VS voeren zwaar diplomatiek offensief in richting Iran „The Killing Fields" is in Cambodja te zien A., Actie tegen apartheid in gezondheidszorg Kiszczak toch premier Polen Bijna driehonderd miljard dollar voor VS defensie Ontvoerde industrieel door politie bevrijd BUITENLAND £eicbe@ommtt DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 Nieuwe premier voor Japan TOKYO De door seks- en omkoopschandalen geplaagde Japanse Liberaal Democrati sche Partij heeft, na lang zoe ken in de partijgelederen, een nieuwe kandidaat-premier ge vonden: Tosniki Kaifu (51), de voormalige minister van on derwijs. De LDP zal dinsdag de nieuwe voorzitter kiezen, en hem op 10 augustus tot premier van Japan benoemen. De LDP heeft ondanks haar grote ver kiezingsnederlaag van twee weken geleden nog altijd een absolute meerderheid in het Japanse parlement. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan een defensiebegroting voor het komende jaar van 295 miljard dollar. Hun versie verschilt echter aanzienlijk van die, waaraan het Huis van Afgevaardigden vorige week zijn goedkeuring gaf. Zo heeft de Senaat de plannen van president George Bush voor de produktie van de B-2 Stealth- bommenwerper en het SDI-program- ma redelijk ongemoeid gelaten. In de door het Huis van Afgevaardigden aangenomen versie van de begroting is op die onderdelen ingrijpend ge schrapt. Ook is de Senaat bereid 100 miljoen dollar uit te trekken voor de Midgetman-raket, een onderdeel van de begroting dat door het Huis van Af gevaardigden werd verworpen. Begin september zal een gezamenlijke com missie van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden bijeenkomen om een definitieve versie van de begroting vast te stellen. Sovjetunie krijgt een stakingswet MOSKOU Arbeiders in de Sovjetunie mogen staken, maar alleen als een arbitrage commissie geen uitkomst biedt voor hun problemen. Dit is de strekking van het ontwerp voor een stakingswet dat het hoofd van de staatsvakbonden, Stepan Sjalajev, gisteren heeft ingediend bij de Opperste Sov jet. Kort geleden zijn in de Sovjetunie massale mijnstakin gen geweest. De mijnwerkers zijn onder meer aan het werk gegaan nadat hen een sta kingswet was toegezegd. De Opperste Sovjet wil dat voor het zomerreces een stakings wet van kracht wordt. Jongste broer van sjah nog steeds gevangen TEHERAN Bij een rondleiding in de beruchte Evin-gevangenis in Iran deed een journalist gisteren een vreemde ontdekking: in een kleine, kale cel zonder bed of andere meubels zat Yamid Reza Pah- lavi, een jongere broer van de verdreven sjah Mo hammed Reza Pahlavi. In gebroken Engels zei de tandloze 58-jarige Pahlavi dat zijn tienjarige gevan genisstraf het gevolg was van een „familiereden". Hij wilde hier niet verder over uitweiden. Cipiers zeiden dat de gevangene al voor de revolutie in 1979 was verstoten door zijn oudere broer, omdat hij eem drugsverslaafde was. Hij zou drie jaar geleden zijn opgepakt als landloper en vervolgens tien jaar cel hebben gekregen. „We worden hier goed behandeld. Ik mag tuinieren en voor de rozen zorgen", zo zei' Pahlavi. Onder zijn 23 celgenoten zijn een voormali ge generaal en vooraanstaande functionarissen die destijds voor de sjah werkten. Sociaal-democraat president Bolivia LA PAZ De Boliviaanse ex-dictator Hugo Banzer heeft zich als kandidaat voor het presidentschap te ruggetrokken en zijn steun gegeven aan de sociaal democratische kandidaat Jaime Paz Zamora. Zamora heeft daarmee de meeste kans een dezer dagen door het Congres als president te worden gekozen. Bijna drie maanden geleden werden in Bolivia de presi dentsverkiezingen gehouden. Bij die verkiezingen kreeg geen van de negen kandidaten een voldoende meerderheid om rechtstreeks tot president benoemd te worden. Zamora wordt dan president door de steun van de man, onder wiens bewind hij in de ja ren '70 gevangen heeft gezeten en verbannen is ge weest. De huidige president, de 81-jarige Victor Paz Estenssoro, is de eerste Boliviaanse president in een kwart eeuw die zijn termijn van vier jaar volmaakt en het ambt overdraagt aan een burger. Bolivia heeft een lange traditie van militaire machtsgrepen. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON ROME De Verenigde Staten voeren een zwaar diplo matiek offensief om, via Iran, de sji'itische extre misten in Libanon ertoe te bewegen de levens van buitenlandse gijzelaars te sparen. Tal van landen in instituten zijn ingescha keld om Iran ertoe te brengen druk uit te te oe fenen op zijn geestver wanten in Libanon. Uit de schaarse berichten kan worden opgemaakt dat het of fensief verloopt via onder meer de Sovjetunie, Frankrijk, de Bondsrepubliek, Zwitser land, Japan, Syrië, een aantal Arabische landen en het Vati- caan. Met name via Zwitser land en Japan zijn, zo gaf pre sident Bush gisteren toe, „in krachtige bewoordingen ge stelde boodschappen" aan Iran en Syrië gestuurd. Daarin wordt geëist dat deze landen het leven van de westerse gij zelaars in Libanon helpen be schermen. Volgens een sji'itische bron in Libanon oefenen de Iraniërs inderdaad „immense druk uit op hun Libanese substituten". Iran, waar vandaag de nieuwe president Rafsanjani is inge zworen, kunnen een confron tatie met de Verenigde Staten momenteel niet gebruiken. Het is echter nog maar de vraag of de nieuwe Iraanse leider al voldoende gezag heeft onder de Hezbollah in Liba non om de extremisten van verdere moordpartijen te weerhouden. Rafsanjani zou ook een afgezant naar Libanon hebben gestuurd, die gesprek ken heeft gevoerd met de geestelijk leider van de Hez bollah, sjeik Fadlallah. Het is niet duidelijk wat deze contac ten hebben opgeleverd. Ook de Verenigde Naties spannen zich in om een oplos sing te vinden voor de crisis. Gisteren arriveerde op het hoofdkwartier van de VN-vre- desmacht in Zuid-Libanon Marrack Goulding, plaatsver vangend secretaris-generaal van de VN. Hij heeft tot taak uit te vinden of luitenant-ko lonel Higgins werkelijk dood is. Ook moet hij bekijken wat er gedaan kan worden om alle andere gijzelaars vrij te krij gen. Vergelding In Israel heeft minister van defensie Rabin gisteren in het parlement verklaard, dat bij het op touw zetten van de ont voering van de Libanese sjeik Obeid wel degelijk was beseft dat pro-Iraanse groepen in Li banon als vergelding westerse gijzelaars om het leven zouden kunnen brengen, „of nog er ger". Israëlische kranten had den eerder gemeld dat de re gering bij het voorbereiden van het ontvoeringsplan nau welijks had stilgestaan bij de mogelijkheid dat zij het leven van de gijzelaars, onder wie negen Amerikanen, in de waagschaal zou stellen. De operatie was in de eerste plaats bedoeld om een onder pand te verwerven, waarmee de vrijlating zou kunnen wor den afgedwongen van drie Is raëlische militairen die sinds 1986 in Libanon gevangen worden gehouden. „Wij laten geen soldaten op het slagveld achter", aldus de minister. Israel blijft intussen afwijzend staan tegenover de eis van de Libanese extremisten sjeik Obeid te laten gaan. Wel zegt Jeruzalem nog steeds bereid te zijn alle sji'itische gevangenen in Israel, onder wie Obeid, te ruilen tegen de Israëlische mi litairen en westerse gijzelaars die in Libanon worden vastge houden. De Hezbollah heeft het idee van een alomvattende gevangenruil verworpen. ROME De Italiaanse industrieel Dante Belardi- nelli, die eind mei was ontvoerd door een bende die vermoedelijk tot de maffia behoort, is van morgen bevrijd. Dit heeft de Italiaanse politie mee gedeeld. De politie voerde een aanval uit op een boerderij in Tosca ne, in Midden-Italië, waar de 65-jarige koffie-handelaar uit Florence, bijgenaamd de „Kof- fickoning", werd vastgehou den. Hij was op het moment van de actie geblinddoekt en met kettingen vastgebonden aan een boom. De bewaker die de industrieel met een geweer in de gaten hield, werd gear resteerd. De ontvoering kwam vorige week opnieuw in het nieuws nadat de bende, die voorname lijk bestaat uit Sardiniërs en Sicilianen, de familie van de industrieel stukjes van diens oren had doen toekomen met een brief waarin losgeld werd geëist. Een bedrag van bijna acht miljoen gulden moest in de nacht van 28 op 29 juli wor den afgeleverd langs een auto weg bij Rome. Toen de ont voerders erachter kwamen dat niet de familie maar de politie op de afgesproken plaats was verscherjen, begonnen zij te schieten. Bij het bloedige vuurgevecht dat daarop tussen de ontvoerders en de politie volgde, kwamen twee misda digers om het leven en raak ten twee anderen gewond, als mede vier politiemannen. Vol gens een politiebron kon de bevrijdingsoperatie worden uitgevoerd na inlichtingen die een van de arrestanten aan de politie heeft verschaft. Ontploft Vuurwerk is bedoeld om te ontploffen. Maar niet in de fabriek, zoals in het Japanse Yokohama gebeurde. Twee mensen kwa men om het leven toen door nog onbekende oorzaak zo'n 360 raketten voortijdig ontploften en een ravage aanrichtten. Op de foto brandweer en politie, driftig op zoek naar de oorzaak. foto: ap Regisseur Joffe (links) en Sydney Schanberg (rechts), de journalist op wiens verhaal de film „The Kiling Fields" is gebaseerd, waren op de persconferentie waar werd bekendgemaakt dat de film nu ook in Cambodja zal worden vertoond. FOTO: ap BANGKOK De film „The Killing Fields" over het wrede bewind van de Rode Khmer in Cambodja zal morgen voor het eerst officieel in dat land wor den vertoond. In de film is te zien hoe de Amerikaanse verslaggever Sidney Schanberg en zijn Cambodjaanse assitent Dith Pran van elkaar gescheiden worden als de Rode Khmer in april 1975 de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Phen inne men. Schanberg wordt het land uitgezet. De film laat daarna zien hoe Dith Pran het gruwelijke bewind overleeft. Naar schatting een miljoen Cambodjanen stierven onder het bewind van Pol Pot's Rode Khmer aan moord, folterin gen, ontberingen en honger. De film laat onder meer zien hoe Dith Pran zijn folteraars ontvlucht en via open begraaf plaatsen waar de Rode Khmer hun slachtoffers dumpten de „Killing Fields Thailand bereikt. Regisseur Roland Joffe zei op een persconferentie in Bang kok dat de film zal worden vertoond in het Nationaal Theater in Phnom Phen. „Het is belangrijk dat de Cambodja nen deze film zien, zodat ze weten dat er een kroniek is gemaakt van hun geschiede nis". Overigens circuleerden in Cambodja al geruime tijd il legale copieën van de film. Vietnamese troepen veijoegen de Rode- Khmer eind 1978 en hebben sindsdien Cambodja bezet gehouden. Hanoi heeft beloofd eind september de laatste Vietnamese troepen te rug te zullen trekken. In Parijs buigt een internatio nale vredesconferentie zich dezer dagen over de toekomst van Cambodja. De afgelopen dagen zijn afspraken gemaakt over onder meer de komst van een VN-delegatie en vrije ver kiezingen. De Cambodjaanse premier Hun Sen heeft gezegd dat die verkiezingen uiterlijk drie maarfden na de terugtrekking van de 26.000 laatste Vietna mese troepen op 27 september moeten worden gehouden. „Ik wil de zaken niet uitstellen, want als je te lang wacht, be staat er meer kans op versto ringen, op instabiliteit", zei Hun Sen in Parijs. Vluchtelingen CLERMONT-FERRAND Een groep Koerdische vluchtelingen zijn gisteren vanuit Irak aangeko men in Frankrijk. Zij zijn geëvacueerd uit Zuidoost Turkije. De groep bestaat voor het grootste deel uit kinderen. foto: epa Branden op Corsica zijn onder controle (Vervolg van de voorpagina) LYON/PARIJS De geëvacueerde Nederland se kampeerders aan de Franse zuidkust (Bormes le Mimosa) werden onder meer tijdelijk onderge bracht in hotels in Le La- vandou, dichter aan zee. Om hoeveel mensen het pre cies ging, kon Erik Rommerts, het hoofd van de ANWB-ves- tiging in Lyon, niet zeggen. Maar in deze periode van het jaar brengen in het getroffen gebied duizenden Nederlan ders hun vakantie door. We gens de branden zijn de afge lopen dagen rond zevendui zend mensen uit hun huizen en van campings gehaald. De branden op Corsica waarbij twee Italiaanse toeristen de dood vonden, waren gister avond allemaal onder controle. In Zuid-Frankrijk was dat niet het geval. Daar waren gister avond laat nog drieduizend brandweerlieden en militairen met groot materieel en blus vliegtuigen in de weer om de branden in de hand te houden. Er zijn nieuwe brandhaarden ontstaan in het kurkdroge ge bied, waar het al maanden niet heeft geregend. Dat was bijvoorbeeld het geval op enkele kilometers van Ni- mes, waar de autosnelweg werd afgesloten, net als paral- lellopende hoofdwegen omdat de vlammen er overheen sloe gen. Ook ten noorden en ten oosten van Marseille zijn we gen afgesloten en is het ver keer moeizaam. De brandweer hoopt de branden nu evenwel snel onder de knie te krijgen omdat de mistral - de wind' die door het Rhönedal waait - afneemt. Op het eiland Sardinië eisten de bosbranden gisteren hun vierde slachtoffer, een Itali aanse toeriste. Bosbranden zijn in Sardinië in de zomer een jaarlijks terugkerende ramp omdat het er dan erg droog is. Ofschoon de oorzaak van de brand nog niet meteen bekend was, zeiden brandweerlieden dat er waarschijnlijk sprake was van brandstichting. JOHANNESBURG Met een actie tegen de apart heid in de gezondheids zorg is gisteren in Zuid- afrika de burgerlijke on gehoorzaamheidscampag ne begonnen uit protest tegen de parlementsver kiezingen in september. De zwarte meerderheid van de bevolking mag niet aan die verkiezingen meedoen. De actie, waarvoor acht „blan ke" ziekenhuizen tot doelwit waren uitgekozen, verliep zon der noemenswaardige inciden ten. In totaal werden er naar schatting 170 zwarten en kleurlingen behandeld. Bij het Addingtonziekenhuis in Durban, een van de doel witten van de actie, meldden zich gisteren achthonderd zwarten, die met bussen naar het ziekenhuis waren geko men. Tientallen werden toege laten op de afdeling voor eer ste hulp, die in verband met aangekondigde actie speciaal was ingericht voor het ontvan gen van de zwarten, aldus oog getuigen. De zwarten werden wel gescheiden van de blanke patiënten behandeld, maar niettemin werd het een over winning voor de actievoerders genoemd dat de zwarten toe gelaten werden. De woord voerder van het ziekenhuis verklaarde: „Wij wijzen nie mand af die onze hulp nodig heeft". De actie was georganiseerd door de MDM (Democratische Massabeweging), een losse coa litie van anti-apartheidsgroe- pen, die nadrukkelijk heeft verklaard dat het een vreedza me actie moest worden. Desal niettemin reageerden de auto riteiten met harde waarschu wingen, maar er werd niet in gegrepen. De apartheid in de gezond heidszorg is volgens anti- apartheidsbewegingen des te schokkender, omdat blanke ziekenhuizen voor de helft leeg staan, terwijl de zieken huizen voor zwarten uitpuilen. Ook bestaan er aanzienlijke verschillen in de kwaliteit van de zorg. In de praktijk laten blanke ziekenhuizen wel eens zwar ten toe, maar alleen als het een spoedgeval betreft en slechts tijdelijk. Zodra zijn toe stand het toelaat, wordt de pa tiënt overgebracht naar een ziekenhuis voor zijn eigen ras. Nog afgezien van de humani taire aspecten, betekent de ras senscheiding in de gezond heidszorg zuiver economisch gezien een enorme verspilling, aldus de zwarte oppositie. Er zijn in Zuidafrika, inclusief de tien thuislanden, in totaal veertien overheidsinstanties die zich met gezondheidszorg bezig houden. Blanke staatsziekenhuizen hebben bovendien moeite blanke personeel te krijgen. Want zowel verpleegkundigen als artsen kunnen in blanke privé-klinieken veel meer verdienen dan in de staatszie kenhuizen. De blanke zieken huizen moeten dus zwart per soneel aannemen om te kun nen blijven draaien. Zo is in het Ziekenhuis van Johannes burg de helft van de verpleeg kundigen zwart. Maar ook daar schrijven de apartheids- regels voor dat er verschil moet zijn. De zwarte verpleeg sters mogen er werken, maar mogen geen gebruik maken van tal van voorzieningen voor het personeel. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN435 Maar wat betekent nu zo'n onnozel papiertje, waar nog geen letter op staat? Toch is Rob nieuwsgierig geworden en hij laat Skip er eens aan ruiken. „Zoek!" commandeert hij en on middellijk rent de hond weg. Hij verdwijnt tussen het struikgewas en Rob hoort zijn viervoetige vriend snuffelen in het gras. Dan komt Skip terug en... hij heeft inderdaad iets in zijn bek: een blokje hout. En aan dat blokje zit een dunne, stevige lijn vast. Nou, daar moet Rob meer van weten en voorzichtig palmt hij de lijn in. Er gebeurt eerst niets, maar dan voelt hij opeens, dat de lijn aan iets vast zit en even later trekt hij een merkwaardig voor werp uit het riet. Het lijkt wel een ankerboei, denkt Rob, maar hoe komt zo'n ding hier verzeild? (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Generaal Czeslaw Kiszczak is giste ren toch aangewezen als nieuwe premier van Po len. Het parlement, de Sejm, koos hem met 237 tegen 173 stemmen en tien onthoudingen. De verkiezing van de demis sionaire minister van bin nenlandse zaken tot premier was eergisteren hoogst onze ker geworden, doordat Lech Walesa de aan Solidariteit gelieerde parlementariërs opriep tegen de generaal te stemmen. De Boerenpartij, waarvan de 7Q stemmen on ontbeerlijk zijn voor de com munisten, leken evenmin be reid onverdeeld voor Kiszc zak te stemmen. Onmiddellijk nadat de uit slag gisteren was bekend ge maakt betrad Kiszczak het spreekgestoelte en nodigde leden van de oppositie op nieuw uit deel te nemen aan' een door de communisten ge leide regering. Architect Generaal Czeslaw Kiszczak wordt gezien als een van de architecten van de politiek van openheid in het land. Dit ondanks een lange loop baan in dienst van de Com munistische. Partij en de cen trale rol die hij speelde bij de afkondiging van de staat van beleg in december 1981. Zijn reputatie heeft Kiszczak voornamelijk te danken aan het tot stand brengen van een duurzame dialoog tussen het bewind en de oppositie, met name de vakbond Soli dariteit en zijn leider Lech Walesa. Dit leidde tot het ronde-tafel-overleg met als resultaat de legalisering van Solidariteit en de toetreding van de oppositie tot het par lement. Kiszczak werd op 19 oktober 1925 geboren in een boeren gezin in de omgeving van de Katowice, in het zuiden van Polen. In 1945 werd hij lid van de Communistische Par tij. Nadat hij leerling was ge weest aan de academie van de generale staf van Polen en de academie van de Sov jet-strijdkrachten, trad hij snel toe tot de militaire con tra-spionagedienst. Van 1972 tot 1979 was hij hoofd van de inlichtingendiensten van het leger en plaatsvervangend chefstaf. Nadat hij in 1979 was benoemd tot bevelheb ber van de militaire politie, werd hij op 31 juli 1981 mi nister van binnenlandse za ken. Als minister van bin->- nenlandse zaken aarzelde Kiszczak de afgelopen jaren niet zijn „zomo s" (eenheden van de oproerpolitie) af te sturen op Poolse demon stranten die meer vrijheid eisten. Maar tegelijkertijd werd hij steeds bekender als een goed onderhandelaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5