„Autoriteiten schuldig aan gijzelingsdrama" HP Rechtbank buigt zich over visverstikking ELSEVIER HU d0ENE /uit deweekblade Italianen gaan algen aanpakken Expediteur vergoedt schade lekkende gifvaten CHAOTISCH BEGIN PROCES BUSKAPERS Regering Suriname houdt vast aan vredesakkoord Tussen vroeger en nu PE TIJD BINNENLAND/ BUITENLAND EfiktóeSouimit DONDERDAG 3 AUGUSTUS P989 PAGINA 4 ROME Het Italiaanse parlement heeft een noodfonds van twee mil jard gulden gevormd voor de bestrij ding van de algenplaag langs de Adriatische kust. Het geld is bestemd om in een periode van drie jaar on der meer rioleringssystemen te ver beteren, waardoor het water van de Po en andere rivieren dat in zee uit stroomt minder vervuild zal worden. De Italiaanse Groenen stemden tegen het plan, omdat zij vinden dat het on toereikend is. Duizenden toeristen hebben de afgelopen weken hun va kantiereizen naar de Adriatische kust geannuleerd wegens de slijmachtige, witte brij van rottende algen langs de WONING BEKLAD MET ANTI-JOODSE LEUZEN NIEUW-AMSTERDAM Een- huurwoning aan de Wild baan in Nieuw-Amsterdam is door onbekenden beklad met anti-semitische leuzen. Op een raam van het huis, dat onlangs verhuurd is aan een van een joodse man gescheiden kunst schilderes uit Den Haag, is een davidster aangebracht met de woorden „Wij willen geen Jo den en Zwarten in de Wild baan". Een vriendin van de vrouw heeft de zaak bij de wo ningbouwvereniging gemeld. Uit vrees voor represailles heeft zij nog geen contact op genomen met de politie. De kunstenares ziet waarschijnlijk af van de huur van de woning. Zeven doden door salmonella - bacterie LA ROCHELLE In een bejaardentehuis bij de stad La Rochelle aan de Franse Atlantische kust zijn reeds zeven mensen om het leven gekomen als gevolg van een salmonellavergifti ging. Het Openbaar Mi nisterie in La Rochelle verklaarde dat de slachtoffers tussen de 84 en 93 jaar oud waren. Welk voedsel met de salmonella-bacterie was besmet, is nog niet be kend. Stropers vermoorden toeristen op safari NAIROBI De regering van Kenya heeft nieuwe veilig heidsmaatregelen in de natio nale parken en wildreservaten genomen, nadat sinds april drie toeristen zijn vermoord. Zo wordt er meer vanuit de lucht gesurveilleerd en zullen de safari's nog beter worden begeleid. De regering ver moedt dat de moorden zijn be gaan door stropers, mogelijk als wraakacties voor operaties van de politie tegen stropers die op olifantenivoor jagen. Bij die politieacties zijn sinds be gin dit jaar ongeveer dertig stropers gedood. Wubbo Ockels voorzitter nationale computerstrijd EMMEN Wubbo Ockels, astronaut en ruimtevaartdeskundige, zal in het weekeinde van 8 en 9 december de jury voorzitten bij Micro Masters, de nationale computerwedstrijd die is bedoeld voor studenten, scholieren en computerliefhebbers in alle leef tijdsgroepen. Deelgenomen kan worden in zes categorieën: educatieve hard en sofware, toepassings hard- en software, computerkunst, com puterspellen, beginners (met minder dan één jaar ervaring) en programmeeropdrachten. Vier opdrachtgevers - de gemeente Emmen, Vroom en Dreesmann, Ericsson Paging Systems en het wetenschappelijk maandblad Kijk - hebben programmeerop drachten geformuleerd, die variëren van het ontwikkelen van een databank tot het maken van een elektronische robotverken ner. In de komende herfstvakantie worden in alle provinciale hoofdsteden de voorrondes gehouden, waarna in december de finalisten in Emmen worden verwacht. In de nationale jury zit ten behalve Ockels vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, het onderwijs en van computerclubs. Het bedrijfsleven heeft voor tienduizenden guldens aan prijzen beschikbaar gesteld. Op 15 september sluit de aanmelding. Schiphol wijzigt parkeertarieven SCHIPHOL De parkeerta rieven op de luchthaven Schiphol zijn met ingang van deze maand aangepast. Voor parkeren op het terrein P3 is de prijsstelling totaal anders. In plaats van een vast bedrag van 25,- voor de eerste vijf dagen en 4,20 voor de vol gende dagen wordt er nu ƒ5,- per dag (24 uur) berekend. Zo wordt het ook mogelijk voor een kortere periode te parke ren. Voor parkeren op PI (en het pas geopende deel PI Ex tra), ten westen van de D-pier, geldt een tarief van ƒ1,- per uur met een maximum van 10,- 'per dag (was 7,-). Op P4, tegenover het stationsge bouw, wordt de prijs ƒ2,- per uur met een maximum van 25,- per dag (was 21,-). In parkeergarage P7 blijft het ta rief ongewijzigd. ROTTERDAM De Rotter damse expediteur Datema ont kent de beschuldigingen van de Westduitse spoorwegen dat hij niet de verantwoordelijk heid wil dragen voor 115 ge deeltelijk lekke vaten, waarin een giftig onkruidbestrijdings middel zit. De vaten, afkom stig uit India en via Rotterdam op weg naar de Sovjetunie, staan sinds drie weken opge slagen op het station van Seel- ze in Niedersachsen. Directeur J. Wielaard van Da tema heeft eerder deze week de Bundesbahn laten weten dat zijn bedrijf de kosten van het overpakken en schoonma ken van de lekkende vaten wil betalen. Het gaat om een bedrag van ongeveer 13.000 gulden. Het transport was begin juli in Rotterdam gecontroleerd door het korps controleurs gevaar lijke stoffen van de NS. Vol gens een woordvoerder is toen vastgesteld dat de vaten „goed waren". De inhoud valt vol gens hem in de categorie „minder gevaarlijke stoffen". Gehandicaptenbond: toegang stemlokalen moet verbeteren HAARLEM De bond van gehandicapten en arbeidsonge schikten, de ANIB, heeft alle gemeenten opnieuw gevraagd aandacht te besteden aan de toegankelijkheid van stemlo kalen. Volgens de ANIB geeft ook de nieuwe kieswet geen zekerheid dat gehandicapten zelfstandig kunnen stemmen. Deze wet zegt dat gemeenten er voor moeten zorgen dat zo veel mogelijk stemlokalen zo zijn gelegen en ingericht dat ze geschikt zijn voor kiezers met een lichamelijke handicap. De ANIB had die woorden „zo veel mogelijk" liever niet in de wet gezien. Maar bij de be handeling in de Tweede Ka mer dit jaar vond staatsecreta ris De Graaff-Nauta (binnen landse zaken) het voorschrij ven van een regeling te ver ESSEN „De autoritei ten zijn medeverantwoor delijk voor de escalatie van het gijzelingsdrama in Gladbeck". Dit zei advo caat Bossi in het gisteren begonnen proces tegen de drie gijzelnemers van Gladbeck. Hans-Jürgen Rosner, Dieter Degowski en Marion Löblich worden beschuldigd van moord, gijzeling met dodelijke afloop en afpersing. Het proces, in de zwaarbe waakte rechtzaal van de ar rondissementsrechtbank van Essen, waar 26 dagen voor zijn uitgetrokken, begon chaotisch. De internationale pers was massaal uitgerukt om verslag te doen van wat in Duitse kranten „de rechtszaak van het jaar" wordt genoemd. De grote toeloop verraste de ge rechtelijke autoriteiten zicht baar en leidde tot tumultueuze taferelen voor de deuren van de rechtbank: een horde jour nalisten, dringend en duwend om toch vooral niets te hoeven missen van het proces. De cha os was dermate groot dat de zitting aanzienlijke vertraging opliep en een half uur te laat Bankoverval Het drietal had, na een mis lukte bankoverval vorig jaar augustus in Gladbeck, in de deelstaat Nordrhein-Westfalen twee bankemployees in gijze ling genomen. In Bremen gij zelden zij tijdens hun vlucht vervolgens nog eens een stads- Boven: Teke ning van de drie verdach ten Rössner, Degowski en Löblich en een van hun advo caten. bus met 35 passagiers. Twee gegijzelden, een 15-jarige Itali aanse jongen en een 18-jarige Duits meisje werden door de overvallers gedood. Een poli tieman verongelukte tijdens de achtervolging. Nadat de rechtbank de levens loop van Degowski had aange hoord las diens verdediger, Rolf Bossi, een verklaring voor waarin hij de minister van binnenlandse zaken van Nordrhein-Westfalen, Herbert Schnoor, ervan beschuldigde tijdens de achtervolging de grondwet te hebben overtre den, en zijn ambtseed gebro ken te hebben. Pas daarna FOTO'S: AP zouden de gebeurtenissen zijn geëscaleerd. Als de autoriteiten de twee bankrovers gewoon hadden la ten gaan zou Marion Löblich, die zich later bij het tweetal voegde, niet terecht hoeven staan en waren de twee man nen nu niet aangeklaagd we gens moord betoogde Bossi. Rosner en Degowski wilden een bankroof, een „doodge woon" misdrijf, plegen. „Dat daaruit de meest spectaculaire gijzeling van na de oorlog werd is niet alleen hun ver antwoordelijkheid", aldus de raadsman. De advocaat verklaarde dat de bank zich al bereid had ver klaard om geld beschikbaar te. stellen voor de gijzelnemers. Minister Schnoor heeft echter de strafvervolging voorrang gegeven boven het leven van de gijzelaars. Terwijl volgens Bossi de daders bij naam be kend waren en Rosner wegens zijn opvallende tatoeëringen door „elke dorpspolitieman herkend had kunnen worden. Door zo te handelen heeft Schnoor het grondwetsartikel overtreden dat de burgers in tegriteit van lijf en lichaam garandeert; volgens de grond wet had Schnoor het leven van de gijzelaars boven de strafvervolging moeten stel len. Met deze beslissing heeft Schnoor bovendien zijn ambts eed geschonden, die eist dat hij zijn functie gewetensvol uitoe fent, meende Bossi. DIERENBESCHERMING CONTRA „RALLEYVISSERS' DEN HAAG Een sport visser uit de stad Gronin gen moet 13 september te recht staan voor de recht bank in Assen. Hij wordt verdacht van dierënmis- handeling cq. dierenkwel ling, omdat hij in juni in de buitenhaven van Mep- pel vissen in een plastic zak heeft gedaan zonder ze eerst te doden. Een aantal vissen was al ge stikt, terwijl de nog leven de exemplaren niet meer aan de dood konden ont snappen. visser door de meervoudige kamer van de rechtbank (drie rechters) schuldig wordt be vonden aan dierenmishande ling en/of -kwelling. Op grond van recentelijk wetenschappe lijk onderzoek moet daarvoor het bewijs kunnen worden ge leverd. Hij doelt op het ge ruchtmakende onderzoek van een professor van de Utrechtse universiteit, die vorig jaar be weerde dat vissen ook gevoe lens van pijn en angst kunnen hebben. „Dat onderzoek is een stuk houvast onder de bewijs voering". Ralleyvissen Adjunct-directeur W. Koedijk De sportvisser maakt vermoe- van de landelijke inspectie- N delijk deel uit van een kleine dienst van de Dierenbescher- groep 'wilde en vrije vissers', ming in Den Haag meent dat die zich volgens de Dierenbe- de kans groot is dat de sport- scherming aan zeer laakbare praktijken schuldig maakt. Maar ook de Nederlandse Ver eniging van Sportvissersfede raties in Amersfoort is niet erg gelukkig met het fenomeen 'ralleyvissen', zoals deze vorm van sportvisserij wel wordt ge noemd. Ralleyvissers zijn ambulant en verplaatsen zich gemakkelijk langs het viswater. Meestal vertrekken ze 's morgens vroeg uit een café en zwermen over het hele land uit om 's a- vonds - op een afgesproken tijd - opnieuw in het plaatselij ke café te belanden. Goede be- waarmogelijkheden voor de gevangen vis zijn er niet: die wordt in een tas gedeponeerd, zonder water, en stikt in de meeste gevallen. „Dierenmis handeling en onnodig lijden", noemt de Dierenbescherming die handelwijze. „Een verstik kingsdood kun je op geen en kele manier accepteren. Als Bij ralleyvissen worden de vissen vaak levend in een plastic tas FOTO: HARRY COOK die vissen dan toch gevangen worden en ze worden niet te ruggezet, dan is er altijd nog het alternatief van de directe doding", aldus Koedijk. Het ralleyvissen is een - puur - noordelijk verschijnsel. Juri disch medewerker J.W. Wijn stroom van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfe deraties in Amersfoort heeft hier geen afdoende verklaring. „Het is waarschijnlijk histo risch gegroeid". Hij stelt dat elders in het land wedstrijd- vissers met grote leefnetten werken en op een vaste stek zitten. Na de wedstrijd worden de vissen gewogen en terugge zet. Er is geen handcontact met de vissen. Die vissers sto ren zich aan het ralleyvissen. Het moet uitgebannen worden; het geeft een slecht beeld van de sportvisserij". TJABEL DALING SUSKE ENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. PARAMARIBO De Su rinaamse regering heeft besloten het Akkoord van Kourou met het Jungle Commando gewoon uit te voeren. Daarbij zullen le ger, politie en andere groeperingen worden in geschakeld. De regering beschouwt het Akkoord als „een belangrijke stap om tot vrede te geraken", zo blijkt uit de verklaring die de Surinaamse president Ram- sewak Shankar gisteravond aflegde via radio en televisie. Hij zei dat de ontmanteling van het Jungle Commando en inlijving van de leden ervan in het politieapparaat „hoge prio riteit" verdienen. Volgens de tegenstanders in de Staatsraad en het leger zou het akkoord tegen de grondwet in druisen, omdat het nationale leger wordt achtergesteld bij het Jungle Commando. De te genstanders vinden verder dat de rebellen van Ronnie Bruns- wijk op korte termijn hun wa pens moet inleveren en dat alle huurlingen het land moeten verlaten. Orde en rust Het Akkoord van Kourou is op 21 juli ondertekend' door een regeringsdelegatie en het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Het moet de orde en rust herstellen en een aan zet geven tot ontwikkeling van het binnenland van Suri name, na drie jaar gewapende strijd tussen het nationale le ger en het Jungle Commando. De beëindiging van de vijan delijkheden zal „zo spoedig mogelijk" officieel worden af gekondigd. De president deed een beroep op de Surinaamse natie het Akkoord van Kourou „te aan vaarden als basis op de weg naar nationale vrede, verzoe ning en veiligheid". Ondanks uiteenlopende opvat tingen over het Akkoord heeft de regering een waarachtige wil geconstateerd om zo spoe dig mogelijk tot vrede en na tionale verzoening te geraken, aldus de president. In zijn toe spraak haalde Shankar aan dat het volk moe is van de broederstrijd. „Laten wij het akkoord de.kans geven, opdat wij daarmee bereiken waar naar we al zo lang hunkeren", aldus Shankar. Niet om te zeggen: geweldig. Gelukkig maar. A.L. Boom (Kees Fens) in de Tijd: Wie kan altijd doorgaan met be wonderen? Dat is een heel snel sterfproces, want wie bewondert verliest iets van zichzelf". Maar toch ook weer geen Marche Funèbre. De weekbladen zitten er een beetje tussenin; tussen hoop en vrees, tussen schrijfma chine en computer, tussen vroeger en nu. Het zal de lezers van deze krant bekend voorkomen: redacteuren terug naar de plaats waar ze vroeger va- kantieplezier beleefden. De Haagse Post deed ook zo iets, dertien verslaggevers gingen op zoek naar de plek ken 'waar geluk heel ge woon is'. Jhim Lamoree in Avifauna (Alphen a/d Rijn): „Kijk eens hoe elegant die vogels staan", zegt een oma tegen haar kleindochter. „Ze staan bijna allemaal op één poot, zie je. Schattig hè". „Ja, net Animal Crackers", zegt het meisje en wijst op een kraanvogel met een sprieterige punktoef op de kop. Ze imiteert de stem van André van Duin: „Ik ben net naar de kapper geweest, weet je, dus ik kan me nu even niet bewegen". Achter ons verzucht een dame: „Wat zijn er toch veel ver schillende vogels, hè Jan". En Auke Kok zag Kraantje Lek (Bloemendaal): „Wij zijn niet zo op De Efteling", zegt de stevig gebouwde echtge note die - „poe, poe" - naast haar man neerzijgt en haar kinderen commandeert dat het nu tijd wordt om een fikse kuil te graven, want de scheppen hebben we toch zeker niet voor niks meege nomen". Modern speeltuig: de compu ter. Nog tnoderner: de hac ker. Dat schijnt een techno- anarchist te zijn die compu ters kraakt. Zelfs noemt een hacker zich overigens liever codebreker dan kraker. „Om goed te kunnen hacken moet je eigenlijk vanaf je derde een soort perverse belang stelling hebben voor wat je allemaal met techniek kunt doen. Als meisje zou je dan al moeten beginnen met het elektrokuteren van de Bar- bie-poppen". In plaats van in de recht zaak, waar de krant geen been had om op te staan, de rol van slachtoffer op zich te nemen - „Hoort, de waar heid mag niet geschreven worden" -besloot de krant nu snel tot een compromis. Het bouwen in de grote ste den is een geliefd onder werp. VN heeft het deze week over de voorliefde voor buitenlanders, Elsevier (juichverhaal) en De Tijd (kritisch) richten de blik op Rotterdam. Een bewoner van de Paalwoningen van Piet Blom: „Het is hier een a-sociale bende. De een is corrupt, de ander crimineel en d'r zitten hier al publieke vrouwen". Blom zelf: „Ik kom er zelden of nooit. Ik ben teleurgesteld over wat er rond de Oude Haven tot stand is gekomen. We bou wen geen wijken meer, maar groepen woningen voor allenige mensen die hard werken en niet meer op straat komen. Dat kom je in alle nieuwbouwwijken te gen. Het is heel erg. Het is verschrikkelijk". Snel klaar met Elsevier. Geruzie over het geld dat kinderarts en kankerspecia list prof. Voüte ondermeer met het lopen van mara thons naast Fred Oster heeft ingezameld. Niet iedereen is ervan overtuigd dat Voüte zorgvuldig en verantwoord met het geld omspringt. Penningmeester Van Mar ken van het bestuur van het AMC in Amsterdam: „Het bestuur leunt voor de tech nische beoordeling van de projecten op Voüte. Maar we hebben alle vertrouwen in hem". KLM-president De Soet: „Alles wijst erop dat de te gen lage kosten opererende grote Amerikaanse en Azia tische maatschappijen zullen profiteren van de geliberali seerde Europse markt". Nieuwe leider van PSV, Ge rald Vanenburg: „Als ik lees dat ik volgens Jan Wouters nog altijd te veel draai en kap, kan ik alleen maar mijn schouders ophalen. Pure ja loezie. Zelf kan hij het niet. Wouters moet gewoon de bal afpakken en gaten dichten, verder niets". Fassbinder legde ooit een minder plezierig verband: de stad, het vuil en de dood. Maar tientallen lezers van Vrij Nederland zingen, op uitnodiging van de redactie, hun zelf geschreven loflied op de stad. Een Hagenaar: „Vandaag aan de dag ben ik nog steeds blij in een stad te leven. Hondentoiletten, pleinvrees, gekleurde beu gels voor je tanden, overdek te winkelcentra, werkloze stakers, dubbelgeparkeerde auto's, zwartrijdende negers, huursubsidie, spijbellokalen, homofielenpaar met kind, getrouwde priesters, boven grondse metrostations, gene geerde bordjes met 'verbo den zich op het gras te be vinden', stiltepunten, onvei lige stadsparken, dissonante modekleuren, anonieme eenzaamheid. Heerlijk, ik ben er gek op". Volgende week de beurt aan de pro- plattelandsbeweging. Voor proefje: „Wat is de lol van e?n stad waarin de yuppen met hun pittbull achterin de Landrover sigaretten gaan halen? Jaap van Meekren, tegen Bi- beb: „Tegenwoordig, als een kind dat het spreken nog ge leerd moet worden voor het eerst op het scherm staat met de angst in de ogen, lees ie de volgende dag in de crant: onze nieuwe omroep- ster. Is het dan gek dat ze naast hun schoenen gaan lo pen". Met zijn eigen kind reisde hij terug naar Ausch witz. „Er was ook een gevoel van voldoening omdat ik daar met mijn kind kwam. Want dat is niet de bedoe ling geweest, hè". Een analyse(?) van De Tele graaf in De Tijd: hoe een 'gevaar voor de geestelijke volksgezondheid' verander de in een 'burgermanskrant voor nette VVD- en vooral CDA-stemmers'. Een redac teur: „Wij zijn een groot in stituut geworden en grote instituten kunnen zich geen extreme meningen veroorlo ven. Het is dus onvermijde lijk dat de krant naar het midden is opgeschoven". Kenmerkend voor de veran dering zou de afloop van de recente Tamil-kwestie zijn geweest. De krant had uit monde van 'onze' ambassa deur aldaar opgetekend dat Tamils die hier politiek asiel hadden gekregen in hun ge boorteland met vakantie gingen. (In De Volkskrant ontkende de ambassadeur dat, om het daarna in De Te legraaf weer te bevestigen). De gereformeerde theoloog dr. Herman Wiersinga heeft altijd het conflict gezocht. HN-magazine vond het tijd met hem te praten over de gevolgen van 'de zaak Wier singa' in het begin van de ja ren zeventig. In zijn disser tatie wees hij de 'bloeddor stige' God af. Wiersinga wenst(e) geen God die de dood van zijn eigen zoon no dig vindt. Collega's die het privé met hem eens waren, lieten hem vallen in synode vergaderingen. „Ik denk dat men zich in feite beroofd voelde van zijn troost, die afgepakt werd. Het medicijn werd afgepakt en dat ver klaart de authentieke op winding". Het blad trekt van leer te gen de televisieserie Shaka Zulu, die is uitgezonden door Veronica (nadat de VPRO bij nader inzien er toch maar niet aan wilde beginnen). „Voor de blanke kijker is de conclusie onontkoombaar: als de Shaka's van deze (Zuidafrikaanse) aarde de macht hebben of weer in handen krijgen, dan komt het zwartste kwaad uit de diepste krachten der aarde tevoorschijn. Apartheid kan de goede blanke voor dit kwaad behoeden. Shaka Zulu is propaganda. Veroni ca heeft in het huidige om roepbestel kennelijk de le vensbeschouwelijke stro ming van het neo-fascisme verkozen". Voor het eerst, en als laatste, is De Groene overgestapt op de computer. „On line, zoals dit schijnt te heten", schrijft hoofdredacteur Martin van Amerongen. Het gaat goed met het blad, dat meteen maar de nodige stukken over het merkwaardige we reldje der automatisering publiceert. Zoals over het DataCrime-virus dat op 12 oktober zal toeslaan. „Je kunt met een hulpprogram ma als Norton of PcTools naar deze verificatiecode zoeken: 2E 8B 36 01 01 83 EE 03 8B C6. Ook het displace ment, het punt waar Data- Crime-virus als eerste bin nenkomt, is bekend: dat is hexadecimaal 000H". Conclusie, in een ander arti kel: „Met én ding had Marx toch gelijk: het is de stand van de produktiemiddelen die doorslaggevend is voor de maatschappelijke verhou dingen en het bewustzijn. De stand van de computers dus. Sterft, gij oude vormen en gedachten". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4