Bouw nieuw bejaardenhuis Langeraar blijft onzeker NAAL Oegstgeestenaren zetten zich in voor Chileens kind Adviesbureau bepleit uitbreiding supermarkt Katwijkse Voorstraat Fototentoonstelling middelpunt tijdens de „Culturele Maand" LEIDEN OMGEVING CeidócGomant DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 PAGINA 10 Jankende hond in beslag genomen ALPHEN AAN DEN RIJN De po litie van Alphen heeft gistermiddag rond kwart over een in een pand aan de Preludeweg een hond in beslag genomen. Agenten kwamen in actie nadat door omwonenden voor de zes de keer in korte tijd was geklaagd over aanhoudend gejank en geblaf van het dier. Het blaffen werd ver oorzaakt doordat de eigenaresse, een 24-jarige Alphense, het dier steeds de hele dag alleen thuis achterliet. Al twee keer eerder zijn waarschuwin gen en processen verbaal aan de Al phense uitgedeeld. De hond is gister avond aan de eigenaresse terug gege ven me de waarschuwing dat ze het dier bij een volgensde klacht kwijt is. Extra vergadering over Rijksweg 11 HAZERSWOUDE De gemeente Hazerswoude belegt op dinsdag 22 augustus een extra vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening over de problematiek rond rijksweg 11. Er zal voornamelijk worden ingegaan op het ontwerp bestemmingsplan over het gebied' waarin de rijksweg moet worden aangelegd. Als Hazerswoude besluit binnen het bestemmingsplan alleen ruimte te laten voor een vierbaans- weg met ongelijkvloerse kruising, kan de gemeente rekenen op een nieuwe vlaag van protesten van bedrijven en andere gemeenten in de regio en de provincie. De vergadering vindt plaats in het gemeentehuis aan het Frederik van Eedenplein 4 in Hazerswoude-Rijndijk. De aanvang is om 20.00 uur. Wielerkampioenschap in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia is bezig met de voorbereiding van het individueel wielerkampioenschap. Dit wordt gereden in het weekeinde van 25-27 augustus. Gegadigden kunnen zich hiervoor opgeven tot 21 augustus bij Hennie van der Maat, Schenkelweg 13, tel. 2112 of bij Jan van Rijn, Rijnstraat 19, tel. 071- 411613. Het kampioenschap bestaat uit drie onderdelen: de tijdrit,, sprint en het criterium. Diefstal auto OEGSTGEEST Onbekenden heb ben vanochtend rond kwart voor zeven een nieuwe Suzuki Alto gesto len in de Hazebos- laan in Oegst- geest. De auto stond geparkeerd op de oprit naast een woning. De bewoners be merkten de dief stal vanmorgen toen ze met de auto weg wilden gaan. Afvalstoffenheffing minder omhoog LISSE De afvalstoffenheffing van Lisse gaat in 1990 slechts met drie procent omhoog. Dat is zeven procent minder dat was aangekondigd in de nota uitgangspunten begroting 1990. Het financiële resultaat van de concept begroting 1990 bleek door een meevallende algemene uit kering uit het gemeentefonds dermate gunstig dat Lisse het voor 1990 niet nodig vindt de afvalstoffenheffing met tien procent te verhogen. Lisse verhoogt in 1990 wel het rioolrecht met vijf gulden per aansluiting. De opbrengst hiervan wordt in een rioleringsfonds gestort. Deze verho ging vindt ook in de jaren na 1990 plaats. Ook een verho ging van de afvalstoffenheffing met tien procent in de ja ren na 1990 wordt door het Lissese college van B en W reeds aangekondigd. De onroerend goedbelasting wordt in 1990 niet verhoogd. In de begroting 1990 is voor ver keer, vervoer en waterstaat 1,3 miljoen uitgetrokken, voor cultuur en recreatie 1,6 miljoen gulden en voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 5,6 miljoen. De begroting sluit met bijna een half miljoen voor onvoorzie ne uitgaven. Afsluiting Rijksweg A44 SASSENHEIM In verband met werkzaamheden aan de rijksweg A44 worden tussen 22 en 24 augustus een toe- en een afrit ter hoogte van Sas- senheim afgesloten voor het verkeer. De werkzaamheden vinden plaats aan de rijbaan in de richting Den Haag. In verband daarmee worden zo wel de noordwestelijke afrit als de zuidwestelijke oprit af gesloten. De afsluiting geldt tussen acht uur 's avonds en zes uur 's morgens. Een om leidingsroute wordt aangege ven door middel van borden. Winkeldieven aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN De po- litie van Alphen heeft gistermiddag rond half vier twee Hagenaars aan gehouden in de Roerdompstraat. Het duo, een man van 34 en een van 36, had kort ervoor in winkelcentrum de Aarhof diefstallen gepleegd bij twee winkels. Ze stalen kleding en een aantal tassen ter waarde van onge veer 850 gulden en gingen er met een auto vandoor. De diefstal was gezien, door een politieman uit Gouda die toevallig in het winkelcentrum aan wezig was. Bij de aanhouding waren de tassen nog in de auto aanwezig. De kleding was door de dieven reeds ge dumpt, maar werd later teruggevon- OEGSTGEEST Sinds kort staat, op vele plaat sen in Oegstgeest, vanaf een affiche een donker- ogige Chileense jongen de inwoners van deze ge meente aan. Het gaat om de zevenjarige Christian Toledo. Het Oegstgeester echtpaar Van der Kraan- van Beek heeft zich het lot van het kind aange trokken en probeert een ton bijeen te brengen om het te laten opereren. Christian was niet welkom bij zijn geboorte en werd letterlijk 'weggeworpen'. Een man vond de baby, die door ongedierte deerlijk verminkt bleek te zijn. Hij bracht het, naar schat ting een week oude, jongetje naar het hospitaal in de Chi leense stad Concepcion. Nu woont hij in het kindertehuis 'Het huis van de hoop', 'Espe- ranza' in de 115.000 inwoners tellende stad Chilian. Dat tehuis is in 1978 opgericht door de Belgische missiezuster Lucienne Hardy. Zij schreef een brief over Christian naar Nederland, met een oproep om steun om het mogelijk te ma ken dat het kind plastische chirurgie kan ondergaan. In middels is in Limburg reeds een comité opgericht. Het echtpaar Van'der Kraan- van Beek in Oegstgeest las daarover en richtte in Oegst geest spontaan een actiecomité op dat inmiddels ook steun heeft van andere inwoners van het dorp. Van der Kraan, Het echtpaar Kraan bij het affi che van de 7-jarige Christian Toledo. FOTO: HENK VAN DEN ENDE die dertien jaar koster was van de de Petruskerk te Leiden, hoopt dat zijn oude parochie er ook warm voor zal lopen. Als Christian naar Nederland komt, wordt hij in Limburg door een particuliere plasti sche chirurg of in het zieken huis te Maastricht, behandeld. De behandeling is in Chili niet mogelijk. Giften zijn welkom op postrekening 149399 of Ra- borekening Oegstgeest 33.55.69.110 onder vermelding van Actie Cristian Toledo. In lichtingen via 071-154169. Reconstructie kruising Weidedreef Koudekerk deze maand van start KOUDEKERK Het ge- deelte van de Weidedreef tussen de Prins Bernhard- straat en de Kerklaan in Koudekerk wordt nog deze maand gerecon strueerd. Een week na de bouwvak wordt met de werkzaamheden een be gin gemaakt. Het kruispunt Weidedreef- Prins Bernhardstraat/Reiger- laan wordt in z'n geheel ver hoogd aangelegd bij wijze van drempel. Het kruispunt wordt bovendien kleiner gemaakt om het voor auto's onmogelijk te maken nog langer met hoge snelheid de bocht te nemen. Voorbij de noordoosthoek van het kruispunt wordt een weg versmalling aangebracht. Op het gedeelte dat aan De Tas grenst worden aan de westzij de parkeerplaatsen aangelegd, bij de tennisbanen komt er langs de oostzijde van de weg een parkeerstrook. De kruising Weidedreef/Ker klaan/Gruttolaan blijft min of meer gehandhaafd in de huidi ge vorm. Dé kruising wordt alleen opnieuw aangelegd. Het is nog niet duidelijk waar de verkeersdrempels in het zui delijke deel van de Weide dreef precies komen te liggen. De plaats van de drempels is afhankelijk van de wijze waarop het kruispunt Weide dreef/Hooge waard wordt ge reconstrueerd. Het kruispunt Weidedreef/Prins Bernhard straat/Reigerlaan wordt met ingang van maandag 28 augus tus afgesloten voor het ver keer. De afsluiting zal door middel van borden worden aangegeven. Een op de drie auto's te hard LEIMUIDEN De rijks- politie van de gemeente Alkemade deelde gisteren op de Burgemeester Bak- huizenlaan in Leimuiden aan 28 automobilisten be keuringen uit wegens te hard rijden. Dat was op die locatie meer dan eenderde van het totale aantal auto's dat passeerde. De hoogst gemeten snelheid op dat punt was 80 kilometer ter wijl daar 50 kilometer per uur mag worden gereden. Ook op de Herenweg tussen Leimuiden en Rijnsaterwoude voerde de rijkspolitie gisteren een controle uit. Van de 115 auto's die langs kwamen wer den er 13 op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid was 72 kilometer per uur. Blaaskapel De Egerlander Blaaskapel „De Zeedorper Muzikanten" geeft morgenavond een optre den in café-restaurant De Redschuur in Noordwijk. De aanvang is om 20.00 uur. Za terdagavond speelt de kapel Schatgraven Kinderen tot en met 14 jaar kunnen morgenmiddag schat graven bij paviljoen Zee en Zon in Katwijk. Aanvang: 13.30 uur. Volleybal Jeugd en volwassenen vanaf 14 jaar kan morgenavond meedopen aan een volleybal toernooi bij paviljoen Wester- kim in Katwijk. Aanvang: 19.30 uur. Circus Circus Holiday geeft volgende week dinsdag en woensdag voorstellingen op het parkeer terrein achter de Northgohal aan de Van Hoonstraat in Noordwijk. Aanvang van de voorstellingen om 16.00 en 19.00 uur. De entreeprijs va rieert tussen de f7,50 en f20,00. Kunstmarkt Kunstliefhebbers kunnen za terdag terecht bijde zomer- kunstmarkt in Warmond. Deze wordt tussen 11.00 en 16.00 uur gehouden nabij De Pomp. Surfslalom De fastnetrace, een surfsla- lomwedstrijd, wordt zaterdag wordt zaterdag voor het club huis K.S.N. in Noordwijk ge varen. Inschrijven kan tot 10.00 uur, de kosten bedragen f25,00. KATWIJK Vergroting van de Albert Heijn aan de Voor straat is goed voor het Kat wijkse centrum. Dat staat in het eindrapport Mogelijkheden en effecten uitbreiding super- marktaaanbod in de gemeente Katwijk van het Bureau voor Ruimtelijke Ordening van Heeswijk. Het onderzoeksbu reau spreekt hierin de voor keur uit voor het vergroten van de Albert Heijnvestiging op de huidige lokatie in combi natie met de vestiging van een C&A aan de Voorstraat. Het onderzoekbureau erkent dat aan deze optimale oplossing voor het Katwijkse centrum enkele haken en ogen zitten. Zo biedt de huidige lokatie van Albert Heijn aan de Voor straat onvoldoende ruimte voor beide grote winkels. Er moet dan in twee winkellagen worden gebouwd of er moeten meer panden bij het bouwblok worden getrokken. Verder moet de bereikbaarheid en de parkeercapaciteit rond de win kel worden verbeterd. Dit is op dit moment voor de groot grutter een belangrijk knel punt en aanleiding voor de wens om te verhuizen naar de rand van het Katwijkse cen trum. Een minder goede maar wel acceptabele oplossing ziet het Bureau voor Ruimtelijke Ordening in de verplaatsing en vergroting van de kruide nier naar de Prins Hendrikka de, terwijl C&A zich op de oude lokatie aan de Voorstraat zou moeten vestigen. De loka tie van een moderne super markt aan de rand van het Katwijkse centrum vindt het onderzoeksbureau geen opti male situatie. Het centrum wordt door het vertrek van de supermarkt verzwakt, iets dat echter wordt opgevangen door de vestiging van de textielgi- gant C&A. Overigens vindt het Bureau voor Ruimtelijke Ordening dat de Albert Heijn vestiging in Katwijk hooguit 1200 vierkante meter groot mag worden. De kruidenier wil zelf een winkel neerzetten aan de Prins Hendrikkade van 1700 vierkante meter. Volgens het onderzoeksbureau is hier in Katwijk geen markt voor aangezien op dit moment al een C1000 vestiging in Kat wijk Noord wordt gebouwd. De uitbreiding van Albert Heijn en de opening van de C1000 supermarkt gaat ten koste van bestaande winkels in Katwijk. Enige sanering on der de door Katwijk versprei de winkels in de voedselsector sluit het onderzoeksbureau dan ook niet uit. Verder zal met name het winkelcentrum Hoornesplein concurrentie krijgen van de C1000 super markt. Mogelijk moet in de toekomst het winkelareaal in dit centrum worden inge krompen. Ook de Digros- en Konmarvestiging zullen ge confronteerd worden met een lichte omzetdaling door de bouw van beide supermarkten. Harmonie Voorschoten begint in september VOORSCHOTEN De nieuw opgerichte Harmonie Voor schoten kan met september met de repetitie beginnen. Er zijn inmiddels voldoende ga ranties verkregen, waardoor voor bijna 23.000 gulden aan muziekinstrumenten kan wor den gekocht. De leverancier is bereid alvast te leveren, hoe wel het volledige bedrag nog niet bijeen is. Voorlopig krijgt de harmonie voor de repetities onderdak in het kinderdag verblijf Bibelebon. De harmo nie Voorschoten verwacht over een half jaar al het eerste openbare optreden te kunnen realiseren, daar de meeste le den geoefende bespelers van diverse instrumenten zijn. De commissie cultuur heeft onder anderen gunstig geadvi seerd over een startsubsidie. Volgens de commissie is de harmonie een welkome aan vulling in de amateuristische muziekbeoefening. De harmo nie is geen concurrent van de Laurentiusfanfare. Er zijn al contacten met het Anjerfonds en het provinciaal instrumen tenfonds. Ook wordt een obli gatielening uitgeschreven. De harmonie is opgericht om dat er in Voorschoten tot nu toe geen gelegenheid was muziek te maken in een groep zonder de verplichting op straat te moeten lopen. De meeste van de ruim 30 leden zijn afkomstig van de Lauren tiusfanfare en de vroegere Benvenutoharmonie. Ze zijn bereid uitvoeringen te geven en muziek te maken tijdens festiviteiten. OUDEREN WILLEN IN EIGEN DORP BLIJVEN OKTOBER CULTUURMAAND IN TER AAR TER AAR „We hopen dat we de ontwikkeling van Ter Aar in de tijd kunnen laten zien. In ie der geval is het de bedoe ling zo veel mogelijk as pecten van het leven in en om Ter Aar te belichten"^ De bedoelingen van de' organisatie van de foto tentoonstelling in de Ter Aarse bibliotheek zijn dui delijk. Het wachten is voorlopig nog op de eerste aanmeldingen van foto's door amateurfotografen uit Ter Aar, zo meldt Erik van der Laan die de ten toonstelling organiseert in het kader van de „Cultu rele Maand" die in okto ber wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling dat de fototentoonstelling de hele maand te zien zal zijn in de openbare bibliotheek ,,De Aar lezer" aan het Beukenpad in Aardam. De foto's vormen het middelpunt van de culturele activiteiten die in oktober worden gehouden. „Inwoners van Ter Aar die weieens een plaatje hebben geschoten van evenementen, optredens van de fanfare of van het natuur schoon hier zijn bij deze van harte uitgenodigd hun foto's in te leveren. Dat kunnen foto's uit het begin van deze eeuw zijn, maar ook van de laatste jaren. Of zelfs van deze week, want met dit prachtige weer zullen er wel heel wat mensen met de camera op pad zijn". Van der Laan verwacht dat er vooral foto's van het land schappelijk schoon tussen de verschillende dorpskernen zullen worden ingeleverd. Verder rekent de organiseren de sectie Cultuur en Vorming op foto's van markante en ge wone dorpsgenoten en van evenementen. Een begeleiden de folder moet de bezoekers van de tentoonstelling duide lijk maken wat er precies te zien is. „Daar zal niet veel meer in staan dan beperkte in formatie over wat er op de fo to's staat. Er komen geer^el- lenlange verhalen over achter gronden". Van der Laan hoopt dat veel mensen hun foto's uit de kast halen en afgeven op het ge meentehuis. „Die foto's krijgen ze uiteraard terug. Als de mensen maar niet denken dat ze niet goed genoeg fotografe ren voor zo'n tentoonstelling". Van der Laan verkeert mo menteel nog in het ongewisse over waar de mensen mee be zig zijn. „Je spreekt natuurlijk wel deze of gene en je weet dat er meer dan genoeg foto's zijn. Maar hoeveel je er uitein delijk krijgt is voorlopig nog een groot vraagteken". In de bibliotheek kunnen al leen de muren worden ge bruikt voor het exposeren van de foto's. De rest van de ruim te blijft gewoon als bibliotheek in gebruik. „In totaal komen er dan ook niet meer dan vijf tig foto's te hangen. Als het er meer worden, gaat dat ten koste van de overzichtelijk heid". Het lijkt Van der Laan wel aardig om zo veel mogelijk foto's in authentieke staat ten toon te stellen. „Maar dat hangt af van de staat waarin ze verkeren. Veel richtlijnen hebben we niet, we willen het zo breed mogelijk houden. Dan valt er het meeste te zien". De foto's kunnen nog tot 30 september op het ge meentehuis van Ter Aar wor den ingeleverd bij de heer Buschman. LANGERAAR Het is nog allerminst zeker of er een tweede bejaardenhuis in Langeraar wordt ge bouwd. Dat zegt het hoofd van de afdeling algemene zaken van de gemeente Ter Aar, W. Schildwacht. Volgens Schildwacht wil len de ouderen zonder uit zondering in Langeraar blijven wonen. „Een an dere woonkern is voor hen uitgesloten. De men sen zijn hier bijzonder sterk gebonden aan hun eigen woonkern. Maar als we bouwen, doen we dat niet zonder meer in Lan geraar omdat daar nu de vraag vandaan komt". De dorpsgebondenheid van de woningzoekenden is in Ter Aar een algemeen probleem. „Dat geldt niet alleen voor de ouderen. Woningzoekenden die hier staan ingeschreven staan liever twee jaar langer op de lijst dan dat ze in een andere dorpskern komen te wonen". Ambtenaren van de gemeente Ter Aar onderzoe ken momenteel of het moge lijk is een tweede ouderencen- trum in Langeraar te realise ren. Aanleiding daartoe is een verzoek dat een groot aantal ouderen bij de gemeente heb ben ingediend. De ouderen legden daarbij zelfs plattegron den, bouwtekeningen en een bijbehorende begroting op ta fel. Burgemeester P. Verhoef rea geerde in eerste instantie te rughoudend. De planologische en financiële mogelijkheden zouden volgens Verhoef zeer beperkt zijn. Schildwacht kon gistermiddag nog geen nieuwe ontwikkelingen melden. „Het onderzoek dat nu loopt ver keert nog in een dermate pril stadium, dat er nog niets con creets vast staat". Voorlopig wachten de ambtenaren eerst de uitslag van een enquete on der de Langeraarse ouderen af. Daaruit moet blijken of er een werkelijk reële woningbe hoefte onder de ouderen be staat. Als we vragen of iemand belangstelling heeft voor nieu we en betere huisvesting, dan zegt natuurlijk iedereen ja". De bevindingen van de enque te en het verdere onderzoek komen waarschijnlijk pas over enkele maanden boven tafel. „Misschien over 'een half jaar. Er zijn heel wat aspecten die moeten worden afgewogen", aldus Schildwacht. Vereiste De besliste voorkeur van de ouderen om in hun eigen dorp te worden gehuisvest is een van de problemen waarvoor de gemeente zich geplaatst ziet. „Er spelen zo veel aspec ten die tegen elkaar moeten worden afgewogen. Niet alleen de financiën en de planologi sche mogelijkheden, maar ook de vraag of het koop- of huur woningen moeten worden. Misschien wordt het wel alle bei. Bovendien is de komst van enkele centrale voorzie ningen een vereiste en dat jaagt waarschijnlijk de huur- of koopprijs weer omhoog". Schildwacht laat in het mid den of een eventueel nieuw ouderencentrum door de ge meente of door een particulie re instantie beheerd gaat wor den. „Laat ik voorop stellen dat het absoluut onbekend is of er wel gebouwd gaat wor den. Maar als dat het geval is, bestaat de kans dat dat gebeurt in de vrije sector. Een centrum in de zin van de Wet op de Be jaardenoorden is niet aan de orde. Dat is althans de ten dens. Maar op voorhand sluit ik niets uit". Vooralsnog kij ken de Ter Aarse ambtenaren eerst bij buurgemeenten rond hoe die hun zaken hebben ge regeld. „Mocht uit de enquete blijken dat er een reële be hoefte aan een centrale woon vorm onder de Langeraarse ouderen bestaat, dan zet de ge meente alle zeilen bij", zo ver zekert Schildwacht. „Maar subsidie van het rijk is een heel moeilijke zaak. We mo gen als gemeente maar twintig huizen per jaar bouwen, ter wijl de vraag nu rond de 40 woningen schommelt". Slaapkamer verwoest Een slaapkamer van een bovenwoning aan de Westerstraat is gistermiddag volledig verwoest. Tijdens afwezigheid van de bewoners ontstond waarschijnlijk door kortsluiting brand in een hoek van de slaapkamer. Verschillende draden zouden slecht met elkaar zijn verbonden. De brand werd ontdekt door de benedenbuur vrouw. Toen ze buiten poolshoogte ging nemen, was de slaapkamer al helemaal zwart berookt. De brandweer had het vuur snel onder controle. Het slaapkamerinterieur ging verloren door het smeulende vuur en de roet. Ook in de rest van de woning belandde veel roet. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10