de aanwe zige dertien Palestijnse afge vaardigden dat er een vrije meningswisseling was geweest, maar dat er aan beide zijden geen beweging was. Radwan Abu Ayash, hoofd van de vereniging van Arabi sche journalisten en vooraan staand nationalist, verklaarde tegen Kelly te hebben gezegd: „Niets kan gebeuren zonder goedkeuring van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO, niets kan er gebeuren zonder (de erkenning door Is raël van) Palestijnse zelfbe schikking". Het was Kelly's eerste reis naar Israël en veel van de aandacht was gericht op de gij zelaarscrisis in Libanon. Kelly had gisteren ook een ontmoe ting met de Israëlische pre mier Shamir. Volgens Arafat beoogt het Is raëlische vredesplan slechts „de voortzetting van de Israë lische bezetting van de bezette gebieden" en kan het inmid dels als mislukt worden be schouwd. Arafat zei verder dat de Intifadah, de Palestijnse op stand in de door Israel bezette gebieden, zal worden voorge zet totdat een Palestijnse staat een feit is. De PLO-voorzitter heeft het terrorisme inmiddels afgezwo ren, erkent het bestaansrecht van Israel en wil een twee-sta- ten-oplossing met een onaf hankelijke Palestijnse staat op de Westelijke Jordaanoever. De diplomatieke campagne van Arafat dwong Israel sinds dien met een eigen vredesini tiatief te komen. Boven Tunis vlogen gisteren gevechtsvliegtuigen van de Tunesische luchtmacht. Dit ge beurde uit voorzorg. Immers, in oktober 1985 bombardeerde Israel het PLO-hoofdkwartier in de stad. Bovendien ver klaarde de Israëlische minister Sharon kortgeleden dat uit roeiing van Arafat en andere PLO-leiders de beste methode is om een einde te maken aan de Palestijnse opstand in de door Israel bezette gebieden. BUDAPEST Hongarije heeft zich de woede van Roe menië op de hals gehaald. Aanleiding is de uitzending van een interview met ex-ko ning Michael I van Roemenië op de Hongaarse televisie. De Roemeense regering heeft een officieel Hongaars bezoek aan Bukarest afgezegd en haar am bassadeur in Hongarije uit pro test tegen de uitzending terug geroepen. Volgens de regering in Bukarest was het vraagge sprek met de afgezette koning een inbreuk op de Roemeense onafhankelijkheid en soeve reiniteit. In het interview be schuldigde ex-koning Michael I de huidige Roemeense presi dent, Nicolae Ceaucescu, ervan zich te gedragen als een abso luut vorst en misdaden te be gaan tegen de menselijkheid. Koning Michael I moest in 1947 onder druk van de com munisten afstand doen van de troon en ging in ballingschap. Het parlement riep het land vervolgens uit tot volksrepu bliek, waarna nauwe banden werden aangeknoopt met de Sovjetunie. Volgens Hongaarse bronnen had Bukarest al eerder gevraagd het interview niet uit te zenden. Maar de Hongaarse regering verwierp het verzoek met de medede ling dat wat de televisie uit zendt, „niet noodzakelijk een officieel standpunt weergeeft". Explosie Bij een explosie in een klein hotel in Londen is gisteren een man om het leven gekomen. Het gebouw liep zware schade op, mede door de brand die ontstond (foto). De omgekomen man, afkomstig uit het Midden-Oosten, was volgens Scotland Yard bezig met het maken van een bom. De Britten zijn momenteel erg op hun hoede omdat aanslagen worden gevreesd van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Het is binnenkort twintig jaar geleden dat Britse troepen naar het onrustige Noord-lerland werden gestuurd. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) BAYRUT Om even voor negen uur Neder landse tijd kwam gister avond een voorlopig einde aan wat de woordvoerder van het Witte Huis in Washington een „wreed kat- en muisspel met het leven van een onschuldige ontvoerde" noemde. De Libanese ontvoerders van de Amerikaan Joseph Co- cippio besloten de aange kondigde executie voor onbepaalde tijd uit te stel len. Volgens westerse diplomaten in Libanon was het uitstel het resultaat van met name de in spanningen van de Algerijnse ambassadeur in Bayrut, Kha- lid al-Hasnawi. Op Ameri kaans verzoek trad hij op als contactpersoon met de mili- tant-sji'ïtische Hezbollah, de overkoepelende organisatie i voor allerlei splintergroepjes j (zoals de Organisatie voor Re- volutionaire Gerechtigheid) die westerlingen gegijzeld hou- Algerije bemiddelde eerder bij de vrijlating van andere gijze laars in Libanon. Ook speelde dit Arabische land een sleutel rol bij de beëindiging van de gijzeling van het Amerikaanse ambassadepersonoeel in Tehe ran in het begin van de jaren tachtig. een laatste dramatische oproep aan de wereldgemeenschap. „Ik doe een beroep op ieder een met eergevoel die invloed kan uitoefenen op Obeids vrij lating, haast te maken, want het is hen (de ontvoerders) ernst en er is weinig tijd. Wij Amerikanen worden altijd het slachtoffer van de politiek van Israel. Mijn lieve vrouw, mijn volk en de hele menselijke ge meenschap, in het bijzonder het Rode Kruis laat me als jeblieft niet in de steek", aldus Cicippio met een van angst verstikte stem, waarna hij af scheid nam van zijn vrouw, voor het geval 'zij hem nooit meer zou zien. „Vaarwel, mijn echtgenote. Mocht je mijn stem nooit meer horen en mijn ge zicht niet meer zien, dan wil ik dat je goed voor jezelf zorgt, wees niet treurig en denk al tijd aan mij". Het slechte En gels doet vermoeden dat de tekst door de ontvoerders is opgesteld. Enkele uren laten lieten de terroristen het bericht over het verdere uitstel van de exe cutie vergezeld gaan van een kleurenfoto van een lachende Cicippio. Dreigement Eerder hadden Amerikaanse regeringswoordvoerders ge waarschuwd dat als Cicippio metterdaad zou worden geëxe cuteerd, er een zeer ernstige situatie zou onstaan. Zoals wij gisteren al meldden heeft pre sident Bush besloten dat het doden van Cicippio militair zou worden vergolden. Na de jongste wending in de gijzelingscrisis is direct veel gespeculeerd over de opstel ling van Iran. Westerse waar nemers veronderstellen dat behalve Algerije ook Iran een belangrijke hand heeft gehad in het besluit van de ontvoer ders de uitvoering van het doodvonnis op te schorten. Amerikaanse woordvoerders hadden zich eerder op de dag al gematigd.uitgelaten over de gisteren beëdigde Iraanse pre sident, Hashemi Rafsanjani. Intussen onderzoekt de Ame rikaanse justitie de bestaande wetgeving ter bestrijding van terrorisme om te zien of de Li banese sjeik Obeid kan wor den aangeklaagd wegens de ontvoering van en de moord op de Amerikaanse marineko lonel William Higgins. De kans daarop is echter klein. In Israel werd er op gewezen dat de boodschap van de Liba nese kidnappers geen duidelij ke tijdslimiet vermeldt. Dat schept volgens Jeruzalem ruimte voor verdere onder handelingen. De nieuwe eis tot vrijlating van Palestijnen en Libanezen die in Israel gevan gen zitten sluit aan bij het Is raëlische voorstel voor een ge- vangenenruil. Maar de Liba nese ontvoerders lijken niet bereid tot meer concessies dan het sparen van het leven van Cicippio. Aanvankelijk zou hij om 17.00 uur Nederlandse tijd worden gedood. Maar 's middags maakten de ontvoerders be kend dat het ultimatum met vier uur was verlengd. Op een videoband deed de Amerikaan Israëlische militairen controleerden gisteren de honderden Libanezen die, op de vlucht voor het geweld in de hoofdstad Bayrut, de door Israel gecontro leerde veiligheids zone in Zuid- Libanon binnen trokken. FOTO: AFP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT terrorisme niet in het ak koord van Kourou is opgeno men". Volgens het militair gezag is het „verstoppen" van terroristen in het politie apparaat totaal onverant woord en onacceptabel. President Ramsewak Shan kar zei echter dat het toetre den van leden van het Jun gle Commando tot het poli tieapparaat juist hoge priori teit verdient. Shankar ge bruikte het begrip „terroris me" geen enkele keer in de toespraak, waarin hij aan kondigde dat de regering met uitvoering van het ak koord zal beginnen zodra het parlement het heeft goedge keurd. Het Surinaamse par lement vergadert er vandaag over. President Shankar brengt volgende week een bezoek aan Brazilië, om daar te po gen meer financiële hulp los te krijgen, zo heeft het Brazi liaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren be kend gemaakt. PARAMARIBO De Su rinaamse president Ram sewak Shankar heeft niet gereageerd op wijzigingen die het militair gezag wil aanbrengen in het vredes akkoord van Kourou. QN436 Rob trekt de boei naar zich toe en betast het vreemde ding voorzichtig. Ha, er zit een luikje in. Hij peutert het open en tot zijn verbazing ziet hij, dat er een telefoon in de boei zit ver borgen! Aha, dan is hij dus toch op het goede spoor. Wat nu? Zou hij het wagen om eens te luisteren? Rob aarzelt, maar dan neemt hij resoluut de telefoon op en drukt de hoorn tegen zijn oor. Eerst hoort hij niets, maar dan... een klik en een scherpe mannenstem zegt in het Duits: „Hallo, hier kwartier A! Meldt u zich!" Rob zegt niets en legt de telefoon voorzichtig neer. Kwar tier A? Dat bevindt zich op de Bosplaat! Darheen dus om pools hoogte te nemen. - Maar als Rob had geweten wie er aan de andere kant van de lijn had gezeten, was hij wel voorzichtiger geweest.... Legerleider Bouterse heeft in een brief een ontmantelings plan gepresenteerd voor het Jungle Commando. Bouterse liet deze week weten dat „de noodzakelijke voorwaarde voor het beëindigen van het door Roger Simons LONDEN Denis Thatcher (74) dreigt bij de Britten uit de gunst te raken. Zij vinden het niet goed dat de bejaarde echtgenoot van premier Margaret Thatcher (63) recentelijk de zogeheten .loyal toast" aan zijn laars heeft gelapt. Dat is de traditionele toost die in dit land tijdens grote lunches en diners plechtig wordt uitgebracht op koningin Elizabeth. Pas na deze toost mag je aan tafel een sigaret opsteken of een sigaar roken. Wie daar eerder mee begint, wordt door de Britten als een lomperd beschouwd. Vroeger, toen hier nog door vrijwel iedereen royaal werd gerookt, was de vereiste eerbied voor de loyal toast" een bijzonder betekenisvolle regel van de Britse etiquette. Omdat tegenwoordig zoveel Britten het roken hebben afgezworen, tonen sommige verwoede rokers de neiging zich niet meer te storen aan die gewoonte. Maar de meeste Britten hechten er nog aan. Dat verloor Denis Thatcher uit het oog, toen hij kortgeleden in Londen als eregast het jaarlijkse diner bijwoonde van SO 13, de anti-terreurbrigade van Scotland Yard. De eerste gang stond nog maar net op tafel, of Denis zat al stevig te paffen. Zijn gastheren durfden hem niet streng terecht te wijzen, maar hij maakte beslist geen goede indruk. Denis Thatcher stelde trouwens op dit diner de heren van Scotland Yard nog op twee andere manieren teleur. In plaats van de puntige tafelrede die zij van hem verwachtten, beperkte de echtgenoot van de Britse bewindsvrouw zich tot een vluchtig bedankje voor het eten en drinken en dat was het dan. Toen de oversten van SO 13 Denis Thatcher vroegen of hij zin had om na 't diner de terreurwapens te gaan bezichtigen die werden buitgemaakt door leden van dit korps, wees hij hun aanbod beleefd maar toch hoogst onverschillig van de hand. Voor de agenten van SO 13 kwam dit gebrek aan belangstelling neer op een klap in het gezicht. Zij waren er juist zo op gebrand Denis Thatcher de fragmenten te tonen van de bom, die tijdens het Conservatieve partijcongres van oktober 1984 een zware explosie veroorzaakte in het Grand Hotel te Brighton. De Thatchers, die daar logeerden, hadden toen het leven kunnen verliezen. Maar „good old Denis", zoals hij vertrouwelijk wordt genoemd, toonde geen interesse. Misschien dacht hij al te veel aan zijn komende vakantie. Want hoewel premier Thatcher niet van wegwezen houdt (ze is wantrouwig van aard en vreest een politiek complot tijdens haar afwezigheid), liet zij zich onlangs door hem overtuigen dat tien dagen „ergens" in Oostenrijk haar goed zullen doen. Ze gaan nu half augustus. Ondanks de invloed van haar man zal de Britse premier, die een workaholicheet te zijn (iemand die zich doorlopend geneigd toont om overdreven hard te werken), toch met sterke tegenzin uit Londen vertrekken. Zij vindt vakantie een overbodige luxe. Toen zij onlangs op Downing Street 10 tot de ontdekking kwam dat een van haar belangrijkste secretarissen afwezig was, en zij verontwaardigd vroeg waar de bewuste pennelikker zich dan wel ophield, antwoordde een ambtenaar nerveus: „Hij is met vakantie". „Vakantie?", riep Margaret Thatcher verontwaardigd uit. „Alweer vakantieDie heeft hij vorig jaar toch al gehad?".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5