Verbod op eicel-donatie juridisch niet houdbaar IEUWO Ultra licht vliegtuig geschikt voor inzet tegen milieudelicten Incestzaak Maurik opnieuw aangehouden Gebruik hormonen in overgang vol risico's Veel tekortkomingen bij pensioen vrouwen BINNENLAND CcidaeSowiant VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Prinses Irene viert morgen feest. De tweede dochter van prinses Juliana en prins Bernhard wordt vijftig jaar. In onze wekelijkse bijlage Finale wordt morgen aandacht besteed aan haar rol in deze tijd. FOTO: ANP Politici gaan op bezoek in Maasland MAASLAND Politici van CDA, VVD, PvdA, D66 en PPR brengen binnenkort op uitnodiging van de Agrarische begeleidings commissie dioxine Maasland een bezoek aan boeren in het Lickebaert-gebied. De boeren willen de politici nog voor het eerste debat in de Tweede Kamer over de affaire, 22 au gustus, informeren over de problemen waarmee zij in de praktijk te kampen heb ben. Een van die problemen is de schade loosstelling. De vorige week afgekondigde regeling geeft tot 1 november alleen een te gemoetkoming voor onmiddellijke schade, maar de boeren vinden dit volstrekt onvol doende. Zij wijzen op de eerdere toezegging van minister Braks van landbouw dat geen enkele boer de dupe van de zaak mag wor- KK eist van Dees juiste informatie over asbest-vinyl DEN HAAG Staatssecretaris Dees van volksgezondheid moet het bedrijf Forbo- Krommenie binnen acht dagen verplichten juiste informatie te verstrekken over ver wijdering van het asbesthoudende vloervi- nyl Novilon. Doet Dees dit niet, dan spant Konsumenten Kontakt (KK) een gerechte lijke procedure tegen het ministerie van WVC aan. Forbo heeft tussen 1970 en 1980 Novilon op de markt gebracht, waarvan de onderlaag asbest bevat. Bij verwijdering ko men vezels vrij, die risico's voor de gezond heid vormen. Uitsluitend specialisten kun nen het zeil veilig verwijderen, aldus KK. Op grond van de Warenwet kan de staatsse cretaris het bedrijf dwingen zowel consu menten als detaillisten over verantwoorde verwijdering van oud zeil te informeren. KLM - PERSONEEL BOOS OVER INCIDENT MET VANESSA AMSTERDAM Met een excuusbrief aan het cabinepersoneel probeert de directie van de KLM de gemoederen te sussen rond een incident met de zangeres Vanessa. Inzet van het personeels- conflict is een bloemstuk dat de directie ter verontschuldiging naar dé zangeres stuurde. Tijdens een reis van Curasao naar Schiphol bestelde de zangeres anderhalve maand geleden een glas tomatensap met tabasco en voor haar man een glas sherry. De dienstdoende stewardess wei gerde haar dat echter gratis te verstrekken, omdat ze büssines- class reisde. Er ontstond toen een woordenwisseling die uitliep op een handgemeen. De KLM-directie besloot Vanessa een bloemstuk met twee fles sen sherry en tabasco te sturen ter verontschuldiging. Het perso neel schaart zich echter achter de stewardess en meent dat die de regels correct naleefde. Volgens een woordvoerder van de KLM zal aan die regels niets veranderd worden. „Maar wij pro beren onder alle omstandigheden de relatie met onze klanten optimaal te houden. Het sturen van een bloemstuk past goed in die gedachte", aldus de woordvoerder. Lijkkisten moeten van natuurlijk materiaal DEN HAAG De hoofdinspectie Volksge zondheid Milieuhygiëne wil dat overledenen alleen nog maar worden begraven of gecre meerd in natuurzuivere houten kisten en ka toenen lijkhoezen. In een richtlijn aan begra fenisondernemers, crematoria en begraaf plaatsen zet de hoofdinspectie uiteen dat in doodskisten geen lood, zink of kunststoffen meer mogen worden verwerkt. Ook het ge bruik van plastic en vezels in lijkhoezen wordt verboden. De nu veel gebruikte mate rialen verteren niet of zeer langzaam en ver oorzaken bij crematies luchtverontreiniging. De crematoria moeten voortaan ook beschik ken over bepaalde typen gasovens en over een naverbrandingsoven. In de nieuwe regels is rekening gehouden met de nieuwe Wet op de lijkbezorging, die overigens' nog niet is aanvaard door de Eerste Kamer. CLARA W1CHMANN INSTITUUT: N VANDAAG IN HET VJ UTRECHT Het besluit [van minister Brinkman van volksgezondheid om donatie van eicellen te verbieden is juridisch niet houdbaar. Volgens mr. Nora Holtrust van het Clara Wichmann Instituut is het onlogisch dat sper madonaties wel zijn toege staan en eiceldonaties niet, terwijl het in feite om hetzelfde gaat. Het ministeriële besluit be vreemdt Holtrust. „Je mag na genoeg alles doneren. Bloed, hart, nieren en sperma. Waar om moet daarop voor eicellen een uitzondering worden ge maakt? Ja, om de handel daarin tegen te gaan, zegt de minister. Maar dat kan ook op andere, minder drastische ma nieren". Het Clara Wichmann Instituut, dat een vraagbaak is op het gebied van vrouwen kwesties, beraadt zich over ju ridische stappen De Vereniging voor Reageer buisbevruchting heeft „ver bijsterd" op het ministeriële verbod gereageerd en zal „er alles aan doen om het besluit ongedaan te maken". Woord voerder G. Quint van de vere niging: „De minister neemt hiermee voor een aantal echt paren de laatste hoop op een kind weg. Dat is onaanvaard baar". De vereniging over weegt een proefproces te star ten tegen Brinkman. Ook de Nederlandse Vereni ging voor Obstetrie en Gynae cologie heeft het ministeriële verbod als „onbegrijpelijk" van de hand gewezen. Woord voerster dr. C. Vermeulen- Meiners vreest dat veel vrou wen die zelf geen eicel kun nen produceren nu op zoek zullen gaan naar draagmoe ders. „En dat kan zeker tot wildgroei leiden", waarschuwt de gynaecologe. Onvruchtbaar Vorig jaar maakten ruim 2400 vrouwen die onvruchtbaar zijn gebruik van de reageerbuisbe vruchting (in vitro fertilisatie, ofwel de ivf-methode). Daarbij worden eicellen van een vrouw weggehaald. De cellen worden in een laboratorium bevrucht met sperma. De be vruchte cellen worden vervol gens in de baarmoeder ge plaatst. Het ministerie van WVC ver wacht dat het aantal reageer buis-bevruchtingen in de ko mende jaren zal toenemen tot 4500 per jaar. Volgens schat tingen betreft het daarbij in enkele tientallen gevallen vrouwen die zelf geen eicel kunnen produceren. Dat kun nen bij voorbeeld vrouwen zijn die op jonge leeftijd in de overgang zijn geraakt of vrou wen bij wie de eierstokken niet functioneren. Deze vrou wen zijn aangewezen op do nor-eicellen. Dat nu wil Brinkman verbieden, zo maakte hij eerder deze week bekend in het 'planningsbe- sluit in vitro fertilisatie'. De minister wil met dit besluit de handel in eicellen tegen gaan. Daarvan is nu voor zo ver bekend nog geen sprake. Maar de bewindsman wil eventuele „onaangename ver rassingen" in de toekomst voorkomen. Woordvoerder Quint van de Vereniging voor Reageerbuis bevruchting vindt dat argu ment „pure kolder". „Vrou wen gaan echt niet tegen beta-x ling als een soort legbatterij functioneren. Een eicel weg halen is geen kleinigheidje. Dat vergt vooraf enorm veel onderzoek, tijd en moeite. Al leen medisch gezien is er daar door al een enorme drempel". „Dus blijft over een groep mensen die wel willen done ren omdat ze zo begaan zijn met het lot van anderen. Daar bij kan geen sprake zijn van handel". En: „Om handel te gen te gaan zijn genoeg andere mogelijkheden voorhanden". Sperma Quint wijst daarbij op de goede ervaringen die de overheid met spermabanken heeft opge daan. Mannen die sperma aan bieden, krijgen daarvoor hoog uit een onkostenvergoeding. Bovendien wordt de donor anonimiteit gegarandeerd. „Vrouwen kunnen geen eisen stellen. Ze kunnen, bij voor beeld, niet vragen om sperma van een geniaal persoon. Dat is onmogelijk. Artsen houden wel rekening met de huids kleur. Als een blank paar een blank kind wil, krijgt het niet het sperma van een kleurling. Maar dat is dan ook de enige vorm van selectie die plaats vindt", aldus Quint. Handel in sperma is niet bij de wet verboden. In het verleden deden geruchten de ronde dat bijvoorbeeld vanuit de Vere nigde Staten 'super-sperma' te koop werd aangeboden; sper ma dus van top-atleten, top politici, top-ondernemers en zelfs van nobelprijswinnaars. De koper wordt een gerede kans op een geniaal nageslacht voorgespiegeld. Quint ergert zich aan die be richtgeving. „Dat soort argu menten worden vaak aange haald door tegenstanders van ivf. Al is het waar; ik geloof niet dat er veel echtparen in ons land zijn, die voor dergelij- De eicellen worden i een laboratorium met sperma bevrucht. FOTO: PERS UNIE ke waanzin geld willen neer- Er bestaan voor donor-sperma overigens wel richtlijnen die de kwaliteit waarborgen en handel tegengaan (door bij voorbeeld geen geld te betalen voor sperma). Quint vindt het onbegrijpelijk dat minister Brinkman niet soortgelijke richtlijnen voor eicel-donatie laat gelden. „Dat zijn goede richtlijnen, waarmee al vele jaren ervaring is opgedaan en waarmee iedereen vrede zal hebben". Proces Over de datum waarop het be sluit van Brinkman van kracht wordt, bestaat onduide lijkheid. Sommige ivf-centra gaan er vanuit dat het verbod direct is ingegaan. Andere centra menen dat het besluit pas ingaat als Brinkman in het najaar elf van de veertien cen tra heeft aangewezen die in het vervolg ivf mogen uitvoe- De enige manier om de maat regel ongedaan te maken is een proces. Voor een plan- ningsbesluit zoals dat nu geno men is, heeft de minister geen instemming van de Tweede Kamer nodig. Zo'n proces zit er nu aan te komen. Waar schijnlijk neemt de Vereniging voor Reageerbuisbevruchting het initiatief. Een defintief be sluit daarover valt in septem ber, wanneer het voltallige be stuur van de vereniging terug is van vakantie. LEX VAN KOOTEN LELYSTAD De opspo ring Van milieudelicten vanuit de lucht kan veel goedkoper wanneer daar bij ultra lichte vliegtuigen (ULV's) worden ingezet. Daarnaast is het met deze toe stellen mogelijk veel nauw keuriger te inspecteren omdat zij lager en langzamer vliegen dan helikopters of andere vliegtuigen. Ze maken boven dien weinig lawaai, waardoor de geluidsoverlast beperkt is. Dat hield T. van Beek uit Arn hem gisteren een aantal mi lieu-ambtenaren van de pro vincie Gelderland voor. Hij is bestuurslid van de vereniging van ULV-vliegers. Bij de opsporing van milieude licten is de inspectie vanuit de lucht noodzakelijk. Daarom wordt in de meeste provincies op gezette tijden met vliegtui gen of helikopters gepatrouil leerd. Dit is echter wel een prijzige aangelegenheid. Een uur vliegen met een helikop ter kost al gauw duizend gul den. De Cessna's zijn wel goedkoper, maar kosten nog altijd vierhonderd gulden per uur. De exploitatiekosten van een ULV zijn 120 gulden per uur. Een ander voordeel van een ULV is dat je in de open lucht zit. Daardoor kun je sommige zaken zelfs op de geur vinden. De ULV's zijn volgens Van Beek niet alleen goed in te zet ten bij het opsporen van mi lieudelicten, maar bieden ook mogelijkheden voor brand wachten in bosgebieden. Weg geblokkeerd Op de rijksweg naar Heerlen, onder Geleen, kantelde vanmorgen een Belgische vrachtwagen combinatie. De weg was uren gestremd door de laden dozen. FOTO: ANP „Samenlevingscontract vaak niet waterdicht'" DEN HAAG De samenle vingscontracten die yeel men sen bij de notaris afsluiten zijn dikwijls niet waterdicht. Zij verwijzen bovendien naar twintig verschillende formules in onze wetgeving over wat samenwonen is. Er is behoefte aan een nieuwe omschrijving van rechten en plichten die mensen over en weer hebben die een duurzaam samenle vingsverband willen aangaan. Dit schrijven de PvdA-Twee- de-Kamerleden Swildens-Ro- zendaal en Haas-Berger aan minister Korthals Altes van justitie. Zij hebben de minister gevraagd een standaard sa menlevingscontract te laten ontwikkelen. Bij dit sian- daardcontract moeten de rechtsgevolgen voor twee per sonen die een relatie willen aangaan dezelfde zijn als die van het huwelijk, aldus de ka merleden. Zij wijzen erop dat niet alleen lesbische vrouwen en homo seksuele mannen in hun rela tie discriminatie ondervinden, maar ook heteroseksuele niet- huwelijkse relaties. De discri minatie betreft de regelgeving op het gebied van ouderschap, alimentatie, pensioenvoorzie ningen en erfrecht. Deze dis criminatie moet worden weg gewerkt, vinden de PvdA'ers. Véronique sluit standaardcontract met kabelnetten AMSTERDAM De commerciële televisiezender Radio Télé Véronique (RTV) en de vereniging van kabelexploitanten (VE- CAI) zijn het eens geworden over een modelcontract waarin de voorwaarden staan voor toelating van de zender op de kabelnet ten. Het contract (looptijd: twee jaar) betekent dat RTV niet met elke kabelexploitant afzonderlijk hoeft te onderhandelen. RTV gaat in het eerste jaar een gulden per abonnee betalen. In het tweede jaar betaalt men 50 cent per abonnee aan exploitanten die de progamma's vanaf 2 oktober doorgeven. Exploitanten die later dan 2 oktober met de uitzendingen starten, krijgen in het eerste en tweede jaar 50 cent per abonnee". De Leidse wethou der T. van der Nat maakte onlangs bekend dat Véronique, als ook de andere commerciële zender TV-10 welkom zijn op de ka bel. Voor beide zenders is een kanaal gereserveerd. Pagina 9: Commerciële zenders op Leids kabelnet ARNHEM De behande ling in hoger beroep van de zogenoemde Maurikse incestzaak is gisteren op nieuw aangehouden. Om dat een van de hooglera ren die als getuige-des- kundige moest verschij nen met vakantie is, heeft het gerechtshof in Arn hem de zaak aangehouden tot vrijdag 17 november. De incestzaak staat als een van de gruwelijkste in zijn soort bekend. Eind 1987 kwam de zaak aan het rollen toen het slachtoffer - de 22-jarige Mar jan van Z. uit Maurik - in een opvanghuis voor incestslach- toffers duidelijk maakte dat ze gedurende tien jaar op gruwe lijke wijze was misbruikt. De politie hield niet lang daarna tien verdachten aan, maar wist het bewijs tegen slechts vier mannen rond te krijgen. Dat waren twee broers van het slachtoffer, een buurman en een oom. De rechtbank in Arnhem ver oordeelde in november vorig jaar de twee broers tot vijf jaar gevangenisstraf, de buurman tot drie jaar en de oom tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan zeven maanden voor waardelijk. De broers - de 30- jarige Eddie van Z. uit Maurik en de 25-jarige Sammie van Z. uit Frankrijk - en de buur man, de 50-jarige J.C. van S. uit Maurik, gingen van dat vonnis in hoger beroep. Giste ren verklaarden ze dat de ver halen van Marjan pure verzin sels waren en dat er geen spra ke was geweest van misbruik. Achter gesloten deuren - zon der publiek en pers en zonder de verdachten erbij - moest het slachtoffer nog eens ver tellen wat er in die jaren op de boerderij was voorgevallen. Volgens de president van het gerechtshof mr. J. Koeleman bleef ze tijdens dat verhoor bij haar eerdere verklaringen en bracht ze er zelfs enkele de tails in aan. Indrukwekkend was daarna vooral de getuigenis van de 28-jarige zuster van het slacht offer, Corrie. Vaak in tranen vertelde ze het gerechtshof hoe ze had ontdekt wat haar zusje was overkomen. Ze greep haar getuigenis aan om voor het eerst openlijk te ver tellen dat ze als klein meisje zelf ook het slachtoffer was geworden van een verkrach ting door buurman Van S. Hoewel de door de rechtbank veroordeelde oom gisteren op nieuw verklaarde dat alles was gebeurd zoals Marjan het had verteld, bleven vader E. van Z. (56) en moeder W. van Z. (52) volhouden dat er nooit iets was gebeurd dat niet door de beugel kon. De juridische hamvraag of de verklaringen van Marjan te gen de politie en tegenover een medewerkster van het op vanghuis tot een wettig en overtuigend bewijs kunnen leiden, kwam gisteren niet aan de orde. De hoogleraar seksuo logie prof. J. Frenken uit Lei den noemde Marjan's getuige nis volstrekt geloofwaardig, maar zijn Utrechtse collega prof. P. Vroon heeft daarover twijfels. De verdediging van de verdachten had Vroon daarom als getuige-deskundige opgeroepen, maar de hoogle raar bleek met vakantie. De discussie tussen Vroon en Frenken moest daarom uitge steld worden. WASHINGTON Combina tie van verschillende hor moonpreparaten die door mil joenen vrouwen worden ge bruikt tegen overgangskwalen, verhogen de kans op borstkan ker. Dat staat in een rapport dat gisteren is gepubliceerd in The New England Journal of Medicine. De schrijver is Ro bert Hoover, hoofd van de af deling epidemolgie van het National Cancer Institute in de Verenigde Staten. Onderzoekers veronderstellen al geruime tijd dat het langdu rig gebruik van het hormoon oestrogeen tot een verhoogde kans op borstkanker zou lei den. Zij hadden verwacht dat door toediening van een ander hormoon, progesteron, die kans zou afnemen, maar nu blijkt dat de combinatie van de toegediende hormonen een nog grotere kans op borstkan ker oplevert. Bij de kleine groep van vrouwen die bij het onderzoek waren betrokken, werd een viermaal verhoogde kans geconstateerd. Amerikaanse onderzoekers waarschuwen echter voor de uitkomsten, omdat ze geba seerd zijn op één onderzoek. Charles Hennekens, een voor aanstaand epidemoloog van de Harvard Medical School, zei dat het al bekend was dat ge- buik van oestrogeen een ver hoogde kans op baarmoeder halskanker oplevert. Dat het ook de kans op borstkanker zou vergroten is volgens Hen nekens nieuw. Het gebruik van de hormonen voor kortere perioden - min der dan een jaar - heeft vol gens de onderzoekers geen ef fect op de vorming van borst kanker. Oestrogeen voorkomt hartritmestoringen en ver zwakking van het botstelsel. Syrische familie mag in Boskoop blijven BOSKOOP De Syrische familie Habil die in november 1987 politiek asiel in Nederland aanvroeg, mag voorlopig in Boskoop de uitslag van het kort geding afwachten dat hun raadsman te gen het afwijzingsbesluit van staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie heeft aangespannen. De staatssecretaris heeft nu het besluit tot uitzetting geschorst, nadat zij eerder geen reden zag daarop terug te komen. De zeven familieleden die jarenlang in Libanon woonden en het geweld ontvluchtten, behoren tot de Syrisch-Orthodoxe Kerk Vorig jaar oktober kregen zij te horen dat hun aanvraag was afgewezen en dat zij voor 6 maart van dit jaar het land moesten verlaten. Op initiatief van de kerkge meenschappen reageerde de bevolking van Boskoop spontaan met een handtekeningenactie. ÏSrri!,!n,IiTn? t"ss®n 18 00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14.00 nabezorgd tele,oon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond UTRECHT Qua pen sioen en vut staan de ou dere vrouwen in ons land er niet best voor. Dat blijkt volgens de FNV uit een steekproef die de vak centrale hield onder twee honderd vrouwelijke le den van vijftig jaar en ou der. Twee derde van de geënquêteerde vrouwen werkte, de rest was ge pensioneerd of had een uitkering. De resultaten noemt de FNV alarmerend. Uit de steekproef bleek onder meer dat slechts een vijfde van de ondervraag de vrouwen van vut-regelin- gen gebruik kan maken ter wijl van het totaal aantal Ne derlandse werknemers (vrou wen en mannen) 80 procent onder een vut-regeling valt. Belangrijke oorzaak is dat vrouwen veelal onvoldoende dienstjaren hebben om voor een vut-regeling in aanmer king te komen. De pensioenopbouw van de vrouwen vertoont vele gaten en tekortkomingen. De oorza ken daarvan zijn voor een deel van algemene aard maar voor een deel ook van specifiek „vrouwelijke" aard. Na de oor log werd een eigen pensioen voor vrouwelijke werknemers niet van belang geacht. Vrou wen, al dan niet gehuwd, wa ren vaak uitgesloten van rege lingen of werden op andere manieren gediscrimineerd. discriminerende bepalingen volgens de EG-richtlijn bij voorbeeld worden uitgeban nen, maar dat hoeft niet met terugwerkende kracht te ge beuren. Een ander punt is dat de ar beidspatronen en de loopba nen van vrouwen sterk ver schillen van die van mannen. Met name doordat ze voor de kinderen moeten zorgen heb ben vrouwen veel meer „ga ten" in hun pensioenopbouw, ze werken veel parttime, wis selen vaak van werkgever en maken weinig carrière.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3