Schaakduivelinnetje99 steelt show in Amsterdam Twee rode kaarten bij FC Den Haag- Aberdeen Hans Kraay kiest voor vermindering werkdruk Hongaarse Judit Polgar (13) verbijstert grootmeesters JOHAN CRUIJFF: Commerciële tv enige redding voor Nederlandse competitie" SPORT CcidócSotnartt DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 ROTTERDAM Hans Kraay heeft zijn ontslag ingediend als algemeen directeur betaald voetbal bij Feyenoord. Zijn dubbelfunctie als directeur van de Stichting Feyenoord en de NV Stadion zou hem te zwaar zijn. Kraay blijft wel aan als directeur van Stadion Feyenoord, een functie die hij in maart van dit jaar overnam van Frits de Kimpe. Feyen oord gaat voorlopig niet op zoek naar een vervanger voor Kraay. De technische leiding van de Rotterdamse eredivi sieclub komt geheel in handen van coördinator Cor van der Gijp en trainer Pim Verbeek. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen had Stichtings voorzitter De Swart, vorige maand als zodanig in functie getreden, een dergelijke ont wikkeling niet verwacht. „De mededeling van Kraay kwam vrijdag als een volslagen ver rassing", aldus De Swart. „We waren er totaal niet op voorbe reid. Het leek ons daarom be ter het nieuws nog even bin nenskamers te houden". Begin mei, toen Feyenoord druk bezig was met het aan trekken van een technisch di-, recteur (Rinus Michels, Georg Kessler), was er al sprake van een mogelijke inperking van de macht van Kraay die sinds zijn intrede in de Kuip vorig jaar zomer vrijwel alle belang rijke beslissingen naar zich toe had getrokken. De Swart, toen nog voorzitter van de beheer- stichting (het hoogste bestuur sorgaan bij Feyenoord), schreef namens „alle geledin gen binnen de club" een brief naar Kraay, waarin hem een nieuwe functie-omschrijving werd opgedrongen. Kraay, die geen bevoegdheden wenste in te leveren, pikte dat niet en diende tot twee keer toe zijn ontslag in. Het bestuur van Feyenoord wilde hem echter (nog) niet kwijt, omdat hij druk doende was met het sa neren van de omvangrijke schuld, de oprichting van de Feyenoord Investerings Maat schappij (FIM) en de verwe zenlijking van ruim 400 busi ness-seats. Drie maanden later koos Kraay, wiens contract bij de Stichting op 1 juli stilzwij gend werd verlengd, vrijwillig voor een vermindering van de werkdruk. „Het enige verschil is", stipt De Swart aan, „dat we, in tegenstelling tot onze bedoelingen, geen technisch directeur van het kaliber Mi chels hebben aangesteld. Wat ons betreft had Kraay dit sei zoen zijn dubbelfunctie ge woon kunnen blijven uitoefe nen, maar hij had daar kenne lijk zelf geen zin meer in. We hebben begrip voor het besluit van Kraay hoewel het tijdstip een tikje ongelukkig is. Voor lopig krijgt het duo Van der Gijp /Verbeek de volledige technische eindverantwoor ding". „Van een conflict met het bestuur is absoluut geen sprake", benadrukt Kraay die voor dit seizoen per saldo slechts een half miljoen gulden in de spelersgroep investeerde. „Ik ben van mening dat mijn werk als algemeen directeur bij Feyenoord klaar is. De club staat in financieel en technisch opzicht weer op de rails, het wordt nu tijd om de mogelijk heden van het stadion en de omliggende ruimte optimaal te benutten. Voor mij en voor Feyenoord is het daarom be ter, dat ik mijn functie bij de Stichting neerleg". Kraay ont kent niet, dat hij aanbiedingen uit het bedrijfsleven en de om roepwereld op zak heeft. „Maar dat staat overal los van. Ik ga vrijdag voor een paar weken op vakantie naar de Verenigde Saten. Daarna zien we wel verder. In de toekomst krijg ik als stadion-directeur nog genoeg met Feyenoord te maken. De club werkt met een gecombineerde begroting, waarbij alle geldstromen via de NV Stadion lopen. Sans rancune zal ik er het beste van proberen te maken". Hans Kraay: „Van een conflict met AMSTERDAM Judit Polgar, het 13-jarige Hon gaarse schaakfenomeen uit Budapest, heeft giste ren haar derde overwin ning behaald in de Groot- meestergroep van het Ohra- schaaktoernooi in Amsterdam. Het meisje dat afgelopen maandag de Nederlandse grootmeester Hans Ree (45 jaar) van het bord veegde en eergiste ren met subliem vecht- schaak ook de Duitse grootmeester Stefan Mohr (31) de baas bleef, ver sloeg in een ruim drie uur durende partij de tot dan toe ook ongeslagen Ame rikaanse grootmeester Benjamin Finegold (29). Judit Polgar. foto: dijkstra Judit, die in gezelschap van haar moeder, Klara Polgar- Altberger, de grote schaak- toernooien in de wereld af reist, zei na afloop dat ze van Mohr meer tegenstand had on dervonden dan van Finegold. De Nederlandse kampioen Ree had het haar nauwelijks lastig gemaakt en beleefde volgens Judit waarschijnlijk „een zeer slechte dag". Judit speelt voor de eerste keer in een Neder lands toernooi en voldoet aan de hooggespannen verwach tingen van de organisatoren, die er bij voorbaat van uitgin gen dat de Hongaarse hoog zou eindigen. Een van haar grootste concur renten voor de eindzege is de 31-jarige Sovjet-grootmeester Boris Gelfand. Volgende week donderdag, wanneer de negen de en laatste ronde wordt ver speeld, zal blijken hoever Ju dit Polgar reikt. Het publiek dat gisteren massaal samen dromde in de zaal van het Cresthotel waar de 26 schaak meesters hun duels uitvechten, is op Judits hand. De Hongaar se krijgt welhaast meer aan dacht dan de in een niet voor het publiek toegankelijke zaal spelende Kroongroep. Daarin zitten „supergrootmeesters", zoals de tot Zwitser genaturali seerde Viktor Kortsjnoj, de Rus Alexander Beliavski, de Engelsman Jonathan Speel man, de Amerikaan Boris Gul- ko en de Nederlandse schaak- matadoren John van der Wiel en Jeroen Piket. Voor hen ligt een eerste prijs van 10.000 gul den in het verschiet, terwijl de beste grootmeester uit de an dere groep 5000 gulden kan verdienen. Al die belangstel ling voor haar persoontje lijkt Judit Polgar nauwelijks te be roeren. „Ik concentreer me op het schaken en tracht uiter aard te verbergen wat er in me omgaat", zegt ze, „want als ik me vergis mag mijn tegen stander dat niet van mijn ge zicht kunnen aflezen". AMSTERDAM „Let op! Daar komt ze aan!". Twee Amsterdamse schaakliefhebbers, man nen van middelbare leef tijd die zelf nog heel wat presteren voor de hoofd stedelijke schaakclub De Raadsheer, stoten elkaar en andere toeschouwers aan. „Nou, hebben we te veel gezegd? Het is in fei te nog maar een uk, maar schaken, mensenlief wat kan dat kind spelen. Die Hans Ree wist niet hoe die het had, die werd fi naal van het bord ge veegd. En die Mohr. Die speelde goed, maar was ook niet tegen haar opge wassen. Dat belooft wat voor de toekomst. Als dat kind zich zo verder ont wikkelt kan de schaak wereld nog wat bele ven..." Ze genieten nog na. Alsof het hun eigen kind is heeft het tweetal de op 23 juli net 13 jaar geworden Hongaarse schaakmeester (IM) Judit Pol gar, een van drie schakende dochters van de wetenschap per Polgar, in hun hart geslo ten. Het is woensdagmiddag één uur. De derde ronde van het Ohra-Grootmeestertoer- nooi kan elk ogenblik begin nen. De voor het publiek be stemde stoelen in de zaal van het in de buurt van de RAI gelegen Amsterdamse Cres thotel, waar het toernooi wordt gehouden, zijn dan al geruime tijd bezet. Want het nieuws over haar optreden is Judit Polgar vooruit gesneld en de echte schaakliefhebbers willen geen zet missen. Het door hen geadoreerde persoontje, een lieftallige, toch wel flinke tiener (ge kleed in zwarte-pantalon met daarboven een wit hesje, fraaie paardestaart met witte strik) wandelt op dat moment als een van de laatste deelne mers de zaal binnen. „Dat heeft ze tot nu toe steeds ge daan. Ze houdt niet van pu bliciteit", weten de beide Am sterdammers. „De persfotgra- fen stormden er op af, maar ze stond meteen op en liep weg. Want dan geraak je uit je concentratie, zeker weten". Judits charmante moeder, Klara Polgar-Altberger, zit er al en het meisje lacht haar stralend toe. Dan stapt ze met een effen gezicht op haar Amerikaanse tegenstander Benjamin Finegold af, drukt hem de hand en even later Na haar zeges eerder deze week op Hans Ree (foto) en Stefan Mohr, veegde Judit Polgar gisteren de Amerikaan Benjamin Finegold van het bord. foto: dijkstra doet Judit, die met wit speelt, haar eerste zet. Ze speelt snel en gedecideerd en gebruikt minder denktijd dan haar op ponent. Die komt bij het eind spel tegen vijf uur in moei lijkheden en na ruim drie uur valt zijn koning. Subliem eindspel sterdamse supporters volgen gnuivend de verrichtingen van het „Hongaarse duivelin netje", zoals een schaakmede werker van een landelijk och tendblad haar noemde. In de loop van de partij zijn ettelij ke tientallen toeschouwers sa mengedromd, die staande naar de laatste zetten kijken en niets dan lof hebben voor de wijze waarop Judit haar te genstander schaakmat zet. „Ja, we zijn erg trots op Judit. Die speelt op deze leeftijd be ter dan haar zuster Suzanne die nu 20 jaar is en binnen kort ook weer moet aantre den. Ook verslaat Judit onze 14-jarige derde dochter So phia, maar heus, ze zijn ons alle drie even lief. Ik ben nu met Judit op stap, maar vol gende keer reis ik met So phia", vertrouwt Judits moe der ons na afloop van de wed strijd toe. Haar dochter, die met een stalen, onbewogen bijna Sfinxachtig gezicht de reeks zetten aan elkaar reeg, analyseert op dat moment sa men met Finegold de partij. Vijf Haar moeder vertelt dat Judit al vanaf haar vijfde jaar schaakt. „We hebben onze dochters aangemoedigd. We hebben thuis een kamer waar geschaakt kan worden. De meisjes waren daarin al vroeg geïnteresseerd. Goed, zeiden we, wil je schaken, dan moet je het natuurlijk leren en dan mag je kijken en later ook spelen in die kamer". Zo kweekte het echtpaar Polgar, van wie de man in Budapest wetenschappelijk werk ver richt ten behoeve van het on derwijs en binnenkort een nieuwe leer- en opvoedme- thode introduceert, in feite een stel schaakwonderkinde ren. Het begon met Sophia, die nu al weer enige tijd grootmeester is. Vervolgens was Suzanne aan de beurt en nu verbijsert Judit de schaak meesters over de hele wereld. Want als een meisje op haar 13e jaar al zo goed speelt en menige routinier op de knieën krijgt, dan is er sprake van een nieuw fenomeen. Met haar wedstrijdgemiddelde van 2555 bezet ze achter de kroon groep en drie Russische groot meesters de vierde plaats en dat wil op die leeftijd heel wat zeggen. Judits ouders trachten alles in goede banen te leiden en pro beren voor gezonde sportieve afwisseling te zorgen. De meisjes zijn minstens vijf uur per dag bezig met schaken. Om in conditie te blijven spe len ze ook veel tafeltennis en daarnaast houden ze ook hun algemene ontwikkeling op peil. Zo spreekt Judit naast het Hongaars bijvoorbeeld vloeiend Engels en ook een beetje Russisch. „Kijk", legt Klara Polgar uit, „het scha ken is een uitstekende hulp bij de educatie van onze kin deren geweest. Hun speciali teiten zijn wiskunde en talen. We zijn erg blij dat Judit het schaken fijn vindt. Wat is er nu heerlijker dan zo met je hooby bezig te zijn? De meis jes doen veel aan zelf-educatie en lezen ook veel". Mevrouw Polgar onthult dat de meisjes sinds enige tijd ge bruik maken van een compu ter, waarin aTe belangrijke partijen en diagrammmen zijn opgenomen. „Dat is een ge weldig apparaat, daar hebben we heel veel baat bij". Judit die zich even later bij haar moeder voegt, beaamt het. Heel ontspannen vertelt ze la chend dat de partij tegen Fi negold, waarmee toch ruim drie uur gemoeid was, haar totaal geen moeilijkheden be zorgde. „Och. het was vrij ge makkelijk". Ze glimlacht een beetje verlegen en verklapt dat ze eigenlijk een hekel heeft aan interviews. Ze be wondert de Russische en Amerikaanse grootmeeesters, maar heeft geen favoriet. „Ik let op het spel. Dat waardeer ik bij de analyses. Neen, ik vind het niet moeilijk om te beslissen welke zet ik moet spelen. Ik bekijk het en weet dan vrij snel of het goed is". Haar moeder onthult dat ze aan de manier waarop haar dochter de stukken verzet, kan zien of het naar wens Zo jong als ze is heeft Judit al heel veel van de wereld ge zien. Ze heeft al duizenden kilometers gevlogen en speel de in Australië, de Verenigde Staten en Argentinië. „Nu ben ik voor het eerst in Ne derland. Ik vind het een fijn land. Heus, dat zeg ik niet zo maar', zoekt Judit steun bij haar lachend knikkende moe der als we een beetje ongelo vig naar haar kijken. „De mensen hier zijn bijzonder aardig". Het Hongaarse 'schaakduivelinnetje' krijgt kuiltjes in haar wangen, ter wijl ze dit zegt en is volgens andere dames in de zaal na de wedstrijden dan toch nog een 'engel', die ook vandaag de show weer zal stelen. ALEX SNELLEMAN DEN HAAG De kans is groot dat Harry van der Laan van FC Den Haag evenals vorig seizoen de competitiestart moet mis sen. Vorig jaar had de Haagse mid denvelder nog een schorsing tegoed uit zijn amateurtijd bij RVC. Gisteren stuurde hij zelf aan op herhaling van de ge schiedenis door zich te laten gaan in het oefenduel van FC Den Haag tegen Aberdeen (1- 1). Van der Laan trapte na en kreeg, terecht, de rode kaart van scheidsrechter Van Riel, die later ook de Schot David Roberston wegstuurde (twee-, maal geel). Omdat kaarten uit oefenduels ook „rechtsgeldig" zijn, moet trainer Adriaanse vrezen dat hij het bij de aanvang van de competitie (thuis tegen Ajax) wederom moet stellen zonder Van der Laan. Verder zijn al z'n spelers „schoon", met uit zondering van een drietal dat één gele kaart achter de naam heeft staan. Van Buuren werd gisteravond met geel verrast, Edwin Purvis kreeg een kaart in het eerdere oefenduel tegen Ikast en Leo Schellevis liep er aan het eind van vorig seizoen al eentje op. De snelle aanval ler moest gisteren genoegen nemen met een plaats op de reservebank en moet vrezen dat Adriaanse voor hem in de competitie ook geen basis plaats in gedachte heeft. Maar Schellevis mocht gisteren al na twintig minuten invallen, om dat Marco van Alphen (voor wie het naar verdedigers speu rende Ajax belangstelling heeft getoond) met een ham stringblessure moest uitvallen. Sneller De wisselspeler leverde in de tweede helft een belangrijk aandeel in de Haagse gelijk maker van Frans Danen, na dat Jim Bett de in de eerste helft veel betere Schotten op voorsprong had gezet. De nieuwe eredivisionist kwam er tegen de ploeg van Theo Snel- ders en (invaller) Willem van der Ark voor de rust nauwe lijks aan te pas, vooral omdat de Britten veel sneller handel den. „Vergeet niet dat het een Schotse topploeg is", veront schuldigde trainer Adriaanse na afloop. „In de tweede helft toonden we meer durf", zag ook de trainer, die tot zijn vreugde kon constateren dat de condi tie van zijn team uiteindelijk (veel) beter was. Voor 1500 toeschouwers werd de weer verdienstelijk spelende reser ve-doelman Max de Jong (Stam hervat vandaag de trai ning) nauwelijks meer op de proef gesteld en maakte aan winst Danny Hoekman voor het eerst de negentig minuten vol. Met wisselend succes, want uitgerekend in de enige Haagse treffer had de linker spits (die voor de perikelen rond zijn transfer de arbitrage commissie heeft ingeschakeld) geen aandeel. Bovendien werkte hij de bal uit hoek schoppen bijna steevast in het zijnet. „Daar gaan we volgen de week pas op oefenen", grapte Adriaanse. Die de mis daad van Harry van der Laan overigens niet op de gebruike lijke scherpe wijze veroordeel de. „Harry had kort daarvoor een elleboogstoot gehad. Maar het is wel dom. Het was overi gens een dreigende beweging en geen echte trap", aldus Adriaanse. Aanleiding voor het incident met Van der Laan was trouwens vooral de con stante onenigheid tussen Cor Lems (Adriaanse: „Ik had hem willen wisselen") en zijn oppo nent Simpson. Arbiter Van Riel was daardoor wel genood zaakt een keertje in te grijpen en koos daarbij Van der Laan als slachtoffer. „Ook Harry dient zich te beheersen", vond Adriaanse, die „al met al rede lijk tevreden" was. „Want we hebben toch gelijk gespeeld en zeventig tot tachtig ptocent van de tegenstanders in de eredivisie is minder sterk dan Aberdeen". ROB LANGEVELD FC Den Haag - Aberdeen 1-1 (0-1): 14 Bett 0-1, 51. Danen 1-1. Scheids rechter: Van Riel. Toeschouwers: 1500. Rode kaarten: Van der Laan (FC Den Haag) en David Robertson (tweemaal geel, Aberdeen). Gele kaart: Van Buuren (FC D?n Haag). FC Den Haag: De Jong; Purvis, Van Buuren, Adam, Van Oosten; Van der Laan, Van Alphen (Schellevis), Lems; Otto, Danen, Hoekman. Aberdeen: Snelders, McKimmie, Mil lar, McLaish, David Robertson; Simpson (Ian Robertson), Grant (van der Ark), Connor; Mason, Nicholas, ODOORN Johan Cruijff is van mening dat alleen de komst van com merciële televisie het ni veau van de Nederlandse voetbalcompetitie kan redden. Krijgen Joop van den Ende en de zijnen geen gelegenheid hun geld in de sport te steken, dan daalt het peil in Ne-- derland naar het niveau van Zwitserland, Dene marken 6f nog lager. Van den Ende als Silvio Ber lusconi in het klein dus. Cruijff zette zijn denkbeelden gisteren uiteen in het Drentse Odoorn, waar zijn club Barce lona zich voorbereidt op het nieuwe seizoen. Naar de me ning van Cruijff zou het prof voetbal in Nederland spelers moeten opleiden, zolang moge lijk behouden en goed moeten betalen. „Er moet worden ge zorgd voor veel inkomsten, zo dat het circuit in stand blijft". Momenteel lukt dat niet. De Nederlandse competitie houdt uitverkoop. Komend seizoen verdienen meer dan 120 voet ballers en trainers hun brood in het buitenland, lang niet al leen bij topclubs. „We kunnen niet eens meer tegen de onder kant van België op", aldus Cruijff. De- 42-jarige Amster dammer geeft de uittocht in een notedop weer. „Ik was zestien jaar geleden de eerste. Johan Cruijff: „Regering kan ook best meewerken". foto: anp Met 26 jaar vertrok ik naar Barcelona. Van Basten ging met 22 naar Milan. Nog even en de talenten vertrekken met achttien". Cruijff maakt nog een verge lijking. „In Nederland vond men het al heel wat toen de NOS voor achttien miljoen de televisierechten voor drie jaar kocht. De Spaanse televisie be taalt 360 miljoen gulden voor vier jaar. Barcelona heeft een begroting van 95 miljoen gul den waarvan 12 miljoen af komstig is van de televisie. Bo vendien dragen we niet eens shirtreclame". Geldschieters moeten volgens Cruijff volop de ruimte krijgen op de toekomstige kanalen van TV 10 en Veronique hun bood schappen te slijten. Met de meeropbrengst kunnen clubs hun begrotingen op een hoger peil brengen en kan er meer voor de spelers gedaan wor den. „Ik hoor nu dat Feye noord met negen miljoen werkt. Dat heeft Berlusconi in Milaan bij -wijze van spreken voor twee weken nodig. De komst van commerciële televi sie is de enige redding voor het niveau van de Nederland se competitie". Privileges Cruijff: „Hier doen ze. al moei lijk als iemand met een petje in beeld staat. In Spanje gaat het heel anders. Daar is het gewoon een rekensom, zo lang ben je in beeld, dus dan moet het zo veel kosten. Topsport kost nou eenmaal veel geld. De KNVB kan weinig doen aan de uittocht. De regering veel meer. Niet alleen door het toelaten van commerciële tele visie, ook door het verlagen van de belasting voor voetbal lers". Cruijff beseft, dat derge lijke privileges in Nederland niet eenvoudig te vérwezenlij ken zijn. Cruijff heeft hoge verwachtin gen van het nieuwe bestuur van Ajax, dat volgens hem in staat is de aansluiting met PSV en de Europese top te be werkstelligen. Hij sluit ook niet uit, dat hij ooit terug keert naar zijn oude liefde. Bekend is, dat hij goed bevriend is met Ajax-voorzitter Michael van Praag. „Ik sluit nooit meer iets uit. Ik werk voor mijn plezier, niet voor het geld".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13